ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 October 1901. Cour an t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Patent-Oliejassen Aangifte voor het Bevolkingsregister. BEK ENDMAK I N G. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. i e r i li z e e s c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,—- per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7598. DirecteurYL. 7. DE LOOZB. A. FEANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuw?. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middaga 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEi,, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. PottMtraat C M03, ONTVANGEN! in alle maten. De BURGEMEESTER en WETHOUDEPS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verpachtingen tot het doen van aangifte voor het Bevolkingsregister, voorgeschreven bij Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit 7:jn hoofd zakelijk de volgende: 1°. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan verk'aring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar z\j zich wenschen te vestigen. Zjj ontvangen ren kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats; 2°. Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 3°. Elk hoofd vuil eon {jealn geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van ieder lid, dat in bet huisgezin wordt op genomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt ook door afxonderiyk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1°2®. of 3°. vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met hechtenis van "ten hoogste 14 dagen of gold- boete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretarie verplicht, bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks gedurende de uren, dat de secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 4 October 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar Duitschland ten behoeve van indust-iëele onder nemingen worden gelokt, terwijl by hun aankomst ter plaatse blykt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden ie, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf óf door tusschenkomst van den Burge meester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen der woningen aldaar. Zierikzee, den 4 October 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Een herinnering en een opwekking Het is in deze maand October juist twee jaren geleden, dat, toen de oorlog tusschon Ëngeland en de beide Boerenrepublieken in Zuid-Afrika was losgebarsten, vanwege het Bestuur der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Yereeniging hot Nederlandsche volk werd opgeroepen tot uitzonding van ambulances, en tot ondersteuning van de in den strijd verwonde of de achtergeblevene betrekkingen van gesneuvelde burgers. Aan die oproeping heeft men allerwege in ons vaderland gehoor gegeven. Ook in Zierikzee. Op initiatief van den heer mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije werd toen een comité gevormd, dat zich met het inzamelen van gelden ten behoeve van onze stamverwanten belastte. Yeel is toen hier gegeven. Door inteekenlijsten en collecte was het plaatselijk comité in staat een vrij aanzienlijk bedrag aan het hoofdcomité te Amsterdam te kunnen opzenden. Ook een uitnemend geslaagde Transvaal- avond in de Concertzaal braoht een flinke som op, die door de redactie van dit blad aan den recretarls van het hoofdbestuur, den heer Paul den Tex, werd overgemr >kt. S' leit zijn twee jaren verstroken. B-men die tijdruimte h tot verbaz-'ng en bewondering van gehi 3l het menschdom door twee kleine heldenvolken voor vrijheid en onafhankelijkheid tegen één der machtigste rijken van onzen aardbol een worstelstrijd gestreden, even grootroh van doel, als edel en rechtvaardig van karakter. En nog steeds wet it die strijd onverzwakt vooi i. Engeland is tot nu toe onmachtig gebleken dien ten einde te brengen, ondanks zjjn ver- pletteronde overmacht aan soldaten en kanomen, ondanks de barbaarecho wijze, waarop het den oorlog voert. Niet vermogend het land aan zich te onderwerpen, zijn Engeland'a veldheeren laf genoeg geweest de vrouwen en kinderen der Boeren van hunne aan de vlammen prijs gegevene hoeven gevankelijk weg te voeren, en in zoogenaamde concentratiekampen op te sluiten, waar zij zonder voldoende kleeding, voeding en ligging aan het hoogst noodige gebrek lijden. Er is dientengevolge een groote sterfte, vooral onder de kinderen, ontstaan. Onder de oogen harer wanhopige moeders, die vóór den oorlog welgesteld waren, maar nu alles, tot zelfs haar kleeding toe, verloren hebben, kwijnen deze jammerlijk weg. De onbeschrijfelijke ellende, die in de concentratiekampen geleden wordt, is in Europa spoedig genoeg bekend geworden, en in schier alle gemeenten van ons vaderland heeft men zich beijverd geld en goed bijeen te brengen voor de in nood verkeerende vrouwen en kinderen van onze strijdende stambroeders. Wel heeft te dezer stede mej. H. Mulock Houwer mot loffelijken ijver voor het Middel- burgache damescomité gewerkt, maar 't scheen ous toe, te oordeeleu naar de ingekomene giften aan gelden en goederen, alsof de bron der barmhartigheid was uitgedroogd, alsof de geestdrift voor de Boerenzaak was bekoeld, zoodat men geen behoefte, geen drang meer gevoelde om nogmaals zijn beurs te ontsluiten. Engeland legt er zich op toe het Hollandach element in Zuid-Afrika door verschillende middelen uit te roeien. Één van die middelen is het opkomend geslacht door ontbering in de concentratie kampen te doen wegkwijnen. Wij Nederlanders kunnen de toepassing van dat middel belettenwanneer wij de gevangene vrouwen en kinderen van het allernoodigste voorzien. Yan den nationalen plicht dit te doen zal wel een elk doordrongen wezen, zoodat daarop niet behoeft gewezen te worden. En daar SchouwenDuiveland, inzonderheid Zierikzee, voor de gevangene vrouwen en kinderen in de concentratiekampen tot dusverre weinig deed, zoo spreken wij den hart- grondigen wensch uit, dat waar wij een twee jaren geleden zoo flink voor den dag zijn gekomen, wij ook nu niet onzen duim zullen houden op de knip van onze portemonnaie. Nederland. Nijmegen, 2 Oct. Yan hier verlieten twee leerlingen aan eene bekende -nricbiing van onderwijs, 14 en 16 jaren oud, Zondag namiddag heimelijk de ouderlijke woning, een briefje achterlatende, waarin zij mede deelden, naar Parijs te zullen gaan. Dinsdag kwam de te Hatert gestationnoerde veldwachter Wiersma hen op het spoor, vervolgde hen per fiets, en in een bosch nabij Groesbeek kreeg hij hen in handen. Den nacht van Zondag op Maandag hadden zij in een hotel te Cleve gelogeerd, waarna zij besloten waren in een boBch te overwinteren, waartoe zij bereids met het maken van een houten hut waren aangevangen. Een bijl en ander gereedschap hadden zij voor dat doel aangekocht. Haarlem, 2 Oct. Onlangs is een stieren gevecht gehouden, waarbij in stede van een paard een automobiel gebruikt werd. Zoodra do stier de automobiel op zich zag aankomen, weigerde hij den strjjd a°n te vangen en sprong verschrikt weg. Zulk een vrijwillige wedstrijd had gisteren alhier plaats. Een slager liep kalm met eene koe bij het Kennemerplein. Daar komt de electrische tram aanschuiven met veel lawaai en geklingel de koe schrikt, loopt het bolwerk in, springt iu het water en zoekt een veilige schuilplaats op het eilandje. Mannen roeien er heen, denken de koe te pakken, tot ze eensWaps weer in het water Bpringt en naar den Schotersingel zwemt. De mannen springen -n het water en zwemmen de koe na. Deze kwam bedaard op den Schotersingel aan land en zet 't op een loopen. Honderden schooljongers en meisjes 't was \ier uur de koe na. Ook de zwemmers. De koe valt verder op in een sloot, één der achtervolgers in een mestvaalt. E-ndel-jk wordt de koe voor goed gepakt en de man u't de mestvaalt gehaald, die onmiddellijk weder te water springt om zich te reinigen en te ontdoen van de sterk i lekende geuren. Hiermede nam dit stierengevecht een e;nde. Amsterdam, 2 Oct. Gisteren is ook hier eene voorstelling gegeven door de twee handboeien-koD ingen Tot de genoodigden behoorden een aantal autoriteiten, die in dezen als deskundigen en belanghebbenden konden worden aangemerkt. Daar waren de officier van justitie, de sub stituut-officier mr. Regout, de hoofd-commisFni is van politie, den commissaris Yreede, benevens een geheele stoet hoofd-inspecteurs en inspecteurs van de recherche en de politie, de kommandant van de brandweer met een paar zijner officieren en voorts eenige particulieren, die als brandkasten- en sloten makers werden herkend. De bekende Chrétienni trad op als voor redenaar en tolk, maar 't bleek, dat de handboeien-koning zich met Duitsch zelf verstaanbaar kon maken. Hij beweerde, dat er geen handboeien te vinden waren, welke hem, den beroemden Cirnoc, slotenmaker van de Londensche City, drager van de groote gouden uitbrekersmedaille, enz., enz., zouden kunnen vasthouden. Knevelt ons riep hij pathetisch uit bindt ons met kettingen en touwen, en we zullen los komen; slaat ons in boeien en we zullen ze slakenDat klonk wel heel sterk, 't was wel boud gesproken tot zooveel »bouten", maar de man heeft 't bewezen. lste toer. De zoon wordt geboeid, onder toezicht van den hoofd-commissaris en zijn staf, met een paar braceletten, door de Amsterdamsche politie zelve geleverd. De jongeling gaat in een tentje, maar zijn hoofd blijft zichtbaar. Hij zet even een benauwd gezicht en wip, daar springt hij voor den dag, zwaaiend met zijn boeien. 2de toer. (De vorige was kinderspel). De jongeling krijgt nu zonder jokken om zijn armen 5 stel boeien boven elkaar, die eigen handig door den heer Batelt worden gesloten. Om zijn beenen krijgt de jongeling twee stevige kluisters, die met een ketting aan de handboeien worden verbonden. Aldus krom- gesloten gaat hij iu de tent, de muziek speelt een inbrekerswals alleen maar ter opluistering zegt de vader en binnen 4 minuten komt de gevangene weer vroolijk voor het voetlicht. 3de toer. Thans zal men eens alles doen wat de opsluitiogskunst vermag. De jonkman krijgt een zwaren ijzeren ring om den hals, een dito om hot midden, een derde om de enkels. Een zeer lange en sterke ijzeren ketting wordt door de oogen gehaald aan de verschillende ringen en telkens bij elk oog met een zwaar slot gesloten, zoodat hij eindelijk 5 sloten vóór en nog eens 6 van achter draagt. Met een andere ketting wordt hij in de tent vastgeklonken aan een ijzeren ring; alleen zijn handen zijn vrij. Een bekend inspecteur van politie gedoogt, dat men hem blinddoekt en gaat mee in de tent. Een oogenblik stormt 't daarbinnen, het gordijn vliegt open en daar verschijnt de inspecteur geblinddoekt maar met zijn kort jasje binnenste buiten gedraaidDe gevangene zit nog in zijn vorige positie. Om te bewijzen, dat al die sloten toch niets beteekenen, wordt de jonkman weder opgeborgen en verschijnt, natuurlijk weder geheel bevrijd van alle boeien en sloten, sleepende met een vracht staal en ijzer. Fn dat alles binnen vier minuten. 5de en laatste toer. De jongen wordt geboeid en gestopt in een kist, die met touwen kruiselings sterk wordt dichtgebonden en gesloten. De geheele kist wordt in de tent gedragen en de bezorgde vader gaat mee. Het gordijn gaat dicht, de muziek speelt. Op eens vliegt de jongen die in de kist zit! uit de tent, de vader is verdwenen. De kist wordt naar het voetlicht gedragen, de touwen worden losgemaakt, dan het slot en de vader klimt er uit, met de dikke braceletten om de polsen! 't Is wonderbaarlijk! De kunstenaar verklaarde, dat er maar één boei is, die niet is te openen, maar daarvan heeft hij als uitvinder zelf het geheim. Tot geruststelling van allen die mochten vrcezen dat de uitbrekerskunst plgemeen zou worden, zij gemeld, dat de heer Ciinoc zijn respect fc9tu;gde voor een eenvoudig handketentje dat in gebruik is bij de Rijksveldwacht. Dat is ten minste uitbraak vrij. Dezer dagen zullen de heeren eeus voor dezelfde autoriteiten veüoonen, hoe zij op het Leidscheplein, uit een goed ingerichte cel kurnen u;tbreken. Gisterennamiddag bevond de echtgenoote van den heer N. R. van E., apotheker aan de Ceintuurbaan alhier, zich in de keuken, toen door een toeval het petroleumstel omviel en zij, zoowel als de meid, in brand geraakte. Beiden liepen den tuin in, en op het hulp geroep kwam de heer R. toeschieten, die onmiddellijk zijn vrouw op den grond wierp en toen de vlammen bluschte, waarbij hij aan beide handen brandwonden bekwam. Ook de kleeren van het dienstmeisje waren onderwijl uitgedoofd. Beide vrouwen zijn hoofdzakelijk aan het onderlijf deerlijk ver brand. Mevrouw R. van E. wordt in hare woning verpleegd, terwijl het dienstmeisje naar het Binnengasthuis is vervoerd. Bestaat alle hoop, dat mevrouw v. E. van hare brandwonden zal genezen, de toestand van het dienstmeisje is niet buiten gevaar. Hoewel de brandweer gealarmeerd was behoefde deze niet handelend op te treden. Delft» 3 Oct. Hedenmorgen trachtte de heer H., oud 65 jaar, wonende te Schipluiden, aan de oude kerk alhier, de stoomtram te bereiken, wat hem ook gelukte. Aan de Haagpoort bleek echter, dat de man overleden was. Een ontboden geneesheer constateerde, dat de man overleden was door een bloed storting in de hersenen, tengevolge het harde loopen. Steenbergen, 2 Oct. Alhier heeft een treurig ongeluk plaats gegrepen. De zoon van Cbr. Baartmans, een knaap van 12 jaren, had de onvoorzichtigheid om achter een met peeën beladen wagen te gaan hangen. Hij kwam in aanraking met het achterwiel, werd mede- gesleept, de volle lading reed over zijn hoofd. De knaap was onmiddellijk een lijk. Bergen-op-Zoom, 2 Oct. A«n de haven alhier is een scbip met pulp middendoor gebroken. De opvarenden zijn gered. Zierikzee, 4 Oct. Wij vestigen de aandacht op achterstsande advertentie van de Geref. Jongel.-Vereerigiug, waarin zij hekend maakt, dat zij van 9 October af, des Woens dagavonds van half negen tot half tien, in de Christelijke school haar bibliotheek ten dienste van het publiek stelt. In de Heilbode, Christelijk Weekblad voor alle standenstaat een annonce van mej. A. G. Weltevreden toevallig vlak naast een advertentie, waarin met vette letteri wekkers" te koop worden aangeboden waarin zij publiceert een brief, door haar echtgenoot uit de gevangenis alhier aan haar geschreven. De onderteekening luidt: j»Uw liefhebbende echtgenoot, tot in den dood. A. Weltevreden, Evangelist. Onschuldig opgesloten in het Hu-s van Bewaring te Zierikzee". Die brief is een meesterstuk van gladheid. Slim is, zooals de fabel leert, Reinaeit de Vos, m?ar slimmer is, zooals de werkelijkheid bewijst, Arie Weltevreden. Maar een vraag. Waarom plaatste de redactie van bovengenoemd blad dien brief onder de rubriek advertentiën? Had zij den moed niet hem onder de ingezonden stukken op te nemen Zij meene niet, dat door aldus te handelen, haar zedelijke verantwoordelijk heid is opgeheven. In de koffiekamer van de Concertzaal vergaderde hedenmiddag het Departement Zierikzee van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aan de bestuurstafel had het nieuwe bestuur, bestaande uit de heeren mr. A. J. F. Fokker als voorzitter, W. C. de Crane als secretaris en L. J. Janssen als penning meester, plaats genomen. De heer mr. A. J. F. Fokker opent de vergadering, en stelt aan de orde de Begrooting, die onveranderd werd vastgesteld. Het bestuur werd gemaohtigd om, ter voor ziening in het tekort van de Volksbibliotheek, uit den post van Onvoorziene Uitgaven een bedrag van f 25 uit te trekken, Overeenkomstig het reglement wordt door den secretaris, den heer W. C. de Crane, het jaarlijkrch verslag uitgebracht, dat na een opmerking van den heer Ch. W. Vermeys, met een kleine toevoeging wordt goedgekeurd. Een voorstel van het hoofdbestuur wordt in banden gesteld van een commissie, be staande uit de heeren De Bruyne, Nouhuys en Vermeys. Uit de door het bestuur gestelde dubbel tallen worden tot leden van het bestuur alsnog gekozen de heeren J. F. Schuurbeque Boeije en H. J. van Nouhuys. Niemand meer het woord verlangend, wordt door den voorzitter deze vergadering Te Middelburg hebben zich voor de betrekking van bode bij het burgerlijk arm bestuur niet minder dan 51 sollicitanten aangemeld, w. o. één vrouwelijke. Het dames-comité tot ondersteuning van het comité voor het stichten van een zieken huis te Terneuzen heeft bericht ontvangen, dat ook Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen f 100 voor bedoelde stichting zou Scherpenisse, 3 Oct. Yan de week viel een kleine jongen van omstreeks 4 jaar 's morgens uit de bedstede, met het ongelukkig gevolg, dat hij den schouder brak. Van een schipper die alhier in de haven lag, viel het zoontje in het ruim van het schip: toen het opgenomen werd en een geneeskundige was ingeroepen, bleek, dat er een rib gebroken was. St.-Annaland. In dit jachtveld bleek zeer veel wild te zijn, daar door heeren jagers, ten getale van zeven, in den tijd van ruim 3 dagen niet minder dan 202 patrijzen en 50 stuks waterwild geschoten werd. Oud-VosBemeer. Deze week had een knaap het ongeluk beklemd te geraken tusschen een paard en den wand van den stal, waarbij hij zich zoozeer bezeerde, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden een andere knaap kreeg bij het zoogenaamde speetjes afsteken" een wagen met bieten geladen over den voet, zoodanig dat ook hier de hulp van den heelkundige moest gevraagd worden. Het is zaak, dat de ouders hnnne kinderen ten ernstigste waarschuwen, daar dat, zooals bleek, hoogst gevaarlijk is en bovendien niet eerlijk. Iu den Yanhaaftenpolder werden met 4 geweren in een dag 7 hazen, 7 patrijzen en een snip geschoten. St.-Philipsland, 3 Oct. Eenigen tijd geleden richtten belanghebbende ingezetenen alhier een adres tot den gemeenteraad, waarin zij verzochten een verordening te maken, waarbij het verboden was harder dan stap voets te rijden op dat gedeelte van den Oostdijk, dat bekeid is. Het gemeentebestuur beschikte goedgunstig op dat verzoek, en spoedig verrezen er dan ook een paar bordjes, waar op met duidelijke letters stapvoets rijdenIn weerwil daarvan jakkerde één der velen er nu nog harder over en is natuurljjk trotsch op zoo'n heldendaad, want de politie schijnt onmachtig te zijn er iets tegen te doen. Zoo'n kwajongens- (pardon, ik wil zeggen zoo'n mannendaad) werkte natuurlijk aan stekelijk, en 't is nu weer een geratel en geroa, waarbij het lawaai van vroeger nog ais muziek in de ooren klonk. Is er niets aan te doen, om hun, die dat verbod overtreden, te doen gevoelen, dat ieder burger zieh moet onderwerpen aan de verordeningen door een (Niet van onzen gewonen correspondent). Cortgene. In de laatst gehouden raads vergadering eibier werd tot wethouder benoemd de heer L. v. Oeveren en legde de heer J. v. Maldegem pin nieuw benoemd raadslid ;n handen van de Burgemeester de gevorderde eeden af en nam zitting. Ieraeke, 3 Oct. In de heden gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren Sauer, Polderman en Hartoog met - en de heeren J. de Schipper, J. C. van der Burght zonder kennisgeving. Ingekomen stukken zijn: 1*. van Gedep. Staten de goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1901; 2°. van idem de goedkeuring van het raads besluit tot beschikking over den post voor Onvoorziene Uitgaven voor 1901 3°. van idem de goedkeuring van het sup pletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1901; 4*. van het Dagel. Bestuur een proces verbaal van kasopneming van den Gemeente-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1