Dinsdag 24 September 1901. (25 i e r i li. z e e s c h. e Courant). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Patent-Oliejassen B ERIC H T, Herhalings-Qnderwijs. Lager Onderwijs. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESdHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7593. DirecteurA. J. DE LOOZB. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, aUeen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertcntiënvan t3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatiruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer 15» cts. Foitslraat C 103, ONTVANGEN! in alle maten. Zij, die zich met 1 October op dit blad wenschen te aboimeeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Aan Ouders en Voogden wordt medegedeeld, dat de Herhalingsschool zal worden geopend Dinsdag 1 October a.s., en dat de hinderen, zoowel jongens als meisjes, die van dit onder wijs willen gebruik maken, zich Donderdag S6 September a.s., des avonds de meisjes te 7,30 aar en de jongens te 8 aar, moeten vervoegèn aan school A in den Wevershoek. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. Heffing Schoolgeld. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd het door den Raad dier gemeente, in zijne Vergadering van den 18 Mei l.K vastgestelde Besluit tot wijziging der Verordening op de heffing van Schoolgeld op'de openbare scholen voor lager onderwijs in deze gemeente. Zierikzee, den 23 September 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee; Gelet op art 26 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) zooals die is gewijzigd bij de wet van den 4 April 1892 (Staatsblad no. 56); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: dat het register van de in dit jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijst, voor elk op de Secretarie ter lezing zullen nederliegen van den 34 September tot en met den 3 October a.s*; dat'tegen register en Ijjst, binnen den tijd der neder- legging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd veizoek- schrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; dit verzoekschrift moet worden ingebracht bij den Burgemeester tegen bewijs van ontvang. Zierikzee, den 23 September 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Tr.nsvaalseh-Engelsche oorlog. Hoe de Boeren tegenwoordig den oorlog voeren, kan blijken uit het volgende Toen commandant Scheepers onlangs in een dorp in de Kaap-kolonie al de voorraden van het militair magazijn opcommandeerde, gaf hij den fourier do waarde der goederen in goud terug. «Misschien", zeide hij tot hem, «zoudt gij moeite hebben, van de Britsche Regeering schadeloosstelling te krijgen voor hetgeen ik opgecommandeerd heb, daarom geef ik u het geld. Het komt op hetzelfde neer, want Boeren en Britten putten nu het -geld om den oorlog voort te zetten uit dezelfde schatkist. De oorlog kost ons niets. Het geld, dat ik u geef, vermeesterde ik op de Engelschen. De paarden, waarop mijn mannen rijden, werden op dezelfde manier verkregen, en elk geweer, dat wij gebruiken, is van een Britsch soldaat genomen Het zal mij benieuwen, hoe lang ze het uit houden". Londen, 20 Sept. In de naaste omgeving van hét departement van oorlog wordt de vrees uitgesproken, dat de Boeren onder Botha, de 155 man gevangenen, die hun ten zuid westen van Utrecht in handen zijn gevallen, als gijzelaars zullen behouden, om zoo noodig repreesailles te kunnen nemen, wanneer van Britsche zijde tegen het oorlogsrecht in mocht worden opgetreden tegen de Boeren te velde of derzolvor betrekkingen. Uit Durban wordt bericht, dat het militaire departement dagen lang in groote agitatie heeft verkeerd in verband met de noodzakelijkheid van de uitzending der bereden j troepen. Woensdag zijn de kanonnen reeds naar Pieter Maritzburg afgezonden en Donderdag- morgen kwamen de manschappen, die te Durban zijn opgeroepen, bijeen, om gemeen- schappelijk de reis naar het noorden te aan- j vaarden. Door de oproeping van de koloniale vrijwilligers is groote agitatie gewekt. Nader blijkt, dat bij de verrassing van j de garde-grenadiers tusschen De Aar en Naauwpoort, in het noorden van Kaapkolonie, j do Boeren ook 25 man gevangen hebben genomen. 21 Sept. Volgens bericht uit Middelburg in Transvaal, heeft kolonel Benson met zijn manschappen bij een nachtelijken tocht, waarbij hij een Boerenkamp verrastte en 31 Boeren gevangen nam, ontdekt dat do Boeren in holen langs den rivieroever verblijf hielden. Berichten uit Klerksdorp van 7 September spreken van voortdurende aanvallen der Boeren. Bij één dier gelegenheden werden veertien huzaren in een hinderlaag gelokt, overmeesterd, van wapenen en kleederen ontdaan en dus geplukt teruggezonden. Den 6en werden weer veertien huzaren vlak huiten de stad in een hinderlaag gelokt. Aan de zijde der Engelschen sneuvelden twee man en werden achtman gewond; een niet genoemd aantal werd gevangen genomen, doch later na de bekende operatie weer losgelaten. De Boerenverliezen worden als volgt opgegeven zes gedood en twaalf gewond. Amerika. Te Canton, in Ohio, heeft Donderdag op plechtige wijze de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van President Mac Kinley. Te voren werd een korte lijkdienst gehouden in het huis van den overledene. Alleen de bloedverwanten waren daarbij tegenwoordig. Mevrouw Mac Kinley, die in een toestand van bedenkelijke overspanning moet verkeeren, achtte zich niet in staat, daarbij tegenwoordig te zijn en hoorde den dienst aan in eene kamer er naast, waarvan de deur half open stond. Te 1 u. 20 min. vertrok de stoet naar de Methodistenkerk, waartoe Mac Kinley behoorde. De kist was geheel bedekt met bloemen. De eerewacht liep aan beide zijden van den lijk wagen; de generaals gingen rechts, de admi raals links. De wagen werd getrokken door zwarte paarden met groote zwarte pluimen en bedekt door zwarte kleeden. Soldaten liepen naast de paarden. In den stoet bevonden zich President Roosevelt, de Ministers, en tal van voorname personen; onder de detachementen bevonden zich dat van de oud-strijders, de nationale garde van Ohio, tal van delogatiën van maat schappelijke vereenigingen en organisaties, van handelslichamen, enz. Mevrouw Mac Kinley was ook weder te lijdend om mede te gaan naar de kerk. Terwijl de teraardebestelling plaats had, heeft het geheele gebied der Yer. Staten rouw gehouden. Alle zaken stonden dien dag stil. In New-York was de dag gelijk aan den Zoudag of stiller nog, daar gedurende den tijd dien men rekende, dat de teraardebestelling zou duren, alle verkeersmiddelen den dienst staakten. De hoofdstad was geheel in rouw gestoken. Overal rouwfloers en vlaggen halfstok, het zwart veel afgewisseld met wit en purper. De jongste berichten over den toestand van mevrouw Mac Kinley zijn bepaald ver ontrustend. Lichamelijk bevindt zij zich wel, doch haar gemoedsstemming wekt zorg: het eene oogenblik spreekt zij alsof de president nog leefde en het andere oogenblik toont zij volkomen op de hoogte van den toestand te zijn en dan weent zij voortdurend. Frankrijk. De Czar In Frankrijk. Bij mooi weer zijn de Czar en Czarina Donderdagmorgen om 8 uur met President Loubet onder geestdriftig gejuich van een groote menigte en met dezelfde veiligheids maatregelen als den eersten dag van Compiègne naar Reims vertrokken. Om halftien kwamen de gasten aan de nabij Reims voor deze gelegenheid ingerichte halte Fresnois. Presi dent Loubet geleidde de Czarina naar de ëeretent, waar zij met een eeredame plaats nam in een rijtuig, terwijl de Czar, die de uniform van de Russische garde-cavalerie droeg, met President Loubet in een tweede rijtuig volgde, Het ging naar hot fort Vitry- les-Roims tot het bijwonen van de slot- oefeningen der groote manoeuvres. Op den weg naar Reims werden de souvereinen begroet door goüeraai Brugère en zijn staf. Czar Nicolaas complimenteerde daarop den generaal, verliet het rijtuig, besteeg ziju gereedgehouden paard en reed in snellen galop in de richting van de voor posten, terwijl de minister van oorlog en de den President vergezellende officieren hem volgden. Nadat hij de troepen bereikt had, reed de Czar van het eene regiment naar het andere en drukte zijn bewondering uit over.de goede houding der troepen. Het publiek, dat niet zeer talrijk op het manoeuvre-terrein aanwezig was, juichte den Czar en de Republiek toe. Dan werd gedejeuneerd, bij welke gelegen heid President Loubet den volgenden toost uitbracht »Ik heb het geluk, aan Uwe Majesteit te kunnen overbrengen den groet en de dank betuiging van het Fransche leger, dat trotsch en erkentelijk is voor de belangstelling, die U. M. het komt toonen. Waar Frankrijk en de Volksvertegenwoordiging van Frankrijk zich beijveren, om het leger alles te schenken, wat dienen kan, om de kracht er van tot het hoogste punt te brengen, daar legt het leger zich met geheel zijn ziel er op toe, om op elk oogenblik te kunnen antwoorden aan de roepstem van Frankrijk. De tegenwoordigheid van Uwe Majesteit bij deze legeroefeningen is voor het leger zoowel een hooge erkenning als de machtigste aanmoediging. De legerhoofden weten het, de troepen gevoelen het, en met vreugde maak ik mij tot hun tolk, door mijn glas op te heffen ter eere van CJwe Majesteit en van de keizerin, en tot roem van het Russische leger, aan het onze verbonden, zooals Uwe Majesteit te Chalons heeft gezegd, door de diepste gevoelens van wapenbroederschap". Na den toost speelde de muziek het Russische volkslied. In zijn antwoord zeide de Czar: «Deze manoeuvres, die wij hebben bij gewoond, hebben mij in staat gesteld, persoon lijk een oordeel te vellen over den graad van volmaaktheid van het schitterende Fransche leger en ik verheug mij van ganscher harte daarover, als over iets, waarop het bevriende Frankrijk met recht trotsch mag zijn. Ik drink op het dappere Fransche leger, op zijn roem en zijn voorspoed, en ik zal het met voorliefde steeds beschouwen als den machtigen steun der beginselen van geljjkheid, waarop de algemeene rust, de vrede en het welzijn der natiën berusten". De muziek speelde daarna de «Marseillaise" en het Russische volkslied. De gasten vertrokken na het déjeuner in rijtuigen naar Reims. Hier werd eerst een bezoek gebracht aan het stadhuis en vervolgens aan de kathedraal, waar kardinaal Langénieux zich moest bepalen tot eenigo korte woorden van welkom, omdat hij geweigerd had zijn begrootingsrede tevoren ter inzage te geven aan het Protocol. Om 6 uur vertrokken de souvereinen per trein van Reims naar Compiègne terug, overal langs den weg toegejuicht. Om 7 uur werd Compiègne bereikt. De Czar, de Czarina en President Loubet begaven zich onmiddellijk naar het slot. 1 Langs den weg werd een dubbele rij troepen opgesteld, die echter slechts met moeite de bevolking kon weerhouden, welke met toenemende geestdrift dep Czar begroette. Op het slot vond een diner in kleinen kring plaats. Vrijdag, de rustdag, heeft de Czar met President Loubet en de weder- zijdache ministers van buitenl. zaken een onderhoud gehad. Het bezoek aan Parijs heet thans weer onzeker. De veiligheidsdienst te Compiègne is uiterst gestreng. Behalve de agenten, die in het slotpark en op het kasteel zijn verdeeld, staan 1 om de 10 meters vaste posten. Om zich te overtuigen van de doelmatigheid hunner maatregelen, hebben de ambtenaren, die ver antwoordelijk zijn voor de veiligheid van den Czar en de Czarina, eenige agenten, die niet bekend zijn bij hun collega's op het kasteel, last gegeven «anarchistje te spelen" en moeite te doen, om door list in het slot door te dringen. De proeven hebben Woensdag en Donderdag geduurd. Alle pogingen der zoo genaamde anarchisten hebben schipbreuk geleden. Allen werden spoedig gearresteerd. Het heeft te Parijs Vrijdag heel wat teleurstelling gewekt, dat de Czar de stad niet heeft bezochtmen had er zoo vaBt op gerekend en wilde nog niet aan zijn weg blijven gelooven, toen de galavoorstelling te Compiègne reeds in vollen gang was. In den morgen verspreidde zich het gerucht door de stad, dat de Czar was aangekomen en déjeuneerde in het gebouw der Russische Ambassade, om dan de Alexander-III-brug te bezoeken. Spoedig bleek het gerucht valsch. Toen vertelde men, dat de Czar in den namiddag zou komen. Duizenden stroomden daarom naar de rue de Lafayette, die van het Noorderstation naar de stad leidt, naar de rue Auber en de boulevards, naar de avenue Marigny, die naar het Elysée voert, naar de avenue Nicolas II en naar den pont Alexandre III. Daar stond de menigte dicht- opeengepakt tot laat in den namiddag, doch de Czar kwam niet. Aan het Noorderstation was bet den geheelen dag een gedrang van geweld, waarin de politie met groote moeite orde hield. Men beweert, dat de Czar van het bezoek aan Parijs heeft afgezien ingevolge een speciaal politie-rapport. Nu wordt verteld, dat de hooge gasten hun verblijf in Frankrijk met twee dagen zullen verlengen en dan Zondag of Maandag te Parijs zullen komen. Dit gerucht vindt grond in sommige verschijnselen, die er op kunnen wijzen, dat Nicolaas II onverwacht in de Fransche hoofdstad zal komen. Zoo zijn voor het stationspersoneel alle toegestane verloven ingetrokken en worden buitengewone veiligheidsmaatregelen genomen. Compiègne, 21 Sopt. Gisterenavond voor het diner heeft een nieuw, langdurig onderhoud plaats gevonden, tusschen den Czar en President Loubet. Het onderhoud duurde een uur. Toen hij zich in zijn vertrekken terugtrok liet de Czar Delcassé, den Franschen Minister van Buitenl. Zaken, ontbieden en verklaarde hem, hoe tevreden de Czarina en hij waren geweest over de soirée en de revue. De Russische Minister van Buitenl. Zaken, graaf Lamsdorf, had hedenmorgen weder een onderhoud. Parijs, 21 Sept. Op het oogenblik waarop de Czar de grens overging, heeft hij aan den 'president der Republiek het volgende telegram gericht: Pagny a. d. Moezel 9.40 u. 's avonds. Onder den heerlijken indruk van de enkele dagen in Frankrijk doorgebracht, stellen Wij, de Keizerin en ik, er prijs op, u opnieuw uit drukking te geven van de levendige gevoelens, die ons bij het verlaten van den Franschen bodem bezig houden. Diep bewogen verzoeken Wij u onzen oprechten dank te aanvaarden, en daarvan de tolk te willen zijn bij allen, die met roerende hartelijkheid deel hebben gehad aan de huldebewijzen, waarvan Wij het voorwerp zijn geweest. Het istot de Fransche natie, die zoozeer bemind en op prijs wordt gesteld door Rusland, dat Wij onzen oprechten dank brengen, terwijl Wij daarbij onze innigste wenschen voor haar welzijn voegen. De Czar heeft aan Waldeck-Rousseau verzocht 100,000 franken uit te deelen onder de armen van Parijs, 15,000 te Duinkerken, 15,000 te Compiègne, 15,000 te Reims en 5000 aan de slachtoffers van de ontploffing te Rapault bij Tours. De Temps deelt mede, dat de Czar met zoovele woorden aan president Loubet beloofd heeft, terug te komen, met Parijs als eenig doel van den tocht. Betheny, 21 Sept. De Keizer liet aan generaal André, en aan de generaals Bruyère, Négrier en Dechesne het grootkruis van de Alexander Nefsky-orde overhandigen. De commandanten der legercorpsen krijgen het grootkruis van den Witten Adelaar, de divisie- generaals de orde van de Heilige Anna, eerste klasse, de brigade-generaals de orde van Stanislas, tweede klasse, de chefs van den staf der corpsen de Heilige Anna, tweede klasse. Verscheidene andere onderscheidingen zijn gegeven aan officieren en ook aan soldaten, die in China hebben gediend en de revue hebben meegemaakt. Duifschland. Te Brunswijk is een diefstal ontdekt, waar van de confectie-handel der firma Weibe sedert vele jaren dupe is. Men heeft gevonden, dat de diefstallen van goederen reeds gedurende 16 jaar plaats hebben. Gedurende dien tijd werd er voor een bedrag van 200 000 mark gestolen. De dievenbende, bestaande uit vroegere en tegenwoordige bedienden der firma, is gearresteerd en enkelen hebben reeds bekend. Een huiszoeking heeft reeds voor een waarde van 20.000 mark aan gestolen goed terecht gebracht, dat gedurende de laatste twee jaren vermist was. Een groot aantal personen wordt van heling verdacht. De diefstal is, blijkens nadere berichten, uitgekomen door een mantelnaaister, die reeds 16 jaar bij de firma werkzaam was en van den eersten dag af, dat zij er in dienst kwam, flink meegestolen heeft. Medeplichtig zijn een aantal vroegere winkeljuffrouwen, die thans voor een deel gehuwd zijn. Onder de beiers bevinden zich gepensionneerde beambten renteniers en vroegere winkeljuffrouwen. De diefstallen werden steeds voortgezet, niettegen staande er in de zaak herhaaldelijk nieuwe eigenaars kwamen. Nederland. Leeuwarden, 18 Sept. Toen gisteren middag de sneltrein, welke 4.42 uur alhier aankomt, op de hoogte van Wolvega gekomen was, ging een tweede-klas-reiziger in de retirade naast de coupé, waarin hij gezeten was. Toen de trein alhier aankwam en do reiziger nog steeds niet weer voor den dag was gekomen, gaven zijn medereizigers hier van kennis aan den stationschef. De deur werd geopend en toen bleek, dat de vreemdeling gestorven was, wat onmiddellijk daarop door den ontboden geneesheer werd Uit betrouwbare informaties is gebleken, dat de zoo plotseling overledene was de heer J. T., mede-directeur van de levensverzekering maatschappij «Helpt elkander", vroeger woon achtig te Franeker, thans te Rotterdam. Arnhem, 21 Sept. De Prov. Staten van Gelderland hebben heden tot lid der Eerste Kamer gekozen mr. W. van Basten Baten burg, oud-lid der Tweede Kamer, te 's H r- togenbosch, met 37 stemmen. Op jhr. G. A. van Nispen alhier waren 20 stemmen uitgebracht. Utrecht, 19 Sept. Ongeveer 6 maanden geleden verloor de metselaar S. alhier door den dood zijn vrouw en werd sedert de huis houding door zijn 14-jarige dochtertje waar genomen, aan wie tevens doordien hij den ganschen dag afwezig is ook de zorg voor een jonger broertje en zusje was opgedragen. Aanvankelijk ging alles boven verwachting goed, doch spoedig bleek zij tegen de verleiding niet bestand te zijn en werd oneerlijk. Waren het eerst kleine bedragen, welke de man vermiste, langzamerhand werden deze grooter, zonder dat hij omtrent den dader zekerheid verkreeg, daar het meisje steeds één der buren onder verdenking wist te brengen. Eindelijk door haar vader gesnapt, bekende zij haar schuld en beloofde beterschap, doch gisterenmorgen, zich andermaal aan oneerlijk heid schuldig gemaakt hebbende, bleef ditmaal de straf niet uit. Hierover schijnt het meisje zich te hebben willen wreken, althans toen haar vader gisteren naar zijn werk was, heeft zij een linnenkast opengebroken, daaruit f 78 ontvreemd en is er toen met haar Zondagsche plunje aan, vandoor gegaan, zonder eenig spoor achter te laten. Toen de vader des avonds thuis kwam, vond hij het meisje en zijn spaarpenningen verdwenen. De zaak is nu ia handen der politie. 'fc Gravenhage, 21 Sept. Gisteren had de Minister van Binnenl. Zaken en tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, dr. Kuyper, een langdurig onderhoud met de Boerendeputatie. Eerstdaags zal weder eene verkiezing voor de Prov. Staten van Zuid-Holland noodig zijn. De heer mr. P. A. Tukker, afgevaardigde voor Delft, gaat zich met der woon te Ede vestigen. Rotterdam, 21 Sept. Voor de weduwe Berkhoudt, wier man verdronk bij zijn pogingen om een kind uit den Lagen Boezem- singel te redden, is totaal ingekomen f 161.50. Zierikzee, 23 Sept. In dank hebben wij ontvangen het jaarverslag der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. Daaruit blijkt, dat de goede resultaten, door opvoeding en onderwijs in deze instelling verkregen, oen schitterende voldoening zijn voor hen, die hun tijd en krachten aan deze instelling wijden. Aan het hoofd er van staat de heer Job van der Have. Wil de Maatschappij aan haar schoone roeping blijven beantwoorden, dan is het hoog noodig, dat velen zich alsnog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1