ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 1 October 1901. (SS i e r i li z e e s c li e Cou.r an t)« Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. APVEBTENTIEN, Avond-Y oorstelling BARNUM& BAILEY te Vlissingen. 60 Aren 95 Cent. Erven en Tuinen 87 Aren 10 Cent. Bouwland 86 Aren 84 Centiaren Bouwland Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7596. Dlrooteurj A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cis.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatiruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zieiikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Havenpark 348, Zierikzee. De Transvaalseh-Engeleehe oorlog. Londen, 27 Sept. Daily News maakt melding van een in militaire kringen verspreid gerucht, als zou Lord Kitchener, wegens verschil van gevoelen met den Minister van Oorlog, Brodrick, zijn ontslag hebben genomen als opperbevelhebber in Zuid-Afrika. De regeering zou er evenwel op hebben aangedrongen, dat Kitchener op zijn besluit terugkwam, maar hij zou hebben geweigerd. De regeering zou alsnu de tusschenkomst van »een doorluchtig persoon" hebben ingeroepen. Pretoria, 26 Sept. Tonnissen van 5 jaar zijn gewezen tegen de beklaagden in minder ernstige beschuldigingen van verraad, die onlangs behandeld zijn. De verkenners hebben het geheele gebied van de Rhenosterbergen doorkruist, doch hebben nergens Boeren waargenomen. Kolonel Murray van Lovat's verkenners is door zijn hart geschoten, terwijl hij uitriep »Bajonets op". Een zevental artilleristen werden gedood. De Boeren maakten een 15-ponder buit, doch de Sohotten behielden een ander stuk, de wagens en de ammunitie- karren. De Boeren verloren vijf man aan dooden. Matjesfontein, 27 Sept. De Boeren- commandant Scheepers is de Olifantsrivier overgetrokken, in zuidoostelijke richting gaande en achtervolgd door Engelsche colonnes. Theron is noordelijk getrokken, waar schijnlijk om zich te voegen bij de strijdmacht van Louw en Maritz. Andere commando's, te zamen vorscheidene honderden manschappen tellend, bevinden zich ton noorden van Clanwilliam. Londen, 27 Sept. Uit Bloemfontein wordt gemeld, dat do posttrein voor het eerst in 14 maanden tijd gedurende den nacht rijdt en dat het tekort aan levensmiddelen voor de burgerlijke bevolking in hoofdzaak moet toegeschreven worden aan het groot aantal waggons, noodig voor het vervoer van levensmiddelen naar de vluchtelingenkampen. Er is voldoende voorraad koren voor den geheelen Oranje-Vrijstaat voor 4 maanden tijd ter beschikking in Basoetoeland, doch de runderpest en de onbetrouwbare toestand van het land maken het transport uiterst Melk, suiker, rijst, zout en parafine zijn bijna niet te krijgen, daar do winkeliers van oordeel zijn, dat de bij proclamatie vastgestelde prijzen geen kans geven op eenig voordeel van beteekenis. Kaapstad, 27 Sept. Tan Middelburg uit worden nadere bijzonderheden bekendgemaakt, omtrent het treffen van manschappon van het 12de regiment lanciers onder bevel van luitenant Grant, met een deel van Scheepers' commando Maandag 1.1. Luitenant Grant, die do zorg had voor de bagage van kolonel Atherton, reed met het escorte des avonds om 9 uur, toon hij aan een heuvelhelling plotseling stiet op een piket van 30 Boeren, terwijl hij tegelijkertijd Scheepers' laager waarnam, rechts van den weg. Den sergeant-majoor bevel gevende de wagens op te stellen en met een deel den heuvel te verdedigen, sloeg de luitenant zich door het piket heen, meenende dat het tweede gedeelte van zijn afdeeling, waaraan hij nieuwe bevelen had doen toekomen, volgde. Het bevel was evenwel niet overgebracht en toen de luitenant overzicht hield over zijn manschappen, miste hij het achtergedeelte van zijn afdeeling. De Boeren, die verschrikt waren, braken op en vluchtten in verwarring. In het voorbijgaan riep luitenant Grant Hands up!" op welk bevel zich 3 Boeren overgaven, terwijl luitenant Grant er van 3, die weigerden, 2 doodschoot en 1 verwondde. Ondertusschen hadden de Boeren zich hersteld en de luitenant werd omsingeld, gevangen genomen en naar een nabijgelegen woning gebracht. De Boeren waren uiterst opgewonden en zij wisselden onderling schoten, zoodat een boer gedood werd en er een aantal gewond werden, terwijl ook een aantal paarden gedood en gewond werden. Te middernacht trok de geheele Bóeren- strijdmacht overhaast heen, luitenant Grant slapende in de woning achterlatende, Don volgenden morgen bracht de luitenant het convooi veilig weg, na de 2 Boeren, die hij gedood had, begraven te hebben. Transvaal. Door de Engelsche regeering zijn bij alle voornaamste garnizoensplaatsen in Transvaal boerderijen aangelegd. De onderneming heeft veel succes gehad, daar de hoeven meer dan voldoende groene fourago en groenton voor de plaatselijke troepen opleveren. Amerika. Vrijdagochtend vroeg, toen Czolgosz naar de gevangenis to Auburn overgebracht werd, deed de menigte een aanval op het escorte, met het doel, den misdadiger te lynchen. Er volgde een geregeld gevecht, waarin de agenten hun revolvers afschoten en op de menschen insloegen. Ten slotte gelukte het hun, Czolgosz in veiligheid te brengen. De man was half dood van angst. Onderweg zei hij tot zijn bewakers, dat hij zijn misdaad betreurde en medelijden had met mevrouw Mac Kinley. Bij de vonnisvelling was Czolgosz uiterst kalmhij zag de rechters strak in het gelaat en deed niet de minste ontroering blijken, terwijl de aanwezigen op do tribunes zich onthieldon van elke betooging, ook toen de bedrijver van den aanslag verklaarde dat hij alleen schuldig was en dat niemand van zijn plan geweten had. Servië. Er wordt verteld, dat de schuldeischers van wijlen koning Milan den tegenwoordigen koning hebben aangesproken voor de schulden van zijn vader, maar nul op het request hebben gekregen.' Zij zijn nu voornemens koning Alexander gerechtelijk te vervolgen. Rusland. De eerste sneeuw in dezen winter is gevallen in de stad Kurgau, in het depar tement Tobolskdo grond is daar reeds hard bevroren. Engeland. Engeland zit leelijk in de war met de aflossing van zijn legor in Engelsch-Indië. Vele soldaten, die al 12 maanden langer toekenden dan het eerste contract, moeten naar huis en wenschen niet langer te blijven. De regeering looft nu premiën van f 100 tot f 200 uit om de soldaten tot blijven te bewegen. Frankrijk. Do beide luchtreizigers Bordé en Jaunet, die Dinsdag 11. te Ruoill opgestegen waren, zijn ternauwernood aan een verschrikkelijken dood ontsnapt. Een uur nadat zij opgestegen waren, raakte oen klep van den ballon in het ongereede en de ballon viel van een hoogte van pl.m. 1300 M. bliksemsnel. Door alle ballast uit tb werpen gelukte het den luchtschippers den ballon voor een vallen op den kerktoren van Croissy-sur-Seino te behoeden, zoodat zij ongedeerd daalden. - Men schrijffe uit Compiègno, dat de Czar formeel last heeft gegeven, tijdens zijn verblijf aldaar, om alle prentbriefkaarten, met de teekening van Willetto en het dichterlijk beroep om bemiddeling in den Zuid-Afrikaanschen oorlog, te verzamelen en zo hem dan te doen geworden. Ook de briefkaarten, die na het vertrek van het Russische koizerpaar aaDgekomen zijn of nog aankomen, zullen den Czar, op zijn uitdrukkelijk verlangen, naar Rusland worden nagezonden. De zenders van bedoelde kaarten kunnen in zooverre dus voldoening koesteren over hun manifestatie ten gunste van den vrede. Engeland» straf. Engeland verstaat uitstekend de kunst om zich gehaat te maken. Het maakt het er naar net als Tijl Uilen spiegel grappiger gedachtenis. Behalve dat hier van geen grappen sprake ie, maar van diepen, bitteren ernst en zwarte, akelige werkelijkheid. Engeland ie trotsch; het heeft niet de edele fierheid, die ontzag inboezemt, maar den eigen dunkelijken, vermaarden trots, die vervreemdt en afstoot. Die trots maakt het overmoedig en misdadig. Tengevolge van dien onzinnigen trots heeft het zijn eigen krachten overschat en niet gerekend op de mannelijke fierheid van een onbuigzaam en onoverwinlijk heldenvolk. En nu dat heldpnvolk dorst weerstaan en in zijn weGrstand durft volharden, en daarbij de sympathie en den zedelijken steun onder vindt van geheel de beschaafde wereld, gevoelt het groote Albion zich geknakt in zijn hoogmoed en neemt het zijn toevlucht tot de misdaad. De afgrond roept den afgrond in. De eerste misdaad, het tegen alle recht in willen overweldigen van de Zuid-Afrikaansehe Republieken, werd de moeder van die lange rij van misdaden, die door de Engelsche Regeering bedreven werd, steeds bedreven wordt en na 15 September j.l. op nog uit gebreider schaal bedreven zouden worden, in het verre Zuid-Afrika. De miehandeling van grijsaards, vrouwen en kinderen daarginder schreit om wraak ten Hemel. Engeland verft zich met bloed, met onschuldig bloed. En dat bloed komt over Engeland weer. Want de oude God leeft nog, die de misdaad straft en de onschuld beschermt. Het individu moge op deze wereld Gods wrekenden arm ontkomende oneindig Gerechte heeft voor hem de eeuwigheid ter beschikking; een misdadig volk ontgaat zijn straf niet. Vroeg of laat, maar onfeilbaar zeker, komt ze over hem neer. 's Heeren molens malen langzaam, doch zij malen vreeselijk zeker. Of het zich zoo vroom en godsdienstig aanstellend Engeland dat inziet? Het lijkt er niet naar; het is geblinddoekt door den naam, verblind door zijn mateloozen en grenzeloozen trots. Alles wil het nu trotseeren, ook de eerste straf, die het nu reeds ondergaat, namelijk de verachting en den haat der geheele wereld. Het gevoelt dat. Het weet, dat de dag, waarop zijn onduld- baren trots definitief geknakt zal worden, en wel op Zuid-Afrikaanschen bodem, een jubeldag zal wezen voor alle volkeren zonder uitzondering in en buiten Europa- Om die straf te ontgaan, neen om die straf te vertragen, deinst het voor geen misdaad terug, stapelt het misdaad op misdaad om ten slotte zelf onder dien torenhoogen hoop van misdaden te worden begraven. Dat heeft het gewonnen, dat heeft het ver diend door zijn toegeven aan de imperialistische politiek van den ellendigen Chamberlain. Imperialistische politiek een mooie naam voor een infaam slechte zaak. Noem het liever roofpolitiek, een staatkunde van diefstal. En dan nog gepaard met den afschuwelijksten moord. Eigen verblindheid in de eerste, de haat der volkeren de tweede straf. Wel kweekt het perfide Albion haat genoeg in eigen boezem, maar zoo algemeen gehaat als het tegenwoordig is, was het nooit. In het ongelukkige Ierland het zuster- eiland, God betere 'theeft het den ganschen loop der geschiedenis door, niet anders gedaan dan haat kweeken tegen zich zelf. Het heeft er zich niet over bekommerd. Het was te trosch om zich te laten gelegen zijn aan de ellende, waarin het zijn eigen onderdanen op het door bloed en tranen gedrenkte groene Erin van tijd tot tijd neGr- dompelde. En het bracht er de verdrukte en getergde Ieren toe, hun eigen vaderland te haten. Het lokte er verweer uit, om dat verweer te kunnen smoren in bloed. Maar den haat smoren kan het niet, hem machteloos maken evenmin. Die haat leeft voort. En Engelands trots moge het ontkennen, die haat vergalt en ondermijnt zijn inwendig staatkundig leven. Geen volk ter wereld is bovendien zoo algemeen gehaat als Engeland op dit oogenblik. Daar is ook letterlijk niemand die het waagt zijn partij op te nemen. Wat de mogendheden der Haagsche vredes conferentie niet aandurven, heeft dezer dagen de //Union interparlementaire" gedaan, waarop vertegenwoordigd waren Frankrijk, Oostenrijk- Hongarije, Nederland, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland, Rumenië, België en zelfs Engeland, en die onder voorzitterschap van Beernaert, den Belgischen minister van Staat, te Brussel werd gehouden. Zij protesteerde, natuurlijk in parlementairen toon zooals het behoort, tegen Engelands oorlogvoeren, door het aannemen eener motie van het Haagsche hof van arbitrage, waarvan één punt luidde, dat de in den Haag vast gestelde en erkende wetten voor den oorlog overal en streng zullen worden toegepast. Of dat op de Engelsche regeering indruk maken zal, valt te betwijfelen, zoolang de mogendheden zelf er geen kracht bijzetten en lijdelijk blijven toezien. Maar zijn invloed op de volkeren zal het niet missen. Want steeds zal de afschuw der volkeren voor Engeland zich toonen in protesten en dagbladartikelen. Dat zal het trotsche Engeland toch niet afsohudden als een hond het water, al houdt het zich ook zoo. Voelen zal het, ook zijn ondanks, dat daarin een straf ligt als begin van eene nog zwaardere. Het heeft ze ten volle verdiend, L.K, Ulo. 98. Jilles. Welkom ouwe buure, ik bin blie dat ik je zie, dair ik benieuwd bin oe de zaikjes onder 't westende gai. Volgens oire zeggen gait er op Aimstie nog al wat omme, et aiven- in tram-comité geve nog al vertier. Stoffel. Oe is 't mit je Jilles? Et sehient dat je wat op de zenen bint, je neemt zooveel gelieke op je vurke, maar dat is tegenwoordig de mode, die de teerste zenen kunne on gedeerd meepraite. Mar ik kan goed begriepe, dat je nieuwsgierig bint nair je geboorteplekje. Je zult in de Bode elezen dat de tramaiven anenome is, in dat et nog al voeten in de airde gehad eit. Noe zal er al gauw in de krante komme, dat de tram anbesteed is om te leggen rond eel 't eiland, in dat die aol de Schouwsehe aivens zal bestrieke. Mit et voor- jair zal et baduus klair emaikt worre, voorts is er 'n lieste in bewerkinge om aandeel- ouwers te kriege voor 'n suukerfabriek, die ze an Burgsluus wille bouwe, in dair aol de peeën, van af Ziepe tot Westenschouwen, in klair maike. Jilles. Sapperloot, dat is dan wel groot nieuws dat je noe vertelt. Zou m'n dat nog beleve buurt, dat m'n mee de tram nair Aimstie riê in op Westenschouwe 'n bad gai gebruuke, dan gai ik ten minste nie meer nair et Stelletje. Wat de peefabriek angait, dair praite ze veel te lange over. As je noe oirt welke goeie zaiken de fabriek te Sas van Gent al emaikt eit, dan oef je nie te twufelen of et zou op onze eilanden oak wel gai, al won je voorloapig het vervoer der peeën mar, dat was al goed. Stoffel. Ja, dat varre reizen om je wairen te kwiteeren, is in den regel schai voor de and, et is zelden dat et goed uut- komt, m'n o vergrootvaoder zei aoltied: varre van uus, dichte bie je schai. Jilles. Dairom de Schouwenairs zoo gefineerd om goeie aivens an d'r gemeinten te kriegen. Stoffel. Ja, dat is mooi om ,te zien man, vooraol Kloosternol, dair meuge die gemeinten groos op wezen. Jilles. Dat oir ik, kiek buurt, zoo iets is beter as geld uut te geven voor leger in vloot, dat bouwt 'n mens op, dair et soldaot spelen de meeste mensen tot schai komt; vooreerst mot er veel belastinge betaild worre om zoo'n legertje te onderouwen in welke wairde eit 'n soldaot die eenige iairen ediend eitP Oeveel bin d'r nie bie et leger, die as wairdeloos beschouwd kunne worre? Stoffel. Ja, dat dienk ik nog al is in de suukerpeetied, aode m'n noe mar wat van dat volk, dat zoo daigelijks an 's lands ruif stait in ons opeet. J i 11 e 8. Ja man, dat zal wel zoo bluuve zoolange er mensen bin; kiekt eenvoudig mar in de kranten, as er Koninginnen, Koningen, of andere groatwairdigheidbekleeders ier of elders 'n land bezoeke. Je leest meestal, dat ze eerst de legeroefeniengen bekieke, zoa van zee- as landmacht, dairnai 'n glaisje drienke mit de oppersten, nog wat fiene komplementjes, in ten slotte bepeinze of m'n nog geen beetje meer sier an dat aoles kan geve; kosten, dair word nie over edocht, as men nog mar wat meer vernielende elementen dairan kon toevoegen. Stoffel. Ja man, in dan bin d'r nog mensen, die 'n bond oprichte voor den wereld vrede, hoe is zooiets noe dienkbair? As je naigait dat zeker wel twee derde van de menseid dien vrede oprecht verlangen, zoodat er, stelt et zoa mar, een derde voor den oorlog bin, wairom wordt er dan nog zooveel I onschuldig bloed vergoten? I Jilles. Wel man, dat één derde briengt deur de macht van d'r geld meer wicht in de schaile'jn dairom bluuft de oorlog vort- dure. De groate mannen die et bestier in anden 6, melke in geen mandje, mar strieke deur den oorlog veel geld in d'r zakken; de oaggeplaitste militairen gairn zoo'n buuten- kansje, want et potload schrieft dubbele ciefers, in zelden toch dat ze in den oorlog bluve. Stoffel. Die wereldvrede wordt toch zoo stilletjes besproken, as dat noe oprecht emeend is, wairom dan nie meer werk dairvan emaikt, zooiets is beter om onder godsdienst plichten te rangschikken dan het uutdiepen van 'n kanaol of et dempen van de Zuuderzee. As de geestelijken van aole gezinten zulks preekten en aole gemeinteleden tot dien bond zochten toe te treên, deur eel de wereld heene, zou dan de oorlog nie te niet kunne gedai worre As de overgroate meerdereid verklairde, wel voor zijn land te willen leven mar er niet voor te willen sterven, dan konden de soldaten rechtsomkeer maiken, in zich nie in et doodsgevair waigen. Jilles. Wat zou er 'n bloei en welvairt in de plaits kunne komme, as aol die miljoenen voor landbouw en industrie besteed wier? O buurt, dair is nog zoo veel in de wereld, dat rentegevend emaikt kan worre, zoowel in Nederland as z'n koloniën, ja in aole landen der wereld. Dair is nog zooveel grond, dat op andenerrebeid wacht, wair noe de mensen dood eschote worre. Stoffel, 't Is onbegriepelijk, dat zoo'n oorlog as in Zuud-Afrika onder aol die wenschen en gedachten van vrede over eel de wereld geoort, op zoo'n menschonteerende wieze bluuft vortdure. Jie spreekt nog al veel mensen ier in de stad, kun jie er oak nie mit mannen van invloed over praite om wat meer deur te werken en meer te doen as te klaigen en zuchten over et publiek vermoorden van zoaveel onschuldige mensen? Jilles. ik zal er mit den domenie is over spreke, die mensen komme overal, as ze tenminsten d'r pastorale plichten wairneme, ik zou wel gelove, dat aie gezaimentlik er veel aan kunne doe. Stoffel. Noe dat is goed, ik mot is gauw nog wat boodsehappen doe, oak nog om pailingbrood. Jilles. Dienkt er an, dat je vooraol op let om geen pailingbroad dat nair pompwaiter smaikt, te kaopen. Stoffel. Dank voor je toelichtinge. Je mot toch mar wete wair Abram de mosterd ailt. Ik groet je oir, groet je Saore! Voor de vele bewijzen yan deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen diep betreurden en veel beminden Zoon en Broeder CORNELIS, betuigen wij onzen innigen dank. Noordwelle, October 1901. B. GELEIJNSE, Echtgenoote en Kinderen. Voor de zoo talrijke bewjjzen yan deelneming, zoo van hier als van elders ons betoond bij bet overlijden van onze innig geliefde Vrouw en Moeder, betuigen wij onzen dank. Renesse. C. BEIJE en Kinderen. Het Kantoor wan den Notaris H. J. VAK AOllll VN te Zierikzee ia ver plaatst naar de Lange Nobel- straat, (vroeger Kantoor van den Heer BANNIEROntvanger der Belastingen). van Zijdie aan boord van de Zeeuwsche Spoorboot No. 2 wenschen te dineeren, worden beleefd verzocht, don Hofmeester vroegtijdig daarmede in kennis te willen stellen. Hoogachtend A. J. BULTERIJS, Hofmeester. P.S. POTAPPEL's-Palingbrood tevens aan boord verkrijgbaar. De Notaris Mr. J. C. VAN DER gfèjf LEK DE CLERCQ zal, op Woens- dag 2 October 1901, des middags 12 ure, in de Sociëteit van Mej. de Weduwe Kanaar te Zierikzee, publiek verkoopen Schuur, Wagenhuis en met VRUCHTBOOMEN, staande en gelegen aan de Regenboog- en PieterselieBtraat te Zierikzee. aan den Miereweg bij de 5 Hekkensonder Zierikzee. aan den Krommen Kooiweg aldaar, genaamd »De Bijl". Alles bewoond door- en in gebruik bij J. Man st. Eerst in perccelen en daarna in massa's, bij Verkoopboekjes omscbrevon. De verschillende porceelen zullen in massa worden gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1