Dinsdag 8 October 1901. (525 i e r i k. z e e s c h. e O o u r a n t). 58ste JAARGANG. No. 7599. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Patent-Oliejassen Algemeens Schouwing op de Vloedplanken. Loting voor den dienst der Brandweer. NIEUWSTMIHNGEII. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. Directeur I A. JT. DE tiOOZK A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. Pottstraat C 103, O T "V A. 3XT C3-DES 3NT in alle maten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 86 der Algemeene Politie-Verordening voor deze Gemeente; MAKEN BEKEND: dat op Maandag den. 14 October e.k., aan te vangen te half één ure des namiddags, eene Algemeene Schouwing zal worden gehouden op de Vloedplanken, met alles wat daartoe behoort, als: kistingen of kaden voor deuren, ramen, keldermonden en andere openingen, de naar den water kant gekeerde zjjden van gebouwen, de kozijnen van deuren en kelderramen, de keldermonden met bijbehoo- rende zijmuren en zoodanige stoepen, waaronder kelders aanwezig zijn. Zij herinneren belanghebbenden verder aan het voor schrift der bovengenoemde Verordening, dat de vloed planken of kistingen van de bepaalde hoogte alsdan moeten zijn buitengebracht en eene voldoende hoeveelheid klei of ander tot opstopping geschikt materiaal aanwezig moet zijn. Zierikzee, den 7 October 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, OH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksche loting voor den dienst der Brandwoer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoembare ingezeten moest geschieden, zal plaats hebben in het openbaar op het Raadhuis, ter kamer van Burgemeester en Wethouders, op Maau> dag 21 October e.k*, te beginnen des voormiddags te 11 uur. Zij noodigen de ingezetenen, die op de lijst van be noembaren zijn geplaatst, uit, bij de loting tegenwoordig te zijn, en herinneren hun, dat zij recht hebben, zelve hun lot uit de bus te nemen en dat voor de afwezigen door een der leden van het Dagelijksch Bestuur zal worden geloot. Zierikzee, den 7 October 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transvaalseh-Engelsehe oorlog. Dr. Eloff, die bij het overlijden van mevr. Krüger tegenwoordig geweest is, is te Brussel aangekomen. Hij heeft in opdracht, gewichtige dépêches van Louis Botha en Schalk Burger aan president Krüger over te brengen. Deze stukken hebben betrekking op de briefwisseling tusschen lord Kitchener en Schalk Burger en er moet in verklaard worden, dat de positie der Boeren nimmer gunstiger is geweest dan tegenwoordig. Ook bevindt zich onder die stukken het plan van den zomerveldtocht, die nu door de Boeren begonnen is. Lord Kitchener heeft opnieuw een aan tal yeomen wegens ziekte en lichaamsgebreken naar Engeland teruggezonden. Binnen eenige weken zijn ongeveer 300 yeomen weer naar het vaderland ingescheept. Kitchener moet bovendien zijn beklag hebben ingediend over het verlies aan geld, de fouten en de nalatig heid van de ambtenaren, die verantwoordelijk zijn voor het aanwerven der onbruikbare yeomanry. Pretoria, 3 Oct. De vrouwen der Boeren in de concentratiekampen zijn voor de groote meerderheid volstrekt niet gezind gebleken om hun echtgenooten den raad te geven te capituleeren. Matjesfontein, 4 Oct. Scheepers heeft zich naar het zuiden gewend en beweegt zich nu in de richting van Riversdale, Scheepers zelf is ziek en wordt in een wagentje gereden, dat bijna door Engelsche troepen genomen is, die er jacht op maakten, doch die aan een hevig vuur onderworpen werden, waardoor zij 4 officier en 2 minderen verloren aan dooden en 2 gewonden kregen. Smuts, die Botha's kleine commando uit het Cradock-district bij zich heeft, trekt snel naar het zuiden, waarschijnlijk met het plan zich bij Scheepers te voegen. De beweging in zuidelijke richting uit het district Calvinia houdt aan. Londen, 4 Oct. Door het departement van oorlog is besloten tot uitzending, binnen den kortst mogelijken termijn, van alle beschikbare manschappen van het 8ste en het 9de regiment lanciers en van het 48de en het 49de regiment huzaren, naar het oorlogsterrein in Zuid-Afrika. De colonne van generaal "Walther Kitchener heeft Vrijheid behouden bereikt en er zijn nu maatregelen genomen tegen intimidatie van de plaats door Botha's strijdmacht. De gevangen genomen manschappen van majoor Gough hebben verklaard, dat de meerderheid der Boeren zich vriendelijk tegenover hen gedroeg en de Boeren deelden hun mede, dat zij voornemens waren op te rukken naar Dundee. Te Durban bestaat de overtuiging, dat de op groote schaal van Britsche zij ondernomen operatiën spoedig zullen leiden tot algeheele desorganisatie van de Boerenstrijdmacht onder Botha. 5 Oct. Het departement van koloniën deelt mede, dat besloten is tot de uitzending van 4200 man troepen naar Zuid-Afrika, de eene helft in den loop dezer maand en de overigen in November. Uit de jongste berichten aangaande het gevecht bij Itala, blijkt, dat de kanonnen der Engelschen door de Boeren tot zwijgen werden gebracht en dat het grootste gedeelte van het gevecht op korten afstand gevoerd werd, waarbij de Boeren blijk gaven van buitengewonen moed en doortastendheid telkens weer hernieuwden zij den aanval. Volgens Laffan zouden zij op het terrein van den strijd 332 dooden achtergelaten hebben. Uit de jongste verliezenlijst aaDgaande het gevecht bij Moedwil blijkt, dat er aan EngelBche zijde gedood zijn 45 man, onder wie 4 officieren, zwaar gewond 444 man, onder wie 22 officieren en licht gewond 60 man, totaal 249 man. Kaapstad, 4 Oct. Uit alle alhier ingekomen berichten aangaande de bewegingen der Boeren op het grondgebied der Kolonie, blijkt, dat naar een bepaalde tactiek van alle zijden opgerukt wordt in Zuidelijke richting. De stadswacht van Mosselbaai is onder de wapenen geroepen, in verband met de operatiën der Boeren in de Zuidwestelijke districten en een deel van de bemanning van het oorlogsschip Beagle" is met een Maxim- kanon aan land gebracht terwijl de winkels gesloten zijn op bevel der autoriteiten en de loopgraven bemand worden. In een brief aan de Parijsche Matin uit Zuid-Afrika in Augustus verzonden, wordt o.a. geschreven van Boerenzijde: Sedert Paardeberg (de capitulatie van Crónjé) hebben de Boeren geen enkele ernstige nederlaag geleden. Er zijn in de bezittingen der Engelschen, b.v. in Natal, uitgestrekte streken, waar de Britten geen georganiseerde strijdmacht hebben kunnen handhaven en die ons weer in handen zullen vallen, als wij dat willen. In den Vrijstaat en in Transvaal vallen wij de Engelschen met steeds toenemende kracht aan en wij hebben soldaten tegenover ons, die meer en meer gedemoraliseerd worden en wier tegenstand soms dapper is, maar wier opofferingen dagelijks onvruchtbaarder worden. Kortom, wij hebben het hart vol hoop en ons besluit is algemeen. Men heeft ons onze vrouwen en onze kinderen ontnomen, men heeft onze hoeven verbrandmen tracht ons land te verwoesten. Maar in plaats van ons tot onderwerping te brengen, schrijven dergelijke daden ons onzen plicht voor, die is: worstelen tot het uiterste. Als een onder hen^ die onze aanvoerders zijn of waren, zou wankelen, zou hij onmiddellijk uitgeworpen worden. Maar er bestaat geen gevaar voorzij, die ons kennen, weten, dat voor ons geen vrede kan bestaan zonder onafhankelijkheid en dat wij onzen God zullen aanbidden op een vrij land, of dat wij, zoo noodig, zullen rusten in vreemde aarde. »Hebt vertrouwen: wij zullen overwinnen!" Amerika. Uit New-York komt bericht, dat eene poging ontdekt is om Czolgosz, den moordenaar van president Mac Kinley te vergiftigen. De schuldige zou schuilen onder het vrouwelijk keuken-personeel der gevangenis. De anarchist Johan Most, die na den moord op president Mac Kinley te New-York in hechtenis werd genomen, is thans door het gerecht vrijgesproken, omdat niet bewezen kon worden dat hij eene opruiende rede voering had gehouden. Miss Emma Goldman had te Chicago opnieuw de redevoering willen houden, welke, naar men beweerde, Czolgosz tot den moord zou hebben opgewekt. Zij wilde daarmede bewijzen, hoe onschadelijk die redevoering was. Maar de overheid' heeft het haar verboden. In verschillende steden van de Yereenigde Staten wordt geld bijeengebracht om den tempel der muziek te Buffalo, waar de aanslag op president Mac Kinly heeft plaats gevonden, iu marmer uit te voeren en op de plek, waar de president getroffen werd, een standbeeld van hem op te richten. Griekanland. De Grieksche politie is een groote en internationale bende van bankbiljetten- vervalschers op het spoor gekomen, die de Nationale Bank van Griekenland en de Grieksche postadministratie tot haar dupe heeft trachten te maken. Te Athene loopen geruchten, dat verscheidene aanzienlijke personen zijn gecompromiteerd. De bende heeft vertakkingen in Duitscbland en in Frankrijk. In Griekenland zijn reeds verscheidene personen gearresteerd en valsche bankbiljetten tot een hoog bedrag zijn in beslag genomen. Het totaal bedraagt 960.000 gulden. Ook zijn Grieksche postzegels tot een bedrag van 96.000 gulden vervalscht en in omloop gebracht. Spanje. Madrid, 5 Oct. Een door de Imparcial gepubliceerd telegram uit Barcelona meldt, dat de politie van Fortosi aldaar twee kisten met wapenen ontdekt beeft. Men onderstelt, dat ze voor de Carlisten bestemd waren. Het gerucht loopt v|cder, dat de hertog van Solferino, om aan het waakzaam oog der politie te ontsnappen, naar Cerbera is uitgeweken. Yolgens de Imparcial is de beweging in Catalonië ernstiger dan ooit. Het blad beweert, dat de Carlisten van de bedevaart naar de Vierge del Pilar te Saragossa, die 42 October vertrekt, gebruik willen maken om hun strijdbare krachten t9 tellen. Zwitserland. Een inwoner van Sigriswy, heeft onder moeilijke omstandigheden C3D jongen arend gevangen. Gedurende verecheidene dagen waren er twee arenden gezien, d»'e in een spelonk der bergen verdwenen. Drie mannen besloten op onderzoek uit te gaan, daar zij in de spelonk een arendsnest vermoedden en wilden trachten de jongen te bemachtigen. Zij klommen naar den rand van den afgrond en sloegen een meer dan 60 meter lang touw om een jongen pijnboom. Één van hen liet zich naar beneden zakken, terwijl zijn makkers het touw vierden. Om den bodem van de spelonk te bereiken, moest de onverschrokken jager het touw een slingerende beweging geven. Aldus moest hij voorbij een vooruitstekenden rotsrand komen. Als dit mislukt was, zou hij 300 meters naar beneden gevallen zijn. Gelukkig slaagde hij er in, met behulp van zijn alpenstok het nest te bereiken en een arendsjong machtig te worden. Daarna werd hij zonder ongeval door zijn makkers De vlucht van den jongen arend bedroeg 4M. 70. Engeland. Uit Ierland gaan weêr stemmen op tegen het verdrukkingsstelèel van Engeland. In eene vergadering te Dublin heeft het hoofd dier gemeente een brief voorgelezen van William O'Brien, waarin gezegd wordt, dat, mocht de koning aan zijn plan, Ierland te bezoeken, gevolg geven hij een volk zal vinden, met wanhoop in de ziel, maar waaraan slechts wapenen en munitie ontbreken om hen tot helden te maken als de Boeren. Duitschland. In een coupé tweede klasse van den sneltrein, die Donderdagochtend om half drie uit Westfalen te Kassei binnen liep, is even voorbij het station Mönchehof een bejaard koopman, met veel geld bij zich, terwijl hij sliep, door een gewezen spoorwegbeambte met revolverschoten ernstig aan het hoofd gewond. De aangevallene had nog de kracht om aan den noodrem te trekken. De roover werd door het personeel van den trein in hechtenis genomen en te Kassei aan de politie overgeleverd. De wonden van zijn slachtoffer schijnen niet levensgevaarlijk te zijn. BelgiS. Een afgrijselijk ongeluk heeft Donderdag middag in een fabriek te Charleroi plaats gehad. De ingenieur Lamal was bezig een herstelling na te zien. Twee werklieden stonden op korten afstand bij hem. Plotseling had een ontploffing plaats, vuur sohoot uit en een gloeiende massa door een scheur uitgestort wierp den ingenieur van een hoogte van vier meter af, en overstelpte hem ineen oogenblik. De twee werklieden waren tijdig ter zijde gesprongen. Na 't eerste oogenblik van versufte ontzetting, overstroomde men de massa met water en haalde in allerijl coke, slakken, enz. met tangen weg. Dit duurde een kwartier, en viermaal werd men door nieuwe ontploffin gen gestoord, waarbij telkens het lichaam van den heer Lamal een halven meter hoog werd opgeslingerd. Eindelijk gelukte het twee man het lijk te grijpen, maar 't been liet los zoodat één hunner het in de hand b:eld. Het geheel was afschuwelijk om aan te zien. De overledene was 47 jaar, man en vader. Zijne vrouw vernam de ontzettende tijding te Bergen, waar zij een stervenden bloed verwant verpleegde. Nederland. Deventer, 4 Oct. Bij den heer Demmers, logement »Het Anker" stapte gisteren een deftig heerschap af, die iets gebruikte en tegen 7 uur eten bestelde. Hij gaf zich uit voor den heer C. de Koning-Tilly, fabrikant van Haarlemmerolie te Haarlem, en was in het bezit van een respectabel aantal attesten, een lange lijst van depothouders, enz. In het hotel »De Keizer" stonden zijn koffers, terwijl twee groote reistasschen bij den heer Klein-Klouwenberg (café Jeukens, Gr. Kerkhof) berustten. Het zal zoo ongeveer half zes ;n den namiddag geweest zijn, toen hij in 't ïCafé Jeukens" den heer L. alhier, een vroegeren klant, ontmoette, die onlangs 72 fleschjes a f 9 van hem gekocht had. De geleverde j waar soheen echter niets met de oprechte'Haar lemmerolie gemeen te hebben dan den naam, althans onze deftige sinjeur was op hernieuwing van kennismaking of relatiëa niet gesteld en deed alsof hij L. niet kende. Deze zag daarentegen onmiddellijk wien hij tegenover zich had en sommeerde hem zijne leverantie terug te nemen of anders bewijzen over te leggen, dat hij werkelijk C. Koning-Tilly was. De j> fabrikant" deed vergeefsche moeite om zoodanig bewijs te voorschijn te halen en trachtte zich uit de klem te redden, door het café te verlaten. Zijn kwelgeest volgde hem eohter op een afstand, de Hofstraat door, over de Groote Poot en het Groote Kerkhof in het café terug! Na aan den heer KI. Klouwenberg verzocht te hebben aan den ^anderen meneer" te zeggen, dat bij naar het station ging, pakte hij zijn biezen, opnieuw gevolgd door L. Overal, waar eerst genoemde beproefde d Zaken te doen" was L. ook aanwezig. I Zóó ging het in de richting van het station H. S. M. en naar het café van den heer Bergman. Intusschen hadden eenige jongens opgemerkt, dat er iets bijzonders gaande was, zoodat het tweetal Bpoedig geëscorteerd werd door een steeds aangroeiende hoop nieuws gierigen en de pseudo-fabrikant bescherming moest zoeken bij de politie. Ten einde raad, ging »meneer" naar het station en op het perron. L. voorzag zich van een perronkaart en deed onzen zakenman uitgeleide, tot de trein van 8 uur 45 hem in de richting Apeldoorn wegvoerde. De heer Demmers heeft tevergeefs met het eten op zijn gast gewacht, zoomede op betaling van reeds gemaakte vertering. Ook in het café "Wessels aan den Brink wist hij met zijne radde tong de menschen bezig te houden en zonder betaling te vertrekken. Men neme zich voor zulke snuiters in acht Den Helder, 5 Oct. Het was een plechtig oogenblik, Woensdagmiddag in het gebouw aan de Kerkgracht, waar de heer De Graaf (geb. te Zierikzee)zijne teekenlessen gaf. Daar waren met de leerlingen der plaatselijke teekenschool eenige oud-leerlingen samen gekomen, om hun leeraar met het oog op zjjn aanstaand vertrek een souvenir aan te bieden. Dit bestond in een terracotta water draagster op eene zuil en werd aangeboden bij monde van den heer P. Klopper. Deze bracht hulde aan den heer De Graaf, voor zijne goede lessen niet alleen, maar bovenal voor de recht vriendelijke wijze, waarop die lessen altijd werden gegeven. De heer De Graaf bedankte de aanwezigen met een kort woord en ieder in het bizonder met een handdruk, 't Is zeker, dat de plechtigheid de grootste beteekenis heeft voor diegenen, die zich kunnen herinneren den prettigen geest, die op de teekenlessen heerschte. Maar de gansche gemeente mag het weten, wat hare jongens in den heer De Graaf verliezen. Amsterdam, 5 Oct. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de woning van mevrouw Wüst, Sarphatipark 86. Deze dame vertoeft op het oogenblik te Wiesbaden; vóór haar vertrek had zij alle in het huis aanwezige voorwerpen van waarde elders doen opbergen en de kasten opengelaten. Eiken dag kwam de dienstbode voor het verrichten van bezigheden eenigen tijd in de woning en zoo ontdekte zij gisteren, dat de inbrekers bezig waren geweest. Door het geheele huis heen waren sporen van die aanwezigheid merkbaar, doch zij hebben nagenoeg niets medegenomen, een gevolg van het feit, dat er Diet veel mede te nemen was. Het beschadigen van de meubels was voorkomen door den maatregel, door de eigenares genomen, om ze niet te sluiten. Achter het gedeelte van het Sarphartipark, dat hier bedoeld wordt, loopt de geprojecteerde Yan Ostadestraat. De tuin van het huis van mevrouw W. grenst aan een nog geheel onbebouwd gedeelte van die straat, een gras veld, dat den dieven een gemakkelijken toegang gaf tot den tuin. Zij hadden daartoe slechts een gat te maken in een met klimop begroeide houten af-astering. Eenmaal in den tuin zijnde, hebben zij een glasruit uitgesneden, en kwamen op die wijze in de meidenkamer, waarna de toegang tot het geheele huis voor hen openlag. Een sterker stuk is uitgehaald in den afgeloopen nacht bij den heer Koster, den beheerder ven het filiaal van de firma Vlieger, Warmoesstraat 466, schuin over Krasnopolsky. Naast dit gebouw loopt de Steenhouwers- steeg, door eeu schuttiog, zoowel aan de zijde van de Warmoeestraat als aan die van het Damrak, afgesloten. De inbrekers zijn, waarschijnlijk aan de Damrakzijde, over de afsluiting geklommen, hebben een ruit van het magazijn van het filiaal uitgesneden en kwamen op deze wijze binnen. Zij onderzochten het geheele magazijn, braken twee lessenaars open, waarin zij niets van hun gading vonden, en de winkellade, welke zij ledigden. Toen zijn zij naar boven gegaan en kwamen op de étagewaar de familie Koster, in twee slaapkamers, slaapt; in de ééne het echtpaar Koster, in de andere drie volwassen dochters. In beide vertrekken gingen de dieven binnen, zoo brutaal mogelijk, maar tevens zoo voorzichtig, dat geen der slapenden ontwaakte. Van de tafels uit het vertrek der dochters stalen zij een ijzeren geldkistje, waarin ongeveer f 300 was, waarmede zij zich, behoorlijk door de voordeur, verwijderden. Te 5 uur vanochtend vond een postbode de deur openstaan en wekte de huiBgenooten, die toen, tot hun ontsteltenis vernamen, wat gebeurd was. 's-Gravenhage, 6 Oct. Gisterenavond omstreeks half elf ure is een ontzettende brand uitgebroken in de chocoladefabriek van de firma Rademaker te ScheveniDgen. De stoombrandspuit uit de residentie en de spuiten van Scheveningen zijn op het terrein aanwezig. De harde westenwind joeg de vlammen huizen hoog op en de vonkenregen maakte het gevaar voor de omliggende huizen groot. De fabriek is onherroepelijk verloren. Eén brandweerman is gewond. De stoom uit de ketels heeft men kunnen doen ontsnappen, zoodat het gevaar voor springen der ketels geweken is. Botterdam, 5 Oct. De overstapjes", welke op de Rotterdamsche tram met 4 Oct. zijn ingevoerd, zijn door het publiek met instemming begroet. Voor het personeel echter zijn zij in hooge mate nadeelig. Bij het oude tarief van 7j cent gaven de meeste reizigers een dubbeltje zonder de 2£ cent terug te nemen. Dezen nemen thans voor hun dubbeltje een overstapje, dat geldig is op 2 lijnen. Anderen hadden een boekje, waarvan de conducteurs, behalve de 4} pCt. van de Maatschappij, nog 5 of 40 cent van den kooper kregen. Dat boekjes- verkoopen is ook gedaan, want met een boekje rijdt men thans duurder dan met een kaartje. Nu moesten de conducteurs, die als maximum

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1