Uit Stad ah Provincie. Haagsche Brieven. met suikerbieten op zijn spoor. Niettegenstaande alle moeite om te remmen, gelukte het hem niet de tram tot staan te brengen, zoodat de machines op elkander vlogen. Het personeel wist zich te redden. De materieele schade is zeer groot, doch persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Oosterhout, 14 Oct. De vorige week kreeg onze gemeente een onverwacht bezoek van eene bende Zigeuners, bestaande uit ongeveer een 30-tal mannen, vrouwen en kinderen, met zich voerende drie woonwagens. De ingezetenen, die niets gesteld waren op dit lastige volkje, stonden de politie trouw ter zijde om hen uit de gemeente te verdrijven. Eenige winkeliers werden de dupe van hunne bedriegerijen. Toen zij echter gewaar werden, dat men aanstalten maakte hen des noods met geweld te verwijderen en eenige bewoners van de »Voorheide" tot hand tastelijkheden overgingen, kozen zij het hazenpad in de richting Breda. Daar zij met revolvers en dolken dreigden, werden zij op een bombardement van steenen onthaald, waardoor menige ruit in hunne schamele wagens het moest ontgelden. Zierikzee, 16 Oct. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot lid van het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Scherpenisse, de heer C. D. Bolier aldaar; en tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Burgh en West- land, de heer C. van de Yate te Burgh. Wegens den zwaren mist van Zondag en Maandag, kon de tramboot Zijpe Numansdorp, Zondagavond haar laatste reis, van Numansdorp naar Zijpe, niet volbrengen, en moest te Numansdorp blijven liggen, zoodat de passagiers van Rotterdam naar Zeeland te Numansdorp moesten overnachten, en eerst Maandagmorgen konden vertrekken. Tot bode bij het burgerlijk armbestuur te Middelburg is uit een groot aantal sollici tanten benoemd de heer W. J. Akkerman, thans bediende bij de gasfabriek en water leiding aldaar. Yoor de Boerenkrijgsgevangenen en hunne vrouwen en kinderen was tot 25 Sep tember 1.1. bij het dames-comité te Middelburg ontvangen aan gelden ruim f 33302 en aan goederen in natura voor een waarde van f 53825. J.l. Zondag ontstond brand in de grossierderij van den heer Yan Yeen te Sas van Gent. De brand werd ontdekt omstreeks half twaalf, terwijl de bewoner afwezig was. Het geheele gebouw brandde uit. Eer de spuit van de gemeente Sas van Gent, en die van de daar gevestigde suikerfabrieken aanwezig waren, was de brand reeds te ver gevorderd om nog aan blusschen te denken, en moest men zich bepalen tot het redden der belendende gebouwen, wat dan ook gelukte, ofschoon deze nogal waterschade leden. De oorzaak van den brand is onbekend. Scharendijke, 15 Oct. Yan de verleende toestemming om weer suikerpeeën te lossen en te laden op het plateau der haven wordt druk gebruik gemaakt, de aanvoer van bieten staat niet stil. Intusschen is reeds pl. m. 1 millioen peeën onze haven gepasseerd naar Den Osse. Naar wij vernemen heeft men de eerBt opgevatte plannen tot herstel en behoud van 't plateau laten varen en zal men overgaan tot het aanbrengen van nog een gording met ankers en bestorting van zand bij het plateau. Sirjansland, 14 Oct. Toen gisterenmorgen de zoon van een landbouwer bij de paarden in de weide kwam, bemerkte hij, dat één der dieren ziekelijk was. Toen het naar huis werd gebracht en op den stal kwam, viel het dood neer. Daar het paard veulendragend was, kwam 's middags het veulen er af. De oor zaak is onbekend. St.-Maartensdijk, 15 Oct. In de heden gehouden raadsvergadering werden de onder wijzersjaar wedden in overeenstemming gebracht met de nieuwe wettelijke regeling. De daarin bepaalde minima werden als grondslag aan genomen. De onderwijzers(essen), die reeds eene hoogere wedde genieten dan de wet voorschrijft, werden in 't bezit dier jaarwedde gelaten. De vergoeding voor huishuur werd bepaald op f 50, en is ook van toepassing op weduwnaars met kinderen. Deze ver goeding gaat in op den eersten dag, waarop zij, gehuwd zijnde, den 28rjarigen leeftijd bereikt hebben of bij huwelijk op een lateren leeftijd den eersten dag na hun huwelijk. Yoor het herhalingsonderwijs wordt 60 cent per lesuur betaald. Tot onderwijzer met hoofdakte werd benoemd de heer J. Oudesluijs te Krabbendijke. Op een adres van schippers om verplaatsing van lantaarns aan de Zuidzijde der haven werd gunstig beschikt. De begrooting voor 1902 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 20873,41£. St.-Filipsland, 14 Oct. Op hare morgen- reis van Zijpe naar Aona-Jacoba, voer de stoomboot Zijpe", tengevolge der d'kke mist, Maandagmorgen omhoog en kwam niet vlot vóór 's middags 12 uur. Een sleepboot moest dienst doen tot het overzetten der passagiers, terwijl de »van der Sleyden" de reis naar Stavenisse maakte. Kortgene, 14 Oct. Naar we vernemen, zjjn er in den avond van Vrijdag op Zater dag j.l. weder eenige ruiten ingeworpen met steenen bij den brigadier der Rijks-veldwacht K. alhier. De daders zijn helaas onbekend. Dit jaar is het nu reeds voor de derde maal, dat zoo iets aan die woning gebeurt. 15 Oct. Op Zaterdagavond j.l. is binnen deze gemeente in de zoogenaamde Pompwei een rasterwerk en daarachter staand hekje verbroken, dat den tuin van den heer R. afsluit. De baldadige(n) is (zijn) in den tuin gedrongen en hebben een glazen bal op een paaltje en eenige fruitboomen vernield, naar we vernemen. Tot nu toe is onbekend, wie de dader is. Goes. Zooals reeds gemeld is hebben de timmerlieden, metselaars, schilders en opper lieden aan den Raad verzocht in de bestekken voor gemeentewerken bepalingen op te nemen voor minimum-loon en maximum-arbeidsduur. Burgem. en Weth, zullen daaromtrent advies uitbrengen. Indien blijken mocht, dat de Ambachtsschool over 1902 financieel niet rond kan komen, dan zal de Gemeenteraad een extra subsidie verleenen. De vraag der klokluiders om traktements- verhooging zal bij de begrooting worden behandeld, evenals een ander voorstel van gelijken aard. De kwestie der gemèentereiniging wordt teneinde gebracht. Na aftrek der baten blijft voor rekening der gemeente f 470. De modder, die door uitbaggering der Oostvest is verkregen en tijdelijk op den Ouden Singel geborgen, zal worden verkocht. Men schat 3 4000 kubieke meters modder. Kwam er nu eens een goede afnemer, wie weet kwam er dan niet een gedeelte van het geld, voor het uitbaggeren uitgegeven, terug. Dan zou de burgerij opnieuw eene reden te minder hebben om te mopperen. Vlissingen, 14 Oct. Dezer dagen werden hier twee jongens vermist. Zij zijn thans aangehouden op den weg van Terneuzen naar Antwerpen, welke plaats het einddoel van hun tocht was. De moeder van den oudsten der twee, mej. K., is hen gaan halen. Aan de werf der Maatschappij »de Schelde" is de kiel gelegd van het dubbelschroef- stoomschip »de Koek", dat gebouwd wordt voor rekening der Kon. Packet vaart-Maat schappij te Amsterdam. De gemeenteraad heeft besloten tot aankoop van het Oude Burger-weeshuis voor f 6000 en tot uitbreiding van het politie personeel der gemeente, wat circa f 4000 zal vorderen. Maandagavond is hier door de politie aangehouden en in bewaring gesteld de tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeelde C. J. van der P., die 14 Sept. jl. met twee andere personen (Duitschers) uit het krankzinnigen gesticht te Medemblik is ontvlucht. Over 16 maanden is 'smans straftijd om. Landbouw ©n Veeteelt. Het aantal deelneemsters voor een cursus in zuivelbereiding in Oostelijk Zeeuwsch- Ylaanderen is te gering (slechts zes meisjes gaven zich op), om daarvoor de betrekkelijk groote onkosten te maken, zoodat de cursus niet zal plaats hebben. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 12 Oct. Door den heer Kan tonrechter te Tholen zijn de navolgende personen veroordeeldwegens 1 Dronkenschap A. M. S., 30 jaar, gareelmaker te St.-Anna- landtot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 2\ Het in het klein toedienen van sterken drank in een voor het publiek toegankelijke lokaliteit waarvoor geen vergunning is verleend A. van M., huisvrouw van M. C. G., bier huishoudster te St. Philipsland, tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 3°. Jachtovertreding G. J. T., 53 jaar, arbeider te Oud-Yosmeer, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 4°. Visscherij-overtreding\: J. G., 44 jaar, drogist te Tholen, tot 2 boeten, elk van f 2, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete; A. van A., 37 jaar, arbeider te Scher penisse, tot 2 boeten elk van f 0,50, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete; A. C. F., 18 jaarschippersknecht te St. Philipslandtot 2 boeten, elk van f 1, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete}; 5°. Straatschenderij: L. H. F., 13 jaar, zonder beroep te St.-Phi- lipsland, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; B. K., 13 jaar en A. R., 12 jaar, beiden zonder beroep te St. Annalandieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; 6°. Het laten staan van trekdieren op den open baren weg: F. V.49 jaar, koopman te Poortvliet, tot 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 7°. Dronkenschap en verwekken van rumoer: L. Th., 24 jaar, schippersknecht te St.-Anna- land, tot 2 boeten, elk van f 1, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete; 8°. Het verwekken van rumoer of burengerucht: K. K.22 jaar, slachter te Stavenisse, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis 9°. Loopen over grond die bezaaid is, zonder daartoe gerechtigd te zijn: A. F., 30 jaar, J. C. S., 20 jaar, A. C. S., 18 jaar, arbeiders te St.-Philipsland en W. J. van der H., 19 jaar, schippersknecht te Tholen, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; W. van den B., 13 jaar, zonder beroep te St.- Philipsland tot f 0,50 boetesubs. 1 dag hechtenis 10°. Loopen over eens anders grond, waarvan de toegang op blijkbare wijze door den recht hebbende is verboden: G. B., 17 jaarA. E., 46 jaar, arbeiders I. van D., 45 jaar, landbouwer; J. van D., 39 jaar, landbouwersknecht; J. van S., 32 jaar, schilder en L. E. van S., 20 jaar, schilder, allen te St.-Philipsland, elk tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder; 11°. Overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: W. L. J., 20 jaar, landbouwersknecht te Scherpenisse, tot f 2 boete en F. F., scharen slijper te Nijmegen, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 12°. Het uitbrengen van een anker op een water- keerenden dijk in Zeeland: J. J. de B., 39 jaar, schipper te Poortvliet, tot 2 boete, subs. 1 dag hechtenis; 13®. Overtreding van het reglement op de Schelde en Zeeuwsche stroomen: P. L., 43 jaar, schipper te Philippine, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis. 15 Oct. Door de arrondissements rechtbank zijn heden veroordeeld, wegens: 1°. mishandeling: A. B., 24 jaar, schippers knecht te St.-Philipsland, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis; 2°. mishandeling: A. L., 20 jaar en H. K., 22 jaar, arbeiders te St.-Annaland, ieder tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis voor ieder hiinner 3°. mishandeling: S. K., 44 jaar, vischventer te Tholen, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis) 'f 4°. het iii liet besloten erfhij een ander in gebruik, wederrechtelijk binnendringen, gepleegd door twee vereenigde personen: L. Th., 24 jaar, schippersknecht en A. M. S., 30 jaar, gareelmaker, beiden te St.-Annaland, ieder tot f 5 boete, subs. 7 dagen hechtenis voor ieder hunner; 5°. diefstal: J. K., 39 jaar, werkman te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis 6°. mishandeling: M. de W., 19 jaar, boerenknecht te Noordgouwe, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis; 7°. het, in het besloten lokaalbij een ander in gébruik, wederrechtelijk vertoevende, zich niet op de vordeinng van den rechthebbende aanstonds verwijderen: C. de M., 20 jaar, arbeider te Brouwershaven, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. In den nacht van 3 op 4 Augustus werd in één der beruchte bierhuizen van de Gedemte Raamstraat te 's Hage een vischkoop- man door een vróuw met een bierglas zoodanig in het gelaat gewond, dat men aanvankelijk vreesde dat de man die maar één bruikbaar oog meer had (het andere had hij vroeger verloren door het springen van een klapsigaar) totaal blind zou zijn. Maar na eene behandeling van 4 Aug. tot 4 October in een inrichting voor oogheelkunde kreeg hij de gezichtssterkte tot ongeveer J van normaal terug, zoodat hij toch ongeschikt is voor eiken arbeid. Wegens die mishandeling had de vrouw zich Maandag 1.1, voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Zij ontkende met opzet hem in het oog geslagen te hebben en ten stelligste gezegd te hebben »ik zal hem zijn andere oog ook uitslaan, dan kan hij bij mij komen bedelen". Een paar getuigen beweerden evenwel die woorden gehoord te hebben. Het O. M. vorderde 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. G. Yreede, pleitte eenige verzachtende omstandigheden en achte niet bewezen dat de man voortdurend ongeschikt zal zijn om zijn beroep uit te oefenen. Het verzoek om onmiddellijk ontslag uit de preventieve hechtenis werd geweigerd. K E¥K N I E U W S. Beroepen bij de Engelsche Herv. Gem. te Middelburg en Ylissingen, Rev. J. Campbell te Aberdeenbij de Herv. Gem. te West- kapelie, ds. C. van der Hoeven te Domburg. Op het drietal van predikant voor een beroep bij de Herv. Gem. te Amsterdam, komt voor dr. E. W. J. Posthumes Meyjes te Middelburg. De collecte voor de oogstpreek te Sir jansland, heeft opgebracht de som van f 38.02. Ds. N. M. de Ligt, te Middelburg, secretaris-penningmeester van de »Provinciaal Friesche Yereenigiog van Yrienden der Waarheid", ontving Maandag van H. M. de Koningin-Moeder een bedrag van honderd gulden, als bijdrage ten behoeve van en als blijk van belangstelling in genoemde vereeniging. O N JL> E R W IJ 8. Onder het opschrift»Misgeredeneerd" komt in het Schoolblad van 8 October voor: Ingevolge de jongste wijziging van art. 26 der wet op het lager onderwijs zullen met ingang van 1902 de jaarwedden van vele onderwijzers een belangrijke verbetering ondergaan. Als maatstaf voor een periodieke verhooging der jaarwedden is het aantal dienstjaren aangenomen, een billijk idee. Wat evenwel minder billijk lijkt, is het feit, dat de jaar wedden der onderwijzers, wier salaris thans reeds de door de wet gegeven minima bereikt of mogelijk overschrijdt, van die periodieke verhooging zijn uitgesloten. Dat zij niet behooren tot de officiëele minimumlijders, is waar. Doch hun salaris moet, dunkt mij, evengoed als een minimum worden beschouwd, tenzij men aanneme, dat het bestuur hunner gemeente niet meer heeft betaald, wat voor minder te krijgen was. Daarom is het niet duidelijk, waarom ver hooging van salaris op grond van hun anci ënniteit niet is voorgeschreven. De aangenomen regeling haalt door alle redenen, die voor hun betrekking indertijd een hooger salaris deden vaststellen, plotseling een dikke streep. Immers tal van tot heden toe lager bezoldigde betrekkingen worden op gelijke financiëele hoogte als de hunne gebracht op grond van een omstandigheiddiensttijd, die voor hen in gelijke mate voorhanden is, doch geniëerd wordt, blijkbaar omdat het salaris om geheel andere redenen omvang van den werkkring, ruimer bevoegdheid een zekere hoogte heeft bereikt. De redactie van genoemd blad zegt hierop De wetgever heeft blijkbaar de geheele regeling der jaarwedden, voor zoover dezen boven de voor alle gemeenten gelijkgestelde minima gaan, aan de gemeenteraden onder toezicht van Gedep. Staten willen overlaten. De bovenstaande redeneering komt ons dan ook zeer geschikt voor om daar, waar men in de aangegeven omstandigheden verkeert, de Gemeentebesturen en de Colleges van Gedeputeerden tot invoering van periodieke verhoogingen aan te sporen. Ter vervanging van den heer A. H. de Yries, met 1 October j.l. eervol ontslagen als leeraar aan 's Rijks-normaallessen te Axel, zijn als leeraar aan die lessen benoemd de heeren I. de Groot, hoofd der openbare school te Sluiskil en P. C. de Moor, hoofd der openbare school te Zaamslag. Tot onderwijzer aan de bizondere school op het dorp te Zaamslag is benoemd de heer J. van Straalen te Leiden. Regeling der jaarwedden te Goes. De traktementen van het onderwijzend personeel bljjven onveranderd, ook de vergoeding voor vrije woning aan de hoofden. Hoofden van school A en B f 1200, van school C f 1100. Aan ieder der scholen A, B en C een onderwijzer met verplichte hoofdacte f 700; de andere bezitters der hoofdacte f 600, zonder hoofdacte f500. Periodieke verhoogingen na 5, 10, 15 en 20' dienstjaren respectievelijk met f 50, f 100, f 150 en f 200. De onderwijzeressen der scholen A, B en C, die belast zijn of later zullen worden met onderwijs in de handwerken aan meisjes, krijgen daarvoor afzonderlijk f 100. Voor het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek f 25 per jaarlijksch uur. Gehuwde onderwijzers, boven de 28 jaar, f 50 vergoeding voor huishuur; ook weduwnaars met kinderen beneden de 18 jaar. Wordt onderwijs gegeven in één der vakken l, m, of n, van art. 2 der onderwijs-wet, dan wordt daarvoor f 100 per jaar toegekend. Deze regeling is zeker billijk te noemen omdat de gemeenteraad het gansche bedrag der verhoogde Rijks-toelagen aan de onderwijzers uitkeert. Benoemd tot hoofd van het herhalings onderwijs te Goes, de heer A. van Schelven, Het comité tot wering van schoolverzuim te Goes heeft officieel aan den Raad medegedeeld, dat het zich ontbonden heeft. Gedurende een kleine dertig jaren heeft dat comité met onverdroten ijver het schoolgaan bevorderd en het schoolverzuim bestreden. In den mond des volks is het nu ontbonden comité bekend als het goede, daarentegen dat hetwelk door do leerplichtwet in het leven is geroepen, als het kwade comité. Wolfertsdijk. Met algemeene stemmen besloot de gemeenteraad op voorstel van burgemeester en wethouders, aan het verlangen van Gedeputeerde Staten niet te voldoen en alzoo te handhaven de toelating van leerlingen op de openbare scholen bij vijfjarigen leeftijd op 1 April en de belooning voor het herhalings onderwijs op 50 cents per uur gedurende het tijdvak van 4 November 1901 tot 1 November 1902. 's-Gravenhage, 14 October 1901. Vergissen is menschelijk! Zóó dacht ik bij het toevallig inkijken van een circulaire voor een winter-inschrijving. Toevallig, want er komen er zooveel, dat men wel een secretaris zou mogen aanschaffen, als men ze allemaal wilde doorlezen. Maar deze circulaire, waarop ik het oog had, kwam van de Diaconie van één der voornaamste kerkelijke gemeenten, juist in de eerste week van October, toen de rozen in den tuin opnieuw aan 't bloeien waren gegaan, en de menschen zich niet wisten te bergen voor de hitte. En wat las ik in dat kerkelijk rondschrijven? Nu October in 't land is, en regenbuien en stormvlagen den winter aankondigen enz. Onwillekeurig moest ik lachen. De heeren van de Diaconie hadden hun stereotyp-formulier voor den dag gehaald, en laten overdrukken, om te speculeeren op de goedgeefschheid hunner staagenooten, op een oogenblik dat in strijd met alle usances de musschen van de hitte dood van 't dak vielen, 't Is nu zoo heel erg niet, maar 't is toch een malle vergissing. Het schijnt, dat we ook in de politiek in Den Haag in het tijdperk der vergissingen zijn gekomen. In de sluitingsrede worden bij vergissing belangrijke wetten, rakende bepalingen omtrent kinderen, niet opgesomd. Men heeft ze toevallig vergeten, en de Regeering heeft later moeten verklaren, dat ze volstrekt niet van plan was ze buiten gevolg te laten, wat uit de weglating werd afgeleid. Bij de nominatie voor den Hoogen Raad vergissen de Vooizitter en het bureau der Kamer' zich op schrikbarende wijze, door een stemming als wettig toe te laten, die blijkens de duidelijke bepaling van het Reglement van Orde, on geldig was. En bij de keuze vergist de Kamermeerderheid zich geweldig, door als nummer één en nummer twee op de lijst te brengen juristen, die niet door den Hoogen Raad waren aan bevolen niet alleen, doch die ten slotte geen van beiden in aanmerking wenschen te komen. De meerderheid stelt de Koningin dus nu voor het feit óf een benoeming te moeten doen met de wetenschap, dat de benoemde niet aanneemt waardoor men dus de Koningin een minder aangename figuur laat slaan, óf wel door één te kiezen, van wien men weet, dat hij wel zal aannemen, maar wat blijft er dan over van de verplichting om uit drie personen te benoemen? Wie weet, of de Koningin, die al eens de nominatie terugzond, omdat de Kamer een fout had begaan, nu niet nog eens de lijst terugzendt, omdat door het bedanken van nrs. 1 en 2 haar keuze te beperkt is. Dat zou misschien nog de beste oplossing zijn, en tevens een welverdiende terechtwijzing aan hen, die, willende afwijken van de gewoonte en van den rechten weg, zich niet eens de moeite hebben gegeven te onderzoeken, of de door hen aangewezenen in aanmerking zouden willen komen. Al die vergissingen op politiek gebied zijn intusschen geen gelukkige inzetten voor de nieuwe meerderheid, die toch al moeite genoeg heeft, om zich in het Regeeringsgareel te schikken. Er is o. a. één der bewindslieden, die bij elke handeling, groot of klein, steeds vraagt: hoe zijn voorganger in dergelijk geval pleegt te handelen, en dan precies evenzoo wil handelen, om niet onder te doen bij zijn eminenten voorganger. Zóó kan men zeker wel regeeren, doch of men daardoor nu zelf standig kan gezegd worden te regeeren, is een andere vraag. Doch het bewijs van de regeerkunst machtig te zijn zal het nieuwe Kabinet eerst moeten leveren bij de verdediging der Begrootingen. Een maand of wat hebben we daarmede dus nog den tijd, want de afdeelingen zijn pas met het onderzoek gereed gekomen, en nu volgt de schriftelijke voorbereiding. Niet zonder eenige spanning wordt het verslag over de algemeene beschouwingen tegemoet gezien, omdat daarin nu alle vragen en opmerkingen zullen worden gedaan, die bij het Adres-debat uitbleven, en men daarin dus een afspiegeling zal moeten vinden van den stand der politieke partijen op het oogenblik. Doch vooraf gaat nog natuurlijk het debat over de Indische Begrooting. En dat kan ook belangrijk worden. Niet alleen door de rede voeringen van den heer Van Kol over Atjeh, annexatie van Nieuw-Guinea of dergelijke zaken, maar ook om andere oorzaken. Het kan van veel belang zijn te vernemen, hoe deze Regeering hare christelijke beginselen denkt toe te passen op Java, of ze krachtiger dan eenige voorgangster den Islam zal gaan bestrijden op gevaar af de inlanders van ons gezag te gaan vervreemden, en verwikkelingen in het verre Oosten in 't leven te roepen Het kan ook van belang zijn te hooren, of deze Regeering meegaat met het denkbeeld pas in een koloniaal vlugschrift ontwikkeld, om terug te keeren op het beginsel van vrijen arbeid, en de Javanen weer te laten werken in gedwongen arbeid, maar tegen volle betaling. De schrijver een bekwaam ingenieur meent het zeker goed, en heeft misschien zeer veel ervaring opgedaan omtrent de bezwaren, die de vrije arbeid medebrengt in het ver krijgen van arbeidskrachten, maar of hij zich geen illusies maakt van de volle betaling, ziedaar, een zeer gewichtige vraag. We weten het, hoe het bij de koffie-cultuur ging. Hoe hooge prijzen werden berekend voor de levering aan het Gouvernement, doch hoe weinig er ten slotte van terecht kwam in de zakken der inlanders. Zou nu werkelijk Multatuli te vergeefs hebben geleefd, en men reactionaire wegen inslaan om een met zooveel moeite veroverd standpunt prijs te geven P Het is opmerkelijk, dat die reactionaire ideeën dadelijk geopenbaard werden, nadat dit Kabinet is op getreden. Het is wel, alsof men slechts wachtte op een verandering van politiek bewind, om dadelijk er van gebruik te maken, om in het conservatieve vaarwater te willen gaan zeilen. Dat zal niet de gemakkelijkste taak dezer Regeering zijn, namelijk om zich te hoeden voor het conservatisme, nu het ofschoon zijn leden lang niet conservatief van aard zijn staat tegenover de liberale oppositie I Inmiddels, in afwachting van de tournooien, die ons weldra op 't Binnenhof wachten, amuseeren de Hagenaars zich met twee zaken, met het tramwegrapport en met het pas geopende Scala-tooneel. Het tramwegrapport, door een Commissie uit den Raad, na jaren lang onderzoek uitgebracht, stelt de Haagsche Tramwegmaatschappij voor de noodzakelijkheid nieuwe lijnen aan te leggen, lager tarieven in te voeren en tal van andere verbeteringen aan te brengen, op straffe van die lijnen te zien aangelegd door de gemeente zelve, naast het bestaande net. De dienst op de Haagsche tramwegen is in het afgeloopen jaar al beter en goedkooper geworden, maar dat is van geen beteekenis tegenover de eischen, die de Tramweg-commissie nu stelt, en waarvoor zij bereid is een verlenging der concessie aan te bevelen. De Haagsche Tramwegmaatschappij schijnt wel genegen veel te doen, maar of ze al de voorwaarden nu gesteld, zal aannemen, is een open vraag. Zij heeft voorloopig haar kracht gezocht bij aansluiting aan de machtige Hollandsche Spoorwegmaatschappij, dezelfde, die zoo aardig de concurrentie der nieuw geconcedeerde electrische spoorwegen naar Amsterdam en Rotterdam wist te ontkomen, door zich meester te maken van de aandeelen dier ondernemingen, zoodat ze ten slotte toch het heft in handen zal hebben. En met de Hollandsche IJzeren wordt nu zeker beraamd, welke houding de Haagsche Trammaatschappij tegenover de gemeente zal aannemen. Voor loopig heeft ze al combinaties ontworpen van biljetten voor spoor en tram te Rotterdam en 's Gravenhage. Binnenkort zal de gemeenteraad zich over de tramquaestie hebben uit te laten en zal deze levensquaestie voor Den Haag dus nader in 't licht komen. Wat Kele Scala is, waarvan ik ten slotte gewaagde Een café-chantant in modern gewaadeen gebouw waarin kunstenaars, acrobaten, kermisgasten dooreen avond aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2