Zaterdag 19 October 1901. (Z i e r i li. z e e s c li e Courant). Tweede Blad. Levering Turf HIEUWSTIJDIHGEH. ADVERTENTIE!!. Aanzuivering van de verschenen termijnen van het Dijkgeschot over 1901, wordt dringend verzocht. NAJAARSSCHOUW. Te koopEene Melkkoe, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7604. Directeur 9 -A.- J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348, Zierikzee. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de levpring van liOTte liardo Turf aan de ge meente Zierikzee, behooren zich te wenden tot den Burgemeester dier gemeente, onder opgaaf van prijs en overlegging van een monster van vier stuks, vóór 21 October e.k. De Transvaalsch-Engaleche oorlog. Kaapstad, 16 Oct. Verscheiden Boeren- commandanten, te zamen met ongeveer 500 volgelingen, rukken zuidwaarts op door de Groote Bergrivier-vallei. Zij plunderen en werven recruten, waar zij langs komen. Gedeelten dezer commando's hebben over Hopefield Saldanhabaai bereikt. Londen, 16 Oct. Uit Pretoria is bericht ontvangen aan het departement van oorlog, dat de colonne van generaal Plumer, bestaande uit Queenslanders en Nieuwzeelanders met artillerie, te Volksrust is aangekomen om deel te nemen aan de gecombineerde beweging tegen generaal Louis Botha, nadat de colonne gedurende een tweetal maanden bijzondere diensten heeft verleend in het Zuid-Oosten van Oranje-Vrijstaat, waarbij den manschappen bijzonder hooge eischen zijn gesteld. De Boeren lieten zich niet overhalen tot gevechten, alles bepaalde zich tot onbeduidende scher mutselingen. Uit de opgaven van het departement van oorlog blijkt, dat de wekelijksche ver- liezenlijst aan Engelsche zijde bedraagt 51 dooden43 sterfgevallen aan ziekte of ongelukken, 142 gewonden en 3 vermisten, totaal 239, uit welke cijfers men de gevolg trekking maakt, dat er één of meer gevechten moeten hebben plaats gehad, waarvan de censuur slechts gedeeltelijk melding heeft gemaakt. Volgens een bericht uit Kaapstad aan Daily Mail is de toestand in de Kaapkolonie van dien aard, dat men eene gevaarlijke crisis aanstaande acht. De zekerheid, dat de oorlog nog een jaar kan duren in de tegen woordige omstandigheden, heeft het meerendeel der inwoners in zulk een staat van opge wondenheid gebracht, dat men ernstige ge beurtenissen vreest, als de toestand niet verandert. Central News seinde deze week uit Durban J Generaal Botha trekt, naar men zegt, Noordwaarts naar Pietretief. De Engelsche colonnes hangen nog aan de Boerentroepen en er hebben dagelijks kleine gevechten plaats. Het terrein, dat overdekt is met dikke bosschen, is uiterst moeilijk". Amerika. Als er één land is, dat zaken met den oorlog maakt, dan is het wel Amerika. Dinsdag is in de eerste plaats de »Michigan" weer eens met 1150 paarden uit Nieuw- Orleans naar Zuid-Afrika vertrokken. Dan deelde Paris-Nouvelles een paar dagen geleden mede, da,t de Amerikanen nu ook al, evenals wij, spoorwegmateriaal aan de Engelschen leveren, en thans blijkt uit een telegram uit New-Yorkdat er binnenkort reusachtige hoeveelheden haver naar Zuid-Afrika gaan. Het stoomschip nJaneta" neemt 235,000 schepel in, de »Thertham Hall" en ^Britannia" zullen weldra met groote ladingen volgen. Italië. Het pyrotechnisch laboratorium aPorcaro" te Bari, waar men vuurwerk voor het feest van de Madonna del Rosario fabriceerde, is door een verschrikkelijke ontploffing en een daarop gevolgden brand geheel vernield. Twee arbeiders, die in de open lucht bezig waren, werden door de vlammen ernstig gewond. De brandweer vond onder de puinhoopen vijf dooden, onder wie de vrouw van den eigenaar, en drie zwaar gewonden. Tot de laatsten behoort de jeugdige dochter van den fabrikant, die sedert kort verloofd ia. Het rechterbeen moet haar afgezet wordenvóór de operatie liet zij zich met haar verloofde in den echt verbinden een indrukwekkend tafereel. Binnen twee weken is dit in Zuid-Italië de derde ontploffingin pyrotechnischelaboratoria. Servië. Om de ontvolking tegen te gaan, had men in Frankrijk gemeend de ongehuwde mannen te moeten belasten. In Servië is men tot een schijnbaar practischer en meer rechtstreeks middel overgegaan. De spaarbanken, geplaatst onder controle van den Staat, schenken een tamelijk hooge premie aan hem of haar, die met minstens 2000 dinars op de spaarbank, een huwelijk ging sluiten. De uitwerking was aanstonds verbazing wekkend men neemt in Servië een vrouw, zooals men hier een potje bier neemt. Zoodra de jongelieden jaar worden, haasten zij zich een huwelijk aan te gaan om de premie te veroveren. Onnoodig er bij te voegen, dat zij even gauw gaan scheiden, want men behoeft niet, zooals in de winkels, geld terug te geven. Deze huwelijken hebben echter betreurens waardige gevolgen en de bevolking zal er niet veel door vooruitgaan. Zoodat de Servische regeering zich op het oogenblik bezig houdt met plannen om den mensohen te beletten te trouwen. Engeland. Uit officieele cijfers blijkt, dat de openbare schuld, die 31 Maart 1900 639.165.265 pd. st. bedroeg, een jaar later, dus op 1 April van dit jaar, gestegen was tot een bedrag van 705.723,878 pd. st., hetgeen een vermeerdering beteekent van 66.558,613, of 10J percent voor één jaar. Frankrijk. Do met zooveel ophef aangekondigde ballontocht van graaf De la Yaulx over de Middellandsche zee is, als zooveel vroegere reizen van dien aard, geheel mislukt. Een tochtje door de Leeuwengolf, dicht langs de Zuidkust van Frankrijk, verder heeft ook deze bestuurbare" ballon het niet gebracht, en niet ver van Port Yendres, ter hoogte van de Spaansche grens, zijn de luchtreizigers opgenomen door den kruiser »Du Chayla", die, als geenszins overbodig blijkenden maatregel van voorzorg, den ballon achternagezonden was. Duitschland. Ter wij r er Dinsdagmiddag in de groote zaal van den Palmengarten te Leipzig een concert aan den gang was, viel een groot stuk gips van het plafond midden tusschen de menigte. Een meisje van 20 jaren, de eenige dochter van een horlogemaker te Stettin, werd op slag gedood en verscheidene menschen kregen verwondingen. De politie heeft de zaal dadelijk buiten gebruik laten stellen. Exploitatie der kolenvelden in Limburg van Staatswege. Wij lezen in de Waterstaatsbegrooting voor 1902: De uitgaven voor het mijnwezen zijn, nu in 1902 kan worden aangevangen met de werkzaamheden voor de ontginning van Staatswege, in twee rubrieken gesplitst, te weten 1°. die op den Staatsmijndienst betrekking hebben, en 2°. die ter zake van het toezicht op de particuliere ontginningen. Ad I. Gelden worden aangevraagd om in twee mijnvelden met schachtenaanleg te beginnen. Het gelijktijdig aanvangen met de ontginnings werken in twee velden wordt voorgesteld, en wel: a. in het voormalige mijnveld »Ernst", het mijnveld ter grootte van 575 H.A., begrensd door de mijnvelden »Willem", »Oranje-Nassau", i>Carl", uLaura" en door do »domaniale mijn", en b. in een terrein ten Noordwesten van het mijnveld »Oranje-Nassau", eveneens ter grootte van pl.m. 600 H. A. De kosten voor don aanleg van twee schachten en van een complete installatie met inbegrip dus van alle kosten verbonden aan aankoop van grond, aankoop van machinerieën, stichting van gebouwen en arbeiderswoningen zijn voor dit veld op f 2.000,000 geraamd. Yoor 1902 wordt voor den aankoop van grond en de eerste werkzaamheden f 300.000 aangevraagd. In het tweede terrein, waarvan de grenzen nader bij Koninklijk besluit zullen worden aangegeven, is door een viertal boringen de aanwezigheid van rijke lagen vet- en vlamkolen op een diepte van pl.m. 200 M. aangetoond. De kosten van aanleg zullen voor dit veld zijn 1°. omdat de schachtwerkzaamheden zich aanmerkelijk dieper moeten uitstrekken maar ook 2°. omdat ter plaatse de zetel kan worden gevestigd van zeer uitgebreide ontginnings werken, waarop bij den aanvang der werken moet worden gerekend. De kosten van alle werken, voor de ontginning van dit veld noodig, met schachten van 5M. middellijn, zullen ongeveer f3.000.000 bedragen. Yoor aankoop van grond en eerste werkzaamheden zal in 1902 voor dit veld f 200.000 noodig zijn. Worden de werken naar dit plan uitgevoerd, dan zal de Staatsmijn in betrekkelijk korten tijd in de gelegenheid zijn, kolen voor de behoeften der verschillende categorieën van gebruikers te leveren, maar verder zal verkregen worden, dat heteigenlijkeontginninge- werk reeds spoedig immers na ongeveer 3 jaren kan aanvangen, en dat het aantal in dienst te stellen arbeiders geleidelijk kan worden uitgebreid. De plaatsen voor den houw der schachten in de beide velden zullen zoodanig worden gekozen, dat verbinding aan den spoorweg SittardHerzogenrath gemakkelijk verkregen kan worden. De hoofdleiding van het Staatsmijnbedrijf zal in handen zijn te geven van een directeur, wien een groote mate van zelfstandigheid hehoort te worden verleend. Den directeur zal ter zijde zijn te stellen een mijnraad, bestaande uit personen vau nabij bekend met het drijven van nijverheids ondernemingen, en die tevens door hun aanraking met handel en industrie op de hoogte zijn van de eischen en behoeften der kolenverbruikers. Deze raad zal ook geroepen kunnen worden om de Regeering te adviseeren omtrent hetgeen voor een geleidelijke en krachtige ontwikkeling van het bedrijf moet worden gedaan. De taak van dezen raad zal zij a een belangrijke en eervolle. Zijn leden zullen gezocht moeten worden onder volkomen onafhankelijke personen, die in het algemeen belang hun tijd en werkkracht aan de bevordering van dezen tak van Staatsdienst willen wijden. Bezoldiging der leden wordt niet voorgesteld, doch alleen een bedrag uitgetrokken, noodig voor vergoeding van reis- en verblijfkosten, het toekennen van vacatiegeld en voor de bestrijding van bureaukosten, waaronder zal zijn te begrijpen de bezoldiging van een vasten secretaris. Vermits het in de bedoeling ligt, den aanleg der schachten en verdere installatie- werken voor zooveel mogelijk uit te besteden, zal het aan te stellen personeel waarschijnlijk aanvankelijk niet talrijk behoeven te zijn. Dit zal kunnen bestaan uit een directeur, één of twee ingenieurs, een tweetal opzichters en eenig administratief personeel. Behalve de boringen, waarmede de aanwezig heid van steenkool is aangetoond, zijn er in het voor Staatsontginning aangewezen terrein en onmiddellijk daarbuiten boringen gedaan, die, hoewel in den zin der mijnwet niet als »geslaagd" te beschouwen, toch voor de kennis der geologische gesteldheid van het steenkolenbekken van veel waarde zijn. Daar het billijk is geacht dat ook voor die boringen een vergoeding wordt gegeven, ware die toe te kennen naar denzelfden maatstaf, waarnaar de schadeloosstelling voor de kosten der geslaagde boringen wordt berekend. Naar gemaakte berekening zal daarvoor een bedrag van pl.m. f 60.000 noodig zijn. Een fakkel-viscli. In sommige rivieren van Britsch Noord- Amerika komt een soort van stinkvisch voor, die zoo rijk is aan olie (of vet en traan), dat hij in gedroogden toestand als kaars of fakkel kan worden gebruikt. Zulk een gedroogde visch wordt, als men licht noodig heeft, met den staart naar boven in een klomp leem gestoken of in een gespleten stuk hout vastgeklemd. "Wanneer men hem aansteekt, brandt hij dadelijk en gestadig, terwijl zijn licht sterker is dan van een vetkaars. Het liefst gebruikt men den stinkvisch als fakkel in de open lucht, omdat mon dan geen last heeft van den dikken rook, dien hij ver spreidt. De visch wordt om zijn lichtgevende eigen schappen op zoo lioogen prijs geschat, dat de bewoners van de streken, waar hij gevangen wordt, daarmede een voordeeligen ruilhandel drijven met de bewoners van minder begunstigde streken. In zekere tijden vau het jaar zwemt de stinkvisch uit de zee in ontzaglijke hoeveel heden de rivieren op en wordt dan gemakkelijk gevangen in fuiken en mandwerk. Gedurende de twee of drie weken, waarin de vangst plaats heeft, dient hij als voedings middel. De olie wordt tot velerlei doeleinden gebruikt, maar voornamelijk als geneesmiddel, Yoor aandoeningen der longen is die olie een even heilzaam, maar veel smakelijker middel dan levertraan. Rijke menschen. De twee rijkste menschen op de wereld zijn een Engelschman en een Chinees. De Engelschman is de heer J. Beit, chef van het huis Wernher-Beit en Co. te Johannesburg. Het grootste deel der goud mijnen in Zuid-Afrika en de diamantmijnen van Kimberley zijn Beits eigendom. Hij bezit (om een rond getal te noemen) ongeveer anderhalf milliard guldens. De rijke Chinees is de bekende Li-Hung- Chang, die ook 1500.000.000 guldens bezit. Op hen volgt in rijkdom een andere Zuid-Afrikaansche »uitlander", de bekende J. Robinson, naar wien ook één der mijnen is genoemdhij bezit ongeveer duizend millioen gulden. Dan volgen de heer J. D. Rockefeller de petroleumkoning uit New-York met 800 millioen, de heer Waldorf Astor in Engeland en vorst Demidof in Rusland met 500 millioen. Zooveel bezat Andrew Carnegie eenigen tijd geleden ook, maar hij heeft nu nog maar 400 millioen, die hij echter voornemens is ook nog weg te schenken, voordat hij sterft. De heeren Pierpont Morgan, Vanderbilt en William Rockefeller bezitten ieder tusschen de 250 en 300 millioen een kleinigheid dus vergeleken met de grootste vermogens. BOEKAANKONDIGING. Zelden wordt door ons de aandacht gevestigd op boek-uitgaven. Waar 'tjiu echter een werk betreft, dat voor onze provincie inzonderheid zoo dienstig zal zijn, maken wij daarop gaarne een uitzondering. Van den uitgever C. A. J. van Dishoeck te Amsterdam ontvingen wij een bij hem verschenen le aflevering en pros pectus van een Beknopt Practisch Leerboek voor de Oever-, Strand-, Duin- en Dijksver- dediging, bewerkt door L, R. Plasschaert, opzichter van den Provincialen Waterstaat in Zeeland, een man, geheel bevoegd om in de groote leemte, die er sedert tallooze jaren bestaat, tej voorzien, namelijk een werk, dat bestemd is voor de practische ontwikkeling van den ingenieuropzichter, dijkbaas, leden van calamiteuse en vrije polders, aannemers, enz. De keurig uitgevoerde le aflevering bevat 2 vel druks met 3 groote uitslaande platen, waarop tal van practische teekeningen voor oeververdediging. In den tekst komen uitge werkte begrootingen voor van allerlei werken. Het prospectus raadplegende, dat ons den rijken inhoud van het werk mededeelt en ook de »Algemeene Voorwaarden" opneemt op deze werken betrekking hebbende, kunnen we deze onderneming, die het ten volle ver dient, aanbevelen. Een prospectus of le afl. is bij den boekhandel of bij den uitgever ter inzage verkrijgbaar. Veemarkt te Zierikzee. 17 October 190 1. Aangevoerd: Tien 2-jarige ossen, f 125 a f 140; negen-en-twintig i-\-jarige dito's, f90 k f120; vijf jarige dito's, f60 f85. De handel was tamelijk vlug. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 17 Oot. Door de drukte der suikerbieten was do aanvoer gering. Alle artikelen konden vorige prijzen op brengen, behalve bruine boonen, die 25 cent lager moesten worden afgegeven. Tarwe f 6 50 a f 7.20chevaliersgerst f 4.50 k f5.25; wintergerst f4.25 a f4.50; zomergerst f 4 a f 4.25; rogge f 4.75 f 5 20; haver f 2.75 k f 3.50; erwten kleine f 8 f 9kroonerwten f 9 k f9.40; bruine boonen f 6.50 kil-, witte boonen f 9 k i 9.75. De noteering is als volgt: jarige tarwe weinig ter markt en van f 7 tot f 7,25 naar kwaliteit en soort; nieuwe dito in puike soort f 7,25 a f 7,50; rogge werd tot f5,50 aan geboden; wintergerst weinig getoond en tot f 5 gekocht; zomer dito met weinig aanbod bracht f 4,75 op; Walch. witte boonen, in puike harde soort, niet beneden de f 11 te bekomenWalch. ronde bruine boonen 25 ct. hooger en tot f 8,50 genomen; lange dito f 8; paardeboonen niet ter markt; groene kookerwten, poldersoort, werden met f 9,40 betaaldkroonerwten werden naar deugd van f 9,50 tot f 9,75 genomen; koolzaad zonder handel; karwijzaad niet getoond. Voorspoedig bevallen van een Zoon P. J. MEERMAN, geb. Schilperoort. Bruinisse, 15 October 1901. Heden overleed na een langdurig lijden, mijn eenige geliefde Zoon ■Willem van der Have, in den ouderdom van 39 jaar en 7 maanden, nalatende één dochtertje van 6 jaar. Ieder zal kunnen begrjjpen, hoe zwaar mij dit verlies treft. Oosterland. Wed. M. L. BROUWER. Heden overleed onze geachte Neef Willem van der Have Zoon van de Wed. M. L. Brouwer te Ooster land, in den ouderdom van 39 jaar en 7 maanden. Ouwerkerk, 15 October 1901. M. J. VAN DER HAVE en Familie. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen onvergetelijken Zoon en Broeder COR- NELISbetuigen wij onzen welgemeen- den dank. Haamstede. J. VAN 'THOF, Ecbtgenoote en Kinderen. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan wijlen MARINUS LANOOIJ, in leven Smid te St.-Annalandworden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten Kantore van Notaris VAN SETERS te St.-Maartensdijk, vóór 1 November aanstaande. Aardappelen f 1,60 f 1,80 per Heet. Middelburg, 17 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren niet zoo groot als de vorige week en bestond hoofdzakelijk uit peulvruchten. Van tarwe, rogge, gerst en kookerwten was de aanbiediD** s pd. RECLAME-THEE, k f 3,25, k f 4,25 of f 5,—. iu prachtvolle Delftsch Aardewerk bus verpakt in net kistje. Niet volkomen naar wensch, terug. Franco remb. of postw. Duizenden nabest. Theehandel engros van ouds /mmm^ 't Anker, Hofleverancier, Delft. X Zierikzee, 11 October 1901. De Ontvanger-Griffier van het Waterschap Schouwen, O. VAN DER VLIET. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap Schouwen vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de INSPECTIE op den 26 October aanstaande. Bij dezo Schouwing op de Peilslooten, Zijlen en andere Kunstwerken zal in 't bijzonder worden onderzocht of zij behoorlijk zijn gezuiverd van oor, aek, planten, riet, sintels, en specie, of geene ondiepten, of stukken grond, in de slooten en vóór de zijlen aanwezig zijn, of de voorgeschrevene herbedelvingen ter bepaalde diepte en breedte hebben plaats gehad. Zierikzee, 9 September 1901. Het Dagelijksch Beatuur voornoemd, M. LOCKER DE BRUYNE, waarnemend Voorzitter. D. VAN DER VLIET, Ontv.-Griffier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5