ZIEItlkZEESCHPi Zaterdag 12 October 1901. (Z ierilizeesclie Cour an t). Tweede Blad. Kostelooze Koepokinenting en Herinenting HEUWSTIJPIMGEH, MIDDELBURG--ZIERIKZEE. APWERTEIITIEM. WoningPakhuis en Erf Kabinet, Kasten, Tafels, 1 veulendragend Paard, 1 vare Koe, 6 Kalfvaarzen, 1 jaarling Vaars. Spoed! Afbraak. Spoed! M. HENDRIKSE, St.-Annaland VAN DER PLUIJM- HEIJSTEK NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmeritaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7601. Dlreoteur I A. J. DJE3 LOOS5E. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren 8 de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. an A. Fbönkel, Havenpark 348, Zierikzee. op Zaterdag den 13 October e.k., des namiddags te 2 uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziektenstaande in de Sint-Anthonie- of Manhuisstraatwijk C No. 80. De TransvaalsofaEngelsche oorlog. Londen, 9 Oct. Lord Kitchener meldt aan het departement van oorlog uit Pretoria van gisteren, dat generaal Lyttelton rappor teert, dat de hoofdmacht der Boeren onder Louis Botha, door een deel van generaal Walther Kitchener's strijdmacht Zondag in een gevecht is gewikkeld, 32 K.M. ten N.-O. van "Vrijheid, toen de Boeren in noordelijke richting aftrokken. Generaal Kitchener's colonne is nog in voeling met de Boeren en trekt noordwestelijk naar Baviaansbrug. De verliezen aan Engelsche zijde beloopenluitenant Pilkington en 2 sergeants van het 18de regiment huzaren gedood en 40 man gewond. Het legerbestuur maakt een nieuwe verliezenlijst over het gevecht bij Itala openbaar, die weder de onvolledigheid van de vorige aantoont. In deze nieuwe opgave heeten nu 33 man gesneuveld en 90 gewond, wat resp. 21 en 52 meer is dan oorspronkelijk opgegeven, terwijl het onzeker blijft of men zich ten opzichte der 63 Engelsche gevangenen soms niet verrekend heeft. De officieele verliezenlijst maakt teveus melding van een gevecht bij Krugerspost in het Lijdenburgsche op 6 dezer, waarbij drie Engelsche officieren zwaar gewond zijn. Aan de Times wordt uit Dundee van Maandag gemeld, dat hoewel generaal Botha geenszins in veiligheid is, het schijnt, dat hij zal ontsnappen aan het binnenste cordon van de Britsche troepen, dat te juister tijd getrokken was om den terugtocht te beletten. Botha is er Zondag, in Noordelijke richting de grens van Zoeloeland volgende, in geslaagd, de linie der Britsche troepen te passeeren, met ongeveer de helft van zijn strijdmacht. Kaapstad, 9 Oct. De krijgswet is afgekondigd in de volgende districten der KaapkolonieWijnberg, Simonsstad, Port Elizabeth en Oost-Londen. De proclamatie van de krijgswet strekt zich ook uit tot Kaapstad en het district. Engeland. Londen, 10 Opt. De Daily Mail verneemt, dat verscheidene te Londen verblijf houdende Zuid-Afrikaners naar Amsterdam gevlucht zijn, omdat er bij hen huiszoeking gedaan waB, en zij vreesden gearresteerd te worden. De financiëele toestand van Engeland is één der belangrijkste politieke vraagstukken van het oogenblik. In het half jaar, dat geëindigd is 30 Sept. 1.1., zijn de inkomsten toegenomen met 48 millioen gulden en met inbegrip van de opbrengst der nieuwe belastingen, zal de rekening van inkomsten over het loopende begrootingsjaar sluiten met een bedrag, dat 144 millioen hooger is dan dat van het vorig jaar. Daartegenover staan echter de geweldige uitgaven. De geheele leening van 720 millioen, die in April 1.1. is gesloten, is uitgegeven. In de eerste 6 maanden des jaars is uitgegeven 1200 millioen en ontvangen 648 millioen, er is dus een tekort van 552 millioen. De schat kist is dan ook ledig tot den bodem. De niet- uitbetaling van achterstalb'ge soldij aan de gerepatriëerde troepen is niet als beweerd wordt toe te schrijven aan het niet ont vangen der afrekeningslijsten, maar aan het feit, dat de krijgskassen geen geld meer hebben. Een detachement pionniers, dat niet met de Boeren in aanraking geweest is, maar alleen gebruikt is voor het bouwen van bruggen en het aanleggen van wegen en waarvan de manschappen dus het werk van gewone arbeiders hebben gedaan, kan haar soldjj niet uitbetaald krijgen. Men heeft getracht, den mannen den mond te stoppen met veldtochtmedailles, maar de helft der pionniers heeft de medailles teruggezonden en verklaard, dat zij maling hebben aan de medailles: zij willen hun geld. Eenige dagen geleden verschoen voor den politierechter te Londen een man, die den rechter vroeg, hoe hij in het bezit kon komen van 120 gulden, welke het departement van oorlqg hem schuldig is. Alle gedane stappen waren tot dusver vergeefsoh geweest; werk had hij niet kunnen vinden en hij had alles beleend wat hij bezat, zoodat hij zich nu genoodzaakt zag, den nacht op straat door te brengen. De rechter haalde de schouders op en wist niets anders te doen, dan den man aan te bevelen aan een liefdadigheidsinstelling. Het gebrek aan geld moet ook den aan koop van paarden drukken, waarvan de prijzen zeer zijn gestegen. Frankrijk. De heer Laval, hoofd-kassier van de Parijsche tentoonstelling te Parijs, is plotseling verdwenen. Het is negen dagen geleden, sinds men hem 't laatst in zijn kantoor heeft gezien. Zijn brandkast is geopend en men vond niet alleen al het geld, dat men er verwachtte, maar ook nog een aantal onderpanden, die het persoonlijk eigendom van den heer Laval zijn. De heer Laval is ongeveer 40 jaar oud, hij is een neef van den heer Grison, den directeur der financiën van de tentoonstelling en een bekende persoonlijkheid. De luchtreiziger Yaulu zal met een nieuw luchtschip, »la Méditerranée" van Toulon uit een tocht ondernemen naar de overzijde der Middellandsche Zee. Duitschland. In de Evangelische en in de Roomech- Katholieke kerk van het Russische grensstadje Wystiten, dat eerst door brand en daarna door Keizer Wilhelm bezocht is, (de laatste met een foutieve toespraak in 't Russisch en 5000 roebel uit de portemonnaie van zijn innig geliefden vriend en collega den Czar!) hebben dankdiensten plaats gevonden aan 't adres van beide vorsten en de Evangelische en de Israëlitische gemeenten zullen zelfs jaar in jaar uit op den tienden Sept. (Russische tijdrekening) ter herinnering aan Keizer Wilhelm's aanwezigheid op het marktpleintje, een dankdienst houden. Zoo ziet men alweer, dat er toch ook nog dankbare menschen zijn, al wonen ze een beetje tor zijde van het wereldverkeer! Keizer Wilhelm schijnt weer een beetje beter gemutst te wezen: op het jachtslot Huberfcusstock heeft hij, tusschen twee jacht partijen in, in tegenwoordigheid van den bij alle Pruisische staatsministers als bietebouw bekend staanden chef van het civiele kabinet, Yon Lucanus, den eerste-burgemeestor van Berlijn, Kirschner, en de stads-architect Hoff man ontvangen een geweldige gebeurtenis, met vèr-strekkende gevolgen wellicht voor Berlijn Te Berlijn heerscht nu reeds werkeloos heid op groote schaal: tal van industrieën kwijnen. Een koopman uit Hannover, die in 1897 tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens majesteitsschennis en die in verzet was gekomen tegen een, door den hoofdcommissaris van politie te Berlijn uit gevaardigd, uitzettiogsbevel op grond van ïgevaar voor de orde in de hoofdstad, waar zoovelen gretig ingaan op beleedigingen van den keizer", heeft dit protest zien afwijzen, zoodat de man buiten Berlijn zijn geluk moet beproeven Een Duitscher, gewezen stations-dag arbeider, Rathgeber, heeft Maandag in den sneltrein naar Berlijn een moordaanslag gepleegd op een oud-Nederlander, Lodewijk van Westrum, koopman te Dresden. Rathgeber had eerst met zijn reisgenoot zitten praten en later, toen van Westrum sliep, drie revolverschoten op hem afgevuurd. Deze, niet gevaarlijk gewond, sprong direct overeind en begon met zijn aanvaller te worstelen, toen hij na een hevigen strijd op den grond wist te krijgen. Door de noodrem bracht hij daarop den trein tot stilstand, Rathgeber werd door het toegesneld personeel gebonden en aan de politie overgeleverd; de aangevallene werd in het ziekenhuis gebracht, dat hij spoedig zal kunnen verlaten. De aanvaller, die eerst een brutale houding aannam en alles hardnekkig loochende, heeft nu verklaard, dat hij zich door diefstal in het bezit van een groote geldsom had willen stellen om dan naar Berlijn te reizen, waar hij zich persoonlijk aan een fabrikant had willen voorstellen, die hem een betrekking in uitzicht had gesteld. Daarentegen beweren eenige personen, die den dader van vroeger kennen, dat deze in den loop van October wilde trouwen. Men vermoedde daarom dat Rathgeber zijn mede passagier wilde berooven, om met het geroofde geld de kosten van het trouwen te dekken en zich meubels enz. aan te schaffen. Hij was reeds sedert geruimen tijd zonder bepaald doel in Duitschland zwervende. Te Wiesbaden is gearresteerd baron Madern, oud-voorzitter der Duitsch-Oostenr. letterk. vereeniging, beschuldigd van moord op geheimraad Schmidt, een bekend geleerde, met wien hij op gemeenzamen voet omging. De zaak verwekt groot opzien. i BelgiB. In België bestaat sinds 1 Jannuari 1.1. eene regeling omtrent de pensionneering van werk lieden en treden personen van beiderlei geslacht van 65 jaar en daarboven dadelijk in het genot van een klein pensioen. Tot regeling van deze zaak is een zoogenaamd ministerie van arbeid ingesteld, hetwelk tot taak heeft elke aanvraag te onderzoeken en de noodige mandaten af te geven. Dezer dagen is het 90.000ste mandaat door het ministerie van arbeid verzonden en nog is haar arbeid niet gereed. Men schat, dat er in het geheel 160.000 k 170.000 pensioenen zullen toegekend worden. Tegen 15 November a.s. hoopt men met dit werk gereed te zijn. D© storm, die sedert Zaterdag over geheel Zuidwestelijk Europa heeft gewoed, heeft groote schade aangericht. Te Ostende zijn alle vensters van de groote zaal van het Kurhaus ingedrukt, terwijl verscheidene huizen zwaar beschadigd zijn. Een in aanbouw zijnd pand stortte in en van een kerk woei het dak. Een visschersvaartuig werd op het strand geworpen de bemanning kon met groote moeite gered worden. Yooral in Frankrijk is de schade bijna overal zeer groot. Op de kust, nabij Marseille, is een Fransch schip gestrand. Men doet pogingen, om het af te sleepen en hoopt de equipage, die uit 11 man bestaat te kunnen redden. De Westelijke Pyreneeën zijn met sneeuw bedekt, te Tarbes is 't mid-winter, in de Jura eveneens volop sneeuw en in Auvergne van 't zelfde laken een pak, doch het weer is mooi. In het Zuiden van Engeland stortregent het onophoudelijk bij een winterachtige temperatuur en in Schotland heeft het gesneeuwd en gehageld. Te Richmond is een in aanbouw zijnd pand ingestort. Drie jongens werden onder het puin bedolven met het gevolg, dat er één werd gedood. De twee overigen kwamen er ongedeerd af. In Whitechapel, het Oostelijk deel van Londen, werden twee mannen door een omwaaiende stelling zwaar gewond. In het Cliffold Park werden 2 reusachtige kastanjeboomen, die meer dan 300 jaar oud zijn, door den storm geveld. Een isoleerbarak van een ziekenhuis te Londen, waarin 20 kinderen verpleegd werden, werd gedeeltelijk omvergeworpen. Den brandweer gelukte het met 'moeite, de kinderen te redden. De Oostfriesche stad Leer staat voeten hoog geheel onder water en de omgeving is overstroomd. Te Königshardt, in Westfalen, is de geheele kermis weggewaaid. Alle tenten en kramen liggen tegen den grond en verscheidene personen zijn door balken gewond. Bij Styrum (Westfalen) werd de spoorweg door puin van huisdaken bedekt, waardoor het spoorwegverkeer geruimen tijd gestremd was. Bij Duisburg werd een opslagplaats van hout van 6000 vierk. meter oppervlakte geheel vernield. In het Schwarzwald vallen sneeuwbuien. Te Bergeborbeck bij Essen viel de stelling van den toren eener kerk naar beneden. Twee kinderen zijn levensgevaarlijk gekwetst. In Silezië dreigt overstrooming. Nabij het terrein van de Nijverheids tentoonstelling te Bazel is een reclamemuur omgewaaid, waardoor twee mannen ernstige verwondingen bekwamen. Langs de Dalmatische kust woeden vreeselijke sirocco's en springvloeden. Bij Triest is een ketelhuis ingestort, waardoor een arbeider werd gedood. In de baai van Peniche (Portugal) is een visschersboot gestrand. De 19 opvarenden verdronken. Weekmarkt te Zierikzee, 10 Oot. 1901. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor f 0,50, f 0,62^ en f 0,67^ de 5 Hectogram. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,75, f 1,25 en f 1,37£ per 25 stuks, 0TOOHBOOTBIBS8T October. AMSTERDAMSCHE TIJD. Yan Middelburg: 'smorg. 'smidd. Zaterd. 12 7,30 Zondag 13 7,30 Maand. 14 7,30 Dinsdaglö 7,30 Woens. 16 7,30 Dond. 17 7,30 Vrijdag 18 7,30 2,- 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 Tan Zierikzee: 'smorg. 'smidd, Zaterd. 12 7,— 2,45 Zondag 1311,30 Maand. 14 7,— Dinsdaglö 7,50 Woens. 16 7,50 Dond. 17 6,30 Vrijdag 18 7,50 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Ondertrouwd B. YAN DE WATERING Arnhem, MAZIENA M. HOOLBOOM. r 10 October 1901. Haamstede, Eenige kennisgeving. Ondertrouwd Beemster (N.-H.), S. BERREVOET Cz. en M. P. PADMOS Ld. 12 October 1901. Hartelijken dank aan de Hollandsche Brandverzekering-Maatschappijvoor de goede uitbetaling van mijn door brand vernield Schuurtjeverhuurd aan Klaas Natte te Brouwershaven. Duivendijke. J. KRISTALIJN. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van belangstelling en vriendschapondervonden bij ons 40-jarig Huwelijksfeest, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. N. E. SOETERMEER en Vrouw. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan wijlen MARINUS LANOOIJ, in leven Smid te St.-Annalandworden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten Kantore van Notaris VAN SETERS te St.-Maartensdijk, vóór 1 November aanstaande. s pd. BECLAME-THEE, k f 3,25, a f 4,25 of a f 5,—. \- in prachtvolle Delftsch Aardewerk bus verpakt in net kistje. Niet volkomen naar wensch, terug. Franco remb. of postw. Duizenden nabest. Theehandel engros van ouds 't Anker, Hofleverancier, Delft. Ondergeteéken&e aal voortaan van 'smorgen» S uur tot 9$ uur spreekuur houden. jr. 1L. C. WOllTMLJLBï, Noordgouwe. f&iyUK** De Notaris J. FRANSE zal, Pv Vrijdag 18 October 1901, 's namiddags 1 ure, in de Sociëteit j>Ons Genoegen" te Zierikzee, publiek verkoopen: De in 1872 nieuw gebouwde in de Yerrenieuwstraat te Zierikzee. De verkoop zal plaats hebben in verschillende perceelen, omschreven in een verkoopboekje, dat bij den Notaris verkrijgbaar is. De Deurwaarder L. M. YAN JfcjT KOGELENBERG te Zierikzee zal, EFtmïW op Woensdag 16 October 1901, des voerm. ten 10 ure, in het Hotel de Weerd" te Zierikzee, eene Vendutie houden, waarop o.m. zal worden geveild en verkocht ijzeren- en houten Ledikanten, Bedden met toebehooren, Stoelen, Schrijftafels, Haarden en Kachels, Glas- en Aardewerk, Copieërpera, Schoenmakers-Naaimachine eene partij Geëmailleerd, eenige nieuwe Paardendekent enz. enz. Zindelijke Goederen kunnen op Maandag 14 October 1901 in het Verkooplokaal worden bijgebracht. Kijkdag Dinsdag 45 October 1901, van af des namiddags ten 2 ure. Koopen tot en met f 1,contant. De Notaris W. F. DEL CAMPO genaamd CAMP te Renesse zal, op Woensdag 16 October 1901, des vóór middags ten 11 ure, ten verzoeke van den Heer C. BOOT, op zijne Duinhoeve onder Renesse, in het openbaar verkoopen: Te koop aan de in slooping zijnde 100 Woonhuizen en Bouwschuren te Oud-Charloia en aan de Slaakkade, gem. Rotterdam Circa 3,000,000 Waal-, Rijn- en IJselsteen, 60,000 blauwe en roode Pannen, 20,000 blauwe en roode Vloertegels, een groote partij Raam- en Deurkozijnen, Dak- en Vloerdelen, Ribben en BalkenKeukenpompen GootateenenDak ramen, AnkerB, Brandhout en circa 500 M8. grove Puin. Gemakkelijk te vervoeren per spoor en schip. Alles te zien en te bevragen bij Gebrs. VAN SEUMEREN op genoemde werken. heeft ontvangen: Eene groote sorteering Heeren-, Jonge- heeren- en Kinderjassen yoor het aanst. seizoen. Vraagt zichtzendingen. recommandeert eich voor het maken van Meisjes- en Jongens- Coatumea, Manteltjes, Jasjes en alle mogelijke aanverwante artikelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5