Donderdag 20 September 1901. (22 i e r i li z e e s c li e Oour an t). RECLAMES. BEKENDMAKING. Loting voor de Nationale Militie. AlgemeeH Overzicht. WiEUttfSTIJPIIIGEII, ZlERIkZEESCHE IMIEU WSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7594. Dlreoteura. ar. de looze. Redacteuren: f"™™. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 1—5 regels cts. Elke regel meer IS cts. De Drukkerij van R. W. J. OCIIT- MAN, naast 's Landskamer is speciaal ingericht voor klein goedkoop 'Druk werk, als: Visitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat de loting der vóór 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee in het gemeentehuis op "Woensdag* den 9 October 1901, te beginnen des voormiddags te O uur; 2°. dat op Zaterdag: den 13 October 1901, des voormiddags van ÏO tot IS uur, in het gemeentehuis door of van wege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of wegens te ziju eenige wettige zoon bedoeld in de 2de en Bde zinsnede van art. 53 der militiewet 3°. dat zij, die op zoodanige vrystelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen en dit zij, die vrijstelling wegens broederdienst verlangen, moeten medebrengen uittreksels uit de geboorteregisters betrekkelijk hun zeiven en hunne broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienstvan den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden vestigen uitdrukkelijk de aandacht van belanghebbenden er op, dat de hierboven vermelde opgaven en handelingen niet voldoende zijn om zich de gevraagde vrijstelling te verzekeren, maar dat hun belang medebrengt om boven dien persoonlijk de vrijstelling aan te vragen in de eerste zitting van den Militieraaddie op een later bekend te maken tijdstip te Zierikzee zal worden gehouden; en wijzen de lotelingen, die gebréken hebben of meenen te hebben, op hunne verplichting om, onverschillig welk nummer zij hebben getrokken, in de genoemde zitting van den Militieraad te verschijnen, ten einde geuees- kundig te worden onderzocht Zierikzee, den 24 September 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Geen beter en meer afdoend antwoord kon op de plompe proclamatie, die de Lord lijken schender den 7den Augustus tot de Boeren durfdo te richten, door deze gegeven worden, dan door de Engelschen als een blaffenden bulhond geducht af te rossen. Nauwelijks toch was de in die proclamatie gestelde termijn van den 15den September, voor de gesommeerde overgave van de Boeren aan de heerschappij van Groot-Brittannië gesteld, verstreken, of ten gevolge van een klaar blijkelijk gedane afspraak werden op vier verschillende punten van het uitgestrekte oorlogsterrein de EDgelschen aangevallen en totaal verslagen. Bij Jagersfontein werden drie Britsche compagniën bereden infanterie in de pan gehakt, waarvan 7 officieren en 40 soldaton buiten gevecht werden gesteld, terwijl 3 kanonnen veroverd en 450 man schappen gevangen genomen werden. Bij Vlakfontein werden 2 kanonnen buitgemaakt, terwijl 30 man buiten gevecht gesteld, en 105 manschappen gevangen werden genomen. Al de krijgsgevangenen echter zijn, nadat zij hun wapenen, schietvoorraad en bovenkleeding behoorlijk hadden ingeleverd, weer op vrije voeten gesteld. Een deel er van werd met de officieren ontwapend en in hun borstrok naar de grenzen van het grondgebied der Basoeto's gezonden, zoodat de Kaffers, die reeds meenden, dat de Engelschen de Boeren overwonnen hadden, een sprekend bewijs van liet tegendeel te zien kregen. In de Kaap kolonie waren de Boeren niet minder voor spoedig. Daar gaf de Boerencommandant Smits aan de Engelschen een gevoelig lesje. Volgens opgave van French zei ven worden door Smits ten westen van Cradock 4 officieren en 50 manschappen buiten gevecht gesteld. En eindelijk heeft Kritzinger het kamp van Levolt's verkenners bestormd. De kolonel Murray en de kapitein Murray lieten daarbij het leven. Hoevele Engelsche soldaten in dit gevecht sneuvelden, is ons niet bekend. Alleen weten wij, dat liet aantal zeer groot is. En wat zeggen nu de Engelschen wel tot deze nederlagen? Wel, dat de Boeren met groote overmacht hen overvielen, wat hoogst waarschijnlijk een onwaarheid is, die ter wille van den nationalen trots dienst moet doen. Maar mot dien leugen geeft men zich zelve tevens een dementi. Immers nog kort geleden heette het in Kitchener's bekende proclamatie, dat de Boeren geen militaire macht meer waren, want dat zij slechts bij kleine klompjes vochten, die niet eens in het bezit van kanonnen waren. En nu zijn zij eensklaps op vier verschillende punten talrijker dan de Engelschen, en dezen de baas. Wij zullen daarbij niet langer stil staan, maar verzoeken Chamberlain beleefd zorg te dragen, dat op het leerprogram der militaire scholen in Engeland logika niet langer ontbroke. Uit de overwinning der Boeren bij Jagers drift blijkt, dat de door hen reeds lang beraamde inval in Natal thans een fait-accompli is, zoodat nu ten tweeden male deze Engelsche kolonie het tooneel van een bloedigen, ver woeden strijd zal worden. De spoorweg nabij Paardekop is reeds vernield, ten gevolge waarvan tien wagens derailleerden, waarvan de inhoud vermoedelijk proviand en ammunitie voor de soldaten bevatte, zaken, die de Boeren uitmuntend gebruiken kunnen. Het wereldberoemde stuk„de omhelzing van de Fransche maagd Marianne door den Russischen ijsbeer", een zeer pikant politiek blijspel, dat te Duinkerken, Rheims en Compiègne speelt, is goed, vlug, en zonder incident of eenige stoornis opgevoerd. Vooral de tooneelen, waarin ter eere van den Vrede vorst de Fransche oorlogsschepen uit duizende vuurmonden hun geschut lieten spreken, en waarin een 150.000 soldaten in volle wapen rusting en met opwekkende krijgsmuziek voor hom defileerden, moeten een over weldigenden indruk op de talrijke toeschouwers gemaakt hebben. Ook de drink-scène, waarin de répresentant van het despotismus en de vertegenwoordiger dor demokratio elkaar in geestdriftvolle taal toedronken, was met het oog op de hoofdfiguren, die trots hun schrille tegenstelling zoo liefdevol mot elkander harmoniëerden, een onvergetelijk, roerend, grootsch moment. Het heeft dan ook niet aan daverende toejuichingen ontbroken. Heel Frankrijk was in extase. Alleen de Parijsche bevolkiDg, hoewel door het schitterend schouw spel betooverd, is ontstemd, dat aan haar stad, het middelpunt der wereld, zooals Victor Hugo haar noemde, niet de eer dei- handeling is tebeurtgevallen. En wat de socialisten betreft, deze kunnen, daar zij de voorstelling a priori in beginsel veroordeelden, niet als onpartijdige kunstrechters beschouwd worden. Wat zal de Czar in zijn vuistje gelachen hebben, toon hij de Fransche grenzen achter zijn rug had, dat hij zoo meesterlijk komedie heeft gespeeldWanneer evenwel een Keizer zich verwaardigt openlijk als tooneelspeler op te treden, laat hij zich ook keizerlijk betalen, wat niet meer dan billijk is. Wij zouden wel eens willen weten, hoeveel de vertooning met inbegrip van alles aan de verliefde Marianne wel gekost heeft. Op hetzelfde tijdstip, dat in Frankrijk de nationale vreugde hoogtijd viert, trekt in Amerika een treurstoet door do straten van Canton. Mac Kinley wordt naar zijn laatste rustplaats gedragen. De klokken van torens en kerken luiden droevig en somber, de met crêpe omfloersde straatlantaarns verspreiden een mat, dof licht, en de langs den weg gesohaarde zwijgende menigte ontbloot eer biedig het hoofd, als de lijkwagen, bevattend het ontzield lichaam van het Hoofd van Staat, stapvoets haar voorbijtrekt. Arme Mac Kinley Gij zijt gevallen als het offer van uw beginselen, die goed of kwaad, toch naar uw overtuiging Amerika groot en gelukkig moesten maken. Rust zacht in de groeve, waarin uw stoffelijk overschot wordt bijgezet, en vergeef uw moordenaar, die jong, on nadenkend en verblind, in den valschen waan was gebracht, dat hij door uw dood een weldaad aan het menschdom zou bewijzen. Hij zal weldra zijn vreeselijke dwaling met den dood, waartoe de aardsche rechter hem ongetwijfeld veroordeelen zal, moeten boeten. En toch, hoe schuldig hij ook zijn moge, zij, die in zijn jeugdig gemoed de voor staat en maatschappij gevaarlijke denkbeelden hebben ingeprent, zijn schuldiger. In Servië wendt Koningin Draga, die vreest, dat haar huwelijk met den jeugdigen Koning Alexander kinderloos zal blijven, al de moeite aan om haar broeder Nikodemus tot troonopvolger te doen benoemen. Of het haar gelukken zal, weet men niet. "Wel oefent zij op haar Gemaal een grooten invloed. Een Russisch blad verhaalt, dat Koningin Nathalie, de moeder van Koning Alexander, aan den Czar een uitvoerigen brief geschreven heeft, waarin zij met het oog op do plannon van KoniDgin Draga, het doopceel van deze licht. En Koningin Nathalie kan over Koningin Draga wel eenigezins oordeolen, want deze was, toen Milan nog regeerde, bij haar hofdame. Of dat oordeel^chter geheel onbevooroordeeld zal wezen, staat te be twijfelen. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Kaapstad, 22 Sept. In het noordoosten der Kolonie,, langs het grensgebied van Oranje- Vrij staat, trekken talrijke Bóeren-detachementen het land door, zonder dat de Britsche colonnes er in slagen hen tot een gevecht te nopen. Durban, 21 Sept. Botha rukt oostwaarts op van Ermelo naar Zoeloeland met een strijdmacht van 1500 man, en vergezeld door al de voornaamste Transvaalsche comman danten. Lyttleton staat met een groote macht in de buurt van de Buffel-rivier. Middelburg (Kaapkolonie), 17 Sept. De operatiën in de Kaap gaan ijverig voort. De jongste nieuwe inval van een flink aantal Boeren, die de Oranjerivier ten oosten van Aliwal Noord overstaken, is gevolgd door een daarmede overeenkomende vermeerdering van de Britsche colonnes. Het is nu duidelijk, dat de Boeren van plan zijn hun laatste krachten te beproeven in de Kaap. Generaal French neemt krachtige maatregelen om verdere invallen te beletten een linie van blokhuizen strekt zich uit langs den spoorweg van Vrijburg tot Aliwal Noord. De Boeren krijgen hulp van de landelijke bevolking, terwjjl do Engelschen moeite hebben om inlichtingen te krijgen. De opinie is algemeen, dat de uitwerking der proclamatie nihil is. Onlangs is een brief ontdekt van commandant Grobler aan een Hollandsch lid van het Kaapsche parlement; daarin heet het: »Wij rukken nu met een groote macht op naar Charterland. Ons plan met Gods hulp is, alles wat Engelsch is in Zuid-Afrika te nemen, voort te rukken van zee tot zee en één vlag over geheel Zuid- Afrika onder één Afrikaander regeering te zwaaien". Londen, 24 Sept. Betrouwbare berichten uit Kaapstad maken gewag van een veront rustende uitbreiding van den opstand van het Ilollandsche element tegen het Britsche gezag in de Kolonie. In Kaapstad zelf, moet de aanhang der Boeren zeer groot zijn en het is in verband hiermede, dat de militaire autoriteit heeft aangedrongen op de afkondiging van den staat van beleg over het geheele grond gebied der Kolonie. In verband met het ver zet daartegen, van den kant van het Kaapsche bewind, is er een zekere spanning ontstaan tusschen de autoriteiten. Tusschen Paarl en Worcester, op korten afstand van Kaapstadloopen geregeld gepantserde treinen. Pretoria, 23 Sept. De jongste besliste aanvallen van de zijde der Boeren, ondanks de expiratie van lord Kitchener's proclamatie, 15 dezer, kunnen gelden als bewijs, dat de Boeron vast besloten zijn te velde te blijven. Coetzee, kapitein van Beyer's verkenners, is met 7 man nabij Pietersburg gevangen genomen. Verhuisplan der Boeren. Een correspondent van hetLaffan-agentschap te Pretoria verklaart uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat in het aller-uiterste geval de Boeren naar Demaraland verhuizen zullen. Zij zullen daar dan van het door den Duitschen consul gedane aanbod gebruik maken, d. i. grondgebied aankoopen tegen een hal ven gulden (Nederl.) per hectare. In dat geval moeten echter hunne kinderen in de Duitsche taal onderricht worden, terwijl de jongelingen in Duitschen dienst zullen behooren te treden. Over het aaübod is ernstig in de concen tratiekampen beraadslaagd. Men schat, in tamelijk wèl-ingelichte kringen, bet aantal gezinnen, dat er gebruik van zou makon, op 20.000. Eon zeker aantal Boeren te Johannesburg heeft daarentegen tot de Amerikaansche regeeriog de vraag gericht, óf en onder welke voorwaarden de Vereenigde Staten grondgebied aan hen zouden willen afstaan. Transwaal. Er is veepest uitgebroken onder het vee in de buurt van Pretoria. Eén van de regeeringskudden is aangetast, Er worden krachtige maatregelen genomen tegen uit breiding van de ziekte. Amerika. New-York, 24 Sept. President Mac Kinley was verzekerd voor 13.400 pond sterling, zoodat het jaarlijksch inkomen van zijn weduwe uit de assurantie-polis, het pensioen van 1000 pond, door het Congres toe te staan en de interest van Mac Kinley's persoonlijk vermogen, 2600 pond sterling zal bedragen. Buffalo, 24 Sept. De jury heeft Czolgosz, de moordenaar van den president, schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade, welke beslissing de doodstraf door electricitoit medebrengt. De beklaagde scheen kalm te zijn. Frankrijk. Parijs, 23 Sept. Het heet, dat er bij voortduring gewerkt wordt om te komen tot een bemiddelend optreden tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche Republieken. Bij de samensprekiogen tusschen minister Delcassé en den Czaar eenerzijds en tusschen graaf Lamsdorf en den president anderzijds, zou do oorlog in den breede besproken zijn en zou overwogen zijn de mogelijkheid om er langs vreedzamen weg een einde aan te maken. Beide ministers van buitenlandsche zaken zouden later gedachtenwisselingen hebben gehouden over hetzelfde onderwerp en er moet kans bestaan op gunstige resultaten van de voorbereidende gedachtenwisselingen. De president der Republiek heeft een langdurig onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken Delcassé, naar men meent met betrekking tot de resultaten van het Czaren-bezoek. De geruchten, dat de Czaar nadrukkelijk beloofd heeft binnenkort, ter gelegenheid van een verblijf in het zuiden, een bezoek te brengen aan Parijs, verdienen voorloopig geen geloof. Het heet nu, dat er verschil van meening is ontstaan tusschen den chef der Russische politie in Frankrijk en den premier Waldeck Rousseau, over maatregelen tegen de Russische nihilisten; een rapport, aan den Czaar uit gebracht, deed dezen besluiten niet naar Parijs te gaan. BelgiS. In de zaak betreffende den moord op den Belgischen douane Dierke te Reu ven, komt nog weinig klaarheid. De drie personen uit Baarle-Nassau G., J. en V. beweren de koeien naar Tilburg te hebben gebracht en gestald bij zekeren herbergier. Deze, daarnaar ondervraagd, verklaarde, dat op den 25 Augustus door genoemde mannen geen vee in zijn stal is gebracht. De aanhoudings termijn tegen dei verdachten is verlengd; zij zijn van Turnhout naar Brussel overgebracht. Nederland. 's-Gravenhage, 23 Sept. Wederom is ingebroken. Ditmaal in den afgeloopen nacht in de Jan v. Gorgenstraat en in de De Riemerstraat. Op beide plaatsen worden enkele voorworpen vermist. De ontvangst van de Boerendeputatie door Minister Kuyper was bedoeld als officieele ontvangst van het driemanschap. De deputatie hecht veel waarde aan het bezoek, omdat het beteekent, dat het nieuw opgetreden Kabinet de deputaten erkent als officieele vertegenwoordigers der Republieken. De heer Fischer, hoofd der Zuid- Afrikaansche deputatie, is voornemens binnen kort van Scheveningen terug te keeren naar Brussel, waar zich thans ook weer dr. Leyds bevindt. Maandag wilde een 75-jarige vrouw het Koninklijk Paleis alhier binnengaan, doch werd daarin verhinderd. Volgens verklaring van den politiedokter was de vrouw krankzinnig. 24 Sept. Tweede Kamer). Adres van antwoord op de troonrede. Bij de algemeene strekking critiseerdo de heer Helsdingen het adres als een eenvoudige beleefdheidsbetuiging, waarvoor geen afdeelings- onderzoek noodig is. Het adres, dat slechts een vage weerklank is, glijdt heen over de in de troonrede genoemde wetsontwerpen en spreker bestreed de mededeeling in de troonrede, dat er reden tot dank bestaat over den algemeenen toestand van land en volk. Wijzonde op den achteruitgang van verschillende takken van bedrijf en landbouw, meent' spreker dat er veeleer groote reden bestaat tot bezorgdheid zoowel voor 't oogenblik als voor komonde tijden en hij vraagt of de »openbaar geworden schreiende nood", waar van dr. Kuyper sprak bij do opening van het sociaal congres in 1891, niet nog bestaat. De lage loonen, die verdiend worden door de verschillende arbeiders, niettegenstaande hun groote behoeften, toonen ten duidelijkste aan dat de werkelijke toestand niet is zooals die in de troonrede wordt geschetst. Met groote en innige bezorgdheid heeft spreker kennis genomen van de plannen der Regeering, want hij voorziet, dat de wettelijke zuigpomp gezet zal worden op de zakken der armsten. De arbeiders kunnen wel beter hun geld besteden dan voor het aanschaffen van snelvuur- kanonnen. Sprekers partij kan zich niet vereenigen pet de algemeene strekking van het adres, tegen het nietszeggende waarvan hij protest aünteekent. Ten slotte verklaart spreker dat zijn partij zal blijven strijden voor het algemeen kiesrecht, een vraagstuk dat in 't geheel niet wordt aangeroerd. De heer Mees zal zich bij deze gelegen heid om practische redenen van politieke beschouwingen onthouden. De heer Drucker betreurde dat in de troonrede gezwegen wordt over het kiesrecht- vraagstuk. Hij en zijn vrienden zullen daarvoor blijven strijden. De houding der vrijz.- democraten tegenover de Regeering behoudt hij zich voor. Ook spreker zal het debat tot aan de Staatsbegrooting uitstellen. De minister van binnenl. zaken nam er akte van dat 't niet de bedoeling is thans van de Regeering een verklaring uit te lokken over het kiesrecht vraagstuk. Wat de rede van den heer Helsdingen aangaat, merkt de minister op, dat er in de troonrede niet staat dat de toestand van de arbeiders in alle opzichten tfct dank stemt; maar dat er staat dat de algemeene volkstoestand in velerlei opzicht tot dank stemt. De Regeering wil de nare toestanden niet verbloemen en zal trachten slechte toestanden te verbeteren zooals in de troonrede wordt gezegd. Overigens sprak de troonrede een oordeel uit over den generalen toestand en de minister betoogt dat bij eene vergelijking met andere landen en met tijden van voor 20 jaren er wel degelijk reden is om te zeggen dat do algemeene volkstoestanden in velerlei opzichten tot dank stemt. De bedoeling is niet allereerst de arbeiders te drukken door invoerrechten. De Regeering betreurt de stijging der militaire uitgaven, maar ze zijn noodig voor de zelfstandigheid van ons volk. De heer Schaepman verdedigde den vorm van het adres, betoogende voorts dat een adres noodig is om de mogelijkheid van eon zelfstandig adres niet uit te Bluiten. Bij de begrootiDg zullen de katholieken van hunno meening doen blijken. De heer Helsdingen constateerde tegenover minister Kuyper, dat als de troonrede niet over nieuwe toestanden spreekt, maar over voorafgaande, die dan bestonden onder de Regeering van liberalen, het optreden van een nieuwe regeering allerminst gewettigd was, want dan was verandering immers niet noodig. Nog releveerde spreker het stilzwijgen in de troonrede over Zuid-Afrika, dat met schending van het volkenrecht letterlijk wordt uitgemoord. Dit zwjjgen schrijft hij toe aan gevoel van onmacht tegenover den grooten vertrapper van het volkenrecht, maar waartoe dan snelvuurkanonnen De minister wees er nader op, dat de dank in de troonrede niet gold vorige kabinetten, maar God. De Grondwet verplicht voor landsverdediging te zorgen. Zoo iets, dan leert de strijd in Afrika, dat, al moet men ondergaan, een ondergaan met eere een volk past, dat verleden heeft. De algemeene strekking wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van een vraag van den he r Verhey bij de buitenlandsche paragraaf verklaarde de minister van binnenl. zaken, dat de zinsnede in de troonrede over onze vriendschappelijke betrekkingen jegens vreemde mogendheden niet bedoelde in uitzicht te stellen zekere actie of daad onzerzijds of anderen van de Boeren. De Regeering wilde niet critiseeren het vorig Kabinet, maar aan vaardde den toestand zooals deze was. Wat ongedaan bleef kan thans niet gedaan worden en de tegenwoordige Regeering kan thans niets ongedaan maken. De heer Borgesius protesteerde tegen dien blaam op het vorig Kabinet gelegd, als zou dit 't voor de tegenwoordige Regeering onmogelijk gemaakt hebben iets in dezen te doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1