ZIERIKZEE—ROTTEBDAM. ADVERTENTIEN. opgemaakte Lijst van stem gerechtigde Lidmaten Een vrij nummer getrokken. Zieken-InrichÜDg voor Schouwen en Duiveland J. L. C. Wortman, E. L. Nauta en Jhr. C. A. van Citters. LandbDuwvereeniging „V. Z. 0. S." CONCERTZAAL. Belangrijke Verkooping Spiegels, Schilderijen en Gravures. I jonge Vare Koe, tb zoop: Een Werkpaard en 2 Melkkoeien, Een Werkpaard te koop gevraagd, ts zoop: Een talrijke menigte was opgehoopt vóór het politiebureau aan de Nieuwe Haven, waar de confrontatie plaats had en uitte woedende kreten toen de koetsier Schildknegt uit den celwagen stapte. PRIJSVRAAG. Door de tooneelvereeniging »Thalia" te Tilburg is een prijsvraag uitgeschreven voor humoristische voordrachten. De bekroonde werken zullen dan allen in de maand Januari a.8. voor het publiek voorgedragen worden, naar verkiezing door de schrijvers zei ven. De prijzen zullen bestaan in gouden, zilveren en bronzen medailles met diploma's, tevens met daaraan verbonden geldprijzen van f 100, f 75, f 50, f 25. Een extra dames-prijs is nog gesteld voor de beste uitvoering. De inzendingen moeten geschieden vóór 4 December e.k. aan den president van aThalia", den heer H. P. Holtus te Tilburg, waar tevens de noodige gegevens verkrijgbaar zijn, als reglement en verdere mededeelingen enz. omtrent den prijsvraag-wedstrijd. Een en ander wordt op aanvrage gratis en franco per post gezonden. 't Is bepaald een nieuw en schoon idéé van dThalia", die hiermede onze Nederlandsche humoristische schrijvers in de gelegenheid stelt hunne talenten en den Nederlandschen humor eens te toonen en welke beoordeeling aan een degelijke jury is toevertrouwd. Boycot van Engeland? Op de Hamburgsche beurs is bij het ver nemen van het boycot-plan te Amsterdam tu8schen velen der voornaamste reeders, car gadoors en agenten het voornemen opgevat, op de meest krachtige wijze het boycot-plan te steunen, en ook voor Hamburg en om geving er aan deel te nemen. Naar Bremen, Embden, Bremerhaven en verder naar alle andere havensteden zijn uit- noodigingen tot deelneming gezonden door de reeders. Echter verbinden zij er ééne voor waarde aan en wel deze: dat schepen (En- gelsche), die nu reeds gecharterd zijn, op den dag van uitvoering en inwerkingtreding van het plan, zullen bevracht en ook gelost wor den in de haven van aankomst, als er op het oogenblik geen andere schepen aanwezig zijn. Een „Krach". In het Handelsblad komt het bericht voor, dat de firma Van der Mandele Zonen te Delft, commissionair in effecten en agent der Nederlandsche Bankhare betalingen heeft Er liepen reeds eenige dagen geruchten, die het ergste deden vreezen. Vrijdag is het kantoor gesloten, het per soneel ontslagen en de toegang tot het kan toor ónder politietoezicht gesteld. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven dat de firma te veel geld gestoken zou heb ben in de Delftsche Distilleerderij. Het passief moet aanzienlijk zijn en vooral de boeren- en middenstand zullen er door getroffen worden. De indruk te Delft is geweldig. De millioenen-erfenis Tan Neeltje Pater. Uit Alkmaar schrijft men aan den Res. het volgende: Ruim 100 jaar geleden stierf te Broek-in- Waterland een zonderlinge vrouw, Neeltje Pater volgens anderen Antje Pater die in haar leven heel wat wederwaardigheden en avonturen had beleefd, waarvan zij ten slotte op het nette dorpje uitrustte. Zij had een vrij aanzienlijk vermogen vergaard en hare erfgenamen dachten een aardig sommetje op te strijken, doch de zonderlinge had in haar testament bepaald, dat eerst na honderd jaren haar vermogen onder de afstammelingen der te dier tijde levende erfgenamen zou worden verdeeld. Reeds twintig jaren geleden hoorde men in verscheidene dorpen van Noord- en Zuid- Holland over de millioenen-erfenis van Neeflje Pater spreken. Vereenigingen van erfgenamen werden opgericht, die stappen deden om in het bezit van het vermogen te komen; doch te vergeefs. Een achttal jaren geleden is met denzelfden ongunstigen uitslag een poging beproefd. Vóór een jaar werd te Alkmaar door een drietal rechthebbenden op de erfenis weder een vereeniging opgericht, die met beteren uitslag schijnt te zullen werken. De zaak is in handen gegeven van een advocaat te Haar lem, die de verschillende stukken onderzocht. Maar het hoofddocument, het testament zelve, ontbrak. Men wist, dat het zich zou moeten bevinden te De Goorne, op het raadhuis van Berkhout, niet ver van Hoorn, en verzocht aan den betrokken minister verlof, het stuk in bezit te nemen. Dit verlof werd, naar een der betrokken personen ons mededeelde, ver leend en Dinsdag j.l. begaf men zich naar De Goorne, waar werkelijk het bedoelde stuk werd gevonden. Het leek op een oud boek, waarvan de bladen door ouderdom los waren geraakt; de inhoud was in het »Latijn", aldus onze zegsman. Van alle zijden duiken nu de erfgenamen op. Bijna geen dorp in Kennemerland, boven het Y, en in West-FrieBland, of het heeft erfgenamen van Neeltje Pater, die maar niet uitgepraat raken over de millioenen-erfenis, die weldra zal los komen. De bezittingen zouden bestaan uit landerijen onder Broek-in-Waterland, huizen en pak huizen te Amsterdam en millioenen op de Bank of England En de 100 jaren zijn verstreken, want Neeltje Pater stierf in 1796 of '98 Een Zonderling. Uit Workum wordt aan de Leeuw. Ct. Iu 't naburige Heidenschap woont sedert jaren een zonderling man. Eerst leefde hij met zijne moeder samen, doch na haar dood is hij geheel alleen. Geen mensch wordt te woord gestaan, dan winkelier en bakker, die hem op bepaalde tijden van het allernoodigste voorzien. Kloppen deze aan, dan overtuigt hij zich op slinksche wijze of ze 't werkelijk zijn. Hierna ontgrendelt hij kamer- en achterdeur (deze zijn van zware grendels voorzien), neemt, zonder een voet buiten te zetten, de waren in ontvangst en verdwijnt dadelijk, de deuren zorgvuldig achter zich sluitende. Geen mensch ziet hem ooit buitenalle vuil blijft in de kamer. Het vorige jaar werden hieruit door een arbeider, op last van een buurman, voor wien de zonderling nogal achting had, ruim 20 kruiwagens vuil verwijderd. Een in 't achterhuis staand schaap bleek gestorven en reeds verrot. Toen een familielid eens kwam informeeren naar den toestand der moeder, wilde hij dezen, na aan de deur gekomen te zijn, niet binnenlaten. In weerwil hiervan ging de man zich toegang verschaffen en vond de vrouw dood. Toen hij dit aan den zonderling meedeelde, was het antwoord: x>Dan is ze al drie weken dood", want in geen drie weken wou ze koffie hebben. Bij de lijkschouwing door den geneesheer bleek, dat hij niet overdreven had. Yerder kan gemeld worden, dat hij zeer goed bemiddeld is. Zondagsrust. Naar men verneemt, wordt thans van Regeeringswege een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om voor de beambten en bedienden aan de Departementen, die tot dusver om beurten den Zondagsdienst moeten doen, tot algeheele Zondagsrust te geraken. President Krüger. Het aantal brieven en telegrammen, dat bij gelegenheid van den verjaardag van president Krüger, Z.H.E. bereikte, is geklommen tot pl. m. 1000. JAGEN. De vorige week heeft de jaarlijksche twee- daagsche klopjacht plaats gehad door de Belgische grondbezitters Lippens op hunne goederen in Westelijk Zeeuwsch-Ylaanderen, het zoogenaamde Hazegras. De streek draagt dezen naam, wijl de hazen er in grooten getale voorkomen. Niet minder dan ruim 1800 hazen werden geschoten. Konijnen-slachterijen. Te Rozendaal is een export-slachterij voor konijnen opgericht. Ook te Rukfen zijn twee dergelijke inrichtingen bijgekomen. In het afgeloopen slachtseizoen werden door een firma aldaar 13.000 konijnen naar Engeland verzonden. Ook niet prettig. Te Gennep kwam Vrijdag met den Duitschen trein een jong paartje aan, om aldaar de kermisdagen door te brengen en daarna in het huwelijk te treden. Toevallig stonden er twee maréchausseé's op het station, voor wie de bruidegom geen onbekende bleek te zijn. Hij werd ten minste direct gearresteerd om vervolgens naar 's-Bosch te worden overgebracht, aangezien hij nog 6 maanden gevangenisstraf tegoed had. Het trouwlustige bruidje keerde 's middags, zonder kermis te houden en zonder te trouwen, in weemoedige stemming naar Duitschland terug. Bloedvergiftiging. Te Leersum is een treffend geval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop voor gekomen. De vrouw van den heer H. H. de Ridder had een klein zweertje in den neuszij krabde er aan en het treurig gevolg was, dat de neus en het hoofd sterk begonnen te zwellen. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, mocht het niet baten de vrouw is na een hevig lijden van een paar dagen aan de gevolgen overleden. Jong getrouwd. Onder de lotelingen te Deventer was iemand die reeds gehuwd en vader van 3 kinderen is, terwijl het vierde verwacht wordt. Fortuna had medelijden met hem en zijn gezin: hij lootte vrij Tapper en drinker. Op de oude waag te Franeker kan men het volgende rijmpje lezen: De tappers worden dik en vet, De drinkers dun en mager. De drinker gaat naar 't pandjeshuis, De tapper naar den slager. Een gelukje. De ijsclub »Nova-Zembla" te dam, kan indien het weder meeloopt een flink seizoen verwachten. Op het nummer der staatsloterij, waarvan de club een-twintigste bezat, is de f 30.000 gevallen. Engelsche barbaarschlieden. Het Ilandelsbl. bevat een brief van een Transvaalsch burger, Nederlander van geboorte, die in 1900 uit de Republiek verdreven werd, maar dit jaar gelegenheid vond zich weder bij de commando's aan te sluiten. Het volgend geloofwaardig verhaal, dat de onlangs vermelde medeelingen van mevr. Cremer bevestigt, is hem gedaan door een Ier, die twee jaren in het Engelsche leger diende, en toen uit walging van hetgeen hij beleefd had zijn ontslag vroeg, zonder het nochtans te krijgen. «Ik was zoo sprak hij onder de groote schoonmaak van generaal Bindon -Blood in het hooge veld, tusschen Amsterdam in het oosten van Bethal en in 't zuiden naar Middel burg. De geheele landstreek, is totaal verwoest, geen Boerenplaats is gespaard. Stukken muur geven de laatste sporen aan van de eenmaal zoo schoone en rustige' landhoeven. Boomen gekapt en tuinen geruïneerd. Geen levende ziel is er meer te vindèn. JTijdens den door trek waren vrouwen met kinderen in de bergen gevlucht. Wij kregen orders'hen op te zoeken, en in de laagers te brengen, doch hoe brak mijn hart, toen wij een vrouw met twee kin deren, half verstijfd, tusschen de klippen vonden. Het kleinste kind, ongeveer 1 jaar, lag stervende aan haar borst. Zij sprak in gebroken Engelsch: //liever sterf ik met de kleinen van honger en ellende in de bergen, dan onder de vleugelen der Britsche barbaren". z/Ik bracht de arme vrouw naar de ambu lance, waar zij een goede verzorging kreeg. Wij troffen bitter vele familiën, waaronder ouden van dagen, die den kouden nacht onder de boomen hadden doorgebracht, bijna zonder bedekking en met slechts dunne kleederen om 't lijf. Twee dagen later vonden wij in een afgebroken kraal het lijk eener vrouw, door een geweerkogel gedood; een onzer nieuwe geweren lag geladen aan hare zijde. //Binnen een week waren 4 vrouwen en 14 kinderen gestorven. Dan raakten wij nabij Middelburg in een gevecht met de Boeren. Zij hadden ons bijna in het open veld in gesloten, hadden wij de vrouwen en kinderen niet gehad! Onze toestand was zeer kritiek, doch wat deden onze officieren? De vrouwen en kinderen werden tusschen onze troepen geplaatst, enkele zelfs bij de kanonnen. Het geschrei was verschrikkelijk, en als waan zinnigen liepen zij rond, toen een granaat er één doode en twee verwondde. Een hart van steen zou bij het aanschouwen van zoo'n tafe reel tranen geweend hebben. De hemel zij gedankt, dat de Boeren deze afschuwelijke daad spoedig bemerkten en met vuren op hielden. Wij lieten voor het kort gevecht nog 57 dooden en gewonden achtér. Op een plaats, genaamd Driefontein, in het district Amster dam, namen wij 2 gewapende vrouwen te paard gevangen. Bij de ontwapening sprak de eene //schiet ons dood, barbaren, brandstichters en roovers". O, vele onzer soldaten kunnen een voorbeeld nemen aan de vaderlandsliefde en vasten wil dezer edele en dappere vrouwen. z/Ik zou nog veel van het barbarismé der 19e eeuw, officiëele en persoonlijke ervaringen, kunnen verhalen, doen mijn tijd roept mij. Mijn God verbiedt mij, zoo'n leger langer te dienen. Het is voor mij onmogelijk, de bloe dige mishandelingen door de soldaten aan weerlooze vrouwen en kinderen gedaan langer aan te zien, doch ontvang de verzekering, dat Engeland dit edel volk nimmer zal over winnen". TELEGBAIHEN. Rotterdam, 21 October. GRANEN. Buitenlandsche vast. Meel f 10,—Binnenlandsche Tarwe (jarige) f 5.90 k f 7.50, nieuwe f 6.60 f 7.80. Rogge f 5 a f 5.75. Wintergerst f 7.15 a f 7.80. Zomergerst f 7.80. Chevaliergerst f 7.50 k f 8. Haver f 2.75 a f 3.60. Witte Boonen f 9 a f 10.25. Bruine Roonen f 6 f 7.60. Erwten f 8.50 a f 9.50. Kanariezaad f 5.50 a f 7. Ajuin. Aanvoer 8000 balen, groote f 1.40, kleine f 1.65 de 60 kilogram. Vlas. Aanvoer 1564 steen blauw, klein gedeelte tegen 32 a 35 stuivers verkocht; 1800 steen Groninger, 180 steen geel, tegen hooge vraagprijzen opgehouden. Aardappelen. Onveranderd. Lijnzaad. Ruime aanvoer, f .11 a f 11,50, goed afgedaan. YEE. Aanvoer 221 Rupdèren, 25 a 31 ct. 216 Kalveren, 30 44 ct. Handel traag. 2507 Schapen2025 ct. Lammeren, 2330 ct. 442 Varkens, 2225 ct., lichte 2224 ct. STOOMBOOTDIENST Stoombooten Schelde 1 en 2. October. Yan Zierikzee: Van Rotterdam: Dinsdag 22 'sm. Woensd. 23 Dond. 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 Zondag 27 Maand. 28 8,— 8,30 8,— 8,30 9 10,— 10,— Dinsdag 22'sm; 11,30 Woensd. 23 Dond. 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 Zondag 27 Maand. 28 12,— 10,— 10,30 11 11,— 11,- Bevallen van eene Dochter, T. BROUWERGoedegebuure. Zierikzee, 19 October 1901. Bevallen van een levenloozen Zoon, L. DE WAALBouman. Brüinisse, 19 October 1901. Heden overleed onze geachte Neef Willem van der Have Zoon van de Wed. M. L. Brouwer te Ooster- land, in den ouderdom van 39 jaar en 7 maanden. Ouwerkerk, 15 October 1901. M. J. YAN DER HAVE en Familie. Tot onze diepe droefheid overleed heden na een langdurig en smartelijk lijden zacht en kalm, onze innig geliefde Pleeg dochter Mejuffrouw Cornelia Wilhelmina Moelijker, in den ouderdom van ruim 22 jaren. Ouddorp, 16 October 1901. J. GRINWIS J.Kz. M. P. GRINWIS—Moelijker. Heden overleed na een langdurig lijden, onze geliefde Echtgenoot en Aanbehuwdvader, Willem Lemsom in den ouderdom van 73 jaar en 5 maanden. Burgii, 20 October 1901. Wed. W. LEMSOMvan Splunder. O. KLOMPEvan Splunder. J. KLOMPE. Eenige en algemeene kennisgeving aan familie, vrienden en bekenden. DANKBETUIGING. Naast God betuigen wij onzen oprechten dank aan de Heeren Dr. WORTMAN, Dr. DE VLIEGER, ook aan Zuster DE LEEUW en allen, die ons hierbij behulpzaam waren, voor de goed geslaagde operatie, aan mijn Zoontje CORNELIS JAN gedaan. Vroeger met ééne voet op zijn enkel loopende, verheugt hij zich thans op beide voeten te kunnen gaan. Tevens dank aan den Heer Dr. WORTMAN voor het getrouwe bezoek vóór en na zijn lijden en aan Mejuffrouw de Wed. L. C. BOOGERD, Mejuffrouw W. VER BOOM en Mevrouw BLANKERT en vele verdere Ingezetenen van Kerkwerve en Zie rikzee, voor de vriendelijke hulp en bijstand tijdens de operatie verleend. Kerkwerve, 21 October 1901. Wed. J. BOOT en Kinderen. Hartelijk dank aan allen, voor de talrijke bewijzen van belangstelling, ter ge legenheid van onze 25-jarige Echtvereeniging op 13 October 1.1. Dreischor, 21 October 1901. M. KOSTEN. C. KOSTEN—Hanse. De ondergeteekende maakt be kend aan de ingezetenen van Nieuwerkerk, dat hij zijn ambt als Slachter neerlegt door de drukke werkzaamheden en dus voortaan niet meer slacht. Nieuwerkerk, 22 October 1901. C. LEMSOM. KERKVOOGDEN der Ned. Ilerv. Gemeente alhier geven bij deze kennis, dat de door hen voor het jaar 1901/1902, van af Maan dag 21 October 1901, gedurende acht dagen ter inzage ligt ten Kantore van den Secretaris van Kerk voogden (Havenplein). Ter voorkoming vanmogclijlce onjuistheden, noodigen zij belangstellenden DRINGEND uit, inzage te nemen van genoemde Lijst. Zierikzee, 18 October 1901. Kerkvoogden voornoemd Mr. D. VAN DER VLIET, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris. Zij, die wenschen in te schrijven naar de levering van Vleesch en Schenkel aan de Soepkokerij te Ziorikzee voor het aanstaande seizoen, gelieven hunne biljetten vóór of op Maandag 21 October 1901 in te zenden bij J. LAMMERS. De Ontvanger-Griffier van den Polder Brüinisse verzoekt dringend aanzuivering van de ver schenen termijnen van het Dijkgeschot. 21 October 1901. Tlieo v. Eupen, Tandarts, Bergen-op-Zoom, Hoogstraat I 314. DAGELIJKS CONSULT. Zaterd. van 9-12 uur, Hotel »Hof van Holland", Tholen. Noordgouwe. VERGADERING, voor ieder toegankelijk, op Woensdag a.s., te 7 uren, bij Coomans. Bespreking inwijding Burgemeester. Eenige Ingezetenen. J. GELUK, Drievriendepolder, Dinteloord. te Noordgouwe. Openbare Bespreking te Dreischor, op Woensdag 23 October des avonds 7 uur, in 't Café Van Bloois; te Brouwershaven, op Vrijdag 25 October, des avonds 7 uur, in nHótel Kloet". Sprekers de Heeren: N.B. Dames en Heeren, belangstellenden worden beleefd ter vergadering verzocht. Landbouw-Societeit dCERES", Zonnemaire, Woensdag 23 October aanstaande, 's avonds zeven ure, bij C. J. van Splunter. Betaling contributie. Opening inschrijveningsbiljetten. Betaling van Ammoniak-Super en Super, en Katoen meel op aanst. Donderdag 24 Oct., van half twaalf tot één uur, bij den Heer VERVER. gjj-p BESTUUR. A.s. Donderdag 24 October zullen bij genoegzame deelneming de Heeren F. BOUW MEESTER en E. DUGAJU met hun gezel schap hier optreden met het stuk Lokaal „DE WEEKD", JP oststraat. van De Deurwaarder L. M. VAN KOGELEN- BERG te Zierikzee zal, op Dinsdag 22 - en Woensdag 23 October 1901, telkens des morgens 10 uur, in bovengenoemd lokaal, presenteeren te verkoop en: Een bijzonder fraaie collectie SPIEGELS voor Zaal, Salon, Huiskamer, Eetkamer, Etalage en Nering, in moderne Gouden, Cuivre Poli, Eiken en Notenhouten Stijlomlijsting met en zonder fronton, in facet geslepen. Fransch Kristalglas, in de meest uiteenloopende afmetingen tot 2,15 M, hoog. Eenige Geëncadreerde en niet Geëncadreerde GRAVURES, waarbij prachtige echt Goupil- Gravures, naar Goodman e. a. Een en ander uitsluitend afkomstig van een Spiegelmagazijn in liquidatie. L. PAASSE belast zich met commissiën. De Deurwaarder L. M. VAN KOGELENBERG te Zierikzee zal, op Donderdag 31 October 1901, des namiddags ten één ure, voor den Heer JACs. MALLANDER, aan diens Schuur, in het Padje" te Zierikzee, publiek verkoopen: 1 jaarling Osje, 1 jaarling Vaarsje; voorts eene groote partij Gerstestroo, Haverstroo, 450 bos Kanthooi, 1500 K.G. Lucernhooi, Boerenwagen, 5-Balks- egge, 2 snijmachines C. D. C., Hand- dorschmachine, Engelsch Tuig, enz. Te huur et te koop te Zierikzee Een Logement (Bierhuis), 't welk een burgerbestaan oplevert. Te bevragen bij den Uitgever dezes. keur uit vier, bij P. HOOGENBOOM Jz., Renesse. Te 13LOOP Een 3-jarig RUINPAARD, trouw_ en mak voor alle tuig en werk, en eene jonge Kalfkoe, rekening 12 November, bij ANTH. UIL, Lammermarkt, Zierikzee. van 10—15 jaren oud, door A. DE BIE Zierikzee. Eene vare Koe, een vet Varken, eene Melkgeit en puike Biggen, bij A» I. BOOGAART, Molenaar Kerkwerve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 3