ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 October 1901. (Z ierilizeesche Oou.r an t). Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ Patent-Oliejassen Uit Stad 8B Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7604. DirecteurA. ar. DE LOOZE. Redacteuren: j J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels T'S cts. Elke regel meer IS cts. Poststraat C t03, OISTTVAKTGBN s in alle maten. KENNISGEVING. Eerste Suppletoir-Kohier van den Hoof- delijken Omslag over 1901, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS .an Zierikzee maken bekend, dat het eerste Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijke» Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1901, op den 12 dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurden van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier weden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maanden n& die uitreiking kunnen de aangeslagenen tegen hun aanslag hij den Raad bezwaren inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 17 October 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Wat kunnen wij doen voor Transvaal en Vrijstaat? Deze vraag, zoo dikwijls gesteld door bijna alle bewoners der beschaafde wereld, wordt, dank zij de egoïstische houding der regeeringen, helaas maar steeds beantwoord met het woordje: niets; en toch kunnen wij, Neder landers, der wereld een voorbeeld geven, hoe men de Boeren op afdoende wijze kan helpen, en indien de beschaafde naties dit voorbeeld volgen, hetgeen vrij waarschijnlijk is, bij de algemeene sympathie voor de Boeren, gepaard aan den afschuw, verwekt door de wijze, waarop Engeland oorlog voert, door vrouwen en kinderen te vermoordenteneinde de mannen en vaders te dwingen tot toegeven, een wijze, tot heden alleen toegepast door de onbeschaafdste soort Roodhuiden. Het middel is uitvoerbaar, wettig en afdoende, indien slechts ieder zich de geringe moeite getroost bij den aankoop van eenig artikel, hoe klein en gering ook, te eischen, dat het niet van Engelsch fabrikaat is. Yroeger hadden de Engelschen van zekere artikels het monopolie, thans niet meer; alles kan men even goed en even goedkoop uit ons land of anders van Frankrijk, Duitschland of Amerika betrekken. De uitsluiting van Engelsche goederen kost het individu dus geen geld, alleen moeite. Indien de beschaafde volkeren der aarde zich die moeite getroosten, dan is Engelands handel in een half jaar derwijze vernietigd, dat het den oorlog moet Btaken uit gebrek aan geld. Men zegge niet: het is een utopie de groote meerderheid der wereldbewoners daartoe te krijgenzoo Nederland slechts op groote schaal het voor beeld geeft, kan dat zeer goed aanstekelijk werkenen een wereldbeweging worden. "Wat Napoleon I niet vermocht, trots zijn groote macht, wijl hij stiet op den onwil der vplken, zouden de volkeren, indien slechts eensgezind, wel vermogen, trots alle mogelijke regeeringen. Van ons, Nederlanders, als stamverwant volk van de heldhaftige natie, die daar ginds voor hare vrijheid worstelt, moet de beweging uitgaan: laat zich in elke stad, in elk dorp of gehucht een comité vormen, dat op de plaats zijner inwoning het denkbeeld verbreidt; laten de bladen telkens aan het hoofd van hun blad drukken: steun de boycott tegen alles wat Engelsch is, en spoedig zal het buitenland zich met deze beweging bezig houden, en naar ik hoop en vertrouw over nemen, en mocht zulks niet gelukken, welaan, dan kan het Nederlandsche volk zich troosten met de gedachte zijn plicht gedaan te hebben tegenover de ongelukkige stam- genooten. Laat dus ieder individu, ieder atoom van het groote geheel, een Boerenstrijder worden, en bedenken, dat elke stuiver, dien I hij den Engelschen niet laat verdienen, een patroon minder is om zijn broeders te dooden. Amsterdam, 17 October 1901. C. VAN GOOR Ezn. ÜIFJIWQTI I n I SS CS F E3 i J-l. Donderdagmiddag is van den landbouwer C. den Braber, doordat eenige kinderen een vuurtje te dicht er bij hadden Nederland* Apeldoorn, 17 Oct. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, gekleed in burgerkleeding en vergezeld van Zijn particulieren secretaris, kwam heden avond ten 8 uur 18 min. van Zijne buitenlandsche reis aan het station alhier aan. De Prins werd op het eerste perron hartelijk verwelkomd door H. M. de Koningin. Nijmegen, 16 Oct. Hedenochtend 6 uur keerde de 18-jarige dienstbode van het alom bekende »Café Talks" te Ubbergen, bij deze stad, uit Berg en Dal, waar zij, van de kermis te Nijmegen komende, den nacht had doorgebracht bij haar ouders, naar haren dienst bij Talks terug. Door de Molenaarsgas, of bij de spraakmakende gemeente Moordenaars- gas geheeten, langs villa ï>De Marsch" gaande, sprong een in het grijs gekleede kerel uit het bosch op haar toe, greep haar aan en wierp haar op den grond, onderwijl haar een zak doek tot prop samengewrongen in den mond duwende, opdat zij niet om hulp kon schreeuwen. Onder vreeselijke bedreigingen rukte de aan rander haar de gouden oorbellen uit de ooren, waarbij de oorlellen doorgescheurd werden, rukte hij een gouden ring van haar vinger, en stal de portemonnaie. Tervolgens werd zij dtor den kerel gemeen mishandeld. De misdadiger verdween in de richting van Nijmegen. Het meisje ligt ziek te bed. Zij beweert haar beroover te kunnen herkennen. Haar toestand was hedenmiddag bevredigend. Men verdenkt een 23-jarigen man de aan rander te zijn. Amsterdam, 16 Oct. In de Bloemstraat no. 97, één hoog, woont zekere Tan Stelten, verdacht van diefstal door insluiping. De geroofde goederen zou hij, volgens de buren, in bedoelde woning geborgen hebben. Hij zou dientengevolge worden gearresteerd, doch hij had zich op de derde bovenverdieping met zijne vrouw opgesloten en dreigde de politie, die hem wilde arresteeren, met een bijl. De kinderen waren elders in veiligheid gebracht. Natuurlijk trok dit feit ontzettend de aan dacht van buren en nieuwsgierigen, die in zoo grooten getale toestroomdendat de passage in deze drukke buurt ook voor voer tuigen was gestremd. Tóór de deur, den hoofdtoegang van hot »fort", agenten van de stedelijke en rijks politie en rechercheurswachtende dat zij van den officier van justitie vergunning zuuden krijgen een inval te doen. Aan de overzijde en naast het belegerde huis was geen raampje onbezet en enkele practische tappers in de buurt stonden plaatsen af aan hunne goede klanten, die wilden zien wat komen moest. Zeer lastig was dit zaakje echter voor de bewoonster van het huis, die een strijk-inrichting heeft en nu haar klanten niet zoo goed kon bedienen. Ook voor de omwonende winkeliers was deze ongekende drukte erg schadelijk. Namiddag Terwijl de honderden zich vóór het perceel 97 bleven verdringen, werd te ongeveer 1 uur de witte vlag geheschen uit het fort. De beambten, die daarop recht hadden, gingen binnen en te ongeveer half twee ging Tan Stelten, begeleid door eene vrij sterke politiemacht, naar het bureel Raampoort en van daar naar de "Weteringschans naar het huis van arrest en bewaring, om te worden gehoord door den rechter-commissaris. Tan Stelten werd daarna in voorloopig arrest gesteld. Oosterhout, 14 Oct. De werkman M. C. alhier, gehuwd en vader van een talrijk gezin, in dienst van de naamlooze vennootschap »N.-Brabantsch Beiersch-Bierbrouwerij" alhier en belast met de verzorging van een zestal paarden, ontving gisteren van één der dieren, terwijl bij ze voederde, een hevigen slag tegen het onderlijf. Hij had nog de kracht zich naar buiten te begeven, alwaar hij weldra bewusteloos in elkander zakte, en door eenige buren werd De man is op erbarmelijke wijze gehavend, lijdt vreeselijke pijnen, terwijl zijn toestand zeer gevaarlijk is. Den Bommel. Door de leerlingen der 4 ste openbare lagere school alhier is een bedrag van f 4.62^ bijeengebracht voor de gevangen Boeren, welk bedrag door den hoofdonderwijzer aan het comité is overgemaakt. aangelegd, een tarwe schelf afgebrand. Zierikzee, 48 Oct. De kommies-verificateur 3e categorie K. Kooistra alhier ismet ingang van 4 November a.s., verplaatst naar Tlaardingen; terwijl tot kommies-verificateur 3e cat. alhier, mede met dienzelfden datum, benoemd is de kommies 3e klasse G. Roelofs te 's-Hertogenbosch. De officier van gezondheid 2de klasse P. J. de Ylieger van het O.-Indisch leger en met verlof in Europa, zal 44 December per stoomschip »Ardjoeno" wederom naar O.-Indië vertrekken. Bruinisse, 26 Oct. In de heden gehouden vergadering van den dijkraad van het calamiteuse waterschap Bruinisse is tengevolge der periodieke aftreding van den voorzitter van het waterschap en lid van het dagélijksch bestuur de volgende aanbeveling opgemaakt: voor voorzitter de heeren C. Hage (aftr.), J. van Tes8em en Jb. Goudzwaard; als lid van het dagélijksch bestuur de heeren J. van Tessem (aftr.), Jb. Goudzwaard en M. K. Krepel. Bij de openstelling der zaadbanken nabij deze gemeente bleek, dat het zaad slechts in uiterst geringe hoeveelheid aanwezig was. De visschers uit Tholen en Ierseke hielden zich dan ook meeat onledig met het vangen van wilken en oesters. Bij paal 46 geraakte een vaartuig met suikerbieten geladen dermate lekdat assistentie moest geboden worden. De lading werd door eenige mosselvaartuigen over genomen. Scherpenisse, 47 Oct. Dezer dagen werd op het kerkhof alhier op het graf van den heer Heijboer het gedenkteeken geplaatst, waarvoor indertijd zoowel door armen als meergegoeden der gemeente de noodige gelden werden bijeengebracht. Het is een fraai graf monument, zooals er in ons geheele eiland geen tweede zal gevonden worden. Op een stevig fondament ligt een hardsteenen dek plaat, die het voetstuk draagt; hierop staat de opschriftplaat. Het geheel heeft een hoogte van ruim 2 Meter, gerekend van de dekplaat. Terder is het graf omgeven door zes paaltjes, eveneenB van hardsteen, en welke verbonden zijn door kettingen. Het graf zelf is keurig netjes ingelegd met wit en zwart marmer. Een en ander is afkomstig uit de steen houwerij van den heer J. A. Godcau—Koene te Bergen-op-Zoom, die alle eer van zijn werk heeft. Behalve door zijn degelijkheid en fraaie vormen, munt het uit door zijn tot in alle bizonderheden keurige afwerking. Ook de heer Muller, metselaar alhier, komt een woord van lof toe voor de hulp bij het plaatsen bewezen. De grafsteen zelf geeft te lezen van boven»Hier rust Leendert Heijboer, in leven hoofd der school, geb. 40 Maart 4852 en overl. 8 Juni 4904", en van onder: »Dit bewijs van waardeering is geplaatst door ingezetenen van Scherpenisse". Op het voet stuk staat: »Rust in vrede". Tóór het graf zijn verder nog geplaatst twee kransen. Op een zijden strik vermeldt de ééne: »Ter gedachtenis aan onzen geachten hoofdonder wijzer, door de leerlingen der openbare lagere school", en de andere: »Laatste groet van oud-leerlingen aan den leermeester hunner jeugd". Onder leiding van 't personeel brachten de leerlingen der school een bezoek aan 't kerk hof, om een en ander te bezichtigen. Tele ouderen maakten ook van deze gelegenheid gebruik. Ook voor de elders wonende vrienden van den heer Heijboer zal het zeker de moeite waard blijken, bij gelegenheid eens een kijkje te nemen. Nadat de deur der woning van den burgemeester alhier weer opnieuw geverfd was, die ze zoo zeer met een uitbijtend vocht hadden bedorven (waar we eenige weken geleden melding van maakten) hebben ze^dat van de week op een nacht voor de tweede maal gedaan, zoodat nu andermaal verven noodig is. Door de Kerkstraat alhier reden twee bespannen wagens achter elkander. Toen de eerste voorbij was, liep een vrouw naar de overzijde der straat, doch kwam toen in aan raking met één der paarden van den achtersten wagen, zoodat zij tegen den grond viel, met het ongelukkig gevolg, dat zij met een ernstig gekneusde of gebroken arm moest binnengeleid worden. Een man op boogen leeftijd, die het onheil aansohouwde, was zóó ontdaan, dat hij ineenzakte. Als eerste bijdrage van de leerlingen der openbare lagere school alhier is f 4.65 gecollecteerd tot het verstrekken van hulp aan de vrouwen en kinderen in de concen tratiekampen in Zuid-Afrika. Het voornemen bestaat om wekelijks voor dat doel te collecteeren en aan mevrouw A. C. Slees wijk de Boer te Alkmaar te zenden. Oud-Vossemeer. Door den pachter van het vischwater in den Hikkepolder bij de zeesluis is de vorige week in palingfuiken niet minder dan 350 pond K.G.) paling gevangen, wat nog maar zelden voorgekomen is, terwijl een audere pachter in een gedeelte van hetzelfde vischwater ongeveer 480 halve K.G. bemachtigde. Naar men ons meldt, zou de aannemer van het leveren der stoommachine enz. voor het gemaal »De drie groote Polders" gesommeerd zijn, alles af te werken, wat nog volgens de aanbestedings-condities zou moeten geschieden. Daar de aflevering nog niet heeft plaats gehad en dit reeds 22 September 4900 zou moeten geschied zijn, terwijl voor eiken werkdag te late oplevering f 400 korting op de aannemingssom zou bedragen, laat het zich begrijpen, dat deze korting, werd ze geheel toegepast, hooger zou beloopen dan de aannemingssom bedraagt. Ons werd ook verzekerd, dat de werking van het gemaal te wenschen overlaat, maar dat deskundigen waarschijnlijk de fout spoedig zouden kunnen ontdekken. Een jong knaapje viel deze week in de haven, maar spoedige hulp, die tegenwoordig met het drukke vervoer van bieten genoeg aanwezig is, bracht het ventje op het droge, zoodat het met den schrik en een nat pak vrij kwam. St.-Annaland, 47 Oct. In de Woensdag alhier gehouden Raadsvergadering werd de Gemeentebegrooting voor 4902 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 46508.495. De kosten van het onderwijs zijn geraamd op f 6794.40. Tevens werden vastgesteld de suppletoire kohieren voor den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden. Het herhalingsonderwijs werd geregeld en besloten daarvoor 60 cent per lesuur te geven. De gewone winter-avondschool zal daarnaast blijven bestaan. De onderwijzersjaarwedden zijn gebracht in overeenstemming met de nieuwe wettelijke regeling. Als grondslag werden aangenomen de daarin bepaalde minima. Aan gehuwde onder wijzers boven 28 jaar zal voor vergoeding van huishuur f 50 betaald worden. De jaar wedde van het hoofd der school blijft bepaald op f 4000, en de vergoeding voor gemis aan vrije woning en tuin op f 450. Nog werd besloten aan Gedep. Staten weder voor den tijd van vijf jaren ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen. St.-Filipsland, 48 Oct. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zijn hier weer begonnen. Het schijnt, dat er hier nogal liefhebberij voor dat zaakje bestaathet aantal deelnemers bedraagt tenminste 28. Met onzen telefoon schijnt het nu op een goeden voet te staan; sedert een paar dagen is men druk aan het opmeten daarvoor, 't Is te hopen, dat hij nu ook spoedig aan gelegd wordt. September 4900 zou hij er zijn, en nu schrijven we October 4901. Ierseke, 47 Oct. Dinsdagavond reden twee broeders per fiets naar huis over den nogal donkeren Tarkensdijk. Beiden waren voorzien van een brandende lantaarn. Eensklaps reed de oudste met volle vaart tegen een kruiwagen aan, welke midden op den dijk stond met nog twee andere kruiwagens. De geheele fiets Werd daardoor in elkaar gedrukt, terwijl de berijder er met een paar gevoelige schrammen afkwam. Dit ongeluk kan niet geweten worden aan het gemis van een lantaarn, wijl beide er van voorzien waren. Erg onhebbelijk is het echter om drie kruiwagens naast elkaar midden op den dijk te laten staan, daar van uitwijken als dan geen sprake meer kan zijn, wijl de dijk aan beide zijden te veel afhelt, waardoor het rijden over de kanten onmogelijk is. Dinsdag werd in deze gemeente een Jan van Gend geschoten. Het verblijf van dien vogel in deze streken voorspelt wel eens een strengen winter. Oudelande, 46 Oct. Hedenavond ontstond er brand op het hoefje van P. T. Huizing en schuur liggen in asch. Levende have werd gered, behalve een geit. Alles was geassureerd. Oorzaak onbekend. Alleen de spuit van hier was aanwezig. Middelburg, 17 Oct. In de "Woensdag namiddag gehouden raadszitting werd be handeld het voorstel van Burgem. en Weth. tot vaststelling van verordeningen tot heffing en invordering van een belasting naar het geschatte inkomen. Bij de artikelegewijze behandeling, werd bij art. 1 in afwijking van het voorstel van Burgem. en Weth. om f 410.000 jaarlijks te heffen, een voorstel van het lid De Teer aangenomen (met 9 tegen 8 stemmen) om de te heffen som op f 425.000 te brengen. Art. 2, bepalende, dat zullen aangeslagen worden allen, die een zuiver inkomen van f 525 of meer hebben, werd aangenomen. Aangenomen werd voorts met 14 tegen 6 stemmen een voorstel van het lid Terhage, om den aftrek van den aanslag in de ver mogensbelasting te schrappen. Bepaald werd, dat voor noodzakelijk levens onderhoud f 500 mag worden afgetrokken. (De Kieswet stelt de aftreksom voor Middel burg op f 400). Na langdurige discussie en bestrijding door Burgem. en Weth. werd een voorstel van den heer De Teer, om progressie bij deze verordening in te voeren, met 40 tegen 7 stemmen verworpen. De verordeningen werden gewijzigd door den Raad vastgesteld. Tot lid der gezondheids-commissie werd door den Raad bij 4de stemming benoemd de heer jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, die de benoeming aannam. Dezer dagen vermiste de heer Tan B. J. in de St.-Pieterstraat alhier uit een kast verschillende stukken oud-porcelein. De ver denking viel terstond op eenigen uit het dienend personeel. Een huiszoeking van politiewege leverde echter niets op. Thans is het der politie gelukt den dader een jongen man, zekeren B., behoorende tot het personeel uit te vinden en tot bekentenis te brengen. Het ontvreemde was reeds op verschillende plaatsen verkocht. De dader werd ter beschikking van de justitie gesteld. Het vijfjarig knaapje van den arbeider Davidse op den Segeersweg alhier, dat de vorige week Zondag, Bpelende met andere kinderen, door een zolderluik viel en met het hoofd op den steenen vloer terechtkwam, is hedennacht na een vreeBelijk lijden aan de gevolgen van zijn val bezweken. Toen Dinsdagavond de Zuid-Duitsche mailtrein te ruim elf uur alhier passeerde, geraakte de laatste wagen, een goederen wagen, nabij Arnemuiden uit het spoor. Het ongeval werd blijkbaar op den trein niet opgemerkt, zoodat de wagen, onder geweldig rommelen en donderen werd mee gesleurd, met een regen van vonken en vuur tusschen de wielen door de sterke wrijving, totdat eindelijk de machinist stopte bij het zien van 't roode signaal van den wachter bij den sluitboom aan den Ouden Tlissingschen weg, aan de andere zijde van 't station. Inmiddels had de ontspoorde wagen reeds veel schade aangebracht. Hij was langs het tweede perron van het station gestreken, en had daar de beide lantaarnpalen geknakt als een paar stokjes en aan het perron schade toegebracht. De ontspoorde wagen, die natuurlijk zeer van den wilden tocht had geleden, werd afgehaakt, en met een oponthoud van oen kwartier kon de trein verder gaan. Uit Tlissingen werd een werktrein ontboden om den deerlijk beschadigden weg weer vrij te maken. De mailtrein uit Amsterdam en die uit Noord-Duitschland ondervonden beiden ver traging, doch konden over het andere spoor hun weg vervolgen. Het ongeval is nog zeer goed afgeloopen. De trein stopte juist vóór de vrij sterke bocht. Was hij daar doorgereden, dan zou 't waarschijnlijk niet bij den eenen wagen gebleven zijn. Tengevolge van deze ontsporing vertrok de nachtboot der Maatschappij Zeeland" eerst te 42.40 naar Engeland, terwijl do sneltrein van 40.20 hedenochtend ongeveer 25 minuten te laat in Tlissingen aankwam. M. Ct.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1