ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 September 1901. Tweede Blad. Jachtverpachting. NIEUWSTIJDINGEN. MIDDELBURG--ZIERIKZEE. ABVERTENTIEN. 30-jarige Echtvereeniging (Z ierilizeesclie Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7592. DirecteurA. T. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënran 13 regel» 30 Ot». meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrijdags middag» 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zijn voornemens op 3MEaandug; <1 e ia S3 Septcmbor o. lc.des namiddags te 12'/i uur, op het Raadhuis, behoudens de rechten van derden, in het openbaar, aan den hoogstbiedende, te vex*- pne liton: .de jacht in bet drooggelegde Dijkwater", voor zoover dit eigen dom der gemeente is. De pacht gaat in met den dag der toewijzing, en eindigt met de sluiting van het jacht-seizoen 1906/1907. De voorwaarden liggen ter lezing op de gemeente secretarie. Zierikzee, den 16 September 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transvaalsch>Engeische oorlog. Londen, 18 Sept. Uit Pretoria wordt gemold, dat de colonne onder bevel van kolonel Allenby, er in geslaagd is het kamp van don Boerencommandant Preeler te Scheepskraal te verrassen, met het gevolg, dat 21 Boeren en de commandant gevangen genomen werden en de Engelschen een aantal wagens, eenig vee, een hoeveelheid ammunitie en levensmiddelen in handen kregen. In het geheel heeft kolonel Allenby, na een tocht van twee weken door de Magaliesbergen, 70 Boeren gevangengenomen, vanwie er twee onder besohuldiging staan inboorlingen vermoord te hebben. De volgende voornaamste Boeren aanvoerders zijn op het oogenblik nog in het veld, en kunnen dus getroffen worden door Kitchener's proclamatie. Kommandant-Goneraal Louis Botha, de commandanten Christiaan Botha, Viljoen, Delarey, Beyers, Lucas Meyer, De Wet, Kemp, Wessels, Kritzinger, Pouché, Malan, Scheepers en Smutspresident Steyn, staatssecretaris Reitz en de waarnemende president Schalk Burger. Een particuliere brief, van Boerenzijde in de eerste dagen van Augustus van het oorlogsterrein verzonden, bevat de volgende »In Kaapkolonie is generaal French bij Wellington door de Boeren omsingeld. Hij heeft zich eerst kunnen losmaken na een gevecht, dat hem 600 man aan dooden en gewonden heeft gekost. Lord Kitchener heeft 30.000 man in Trans vaal en den Vrijstaat als hulptroepen aan French moeten zenden. Durban, 48 Sept. Met het oog op den to verwachten Boeren-inval in Natal heeft de gouverneur heden een bevel uitgevaardigd, waarbij de Natalsche veld-artilleriede karabiniersen de verschillende corpsen Mounted Rifles opnieuw onder de wapenen worden geroepen. 2000 Boeren-krijgsgevangenen wachten hier op transportatie, voor een deel naar Indië. Van de anderen is de bestemming nog niet bekend. Dinsdag is eene patrouille gardegrenadiers onder luitenant Rebow op eene boerderij bij do halte Reitz van de spoorweglijn De Aar- Nauwpoort door de Boeren omsingeld en na eenen hardnekkegen strijd gevangengenomen. Luitenant Rebow en één man zijn daarbij gesneuveld en twee man gevaarlijk gewond. Een sergeant verdronk, terwijl bij eene rivier overstak om hulp te halen. Londen, 49 Sept. Kitchener seint, dat bij eon verkenning ten zuiden van Utrecht de Engelschen werden Joverweldigd en drie kanonnen verloren; 3 Engelsche officieren, 20 man gedoodéén officier, 30 man gewond 450 man gevangengenomen. French rapporteert, dat Smits met een eskadron lanciers heeft gestormd bij Elands- rivierpoort, ten westen van Tarkestad, om door een cordon van colonnes te breken, die trachtten hem in te sluiten. Drie Engelsche officieren sneuvelden en twintig manschappen één officier en dertig man werden gewond. De Boeren waren gekleed in de uniform der Engelsche soldaten (khakie). Hoe do geest onder de krijgsgevangene Boeren in de barakken van Lady smith is, blijkt uit het volgende In een der barakken was een piano. Er werden concerten gearrangeerd, waarbij één der krijgsgevangenen het directeurschap waarnam. Toen op één dor avonden het concert bijna afgeloopen was, stelde de directeur voor do volksliederen te zingen. Dit geschiedde, maar één der aanwezigen stond bij het Transvaalste volkslied op en vertrok. Den volgenden avond was er weer concert. De directeur nam vooraf het woord en zei: sOns hê gisteraand muziek gemaak en de volksliederen gezing. Ons zal dat weer doon, mar voor dat ons begin mot erst di gisteraand het weggeloop, de kamer uit; hij is mos hier?" Bedoelde persoon, die aanwezig was, hield zich stil en vertrok niet. Daarop werd één der aanwezigen naar het achtereinde der kamer gezonden, om te zien, of bij weg was en toen een ontkennend antwoord kwam, vroeg de directeur twee vrijwilligers om uit de zaal te ver wijderen. Bij de dreigende houding van de geheele kamer vond de patiënt echter beter maar vrijwillig te verdwijnen. Tegen kwart vóór tienen zei de directeur: »Ons gaan nou morre naar Bermuda, mar nou zal ons erst nog eens hier voor 't lest de volksliederen zing". Don volgenden morgen stonden de slacht offers tusschen de wachten. Eenstemmig werd het »Kont gij dat volk vol heldenmoed aangeheven en op do maat van dit lied ging het uit het kamp en door Ladysmith naar het station. Hier werd hot bevel over het escorte door. een ander officier overgenomen, die uit woede over zooveel enthousiasme do gereedstaande derde-klasse-waggons lied weg halen en vervangen door open goederenwagens. Toen klonk het: Three cheers for His Majesty's carriages". (Drie hoera's voor de wagens van Z. M.) Bij do vertrekkonden bevonden zich ook Steijn te Reitz waren gevangen genomen. Deze heeren waren alle te Pretoria voor Kitchener geweest en waren overtuigd, dat Steyn, De Wet enz. onder geen andere voorwaarde dan volkomen onafhankelijkheid den strijd tegen Engeland zouden opgeven. In het kamp bevonden zich verraders. De kampcommandant wist den volgenden dag, hetgeen den vorigen was voorgevallen. Het zingen der volksliederen werd verboden. De Engelsche krijgsgevangenen hadden indertijd te Pretoria ook niet hun volkslied mogen zingen, heette het. Een predikant, mede krijgsgevangene, werd haarfijn verteld, wat hij had gepreekt, en toen een bedreiging niet hielp, en hij beweerde, dat hij Gods woord moest verkondigen op de manier, zooals hij het verstond, werd hij naar een ander kamp overgebracht. Zuid-Afi»ika. dat tot dusverre verschoond is van de krijgswet, wordt aan de Daily Mail d.d. 28 Augustus geschreven, wordt thans bedreigd met die bezoeking. Tijdens de laatste dagen is er zeer veel over geredeneerd. Ik verneem, zegt de correspondent, dat het voorstel, om Kaapstad onder de krijgswet te plaatsen, uitgaat van lord Kitchener en dat het voorstel wordt onder steund door den gouverneur van de Kolonie, Sir Walter Hely Hutchinson. Hot kabinet is als één man tegen de uitbreiding van de regeering door het zwaard tot do hoofdstad en het kabinet wordt gesteund door de geheele gemeente, behalve eenige fanatieken, die denken, dat de militairen eenige rebellen, die de straten verpesten, zouden opruimen. Het ministerie wil in geen geval de burger lijke wetgeving inkrimpen en liever dan zijn toestemming te geven, zal het een crisis van bet meest ernstige karakter te voorschijn roepen. De ondervinding over het militaire bestuur opgedaan in districten, waar de krijgswet is afgekondigd, heeft de verant woordelijke mannen huiverig voor de uit breiding van het systeem gemaakt. Ik herhaal slechts de meening van vele hooggeplaatste personen, wier loyaliteit boven verdenking staat, wanneer ik zeg, dat een zeker aantal officieren, die belast waren met het bestuur, de loyaliteit van een groot aantal burgers op een zware proef hebben gesteld, om het zacht uit te drukken. Men verneemt bijvoorbeeld, dat een Hol- landsch predikant en de ouderlingen voor een commandant werden gebracht en met 3 pond ieder werden beboet, omdat zij een huwelijks plechtigheid haddon voltrokken, zonder ver gunning te vragen aan den commandant; van een commandant, die de burgers twaalf mijl ver met hun paarden liet trekken om ze in te leveren en ze daarna weigerde in ontvangst te nemen; van vele commandanten, die ver af wonende Boeren vergunning weigerden bm meer dan zeven dagen voedsel in huis te hebben, ofschoon zij weten, dat die Boeren vijf dagen noodig hebben met hun ossenwagens. Het kan zijn, dat er binnenkort ernstige gebeurtenissen voorvallen. Yan één ding ben ik echter zeker, en dat is, dat zoolang het tegenwoordige kabinet het bewind voert, er geen krijgswet te Kaapstad zal zijn. Het is een fight to the finish". Wanneer men in aanmerking neemt, dat bovenstaande aan de Daily Mail geschreven wordt, schijnt de veronderstelling niet te gewaagd, dat de correspondent te Kaapstad althans langzamerhand genoeg krijgt van den oorlog en zijne gevolgen. Amerika. De dood van president Mac Kinley. De overbrenging van het lijk naar Washington. De trein, die Maandagmorgen van Buffalo vertrok met het stoffelijk overschot van president Mac Kinley, om dit naar Washington over te brengen, heeft de geheele reis letterlijk gemaakt tusschen twee rijen belangstellenden. Yoor op de locomotief waren twee witte en een zwart vlaggetje geplaatst. De machine was met rouwkrip versierd, evenals de eerste wagen. De lange weg van Buffalo naar de hoofdstad werd afgelegd met een snelheid van niet meer dan vijftig kilometer per uur. 8.45 's morgens vertrok de trein en 's avonds ongeveer negen uur werd Washiogton bereikt. Onderweg werd nergens stilgehouden, maar in alle stations stond het zwart van de menschen, die eerbiedig het hoofd ontblootten, de heeren, die bij de ontsnapping van president" toen de rouwtrein voorbijreed. In alle Bteden, waar het langs ging, werden de doodsklokken geluid, te Lockhaven strooiden meisjes bloemen. Yoordat de trein Olean passeerde, vroeg mevrouw Mac Kinley eenigen tijd naast de lijkkist te mogen zitten. Dr. Rexey maakte daartegen aanvankelijk bezwaar, omdat de weduwe van den president reeds 's morgens, aan het station te Buffalo, bijna in zwijm gevallen was en zij in den trein gedragen had moeten worden. Op haar herhaald aandringen echter willigde hij het verzoek in. Dadelijk na de aankomst te Washington werd do kist van het station naar het Witte Huis overgebracht. Het escorte bestond uit cavalerie en officieren van leger en vloot. In het Witte Huis werd het lijk tentoon gesteld. Dinsdagmorgen geschiedde de overbrenging van het lijk van het Witte Huis naar het Kapitool. Alle ambassades en gezantschappen waren hierbij vertegenwoordigd en bij den lijkdienst in de Rotunda. Geëscorteerd door geregelde troepen, matrozen, mariniers en veteranen van het Groote Leger, verliet de stoet te negen uur het Witte Huis. In het gevolg bevonden zich president Roosevelt cx-president Cleveland, de vertegenwoordigers van alle takken der nationale regeering, een aantal gouverneurs van staten met hun staven, verscheidene burgerlijke personen en ver- eenigingen. Mevrouw Mac Kinley bleef op het Witte Huis. De kist werd te 40 uur 35 min. in een groote ruimte onder den koepel van de Rotunda geplaatst. Te elf uur begon de godsdienstoefening. Ondanks een voortdurenden motregen waren de straten vol volk. De lijkkist werd vervoerd in een eenvoudige zwarte koets, getrokken door zes zwarte paarden met zwarte draperieën met strikken behangen. Na den lijkdienst werd het publiek bij het lijk toegelaten. Om halftien in den avond werd de kist onder het gelui der klokken en het gedreun der kanonnen overgebracht naar het station en in den trein geplaatst, die het lijk naar Canton zou vervoeren, waar de begrafenis plaats heeft. Yolgens de Daily Mail weet Czolgosz nu, dat zijn slachtoffer aan de bekomen wonden bezweken is. Hij moet dit bemerkt hebben aan den lijkstoet, die onder de tonen der militaire muziek niet ver van zijn gevangenis voorbijtrok; een glimlach vloog over zijn gelaat, toen hij de treurmuziek hoorde en hij begreep wat dit beteekende; maar dadelijk herstelde hij zich weer en vroeg niets aan zijn bewakers. De eerste dagen luidde telkens zijn vraag: Is Mac Kinloy dood? Doch daar men hom geen antwoord gaf, vroeg hij niet meer. Maandagavond werd Czolgosz voor de rechtbank te Buffalo gebracht en beschuldigd van moord op president Mac Kinley met voorbedachten rade. De straf, die op deze misdaad staat, is^ de dood door middel van den electrischen stoel. Czolgosz zag er weerzinswekkend uit, zooals hij daar met geboeide handen en streng bewaakt voor het Hof stond. Een baard van eenige dagen maakte zijn verschijning nog minder aantrekkelijk. Hij bewaarde een volkomen stilzwijgen en keek zelden op hij hield zijn oogen voortdurend op den grond Sericht. Ofschoon hij er aanvankelijk ver schrikt en schuw uitzag, bewaarde hij een afwachtende houding, toen een rechter hem vragen deed. Hij weigerde, op die vragen te antwoorden. De ex-senatoren Lewis en Titus, vroeger leden van het Hooggerechtshof van New-York, verklaarden zich bereid, de verdediging van Czolgosz op zich te nemen. Daarna werd Czolgosz naar de gevangenis teruggebracht. Op het oogenblik, dat hij het gerechtsgebouw verliet, stortte een groote menigte zich op de politie, om zich meester te maken van den gevaDgene. De politie slaagde er in, Czolgosz behouden naar de gevangenis terug te brengen. 25 getuigen zullen in het proces worden gedagvaard. Yerteld wordt, dat aanvankelijk een Italiaan, Michael Amungi, door de anarchisten was aangewezen, om Mac Kinley te vermoorden tijdens zijn verkiezingsreis door de Unie in het najaar van 4900. Amungi volgde den president tot San Francisco, waar hij herkend en gearresteerd werd. Toen wees het lot Czolgosz aan. Het stoffelijk overschot van President Mac Kinley is Dinsdag in het Kapitool, tusschen elf uur 's morgens en zes uur des avonds, bezocht door drie-en-zestig duizend personen, tegen 475 per minuut. Door de geheel onvoldoende voorzorgsmaatregelen van de politie kwam het tot vreeselijke wanorde, waarbij vele vrouwen onder den voet geraakten en de afsluitingen verbroken werden. Om halfacht werd do kist overgebracht naar het station, te midden van een opgepakte menigte. Daar was aanwezig een eeredienst van officieren en Roosevelt, de leden van het kabinet, mevr. Mac. Kinley en Abner Mac. Kinley namen, de laatsten ondersteund door vrienden, plaats in den trein. Om 8.20 vertrok de trein over Harrisburg en Altoona om te twaalf uur te Canton aan te komen. Duizenden menschen stroomden reeds vroeg de stad binnen. Mijlen ver buiten de stad stond de bevolking in plechtige stilte langs den spoorweg geschaard. Toen mevr. Mc. Kinley uit den trein stapte, was zij zóó ontdaan, dat zij feitelijk gedragen moest worden naar het rijtuig, waarmede zij huiswaarts reed. De lijkkist werd inmiddels naar het gerechtshof gebracht. President Roosevelt, de ministers, de gouverneur van Ohio en tal van andere dignitarissen, volgden in een lango reeks van rijtuigen, meer dan een halve mijl lang. Hoofdofficieren van leger en vloot, o.a. generaal Miles en admiraal Dewey, vormden het escorte. Het publiek werd later toegelaten tot het gerechtshof, waar duizenden langs de lijkkist defileerden. Het heet, dat Czolgosz president Mac Kinley reeds op vorige reizen gevolgd heeft om te trachten hem te dooden. Op verzoek van de burgerij heeft de burgemeester van Cliffside in New-Jersey, tot de weduwe van Bresci, den bedrijver van den aanslag op koning Humbert, het bevel gericht de stad te verlaten. Zondag werd door de politie een samenkomst te haren huize belet, waarvan het doel was geld bijeen te brengen voor een verdediger van Czolgosz. Door de justitie zijn opgevraagd de kinematografische opnemingen, uitgevoerd een uur vóór den aanslag op President Mac Kinley op de tentoonstelling te Buffalo. De politie heeft hoop, onder de aanwezigen bekende anarchisten te ontdekken, mede plichtigen van Czolgosz aan den aanslag. Enkele kranten in Amerika zijn een anti-semitischen veldtocht begonnen, omdat Czolgosz een jood is. De opperrabijn heeft op die aanvallen geantwoord met te ver klaren, dat een jood ophoudt jood te zjjn, als hij anarchist wordt, daar het anarchisme in strijd is met den joodschen godsdienst en de joodsohe tradities, Czolgosz zal Maandag terecht staan, het vonnis zal Dinsdag worden uitgesproken, en de terechtstelling zal plaats hebben op 6 November. Onder, de Italianen in de Yereenigde Staten is een inschrijving geopend voor een gedenk- teeken ter eere van Mac Kinley op een van de New-Yorksche pleinen. Frankrijk. Duinkerken48 Sept. De ontvangst van President Loubet aan boord van de Standard" is uiterst hartelijk geweest. De Czar wachtte den President aan den valreep op, en greep zijn hand, die hij in de zijne bleef houden terwijl Loubet zijn welkomstgroet uitsprak. Vervolgens kuste Loubet de Czaritsa de hand, en daarna hadden de voorstellingen plaats. De Czar en de Czaritsa zeiden herhaaldelijk en hartelijk dat het hun zooveel genoegen deed, zich weer op Franschen bodem te bevinden, zij hadden het geestdriftige onthaal dat hun vijf jaar geleden daar ten deel gevallen was, nog niet vergeten. De Czar verzekerde Delcassé, dat het hem aangenaam was, hem weer te zien. Vervolgens begaven de Czar en de President zich naar de achterkajuit. De Czar droeg het lint van het Legioen van Eer over de Russische admiraals-uniform. Terwijl de »CaEaini" met Loubet te Duinker ken terugkeerde, brak de sleeptros, waardoor vertraging ontstond, en daarna moest nog de landingsbrug, die in het ongereede geraakt was, door een andere vervangen worden,. Duitschland. De bladen drukken hunne voldoening nit over de verklaring van keizer Wilhelm, dat het onderhoud met den Czar tot resultaat heeft gehad de bevestiging van den vrede. Eenige bladen zien in de reis van den Czar naar Frankrijk een nieuwen waarborg voor den vrede. Weekmarkt te Zierikzee, 49 Sept. 4901. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,60, f 0,70 en f 0,72£ de 5 Hectogram.: Kip-EierenDe Kip-Eieren zijn verkocht vóór f 0,65, f 0,92^ en f 0,95 per 25 stuks. STOOnoOTDIEHST AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'smorg. 'smidd. Zaterd. 21 7,30 3,30 Zondag 22 Maand. 23 7,30 Dinsd. 24 7,30 Woens. 25 7,30 Dond. 26 7,30 Vrijdag 27 7,30 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 Van Zierikzee 'smorK. 'smidd, Zaterd. 21 7,50 Zaterd. 21 11,30 Zondag 22 n. Cortgene 7,50 terug Z.zee 9,15 Zondag 22 n.Middelb. 11,30 Maand. 23 7,50 Dinsd. 24 Woens. 25 Dond. 26 Vrijdag 27 7,50 7,50 6,30 7,50 3,— 3,— 3,— 3,— 3, Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. TAN ABRAHAM t. d. BOOGAARD en P1ETERNELLA DE TOS. Kortqene, 22 September 1901. Hunne dankbare Kinderen. Heden avond omstreek» negen uren, overleed na een lang en geduldig lijden, onze waarde Echtgenoote, Moederen Behuwdmoeder Maria Evertse, in den ouderdom van ruim 67 jaren. God sterke ons in deze nieuwe beproeving. Elkerzee, 18 September 1901. P. K. DALEBOUT, Dochter en Behuwddochter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5