ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 October 1001. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Tweede Blad. Opneming van de Voetpaden. Algemeene Opneming KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. MIDDELBURG--ZIERIKZEE. ADVERTENTIE!». Ambachtsschool te Zierikzee. NAJMR8SCHÖÜW. Eene versch gekalfde Melkkoe gevraagd, Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7598. DirecteurAJ ar. DES LOOZE. Redacteuren: j f" J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwp. Advertentiënvan 13 regel» 30 Cl», meerdere regel» 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdag» en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbêLnkei,, Havenpark 348, Zierikzee. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belangheblnnden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene zal worden gehouden van de Yootpaden» Zierikzee, den 1 October 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Majiinlag' den V October e.lr., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 3 October 1901. De Burgemeester, CII. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: MededeaJing van ingekomen stukken. Vooistel van Burgem. en Weth. tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers aan de openbare lagere scholen, de ver goeding voor het hoofd van school C, wegens gemis van vrye woning, en de tegemoetkotr:ng in de huishuur voor de gehuwde onderwijzers; enz. De Transvaalseh-Engalache oorlog. Dundee, 27 Sept. Een sterke strijdmacht der Boeren verrastte gisterenavond een kleinen vrijwilligerspost op Drieheuvel, waar het eerste gevecht werd geleverd in dezen oorlog, in 1899. De Engelschen hielden zich kranig. Lissabon, 2 Oct. Volgens berioht uit Lourengo Marquez, zouden de Boeren vóór enkele dagen den Engelschen bij de ver meestering van een trein op de spoorlijn in hot Oosten van Transvaal een bedrag van een half millioen pond sterling in goud hebben ontnomen. Pretoria2 Oct. De colonnes van Peatherstonhaugh en Kekewich hadden de Boeren verdreven Noordwestelijk van Magato- nek (Magalais Bergen) waarop de beide colonnes van elkaar gingen. 800 1000 Boeren keerden eveneens terug en deden een aanval op de zwakste colonne, maar werden afgeslagen. De Boeren lieten 6 dooden en 10 gevangenen achter. Eemp voerde de Boeren aan. Ook De la Rey was aanwezig. Londen, 2 Oct. Kitchener seinde heden uit Pretoria: De nachtelijke aanval van de la Rey op Kekewich' kamp te Moetwil, den 30en ver meld, werd door den 1000 man sterken vijand zeer krachtig uitgevoerd. Na een hevig gevecht op korten afstand, dat meer dan twee uren dnurde, werden de Boeren met aanzienlijke verliezen teruggedreven. Onze verliezen waren zwaar. Twee officieren gesneuveld, elf zwaar en drie licht gewond; 31 minderen gesneuveld, 48 zwaar en 26 licht gewond. Alle gewonden worden naar Rustenburg overgebracht. Behalve de bovengenoemde worden nog 40 gewonden, niet nader vermeld, naar Rustenburg gebracht. Kolonel Kekewich, die op twee plaatsen licht gewond werd, meldt mij dat offiicieren en manschappen zich uitstekend gedragen hebben. 3 Oct. De officiëele verliezenlijst meldt, dat kolonel Kekewich ernstig gewond is. Johannesburg, 30 Sept. Broecksma, schuldig verklaard aan verraad en hoogverraad, is heden gefusilleerd. Toen hem gisteren de uitspraak medegedeeld werd, scheen hij ver pletterd, maar bij de terechtstelling legde hij groote standvastigheid aan den dag. Broecksma is Hollander van geboorte en vertrok vóór 45 jaar naar Oranje-Vrijstaat. Hij Iaat een weduwe en drie of vier kinderen onverzorgd achter. Kaapstad, 2 Oct. Gordon Sprigg, de premier van de Kaapkolonie, en Rose-Innes zijn naar Transvaal vertrokken om met Kitchener en Milner overleg to plegen. Frankrijk. In een achterhoek van Frankrijk is over een schaap een rechtsgeding gevoerd dat drie jaren heeft geduurd, en nu eerst is afgeloopen met een vonnis, dat een der partijen 17.000 francs kost. Het schaap van zijn buurman was op zijn weide afgedwaald, werd bij zijn kudde ingelijfd en als deze gemerkt. De eigenaar eischte het terug en toen begon het proces dat in allo instanties werd voortgezet. Het schaap werd intusschen bij don veldwachter in bewaring gegeven voor een overeen gekomen daggeld. Het bracht twee lammeren ter wereld, voor wie eveneens bewaargeld moest worden betaald. De winnende partij heeft nu moeder en kinderen terug gekregen, alle tevens langharig, want ze waren intusschen niet geschoren gelijk de tegenpartij. Afgrijselijke misdaden zijn ontdekt te La Muy, een stadje tusschen Toulon en Nice gelegen. Op een zolder is Zaterdag het lijk gevonden van een meisje van 4 jaar, dat veertien dagen geleden gestorven was. Aan het lijkje ontbrak het hoofd en op het lichaam was een vreeselijke wandaad gepleegd. Het door de justitie ingesteld onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van een 29-jarigen opperman, HoDoré Ardisson genaamd. Hij heeft bekend, dat hij den avond van den dag, waarop het kind hegraven was (12 September 1,1.), naar het kerkhof was gegaan, het lijk had opgegraven, het in een zak gedaan en naar zijn woning gebracht heeft, waar hij zijn euveldaad pleegde. Ardisson verhaalde voorts, dat, als te La Muy een meisje stierf, dat hij kende, bij zich tusschen 1 en 2 uur 's nachts naar het kerkhof begaf en het graf schond. Van 20 Februari tot 27 April 1901 had hij aldus met 3 ljjken van 13- tot 44-jarige meisjes gehandeld. Hij had haar lijken vervolgens weer begraven. Naast het lijk van het 4-jarige kind werd het hoofd gevonden van een meisje van 13 jaar, dat in April 1.1. begraven was. Dergelijke misdaden zijn in 1848 gepleegd op het kerkhof Montparnasse te Parijs door een onderofficier, Bertrand genaamd, en 20 jaar geleden door een zekeren Blot op het kerkhof te Saint-Ouen. Parijs, 3 Oct. President Krüger heeft een brief gezonden aan den voorzitter van het Boeren-comitó in het 14de arrondissement, waarin hij zijn dank betuigt voor het Gallische zwaard, dat hem is toegezonden en zegt, dat hij gelukkig is te zien hoe diep bij den werkman het gevoel voor gerechtigheid en recht is. Duitschland. In een dorp bij Frankfort is de vorige week de dorpsklok stil blijven staan door een zeer zeldzame oorzaak. Een duif, die 's avonds laat opgejaagd was, had zich op den kleinen wijzer neergezet om uit te ruston. De groote wijzer zette intusschen zijn rondgaDg voort en zoo raakte de duif tusschen do heide wijzers beklemd, 's Morgens zagen de inwoners haar doodgedrukt tusschen de wijzers, die zelf niet verder hadden kunnen gaan. Berlijn, 2 Oct. De Norddeutsclie Allgemeine Zeitung schrijft: Nu door de onderteekening van het vredes verdrag te Peking, de weg tot herstel der oude betrekkingen tusschen China ende mogendheden weer gebaand is, heeft de Duitcshe regeering de sterrenkundige instru menten, die indertijd door de Du'tsche troepen uit Peking medegebracht zijn, weder ter beschikking van de Chineesche regeering gesteld. De Cbineesche regeering heeft ge antwoord dat zij de instrumenten niet terug verlangde, wegens den last en de moeite, die aan het terugzenden en het wederopatellen verbonden zouden zijn. BelgiS. Te Loenhout, aan de Belgische grens, is een automobiel in volle vaart tegen een boom gereden. De automobiel vloog aan stukken, terwijl de toeristen, een heer en eene dame uit Brussel, doodelijk gewond werden. Antwerpen, 2 Oct. Volgens de Métropole is einde Juli in het Franscho Congo-gebied opstand uitgebroken. De factorgen aan de Ogoue, door 50 Europeanen, meest Belgen, bewoond, werden door 18,000 inboorlingen De Fransche kanonneerboot nAlcyon" trachtte hulp te brengen, maar kon de rivier niet op, dear de bedding droog was. Te Libreville werden begin Augustus 4 Europeanen vermoord. Heerlfjke boter. De Nieuwe Arnhemsche Courant bevat het onderstaand artikel: ONBESCHAAMD! Waarschij^ijk zullen vele onzer lezeressen dezer dagen zijn verrast door de toezending van een oranjekleurig couvert, waarin een exemplaar van Arnhem in Beeld, Souvenir aangeboden door Willem van Santen Jaczn., Holland. Daarbij was gevoegd een fraai gedrukte circulaire van de Delftsche Roomboterinrichting, Rijswijksche weg nabij Den Haag, alsmede een prijscourant, waarin van deze ^inrichting" wordt meegedeeld, dat zij de grootste is s>op dit gebied, wélke geheel voldoet aan de hoogste eischen des tijds". Dit laatste nu is de zuivere waarheid. Op het gebied van botervervalsching is zij werkelijk groot en voldoet door de onbeschaamdheid waarmee zij handelt, aan de hoogste eischen. De kolossale fabriek drie hooge schoor- steenen op de circulaire afgebeeld, bestaat eenvoudig niet. De melkaanvoer van 7000 koeien per week bestaat niet. Die 7000 koeien grazen op de maanmaar niet op Nederlandschon bodom. »De fabriek" van m'neer Willem van Santen Jaczn. bestaat uit een benedenhuisje aan den Rijswijkschen weg, waarin enkele vaten margarine aanwezig zijn, die later als fijne, geurige Delftsche roomboter »de fabriek" verlaten. De heer Yan Santen kan »duizende bewijzen overleggen" dat hij aan de groots te inrich tingen en eerste familiën" zijn fijne geurige boter levert. Wat hij ook kan overleggen zijn de bewijzen, dat hij herhaaldelijk wegens bedrog in den boterliandél is veroordeeld Hij heeft »vele attesten in zijn bezit, dat de fijnste families zijn »boter" prijzen". Ongetwijfeld heeft hij nog meer attesten in zijn bezit, waarin de fijnste familiën" hem beschuldigen margarine te hebben ge leverd in stede van de geannonceerde fijne, geurige boter". De heer Van Santen speelt heel aardig met de Boterwet en de Strafwet. Hij biedt aan tfijne, geurige Delftsche roombotervan zuiver gehalte", maar die zuivere roomboter is, zoo verklaart hij, vermengd met »fijne eerste kwaliteit margarine". Als hij dus margarine levert in plaats van boter, zooals geschiedt dan is hij gedekt. Voorheen prijkten op zijn circulaires ver schillende wapensmet het onderschrift »Hofieverancier". Het schijnt, dat die »Hoven" voor de leverantie bedankt hebbenze worden tenminste niet meer vermeld. Het toppunt van onbeschaamdheid wordt bereikt door het onderschrift t>Be boter staat onder zeer nauwkeurige controle van de Boterwet Hoeveel eerzame huismoeders, met meer lofwaardige zuinigheid dan verstand, zijn al niet het slachtoffer geworden van deze fraze. ïZijn boter staat immers onder controle I" Weet-ge, wat hij u zou antwoorden indien hij antwoordde, wat hij echter niet doet op uwe reclame, dat ge margarine hebt ontvangen instede van boter, en ge u daarbij op die fraze beroept? »Boter staat immers onder controle, daar voor is 't een Boterwet". De naakte waarheid is, dat Willem van Santen Jaczn., Rijswijksche weg, Den Haag, margarine verkoopt onder den naam en voor den prijs van boter. Wie er nu toch wil inloopon, ga z'n gang. Nicolans II en liet meubilair van Napoleon I. De slaapkamer van Czaar Nicolaas II, tijdens zijn verblijf in Compiègne, was ge meubeld met de meubels van den eersten Keizer. De Russische souverein heeft geslapen in het bed van Napoleon I, ofschoon deze er maar hoogst zelden in gerust heeft. De groote veroveraar liet meestal zijn veldbed in de toiletkamer brengen. Daar rustte bij bij voorkeur in. Het parade-bed is ondanks zijn drie matrassen zeer hardzoo ook de hoofdpeluw. Jn de slaapkamer had Napoleon I aan den muur bij den schoorsteen, een barometer van den ingenieur Chevalier doen bevestigen. Dit voorwerp bleef daar hangen. Een pendule, waarop de buste van Napoleon I, werd op den schoorsteen geplaatst. Dit stuk heeft veel geleden toen de Pruisen in 1870 het kasteel bezetten. De schoor steen werd eveneens gehavend, maar deze is, na den vrede, weer gerestaureerd. Veel pendules zijn toen door de Pruisen meegenomen, benige jaren later werden twee dier gestolen voorwerpen door een onbekende aan den slotbewaarder teruggezonden. De kelders zijn toenmaals ook ter dege onderzocht door de Duitsche soldaten. De provisie was te groot, en de tijd ontbrak ook om alles op te drinken. Dertigduizend flesschen wijn zijn achtergebleven, waarvan er geregeld komen op de tafels der presidenten. Ook de badinrichting van Napoleon I heeft den Czaar ten dienste gestaan. Natuurlijk is deze inrichting hersteld moeten worden, want zij is meer dan eenvoudig en sedert langen tijd niet gebruikt. Het bad zelf is van koper, dat aan de binnenzjjde reeds groen geworden is. Aan vankelijk was men van plan de binnenzijde met zilver te bekleeden. Van dit plan is men echter teruggekomen en had men nu deze zijde vertind. De bibliotheek grenst aan de slaapkamer. De boeken zijn niet meer voorhanden. Het schrijfbureau, vanwaar Napoleon de zaken van het Keizerrijk regelde, heeft eveneens ter beschikking des Czaren gestaan. Een bizonderheid is het, dat op het groene kleed van dit meubelstuk nog zichtbaar is een kring, door de staande lamp veroorzaakt. ZIERIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Kali op de weiden. Wanneer in het najaar het vee naar den stal terugkeert, is het tijd om do weide voor den winter te verzorgen. De meening, dat de weide geen verzorging en geen voedsel (bemesting) noodig heeft, begint langzamer hand plaats te maken voor een heel ander en gezonder oordeel. Allerwegen ziet men tegenwoordig meer zorg besteden aan de graslanden, zoowel aan de weiden, als aan de hooilanden. En daar een doelmatige bemesting van de graslanden niet alleen op de hoeveelheid, maar ook op den aard der grassen invloed oefentde hoedanigheid van het gras namelijk zeer verbetert, heeft die bemesting indirect ook weder invloed op de hoedanigheid van het vee. Dat inderdaad de graslanden soms te weinig voedende bestanddeelen bevatten, is gebleken in Frankrijk, waar van de 125 onderzochte graslanden er slechts 45 waren, die in 1000 K.G. meer dan 5 K.G. kalk bevatten, 56, waarin genoeg phosphorzuur voorkwam, en slechts 36 mot genoeg potasch. Ik wil in dit opstel het een en ander mededeelen omtrent de rol van de kali in den weidegrond. Tusschen de talrijke planten op een gras land wordt een strijd om het bestaan gevoerd. De krachtige en sterke planten onderdrukken de zwakkere. Wordt het grasland nu bemest, dan wordt in 't algemeen de groei der planten bevorderd, maar daar de verschillende mest stoffen niet op gelijke wijze op de verschillende planten werken, zoo zal het aantal planten verminderen. "Volgens waarnemingen van Lawes en Gilles, verdwijnen uit het grasland alle klavers, allo vlinderbloemige planten, wanneer men eenige jaren achtereen slechts met stikstofhoudende meststoffen bemest, en kali, kalk en phosphor aan de weiden ont houdt. Omgekeerd, bij bemesting alleen met kali-kalk en phosphorhoudende meststoffen zullen de grassen gaandeweg minder worden en de klavers en andere vlinderbloemigen toenemen. Daar het nu voor elke weide nood zakelijk is, dat èn goede grassoorten èn klavers en andere vlinderbloemige er in groeien, zoo is daardoor de noodzakelijkheid van de kali bemesting voor de weide aangetoond: zonder kali geen klaver. Doch er is meer. Indirect werkt een bemesting met kali ook op de hoeveelheid stikstof in den grond. De vlinder bloemigen leggen de stikstof uit de lucht vast in den grond. Die stikstof vormt een kapitaal, dat straks, na het echeuren der weiden, zal aangesproken worden. Het is nu duidelijk, dat alleen dan, wanneer voor een voldoende kalibemesting gezorgd is, die hoeveel heid stikstof niet kan tegenvallen. Het nadeeligste onkruid onzer graslanden is de moeraspaardestaart, ook Hermoes, Lidruske, Roobol, kwadenaard enz. (Equiaetum Arvense) geheeten. Nadeelig vooral ook, omdat het de melk der runderen na het gebruik, ook als het in het hooi voorkomt, slijruig én blauw en soms bitter maakt, en aanleiding geeft tot allerlei ziekten bij het rundvee, zooals: het afzetten van het kalf, bloedpissen, buikloop, opblazen van den darm enz. Misschien is het gemakkelijkste middel om zulke weiden te verbeteren een sterke kaïnietbemestiDgin elk geval ia het in de laatste jaren bewezen, dat bij overvloedige aanwending van kaïniet het Hermoes verdwijnt. Wij kunnen dus de rol van de kali op de weiden resumeeren als volgt: 1°, De kali geeft aan alle weideplanten een onontbeerlijk voedsel. 2°. Zij vermeerdert de klaver en andere vlinderbloemige gewassen. 3°. Zij vermeerdert daardoor den voorraad stikstof in den bodem. 4°. Zij doot de schadelijke onkruiden uit het grasland verdwijnen. October. Maa os- ouderdom. 2. 21 3. 22 4, Yr. 9.12 n. 5. 24 6. Zo. 25 7. 26 8. 27 9. 28 H.W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. 5.12 5,35 5,56 6,23 6,41 7, 9 7,31 8.13 8,46 9,40 10,18 11, 7 11,40 0,25 0,40 L.W. 10,32 10,59 11,24 11,52 0,25 0,56 1,35 2, 8 2,55 3,38 4,23 5, 0 5,29 6, 6 6,23 Tijd van II. W. te Dordrecht 3,15 uur later. L.W. 5,30 Weekmarkt te Zierikzee, 3 Oct. 1901. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor f 0,57£ en f 0,70 de 5 Hectogram. Kip-EierenDe Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,70, f 0,80, f 1,25 en f 1,30 per 25 stuk». HTOOHBOUTDIK48T October. AMSTEKDAMSCHE TIJD. Tan Middelburg: 'smorg. 'smidd. Zaterd. 5 7,30 Zondag 6 7,30 Maand. 7 7,30 Dinsdag 8 7,30 Woens. 9 7,30 Dond. 10 7,30 Vrijdag 11 7,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 Yan Zierikzee: 'smorg. Zaterd. 5 7,50 Zondag 611,30 Maand. 7 7,50 Dinsdag 8 7,50 Woens. 9 7,50 Dond. 10 6,30 Vrijdag 11 7,50 'smidd. 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemeu voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Voor de vele blijken van belangstelling op 2 dezer ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. Zierikzee, 4 Ootober 1901. C. HENNING en Echtgenoote. LEERLINGEN, die den schildercursus aan de Ambachtsschool gedurende den winter van 1901 op 1902 (van half October tot half Februari) wenschen te volgen, kunnen zich aanmelden vóór of op 12 October 4901 bij den Directeur J. TH. VERMUNT. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap Schouwen vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de INSPECTIE op den 26 October aanstaande. Bij deze Schouwing op de Peilelooten, Zijlen en andere Kunstwerken zal in 'tbijzonder worden onderzocht of zij behoorlijk zijn gezuiverd van oor, Bek, planten, riet, sintels, en specie, of geene ondiepten, of stukken grond, in de slooten en vóór de zijien aanwezig zijn, of de voorgeachrevene herbedelvingen ter bepaalde diepte en breedte hebben plaat» gehad. Zierikzee, 9 September 1901. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, M. LOCKER DE BRDYKE, waarnemend Voorzitter D. TAN DER VLIET, Ontv.-Griffier. die haar tweede of derde kalf geworpen beeft, door de Gebroeders KIK te Bruiniase.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5