Krabbendijke. De spoor wachter Yos van den wachtpost 48 is op ongelukkige wijze om het leven gekomen, 's Woensdagsmorgens vond men zijn lijk liggende vóór de hofstede van P. Nieuwenhuyze. Vermoedelijk is hij Dinsdagavond of nacht door een trein over reden. Beide beenen en een arm waren van het lichaam afgesneden. Vermoedelijk is de sterke drank niet onschuldig aan dit ongeluk. De overledene was niet precies matig Dinsdagavond had men hem nog gezien in het koffiehuis bij het station Kruiningen. Een zwangere vrouw en 4 kinderen ver liezen hun kostwinner. lersete, 8 Oct. In de openbare raadsver gadering op Maandag j.l., 's avonds 6 uur, was afwezig met kennisgeving de heer Hartoog. Na opening der vergadering verzoekt de Voorzitter den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, waaraan door dezen gevolg wordt gegeven. Als de Voorzitter vraagt of iemand er aan merkingen op heeft, zegt de heer Muller, dat hij in de notulen wil opgenomen zien, dat een voorstel van hem in de verleden Donderdag gehouden vergadering geweigerd is in behan deling te nemen. (Dit voorstel was om aan den onderwijzer A. J. van Noppen f 100 ver hooging van zijn salaris toe te kennen). De Voorzitter antwoordt den heer Muller, dat van weigeren geen sprake kan zijn, wijl het voorstel van het Dag. Bestuur in dezen de prioriteit had en waar dit eerst werd behandeld, doch waarover de stemmen staakten, kon en mocht het voorstel van den heer Muller niet worden behandeld. De heer Muller vraagt, waarom dan gevraagd is of iemand er het woord over verlangde. Hij houdt zich aan zijn woord en zegt, dat een voorstel van hem niet is behandeld, en verzoekt beleefd dit in de notulen op te nemen, waarop de Voorzitter zegt, dat dit kan worden gedaan, doch dat het niet is geweigerd. Hij zegt, wanneer hij (Voorzitter) het adres van Van Noppen had laten liggen totdat art. 1 der verordening tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers en onderwijzeressen was goedgekeurd, had Muller hem dit kunnen ver wijten. Hij verklaart de vergadering van verleden week te hebben geleid volgens de wet, en daagt [ieder der aanwezigen uit door hem begane feilen aan te toonen. Spreker noemt het doen van Muller napleiten, en een stok zoeken om den hond te slaan, doch vraagt of Muller er een voorstel van maakt, waarop deze bevestigend antwoordt. De heer Sandee zegt, dat niet geweigerd is het adres te behandelen. De heer van H^rmelen zegt, dat er twee voorstellen waren, één van Muller en één van het Dag. Bestuur. Het laatste heeft echter steeds den voorrang, en waar dit niet werd afgedaan, kon het voorstel van Muller niet worden behandeld. Van weigeren is geen sprake. De heer D. Schipper zegt, dat Muller de zaak niet begrijpt. De heer Muller doet nogmaals zijn verzoek en vindt, dat er niet zooveel woorden over behoeven vuil gemaakt te worden. De heer Sandee zegt, dat het stuk niet is behandeld onder de ingekomen stukken, doch dat de Voorzitter het heeft laten liggen tot aan artikel 1. Het verzoek was dus in dit art. begrepen. De heer Muller handhaaft zijn voorstel om het in de notulen op te nemen. Met 4 tegen 1 stem wordt dit verworpen. De Voorzitter blijft buiten stemming, en de overige leden, welke verleden week niet tegen woordig waren, eveneens. Daarna zegt de Voorzitter, dat hij vertrouwt, dat de leden, welke verleden Donderdag niet tegenwoordig waren, door de notulen genoeg op de hoogte zijn gesteld van de kwestie, zooals die is. De kwestie kwam niet direct door art. 1, doch door het ingekomen verzoek van den onderwijzer A. J. van Noppen, om verhooging zijner jaarwedde. Hij zal gaarne nog eens voorlezing doen van art. 1, welk artikel de nieuwe regeling dei- jaar wedden nader aanduidt. Eveneens leest hij het verslag van Van Noppen voor. Nog doet hij voorlezing van een heden in gekomen verzoekschrift van de onderwijzeressen, om een billijke vergoeding voor het geven van onderwijs in de handwerken buiten de schooluren. Hij deelt de gronden mede, waarom het Dag. Bestuur zich tegen een verhooging stelt van de jaarwedde van Van Noppen, Verder vraagt hij: heeft de gemeente een zoo groot voordeel van deze nieuwe regeling? Dit heeft hij onderzocht en het bleek hem, dat de eerste jaren wat zou worden overgehouden, doch later aardig wat zal moeten worden bijbetaald, wat voor de gemeente niet gemak kelijk gaan zal. Tevens leest hij een tweetal artikels voor uit de Vacaturewaarin dergelijke gevallen worden behandeld, waarna hij tot de conclusie komt, dat de heer Van Noppen geen recht op verhooging heeft. Het is juist de elfde vergadering, en waar dit nummer het gekke nummer wordt genoemd, hoopt hij, dat geen gekke dingen zullen gebeuren. De heer Muller zegt, dat een heele geschiedenis is voorgelezen uit de courant, maar daarover loopt het niet. Het loopt over Van Noppen. Waarom anderen wel en hem niet verhoogen? Hij (Van Noppen) is benoemd op f 800. De Voorzitter zegt, dat er toen voor minder Sien te krijgen warendus zegt de heer uller, kwam Van Noppen f 800 toe. Vroeger waren er 30 leerlingen, wat voor de gemeente f 300 in kas bracht, daardoor werd dus op de Fransche taal verdiend. De heer De Hondt is gekomen, toen is het onderwijs gesplitst. Als Van Noppen uitgesloten wordt van de verhooging, zal het spreker zeer doen. Trouwens vindt hij dat het geld, dat Van Noppen meer zou krijgen, de zaak niet zal dood doen. Hij handhaaft zijn voorstel van verleden week om Van Noppen f 100 meer te geven. Van Duitsch en Engelsch trekt de gemeente ook. De voorzitter zegt, dat de heer Muller, als hij billijk wil zijn tegenover adressant, hij de billijkheid niet mag vergeten tegenover de betalers; tegenwoordig zijn er 13 leerlingen voor de Fransche taal, deze brengen op f 130. Daarvoor worden in 't werk gesteld twee onderwijzerswelke daarvoor ieder f 75 ontvangen, wat te zamen f 150 is. Hij vraagt aan Muller naar het voordeel, waarop deze antwoordt, dat er nu geen voor deel aan verbonden is, doch vroeger was het <iit wel. Nogmaals, Muller vindt de verhooging van Van Noppens jaarwedde billijk en uit sluiting onbillijk. De voorzitter vraagt aan Muller om ver klaring der onbillijkheid. Hij (voorzitter) treedt in bizonderheden en zegter waren jaren, dat men voor f 500 een onderwijzer kreeg met akte Fransch, dus in dien tijd kreeg Van Noppen f 325 voor zijn akte Fransch. Volgens dien maatstaf kan Van Noppèn nu zeggen, ik krijg f 725 als onderwijzer, mijne akte Fransch is f 325 waard, dus heb ik recht op f 1050. De heer Muller zegt, dat we misschien ook wel een goedkooper burgemeester konden krijgen, waarop de voorzitter zegt, dat hij vroeger tegen verhooging der jaarwedde van den burgemeester was, doch er nu van profiteert. Echter had hij voor f 600 ook wel burgemeester willen zijn. De heer Wesdorp bepleit de billijkheid, dat Van Noppen voor overwerk wordt betaald eveneens andere onderwijzers, wijl het Fransch ook herhalingsonder wijs is hetgeen door den voorzitter wordt tegengesproken. De voorzitter vraagt aan Muller, waar hij als hij billijk wil zijn tegenover Van Noppen met de onderwijzeressen blijft, waarop deze antwoordt//dat zal ik je eens vertellen". Daarna leest hij een door hem ontworpen regeling voor, die hier woordelijk volgt: De Hondt f 1075 -f 25 verhooging -\- huis huur; M. de Korte f 950 -j- huishuur; Klenke f 825 -f- f 50 huishuur; Van Noppen f 925 f 50 huishuur; Plasschaert f 750 -f- f 50 met Juni; I. van Dijke f 650 -f- 50; A. van Dijke f 650 -f- f 50; Ossewaarde f 550; Oom f 500; onderwijzeressen: Van Dijke, Kievit f 625 -f- f75; M. C. de Korte f 575 -ff 25; M. de Koster f 575 f- f 25E. v. d. Burght f 575 -j- f 75; L. Timmerman f 575 f 25. Opgeteld is dit f 800 plus de f 50 met Juni voor Plasschaert wordt f 850 aan totale verhoogingen. Van het Rijk wordt genoten f 940, blijft dus over f 90. Verder verliest de heer Muller zich in cijfers, welke niet te volgen zijn, daar de cijfers voor niemand duidelijk zijn. Uit geheel zijn redevoering blijkt, dat vol gens hem de gemeente een voordeel zal behalen van f 1,80. De heer Sauer gelooft, dat het voorstel van het Dag. Bestuur billijk is. Hij begrijpt zeer goed, dat Van Noppen f 100 meer wil hebben. Spreker zou dit ook wel willen. Hij zegt, vriend te zijn met Van Noppen, doch wanneer tusschen hen later vijandschap mocht ontstaan, zal dit hem zoo koud laten als een steen. Hij zit hier niet voor de belangen van Van Noppen, doch voor de belangen der gemeente. De hoofdei, omslag gaat naar boven voor de middenklassen, terwijl zij, die kunnen betalen, er van profiteeren. Waar moet het met de financiën heen? De tractementen worden verhoogd volgens de nieuwe regeling. Hij verklaart Mulder niet te begrijpen, en vraagt aan dezen, waar of hij met zijn billijkheid heen moet, waar hij Van Noppen f 100 wil verhoogen en De Korte f 50 wil verlagen en nog anderen wil brengen van f 550 op f 500. De heer Mulder wil de Korte wel verhoogen, hij zou niet weten, waarom niet De Korte is een vriend van hem, maar er zal een fout door hem begaan zijn, dat heeft de heer Sauer misschien ook wel eens gedaan. De heer Sauer antwoordt, dat abuizen in zoo'n ernstige zaak niet te pas komen. Hij verzoekt het voorstel van het Dag. Bestuur in rondvraag te brengen. De heer Polderman is met den heer Sauer van een zelfde gevoelen. De Voorzitter vraagt, of iemand der heeren het voorstel van den heer Mulder steunt (de volgens Muller ontworpen regeling der jaar wedden), waarop de heer Westdorp verklaart er zijn steun aan te verleen en. De heer Mulder vindt het beter om geheel die zaak maar op zij te leggen. Ieder begrijpt, waar het hem om te doen is, n.l. f 925 salaris voor Van Noppen; daarom stelt hij voor, alleen zijn voorstel om Van .Noppen f 925 salaris toe te kennen in rondvraag te brengen. De Voorzitter vraagt hem, waar hij dan blijft met de billijkheid tegenover de onder wijzeressen. De heer Van Harmeien zegt, dat eerst art. 1 (houdende regeling der jaarwedden zonder het noemen van namen in zich) in rondvraag moet worden gebracht en wanneer dit wordt verworpen, kan pas iets anders worden be handeld. De Voorzitter vraagt, of allen rijp zijn voor een beslissing, waarop de heer Muller nog even antwoordt, dat van der Burght niet mede mag stemmen, als zijnde bloedverwant van een onderwijzeres. De Voorzitter antwoordt, dat hier gestemd wordt over een regeling der tractementen van het onderwijzend personeel, dus daarbij worden geene namen genoemd. Deze regeling geldt voor allen, ook voor nog eventueel te benoemen onderwijzers en onder wijzeressen, daarom mag Van der Burght gerust meestemmen. Na nogmaals gevraagd te hebben, óf allen rijp zijn voor een besluit, brengt de Voorzitter art. 1 der Verordening tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers en onderwijze ressen in rondvraag, met den uitslag, dat dit met 7 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. De heer Muller stelt alsnu een amendement voor, om het salaris van Van Noppen met f 100 te verhoogen. De Voorzitter vraagt, of nog andere leden een voorstel willen, waarop de heer Van Har- melen zegt ook nog een voorstel te hebben, en wel om voor het geven van les in het Fransch buiten de schooluren nog extra f 75 to betalen en dit zoolang te doen, totdat dat onderwijs eventueel onder gewone schooluren kan worden gegeven. De heer Sauer merkt op, dat dit niet veel goedkooper worden zal voor de gemeente. Dat dit zelfs de gemeente met f 150 zal be zwaren. Hij verklaart ook den heer Van Harmeien niet te begrijpen. De Voorzitter zegt ook nog een voorstel te hebben, n.l. om het onderwijs in de Fransche taal onder de gewone schooluren te brengen, op die manier wordt geheel de zaak opgelost. De heer Van Harmeien wil de onderwijze ressen f 25 geven voor handwerken-onderwijs, vallende dit buiten de schooluren. De heer Sauer wijst op den finantieelen toestand der gemeente en vraagt, waar moet het op die manier naar toe, waarop de heer Muller antwoordt, dat het Rijk er het geld voor verstrekt. Het voorstel van den heer Muller, om Van Noppen f 925 toe te kennen, wordt met 7 tegen 3 stemmen verworpen. Nog vraagt de heer Muller of niet alle leerlingen in 't Fransch onder één onderwijzer kunnen worden geplaatst, waarop de Voor zitter antwoordt, dat er verschillende klassen zijn, dus dat dit moeilijk zal gaan. Het voorstel van den heer Van Harmeien komt nu aan de beurt. Nog even wil de heer J. de Schipper op merken, dat de heer Van Harmeien zooeven tegen het voorstel van Muller was en nu toch wat wil geven; dit 'bevreemdt hem. In rondvraag gebracht wordt het voorstel van den heer Van Harmeien met 7 tegen 3 stemmen verworpen. De Voorzitter verklaart alsnu zijn voorstel in te trekken. Nog deelt de Voorzitter mede, dat in deze gemeente één onderwijzer door de nieuwe regeling f 175 vooruitgaat. Daaromtrent zegt de wet, dat die verhooging niet in eens behoeft toegekend te worden. Het eerste jaar moet f 150 verhoogd worden. Het resteerende bedrag mag een jaar latei- worden verleend. Nu wil het Dag. Bestuur de beslissing aan den Raad overlaten, hoe daarmede gehandeld moet worden. De heer Sauer wijst nog eens op den finantieelen toestand en stelt voor om de f25, welke meer dan f 150 worden verhoogd, pas in 1903 toe te kennen. Dit voorstel wordt in rondvraag gebracht en met 6 tegen 4 stemmen verworpen, zoodat die onderwijzer reeds in 1902 met f 175 wordt verhoogd. De verordening in haar geheel wordt in rondvraag gebracht en met 9 tegen 1 stem aangenomen. Daarna sluiting. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Een huis in de Magdalenastraat te Goes werd verkocht voor f 3565, met nog 8J pCt. onkosten, aan den heer J. Korstanje aldaar. RECHTSZAKEN. De commissaris van politie te Dordrecht, die wegens beleedigiüg van een paar politie beambten naar de openbare terechtzitting der rechtbank aldaar is verwezen, heeft tegen die beschikking verzet gedaan. Voor de Haagsche Rechtbank verscheen Donderdag 1.1. een bekend colporteur en straatredenaar, die in 't openbaar (op de Markt te Delft) ergerlijke uitdrukkingen gebezigd had tegenover H. M. en den Prins der Nederlanden. Beklaagde ontkende do hem ten laste gelegde woorden en beweerde een zuiver staatkundige rede te hebben gehouden. Hij wilde voor de rechtbank 't gesprokene herhalen, doch de president vergunde hem alleen zijn speech over te leggen. Het O. M. nam als bewezen aan, dat de geïncrimineerde uitdrukkingen werkelijk zijn gebezigd. De politiebeambten, daartoe opzettelijk naar de Markt gegaan zijnde, hadden die woorden uit den mond van bekl. opgeteekend en daarvoor terstond procesverbaal opgemaakt. De ambtenaar van het O. M. wees er op, dat hier te lande groote vrijheid van spreken bestaat, doch hier heeft beklaagde de grondwettige vrijheid van spreken verre misbruikt. Hij eischte dan ook 6 maanden gevangenisstraf. Van de 8 personen, verdacht van medeplichtigheid aan diefstal met inbraak in de diamantslijperij in de Prinses "Wilhelminastraat te Amsterdam, zijn 5 wegens gebrek aan bewijs ontslagen. Voor het gerechtshof te Utrecht is behandeld de zaak van V., beschuldigd van moord op één zijner kameraden. De eisch van het O. M. was 45 jaar gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op Donderdag 24 October. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Amsterdam eischte Donderdag 1.1. tegen drie vervaardigers en uitgevers van valsche bankbiljetten te Rotterdam, Utrecht en Amsterdam, tegen Brugging en Hauwert elk 5, en tegen Rasker 3 jaar en 6 maanden hechtenis, verminderd met den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Hoedekens- kerke, ds. J. G. M. Andreas te Kattendijke. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Zoutelande de cand. A. Hoogendijk Ez., te Nieuwerkerk a/d. IJsel. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Papendrecht door ds. P. Bokma te Gameren (vroeger te Bruinisse). De heer Ten Broek, candidaat te Harderwijk, heeft het beroep naar 's-Heeren- hoek aangenomen, welke gemeente 9£ jaren vacant was. Het aantal predikantsplaatsen in den ring Borselen is 40; daarvan zijn nu nog 3 vacant. Zondag preekte te (eiland Zuid- Beveland) dsDe gemiddelde duur van de godsdienstoefening is zoo wat ander half uur, maar dezen keer duurde het twee uren en langer niet precies tot stichting van het gehoor. De voorganger werd nu gewaarschuwd, dat de preek zoo buitengewoon lang duurde. En nu bleek, dat bij ongeluk twee bladen tegelijk waren omgeslagen zoodat de man ongemerkt voor zich en voor de gemeente aan een nieuwe preek was begonnen. O N D E R W IJ S. Naar De Kath. School verneemt, zal de leerplichtwet niet ingetrokken, maar gewijzigd worden. Daartoe zal een commissie worden gevormd, bestaande uit één inspecteur, twee districts-schoolopzieners en vier arrondisse- ments-schoolopzienersteneinde de noodige wijzigingen te overwegen. De bijeenkomst van de Nederlandsche Zondagschoolvereeniging heeft plaats te Goes op 30 October. Door de afdeeling Tholen van het Ned. Ond. Genootschap is besloten instemming te betuigen met het voorstelOmmen ter ver krijging van een betere regeling der wacht gelden. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal bij genoegzame deelneming een cursus voor onderwijzers worden opgerioht tot opleiding voor de hoofdakte. Vijf jaar geleden bestond nog een dergelijke cursus te Hulst, maar deze is toen teniet gegaan. Stavemsse. De heer H. W. P. A. de Jongh, die in de laatste raadszitting benoemd werd als lid der commissie tot wering van schoolverzuim, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Crucq, als zoodanig, heeft voor deze benoeming bedankt. Vlissingen, 40 Oct. Dinsdag is namens 488 inwoners dezer gemeente een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin gewezen wordt op de behoefte aan een Hoogere Burgerschool en den Raad verzocht wordt zulke maatregelen te nemen, dat zoo spoedig mogelijk in deze dringende behoefte worde voorzien. Adressanten geven den raad in overweging Burgem. en Weth. uit te noodigen de zaak te bestudeeren en daarover met bekwamen spoed rapport uit te brengen, of wel daartoe PHEDIK.BEURTEN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 13 October 1 O O 1, Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorra. halt tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ureds. Kunst. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. A. Burger Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. v. d. Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 'savonds 5.30 ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oostorland: 's Voorra. hrlf tien ure en 'snam. twee ure: dr. G. Smit. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: candidaat C. Staal van Dordrecht. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'sriam. twee ure: ds. Van der Linde van Nieuwerkerk. (Oogstpreek). Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Waardenburg. (Oogstpreek). Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tieu ure en 's avonds vijf ure: Lesskerk. Ood-Geret. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 5.30 ure: ds. Jansen. (Doopsbediening). Da Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Esselink. Cat. Zondag 17. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure en 's nam. half drie ure: ds. Blankert. Cat. Zondag 14. Herv. Kerk te Serooskerke: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. (Bediening IL Avondmaal)'s nam. twee ureIdem. (Dankzegging). Herv. Kerk te Renesse: 'sNam. twee ure: ds. Kapteijn. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ureds. Kapteijn. (Oogstpreek). Herv. Kerk te Haamstede: 's Nam. twee ure: ds. Couvée van Eikerzee. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Herv. Kerk te. Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Couvle. Geref. Kerk te Elkerzoe: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Baman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Gcerling Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ureds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. 9.30 ure en 'snam. 2 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm, half tien ureds. Nauta. een Raadscommissie te benoemen, terwijl zij er op wijzen, dat de Regeering zeer zeker bereid gevonden zal worden öf te Vlissingen een Rijka-Hoogero Burgerschool te stichten, of een subsidie te verleenen aan een gemeente- lijko inrichting. Verkiezing Tweede Kamer. Bij de Donderdag 1.1. te Harlingen gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer is met 2923 stemmen gekozen de heer mr. J. Sohokking (christ.-hist.), terwijl op mr. H. Ph. de Kan ter (lib.) 4235 en op den heer W. P. Zeilmaker (yrijz.-dem.) 823 stemmen waren uitgebracht. De 76ste Terjaardag van president Krüger iB Donderdag op zijn villa »Cassa Caro" te Hiversum op stille, plechtige wijze herdacht. Een stroom van brieven en telegrammen zijn ontvangen. In ons volgend nummer deelen wij meer bizonderheden daaromtrent mede. Thee- en Koffthandel. De theehandel en gros-stoom-koffiebrande- rijenvan ouds »'t Anker", gevestigd te Delft sedert 4783, werden door H, M. de Koningin de speciale vergunning verleend tot het voeren van H. M. wapen met den titel van Hofleverancier. Deze onderscheiding is van te meer beteekenis, daar slechts bij zéér hooge uitzondering aan theehandel en koffie branderijen dezen titel wordt verleend, en er slechts zéér enkelen in deze branches in den lande zijn, die deze onderscheiding tot heden is te beurt gevallen. Oude liefde roest niet. Voor een jaar of twaalf trok zekere K., die te Utrecht woonde, stilletjes er tusschen uit. Vrouwlief liet hij alleen achter, onverzorgd en wel, en de man ging uit op heldendaden. Hij nam dienst in 't Fransche leger en liet niets van zich hooren. Maar Dinsdag kwam hij opeens boven water. In de sierlijke en opzichtige Fransche uniform gekleed, met den wijden rooden broek, meldde hij zich aan in een huis op den Tolsteegsingel, waar vrouwlief nu in betrekking was. Maar deze was de oude liefde vergeten en al was de zijne nog niet geroest, vrouwlief was volstrekt niet op het bezoek gesteld. En zij beduidde hem maar zoo spoedig mogelijk te vertrekken: »ga naar je apenland, daar hoor-je'k Wil niets meer met je te maken hebben". Apenland: la belle France! Enfin, onze krijgsman is weggetrokken, met een heele ris nieuwsgierigen achter zich om de vreemde kleedij. Maar hij komt terug, heeft hij gezegd! Uit d© N. Arnh. Ct.: Rodenburgstraat, Dinsdagmiddag vier ure. Twee jongens komen met een kwart muds mand vol appels dragende uit de Turfstraat. Gestolen van de markt? Een politieman volgt hen, groote stappen stappende. Jongens krijgen agent in de gaten. Zetten de mand op trottoir. Jongens aan den haal, een zijstraat in. Agent, niet tevreden met mand appels alleen, wil jongens ook pakken, volgt ze zijstraat in. Jongens willen niet gepakt worden, loopen wat ze kunnen. Agent ook! Scholen gaan uit. Schooljongens zien mand staan. Een neemt er een paar uit en smeert 'm. Een tweede volgt, een derde, een vierde, enz. Stoppen zakken vol, gooien do rotte over straat. In een oogwenk mand leeg! Agent komt terug. Geen jongens gepakt. Gaat naar mand is leeg! Ook geen appels gepakt. Voorheen en thans. 't Was ten jare 4896, en wel op 8 Mei, dat een Engelsch staatsman zich volgender wijze over de belangen van Zuid-Afrika uitliet »Een oorlog in de zuster-republieken aldaar ware één der ernstigste, die ik mij kan bedenken. Zulk een zou het karakter dragen van een burgeroorlog. 't Ware een langdurige, hardnekkige, kost bare oorlog, zooals ik reeds heb aangetoond, een met zoodanigen nasleep, dat geslachten op geslachten niet in staat zouden zijn hem ten einde te brengen. Een oorlogsverklaring aan president Paul Krüger, met het éénige doel hem tot binnen- landsche hervormingen te dwingen, 't ware een even immoreele als onverstandige daad Ruim vijf jaar zijn er over deze gevleugelde woorden heengegaan, en nóg leeft de staats man, die ze ten aanhoore van het Lagerhuis heeft uitgesproken. En hij is? Niemand minder, lezer, dan de gehate Joe Chamberlain, de man van het oorlogvoeren en bloedvergieten in Zuid-Afrika. Tempora mutantur, nos et mutamur in illis", ja de menschen veranderen als een blad van den boom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2