ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 17 October 1901. Courant). (Z ierilizeesclie Yerscliijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7603. DirecteurJ. DE LOOZR A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuw?. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Sehuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Havenpark 348, Zierikzee. AlgemeeH Overzicht. Gelijk te verwachten was, is thans over de geheele Kaapkolonie de staat van beleg afgekondigd. Kitchener heeft zijn wil door gedreven, en kan nu in Zuid-Afrika doen, wat hem goeddunkt. O, hoe diep rampzalig en beklagenswaardig is de bevolking, die onder de militaire dictatuur van zulk een monster moet zuchten! Het meest weerzin wekkend in dit onmen8ch is nog zijn huichelarij. Zijn daden van wreedheid tracht hij nameiyk te verbergen achter het maeker van zachtmoedigheid. Hij, Engeland's bloed hond, slachter van menschen en schender van lijken, beul van Zuid-Afrika, wil voor goeder- tierend doorgaan; hij, in wien de demonische geest van een Alva voortleeft, wil barmhartig schijnen door het leven te schenken aan een aantal Kaapache Boeren, die, de Engelsche soldateska moede, zich onder de vanen van hun vrijheidminnende stamverwanten geschaard hadden, maar ongelukkigerwijze door de Engelsche colonnes gevangen genomen, door den krijgsraad tot den strop of kogel ver oordeeld werden. Ja, hij schenkt hun het leven, maar door hen te doemen tot levens langen dwangarbeid, levert hij hen aan een straf over, duizendmaal zwaarder dan de dood. Dan is het nog beter geëxecuteerd te worden. Het doodvonnis over den dapperen comman dant Lotter en zyn trouwe luitenants Schoeman en Wolfaardt is, na door dat monster, dat den naam van mensch draagt, bekrachtigd te zijn, voltrokken. Edele slachtoffers! U te redden uit de klauwen van den bloeddorstigen hyena kon men niet. Wij vermogen slechts uit de volheid van ons hart onze diepe droef heid uit te spreken over den onverdienden moord op u gepleegd. Wij weten, dat boven den krijgsraad van dien vampyr staat het wereldgericht, dat u vrijspreekt, en op uw graven legt de martelaarskroon. Louis Botha, die een inval in Natal deed, is door vier Engelsche colonnes, ter gezamen lijke sterkte van een 20,000 man, omsingeld geworden. De Transvaalsche opperbevelhebber heeft hierop zijn legermacht gesplitst. Het ééne gedeelte er van heeft de Engelsche liniegepasseerd. Yan het andere gedeelte weet men nog niets naders. Is dit verder Natal binnengerukt, of heeft het trots het Engelsche cordon zich ook een uitweg weten te banen. De commandant Scheepers, die, door ziekte uitgeput, niet meer in staat was aan den guerillastrijd verder deel te nemen, werd om deze reden op een hoeve achtergelaten, en is daar door de Engelschen, wat zeer dapper van hen is, gevangen genomen. Kitchener zal het wel niet der moeite waard achten dezen, die half stervende is, dood te laten schieten. In Engeland verkrijgt de beweging tegen den oorlog een zoodanigen omvang, dat zoowel de Minister van Oorlog als die van Finanticn het noodig hebben geacht daar tegen door optimistische redevoeringen te reageeren. Maar de feiten zijn te sprekend, dan dat een rede van een Minister, hoe schoon daarin ook alles wordt voorgesteld, veel effect kan hebben. Yijf milliard zijn reeds door de zee van oorlogskosten ver zwolgen. Aan menschenlevens heeft de Zuid- Afrikaansche oorlog reeds ontzettende offers van Groot-Brittannië geëischt, grooter dan de officiëele verlieslijsten aangeven. De handel kwijnt, en gaat met den dag zichtbaar achteruit. En in weerwil dat de oorlog reeds twee jaren duurt, is het einde er van nog niet te voorzien. Hij heeft zelfs in dat tijds verloop door den opstand in de Kaapkolonie een enorme uitbreiding verkregen. Het is dus geen wonder, dat door die naakte feiten veler oogen geopend werden. In The New Age komt een hoogst merkwaardige brief voor aan den Koning van Engeland, waarin de toestand van nu op treffende wijze ver geleken wordt met dien van 17751782, waarin Ame ika zich van het moederland vrij vocht. Ook toen brandde, roofde, moordde de Engelsche soldaat naar hartelust. En wat was het gevolg er van Dat Groot-Brittannië ten slotte genoodzaakt werd de onafhankelijk heid van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika te erkennen. Een eigenaardig middel wordt beproefd om Engeland te dwingen met de Boeren republieken vrede te Bluiten, een middel, dat uitgaat van de socialisten, en dat, zoo het algemeen wordt toegepast, inderdaad aan Engeland's reederijen een onberekenbare schade veroorzaken zal. In een door hen in tal van staten verspreid manifest worden namelijk alle arbeiders, dïe bij het transport van goederen betrokken zijn, aangespoord om na het verstrijken van 31 December geen schepen meer te lossen of te laden, die onder Engelsche vlag varen. Voor het conflict tusschen den Keizer van Duitschland en den Gemeenteraad van Berlyn zal wel een oplossing gevonden worden, die den man van het: »sic volo, sic jubeo" (zoo wil ik, zoo beveel ik) vol komen bevredigen zal. De Keizer heeft, wat zeer diplomatiek van hem was, den Opper burgemeester van Berlijn ten Hove aan zijn tafel genoodigd. En nu is het een bekend feit, dat, wie de hoflucht ruikt, in het algemeen onder den bekorenden en bedwelmenden indruk er van geraakt. De heeren van den Raad, met deze uitnoodiging zeer in hun schik, zullen voor de Keizerlijke Majesteit wol ootmoedig hun knie buigen. De Kamers zijn in Frankrijk tegen den 22sten dezer bijeengeroepen. Het eerst aan de orde zal de Begrooting komen. Het Ministerie staat, naar het ons voorkomt, vrij vast. Het bezoek van den Czar aan Frank rijk, en de belofte van dezen dit te herhalen, teneinde aan de uitnoodiging van Parijs gevolg te kunnen gevenhebben de positie van het Ministerie aanmerkelijk versterkt. De Keizer van China maakt aanstalten met het Hof naar Peking terug te keeren, althans zoo berichten de groote bladen. "Wij hebben met het oog op den nieuwen toestand, die tengevolge van het vredesverdrag te Peking in het leven is geroepen, steeds getwijfeld aan een eventueelen terugkeer van het Keizerlijke Huis naar de hoofdstad, als zijnde niet in overeenstemming met zijn belangen en zijn waardigheid. De Chineesche Regeering eiecht, dat de Europeesche handelshuizen te Peking over gebracht worden naar één van de verdrags havens. Op grond van de tractaten heeft de Regeering van het Hemelsche Ryk volkomen recht dien eisch te stellen. En van een zuiver nationaal standpunt beschouwd, kan men het haar niet euvel duiden, dat zij de vreemde elementen, die haar zooveel last steeds berokkend hebben, uit haar muren verwijderen wil. EUWSTIJDÏHGEH. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Pretoria, 12 Oct. Nog 18 Boeren-aan- voerders, die sinds 15 September gevangen zijn genomen, zijn levenslang uit Zuid-Afrika verbannen. Londen, 14 Oct. Kommandant Scheepers, die eerst 24 jaar oud is, is door de Engelschen ziek op een boerderij gevonden, en hoewel hij in bedenkelijken toestand verkeerde, on- middellyk na zijn gevangenneming overgebracht naar het Britsche kamp te Middelburg. Scheepers liet zijn commando voorttrekken en bleef alleen op de boerderij achter. Indien kommandant Scheepers van zijn ziekte herstelt, zal hij waarschijnlijk onder beschuldiging van moord op inboorlingen in Engelschen dienst verwezen worden naar den krijgsraad en dan is zyn veroordeeling en fusileering, evenals van kommandant Lotter, te verwachten. Aan de Times wordt uit Dundee van Woensdag der vorige week gemeld, dat door zware regeDs de gemeenschap tusschen de Britsche colonnes te velde tijdelijk onderbroken is. Zooals gevreesd werd, is de Boerenstrijd- macht weggesmolten, trachtende zoo goed mogelijk bij kleine groepjes weg te komen. Middelburg, 14 Oct. Wolfaardt, een van Lotte's officieren, is als beschuldigd van verraad, doodgeschoten. Nog enkele anderen wachten hetzelfde lot, doch door deze maatregelen neemt de verbittering tegen Engeland in do Kaap kolonie toe. Dundee, 11 Oct. Toen Botha bemerkte, dat een Britsche strijdmacht zich ten noorden van zijn troepen bevond, hield hij stand ongeveer twee-en-dertig kilometer ten zuid westen van Piet Retief, in de nabijheid van Lunenburg. Botha is de Baviaansrivier overgetrokken en beweegt zich in noordelijke richting. Men gelooft, dat hij een afdeeling van zijn kom- mando heeft afgezonderd om zyn trein te escorteeren en dat deze in oostelijke richting trekt. De jongste berichten doen vermoeden, dat Botha's inval in Natal slechts een schynbeweging is geweest, om de aandacht der Engelsche legeraanvoerders af te leiden van belangrijker bewegingen. Te Lissabon is n.l. uit Lourengo Marquez bericht ont vangen, dat de Boeren in den nacht van den 3den Octobei geprobeerd hebben, de Portugeesche grens over te trekken nabij het station Ressano Garcia. In denzelfden nacht lieten de Boeren op eenige mijlen van de Portugeesche grens 6 goederentreinen ontsporen, die op weg waren van Lourengo Marquez naar Pretoria. De treinen werden vernield en in brand gestoken. De Portu geesche troepen beletten de Boeren, de grens over te trekken. Den volgenden nacht verrasiten de Boeren een Britsche strijdmacht tusschen Ressano Garcia en Komatipoort en een hevig gevecht ontstond, waarin de Engelschen zware ver liezen leden. De Boeren trokken vechtende terug. Verscheidene Engelsche soldaten vluchtten over de Portugeesche grens. Twee hunner werdeu door de Portugeezen gevangengenomen en naar Lourengo Marquez gezonden. De Portugeesche posten langs de grens zijn versterkt. Engeland. Nu men het derde oorlogsjaar is in getreden gaat Daily News nog eens de geschiedenis van den oorlog na en somt de feiten op, welke hoe men ook over de zaak denke zeer vernederend zijn voor de Britsche Regeering". Het blad wijst op de misrekeningen, de misleiding van het volk, de voorspellingen, die niet bewaarheid, de verwachtingen die teleurgesteld werden. De Regeering verklaarde bij het begin, dat zij hoogstens 10 miUioen pond en 35000 man noodig had om het zaakje af te doen en thans, na twee jaren, nu het zaakje nog niet is afgedaan, staan er 75000 man op de verliezenJijst, onder welke 18000 dooden. En de gezamenlijke koBten bedroegen in September 1.1. 140,000,000 (1680 miUioen gulden). »Maar toch," zoo besluit het artikel, »gaan onze onaantastbare RegeeriDg en onze onhandelbare Jingo-pers voort op den ingeslagen weg zoo blind als mollen. »Als de vijand ontwijkt, is hij een zwervende roover en de oorlog is ^feitelijk uit". Als bij zijne krachten samentrekt en op twee plaatsen honderden mijlen van elkaar zware verliezen toebrengt aan onze colonnes, in eene en dezelfde week, dan is dat »het laatste opflikkeren van den tegenstand" der tot wanhoop gebrachte mannen. »Zoo maakt men zich illueiën en wordt ontgoocheld. Maar de oorlog duurt voort." Italië. Koning Victor Emmanuel heeft er nu den ministerraad kennis van gegeven, dat de blijde gebeurtenis" of eigenlyk de tweede editie er van in zijn gezin tegemoet gezien kan worden tegen einde April of begin Mei a.s. De belasting-ambtenaren te Milaan betrapten een man op het heimelijk vervoer van niet veraccijnsd gedistilleerd, dat in een kar was geladen. Hij weigerde de herkomst op te geven. Eén der ambtenaren wist deze echter op vernuftige wijze te ontdekken met behulp van het paard, dat mede was aan gehouden. Hij liet het dier 's nachts los en volgde het. Eerst liep het paard eenige stappen heen en weder, met den kop links en rechts 1 zoekende. Toen liep het in een bepaalde i richting langzaam verder den straatweg op, i naar een dorpje, waar het een zij weg insloeg en voor een verwijderd gelegen huis bleef I stilstaan. De ambtenaar was natuurlijk mee- geloopen en voerde het paard naar de stad terug. Den volgenden dag werd een inval j gedaan in genoemd huis en inderdaad, daar werd een geheime distilleerderij ontdekt. Oostenrijk. De achttienjarige aartshertogin Elisabeth, dochter van wijlen kroonprins Rudolf en prinses Stephanie van België (nu gravin LoDyay) is verloofd met den acht-en-twintig- jarigen prins Otto Windiscbgratz, die luitenant bij de huzaren is en overigens wel goed zyn brood zal hebben, al behoort hij dan ook niet tot een vorstenhuis in den zin der Habsburgen. Het schijnt, dat de prinses niet haar ver stand, doch haar hart heeft laten spreken in dezen en de oude Keizer, die van verbintenissen, waarbij de staatsraison het hoogste woord had, zooveel narigheid heeft gezien en mee beleefd, heeft maar geen bezwaren opgeworpen als grootvader en familiehoofd I Frankrijk. In een zolderkamertje te Parijs werd deze week een grijsaard, die tot de bedeelden behoorde en enkel van brood en aardappelen leefde, dood op zyn ellendig bed gevonden. Toen de commissaris van politie, die ontboden was, een onderzoek instelde, vond bij in een ouden pot een aantal papieren. Dat bleken obligatiën ten laste der stad Parijs en het Credit Foncier en aandeelen in groote spoor wegmaatschappijen te zijn, ter waarde van meer dan 100,000 francs. De coupons der laatste jaren zaten er nog aan. Bovendien vond men ruim 5000 francs aan goud en bankbiljetten. En de bezitter van dat alles had zich laten doodhongeren Duitschland. Verscheidene dames uit het krankzinnigen gesticht te Andernach deden Donderdag, onder geleide van een oppasster, een wandeling naar Brohl, toen opeens een der krankzinnigen een helling af en den Rijn inliep. De oppasster snelde haar na, maar juist toen zij op t' punt was haar te grijpen, viel ook zij in het water en beiden verdronken. Nederland. Haarlem, 14 Oct. In den afgeloopen nacht is hier weder een bizonder brutale inbraak gepleegd, ditmaal met meer succes dan Vrijdagnacht. In de Korte Begijnenstraat 29 woont de zilver- en goudsmid A. J. v. d. Vlerk. Zijn huis grenst van achteren aan het complex tuinen, stegen enz. dat door de Groene Buurt naar het Begijnhof leidt en is daarvan door een pl. m. 4 meter hoogen muur afgescheiden. De dieven zyn daarover geklommen, door middel van een touw met haak, dat bij de buren werd gestolen. Eenmaal op het binnen plaatsje, werd een stuk uit een ruit geduwd, daarna de spanjolet opengedraaid 'en moesten de dieven, binnengekomen, langs de slaap kamer van den eigenaar en langs een anders zeer waakschen hond met jongen liefst, om in den winkel te komen. Daar hebben zij het licht aangestoken en zijn toen in de étalage- kast gegaan, waar zij, er blijkbaar den tyd voor nemende, hebben ontvreemd 73 gouden en zilveren horloges en 24 gouden ringen. Daarna hebben zy het huis door de voordeur willen verlaten, want de kuip was van de deur, doch de eigenaar neemt er altijd de sleutels af, zoodat die uittocht niet mogelyk was. Daarna zijn zy, weder langs den hond en de slaapkamer, door de geopende ruit op het plaatsje gegaan en hebben daar een droogrek tegen den muur gezet, na er eerst de luiers te hebben afgelegd en zijn zoo weder over den muur geklommen. Eerst hedenochtend werd alles ontdekt. Laat thuis komende buren hadden tegen 12| uur Jicht in den winkel gezien. De eigenaar was om 11 uur te ruste gegaan. Hij is tegen mbraak verzekerd. Hoorn, 14 Oct. Een pas gehuwd paartje alhier ze waren 's middags getrouwd en er was lang feest gevierd vond bij de inkomst in de echtelijke woning alles omver gehaald. Dieven hadden van de afwezigheid gebruik gemaakt om alles te doorzoeken en een en ander van waarde mee te nemen. De politie doet onderzoek. Amsterdam, 15 Oct. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de inbrekers weder op twee plaatsen in de stad bezig geweest, al is 't met niet veel succes. In de diamant slijperij van den heer De Vries, in de Focke Simonsz8troat, werd geprobeerd de brandkast te forceeren, doch de inbrekers, die door een aangrenzend perceel waren binnengekomen, sohijnen gestoord te zyn en moesten onver- richterzake vertrekken. De tweede inbraak gebeurde in het tijdelijk onbewoonde huis van den heer Marcus, aan de Ringkade 50. De onwelkome bezoekers zijn door het openmaken van een keukendeur, waarbij een looper of valsche sleutel gebruikt is, in huis gekomen, Voor zoover men kon nagaan, wordt niets vermist; de juistheid hiervan kan echter eerst blyken, als de familie M. zal zijn teruggekeerd. 's-Gravenhage14 Oct. Dinsdag 8 dezer hadden de nachtkoetsiers Haneveld en Schildknegt naar het station gereden, om naar Delft terug te keeren, een 26-jarigen kellner uit Delft, die sedert vermist wordt. Hy heet J. van der Kamphij droeg o. a. een gouden remontoirhorloge, waarop zijn naam staat, met doublé-ketting, een gouden ring met zwarten steen, een zilveren ring met doodskop en had bij zich een bruin lederen portemonnaie. Vermoedelijk is hij eerst beroofd en daarna wellicht vermoord. De koetsiers zijn aangehouden. In het bezit van den Koetsier H. is gevonden het beleenbrieije, dat betrekking heeft op het bedoelde horloge. De politie alhier en te-Delft doet onderzoek naar den vermiste en naar de bovenvermelde sieraden. Na een zeer langdurig verhoor zyn beide koetsiers overgebrachtde eene naar de gevangenis te Scheveningen, de andere naar het huis van bewaring. Beide bleven bij hunne bewering, dat zij den kellner tot aan het Rijswijksche Pleiu hebben gereden. Beide nachtkoetsiers ondergingen reeds meermalen gevangenisstraf wegens diefstal, afpersing en bedreiging. Het politie-onderzoek inzake de ver dwijning van den kellner uit Delft wordt nog steeds voortgezet. Verschillende personen komen aan de politie mededeelingen van gering gewicht doen. Iemand kwam o. a. vertellen, dat hij in zyn woning in de Swammerdamstraat gelegen aan een open terrein langs de Laak haven in den nacht van de verdwijning angstgeschreeuw had gehoord als van iemand, die te water was gevallen, 't Geschreeuw verminderde later en hij hoorde een rijtuig van de nieuwe Laakbrug stadwaarts rijden. Vanochtend is de politie weer begonnen de Laakhaven af te dreggen tot 12 uur, echter zonder resultaat. Ook de stal van de aangehouden koetsiers is doorzocht. De koetsier Haneveld weet geen verklaring te geven omtrent het beleenbriefje van het horloge, dat in zyn bezit is gevonden. Met machtiging van H. M. de Koningin is de zaak van het Kamerlid Ter Laan, hoofdonderwijzer te Delft, thans aanhangig bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, die haar vermoedelijk 6 November zal behandelen. Bij de Nederl. Zuid-Afrikaansche Hypotheekbank is telegrafisch bericht ont vangen, dat door lord Milner een proclamatie is uitgevaardigd, volgens welke in de Zuid- Afrikaansche Republiek en den Vrijstaat de renten op hypotheken en de huren van 9 October af weder moeten betaald en dat in die gevallen waarin de eigenaar in de afgeloopen 2 jaren nut van zyn perceel heeft gehad, elk geval afzonderlijk moet worden geregeld. Met het oog op een eventueelo bespreking van de jachtwet in de Tweede Kamer, heeft het lid dier Kamer de heer W. P. G. Helsdingen, te Arnhem, aan burgemeesters verzocht, hem op onderstaande vragen te willen antwoorden I. Is het u bekend, dat het wild, zooals hazen, konijnen en fazanten, in uwe gemeente schade aanricht, waardoor de landbouwers financiëel nadeel lijden Een raming omtrent de hoegrootheid dier schade zou zeer op prijs worden gesteld. II. Welke zijn de oorzaken der overtredingen van de jachtwet (B.v. schade door het wild veroorzaakt, enz.) IH. Welke nadoelen kleven volgens u aan de tegenwoordige jachtwet IV. Zoo u verandering in deze wet wenscht, in welken geest zou ze naar uw oordeel gewyzigd dienen te worden? V. Indien u de tegenwoordige jachtwet wenscht te behouden, op welke gronden steunt dan die meening? Zondag zijn er nog 3161 menschen op de Pier te Scheveningen geweest, waardoor het totaal aantal bezoekers van dezen zomer tot 780.000. Utrecht, 14 Oct. Een goede vangst is Zaterdag door de politie alhier gedaan. Reeds herhaaldelyk was het voorgekomen, dat in de roomsch-katholieke kerk op de Mariaplaats de geloovigen tijdens of na de godsdienst oefeningen tot de ontdekking kwamen, dat hun portemonnaie niet meer in hun bezit was, zoodat met zekerheid vastgesteld kon worden, dat door één of meer personen in genoemde kerk zakkenrollerij gepleegd werd. Nadat langen tyd te vergeefs getracht was den schuldige op te sporen, gelukte dit Zaterdag. Het is een gehuwde vrouw, die reeds vroeger met de politie in aanraking is geweest. Zij werd in haar woning gearresteerd. Oudenbosch, 14 Oct. Tusschen deze gemeente en Oudgastel, nabij Kuiwezand, waar de weg een scherpe bocht maakt, merkte Zaterdagavond de machinist van de personen- tram naar Steenbergen een naderende tram

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1