Zaterdag 12 October 1901. (SS ierilizeesclie C o u r a n t). 58ste JAARGANG. No. 7601. Directeur A. ar. Did LOOZD. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. RECLAMES." J. DE GRAAF Cz., Patent-Oliejassen Reparatie van Goud, Zilver en Uurwerken. Uitvoer van Rundvee naar België. Onze Hoogere Burgerschool. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad 8H Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEIIWSRODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Redacteuren: j A" FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend g'eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. Foêtslraat C 10.'t 0!N"T"V" ANGE3N in alle maten. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- Af AN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, als: Visitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, EnveloppenAdressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste p)'ijzen. B. T. VAX BE PANNE, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zibrikzee Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 4 October jl. A no. 2589, 3e afd.; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens schrijven van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, het belang van den Nederlandschen uitvoer handel in vee verscherping vordert van het toezicht op voor België bestemde runderen, zoodat voortaan op alle spoorwegstation» in Nederland rundvee slechts ten ver voer mag worden aangenomen, onder voorwaarde, dat het niet bestemd is naar spoorwegstations in België of naar de navolgende Nedeilandsche stations: Sas van Gent, Hulst, Vlake, Bergen op Zoom, Rosendaal, Baarle-Nassau, Valkenswaard, Budel, Roermond, Maasbracht, Echt, Sus- teren, Sittard, Geleen, Beek-Elsloo, Bunde, Maastricht, Gronsveld en Eysdrn, tenzy voldaan is en wordt aan de navolgende voorschriften het vee mag eerst ten uitvoer worden aangenomen, nadat voor elk stuk aan den betrokken beambte of bediende van den spoorwegdienst zijn ter hand gesteld twee door een geëtamineerden veearts ingevulde en onderteekende gelijkluidende certificaten van een ter Secretarie ter inzage liggend model, welke, blykens het daarop vermelde tijdstip van afgifte, niet langer dan 12 uren voor het tjjdstip der aanbieding ten uitvoer zijn afgegeven. Van deze certificaten zal het eene exemplaar op het station van verzending bewaard moeten blyven, terwijl het andere met de overige papieren, welke de zending rundvee begeleiden, tot het laatste Nederlandsche spoor wegstation zal moeten worden raedegezondenten einde aldaar bewaard te blijven en desverlangd aan den di9trictsveearts ter inzage te worden gegeven. Bovenstaande opneming van de Zuidelijke grensstations, alsmede van eenige in de buurt daarvan gelegen Neder landsche gemeenten bedoelt te voorkomen, dat voor uit voer naar België bestemd vee ongekeurd per spoor naar eene der genoemde plaatsen vervoerd en vervolgens op andere wyze over de grens gebracht zal worden. Om misbruiken van anderen aard tegen te gaan, is voorts met betrekking tot het certificaat de bepaling toegevoegd, dat het stuk ongeldig is, wanneer daarin één of meer wijzigingen of doorhalingen voorkomen, welke niet door den betrokken veearts zijn gewaarmerkt, ter wijl er voorts uitdrukkolijk de aandacht der ingezetenen op gevestigd wordt, dat hun eigen belang medebrengt niet anders dan gezonde en onbesmette dieren naar België uit te voeren. Zierikzee, den 14 October 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Zierikzee heeft sedert het jaar 4869 een Hoogere Burgerschool, die door de gemeente is opgericht en grootendeels wordt bekostigd. Tegen deze instelling kan men geen over wegend bezwaar hebben, al eischt zij ook eel van de finantiëele draagkracht der emeente, en al komt zij ook aan de belastiDg- letalende burgerij, na aftrek van de rijks- ujdrage en de opbrengst der schoolgelden, n een ronde som op een f 40.000 jaarlijks e staan. Voorwaar! geen kleinigheid voor en gemeente als Zierikzee, dio wel is waar liet als een ville morte is te beschouwen, naar toch oogenblikkeljjk op het doode punt i b geraakt, dat wil zeggen, noch vooruit, j och achteruitgaat. Toch zullen wij de laatsten j ijn, die het groote nut, en in aanmerking 1 emend de geographische gesteldheid van j iierikzee, de dringende noodzakelijkheid der loogere Burgerschool in deze gemeente j uilen betwisten, maar wij zijn ook van ordeel, dat zij op een zoodanigen grondslag oet gevestigd zijn, dat zij in allen deele an haar bestemming beantwoorden kan. En u is, met het oog op Jde vooral in den ngsten tijd veelvuldig voorkomende mutatiën het leeraarspersoneel aan genoemde in- stelling, bij ons de ernstige vraag gerezen, of de Hoogere Burgerschool te dezer stede haar taak naar behooren kan volbrengen, wanneer telkens nieuwe onderwijskrachten aan haar verbonden worden. Naar onze bescheidene opvatting moet zij beslist in de uitvoeriDg van haar taak tekort schieten. Immerskomt er een vacature in het een of ander vak van onderwijs, dan is die riet dadelijk vervuld, hetgeen ten gevolge heeft, dat menigmaal, hetzij kort hetzij lang, in het geheel geen onderwijs in het vak, waarin de vacature ontstaan is, verstrekt wordt. Dit is natuurlijk voor de leerlingen een groot ongerief, die alleen bij een geregeld, onafgebroken, voort gezet onderwijs gebaat zijn. Is eindelijk na de gedane oproepingen, voorstellingen en pour-parlers een nieuwe leeraar benoemd, en heeft deze zijn betrekking aanvaard, dan duurt het nog een poos, eer leeraar en leer lingen aan elkaar gewend geraken. Elk onderwijzer toch heeft zijn eigene, bizondere methode van doceeren, die begrijpelijkerwijze aan de scholieren in den eersten tijd volkomen vreemd is. "Wat is nu de reden, dat de heeren docenten, die meerendeels van elders benoemd worden, zoo weinig schoolvast zijn? Hoe komt het, dat zij van den beginne af, dat zij hier komen, Zierikzee slechts als een station beschouwen, waar zij op hun levensweg slechts tijdelijk vertoeven? Wat drijft hen er toe steeds op den uitkijk te staan, of er in ons land aan de een of andere Rijks Hoogere Burgerschool een vacature is, naar de ver vulling waarvan zij kunnen mededingen? Het antwoord op al die vragen is zeer eenvoudig. Afgezien van het hooger tractement, dat het Rijk betaalt, is het voor hen zekerder, voordeeliger en welluidender ambtenaar van den Staat dan van de Gemeente te zijn. En daar in den regel elk mensch de onderdanige dienaar van zijn persoonlijk belang is, zoo kan men er den heeren docenten geen grief van maken, dat zij op dien algemeenen regel geen uitzondering maken. Is nu in het belang van onze Hoogere Burgerschool, in het belang van de leerlingen, die recht hebben op vruchtdragend onderwijs, tegen deze veelvuldige verandering van onder wijzend personeel iets te doen? Naar ons gevoelen heeft men hier slechts tusschen twee wegen te kiezen. Of men verhooge de tractementen der leeraren zoodanig, dat deze in het algemeen geen lust zullen gevoelen naar de bezetting van andere vacante plaatsen te ambiëeren. Of men wete de Hooge Regeering te bewegen de gemeen telijke Hoogere Burger school, evenals die van Goes, over te nemen, en haar te maken tot een instelling van het Rijk. Wat den eersten weg betreft, deze is kostbaar, en verdient, als te boven gaande de finantiëele draagkracht der bevolking, geen Wat den tweeden weg aangaat, deze is te beproeven, en is reeds, zoo wij goed zijn ingelicht, waaraan wij niet twijfelen, door Burgem. en Weth. ingeslagen. Wij hebben voor den ijver van Burgem. en Weth. slechts woorden van lof, maar betreuren hot ten zeerste, dat deze aangelegenheid van openbaar belang door hen niet in het open baar is en wordt behandeld. Een rechtvaardige zaak behoeft het daglicht niet te schuwen. Geen geheimzinnigheidFlink voor den draad. Wil men de Hoogere Burgerschool alhior tot een Rijksinstelling verheven zien, dan moet daarvoor niet in de diepste stilte gearbeid worden. Bovendien niet Zierikzee alleen, maar ook de andere gemeenten van het eiland Schouwen-Duiveland, waarvan onder scheidene ingezetenen hun zonen naar de Hoogere Burgerschool alhier zenden, hebben er belang bij, dat te dezer stede een inrichting van Middelbaar Onderwijs besta en blijve bestaan, die den toets der vergelijking met andere instellingen van dien aard in ons land veilig kan doorstaan. En zij zal dit op den duur alleen vermogen, wanneer de Regeering door adressen van verschillende gemeenten van dit eiland overtuigd van het algemeen nut en de driegende noodzakelijkheid de Hoogere Burgerschool over te nemen, daartoe besluit. Nederland. Haarlem, 9 Oet. In de Nieuwstraat woont de weduwe Van Drecht, eene juffrouw, die vroeger een café had, dat goed beklant was, en die nu rustig kan leven. Bij haar in woont een zoon met een kindje. Maandagochtend vervoegde zich bij haar een goed gekleed persoon, die voorgaf advocaat te zijn en belast eene zaak in orde te maken betreffende een overleden oom van de juffrouw. Hij vertelde daarvan, en hoewel wel niet alles precies uitkwam, had de juffrouw toch geen bepaald wantrouwen, toen de pseudo-advocaat heenging, blijkbaar nu, omdat hij den zoon hoorde aankomen. Mijn heer zou heden (Woensdag) terugkomen om verder de zaken af te doen. Gisterenochtend echter, tegen 4 Of uur, toen de zoon juist was uitgegaan, werd er gescheld en klom de gewaande advocaat de trappen op. Hij werd in de mooie kamer gelaten, ging zitten en legde toen een revolver en een dolk op de tafel, tegen de juffrouw zeggende, dat zij nu maar heel spoedig haar brandkast had te openen, want dat hij haar anders zou vermoorden. De doodelijk verschrikte juffrouw deed wat haar gezegd was, en nu nam mijnheer eerst al het geld, pl.m. f 200, en daarna een zilverkistje uit de kast, doch dit laatste nam hij niet mede. Hierop zei hij de juffrouw aan, dat zij naar boven op zolder had te gaan, dat zij zich bedaard had te houden en binnen een uur na zijn vertrek niet had te roepen of te doen, daar hij anders het kind zou komen vermoorden. Hij was edelmoedig genoeg om de juffrouw een rijksdaalder achter te laten om eten te koopen voor dien dag. Een buurjuffrouw, met wie juffrouw Van Drecht reeds had gesproken over het bezoek van Maandag, had een mijnheer binnen zien gaan, en toen hij, weggaande, telkens omkeek, vertrouwde zij de zaak niet en ging naar hare buur, die zij meer dood dan levend aantrof, doch die wel zeker een half uur lang niets wilde zeggen, steeds maar roepende »neen, ik zeg niets, want anders vermoordt hij het kind". Toen zij eindelijk tot spreken kwam, haalde eene dochter van de buurjuffrouw dadelijk een agent, en toen was de politie natuurlijk spoedig aan het werk en werden tal van heeren, gekleed in blauw geribde demi met fantasiehoed, naar het bureau gebracht en in koffiehuizen zelfs gevisiteerd, doch zonder resultaat. Het is reeds gebleken, dat de mijnheer eerst inlichtingen omtrent juffrouw Yan Drecht heeft opgedoken in een café op het Heilig land en daarna zijn wetenschap omtrent haar heeft uitgebreid bij een zekere juffrouw L., d'*e met juffrouw Yan Drecht bekend is. De politie zet haar onderzoek voort. 40 Oct. De politie heeft gisteren een drukken dag gehad met haar pogingen tot opsporing van den man, die bij juffrouw van Drecht de vermelde afdreiging heeft gepleegd. Eerst maakte die juffrouw alarm, door te telefoneeren dat zij den man op een rijwiel bad gezien op de Oude Gracht en toen trok de geheele recheche er per wiel op uit, en later kwam nog weder een bericht van een andere zijde, dat handen vol werk gaf. Het is voor de politie lastig zoeken, want juffrouw Yan Drecht en hare buurjuffrouw beschrijven hem als een mageren nijdigaard, terwijl juffrouw Linterman zegt dat het een vroolijke dikkerd is. Het gevolg van dat verschil in signalement is reeds geweest, dat een hooggeplaatst persoon door de politie werd gearresteerd en natuurlijk later weder werd losgelaten. 's-Gravenhage, 9 Oot. Naar men verneemt, wenscht jhr. mr. O. Q. van Swinderen, de eerste candidaat op de voordracht der Tweede Kamer voor lid van den Hoogen Raad, voor deze betrekking niet in aanmerking te komen. Naar men weet, is er spraak van hazardspeldat op het wandelhoofd te Scheveningen plaats hebben zou. In verband hiermede deelt in De Tijd de schrijver der »Haagsche Brieven" mede, dat de Minister- President dr. Kuyper daarnaar persoonlijk ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Bergen-op-Zoom, 40 Oct. In den af- geloopen nacht hebben bij den horlogemaker C. P. Dekkers alhier dieven de winkelruit ingedrukt, en daarna het valluik trachten op te lichten, om te trachten de daarachter zich bevindende gouden horloges te stelen. Toen zij bezig waren, werden zij echter door de politie overvallen en in hechtenis genomen; zij zijn 46 k 47 jaar oud en naar Breda opgezonden. Numansdorp, 40 Oct. Een geacht de heer W. P., en zijn dochter, zijn deze week aan een groot gevaar ontsnapt. Zij bevonden zich in den spoortrein op de lijn van Oudenbosch naar Rozendaal, toen eensklaps op den trein geschoten werd, waarbij hen de glasscherven van het raampje om de ooron vlogen, doch zonder eenig letsel. Te Rozendaal werd van het gebeurde kennis gegeven. "Woensdagmorgen geraakte de tramboot Numansdorp—Willemstad, in het Hollandsch Diep, onklaar door den zwaren storm en de hooge zeeën. Bij de nieuwe haven te Numansdorp sloegen twee bladen van de schroef stuk, zoodat de tramboot geen kracht had de haven binnen te loopen. Het anker werd uitgeworpen, doch door den sterken Btorm hield het niet, zoodat de boot zich moest laten afzakken met den vloed en voor den wind. Later werd de boot opgepikt door een schroefboot, die baar naar de Kil sleepte, om van daar naar de werf gebracht te worden om te repareeren. Er bevonden zich geen passagiers aan boord. Woensdagmorgen is de sleepboot Willemstad" met twee schepen op sleeptouw in het Hollandsch Diep vóór de monding der haven van Willemstad verongelukt. De opvarenden werden door de bemanning der schepen gered. Zierikzee» 44 Oct. Bij de uitgevers De Mooij Mommaas is wederom verschenen het Zierikzeesche Tramboekje (winterdienst 4904), bevattende de volledige tarieven van alle afstanden, benevens de postverbindin gen enz. De inhoud van dit handig boekje, waarvan de prijs slechts 3 cents is, werd wederom vermeerderd met de opgave van verschillende aansluitingen en verdient alzoo alle aanbeveling. Gisteren gebeurden hier twee ongelukken. Het dochtertje van den heer H. werd door een wagen, waarvan het paard door een knaap gemend werd, op de Oude Haven overreden. De heer Anker wist nog tijdig het kind te grijpen, zoodat het met een door den val veroorzaakte kneuzing aan de knie vrij kwam. Een bejaarde juffrouw uit Brouwers haven werd op de Appelmarkt door een fiets rijder aangereden. Hevig bloedend werd zij bij den heer Yan Beveren binnengedragen. De St.-Ct. No. 238 bevat de statuten van de naamlooze vennootschap »Brouwersche inmakerij", te Brouwershaven. Doelde uitoefening der zeevisscherij in haar vollen omvang, het kweeken, conserveeren en de in- en verkoop van visch, week- en schaaldieren, het koopen, huren, doen bouwen, verhuren en in exploitatie brengen van voer- en vaartuigen en inrichtingen ten dienste der visscherij en der behandeling, opslag en vervoer van de opbrengst en verder alles wat in den meest uitgebreiden zin tot dat doel kan worden gerekend te behooren, alsmede het drijven van handel in dezelfde artikelen, ook in gemeenschap met derden. De directeur is bevoegd, mits met toestemming van commissarissen, de voer- en vaartuigen en inrichtingen der vennootschap ook voor andere doeleinden, in het belang der vennoot schap, te gebruiken. Duur tot 4 April 4934. Kapitaal f 20,000, in 20 aandeelen. Benoemd tot directeur de heer A. W. van Buuren tot commissarissen de heeren K. van der Linde en mr. A. J. F. Fokker. Dezer dagen is o. a. de heer P. van Westen Cz., geb. te Nieuwerkerk, voorzitter van een Christelijk Gereformeerde Jongelings- vereeniging te Amsterdam, opgenomen in de Oranje-Nassau-Orde. Bij Kon. besluit is gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting der gemeente Veere, met betrekking tot een post van f 420, wegens geldleening ter gedeeltelijke voorziening in de onderhouds kosten van den Campveerschen toren, van de dokterswoning en van de stadsfontein. Te Middelburg sloeg Donderdag een paard, gespannen voor een boerenwagen, op hol. De voerman en zijn vrouw, die beiden van den wagen sprongen, bekwamen bij dien sprong ernstige kwetsuren. Beiden moesten naar het Gasthuis worden vervoerd. Het Middelburgsche Damescomité voor Boerenkrijgsgevangenen ontving van verschil lende zijden een bedrag van f 6800 voor de concentratiekampen in Zuid-Afrika en voor de krijgsgevangenen, waardoor het in staat gesteld iB weder belangrijke geldzendingen naar de Nederlandsche consuls-generaal te Kaapstad, Bloemfontein en Pretoria, ten behoeve der kampen, over te maken. Op de begrooting voor Waterstaat is voor 4902 o.a. voorgesteld 2£ millioen gulden voor de verbeteringswerken van het kanaal van Terneuzen. Blijkens Woensdag bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur ingekomen kon. besluit is niet ontvankelijk verklaard het beroep van het bestuur van het waterschap Walcheren tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een beBluit van genoemd waterschapsbestuur tot vervanging van een houten heul onder de Noord watering door een steenen duiker. Dreischor. Op 3 November a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer P. Goemans de betrekking van burgemeester dezer gemeente aanvaardde. Daarom heeft zich alhier een commissie gevormd, die zich ten doel stelt op 2 November a.s. een feest te organiseeren. Sirjansland, 44 Oct. In de gisteren avond gehouden vergaderiDg van de kolen- vereeniging »Eigen Hulp" werd rekening en verantwoording gedaan door den secretaris den heer D. Fluijt, waaruit bleek, dat er 4069 H.L. waren geleverd door mevr. de wed. Labrijn te Goes, welke ruim f 0.87 vrij thuis kosten per H.L. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van een bestuurslid. De heer J. v. d. Weele werd tot commisaris gekozen in plaats van den heer Johs. Onderdijk, die niet meer in aanmerkiDg wenschte te komen. Stavenisse. De storm der laatste week heeft, zoover thans bekend is, alhier weinig of geen schade aangericht. Aan de water- keering van den polder werden slechts eenige vierkante meters Yilvoordsche steen beschadigd. Bij een barometerstand van 736 m.M. (welke lage stand in geen jaren alhier werd waar genomen) kreeg men in twee etmalen 46 m.M. regen. Het havenplein stond bij hoogwater circa 4.30 M. boven gewoon hoogwatertij geheel blank, zoodat er van lossen of laden geen sprake was. De nachtpost van en naar Zierikzee had natuurlijk eenige uren vertraging in het overvaren, terwijl de tramboot, die over dag de Zierikzeesche en Hollandsche correspondentie vervoert, ook een paar malen niet aan den steiger kon komen, terwijl het den veerschipper eveneens onmogelijk was om met de boot of den hoogaars aan boord te komen. Aan den dijk spoelden 3 vaten, waarschijrlijk gevuld met katoenzaad-olie, aan. Ze zijn gemerkt »Summer Yellow Ohio" dCatting Seed Oil". Door tusschenkomst van de strandvonderij zijn ze opgeborgen. Oud-Vossemeer. Door den raad dezer gemeente is thans de jaarwedde van den gemeente-veldwachter geregeld. Bij zijn aanstelling ontving deze f 450 bezoldiging, terwijl op het einde van het jaar f 50 gratificatie werd toegekend wegens getrouwe plichtsbetrachting, terwijl bovendien f 50 werd gegeven voor kleeding en bewapening. Thans ontvangt hij voor 4902 en 4903 een bedrag van f 550, met recht van opklimming om de twee jaren van f 25 tot een maximum van f 650. St.-Filipsland, 44 Oct. Februari 4878 verschenen op het Stadhuis te Tholen als loteliugen voor de nationale militie R. de Bruyne, A. Faasse en G. v. d. Dussen. Alle drie trokken een vrij nummer. Gisteren ontmoetten die drie personen elkander daarweer om bij het loten van hun oudsten zoon tegenwoordig te zijn. Ook deze drie gingen met een vrij nummer naar huis. Goes» 40 Oct. De bijeenkomst, bijeen geroepen door den heer Wibaut van Middelburg, tot het verkrijgen in de bestekken voor gemeentewerken van bepalingen omtrent mini mum-loon en minimum-werktijd, was goed bezoeht. Spreker zeide wel te verwachten dat de gemeenteraad van Goes te bewegen zou zijn om die bepalingen in het leven te roepen. Timmerlieden, metselaars en schilders zullen zich nu met een dergelijk verzoek tot den Raad wenden. Men verwacht, dat ook niet-werk- lieden deze ordelijke pogmg tot lotsverbetering zullen steunen. Bij het opruimen van een oud papier vond men te Goes in een gesloten enveloppe twee bankbiljetten, elk van f 300. Tal van jaren hadden ze onopgemerkt in een pakhuis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1