ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 22 October 1901. It J. DE GRAAF Cz„ Brandschouwing, i e r i Is. z e e s c h. e Courant). RECJLA.MEB. Paient-Oliejassen S C H A H D E. MIEUWSTIJPIKGEH. Uit Stad es Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANS. No. 7605. 30t< Directeur, A. «T. DE LOOZE. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierilczee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fnairrax, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'S cts. Elke regel meer 15 cts. Poststraat C t03 ONTVANGBKTi in alle maten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den SI Octo ber e.k. ©n volgende dagen eene Algemeene Brandschouwing in de woningen der ingezetenen zal houden overeenkom stig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blusscbing van brand in deze gemeente. den 49 October 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Toen de getergde Boeren in Zuid-Afrika, geen uitweg meer ziende hun nationale zelf standigheid langs minnelijken weg te behouden, gedwongen werden ter verdediging der be dreigde onafhankelijkheid van hun vader- landschen bodem naar de wapenen te grijpen, toen werden wij allen, van Noord tot Zuid, tot welke partij of wat geloof wij ook behoorden, door één innigen, vurigen wensch bezield, dat het namelijk aan de Voorzienigheid behagen mocht de zaak der gerechtigheid te doen triumpheeren. Met kloppend hart volgden wij allen, van dag tot dag, in stad en dorp, den loop der gebeurtenissen. Wij verslonden de oorlogsbulletins: wij juichten, als de Boeren een voordeel behaald, een overwinning bevochten hadden, en wij waren verstomd van smart, wanneer wij lazen van de wandaden en wreedheden, waaraan de EDgelsche soldaten zich schuldig maakten. Duizenden van ons volk betreurden het ten zeerstedat zij wegens den verren afstand en de kostbare reis, of omdat zij niet geleerd hadden een geweer te hanteeren of een paard te berijden, aan de tegen een overmacht strijdende stambroeders geen daad werkelijke hulp konden bieden. Wij gevoelden, dat wij tegen Engeland niets vermochten. Wij begrependat bij interventie onzerzijds voor Brittania's machtige oorlogsvloot het nabijgelegen Nederland met zijn open grenzen en Koloniën een begeerlijk rijk boutje zou geweest zijn. Met recht veroordeelden wij echter de immoreele politiek van lijdzaamheid der groote Mogendheden, waar deze pas kort te voren met groot vertoon in Den Haag waren bijeen gekomen, en het beginsel der scheidsrechterlijke uitspraak hadden aangenomen. En hoe gegrond was niet onze veront waardiging, toen wij bespeurden, dat zelfs verschillende Regeeringenzooals die van Duitschland, Oostenrijk, Portugal en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zich niet bepaalden, gelijk ten minste hun plicht was, tot strikte neutraliteit jegens de oorlog voerenden, maar oogluikend toelieten, dat uit hun Staten oorlogscontrabande naar Engeland werd uitgevoerd. Met vinnige pen vielen wij de Regeeringen aan, onder wier oogen en met wier goed vinden het volkenrecht ten nadeele van twee kleine heldenstammen schandelijk verkracht werd. Maar nu moeten wij zwijgen. Want iets, wat ons ongeloofelijk toescheen, is thans geschied. Mannen, behoorend tot ons volk, Neder landers zelve, hebben niet geschroomd om aan Eogeland's Regeering mede de middelen tot het voeren van den oorlog te verschaffen. Zij zagen er geen bezwaar in om aan Engeland hunne locomotieven en paarden te verkwanselen. Locomotieven, om de treinen voort te trekken, waarin de beroofde in lompen ge hulde vrouwen en kinderen der strijdende Boeren naar de doodenkampen werden ver voerd. Paarden voor de Engelsche ruiterij, om de terugtrekkende Boeren te achterhalen. De erfvijand van Holland's ras wordt door onze eigene landgenooten bediend. 't Is schande! De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 49 Oct. De Times verneemt uit Colombo: Het aantal gevaDgen Boeren op Ceylon is 5125, die goed verzorgd worden. Het sterftecijfer is laag. Het aantal van hen, die dienst nemen in het Engelsche leger, neemt toe. Dundee, 18 Oct. Botha heeft het Pongela- bosch verlaten en beweegt zich naar het noorden door Swazieland. Volgens de officiëele opgave heeft het EDgelsche leger in Zuid-Afrika in de maand September j.l. de volgende verliezen geleden Officieren. Minderen. Gesneuveld17 170 Aan wonden overleden. 3 51 Aan ziekte overleden 3 139 Dood door ongelukken. 1 23 Vermist en gevangen genomen 14 401 Ongeschikt voor den dienst naar Engeland teruggezonden 60 1926 98 2710 Het totaal verlies in den oorlog is nu Gestorven824 16648 Vermist en krijgsgevangen .7 613 Gerepatriëerd en gestorven .6 417 Gerepatrieerd en afgekeurd 3774 837 21452 Bovendien zijn uit Transvaal teruggezonden, doch voor den verderen dienst geschikt be vonden 2433 officieren en 50844 minderen. Kaapstad, 18 Oct. Van den Hiever, lid van den Wetgevenden Raad, die den 5 Sept. ia aangehouden wegens het verbergen van wapenen, is ontheven van de waardigheid van vrederechter en veldkornet. In verband met de afkondiging van den staat van beleg, hebben de verschillende con suls den betrokken onderdanen, die verblijf houden op het grondgebied van Kaapkolonie, aangeschreven, dat zij zich moeten laten in schrijven bij de consulaten. Alhier is weder een ernstigen brand voorgekomen, welks ontstaan uiterst verdacht wordt geoordeeld. In het district Caledon, ten zuidoosten van Kaapstad, zijn verschillende troepen opstande lingen waargenomen, die door de Boeren uit het noorden der Kolonie daarheen zijn over gebracht. Afghanistan. Omtrent wat aan de troonsverandering ju Afghanistan is voorafgegaan, worden thans de volgende bijzonderheden bekend. Sedert midden-September leed Emir Abdur rahman aan eene verlamming in de rechterzijde maar zijne ziekte werd strikt geheim gehouden. Den 28en September echter, toen hij zijn einde voelde naderen, riep de kranke Emir zijne geheele familie en de voornaamste civiele en militaire ambtenaren en inwoners van Kabul om zich heen. Al zijne zonen waren tegenwoordig, behalve een jongen van dertien jaar. Zoodra hij allen om zich heen verzameld zag, sprak de Emir op zachten, maar duidelijken toon »Wanneer een koning oud wordt en zijn einde nabij is, verlangt hij zijn opvolger aan te wijzen. »In dit geval verkeer ikik wensch, dat mijn opvolger aangewezen worde. Ziet dus om u heen, wien gij het meest waardig oordeelt mij op te volgen en noemt mij diens naam." De omstanders verklaarden toen éénstemmig, dat zij Habibullah wenschten te zien regeeren, j die sedert acht jaren de staatszaken goed geleid had. De Emir beval alsnu, dat men Habibullah zijn degen zou aangespen, een ketting van 1 edelgesteenten om zijn hals zou hangen en hem een lijvig boekdeel ter hand stellen over de wijze, waarop de staatszaken geleid moesten worden. Daarna beval hij aan zijne j jongste zonen om de kroon te plaatsen op het hoofd van hun oudsten broeder, waarna hij de vergadering uiteen deed gaan. Eenige dagen na deze .plechtigheid namen de krachten van den Emir meer én meer af en den lsten October overleed hij. Amerika. President Roosevelt weet de handen uit de mouw te steken. Luidens een bericht uit Washington heeft hij op het oogenblik drie dingen tegelijk onder handen, welke in zijn Boodschap aan het Congres worden opgenomen. Ze zijn wetsbepalingen tegen de trust's; beteugeling der vestiging van vreemdelingen zonder middelen van bestaanen j eene aanmerkelijke uitbreiding der vloot. De president is van zins Amerika ter zee sterker te maken dan eenig rijk van het vasteland van Europa. Tot bereiking van dit doel zal hij geen moeielijkheden ontzien om bij de eerste de beste gelegenheid de daarvoor benoodigde credieten van het Congres los te krijgen. Yolgens een New-Yorker bericht aan de Standard blijft president Roosevelt bij zijn besluit om bij elke ambtenaarsvacature alleen op de geschiktheid en dus niet op de politieke richting van die er zich voor aanmelden, acht te slaan. Hij moet dit besluit in de volgende bewoordingen kenbaar gemaakt hebben »Wil het volk mij op de candidatenlijst voor de presidentsverkiezing in 1904 plaatsen, ik zal er dankbaar voor zijn. Doch mij als eisch laten voorschrijven tot de eene of andere club, vereeniging of beweging toe te treden, dat nooit of nimmer 1" Engeland* De bevelhebber van het Kamp te Aldershot, welks garnizoen op het oogenblik 29,000 man en officieren telt, heeft bevel ontvangen om 1 alle beschikbare manschappen boven de 19-|- jaar voor den actieven dienst gereed te j houden. - I j De verschillende contingenten hebben reeds in last zich naar Zuid-Afrika te begeven, om 2000 gesneuvelden en aan ziekte gestorvenen aan te vullen. Italië. Musolino, de groote bandiet, wiens berucht heid legendarisch geworden was in de zuidelijke provinciën van Italië, is eindelijk gearresteerd, j Twee jaar lang hebben sterke troepen- afdeelingen vergeefs beproefd hem gevangen i te nemen en ten slotte had de regeering een losprijs van 25.000 lire op zijn hoofd gezet. De arrestatie van Musolino heeft onder weinig dramatische omstandigheden plaats gehad. Het toeval heeft alles gedaan. Musolino werd in de omstreken van Urbino ontmoet door karabiniers, die hem aanhielden om zijn verdacht uiterlijk. De roover trachtte weerstand te bieden, doch hij werd overmand en Daar Urbino gebracht. Door een paar amuletten, die in zijn bezit werden gevonden, kwam men op het vermoeden, dat men de hand had gelegd op Musolino en dit ver moeden werd bevestigd, toen eenige bewoners van Reggio beslist verklaarden hem te her kennen, De gevangene hield echter vol, dat bij niet de beruchte bandiet was. Volgens latere berichten echter, zou hij erkend hebben Musolino te zijn, 22 moorden te hebben gepleegd en op weg te zijn geweest naar Frankrijk, toen men hem arresteerde. Musolino is nog geen 25 jaar oud. Zijn arrestatie heeft door geheel Italië groot opzien gebaard. Oostenrijk. Twee jaar geleden overleed een hoog leeraar aan de hoogeschool te Weenen en vermaakte zijn nalatenschap, ongeveer 50.000 kronen groot, aan deze universiteit. Zijn vrouw, van welke hij kort te voren gescheiden was, richtte tot den keizer het verzoek haar een toelage te verleenen, omdat zij geen middelen had om in baar onderhoud te voor zien. Wegens de groote verdiensten van haar vroegeren echtgenoot, werd haar daarop een jaargeld van 1000 florijnen toegestaan. Onlangs nu is deze vrouw overleden, en wat bleek toen? Dat zij een vermogen bezat van ODgeveer een millioen florijnen aan effecten en geld en bovendien een huis te Weenen en een aantal kostbaarheden. En dit aan zienlijk vermogen heeft zij aan de universiteit van Leipzig vermaakt. Rusland. Het dorp Schlensana, op de Duitsche grens bij Lelow gelegen, is Donderdag door een brand vernield346 eigendommen zijn geheel verbrand. Door voortgewaaide vonken deelde de brand zich ook aan het dorp Staromyscby mede, waar 22 huizen zijn vernield. Een dienstmeisje is met drie kinderen in de vlammen omgekomen. Vele personen zijn gekwetst. Honderden zijn zonder dak en de nood is zeer groot. Frankrijk. Men herinnert zich, dat indertijd nogal zoo een en ander is gesproken en geschreven over de onmiddellijke oorzaak tot den plotseliDgen dood van president Felix Faure. Ia het bekende anti-semietische orgaan Libre Parole rakelt Drumont de zaak weder op, door de verklaring, dat de familie Faure immer van meening is geweest, evenals de intieme vrienden van den president, dat hij geen natuurlijken dood is gestorven;, er zou een misdaad in 't spel zijn geweest, vergiftiging of zoo iets, en er is met opzienbaren den spoed, in strijd met alle wettelijke voorschriften, overgegaan tot de balseming, wat evenwel niet kon voorkomen, dat, na enkele weinige uren, de ontbinding intrad, welke een expositie belette. Het slot van Drumont's betoog stemt tot grooten twijfel aangaande de edelaardigheid van 's mans bedoeling met deze oprakeling »er waren er wel degelijk, die belang hadden hij de verdwijning van den president, die beslist gekant was tegen de herziening der Dreyfuszaak, wetende dat het land met hem was in dezen en vast besloten tot een krachtige daad ter beëindiging van de crisis. - Faure hinderde het buitenland en het buitenland heeft een middel gevonden om zich van hem te ontdoen duitschland. Berlijn, 19 Oct. Volgens een bericht uit Petersburg aan de Russ. Telegraphen-agentur verklaart het departement van financiën, in overweging met de door enkele buit9nlandsche bladen verspreide geruchten, waardoor het bezoek van den Czar aan Frankrijk zoodanig j verdraaid is, als zou het de voorbereiding tot een nieuwe Russische leening in Frankrijk ten doel hebben, dat noch tijdens de reis van den Czar, noch na die reis, van eenigerlei leening sprake is geweest. Over het ongeluk in het concert gebouw in de Palmengarten te Leipzig lezen we nog het volgende: Een zangeres zou n.l. juist met een aria uit Gounod's opera beginnen, toen van het plafond een stuk lijst, van ongeveer 3| meter grootte, met donderend gekraak op de berieden- zittende concertbezoekers neerplofte. In een oogenblik was de zaal met dichte stofwolken gevuld. De muziek brak schril af en een paniek greep de toehoorders aan. De kracht van de in splinters vliegende stukken gips was zóó groot, dat zelfs stevige houten tafels verbrijzeld werden. Eerst na eenige minuten bedaarde de opgewondenheid, de stofwolken verdwenen en toen kon men de gevolgen overzien. Twee dames werden in het aangrenzend vertrek gedragen. Één barer, de 20-jarige Frieda Klausz, uit Stettin, dochter van een horlogemaker, stierf na korten tijd; de ander, de vrouw van den onderwijzer Steinkopf, had een zware schedelbreuk. Het is een wonder, dat de gevolgen niet nog ernstiger waren. De politie was direct op de plaats van het onheil en zette de ontruimde zaal af. De bouwpolitie stelt nu een onderzoek in. België. Sedert Barnum in België is, volgen ver scheidene stafofficieren, op bevel des Konings, het circus, voornamelijk om het beurtelings oprichten en afbreken der tenten van nabij gade te slaan, voor het nagaan van het vervoer, het inspannen van 6, 8 en meer paarden, geleid door één persoon, zonder zweep. Zoo waren er te Brussel een 40-tal artillerie-officieren aanwezig, onder leidiDg van generaal Chapelie, die reeds vóór den dageraad te Schaarbeek waren en den heelen dag ter plaatse bleven. Nederland. Haarlem, 19 Oct. Gisterenavond heeft er in de Rozenprieelstraat een droevig voorval plaats gehad. Terwijl de huisvrouw even de kamer had verlaten, sprong de hond op het ledikant, waarin een kind van eenige maanden sliep. De hond beet het kind zóódanig in de keel, dat de dood terstond volgde. Krimpen a/d. Lek. De slapte van werk zaamheden, die zich reeds gedurende geruimen tijd in verschillende vakken van industrie voordoet, begint zich ook hier in het scheeps bouwbedrijf te vertoonen. Terwijl er in de omgeving reeds werklieden ontslagen zijn, is op de werf van «L, en K. Smit alhier de werktijd allengs verkort, zoodat de werkzaam heden thans reeds 5 uur 's namiddags eindigen. Voorwaar geen rooskleurige toekomst voor deze streken, waar een groot deel der bevolking bestaat van den scheepsbouw en <lat met den winter in 't gezicht. Dordrecht, 19 Oct. Ter voorziening in de nooden, die zullen ontstaan, wanneer in Zuid-Afrika eenmaal de vrede zal zijn aan gebroken, heeft zich alhier een vereeniging gevormd, die zich noemt de collectanten- vereeniging Zuid-Afrika". Deze ia van plan voor dat doel maandelijks een collecte te houden. De eerste daarvan bracht f 456 of ongeveer één cent per hoofd op. Haar bedoeling is nu, dat in alle gemeenten van ons land dergelijke collectanten-vereenigingen in het leven zullen worden geroepen, zoodat het vrede-reservefonds maandelijks met pl.m. f 50.000 zou worden verrijkt. Zij doet ter verwezenlijking van dit denkbeeld een krachtig beroep op alle Boeren vrienden. Zierikzee, 21 Oct. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage Mr. P. A. J. Bouvin, thans vice-president der arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbaDk te Alkmaar mr. E. L. Umbgrove, thans subst.-griffier bij de arrond. rechtbank te Middelburg. Met ingang van 1 November a.s. zijn in Zeeland benoemd tot commies der 4e kl. bij 's rijks belastingenP, Bauwens, postbode te Sas van Gent, J. Ie Clercq, slager te Sluis, J. Hamerlinck te Koewacht en J. C. Maat, landbouwer te IJzendijke, aan wie als tijdelijke standplaats is aangewezen resp. Oostburg, Sas van Gent, Zuiddorpe en Kauter. Tegen genoemden datum is de kommies te water 2e kl. J. Andrea van Lobith naar Bath verplaatst. De brigadier der maréchaussée Zwart leer te Sluis is overgeplaatst naar Roermond. De zeemiliciens van de verschillende oorlogsschepen, die dezen zomer in het zuider- frontier dienden, gaan 26 dezer met onbepaald verlof. Het Middelburgsche Dames-Comité voor Bóeren-krijgsgevangenen enz. zendt ons het volgend schrijven Het bericht van mevrouw Wascklewicz te 's-Gravenbage, dat 85 kisten goederen, naar Potchefstroom voor de vrouwenkampen ge zonden, in verkeerde handen zijn geraakt, heeft velen huiverig gemaakt voor verdere ondersteuning te helpen zorgen sommigen hebben zelfs reeds toegezegde hulp ingetrokken. Wij zijn echter van oordeel, dat deze angst zeer overdreven is. Het gebeurde met de 85 kisten is gelukkig het eerste feit van dien aard en het onderzoek moet nog aan den dag brengen of niet misschien eenig verzuim of misverstand er aanleiding toe heeft gegeven. Niet alleen, dat wij steeds bericht hebben ontvangen, dat al onze zendiDgen goederen en gelden door de consuls te Pretoria, Bloem fontein en Kaapstad en door mevrouw Koop- mansDe Wet steeds in de beste orde zijn ontvangen, maar wij zijn ook in het bezit van brieven uit de kampen te Volksrust, Middelburg, Krügersdorp en Groenepunt, waarin hartelijk dank betuigd wordt voor de ontvangst der goederen, waaraan zij zoo groote behoefte hadden. Wij hebben nog Vrijdag een brief ontvangen van mevrouw Koopmans—De Wette Kaapstad, waarin deze dame mededeelt reeds zoovele kisten te hebben verzonden, dat er slechts w'eing goed meer over is en dat zij blijde is met de zoo vele hartelijke brieven met daük, die zij uit de kampen mocht ontvangen. Nog kort geleden hebben wij melding gemaakt van de ontvangst der door ons gezonden gelden aan de consuls te Bloem fontein en te Pretoria. Er is dus geen reden om het zenden van geld en goederen te staken. Integendeel hopen wij, dat de giften ruim mogen blijven vloeien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1