Donderdag 3 October 1901. i e x* i li. z e e s c lx e Couran t). 58ste JAARGANG. No. 7597. Directeura. ar. DE LOOZE. Veemarkt te Zierikzee ing van de Voetpaden. Algemeene Opneming AlgemeeR Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwe. Advcrtentiënvan i3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkhl, Havenpark 348, Zierikzee. op eiken Doildorclag tot do eerste helft van Docem- T)er a.S. op de Schuithaven. ï)e BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene zal worden gehouden van de Vootpatlen» Zierikzee, den 1 October 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Inderdaad! Lord Kitchener gaat zijn beruchte proclamatie toepassen. Tien gevangen Boeren-officieren namelijk zijn, omdat zij hun vaderland trouw en dapper verdedigd hebben, met altoosdurende ballingschap uit Zuid- Afrika gestraft. Nu, die straf zal de nog strijdende Boeren, in stede van af te schrikken, nog meer aanvuren in hun nationalen worstel- kamp te volharden, want zij zullen begrijpen, dat de hardheid van het vonnis moet dienen om hun tegenstand te breken, die tot dus verre met de wapenen niet kan gebroken worden. En daar zij vast staan in het geloof aan de zegepraal van hun grootsche gerechte zaak, zoo zijn zij ook innig overtuigd, dat die ballingschap slechts van tijdelijken aard is. Naar aanleiding van Kitchener's proclamatie heèft de bekende Boerenaanvoerder, De la Rey, tot 'zijn burgers een schrijven gericht, waarin hij hen voor Kitchener's poging hen tot onderwerping te brengeD, waarschuwt, hen herinnert, dat zij, die zich lieten ver lokken de wapenen neer te leggen, in kampen opgesloten zitten, geen vrijheid genieten die te verlaten, maar zoo goed als gevangenen zijn. Aan het slot van zijn even waardig als krachtig schrijven verklaart hij, dat hij zich strikt zal houden aan het besluit, den 20sten Juni 1901 te Waterval door de Regeeringen van de Zuid-Afrilcaansche Republiek en den Oranje-Vrijstaat genomen, om tot het uiterste te blijven doorvechten. »God bescherme Land en Volk". En de Boeren laten, zooals wij reeds de vorige week gezien hebben, het niet bij woorden. Ook nu weer hebben zij op de Engelschen een schitterende zege bevochten. Zij deden op de forten Prospekt en Itala een naar het schijnt door Louis Botha zelf geleiden aanval. Uit de hierop betrekking hebbende eerste verJieslijst blijkt, dat de Britten er geducht van langs hebben gehad. Immers, 8 officieren en 112 manschappen zijn buiten gevecht gesteld. Om het geweldig échec, dat de Engelschen leden, voor Europa te bemantelen, worden de verliezen, die de Boeren zouden gekregen hebben, zóó hoog opgegeven, dat men daaruit zou moeten op maken, dat niet de Engelschen, maar de Boeren het onderspit hebben gedolven. De openbare meening evenwel laat zich door de grove leugens van de Engelsche dagblad correspondenten niet meer van de wijs brengen. Want dat de overwinning beslist aan de zijde der Boeren is, blijkt uit de feiten, die ook door de Timeshet groote Engelsche dag blad, erkend worden, dat het fort Itala door de Engelsche troepen ontruimd werd, wat nien niet doet, als men een aanval afslaat; dat een Engelsch convooi is buitgemaakt, en dat 68 Engelsche soldaten door de Boeren zijn gevangen genomen. Het schijnt, dat nog eon tweede zeer groot convooi in de nabijheid van het fort Prospekt in handen der Boeren is gevallen. Wat niet medegenomen kon worden, werd door de Boeren verbrand. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Schalk Burger, de waarnemende President der Zuid- Afrikaansche Republiek, zich tot Lord Kitchener zou gewend hebben om vrede. Dit is weer een domme, tastbare, laffe leugen. Wie toch, die aan de winnende hand is, zal om vrede smeoken! Natuurlijk niemand. En waarom zou Schalk Burger het dan doen? Nooit heeft de zaak der Boeren uit een militair oogpunt zoo gunstig gestaan als thans. Het Engelsche leger is op, en wordt in de groote steden en in de blokhuizen vast gehouden. Wat er nog bruikbaar van is doorkruist colonnesgewijze het land om het zoogenaamd schoon te vegen, en voert, behalve het vangen van vrouwen en kinderen, en het platbranden der hoeven, weinig uit. De la Rey heeft in den nacht het kamp van den bekenden Kekewich te Moedwil aan gevallen. Volgens Kitchener zou die aanval zijn afgeslagen. Hartverscheurend is do sterfte der kinderen in de Boeren kampen. Als die sterfte zoo voortduurt, zal in één jaar de helft der door de Engelschon gevangen gehoudene Boeren kinderen zijn omgekomen. Het aantal kinderen in de Boerenkampen bedraagt 26000. Hoe de Duitsche Keizer er 4oe komen kan om op bedekte wijze Engeland van zachtmoedig heid te beschuldigen, begrijpen wij niet recht. Engeland doet toch zijn best de Boeren van groot tot klein uit te moorden. Die be schuldiging is dan ook bepaald onverdiend. Van den Duitschen Keizer gesproken, I deze heeft zijn buurman, den Czar van i Rusland, een onbetaalbare kool gestoofd. Voordat de Czar naar Frankrijk vertrok, l heeft hij, zooaJs men weet, met Keizer I Wilhelm II over de Duitsche vloot bij een revue bijgewoond. Bij deze heeft bij Duitschland's Keizer vriendelijk bedankt voor de hulp, verleend aan de bewoners van een Russisch stadje, dat aan de grenzen van Duitschland is gelegen. Dat stadje namelijk was door een zwaren brand geteisterd geworden. De Duitsche Keizer heeft toen onmiddellijk geldelijke hulp gezonden, en door zijn toedoen werd ook een comité gevormd om de slachtoffers van den brand te helpen. Hiervoor nu bedankte de Czar den Keizer, en stelde hem tevens 5000 roebels ten behoeve van dat comité ter hand. Wilhelm heeft toen vermoedelijk tot don Czar gezegd, dat hij zelf het bedrag aan de bewoners zal uitreiken, wat natuurlijk aan den argeloozen Czar, die hierbij niet verder stilstond, niet anders dan aangenaam kon wezen. Maar wat deed nu slimme Wilhelm? Hij wachtte kalmpjes de revue overvloot en leger bij Duinkerken en Rbeims af, sloeg met groote belangstelling de Fransche geest- drift gade, las met veel aandacht de woordenrijke tafelspeeches van den Czar en den President, merkte nauwkeurig op het 1 vertrek van den Czar uit Frankrijk, en de terugkomst van dezen in zijn land, en snelde toen, na afloOp van al dat gedoe, naar het Russische grensstadje, liet de bevolking er van op het marktplein samenkomen, sprak haar joviaal toe, en stelde den burgemeester j er van, in naam van zijn vriend, den Czar, de 5000 roebels ter hand. Dat was natuurlijk op dat moment, zoo terstond na de schitterende feesten, waarbij het Fransch-Russisch verbond bezegeld werd, een koudwaterstraal voor do Fransche natie, die de Czar van Rusland, blijkens het stilzwijgen van de Russische pers over het geval, volstrekt niet bedoeld had. Maar als een vrouw verliefd is, ziet zij vaak niet, dat zij bedrogen wordt. Zoo gaat het ook met Marianne. Zij is nu eenmaal op den ijsbeer gecharmeerd, en deze zal zijn milliard, die hij van haar leenen wil, en waarvoor bij haar een visite heeft gebracht, van haar wel los krijgen. Een dure visite! I De moordenaar van Mac Kinley is door de Jury schuldig bevonden, en veroordeeld I tot den dood door electriciteit. De executie zal in een kamer van de gevangenis te Auburn geschieden, en komt hierop neer, dat de veroordeelde in een stoel wordt geplaatst, die door één -of meer draden met een electrische batterij verbonden wordt. De moordenaar was, toen het vonnis hem voor gelezen werd, uiterst kalm. Toen hij van de zitting naar de gevangenis teruggeleid werd, viel een groote menigte het escorte aan, ten einde den moordenaar in handen te krijgen en te lynchen. De politie moest, om de menigte van zich af te houden, van de vuur wapenen gebruik maken. Of er gewonden vielen, weten wij niet, maar het is steeds van het volk verkeerd om een misdadiger aan zijn door de rechters uitgesprokene straf te onttrekken. Waarvoor zijn rechters aan gesteld? Om te straffen, als de wet wordt overtreden. Hun vonnis moet men eerbiedigen. Liet men aan de groote massa de rechts pleging over, wat zou daarvan wel terecht komen? Immers niets? Een bataljon Duitsche soldaten, sterk 800 maD, is, terugkeerend uit China, door Weenen getrokken, en is in de Oostenrijksche hoofd- en hofstad van overheidswege feestelijk ontvangen. Aan de officieren werd op den Ilofburg van wege den Keizer, Frans Joseph, die zelf aanzat, een diner aangeboden, waar op de wapenbroederschap van Oostenrijk en Duitsch land dapper geklonken, maar nog dapperder gedronken werd. De Transvaalsch-Engeleche oorlog. Londen, 30 Sept. Nadere telegrammen uit Durban geven bizonderheden over de aanvallen der Boeren op de forten Itala en Prospekt, waardoor er een geheel ander licht over de gebeurtenissen valt. Er blijkt uit, dat de Engelschen Zaterdag terug zijn getrokken op fort Prospekt, nadat zij te Itala een zeer twijfelachtige, in ieder geval kostbare, over winning hadden behaald, die meer heeft van een ramp voor de Engelschen. Immers wordt erkend, dat het verlies aan Engelsche zijde bij Itala ongeveer 120 aan dooden, gewonden en vermisten heeft bedragen, terwijl de werkelijk geleden verliezen zeker wel veel grooter zullen blijken te zijn. De correspondent van Central News te Durban schildert het gevecht om Itala als een van de bloedigste en wanhopigste ge vechten uit den geheelen oorlog af. Louis Botha voerde zelf de Boeren bij den aanval aan. De Boeren streden verwoed en dapper. Die correspondent seint nog, dat Engelsche verkenners langs de Yaal-rivier in de richting van Yrede eenige sterke Boerenafdeelingen hebben ontmoet, die bezig waren zich bij Robertsdrift samen te trekken, blijkbaar op marsch naar de Drakensbergen. De Westminster Gazette dringt aan op openbaarmaking van den brief van Schalk Burger van 5 Septemberalleen het antwoord van Kitchener op dien brief is tot nu toe bekend gemaakt. Blijkbaar, zegt het blad, heeft Schalk Burger in zijn brief zekere vredesvoorstellen gedaan, welke het Engelsche publiek het recht heeft te vernemen. De Westminster Gazette zou het onverant woordelijk vinden, indien het later eens mocht blijken, dat de Engelsche regeering Schalk Burger's voorstellen bad afgewezen, alleen omdat zij een eisch tot amnestie voor de Kaapsche opstandelingen bevatten. 1 Oct. Er loopen geruchten, volgens welke de Boeren den aanval op fort Itala hernieuwd hebben, terwijl tevens gebleken is, dat de Boeren zich in de omge\Ing van het fort hebben meester gemaakt van een groote hoeveelheid vee en levensmiddelen. Kaapstad, 29 Sept. In antwoord op een brief van den waarnemenden president der Zuid-Afrikaan8che Republiek, den heer Schalk Burger, waarin de wensch naar vrede wordt uitgesproken, heeft lord Kitchener geschreven, dat iu dezen wensch ook door Engeland wordt gedeeld. Lord Kitchener zette verder uiteen dat de verantwoordelijkheid voor den oorlog rust op de burgers en dat na de inlijving der Republieken, die een uitvloeisel was van den oorlog, Groot-Brittannië niet zijn woord kan breken tegenover de menschen die zich loyaal hebben getoond jegens hot nieuwe regime. "Wat de clementie betreft, deze behoort buiten eenige bindende afspraak te worden uitgeoefend. Pretoria, 29 Sept. Er is een proclamatie uitgevaardigd betreffende den verkoop van eigendommen van burgers, die nog in het veld zijn, overeenkomstig lord Kitchener's vorige proclamatie, waarbij werd bepaald dat uit de eigendommen van de burgers die na 15 September nog in het veld zouden blijven, de kosten zouden worden bestreden van het onderhoud der gezinnen van deze burgerB. De nieuwe proclamatie behelst bijzondorheden omtrent de wijze van handelen met dergelijke eigendommen en do verdeeling der van deze te heffen kosten. In een brief, 9 Sept. 1.1. uit Kaapstad verzonden, komt het volgende verhaal voor, dat een eigenaardig licht werpt op den staat van zaken in Kaapkolonie: De Kaapsche bladen hadden medegedeeld, dat lord Milner een bezoek was gaan brengen aan den Engelschen admiraal te Simonstown en daarna werd niet meer gesproken over den Hoogen Commissaris. 8 September echter deelden de bladen mede, dat lord Kitchener 31 Augustus Simonstown had verlaten aan boord van het admiraalsschip Gibraltar" en naar East-London was gereisd, van waar hij per spoor naar Pretoria is gegaan. Hij zou dus het oosten van de Kolonie zijn doorgereisd, dat naar men zei op dat oogenblik vrij was van Boeren. Den spoorweg van Kaapstad naar het noorden durfde men niet gebruiken, omdat het midden der Kolonie toen feitelijk in handen was van de Boeren en dus zou lord Milner groot gevaar geloopen hebben, gevangen- genomen te worden, niettegenstaande hij met een gepantserden trein reist, een sterk escorte bij zich heeft en zijn trein op 3 minuten afstand voorafgegaan en gevolgd wordt door locomotieven, die den weg verkennen. Melmouth, 29 Sept. Een groot convooi, hedenmorgen van hier naar fort Prospech vertrokken, is door de Boeren op zes mijl afstand van Melmouth genomen. De Boeren hebben wagens en voer verbrand en het vee meegenomen. Pretoria, 1 Oct. Tjaard Krüger, die zich onlangs had overgegeven, is hedenmorgen na een korte ziekte overleden. (Tjaard K-üger, jongste zoon van den Staatspresident, bekleedde het ambt van hoofd dor Transvaalst he speur- politie. Hy was gehuwd met de dochter van het lid van den Eersten Volksraad voor Wakkerstroom A. A. Stoop en kan nauwelijks 30 jaar oud zijn geweest. Waar schijnlijk is zijn ziekte niet vreerad geweest aan zijn overgave. Hy is in elk geval slechts te Pretoria gekomen om er te sterven. In de naaste omgeving van het departement van oorlog heeft men nu de overtuiging, dat generaal Botha zich uit Natal op Transvaalsch grondgebied heeft teruggetrokken, nadat hij bezit had genomen van een uit Europa komende zending wapenen en ammunitie. Men verwacht dat Botha zijn inval zal herhalen, zoodra de nieuwe krijgers, tot zijn gelederen toegetreden, bewapend zullen zijn. In de zoogenaamde concentratie-kampen, waar de van have en goed beroofde Boeren huisgezinnen door de Engelschen worden verpleegd stierven er van de 105347 in de maand Augustus niet minder dan 62 mannen, 271 vrouwen en 1545 kinderen, dat zijn te zamen 1878 menschen. "Welk eigenaardig oorlogsmaterieel de Britsche troepen medevoeren, blijkt o. a. uit een dagorder van lord Kitchener, waarvan the Globe een uittreksel mededeelt. De opperbevelhebber herinnert daarin don aanvoerders van «vliegende colonnes", dat het voornaamste doel dier colonnes snolheid van beweging is en dat zij daarom geen meubelen, kookkachels, piano's en harmoniums mogen medevoeren, waardoor ontegenzeggelijk de snelheid van beweging wordt belemmerd. Die voorwerpen moeten, gelast lord Kitchener, onverwijld naar de naastbijzijn de bergplaatsen worden gebracht. 't Zal natuurlijk wel alles geroofde waar zijnmaar het medesleepen van het geroofde is haast nog meer typisch-Engelsch dan het stelen zelf. Uit officiëele bron wordt gemeld, dat nieuwe groote versterkingen naar Zuid-Afr;ka zullen gezonden worden. Ten einde raad, wil men nog enkele mihtie-troepen opnieuw trachten te bewegen naar Zuid-Afrika te gaan of afdeelingon uit Indië daarheen te zenden. Amerika. Op den 7den October zal Czolgosz op den stoel geplaatst worden, waarna een electrische stroom van drieduizend volts hem zal executeeren. De toepassing van de doodstraf door electriciteit in de Yereenigde Staten, dateert van 1890. Deze werd door den staat New-York ingesteld, ter vervanging van het ophangen, dat nog in vele staten bestaat. De veroordeelde wordt vast aan een stoel gebonden. De ééne pool loopt uit op een looden hoofddeksel, dat hem opgezet wordt en de andere op metalen schoenen, waarin zijn voeten gestoken worden. Men heeft nog niet de vraag opgelost of de dood zóó onmiddellijk volgt als men dit op het eerste gezicht zou veronderstellen, en medische autoriteiten beweren, dat, volgens zekere proeven, iederen door electriciteit gedooden veroordeelde tot het leven terug gebracht kan worden. Deze wijze van executeeren heeft bij verschillende veroordeelden aanleiding gegeven tot afschuwelijke en langen tijd durende stuiptrekkingen, die den aanblik er van nog erger maken dan wanneer de doodstraf op andere wijze wordt ten uitvoer gelegd. Engeland. De Daily News verklaart, als bevestiging van haar vroegere mededeeling, reden te hebben om aan te nemen, dat in den jongsten kabinetsraad, door den koning onmiddellijk na zijn terugkeer van het vasteland saamgeroepen, door Edward YII een zeer scherpe houding is aangenomen ten aanzien van Kitchener's positie in Zuid-Afrika. Nadrukkelijk ondervroeg de koning de ministers en in het bijzonder den minister van oorlog Brodrick (dien de koning particulier sprak vóór de samenkomst van den ministerraad) over hun voorstellen, meer in het bijzonder aangaande de vermindering van de recru- teeringen Uit betrouwbare bron wordt gemold, dat het met de recruteering der yeomanry lang niet bevredigend loopt, naar men meent ook in verband met de niet-nakoming van do financieele verplichtingen door de regeering. Ook de recruteering voor de EDgelsche marine laat te wenschen over en stokers zijn bijna niet te verkrijgen. Door den oorlog is de arbeidsmarkt niet overvoerd en hierdoor is het uiterst gemak kelijk voor bruikbare werkkrachten om loonende bezigheid te vinden, zoodat zich voor het zware stokerswerk weinig liefhebbers opdoen. Frankrijk. Parijs, 30 Sept. Ter gelegenheid van de te verwachten beraadslagingen in de Kamer over een interpellatie aangaande het czaren- bezoek en de diplomatieke samensprekingen op het kasteel te Compiègne, zal een lid van de sociaal-democratische groep tot den minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, de vraag richten of de beide verbonden mogendheden niet gezind zouden zijn haar steun te verleenen aan de Zuid-Afrikaansche Republieken, ten aanzien van derzelver verzoek om een scheidsrechterlijke beslissing vanwege het Internationale Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage. Ingeval de regeering weigerachtig mocht blijven op een zoodanige interpellatie te antwoorden, waartoe het Kamerreglement haar het recht geeft, zou opnieuw op verklaringen aangedrongen worden bij de beraadslaging over de credieten, voor het czarenbezoek toegestaan, en men meent, dat de minister zich alsdan niet zou kunnen onttrekken aan onomwonden mededeelingen. Nederland. Assen, 30 Sept. Een ingezetene kreeg een aanvraag uit Engeland om een jongen van 18 jaar in huis te nemen, die eene betrekking zoude krijgen bij een handelshuis en Hollandsch wilde leeren. Nadat hij verschillende mededeelingen had gedaan, o. a. dat hij pro-Boer was, welk feit echter bij de aanvragers geen bezwaar opleverde, verklaarde de ingezetene zich bereid om op de zaak in te gaan. Dientengevolge kwam dezer dagen de Engelsche adspirant-handelsman naar bier. Uit gesprekken, met hem gevoerd, bleek evenwel reeds spoedig, dat de Engelsch- man een plaats zou krijgen in Baden Powell's politiecorps in Zuid-Afrika, nog Hollandsch moest leeren voor hij daarheen ging en dan over drie jaren aldaar een settlement, eene hoeve, zoude krijgen. Naar hij zeide, wist de consul te Londen, door wiens bemiddeling de zaak was tot stand gekomen, dit alles ook. Aan den jonkman werd hierop meegedeeld, dat hij aanstonds naar Londei moest terug- keeren, wat dan ook is geschied. Amsterdam, 30 Sept. Wederom zijn in den afgeloopen nacht de inbrekers aan het werk geweest. Thans hadden zij als terrein voor hun operatiën gekozen het perceel Stadhouderskade 152, waarvan de bewoners nog buiten zijn. De inbrekers behoefden hier niet te breken. Met een valschen sleutel werd de linnenkast geopend, en daarin vonden de dieven hot sleutelmandje van de vrouw des huizes. Door deze vondst zagen zij dus plotseling alle deuren voor zich geopend. Meegenomen werd het aanwezige goud- en zilverwerk. Yan de brandkast, die trouwens toch geen geldswaarde bevatte, werd het slot afgeschroefd, evenwel zonder dat de dieven daardoor toegang kregen tot het binnenste der kast. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd ingebroken in het huidenpakhuis van den heer v. Rouweren, Dijkstraat 46. De dieven verschaften zich toegang door uitsnijden van een ruit. Een twintigtal huiden werden medegenomen. Zaterdag is alhier uit Zuid-Afrika aan gekomen met drie harer kinderen, deechtgenoote van het hier te lande vertoevende lid van den Eersten Yolksraad in Transvaal, den heer P. J. Schutte. Mevrouw Schutte heeft aan veel onaangename bejegening bloot gestaan, maar brengt een aantal goede berichten over de zaak der Boeren mede, waarover wij echter niet in bizonderheden kunnen treden in ver band met de nog onlangs herhaalde waar schuwing voor Engelsche belangstelling in zekere berichten van het oorlogsveld. Meer-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1