Uit Stad bh Provincie. bewusteloos geworden, zonder dat iemand het bemerkte, en daarna door de gestorte erts bedekt. Zijn lijk is naar de loods voor drenkelingen in Crooswijk gebracht. Dinteloord, 8 Oct. Heden herdenkt dr. J. van Turenhout den dag, waarop hij vóór 50 jaar alhier in functie trad als geneesheer. De gemeenteraad en vele gèmeentenaren boden hem stoffelijke blijken van waardeering aan. De gemeente is in feestdos. Zierikzee, 9 Oct. De Yereeniging »De "Wereldbond voor Yrede en Yrij Internationaal Yerkeer", waaraan wij de vorige week een hoofdartikel gewijd hebben, heeft in al de landen van Europa, en ook in Amerika, zusterverenigingen, die evenals zij het groote vredesdoel najagen, te weten: in België 4, Denemarken 4, Duitschland 4, Frankrijk 48, Groot-Brittannië en Ierland 43, Italië 43, Noorwegen 4, Oostenrijk-Hongarije 7, Por tugal 4, Rusland 4, Zweden 4, Zwitserland 4, Amerika 44. In Nederland is nog in het belang van den Yrede werkzaam de »Alge- meene Nederlandsche Vredebond". De hoofdzetel van de Vredesbeweging is gevestigd te Bern. Er is dus samenwerking in alle landen van Europa en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Maar het is noodigdatwil de algemeene vredesbe weging haar doel bereiken, allen, die den oorlog verfoeien, zich aansluiten bij één der bestaande Verenigingen. In Nederland doe men dit bij de Yereeniging »De Wereldbond voor Vrij en Internationaal Yerkeer". De heer P. A. Janssen, penningmeester van genoemde Yereeniging te Middelburg, geeft gaarne alle gewenschte inlichtingen. (Herplaatst wegens misstelling). Niettegenstaande den hevigen storm der laatste dagen zijn de posten op den gewonen tijd hier aangekomen. Uit de te Middelburg, Vlissingen en Goes bestaande afdeelingen van den Algemeenen Nederlandschen Timmerbond" is een district ^Zeeland" van dien bond gevormd. Het aantal te Vlissingen in het afgeloopen badseizoen gebruikte zeebaden bedroeg 5830, dus ruim 800 meer dan het vorige jaar. Bij de heden te Vlissingen gehouden verkiezing van 5 leden-werklieden en 5 leden patroons voor de Kamers van Arbeid in het bouwbedrijf werden verkozen voor de eerst genoemde categorie de heeren L. de Kam, J. van Arenthals, T. Heijman, P. de Vlieger en A. C. Rademaker en voor laatstgenoemde de heeren H. Schouten, G. L. P. Florschütz en G. P. Feijterwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Hane- winckel en J. Loois. Renesse. Het ziekenfonds voor werklieden mag zich in bloeienden toestand verheugen. Het ledental, zooals bleek uit het verslag, breidt zich jaarlijks uit. Thans telt het Fonds 50 leden. Aan leden, die door ziekte of een ongeluk verhinderd waren te werken, is dit jaar een bedrag van f 66 uitgekeerd; een som, die in verhouding tot het aantal leden zeer gering is te noemen. Uit het jaarverslag van den boekhouder bleek ook, dat in kas een bedrag van f 809.73^ aanwezig was. Hoewel de deelname vrij groot is, toch moet er op gewezen worden, dat meerdere arbeiders tot. deze zeer nuttige instelling konden toetreden. Bruinisse, 8 Oct. Het ruwe, onstuimige weer deed ook hier zijnen schadelijken invloed gevoelen. Door den hevigen regen stroomde in enkele wat laag gelegen huizen het water binnen en veroorzaakte veel overlast. Van verscheidene schippers zijn de mosselen weg- gestormd, zoodat door velen hunner nog al schade geleden wordt. Kortgene, 7 Oct. Naar wij vernemen, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag een aantal ruiten ingeworpen bjj den brigadier der Rijksveldwacht alhier. Dit jaar gebeurde dit bij denzelfden persoon nog eens, zonder dat men den dader kon opsporen. Poortvliet, 8 Oct. Heden werd aan den nachtwaker J. van de Repe alhier, door den Algemeenen Politiebond, de bronzen medaille voor tien jaren getrouwen dienst toegekend. Middelburg. Alhier overleed mevrouw P. D. v. Citters, geboren J. E. Ermerins, presidente der Inrichting voor ziekenver pleging, en bestuurslid o.a. van het Genoot schap van moederlijke weldadigheid" de vereenigingen tot Spijsuitdeeling, tot Stichting van Sanatoria voor longlijders in Nederland en tot opbeuring van boetvaardige gevallen vrouwen. De overledene laat in al deze inrichtingen een droevige leemte achter, en zal door vele armen en ongelukkigen noode worden gemist. Een 5-jarig knaapje van den arbeider Davidse te Middelburg viel Zondagmiddag uit een luik van den zolder. Met gebroken schedel en zwaar inwendig gekneusd, werd het arme knaapje opgenomen. De toestand blijft steeds dezelfde, n.l. zeer zorgelijk. Blijkens hoofdstuk V der staatsbegrooting ligt het in de bedoeling der regeering thans ter hand te nemen de restauratie van het bovengedeelte van den voorgevel van het stadhuis te Middelburg, die inzonderheid voorziening eischt. De raming is ongeveer f 47.000, waarvan door het rijk zoude zijn bij te dragen de helft, dus f 23.500, in termijnen van f 2500 per jaar. Hiervoor wordt thans de eerste termijn uitgetrokken. Zuiddorpe, 7 Oct. Twee douanen te Selzaete vervolgden dezer dagen een zestal veesmokkelaars, die Vier koeien met zich voerden. Geen uitkomst meer ziende, sprongen de mannen in het kanaal en trokken de koeien mee te water, in de hoop aan genen kant van het kanaal aan de handen der douanen te kunnen ontsnappen. Ongelukkiger wijze waren hun touwen niet lang genoeg, om op deze plaats, waar het kanaal van Terneuzen naar Gent reeds verbreed is, met succes de koeien aan den overkant op het droge te brengen. De smokkelaars moesten twee der koeien loslaten, die daarna terug- zwommen naar den kant, waar de douanen stonden. Twee smokkelaars, die niet voldoende zwemmen konden, hadden zich aan den staart dezer koeien vastgehouden en moesten nu, wilden ze niet in handen der douanen vallen, den staart loslaten. Op het punt van te verdrinken, werden ze nog bijtijds door hun makkers, die met 2 koeien aan den overkant gearriveerd waren, gered. 2 koeien vielen direct in handen der douanen, terwijl de andere twee den volgenden dag te Gent in beslag genomen zijn. Daar de smokkelaars bekend zijn, is van een en ander proces verbaal opgemaakt. Iiandbouw en Veeteelt. Men schrijft aan de N. Rott. Ct.: In den laatsten tijd is de vraag naar Nederlandsch vee van Belgische zijde sterk toegenomen. Vandaar dat de smokkelhandel opnieuw begint te bloeien en ook de invoer langs de grenskantoren zeer aanzienlijk wordt. Zoo werden in de maand Augustus langs de grenskantoren in België gevoerd 4650 stuks rundvee, waarvan er niet minder dan 4635 uit ons land kwamen en slechts 45 uit al de andere landen te zamen. In de eerste acht maanden van dit jaar werden uit Nederland 35.804 runderen langs de grens kantoren naar onze zuidelijke naburen gezonden, zijnde meer dan 440 stuks per dag. Daaruit blijkt, dat ons melk- en slacht vee, ondanks de kosten van quarantaine en keuring, in België zeer gezocht blijft. De plannen voor de proefvelden in Zeeland 4901/4902, door den rijkslandbouw- leeraar opgemaakt in overleg met de proef nemers, zijn in de vergadering van de commissie van toezicht vastgesteld. Voor den aanleg der proefvelden wordt geraamd f 748.34 en voor 8 proefveldjes voor landbouw-wintercursussen f 200, samen alzoo f 4400. In de afdeeling Zierikzee zal de heer C. J. Hoek Hoogenboom te Zonnemaire een bemestingsproef nemen op suikerbieten en de heer A. Beije te Burgh eveneens. In de afdeeling Tholen zal de heer H. Dorst te St.-Annaland een bemestingsproef nemen op aardappelen, wat ook de heer M. Kostense te Kruiningen in de afdeeling van dien naam voornemens is. Voorts neemt daar de heer L. de Koeijer een bemestings proef op weiland en de heer P. Lindenbergh te Wemeldinge een afstandsproef met suiker bieten. BECHTSZiKEN. Zierikzee, 9 Oct. Naar wij vernemen, is door N. T., metselaar alhier, cassatie aange- teekend tegen het vonnis van den heer kantonrechter, waarbij beklaagde wegens »het als beambte bij de brandweer te Zierikzee, niet bijwonen van do beproeving der spuit", is veroordeeld tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De arrond.-rechtbank te Middelburg veroordeelde Dinsdag wegens verduistering o. a. een 22-jarige dienstbode J. v. d. B. uit Vlissingen, tot 9 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Hage veroordeelde ■den directeur van het gesticht voor zenuw lijders te Scheveningen tot 4 maanden gevangenisstraf, wegens het door zijn schuld veroorzaken van den dood van een lijder. Hogerhuis-zaak! Door de Haagsche Rechtbank is een beslissing genomen inzake de klacht van mr. Z. v. d. Bergh, tegen Eeltje Ringia wegens meineed ingediend. De Rechtbank heeft den rechtsingang geweigerd op grond dat bij de voorloopige informatie van den rechtercommissaris geen voldoende aanwijzingen tegen den verdachte zijn gebleken. K EB KM1E1J WS. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te 's-Heerenhoek door den cand. M. ten Broek te Harderwijk. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Oostburg door ds. S, Bosma te Buitenpost. O N D E B W IJ S. Op de begrooting van Binnenlandsche Zaken, dienst 4902, komt een post voor, groot f 4500, als subsidie voor de school van ambachtslieden te Goes. Post en Telegrafie. Verplaatst van Terneuzen naar Amsterdam de klerk der posterijen en telegrafie, de heer C. I. Fuchs en van Harlingen naar Terneuzen de klerk der posterijen en telegrafie, de heer G. A. Crince. D© storm, die Zaterdagavond en Zondag over bijna geheel westelijk Europa heeft gewoed, heeft op sommige plaatsen huisgehouden als een cycloon. Hier en daar ging hij vergezeld van onweer en overal van hevige stortregens. Een gevoelige inluiding van den eeuwigen winter. Natuurlijk waren ontwortelde boomen, omgewaaide schoorsteenen, afgerukte dak pannen enz. slechts kinderachtige accidentjes in dezen orkaan. Te Luik is bijna de geheele kermis weggewaaid; vele tenten en spellen zijn vernield en de schade voor de kermis- menschen is zeer groot. Een stelling van 28 meter hoogte vóór het nieuwe postkantoor stortte in en verpletterde een wagen vande electrische tram, waarin zich gelukkig niemand bevond. Liefdadigheidsfeesten zullen ge organiseerd worden om de kermisreizigers te steunen. De telegrafische en telefonische verbindingen tusschen België, Luxemburg en Frankrijk werden vernield, terwijl het net overal veel leed. De wielerwedstrijden om 't nationale kampioenschap op de baan van het Parc-des- Princes te Parijs leden zeer onder het weer. Een paniekje ontstond, toen plotseling, tijdens den wedstrijd, het zeildoeken dak van één der groote tenten afwoei, waardoor eenige toeschouwers jicht gewond werden. Ook wedrennen om den Grand Prix van den Parijschen gemeenteraad te Fécamp mislukten grootendeels door het slechte weer. Een wielrijder woei met fiets en al om en werd aan het hoofd gewond. Een voorbijganger kreeg een afgewaaide plank op het hoofd. Te Centilly werd een jonge man, die in een boom geklommen was, op den grond geworpen en gedood. Vooral boven en langs de kusten van het Kanaal heeft de storm geducht huisgehouden. Te Fécamp steeg het water in de haven tot een onrustbarende hoogte en verscheidene visschersvaartuigen werden losgerukt. Te Fécamp, Honfleur en Trouville konden de schepen de haven niet verlaten. Het Duitsche stoomschip »Croatie" kwam bij het binnenvaren van de haven van Havre door de hooge zee in botsing met een bark, die onmiddellijk zonk. De bemanning werd gered. Zondagavond sloeg de bliksem in een kerk bij Hazebrouck, nabij Rijssel, en deed brand ontstaan, vrij veel schade aanrichtte. In de Vogezen ondervond het spoorweg verkeer aanzienlijke vertraging, doordat tal van boomen over den spoorweg waren gewaaid. Nabij Clacton aan de Engelsche kust van het Kanaal zonk een jacht. Do beide opva renden werden met groote moeite door een passeerend stoomschip gered. In de omstreken van Londen zijn 4 per sonen in den storm omgekomen, doordat zij getroffen werden door omgewaaide voorwerpen. Voor denmoqd van de Elbe sloeg een bóót om, waarin zich 4 personen bevonden. Eén hunner verdronk. Op de Noordzee is de kapitein van het Duitsche schip »Ernst" door een stortzee over boord geslagen en verdronken. In verschillende plaatsen van Duitschland heeft de storm groote schade aangericht aan gebouwen telegraaf- en telefoonlijnenbos- schen enz. Te Frankfurt am Main waaide een met vier paarden bespannen rijtuig om. De in zittenden kwamen met den schrik vrij. 21 personen werden door gebroken glasruiten gewond. Het dak van een huis woei af. In het Reuzengebergte ging de storm ver gezeld van een hevige sneeuwjacht bij twee graden vorst. Op het tentoonstellingsterrein te Dusseldorf is veel kwaad gedaan. Een paviljoen is in gestort. Te Mannheim is een in aanbouw zijnd huis van 5 verdiepingen ingestort. Door den storm van Zondag viel te Goes een boom op een nabijzijnd huis. Hij verbrijzelde het dak en kwam tot grooten schrik van de bewoners op den zolder terecht, waar hij nogal wat schade aanrichtte. Menschen werden er echter niet door dezen ongenooden gast gedeerd. Ook te IJselmonde heeft de storm vrij wat schade aangericht. Van één der nieuwe hout- loodsen der firma Gebr. Hulsinga is een 150 meter van het gegalvaniseerd ijzeren dak omgebogen, en van één der andere de houten voorgevel afgerukt. Inbraken té Amsterdam. Ongeveer 5 uur Zaterdagmorgen werd de heer Koster, beheerder van het filiaal der firma Vlieger, Warmoesstraat 166, tegenover //Kras" te Amsterdarn, wakker geschud door twee agenten van politie, die de voordeur van het papiermagazijn geopend vonden en den heer K. hun vermoeden, dat was ingebroken, mede deelden. Een onderzoek werd ingesteld en weldra bleek dit werkelijk het geval te zijn. Door inklimming door een raam, dat uitkwam op een gang naast het huis, hebben de inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot den winkel, zijn van daar naar het boven-magazijn gegaan en zijn toen het boven den winkel gelegen woonhuis binnen gedrongen. Zooals gewoonlijk stonden hier alle deuren open, ook de slaapkamerdeur van de dochters van den heer K. Zonder het minste leven te maken is men deze kamer binnen gekomen en heeft men van de tafel een geldkistje met ongeveer f 300 aan bankpapier medegenomen. De inbrekers zijn toen de voordeur uitgegaan, zonder die achter zich dicht te sluiten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is I ingebroken in de woning van mevrouw Wüst, Sarphatipark 86. Deze dame vertoeft op het oogenblik te Wiesbaden; vóór haar vertrek had zij alle in het huis aanwezige voorwerpen van waarde elders doen opbergen en de kasten opengelaten. Eiken dag kwam de dienstbodo voor het verrichten van bezigheden eenigen tijd in de woning en zoo ontdekte zij dat de inbrekers bezig waren geweest. Door het geheele huis waren sporen van die aanwezigheid merk baar, doch zij hebben nagenoeg niets mede genomen, een gevolg van het feit, dat er niet veel mede te nemen was. Het beschadigen van de meubels was voorkomen door den maatregel, door den eigenares genomen, om ze niet te sluiten. In navolging van hun collega's in Den Haag hebben inbrekers een brief laten bezorgen in de Plantage Parklaan 2, waar zij in den nacht van 7 op 8 September inbraken, zonder echter voorwerpen van waarde te kunnen medenemen, waarin zij mededeel en voornemens te zijn eerlang terug te komen. Zij verzoeken derhalve zorg te willen dragen dat dan ook juweelen en kostbaarheden voor hen te vinden zullen zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag is wederom ingebroken en gestolen op een wijze, waarvoor het woord allerbrutaalst nog verscherping zou behoeven, om uit te drukken hoe brutaal de inbrekers dezen keer zijn te werk gegaan. De Prinses Wilhelminastraafc is eene dwars straat van den Haarlemmerweg, gelegen ongeveer tegenover de gasfabriek. Het straatje is nog maar aan één zijde bebouwd en loopt dood op een weiland, dat door een hek van een paar meter hoogte ervan is afgescheiden. Het laatste gebouw van de bebouwde zijde is de diamantslijperij van den heer A. Delden, welks zijgevel dus grenst aan het weiland. In die diamantslijperij heeft de inbraak plaats gehad. De inbrekers zijn van het weiland af, laDgs de afwateringspijp, tegen den 3-| meter hoogen muur opgeklommen, kwamen toen op den lantaarn van de machinekamer en stonden voor een venster met een tuimelraam, waar door een der werkplaatsen haar licht ontvangt. Dat tuimelraam hebben zij opgedrukt en met scharnieren en al afgerukt, zoodat er een opening ontstond, waardoor een behendig klimmer naar binnen kon komen. Dit is geschied zonder dat de ruiten van het beneden gedeelte van het raam gebroken zijn, hetgeen zeer beslist wijst op de aanwezigheid van meer dan één persoon. Binnen zijnde, heeft men, door het opensluiten van verschillende deuren, direct den weg genomen naar de plaats waar zich de brandkelder bevindt, om welken 't blijkbaar te doen was. Die gemetselde brandkelder bevindt zich onder den vloer van het kantoortje, dat men binnentreedt, zoodra men de deur van de fabriek, in de straat, heeft geopend. De kelder is afgesloten, eerst door een houten luik, dat met een hangslot gesloten is. Na verwijdering van dat luik stuit men op een dikke ijzeren plaat, waarover een ijzeren beugel, weder met een hangslot gesloten. Deze sluiting, hoewel oogenschijnlijk zeker genoeg, heeft de directie niet voldoende geacht en daarom had zij aan de onderzijde van de ijzeren plaat twee horizontale stangen met oogen doen bevestigen, welke oogen corres pondeerden met een gat in den muur van de naastbijgelegen machinekamer. "Wanneer nu de fabriek verlaten werd en alles gesloten, werd van uit de machinekamer oen lange ijzeren stang door het gat in de oogen gestoken en het gat met een houten schot bedekt. Veiliger kon 't haast niet, zou men zeggen. Toch hebben de inbrekers al die bedekaelen en afsluitingen weten open te krijgen en den kelder geheel leeggeplunderd. De inhoud bestond uit ijzeren kisten, op zich zelf ook goed gesloten, waarin eiken nacht de voor raad te verwerken diamanten wordt opgeborgen. Zaterdagnacht waren acht zulke kisten aan wezig. Do dieven hebben ze alle acht naar de machinekamer getransporteerd en open gesloten met de sluetels aan den sleutelring, welke in het kantoortje aan den muur hing. De diamanten waren alle in zoogenaamde doppen" vervat, maar dat was voor hen geen bezwaar. Zij hebben de kostbare steenen één voor één eruit gebaald en de ledige doppen in het kolenhok geworpen. Daarna zijn zo, op de wijze als zij gekomen waren alleen eenige duizenden guldens aan diamanten rijker weer vertrokken. 't Schijnt dat zij eerst naar een gemakkelijker uitweg gezocht hebben. Daarop wees do verbreking van de ook tamelijk sterke afsluiting van een achterdeur. Een breede sloot schijnt hun daar den weg versperd te hebben. De inbrekers moeten de waakzaamheid van een waker in de straat verschalkt hebben. Zooals wij reeds zeiden wordt aan de overzijde van de fabriek gebouwd. Daar stond een heimachine, welker bewaker niets van de inbrekers bespeurd heeft. Omwonende buren hebben verklaard, dat zij een viertal personen op verdachte wijze in een portiek van één der huizen hebben opgemerkt. Naar men verneemt is in den loop van den dag een verdachte aangehouden en zijn ook reeds eenige van de gestolen diamanten opgespoord. De eigenaar van de fabriek was in het belang van de bazen, die bij hem laten werken, tegen inbraak verzekerd. Behalve den bovenvermelden verdachte zijn nog zes andere personen gearresteerd, die onder verdenking staan de zoo brutale inbraak gepleegd te hebben of eraan medeplichting te zijn. 't Zijn allen bij de politie meer of minder bekende individuen. De eerst gearresteerde, zekere Faber, een zeer goede kennis, was bij zijn aanhouding in het bezit van een papiertjeinhoudende ongeveer 500 van de gestolen diamanten, dat hij wegwierp bij een poging om te ontvluchten. Ho ender-cliolera. Evenals in ons land, zijn dit jaar ook in België zeer veel kippen gestorven aan hoender- cholera. De Belgische regeering heeft een onderzoek naar deze ziekte ingesteld en de resultaten van dit onderzoek zijn thans samengevat in eene circulaire, die aan autoriteiten, landbouw- maatschappijen, vereenigingen en particuliere personen, waarvan ondersteld kon worden dat zij belang hebben bij de hoenderfokkerij, gezonden is. De inhoud van dit schrijven is zonder twijfel ook van groot belang voor ons land. Blijkens die circulaire wordt deze ziekte veroorzaakt door een microbe, welke voor namelijk voorkomt in de uitwerpselen en het slijm van snavel en neus der zieke dieren. Die microbe kan langen tijd blijven leven in het water en in vochtige gronden; in droge gronden sterft zij spoedig. Door het regenwater wordt de microbe in waterplassen, vijvers en beken gebracht en besmet deze. De kiemen dezer cholera kunnen op grooten afstand van do eene boerderij naar de andere gebracht worden door: 4°. de dieren zelf 2°. personen paarden honden e. a., wier voeten door den besmetten grond bevuild werden; 3°. het gevogelte, dat van de eene plaats naar de andere vliegt; 4°. het water van sloten, beken of rivieren, in de nabijheid van eene besmette plaats. Door het eten en drinken wordt de microbe in het lichaam van het gezond pluimgedierte gebracht. Om de ziekte te voorkomen, worden de volgende middelen aan de hand gedaan. 4°. Geen pluimgedierte koopen gedurende het heerschen van besmettelijke ziekten of tenminste aan dit gevogelte een quarantaine" van tien dagen te doen ondergaan in een afgezonderd lokaal, vooraleer het te laten rondloopen. 2°. Onmiddellijk alle pluimgedierte af zonderen, dat er ziek of verdacht uitziet. 3°. Alle doode dieren te verbranden of in den grond te begraven in versch gebluschte kalk. 4°. De besmette lokalen en gronden ontsmetten, door ze diep te reinigen, daarna den bodem, de legnesten, rekken enz. begieten met kokend water, dat per liter 50 grammen zwavelzuur of kopersulfaat bevat. De mest- hoopen worden met kalkmelk overgoten. 5°. De hokken en de terreinen, waarop de kippen loopen, zoo droog mogelijk houden, door er haardasch, zand enz. te strooien. 6°. Het eten, in plaats van het op den grond te werpen, in goed ontsmette en zuivere bakken aan de kippen geven. 7°. Het drinkwater te vermengen met 5 gram ijzersulfaat of salicylischzuur per liter. 8°. Na het ontsmetten der hokken, kalk melk voor den ingang te storten (5 K.G. ongebluschte kalk op 400 liter water), ten einde de ziektekiemen te dooden, die zich aan de pooten der gezonde dieren zouden kunnen bevinden. "Wanneer eene groote uitgestrektheid grond door de kippen beloopen wordt, is het meestal ondoenlijk al dezen grond te ontsmetten. Soms verdient het aanbeveling alsdan ook de gezonde dieren onmiddellijk van de hand te doen en eerst geruimen tijd daarna nieuw pluimgedierte aan te schaffen. Gedurende dien tijd kan men dan door ontsmetting, reiniging, enz., de kippenhokken in orde brengen voor de nieuwe (lieren. Het is wel aan te raden, in het begin slechts een beperkt getal aan te schaffen. Drinken en Sparen. Do Stichtsclie Crt. schrijft: Hoe vreeseljjk de kanker van het drinken aan onze volkswelvaart knaagt, kan blijken uit de volgende cijfers, ontleend aan de statistieke opgaven van het jaar 4900. In dat jaar bedroeg het gebruik aan gedistilleerd in onze provincie niet minder dan 9.27 L. per hoofd, vrouwen en kinderen dus medegerekend. Alleen in de provincie Groningen werd nog meer gedronken, n.l. 40.21 L. per hoofd, maar anders geniet ons gewest de treurige eer dat het bovenaan staat op de lijst. Daar deze provincie in 4900 pl.m. 254.500 inwoners telde, geeft dit een gebruik van 2,334,405 L. gedistilleerd van50pCt., waar van de verkoopwaarde veilig mag gesteld worden op ruim 2£ millioen gulden. Vijf en twintig ton gouds werd dus in één jaar tijds, alleen in onze provincie opgedronken Van hoeveel beteekenis dit voor do volkswelvaart is, kan het best blijken wanneer men naast deze cijfers stelt die van de Rijkspostspaarbank. Over 4900 werd in ons gewest ingelegd een bedrag van f 2.201.449 en teruggevraagd f 4.964.259, zoodat in het geheel f 236.863 meer werd ingelegd dan teruggenomen. Vijf en twintig ton dus verkwist aan sterken drank en nog geen 2J ton bespaard En wie brengt onder cijfers het kwaad, dat door het drinken bovendien werd gesticht?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2