PRBDIK.BBUHTBN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiv eland. Ti o n d a g 2 O October 1 O O 1. De Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Esselink. Cat. Zondag 18. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blank er t. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ureds. Mossel. Herv. Kerk te Burgh: 's Nam. twee ureds. De Jagher. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteijn. Herv. Kerk te Noordwelle: 'sNam. twee me: ds. Kapteijn. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher van Burgh. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureLeeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Couvêe. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Geerling. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avond 6 ure: ds. Raman van Scharendijke. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ureds. Nauta. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. WesseZs. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ureds. Kunst. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. A. Burger. (Bediening H. Avondmaal)'s nam. geen dienst. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure geen dienst; 's nam. twee ure: ds. Burger van Dreischor. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5 30 ure Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland 's Voorm. half tien ure: dr. G. Smit'snam. twee ure: Geen dienst. Gerei. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: ds. Sieders van Vlaardingen. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: candidaat Klomp van 's-Gravenhage; 'snam. twee ure: dr. Smit van Oosterland. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Waardenburg. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. v. Bueren. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 5 ure: Leeskerk. Landbouw en Teeteelt. Wanneer moet men kali geven op de weide en hoeveel. Onder de verschillende weideplanten, grassen en andere zijn er vele, die meer dan één jaar bestaan. Zeer veel grassen zijn overblijvend, b.v. bijna alle beemdgrassen, het vlokgras, het zwenkgras, het gewone raaigras en nog vele andere. Daarenboven liggen er in den bodem van een grasland of weide talrijke zaadjes van de verschillende planten, die in den zomer gebloeid hebben en welke zaadjes in het voorjaar zoo vroeg mogelijk ontkiemen. Yoor de overblijvende gewassen in een gras land, die gedurende den zomer zooveel mogelijk voedsel aan den grond hebben ont trokken, doordat zij, omhoog geschoten zijnde, telkens weder van haar stengels en bladeren werden beroofd, is het natuurlijk noodig, dat zij in den herfst reeds weder nieuw voedsel in den grond vinden, hetzij om dat in de wortelstokken of onderaardsche stengels op te hoopen, teneinde in staat te zijn, in het voorjaar zoo vroeg mogelijk nieuwe scheuten te geven, hetzij om nog vóór den winter nieuwe takken en bladeren te vormen. Ook de zaadjes, die reeds vroeg ontkiemen zullen, moeten den bodem wel bereid vinden en men mag ze niet van honger laten omkomen. Om deze redenen moeten wij dus als algemeenen regel aannemen, dat de bemesting van de weide reeds in den herfst moet plaats hebben. Als algemeenen regel zeg ik. "Want het is mogelijk, dat er bizondere redenen bestaan om pas in den na winter, in het voorjaar de weide te verzorgen. Het is namelijk niet raadzaam, om de weiden te bemesten in den herfst in laagliggende ongedraineerde landen, als het water er veel afstroomt en in die streken, waar het land in den winter geheel overstroomd wordt. Doch in hooger gelegen plaatsen, waar men des winters niet veel last van het water heeft, kan men de kalibemesting het best in den herfst geven. De kali wordt toch door den bodem geabsorbeerd, dat wil zeggen: opgeslorpt en vastgehouden" en door den gewonen regen dus niet uitgespoeld. Deze herfstkalibemesting moet in den vorm van kaïniet gegeven worden en wel op veen grond, humusrijken grond en moerasgrond het meest. Weiland, dat nog niet bemest is geweest, kan men met goeden uitslag 1200 K.G. kaïniet op de hectare gevendie hoeveel heid kan teruggebracht worden na eenige jaren tot 800 K.G. Van de andere grond soorten moeten de zandgronden de meeste kaïniet hebben, daarna volgen eindelijk de kleigronden; aan de eerste geve men 800 K.G., aan de laatste 400 A 500 K.G. Op zavel gronden zal de hoeveelheid tusschen deze twee inliggen. Wanneer de weiden om bovengenoemde redenen in het voorjaar bemest moeten worden, kan men het best chloorkalium geven. Deze meststof is met betrekking tot haar kali- gehalte arm aan chloor. De hoeveelheid, die men van deze stof noodig heeft, hangt af van het kaligehalte, doch in het algemeen kan men zeggen, dat men ongeveer het vierde deel noodig heeft van de bovengenoemde hoeveelheden. Al de meststoffen, die men op de weide gebruikt, dus ook de bovengenoemde, moeten goed fijngemaakt worden. De verschillende kalizouten zijn nog al vochtaantrekkend en vormen zoodoende nog al eens harde kluiten. De kunstmestbreker kan hierbij goede diensten doen. Eenige uren, voordat men de kali- zouten uitstrooit, kan men ze vermengen met kalk of met het voor de weide bestemde slakkenmeel. Daardoor worden ze droog en beter strooibaar. Nadat een en ander gelijk matig is uitgestrooid, zorge men er tevens nog voor, dat men in het voorjaar de weiden goed egt. De lucht treedt zoodoende in den bodem en doet dan de meststoffen beter tot haar recht komen. AanbestedingenVerkoopingen enz. Zierikzee, 18 Oct. Door den notaris J. Franse werd lieden alhier publiek verkocht de stoommeelmalerij met pakhuis en erf, benevens de machineriën, voor f 3810. Renesse. Ten overstaan van notaris F. W. del Campo genaamd Camp werden publiek en ten verzoeke van den heer C. Boot ver kocht: een aftands-werkpaard voor f 75; kalfvaarzen voor f 142, f 143, f 116; jaar lingen gingen van de hand voor f 45. Onkosten 10 pCt. KERKNIEUWS. Op het viertal voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ylissingen komen in alphabetische volgorde voor: de heeren D. van Krevelen te Beekbergen, dr. J. A. C. van Leeuwen te Avereest, G. Posthumus Meyjes te Dubbeldam en R. Torenbeek te Yollenhoven. Ds. H. Snel, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Dirksland, heeft het beroep naar de gemeente Polsbroek aangenomen. Tot Evangelist te Schoondijke is benoemd de heer D. Lensveld te Nieuwer- sluis (gem. Heenvliet). Ter viering van den 25en verjaardag van de pontificale troonsbestijging van Z. H. den Paus worden reeds verschillende ceremoniën voorbereid. Aan alle hooge dignitarissen der Roomsch-Katholieke Kerk zijn uitnoodigingen toegezonden tot bijwoning der plechtigheden, die in April a. s. zullen beginnen, en drie weken duren. Men rekent er op, dat ongeveer 500.000 pelgrims gedurende de feesten bij het jubileum naar Rome zullen komen. O N 1> E R W IJ 8. Den Bommel. Ook in deze gemeente zal gedurende den winter een cursus gehouden worden in landbouwonderwijs. De dagen, waarop dit onderwijs zal gegeven worden, zijn bepaald op Maandag en Donderdag. In verkiezingsdagen hoort men zoo vaak in hoogdravende bewoordingen spreken over 'tgroote belang van goed onderwijs; de mannen van het openbaar en het bijzonder onderwijs ziet men veelal optreden als verdedigers der candidaten hunner partij en worden dan gevleid en bewierookt; doch zijn de verkiezingen achter den rug en is de tijd aangebroken, waarop de gemeentebegrootingen behandeld zullen worden, dan blijkt maar al te dikwijls op hoe weinig waarde in geld onderwijs en onderwijzers geschat worden. Zoo werd in de gemeente "Wilms door het college van Burgem. en Weth. aan den raad voorgesteld de belooning voor den onderwijzer belast met het herhalingsonderwijs te bepalen op 60 cent per lesuur. Één der wethouders vond het met het oog op de weinige deelname (2 a 3 leerlingen) een dure liefhebberij, immers voor het melken van 2 A 3 koeien geeft men minder dan voor 8 of 10. Nadat de voorzitter hem er op gewezen had, dat de vergelijking met koeien in deze niet opging, bleek, dat de andere wethouder het volkomen met den voorzitter eens was, want, zoo zeide hij, als je 2 A3 koeien gemolken hebt ga je doodeenvoudig naar huis en de meester moet die uren blijven. De wethouder van de koeien (antirevolutionair) vond geen steun en meester kreeg de toegedachte belooning. In Opsterland maakte bij de behandeling van de regeling der onderwijzerstraktementen één der ledende wethouder-timmerman Yan Zinderen Bakker, do opmerking «Men bedenke, dat do werkdag van een onderwijzer veel korter is dan b. v. van een timmerman, waarboven ze in capaciteiten niet staan". En zoo zegt of denkt men in vele gemeenteradenweinige toch gaan boven de in de wet genoemde minima, Yoor de Afrikaners, die, gelijk men weet, in den loop van dit jaar uit ons land naar Duitsch Zuid-West-Afrika zijn vertrokken, en dio aanvankelijk zeer tevreden zijn met hun positie aldaar, wordt thans een Hollandsche onderwijzer(es) Post ©n Telegrafie. St.-Annaland. Gedurende de maand Sept. is op het hulpkantoor alhier in de Rijks postspaarbank gebracht f 1574.40 en terug betaald f 8004.53. Uitgegeven werden 2 boekjes. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. XI. De redactie van dit blad had de vorige week over «Onze Hoogere Burgerschool" een hoofd artikel. Met meer dan gewone aandacht heb ik daarvan kennis genomen, en toen ik het ten einde had gelezen, kwam ik tot de slotsom, dat al wat er in vermeld stond, volkomen juist was, maar dat toch verzuimd was op één omstandig heid het licht te laten vallen, een omstandig heid, die, dunkt mij, niet onvermeld had mogen blijven. Yergun mij, geachte Redactie, u op dat verzuim opmerkzaam te maken. Waar u de verschillende oorzaken opsomdet van de vooral in den jongsten tijd veelvuldig voor komende wisseling van het leeraars-personeel aan genoemde inrichting, daar had niet mogen ontbreken het feit, dat de verplichting der heeren docenten bij te dragen tot het dure gemeentelijke pensioenfonds, een doorn in hun oogen, op hun rusteloos streven aan een Rijks Hoogere Burgerschool een plaats te erlangen, in niet geringe mate van invloed is. Bedrieg ik mij niet, dan beloopt tooh die bijdrage der leeraren in het eerste jaar na hun aanstelling 8 pCt. van het salaris en in de daarop volgende jaren 5 pCt., wat nog al een voor hen kostbare geschiedenis is. Nu ik toch een maal over dat pensioenfonds aan het praten ben, wensch ik ook nog te wijzen op een mijns inziens grove onbillijkheid, die hierin bestaat, dat een gemeentebeambte, die van hier naar elders benoemd wordt, of uit anderen hoofde zijn ontslag aanvraagt, niet het minste recht op eenige restitutie heeft van de door hem gedurende de waarneming van zijn betrekking in het pensioenfonds gestorte gelden. Yooral voor hen, die een groot aantal jaren in functie waren, is het zeer hard al dat geld, dat zij aan het pensioenfonds ten behoeve van zichzelve betaald hebben, vruchteloos te hebben opgeofferd. Met een beroep op hetgeen andere publiekrechterlijke lichamen doenkan die onbillijkheid nooit worden goedgepraat. De begrooting, die volgens de gemeentewet nog deze maand door den Raad moet behandeld worden, is in druk verschenen, op de secretarie ter lezing neergelegd, en tegen den kostenden prijs verkrijgbaar gesteld. De Memorie van Toelichting evenwel, waarop het juist aan komt, en zonder welke men aan de Begrooting niets heeft, is, tenzij men het voorrecht heeft lid van den Raad te wezen, tot geen prijs te bekomen. Men moet, aldus oordeelen wijselijk de heeren van het stadhuis, de ingezetenen niet al te wijs maken. Daar zijn wijsneuzen genoeg in Zierikzee. En is het op zich zelf beschouwd niet reeds erg, dat men gedwongen is een elk in de gelegenheid te stellen inzage van de Begrooting te nemen? Schreef de gemeentewet dit niet gebiedend voor, dan zou men er geen oogenblik aan denken om iemand, wie hij ook zjjn moge, tenzij hij tot de dertien Beschreven Vaderen behoort, een blik in do Begrooting te gunnon. Gelukkig, dat men bij machte is het wettelijk voorschrift zoo geheel waardeloos te maken. Al die publiciteit heeft toch niet het minste nut. De burgerij betale slechts op tijd haar belasting, en voor het overige moet zij zoet zijn, en het zich zelve niet moeilijk, en anderen niet lastig maken. Vaderlijk, naar oud- patriarchale wijze, zal voor haar gezorgd worden. Wat voor verstand heeft zij ook van gemeentezaken? Immers geen greintje. Kan zij beoordeelen, of de uitgaven, die gedaan zijn, op doeltreffende wijze zjjn geschied: dat de werken, die ondernomen werden, goed zijn uitgevoerddat de daarvoor benoodigde materialen deugdelijk zijn, en niet van buiten zijn aangevoerd, waar men tegen billijkeren prijs in eigen kring voortreffelijk ter markt kon gaan, en of de gewenschte zuinigheid wel in allen deele behoorlijk betracht is Kan zij weten, of de uitgaven, die voorgesteld wordenin het waarachtig belang der ingezetenon zijn? Natuurlijk niet. Daar moet men hoogere kennis voor bezitten, die iemand maar zoo niet aanwaait, maar die men alleen verkrijgt, zoodra men gezeten is aan de groene tafel, en onder de beschermende vleugelen van het gezag in de verborgenheden van het gemeenteleven wordt iDgewijd. Al die publiciteit dient dan ook tot niets. Zij is uit den booze. En ware het niet, dat de gemeentewet ter kwader ure de open baarheid der raadsvergaderingen als regel bepaald had, alles zoude stellig en zeker in de diepste stilte behandeld worden. Een ware uitkomst is het dan ook, dat de gemeente-wetgever de bevoegdheid heeft ge laten do deuren der raadszaal voor het publiek te sluiten. Daar wordt dan ook druk gebruik van gemaakt. Geen raads vergadering gaat bijkans voorbij, of een geheime zitting wordt er aan vastgeknoopt. Maar om op de Begrooting en haar Memorie van Toelichting terug te komen (schrikt niet, o mannen van het stadhuis) ik heb in beide geneusd. En zoo kan ik dan ter algemeene kennisse brengen, dat tot de dekking van de uitgaven voor 4902 wordt voorgesteld een Hoofdelijken Omslag van f 31000 te heffen. In 't vorig jaar was dit f 34000. Dus hebben de belastingschuldigen dit jaar f 3000 minder aan belasting te betalen. Zijt gij, o burgers van Zierikzee! niet erg in uw schik? Danst gij niet van vreugde wegens de vermindering van den belastingdruk? Niet! Yreest gij soms, dat er een addertje hangt aan de bloem, die u bescheiden wordt toegereikt? Gij kunt toch nog niet weten, dat in de Begrooting wordt voorgesteld om de kosten voor het vernieuwen van de kaaimuren aan de Zuidzijde van de Oude Haven, bij de ophaalbrug over die haven, die geraamd zijn op f 4850, te dekken door verkoop van kapitaal, dat op het Grootboek der Nationale Schuld staat. Of was het slechts een voor gevoel, dat, teneinde te komen tot een verlaging van den Hoofdelijken Omslag, een finantiëel goochelkunstje werd vertoond, hierin bestaande, dat een noodzakelijk geachte uitgave niet gevonden wordt uit de gewone middelen, maar uit een geldleening. De gemeenteuitgaven verminderen niet, en dit zal toch noodig wezen, wil men eens komen, niet tot een kunstmatige, maar tot een natuurlijke verlichting van den belastingdruk. Zierikzee, 47 October 4904. BRINIO. Transvaal—Oranje-Vrijstaat. Mevrouw de wed. "Waszklewiczvan Schilf- gaarde heeft voor het Broekhuizen-fonds uit New-York ontvangen 4250 gulden, als op brengst van collecten van ds. v. Broekhuizen 250 gulden uit Holland-Michiganf 600 van de tentoonstelling met verkoop van postzaken uit St.-Helena, georganiseerd door den heer De Witt Hamer uit Haarlem; f 200 van dezelfdef 300 van verschillende lezingen, gehouden door de heeren Jansen, Duplessis en Coetzee, benevens tal van kleinere giften. Op de vergadering van 44 dezer van het Broekhuizen-comité is besloten 4450 pond f 44000 naar de verschillende kampen te zenden. Het totaal der bij de Ned. Z.-A. Yer- eeniging gestorte gelden bedroeg op Zaterdag den 42en October 4901f 4.288,555.35. De vrouwenkampen. Dezer dagen kwam in-de bladen een bericht voor, dat 85 kisten met goederen, uit Holland verzonden naar de concentratie-kampen in Zuid-Afrika, door de Engelschen waren gebruikt voor ,/handsuppers" en Engelschen. De vrouwen en kinderen der Afrikaansche helden en martelaren ontvingen van die goederen niets. Dit bericht heeft menigeen hier te lande ongerust gemaakt en doet velen aarzelen te geven. Immers als het goed toch in Ëngelsche anden valt. Maar men moet zich niet ongerust maken. De Vereeniging //Het Christelijk Nationaal Boeren-Comité" heeft tot nu toe f 32.000 aan verschillende kampen gezonden, en al dat geld is terecht gekomen. Wij bereiken de kampen te Potchefstroom, Klerksdorp, KriigersdorpJohannesburgMiddel burg, Standerton, Volksrust, Pieter Maritzburg, Bethulië, Pretoria en Pietersburg. Van iedere zending zijn de quitantiën bij ons ingekomenzelfs brieven, waarin dank gezegd wordt voor het ontvangene. Een partij dekens, ter waarde van f 4000, is verzonden zóó, dat zij niet in verkeerde handen kan komen. Men houde dus niet op met geven. Natuurlijk moeten zij, die de gelden besteden, den weg kennen en de noodige voorzichtigheid betrachten, doch wanneer dat gebeurt, is er geen bezwaar. Zelfs met het Potchefstroomsche kamp, waarmeê wij eenige moeite hadden, is nu alles in orde. Men zende dus gerust zijn gaven. Ze zijn zoo noodig. Redden we, wat nog te redden is: er is een veilige weg om te handelen, make men van dien weg gebruik. U dankend voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur van de Vereeniging: «Het Christelijk Nationaal Boeren-Comité", H. BIJLEVELD, Voorzitter. R. C. VERWE1JCK, Secretaris. J. C. WEISZ Jr., Penningmeester. Prinsengracht 297, Amsterdam. Werkstaking; ten voordeel© der Boeren. Er is in onze havenplaatsen eene beweging gaande om ten voordeele van de Boeren te werkstaken. Verscheiden leiders van vakvereenigingen, die betrokken zijn bij het goederenvervoer over zee, hebben een centraal comité gevormd, om door middel van werk staking maatregelen te treffen ter spoedige beëindiging van den oorlog in Zuid-Afrika. Die maatregelen komen hierop neer, dat geen Engelsch stoom- of zeilschip van een bepaalden dag af, (b.v. 31 Dec. e.k.) in de havens waar men met dit idee sympathiseert, zal gelost of geladen worden, voor en aleer de vrede zal zijn gesloten. De havenwerkers in Duitschland, Frankrijk, Zweden, Noorwegen, Denemarken, België en Italië zijn opgewekt geworden, zich bij deze beweging aan te sluiten. Men hoopt er den handel van Engeland in het hart mee te i treffen. Iedere koopman, iedere bevrachter, zegt het manifest kan zich dus intijds wachten voor mogelijke schade, door van nu af geen Ëngelsche schepen meer voor het vervoer hunner goederen aan te nemen, vóórdat de kwestie zal zijn opgelost. Het gevolg daarvan zal wezen, dat de reederijen in andere landen van die der Engelschen, en deze, getroffen in één der voornaamste bronnen van bestaan, zullen de Ëngelsche regeering op hunne beurt noodzaken, vrede te sluiten"! LASTIG. hare schepen zullen zien bevrachten ten koste De heer P. Horrix te 's-Gravenhage heeft zich, in aansluiting aan een vroeger adres van gelijke strekking, tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek te willen medewerken tot opheffing van den vaccinedwang. Zich beroepende op de in zijn vorig adres aangevoerde argumenten, vestigt adressant thans nog de aandacht op verschillende passages in »Ons Program" van dr. A. Kuyper, waarin de vaccinedwang o. m. wordt genoemd»een toppunt van geweldenarij en heerschzucht, waaronder alle vrije leven zou worden verstikt". Men ziet hieruit, dat het voor iemand, die minister is geworden, soms lastig kan zijn veel geschreven te hebben Nominatie Hoogen Raad. Jhr. Mr. O. Q. van Swinderen deelt in bet Weekblad van het Recht mede, waarom hij niet in aanmerking wil komen voor een benoeming tot lid van den Hoogen Raad: 4°. omdat hij het om verschillende redenen, die het publiek niet raken, zijn plicht achtte te Groningen te blijven; 2°. omdat hij zijn tegenwoordige betrekking als veel belangrijker beschouwde dan de taak die hem wachtte in de strafkamer van den Hoogen Raad. De verdwenen kellner. Ook het afvisscheD van Laakhaven en Laakkanaal in den Haag met een zegen naar het lijk van den vermisten Delftschen kellner J. v. d. Kamp heeft tot geen resultaat mogen leiden. De commissaris van politie der 2e afd. te 's Gravenhage, de heer Dietz, deelt in een circulaire het volgende mede inzake den vermisten kellner: De koetsiers Haneveld en Schildknegt, die als verdacht in deze zaak voorloopig werden aangehouden, stonden in den nacht van Dinsdag op "Woensdag, 8/9 October 4901 even vóór 2 uur met hun rijtuig stil in de Spuistraat. Te 3J uur zag de politie hen met hun rijtuig »De Beek" in de Bagijnestraat, waarin hun stal gelegen is, uitrijden. Op dit tijdstip zijn zij dus weder de stad ingereden. Te 7 of 7-J- uur in don morgen bevonden zij zich op de kamer van een vrouw in de Van Ravcsteijnlaan. Zij beweren na 3£ uur niet meer te zijn uitgereden en den nacht ieder afzonderlijk in hun respecticvo woniDgen verder te hebben doorgebracht. Dit boweren is niet aannemelijk en ook niet bewezen. Het uitrijden na 3| uur, dat de politie zag, toont aan, dat zij met hun rijtuig nog elders zijn geweest. Het is van zeer groot belang te kunnen constateeren, waar dit is geweest. Daarom wordt de politie in Den Haag en de omliggende gemeenten, die in dien nacht op surveillance was, en verder een ieder, die tusschen 3J en 7-J uur 's morgens heeft gezien een gesloten oud rijtuig, waarvoor gespannen een vospaard, en met twee koetsiers op den bok, waarvan de een 'n jockeypet droeg en waarvan de een belangrijk langer is dan de ander, hetzij in 's Gravenhage, hetzij op de wegen daar buiten, of waar dan ook, dringend uitgenoodigd daarvan mededeeling te doen aan den commissaris van politie in de 2e afdeeling, Nieuwe haven 5. Nog meldt men, dat een persoon heeft verklaard, de beide aangehouden koetsiers Schildknegt en Haneveld in den ochtend van 9 Oct. te hebben zien rijden op den Ouden in de richting van Een ander verklaarde, in denzelfden geest, de beide koetsiers, die hij heel goed kent, met hun rijtuig uit de Duinstraat te Scheveningen te hebben zien komen, richting nemende naar Den Haag. Hieruit word afgeleid dat de koeisiers met hun rijtuig in de Scheveningsche duinen zijn geweest. Zie telegram). Yoor het eerst naar de opera. Een paardenkooper, die Maandag op de paardenmarkt te Utrecht nogal goede zaken had gemaakt, besloot van de gelegenheid gebruik te maken en dien avond eens naar de opera te gaan, te meer, omdat hij zooieiB nog nooit had gezien. Om te voorkomen, dat vrouwlief ongerust zou zijn over zijn niet thuiskomen, zou een collega haar even mede- deelen, dat hij voor de zaak naar elders moest enz. Daar men hem had gezegd, dat je boven even goed alles kon zien en hooren als beneden en dat het daar bovendien veel goedkooper was, had hij weldra een plaatsje in den «engelenbak" veroverd en wel in de nabijheid van twee jeugdige schoonen, die heelemaal niet afkeerig van 's mans gezelschap bleken te zijn. De avond ging dan ook recht genoeg lijk voorbij en hoewel gedurende de pauze reeds een enkel glaasje op de kennismaking was geledigd, werd dit na het eindigen van de voorstelling nog eens terdege overgedaan. Het gevolg was, dat de buitenman hem knapjes «om" kreeg en blij was, toen men hem ver telde, dat het sluitingsuur was aangebroken. Wat er verder is gebeurd wist de man zich Donderdagmorgen niet meer te herinneren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2