Brieven uit Berlijn. om ons in staat te stellen het lijden der kampbewoners te helpen verzachten. Midd. Crt. Noordgouwe, 21 Oct. Yrijdag j.l. werd hier een vergadering gehouden, waarin de heeren "Wortman, Nauta en Van Citters, uitmakende de commissie tot het stichten van een ziekenhuis in deze gemeente, als sprekers optraden. Dr. "Wortman gaf een overzicht van wat de chirurgie vroeger was, en wat zij nu is. Hij stelde helder in het licht, zoodat 't zelfs voor een leek begrijpelijk was, wat de chirurg, gesteund en voorgelicht door de hedendaagsche wetenschap, doen kan. Een doelmatig ingericht gebouw achtte hij voor het welslagen van belangrijke operatiën hoog noodig, en zoo kan dan het te stichten gebouw, waarin ieder medicus zijn patiënten desverlaDgd mag behandelen, een zegen voor de bewoners dezer eilanden worden. Ds. Nauta gaf aan de hand der geschiedenis een overzicht van de ziekenverpleging van de vroegste tijden tot op heden. Hij bracht zijn gehoor in het Oosten, in Griekenland, in Rome en beschreef wat in de middeleeuwen en later in de Protestantsche landen voor de verpleging der zieken gedaan werd. Hij schetste ook de plaats en inrichting van een ziekenhuis uit vroegeren en uit dezen tijd, en eindigde met een antwoord op de vraag, aan het begin zijner verdienstelijke rede uitgesproken»Wat moet ik nu doen?" De commissie vraagt, hoewel er reeds een belangrijke som aanwezig is, uw finantiëelen en zedelijken steun. De heer jhr. van Citters, die als penning meester fungeert, deed nu eenigemededeelingen omtrent den stand der finantiën. Er was bijeengebracht een kapitaal van 32500 gulden naar raming zal, als het gebouw kant en klaar is, 15000 gulden daarvan voor kapitaal belegging beschikbaar blijven, wat een rente van 500 gulden zal geven. Yoor de exploitatie is echter nog heel wat geld noodig. Men dient jaarlijks over 2500 gulden bijdragen te kunnen beschikken. »In uwe handen ligt de toekomst van ons huis" besloot spreker, en daarom zal u een lijst worden aangeboden, waarop de commissie bijdragen van ten minsten 1 gulden per jaar of ten minsten 25 gulden in eens vraagt. Er was ook gelegenheid gegeven om vragen aan de commissie te richten, bezwaren te opperen of nuttige wenken te geven. Yan deze gelegenheid werd door de heeren Yan de Garde en Prinse gebruik gemaakt. Voor zooverre het bezwaren betrof, werden die door de commissie klaar en helder weerlegd, terwijl met waardeering akte genomen werd van de gegeven wenken. De opkomst had beter kunnen zijn; voor een deel zal het ongunstige weer daar wel de schuld van wezen. De commissie is voornemens in alle ge meenten van SchouwenDuiveland op te treden. Welnu, belangstellende in deze goede zaak, gaat er heen en gij zult uw gang er naar niet beklagen. Eikerzee, 18 Oct. Bij de heden alhier gehouden stemming ter vervulling van een vacature in den gemeenteraad werden uit gebracht 55 stemmen, waarvan er 36 waren vereenigd op den heer J. Padmos en 18 op den heer J. van de Panne (1 stem was van onwaarde), zoodat verkozen is de eerst genoemde. Een 20-tal kiezers kwamen niet ter stembus op. Goes. De Raad der gemeente stelde de begrooting vast op f 95914. De jaarwedden van de agenten van politie werden eenigszins verhoogd. Een verzoek der klokluiders om verhooging van hunne toelage geweigerd. Voorts werden velerlei zaken ter sprake gebracht, als: het aanstellen van een derden vasten arbeiderhet toelaten van den open baren afslag van kersende zwemplaatshet verharden van den weg naar het station het uitbaggeren der buitenhaven; het ver bouwen der meisjesschool. Al deze zaken zullen aan de aandacht van Burgem. en Weth. niet ontgaan, of zullen behandeld worden buiten de begrooting om. De begrooting heeft voor onvoorziene uitgaven f 1017. De laatst als gevonden medegedeelde bankbiljetten schijnen niet onder snippers van daan gekomen, maar uit den duim gezogen te zijn! Terwijl men te Middelburg best rund- vleesch verkoopt als volgt: lappen 30 cent krippen 20 cent, gehakt 25 cent per pond, laten de. meeste slagers te Goes zich het rundvleesch betalen met 42J en 45 cent per pond. Ierseke, 20 Oct. Een vroeger ingezetene dezer gemeente, de heer P. Moerdijk, vestigde zich enkele jaren geleden in de Transvaal en streed later aan de zijde der Boeren tegen de Engelschen. Eenigen tijd geleden echter werd hij gevangen genomen en met anderen vervoerd naar Bermuda. Zijn alhier wonende vader zond een adres aan minister Chamberlain met het verzoek zijn zoon te doen weder- keeren naar Nederland, doch kreeg ten antwoord, dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaan in verband met art. 6 der conventie van Genève. Zaterdagmiddag zijn een tweetal personen, J. P. en M. R., geboeid naar Middelburg getransporteerd, als verdacht van diefstal van oesters. Deze personen zouden in den nacht van Yrijdag op Zaterdag met een vaartuig in de Kreek oesters hebben gevischt, op een perceel van den heer P. Y. Bij aankomst aan den wal werd door de politie een onderzoek ingesteld, wat tengevolge had dat J. P. en M. R. gevangen werden genomen. Met de trein van half zes werden ze naar Middelburg vervoerd, doch werden, wijl geene termen aanwezig waren tot voorloopige inhechtenisnemingweer op vrije voeten gesteld. Evenwel is tegen genoemde personen proces-verbaal opgemaakt. In verband met het gebeurde is de wacht over de perceelen in de Kreek Zaterdag nog ontslagen. Middelburg, 49 Oct. Alhier is tegen Yrijdag 25 dezer een Transvaal-avond geor ganiseerd door de Chr. Jongelingsvereeniging Spanjaardstraat alhier. De meeting zal worden gehouden in de groote zaal van het Schuttershof. Als sprekers zullen optreden de heeren P. J. Kloppers van Krugersdorpeen verdreven Transvaler, en J. Breed van Aliwal North, een Kaapsche rebel. Er zullen eenige liederen worden gezongen. Het muziekkorps der d.d. schutterij zal den zang begeleiden. Vlissingen, 19 Oct. Het voornemen bestaat voor den dienst van het loodswezen alhier een z.g. peilvaartuig te doen aanbouwen, waarvan de kosten op f 14.000 geraamd worden. Yoor de levering van levensmiddelen ten dienste van Hr. Ms. zeemacht alhier gedurende 1902, is door het departement van marine gecontracteerd met P. de Yisser voor versch spek tegen f 64 per 100 K.G. en aardappelen J. Jacobs a f 5 per 100 K.G. Hr. Ms. »Kwartel", bestemd voor de gouvernements-marine, zal 22 October a.s. van hier naar Oost-Indië vertrekken. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Ten overstaan van den notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq zijn d.d. 21 October 1901 verkocht: een dubbel woon- en winkel huis en erve in de Yerrenieuwstraat te Zierikzee, voor f 1900een woonhuis en erve aldaar, voor f 875een woonhuis en erve in de Schuttershofstraat aldaar, voor f 375. Aankomende de erven Phernambucq. Een pakhuis en erve aan de Eogelsche kade aldaar, voor f 325; een pakhuis en erve in de Hoofdpoortstraat aldaar, voor f 250 een schuur in de Zevengolijstraat aldaar, voor afbraak, voor f 225 05 A. 40 c.A. erve en tuin aldaar, voor f 335. Aankomende M. Boot. Noordwelle, 18 Oct. Ten overstaan van notaris F. W. del Campo werd ten verzoeke van zijn principaal in de herberg van A. Yerjaal, publiek verkocht: 1 H.A. 02 A. 60 c.A. bouwland onder Ellemeet, voor f 500 per 41 A. 68 c.A. en 2 H.A. 04 A. 50 c.A. weiland onder Noordwelle, voor f 480 per 41 A. 68 c.A. Onkosten 8 pCt. Landbouw en Veeteelt. Westelijk Schouwen. Over 't algemeen valt de suikerbietenoogst zeer mede. De gemiddelde opbrengst per gemet (41 A. 68 c.A.) bedraagt 15000 K.G. of 37500 K.G. per H.A. 't Komt echter vaak voor, dat één gemet het respectabele aantal van 20000 K.G. opbrengt. Ook de gehalte-peeën zijn dit jaar van uit stekende qualiteit. Het hoogste gehalte is 17.2, het laagste 12.7 procent. Blijkens een, bij no. 245 der St. Ct. gevoegden, staat, kwamen in de maand Sep tember j.l. in de provincie Zeeland voor 16 (15) gevallen van vlekziekte der varkens, en wel te Brouwershaven 1 (1), Haamstede 4 (1), Kloetinge 2 (2), Oud-Yossemeer 6 (6), St.-Philipsland 1 (1), Sas van Gent 2 (1), Sluis 1 (1) en "Westdorpe 2 (2). Over het geheele rijk kwamen voor 6909 (158) gevallen van mond- en klauwzeer, 1 (1) geval van kwaden droes, 846 (68) gevallen van schurft, 27 (7) van rotkreupel, 216 (135) van vlekziekte en 16 (16) van miltvuur. (De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aaDtal eigenaren aan). Kipp en-Cholera. In het bulletin van de aVereeniging tot bevordering der pluimveehouderij in Neder land" is opgenomen een door dr. J, Schut uitgebracht rapport van een onderzoek, dat hij, volgens opdracht van het hoofdbestuur der YereenigiDg, instelde naar den aard en den oorsproDg der ziekte onder de hoenders in Limburg. De conclusies van dit rapport zijn 1°. De in ons land, vooral in 't zuiden van Limburg, heerschende epidemische hoender ziekte wordt veroorzaakt door den bacillus clwlerae gallinarum. 2°. Als voornaamste, zoo niet eenige bron van infectie zijn te beschouwen de Italiaansche hoenders, geïmporteerd door den heer Schu macher te Aken en de zoogenaamde hoender parken Diana en Eijs-Wittem. 3°. Het is noodzakelijk, dat de ziekte met kracht wordt bestreden: a. door streng toezicht ophetmarktgevogelte; b. door de grenzen te sluiten of een quarantaine vast te stellen voor de in te voeren hoenders; c. door ter kennis van ieder te brengen de streken en hoendermarkten, die besmet zijn; d. door nauwkeurig toezicht op de tentoon stellingen e. door besmette stallen op aanvrage tegen geringe vergoeding te desinfecteer en. BECHT8Z AKEN. Door den heer mr. J. de Witt Hamer J.Gz. is, als verdediger van H. T., oud 22 jaar, arbeider te Selzaete (België), gedetineerd te Middelburg, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der zelfde rechtbank d.d. 11 dezer gewezen, waarbij voornoemde H. T. ter zake van: wederspannigheid, gepleegd door 6 per sonen met vereenigde krachten, werd veroor deeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Ook de officier van justitie, die slechts een jaar gevangenisstraf had gevorderd, kwam tegen voornoemd vonnis in hooger beroep. Yrijdagmorgen werden onder sterk politiegeleide van Axel naar Middelburg getransporteerd een vijftal beruchte Belgische veesmokkelaars, wier uitlevering door de Belgische justitie was gevraagd wegens gepleegde gewelddadigheden bij eene smokkel- partij in de nabijheid van Lokeren. In eene herberg nabij de Belgische grenzen werden genoemde personen den vorigen avond gearresteerd door de marechaussee te Axel, die van hun aanwezigheid aldaar was ver wittigd. Eveneens werd ook gearresteerd een persoon, die met de Nederlandsche justitie nog eene kleinigheid had af te rekenen en wiens opsporing was vpf?Qcht. Men verwacht, dat er nog meerdere arres taties zullen plaats hebben en op die .wijze zou er een opruiming komen onder dit volkje, dat tot alles in staat is. Staande de zitting der rechtbank van 's-Hertogenbosch werd in voorloopige hechtenis gesteld een dienstbode, geboren en wonende te Dussen, verdacht van als getuige in een strafzaak een valsche verklaring onder eede te hebben afgelegd. De beklaagde was haar vrijer. K E BKNIEUW». Beroepen bij de Herv. gemeente te Groede ds. J. Homburg te Biervliet. Bij den president der kerkvoogdij te Bruinisse is bericht ontvangen van den heer A. A. des Tombe te 's-Gravenbage, dat door wijlen zijne echtgenoote, de HoogWelGeb. Yrouwe C. H. de Witte van Citters, aan de Ned. Herv. Kerk f 1000 is gelegateerd vrij van successierechten. O N D E B W IJ 8. Yoor de winterlandbouwschool te Goes zijn 6 cand. voor de le en 1 voor de 2e klasse. De voordracht voor hoofd der openbare lagere school te Bath, gemeente Rilland Bath, bestaat uit de heeren P. van de Linde en D. A. Bolier, beiden Rotterdam, en M. Petri, Bruinisse. Te Arnhem zijn voor het examen als apothekersbediende o. a. geslaagd de heer A. A. Kamermaps van Middelburg en mej. J. C. van de Wetering de Rooij van Ylissingen. Bij het examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn o. a. geslaagd te Rotterdam mej. C. J. Rijnberg te Oud- Yosmeer, mej. A. H. Fluijt te Sirjansland en de heer L. van Tiggelen te Poortvliet; te Nijmegen mej. C. P. Panny te Krabben- dijke, en te Yenlo de dames E. van Unen, L. Steketee en M. M. Sutherland van Ylissingen en C. P. v. d. Ende van Wolfaarts- dijlc en do heeren L. Yerjaal en A, van Noord van Middelburg en B. Th. Avenarius van Ylissingen. TISSCHERIJ-BERICHTEN. Men meldt uit Tholen aan de N. Rott. Ct. Zooals reeds medegedeeld is, werden Dinsdag 11. een zestiental mosselzaadbanken op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor de mosselvisschers opengesteld. Waren de verwachtingen niet hoog gespannen, de uitslag stelde die geringe verwachtingen nog te leur, want van alle banken te zamen is slechts bijeengescharreld kunnen worden door een twintigtal visschers ruim 200 ton; sommige moesten met een viertal tonnen huiswaarts keeren; sommige visschers hielden zichzelf, daar het opvangen van zaad toch niets gaf, onledig met het vangen van wulken. Het zaad, dat aangebracht werd, was veel met schelpen vermengd, waardoor de waarde daalt, en de prijs zeer uiteenloopend is. De gemiddelde prijs van het aangevoerde kan gesteld worden op f 1,50 per ton. Yeel van het gevondene op de publieke banken bestaat uit schelpendoor halfvolwassen mosselen aan elkander gesponnen. Zooals te verwachten is, zal daardoor reeds vroeg in het voorjaar naar de Zuiderzee gevaren worden om te voorzien in het gebrek aan Zeeuwsch zaad, daar het anders met den mosselhandel in Zeeland het volgende jaar er zeer treurig zal uitzien. (Van onzen correspondent). Donderdagsavonds bij Schramm in W ilmer sdor f. (Uit het leven van een groote stad). Berlijn, 17 X '01. Zwiepende vrouwenrokkengloeiende ge zichten, tintelende oogen. Een kompakte massa van jonge vrouwen- en mannenfiguren, zich geheel aan het genot van den dans overgevende, vast aaneengedrukt, borst tegen borst, wiegend en deinend op de lokkende walaraelodie van //Linger, linger Lucie Linger, linger los". Bekend ballokaal in één der Vororte van Berlijn. Over het spiegelgladde parket glijden en zweven de paren voortvaster worden de tengere meisjesfiguren tegen de mannenlichamen gedrukt; met het hoofd tegen //zijn" schouder teleund, hangen zij in de armen harer partners, ie geheel tehuis op dit terreinhaar meevoeren in een onafgebroken draaiing van rechtsom of linksom, zonder één enkele maal met andere paartjes in botsing te komen, om dan weer met haar te wiegen van éénen voet op den anderen, en achteruit te deinen of vooruit, wanneer voor een oogenblik de plaats ontbreekt voor een nieuwen walszwaai. En dan schuifelen en trippelen de voeten weer opnieuw. Vroolijke, lachende oogen kijken elkaar aan, hoogrood zijn de wangen, hijgend gaat de adem, maar van ophouden is geen sprake. De rokken vegen over het parket telkens opnieuw1 bij eiken zwaai; dwarrelend vliegt de stof op, en vermengt zich boven de hoofden van dansers en toeschouwers met den zwaren tabaksrook en de uitwaseming der vele verhitte jonge lichamen. Aan de beide smalle zijden van de zaal staat een dichte drom van jongelui toe te kijken, studenten, kunstenaars, bedienden van handelskantoren, allen «bessere Herren", waar van velen lachjes en knikjes wisselen met de voorbijzwevende meisjesfiguren, wier zoekende oogen voor een moment aan de groep van //toekomstige" vrienden blijven hangen, om dan weer onder het verder dansen den «tegen- woordigen" te begunstigen en toe te lachen. Nu en dan dringen een paar meisjes, die geen partner gevonden hebben, en toch niet aan haar taféltje willen blijven zitten, door den dichten kring der toeschouwers. Wanneer zij zich eindelijk tot den binnensten cirkel een weg hebben gebaand, worden de handen op eikaars schouder gelegd, en voort gaat het mee in den maalstroom van deinende paren, tot met een luiden tjink de pianospeler plotseling midden in de wals ophoudt. Als goed gedrilde militairen staan al de paren eveneens plotseling stilin een grooten cirkel achter elkaar geschaard, blijven zij op hun plaats in de rij, want een gewichtig oogenblik, gewichtig voor Schramm ten minste, is aangebroken. Één van de twee mannen, die de opdringende toeschouwers voortdurend met hun«Bitte, meine Herrschaften, Platz!" weer van het eigenlijke dansterrein hebben verdreven, gaat nu rond om van de dansende heeren tribuut te eischen. Yoor eiken dans moet 10 Pfennig betaald worden, doch alleen door de heeren. Meisjes, die onder elkaar dansen, mogen haar geld in den zak houden. Consciëntieus gaat de man van paar tot paar; geduldig wachten allen, tot hij Klaar is. De contröle gaat vlug, daar vele heeren eenvoudig de opgerolde passe-partout in hun knoopsgat toonen. Voor één Mark in eens mogen zij aan alle dansen deelnemen. De controleur heft de hand omhoog. De piano zet weer op hetzelfde punt van den wals in, waar zooeven werd opgehouden. Met afhangende armen en voorovergebogen bovenlijf maken de heeren een buiging voor hunne dames; dan wordt de wals weer met vernieuwde animo hervat, haast met verdubbelde, meer inteuse animo, want allen weten, dat het tweede gedeelte van den dans maar een oogenblik duurt. Weer geven beide partijen zich geheel aan het genot over, schuifelend gaan de vlugge voeten over het parket; een paar struikelt en glijdt uit op den gladden vloer; boven het fetjingel van de piano en de stemmen der ansende paren, die allen de melodie mee- neurieën, klinkt een gilletje van de spartelende danseuse. Hulpvaardige toeschouwers dringen naar voren, doch zij is al weer overeind en dankt lachend. De dans is ten einde. Heeren en meisjes verspreiden zich snel aan weerskanten van de groote zaal, en nemen weer plaats aan de vele tafeltjes. Ónder de dansers zijn verscheidene vaste klanten, die eiken Donderdagavond //zum Vergüngen" gaan naar Schramm's ballokaal. Voor de meisjes, na den langen dienst in winkel of atelier, een prettige afwisseling. Bijna allen zijn winkeldochter, confectioneuse of model. In de pauzes tusschen de dansen draven de kellners heen en weer met waaiende rokspanden. Zij komen handen tekort om glazen bier aan te dragen voor de dorstige dansers, wier kelen uitgedroogd zijn in de benauwde, de zaal in een nevel hullende damp van tabaksrook en uitwaseming. Aan sommige tafeltjes zitten een paar meisjes alleen. Zij zijn nieuwelingen en komen voor het eerst. Haar vronwelijke nieuwsgierigheid heeft niet langer weerstand kunnen bieden aan de verlokkingen van Schramm's ballokaal, waarvan zij onder het werk in den winkel of het atelier reeds zooveel gehoord hebben van hare meer ervaren vriendinnen. Zoodra de patroon maar even de hielen gelicht heeft, babbelen deze over de aanstaande genoegens van den avond, en zijn niet karig met confidenties. Tegen elf uren wordt het langzamerhand leeg in de balzaal. De meeste gasten hebben nog een lange reis, vóór zij in hunne woning zijn. Van Schramm naar het station Halensee aan de Ringbahn is het 10 minuten gaans, van daar naar het centrum van de stad nog wel 20 minuten sporen. Op het perron staan verscheidene vroolijke groepjes jongelui bijeen. Sommige paartjes wachten met ongeduld op den trein om naar huis te gaan; anderen zetten de kennismaking van zooeven uit de balzaal voort, en maken afspraken voor de volgende weekweer anderen zijn reeds in een verder stadium van kennismaking getreden. De //vriendschap" is gesloten. Voor hoelang? De trein is de hal binnengeloopen. Gedrang en geklouter in de vele open coupé's. Dicht klappen van portieren. De chef heft zijn lantaarn omhoogAbfahrt 1" klinkt zijn stereotyp bevel, ten minste voor de honderdste maal op één dag; langzaam schuift de trein uit het perron, en verdwijnt in den donkeren nacht. In de coupé's zitten de paartjes vast tegen elkaar aangedrongen. Armen om tailles geslagen. Gepraat en gelach. Tot besluit van de pret in de stad nog een kort bezoek aan een café, waar onmiddellijk //Berliner", Mélanges of Eiskafiees besteld worden. K. Do moord op den kellner Tan der Kamp. Men meldt omtrent bovengenoemde zaak het volgende: Yan der Kamp was een oppassend jong- mensch, circa 25 jaar oud en zeer gezien bij zijn chef. Nu en dan ging hij eens uit, het geen niemand hem kwalijk nam, evenmin als dat hij bij zoo'n gelegenheid »de bloempjes wel eens buiten zette". Trouwens, hij kon het zonder verkwistend te zijn, want v. d. Kamp had op de spaarbank een aardig sommetje, meer dan f 1000 en ook was er nog een flinke deposito-wissel op zijn naam aanwezig. 's Gravenhage is voor Delft, niet alleen voor Delftsche kellners, maar ook voor andere Delftsche jongelui, wat Parijs voor de Fran- schen is. Y. d. Kamp trok dus meestal naar 's-Gra- venhage en het was al een paar malen gebeurd, dat hij dan langer dan een nacht uitbleef. Zijn chef had hem hierover al eens onderhouden. Toen hij dus nu, met een collega uit café Central" Dinsdagmiddag 8 October naar 's-Gravenhage gegaan zijndeden vol genden dag niet te Delft was teruggekeerd, sloeg men daarop minder acht en dacht zelfs, toen hij ook 's avonds op zich liet wachten, dat v. d. Kamp, misschien bang voor een standje, heelemaal niet meer durfde terug komen. Donderdag 10 Oct. echter kreeg men achter docht, informeerde te 's-Gravenhage, vernam dat v. d. Kamp 's avonds uit aMinerva" (een inrichting van vermaak in de residentie) in het rijtuig van de beide verdachte koetsiers geholpen was hetgeen zijn toestand ken schetst en dat verder absoluut niets meer van hem vernomen was. Had v. d. Kamp veel geld bij zich? Kende hij die koetsiers? Had hij misschien in het oog vallende kost baarheden, alseen horlogeketting, ringen aan de vingers of iets dergelijks? Heeft hij den koetsiers order gegeven naar het station te rijden, hoewol de laatste trein naar Delft reeds vertrokken was, of misschien naar andere adressen? Ziedaar zaken, die in het duister liggen. Dat 's-Gravenhaagsche nachtkoetsiers be zoekers van inrichtingen als Minerva" kennen, is natuurlijk, en zoo kunnen de beide ver dachten v. d. Kamp hebben gekend en kunnen zij geweten hebben, dat hij niet onbemiddeld on doorgaans ruim van geld voorzien was. Een groot wonder zou het ook zijn wanneer het »ewige weibliche" hier geheel buiten spel was en schrijver dezes heeft getracht in het kamertje, dat v. d. Kamp te Delft bewoonde, daarvan iets te ontdekken doch 't kamertje was reeds geheel opgeruimd, ledig. Nadat Vrijdagmiddag de justitie nauwkeurig had geconstateerd den staat, waarin het lijk gevonden was, gaf de rechter-commissaris last, het lichaam over te brengen naar het com missariaat van politie der 2e afdeeling in den Haag. Het lijk is daar nedergelegd in één dor nieuwgebouwde cellen, waar't gefotografeerd is. Ook de plek, waar het lijk gevonden is, is gefotografeerd door de recherche. Het lijk leverde geen gruwelijken aanblik op. Het lag met gesloten oogen. De wonde of liever de diepe snede aan de kin bloedde nog. De snede is in verticale richting. De gouden ring, waarvan in het vroeger gegeven signalement van den vermiste meer malen sprake was, bevond zich nog aan één der vingers van de linkerhand. Onmiddellijk nadat het lijk ten politiebureele aan de Nieuwe Haven was binnengebracht, werd door den commissaris Dietz, wiens actief en onvermoeid optreden Bedert de vermissing algemeen geroemd wordt, de hulp ingeroepen vrn dr. Moscoviter om op het ontkleede lijk voorloopig eenige constateering te doen. Uit zijn onderzoek bleekdat uitgezonderd de reeds gemelde verwonding aan de kin, zich geen enkel ander teeken van uiterlijk geweld vertoont. De wonde aan de kin kan, naar do meening van den geneesheer, zijn toegebracht door een stomp voorwerp. In verband met het bij één der gearres teerde koetsiers gevonden beleenbriefje van het horloge, dat aan v. d. Kamp heeft toe behoord, zoekt de politie thans naar personen, die gezien mochten hebben dat de koetsiers zich in den ochtend van 9 Oct. ongeveer 10 uren hebben bevonden in de Koninginnestraat en dat de koetsier Schildknegt toen binnen ging een huis van koop met recht van weder- inkoop. Haneveld zou zich toen zoolang begeven hebben in een café in die straat, tegenover het pandjeshuis gelegen, terwijl Schildknegt eenige oogenblikken later het huis van verkoop verlatende, ook dat café binnenging. Speciaal moet dat gezien zijn door een tot dusver onbekend gebleven vrouw, die de politie hoopt dat zich alsnog zal bekend maken. Het lijk van den kellner v. d. Kamp is eveneens door de Zaterdagochtend uit Gro ningen te 's-Gravenhage aangekomen familie leden herkend. Yan het lijk worden, behalve de zilveren ring met doodskop, vermist de portefeuille, vermoedelijk zonder geldswaarde, de portemonnaie en de vestketting in doublé goud. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur werd het lijk voor de gerechtelijke schouwing naar Leiden overgebracht. Zaterdag ochtend zijn de verdachten, ieder afzonderlijk, in tegenwoordigheid van het lijk gebracht. Zij blijven ontkennen en toonden zich volmaakt onbewogen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2