slachten van het dier, dat tot winterprovisie is bestemd. Bij den landbouwer B. Rijstenbil in den Hikkepolder is voor eenige weken een zeug gestorven, die een tiental biggen had van eenige dagen oudnegen dezer diertjes heeft men in het leven weten te houden. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 20 Sept. De arrondissements rechtbank verklaarde heden E. H., 31 jaar, laatst agent bij de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij, thans zonder beroep, wonende te Brouwershaven, schuldig aan verduistering, gepleegd door iemand, die het goed uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft, en veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van 4 maanden. Door het O. M. was 5 maanden gevorderd. Verder werden nog veroordeeld: P. v. d. V., 25 jaar, sohoenmaker, wonende te Dreischor, wegens verduistering, tot f 5 boete, subs. 7 dagen hechtenis; M. van D., 23 jaar, landbouwerszoon, wonende te Noordwelle, appellant van een vonnis van het kantongerecht alhier, wegens jachtovertreding, tot een hechtenis van 7 dagen. Tegen P. van T., 21 jaar, arbeider te Poortvliet, die heden terecht stond wegens oplichting, en reeds meermalen was veroor deeld, werd door den officier van justitie een gevangenisstraf gevorderd van 6 maanden. Zwaar geboeid is van Den Haag naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht tot het ondergaan van zijn straf, de persoon van Camille de P., die in het jachtveld onder Schoondijke op den onbezrijksveldwachter Bron heeft geschoten en deswege door het Gerechtshof te 'sGravenhage tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld ter zake van poging tot doodslag. Het gerechtshof te 's Hage bevestigde Dinsdag 1.1. het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij een arbeider te Goes, wegens diefstal van paardenhaar, werd ver oordeeld. Meineed. Gerechtshof van Amsterdam. Men herinnert zich de brutale aanranding van den kantoorbediende van de Associatie- Cassa, Nicolet, gepleegd 1 October 1900, in het gebouw van de firma Broekman Co., Singel 292, alhier. Toen deze bediende aan het loket van gezegd kantoor, gelegen op de eerste verdieping, een groote som gelds ontvangen had en zich daarmede had verwijderd, werd hij op de trap op het onverhoeds aangevallen, hem werd de hoed over de oogen getrokken en een strop om den hals geworpen; tegelijkertijd deed de aanrander pogingen om hem de portefeuille met het geld te ontrukken. Dit laatste gelukte niet, omdat Nicolet de portefeuille in een zak had gedaan, waarvan het koord om zijn pols gewonden was. Op het hulpgeroep schoten verschillende personen, die in het gebouw waren, toe en vernamen van den aangerande, dat de aan rander van beneden was gekomen en naar boven gevlucht was. Van zijn persoon, dien hij slechts vluchtig gezien had, vermocht hij geen beschrijving te geven. Onder de lieden, die ter hulp waren gekomen, behoorde ook het geheele personeel van de firma Broekman, de 24-jarige boekhouder S. en de bedienden Wit, Lusthoff en Longeberg, benevens de huisbewaarder Koch en zijn vrouw. Op het tijdstip van de aanranding bevond zich in het gebouw A. J. Knuivers, een vriend van den boekhouder S. Al spoedig viel de verdenking op dezen vriend en hij is dan ook gelijk wij inder tijd mededeelden veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. S. werd aanvankelijk als medeplichtige gearresteerd, doch moest worden vrijgelaten. De veroordeelde Knuivers beweerde in zijn verdediging, dat hij tijdens de aanranding in de deur van het kantoor met S. had staan praten en dat hij dus geen gelegenheid had gehad om de aanranding te doen. Daar dit in strijd was met verschillende getuigen-verkla- ringen, nam de Rechtbank en ook later het Hof deze verdediging niet aan en bleef hij veroordeeld. Voor het Hof was namens den verdediger, Mr. van Gigch, S. als getuige a décharge gedagvaard. Op grond van zijne toen afgelegde verklaring, die zich aansloot bij die van Knuivers, n.l. dat hij met dezen in de kantoordeuropening had staan praten, heeft de Officier van Justitie een vervolging wegens meineed uit gelokt, welke zaak heden voor de Rechtbank alhier behandeld^ werd. Ook thans weder was de verklaring van S. in strijd met die van de Wit (die verklaarde dat S. tot op het oogenblik van het hulpgeroep met hem in het kantoor was gebleven en geen gelegenheid had gehad met Knuivers of iemand anders te spreken), zoowel als met die van Nicolet en het echtpaar Koch. De Officier van Justitie, Mr, Regout, wees erop, dat beklaagde verdacht was geweest van medeplichtigheid aan de aanranding, dat hij alleen niet was vervolgd, omdat het wettig (niet het overtuigend) bewijs had ontbroken en dat hij voor het Hof een meineedige ver klaring had afgelegd om in een zaak, waaraan hij debet was, zijn compagnon vrij te krijgen. Deze daad van hem was des te erger, omdat hij niet was opgeroepen om getuigenis af te leggen; uit eigen beweging, dus opzettelijk, was hij de valsche verklaring gaan afleggen. In verband met het ongunstig verleden van bekl. hij was meermalen van ernstige misdrijven verdacht geweest, maar nimmer had 't mogen gelukken zijn schuld wettig aan te toonen meende spr. een niet lichte straf te moeten eischen en requireerde hij twee jaar gevangenisstraf. De aan beklaagde ambtshalve toegevoegde verdediger, Mr. Van Gigch, betoogde, dat bekl. niet wegens het afleggen van een valschen «eed" kon terechtstaan, omdat hij, als behoorende tot de Doopsgezinde Gemeente, geen //eed" doch de //gelofte" had afgelegd, en vroeg op dien grond vrijspraak aan, waaraan pl. toe voegde het verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling van beklaagde. Mr. Regout erkende, dat ten opzichte van het woord //eed" in de dagvaarding en ook door de Rechtbank een lapsus was begaan, doch meende, dat deze omstandigheid eene veroordeeling niet behoefde in den weg te staan. De Rechtbank begaf zich in Raadkamer om het verzoek van den verdediger te overwegen. Na 2% uur beraadslaagd te hebben, werd de terechtzitting heropend en wees de Recht bank onmiddellijk vonnis. Daarbij werd de beklaagde, als zijnde niet bewezen wat hem bij dagvaarding was ten laste gelegd, vrijge sproken met last tot zijne onmiddellijke invrij heidstelling. KERKNIEUWS. Da. A. J, Roozemeijer, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Valburg, zal Zondag 17 Nov. zijn intrede doen te Sluis. Beroepen bij de Geref. Gem. te Tholen de cand. D. Hoek te Noordwjjk aan Zee. Aangenomen het beroep naar de Doops gezinde Gemeente te Middelburg door ds. P. Sijbolts te De Rijp. De kerkeraad te Amsterdam heeft aan dr. A. Kuyper het door hem gevraagde ontslag als Bedienaar des Woords, wegens «het overgaan tot een anderen staat des levens", eervol verleend. Tot godsdienstonderwijzer te Middelburg is door de besturen der vereenigingen «Evangelische Vooruitgang" en «De Reserve kas" aldaar, in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer P. F. van de Slijpe, benoemd de heer J. Hoevers, predikant te Bergen-op-Zoom. Naar de Opr. Haarl. Crt. verneemt, moeten er plannen bestaan om, indien er eene overeenstemming mocht komen inzake de opleiding van Dienaren des Woords in de gereformeerde kerken, door samensmelting van de theologische faculteit der vrije universi teit te Amsterdam en de theologische school te Kampen, de aldus gewijzigde inrichting, hetzij te Haarlem, hetzij te Hilversum te vestigen. Te Bergen-op-Zoom zal zich met October vestigen de orde der zusters Carmelitessen uit Chartres (Frankrijk). Tevens worden aldaar terreinen gezocht voor nog eoDe Fransche zuster- en ook eene broeder-orde. O N P E B W IJ 8. Op initiatief van de afdeeliog Beerta en omstreken vau den Bond van Nederlandsche onderwijzers is te Groningen eene vergadering gehouden van afgevaardigden van een dertigtal afdeelingen van het Ned. Onderw. Genootschap en den Bondteneinde te behandelen: De wenschelijkheid van eene algemeene adresbeweging aan Gedep. Staten in zake bepaling voor de verschillende gemeenten van de jaarwedden, de belooning voor het herhalingsonderwijs en de tegemoet koming in de woninghuur voor onderwijzers. Besloten werd, aan Gedep. Staten te verzoeken, de door de gemeenten vastgestelde minima niet goed te keuren. Vijf heeren werden benoemd om het adres op te stellen en Gedep. Staten te bezoeken, teneinde de zaak toe te lichten. Voor Zeeland zou het zeker zijn nut hebben, indien ook in deze provincie eene dergelijke vergadering werd gehouden. Wat Schouwen en Duiveland betreft, was het bestuur der Arrondissements-vereeniging moge lijk wel het aangewezen lichaam om tot deze zaak het initiatief te nemen. Eene betere regeling der wachtgelden kon dan ook ter sprake gebracht worden. Het is te wenschen, dat er ten minste iets gebeurd, daar de regeling der traktementen enz. voor tien jaren geldt en het niet waarschijnlijk is, dat de meeste gemeentebesturen, als de zaak eenmaal geregeld is, zonder noodzaak in dat tijdvak tot verhooging zullen overgaan. Ook de regeling der wachtgelden eischt bij den nieuwen koers, dien wij nog zoo langzamerhand opgaan, dringend verbetering, Benoemd tot onderwijzeres te Haamstede mej. C. A. Har tog te Scherponisse. Door do invoering van den leerplicht heeft het comité tot wering van schoolverzuim te GoeB besloten zich te ontbinden. Zou uit de burgerij niet eens een stem opgaan van dankbetuiging voor de bemoeiingen, die dat comité zich bijna 30 jaren heeft getroost, om het schoolverzuim te bestrijden? Tengevolge der werking van dat comité was leerplicht voor Goes onnoodig. Post en Telegrafie. Bruinisse, 20 Sept. De heer J. L. M. Boot, klerk ten post- en telegraaf kantore alhier, is geslaagd bij het examen ter verkrijging van het telegraaf-radicaal. Zaak-Ter Laan. Naar Het Volk verneemt, is ook Ter Laan's verzoek aan Burgem. en Weth. van Delft om een voorloopig verlof, tot de zaak goed geregeld kan zijn, geweigerd en mocht hij alleen aanwezig zijn, om den eed af te leggen. B. on W. zullen in geen enkele schikking treden. FREDIKLl in onderstaande Gemeenten van Zondag 2 2 Se De Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorin, tien ure en 's avonds zes ure: ds. Essclink. Cat. Zondag 15. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. (Oogstpreek). Ilerv. Kerk te Serooskerkè: 's Nam. twee ure: ds. Zeeman van Zonnemaire. Herv. Kerk te Burgh: 'sNam. twee ure: ds. Couvée van Eikerzee, Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noord welle: 's Nam. twee ure: ds. Kapteijn. Herv. Kerk te Haamstede: 's Nam. twee ure: ds. Nauta van Noordgouwe. (Oogst preek). Gcrcf. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Koolslra. (Bediening II. Avondmaal); 'snam. twee ure: Idem. (Dankzegging). Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Couvée. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Human. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ^3s. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ureds. Nauta, BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. x. Ik ben verheugd, als het kermis is, maar nog meer in mijn schik, als ze voorbij is. Niet dat ik van haar een tegenstander ben. Och neen. Ik zie in haar nog een oud nationaal erfstuk, en tevens een interessante afwijking van den alledaagschen sleur. Maar kort zij haar duur, wil zij niet vervelen. Toch zijn er niet weinigen, die op grond van godsdienstige over wegingen onvoorwaardelijk tegen haar gekant zijn. Maar nu vraag ik, wat heeft in 's hemels naam de religie met de kermis uit te staan? Het eten van poffertjes en wafelen is toch nergens verboden. Zich op paarden en leeuwen laten ronddraaien zal geen verstandig mensch als een zondig vermaak beschouwen. Naai den schouwburg gaanen het leven aan schouwelijk voorgesteld te zien, zal zeker geen menschenziel bederven. Wat heeft men dan tegen de kermis? Mag het volk zich niet één maal in het jaar op gepaste wijze vermaken? Springt het soms uit den band? Pleegt het baldadigheden, waardoor anderen schade lijden, waarvoor de zonen van hen, die tegen de kermis ageeren, niet terugdeinzen? Geeft het woeste vechttooneelen te zien? Niets van dat alles. Ordelijk is de kermis in Zierikzee gevierd geworden. Zelfs heeft de heilige Hermandad, in weerwil van den grooten menschenstroom, die den laatsten kermisdag zich langs tenten en kramen voortbewoog, geen aanleiding gevonden iemand wegens dronkenschap of uit anderen hoofde in verzekerde bewaring te brengen of te bekeuren. Waarom ijveren zij dan, die zoo gaarne als de uitsluitend geloovigen poseeren, met zooveel felheid tegen dit traaitioneele volksfeest? Waarom wordt in hun organen van de kermis een voorstelling gegeven, die, althans te Zierikzee, in strijd is met de werkelijkheid Eigenaardig is het, dat één van die organen in een hoofdartikel de kermis totaal tracht af te breken, maar toch ook in hetzelfde nummer door de opname van kermisadvertenties haar helpt opbouwen. Neemt men, zou ik zeggen, uit de volheid van zijn overtuiging een zeker, zij het dan ook niet een gerechtvaardigd standpunt in, dan mag men ook niets doen, wat daarmede in volslagen tegenspraak is, en moet men ook de kracht bezitten aan de verleiding van den geldduivel den noodigen weerstand te bieden. Nu ik eenmaal over de kermis aan het schrijven ben, wensch ik de aandacht van het gemeentebestuur op het volgende te vestigen. Op de Balie stond de schouwburgtent van de Vereenigde Ned. Tooneelisten. De vraag is bij mij gerezen, of die tent, indien daarin tijdens een druk bezochte voorstelling brand mocht uitbreken, voldoende en veilige uitgangen bezit, waaruit de als haring opgepakte menigte zich zoude kunnen redden. In geen bevestigenden zin durf ik die vraag beantwoorden. Het komt mij zelfs voor, dat bij eventueelen brand een catastrophe niet kan uitblijven. Zij, die in de voorste rijen zitten, zullen uit de twee nood- deuren, die zich aan weerszijden van het tooneel bevinden, gemakkelijk kunnen ontkomen. Maar zij, die de middelste en daaropvolgende banken innemen, loopen groot gevaar de hoofddeur niet te bereiken. Immers vrees ik, dat velen door het opdringen der achterkomenden struikelen zullen over de trapjes, die naar de voordeur leiden. En dit kan ontzettende gevolgen na zich slepen. Wil men dus bij een onverhoopten brand een ramp voorkomen, dan zorge men het volgend jaar tijdig, dat hierin op een afdoende wijze voorzien wordt. De Maas- en Scheldebodeeen anti-liberaal orgaan, verkneukelt er zich in, dat de heer mr. Pompe van Meerdervoort, die, zooals men weet, kantonrechter te Goes is, en dank zij de leerplichtwet lid der Tweede Kamer is geworden, door zijn vrijsprekende vonnissen de leerplichtwet «den nek breekt". Ik vind, als de Maas- en Scheldebode de waarheid schrijft, waaraan ik in dit geval niet twijfelen mag, dat onze volksvertegenwoordiger al zeer ondankbaar is. Immers aan de totstandkoming van genoemde wet, die met het oog op haar leemten een zoo kostelijke gelegenheid schiep de landelijke bevolking tegen die verfoeilijke liberalen in het harnas te jagen, is hij het ver schuldigd, dat hij lot kamerlid gekozen werd. En nu breekt hij de wet, die hem ten troone verhief, den nek. Neen, zoo een snoode ondank baarheid had ik van den heer Pompe nooit verwacht. Daarbij komt, dat ik steeds in de meening verkeerde, dat een kantonrechter met JEITRTEIST Ichouwen en Duiveland. itemb er 1 O O 1, Ghr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tieu ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. TVessels. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: ds. Kunst. (Doopsbedicning). Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. G. B. Oorthuys, pred. te Rotterdam. (Doopsbediening). Herv, Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. v. d. Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 6 ure: de heer P. Koster van Apelscha. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: d-, G Smit. Gerei. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk, D. Hanse, ouder ling; 'snam. twee ure: ds. Burger van Dreischor. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ureds. Waardenburg. Geref. Kerk to Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vyf ure: ds. Gecrling van Brouwershaven. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: ds. Beversluis. het oog op de waardigheid, die hij bekleedt, aan de burgers het voorbeeld diende te geven van eerbied voor de wet. En nu getuigt het naar mijn opvatting toch niet van eerbied voor de wet, wanneer men haar «den nek breekt". Maar mag-in het algemeen een kantonrechter, die krachtens zijn ambt geroepen is voor de naleving van de wet streng te waken, en onverbiddelijk hen te straffen, die haar over treden, teneinde zijn geestverwanten te believen en hun jubeltonen op te 'vangen, middelen aanwenden om hen, die wegens schennis der wet voor zijn tribunaal verschijnen, aan de bij de wet gestelde straf te onttrekken? Mag een rechter op die wijze een wet van haar kracht berooven? De rechterlijke macht worde in Nederland nooit de dienaresse van een staatkundige of kerkelijke partij, maar blijve, trouw aan haar verhevene roeping, recht spreken naar wet en geweten. Ziekikzee, 19 September 1901. BRINIO. Niet onaardig. Er is van Pareira een allerleukst verhaal in omloop. In een provinciestad speelde met kermis zeker gezelschap. De- voorstelling eischte een behoorlijk gemeubelte. Pareira kon er nergens één loskrijgen. Ten einde raad, vraagt hij aan den tooneeldirecteur een brief, waarin de Burgemeester en zijn vrouw beleefd worden uitgenoodigd de voorstelling met hunne hooge tegenwoordigheid te vereeren. Met dien brief gaat hij naar het huis van. ZEd. Achtbare en vraagt hem te spreken. ZEd. Achtbare vindt het allerliefst en belooft te komen. «Komt u niet te laat, want het eerste bedrijf is bepaald mooizegt Pareira bij het heengaan en neemt diep z'n gelegenheids- hoed af. De burgemeester gaat vroeg naar de komedie. Pareira met zijn mannetjes hebben op den uitkijk gestaan. Zoodra de Burgemeester aan de komedie kan zijn, komen ze voor den dag en schelt Pareira aan Burgemeester's woning aan, en zegt tot de dienstmaagd: «Vrijster, kompliment van m'nheer den Burgemeester en je moest ons voor een uur hot blauwe ameublement meegevende Burgemeester heeft een aardigheidje en wou dat op het tooneel zien!" Vóór de meid antwoord kon geven, gaan de vriendjes van Pareira met hem de woning' binnen en dragen de stoelen uit huis op een kar. Pareira houdt de meid pratende tegen, beveelt onder de hand: «mannen, nu de kanapee!" en tot de meid: Heb je een vrijer? mooi daar heb-je twee lootjes voor de komedie voor morgenavond: «De Dood van Rolla of de Spanjaarden in Peru". En hier nog wat voor een glaasje bier of een zoetje En als je vrijer niet kan, dan kom je maar bij mij, dan gaan wij de kermis op", en met aait hij haar onder de kin en ziet haar kwijnend verliefd aan De meid, beteuterd en blij op de kermis te komen, denkt niet meer aan weigeren en helpt zelf, wat Pareira wil, het huis uitdragen. Met nog eon pretje en aardigheidje, een aai onder de kin, kneepjes in de wang, en een handje neemt Pareira afscheid van de meid. «Vooruit mannen, naar de komedie!" Dra zijn de mannen aan de komedie. Hit eerste bedrijf is er bijna afgespeeld. Als hot scherm gevallen is en het tooneel een blauw salon moet voorstellen, dragen de mannetjes de meubelen van den Burgemeester op het tooneel. Pareira zet ze op de juiste plaats. Het scherm voor het tweede bedrijf gaat op. De Burgemeester en de Burgemeesteresse zijn vol aandacht. Eensklaps stoot ZEd. Achtbare zijn vrouw aan en.fluistert: «Het lijken sprekend onze blauwe meubelen". «Sprekend, dezelfde kleur van trijp, hetzelfde beeldhouwwerk". «En dat tafeltje". «Zou hot «Je zou het zeggen. Maar 't kan tooh niet Onmogelijk. Hoe toevallig I" Zoodra het tweede bedrijf ten einde is, komen Pareira en z'n mannetjes op het tooneel, halen het blauwe gemeubelte er af en brengen het in een wip naar de woning van den Burgemeester terug. De meid helpt Pareira, onder allerlei grapjes, alles weer op z'n plaats zetten. Toen Burgemeester en vrouw weer thuis waren, in best humeur over het gehoorde en geziene, liepen ze langs de meubelen, bekeken die, bekeken die nog eens en zeiden »'t Is zonderling. Als ze hier niet stonden, zou je zeggen, dat ze voor 't tooneel gestolen waren. Dezelfde meubelen als in de komedie". «Ze zijn ook in de komedie geweest", merkte de meid op, «er is hier een komedie heer geweest met de boodschap van den Burgemeester om de meubelen mee te geven. Hij heeft ze weer netjes teruggebracht on ik moest den Burgemeester wel bedanken en ook de complementen aan Mevrouw". «Een komediant hier?... "Wat... En jij hebt",.. «Als m'nheer de Burgemeester iets zegt, mag ik niet weigeren". De Burgemeester was in een te goede bui om kwaad te worden. Hij begreep, dat hij bij den neus was genomen en had tact genoeg om het als een grap op te nemen. Als men den heer Pareira, thans op rijperen leeftijd, zou vragen, of die grap uit zijn jongeren tijd heusch gebeurd was, zou hij aarzelen te bekennen en antwoorden«Gebeurd is de grap, maar niet met mij, wèl met Boedels, den requisiteur bij do Rotterdammers, den vader van Leon Boedels, den couplet- zanger in Flora". En als men bij Boedels zou komen'en vragen: «Boedels heb jij die grap uitgehaald?** Zou Boedels antwoorden Waar ziet u mij voor aan I... 'k Ben nooit zoo'n grappenmaker geweest... 'tLeven is nog al grappig!... Mijn confrater Pareira weet er meer van. Vraagt u er hem naar. Hij moest vroeger altijd 'n grapje uithalen. Nu is hij bedaarder en deftigor, en wil hij van de grappen uit z'n jongen tijd niet meer weten Pas op de zieken! Te Wolvega kwamen twee personeD, die eene kar trokken, waarop een ongelukkige vrouw zat, die kermde van pijn met twee kinderen naast zich. Deze personen zeiden dat zij afkomstig waren van Ommen in Overijsel en op reis waren naar een ziekenhuis, waarin de ongelukkige vrouw zou verpleegd worden. Het gestel van de vrouw zoo zeiden zij liet niet toe om haar per spoor te vervoeren, zoodat men de toevlucht had moeten nemen tot een kar. Zij vervoegden zich ten gemeentehuize en vroegen om onderstand, maar daar het zaakje niet vertrouwd werd, kregen ze daar slechts 50 cent, doch bij het publiek verwekten zij medelijden, zoodat iemand hun een rijksdaalder gaf, terwijl een ander een rondgang deed en vrij wat ophaalde. Den volgenden morgen vertrokken zij naar Heerenveon, waar ook iemand tegenwoordig was die de vertooning te Wolvega had bijgewoond. Hij zag nu dat de zieke vrouw vrij wat opgeknapt, vlug ter been, goed gezond was en zich met de kartrekkers naar de kroeg begaf. Van Heerenveen vertrokken zij naar Leeuwarden, waar de politie spoedig een einde aan deze bedriegerij moet gemaakt hebben. Onschuldig veroordeeld. De Duitsche bladen bevatten hot verhaal van een onschuldig veroordeelde. Op een dag in de maand Maart van dit jaar kwam to Würzburg een 51-jarige schilder uit Warschau als bedelaar aan de woning vau een predikant, waar hij binnengelaten werd. Een heer, die den predikant vier bankbiljetten van 100 mark had gegeven voor een stichting, ging juist heen, en werd door den geestelijke uit gelaten. Bij zijn terugkomst gaf deze don bedelaar iets, die daarop vertrok. Kort daarna miste de predikant de 400 mark, en hij wees den bodelaar als den dief aan. Deze werd, ofschoon hij alle schuld ontkende, veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf. Dezer dagen vond de geestelijke echter de vermiste bankbiljetten terug, en gaf daar van onmiddellijk aan de rechtbank kennis, waarna de veroordeelde bedelaar torstond uit zijn gevangenschap ontslagen werd. Mooie zeden. Uit New-York wordt onder dagteekening van 28 Augustus aan de Köln. Ztg. geschreven, dat in de daaraan voorafgaande week vier negers in het publiek zijn verbrand. In Alabama woonden verscheidene negers het afschuwelijke schouwspel der langzame verbranding van hun rasgenoot bij, en schreeuwden met do blanken om het hardst. Dat wijst er op, dat dergelijke terechtstellingen reeds tot een soort fanatieke sport geworden zijn. Zij werken niet afschrikwekkend, maar aanstekelijk. Want het aantal van dergelijke misdaden, waarop de door het gebruik geëischto straf wordt toegepast, neemt blijkbaar toe. Dat het volk, dat die lynchwet toepast, lager staat dan de slachtoffers, schijnt men niet te begrijpen, en noch preeken noch dagbladartikels vermogen daar iets tegen. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 20 September. Aan de Tweede Kamer heeft Ter Laan kennis gegeven, dat hij voorloopig alloen Woensdagmiddag tegenwoordig kan zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2