Zaterdag 21 September 1901. (Z i e r i li. z e e s c li e Cour an t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAE Cz., Patent-Oliejassen B E R IC H T. Herhalings-Onderwijs. NIEUWSTIJDINGEN. I Uit Stad 6H Provincie. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7592. DirecteurA. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwa. Adrertentiënvan 13 regel» 30 Ct». meerdere regels 10 Ct».kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSnkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'ö ets. Elke regel meer 1£> ets. JP'o,t straat C 103, O 1ST T A7-A 3XT C3-ES INT in alle maten. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werkals: VisitekaartjesHuwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Zij, die zich met 1 October op dit blad wenschen te aboiineeren, ont- vaugen de tot dien datum verschijnende nonimers gratis. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Aan Ouders en Voogden wordt medegedeeld, dat de Herhalingsschool zal worden geopend Dingdag 1 October a.s., en dat de kinderen, zoowel jongens als meigjos, die van dit onder wijs willen gebruik maken, zich jDcm<ler<ta;y ^6 September ct.s.» des avonds de meisjes te 7,30 -uur en de jongens te 8 uur, moeten vervoegen aan school A in den Wevershoek. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. Nederland. Amsterdam, 17 Sept. Toen Maandag ochtend omstreeks 7 uur een boerenarbeider langs een hooi- of karwijschelf in de Buikslotcr Ham kwam, werd zijn aandacht getrokken door een zwak geschrei. Hij kwam nader en vond in eene opening even boven den grond erin gemaakt, een knaapje van ongeveer 2 jaren in schamele kleeding liggen. Hij kon echter het kind er niet uitkrijgen, zoodat hij het liggen liet en de politie met zijn vondst in kennis stelde. Een paar agenten gingen erop af en namen den knaap mede naar den naastbij- gelegen politiepost, waar de commissaris der sectie spoedig verscheen en twee rechercheurs gelastte zich nabij de schelf verdekt op te stellen, daar hij verwachtte, dat wel spoedig iemand zou opdagen om den knaap terug te halen. En zoo geschiedde werkelijk. Tegen negen uur kwam een man het kind halen. De beide rechercheurs vernamen van hem dat hij de vader was en zij vertelden hem toen waar zijn kind was. De man verhaalde nu op zijn beurt dat hij des nachts bij huiselijke oneenigheid zijn woning had verlaten, het kind medenemend en dit in de schelf, wegens het barre weder verborgen had. Ook hij had er den nacht in doorgebracht, doch nu was de twist bijgelegd en kwam hij zijn kind terughalen. 's-Gravenhage, 19 Sept. De Eerste Kamer heeft heden het Adres van Antwoord op de Troonrede, dat een eenvoudigen weer klank bevat, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op de vragen van den heer Fransen van de Putte of de Regeering eene voordracht tot oplossing van het vraagstuk der opleiding van Indische ambtenaren zou kleeden in den vorm, dat een zelfstandig oordeel dezer Kamer mogelijk werd, en of maatregelen zijn genomen of beraamd om in afwachting van eene definitieve regeling in de eventueele behoeften aan ambtenaren tijdelijk te voorzien, verklaarde de Minister van Koloniën, de heer Yan Asch van Wijck, dat het aanhangige wetsontwerp was ingetrokken; dat hij een nieuw voorstel bij suppletoire begrooting zou doen, zoodat de Kamer zelfstandig kon oordeelen. Voorts dat hij intusschen adviezen inwinten dat, indien vóór Februari een nieuwe maatregel niet kan ingevoerd worden, hij zeer zeker tijdelijke maatregelen zal nemen, om voor 1904 in de behoefte aan Indische ambtenaren te voorzien. Vóór dien tijd is het gef,>l voldoende. Het Adres zal aan de Komng'n worden aangeboden door de Commissie van Redactie, met den Voorzitter der Kamer aan het hoofd. De Kamer is tot nader uiteengegaan. Rotterdam, 18 Sept. Heden in den vroegen ochtend heeft in de Eenhoorn straat in het dubbele pand »De Eenhoorn" een geweldige brand gewoed, waarbij de hulp van vijf stoombrandspuiten en zes handspuiten noodig was, om dien tot het aangetaste perceel te beperken. In pand 6 is gevestigd de bekende fabriek van Eenhoorn-rijwielen der firma Bingham Co., en op de eerste, tweede en derde étage van pand no. 4 de kantoren en graanzolders van de graanfactors J. C. Warnitz en C. Homberg het benedengedeelte en de zolder van datzelfde pand zijn in gebruik bij de firma Bingham, als bergplaats en naaizolder van geoliede en geteerde dekkleeden. Aan de achterzijde grenst het pand »De Eenhoorn" aan de Zalmhaven tusschen de perceelen 6 en 8 is een breede brandgang, welke uitkomt op de Zalmhaven. Het pand »De Eenhoorn", dat reeds eenige honderden jaren oud is en waarin vroeger eene zoutkeet en daarna eene bierbrouwerij gevestigd waren, is alzoo aan die zijde geheel vrij met tal van vensters en zolderluiken aan de straatzijde. Een paar minuten over vieren werd de brand ontdekt door een surveilleerend politie agent aan de zijde van den brandgang, waar de galvaniseer- en nikkelkamer is. In een oogwenk verspreidde het vuur zich over alle verdiepingen van pand 6 en over den gemeenschappelijken zolder van de panden 4 en 6. Weldra waren de verschillende werkplaatsen als de bankwerkerij, slijperij, nikkelkamer, rijwielreparatie-inrichtiDg en naaizolder van dekkleeden in een vuurzee herschapenterwijl aan drie zijden de vlammen uit alle ramen woest uitsloegen en al spoedig ook de graanzolders in pand no. 4 aangetast werden, waarbij een dichte vonken regen naar buiten stoof. Geruimen tijd liep ook het gebouw van den Havendienst, op den hoek van de Eenhoornstraat en Leuvehaven in gevaar, zoodat de adjunct-havenmeester, de heer L. J. H. WiJlinge, genoodzaakt was zijn gezin in veiligheid te brengen, om onmiddellijk daarop met de drijvende stoomspuiten, welke van uit hunne ligplaats den brand konden beroiken, het vuur aan te tasten, terwijl een paar havenbootjes van uit de Zalmhaven achter in het pand hunne stralen wierpen. Omstreeks 6 uur in den morgen was men den brand vrij wel meester. De verschillende verdiepingen van de rijwielenfabriek waren toen grootendeels vernield. De schade, a&n de macbineriën toegebracht, is ontzaglijk. Het benedengedeelte van pand 6 bleef voor brandschade gespaard, doch de waterschade aan den grooten voorraad rijwiel-onderdeelen en den gasmotor van 10 paardekracht toegebracht, is niet te overzien. Van pand 4 is de graanzolder op de derde verdieping verwoest, alsmede de naaizolder voor dekkleedende schade op de eerste en tweede verdieping is nog niet te schatten. De firma Bingham Co. was voor ruim een halve ton op Rotterdamsche Beurspolis verzekerd. In de fabriek werkten 40 man. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is in de nikkelkamer, alwaar een stookplaats was. Om 8 uur gisterenavond was de fabriek verlaten. Door één der heeren Bingham konden do boeken nog intijds gered worden. Om 7 uur konden de stoomspuiten achtereenvolgens inrukken en bleven enkele slangen ter bewaking achter. Nader verneemt men nog, dat het pand x>De Eenhoorn" toebehoort aan mr. C. E. Havelaar en verzekerd is voor f 40,000. De brandschade in pand 4 bepaalt zich hoofdzakelijk tot de derde verdieping, waar de graanzolder was. De schade aan de dekkleeden zal vermoedelijk nog al meevallen. Groot is daarentegen de schade aan de rijwielonderdeelen enmachineriën, wijl het pand nagenoeg onder water gezet is. Hedenmorgen ontploften nog eenige vaten met chemische stoffen. Door een vijftal kiezers van het tweede district is een adres aan de Tweede Kamer gericht met verzoek den heer D. de Klerk niet als lid dor Kamer toe te laten. In hun uitvoerig adres goven de adressanten een overzicht van hetgeen aan die verkiezing is voorafgegaan, met name het gebru'k maken eener oude circulaire van den Christelijk- Historischen Kiezersbond. Zij beroepen zich op art. 98 der Grondwet, voorschrijvende, dat de Kamer ook onderzoekt de geschillen, welke aangaande de verkfezing-zelve oprijzen. 1 De zaak heeft, paar adressanten meenen, een nog ernstiger "karakter, wijl het vermoeden zou bestaan, dat de heer De Klerk zelf zich 1 niet buiten het bedrog heeft gehouden. I Geertruidenberg, 18 Sept. Een der beide korporaals van de 3e comp. 5e bat. 6e reg. j inf., behoorende tot het garnizoen alhier, die voor eenigen tijd geleden deserteerden in gezelschap van den sergeant Le Rutte, met i het doel om gezamenlijk dienst te nemen bij het Boerenleger, is Dinsdag j.I. te 's-Hertogen- bosch aangekomen en ter beschikking gesteld J van den auditeur-militair aldaar. Aangezien er voor het drietal geen gelegenheid was om naar Afrika te komen, hadden de korporaals Baijen en Simons zich voor het Vreemden legioen aangemeld, terwijl sergeant Le Rutte terugkeerde en zich ter beschikking stelde van de militaire autoriteit. Laatstgenoemde bevindt zich dan ook reeds geruimen tijd, in afwachting van de beslissing van den krijgsraad, in voorarrest. I Baijen en Simons zijn werkelijk bij het Vreemdenlegioen ingedeeld geweest, maar uit A'giers gedeserteerd. Baijen is in Parijs 1 achtergebleven. Het tafereel, door Simons omtrent het verblijf te Algiers en den toe stand in het Vreemdenlegioen opgehangen, geeft daarvan een allertreurigst beeld. Zierikzee, 20 Sept. De in ons vorig No. vermelde barge, die in het Veergat aan den grond gezeild was, is gebleken te zijn de Enterprise", kapt. Hawks, met ledige flesschen van Londen naar Remagen. j Het schip had geen schade bekomen en heeft de reis voortgezet, i De samenstelling van de commissie van overneming bij mobilisatie van voor den krijgs dienst geschikte paarden voor de provincie Zeeland, is met ingang van 15 November opnieuw vastgesteld als volgtledende gepens. luit.-kolonel der artillerie O.-I. leger J. J. Munniks de Jong te 's-Gravenhage (tevens voorzitter) en de plaatsverv. distr. veearts E. L. van Mervennée te Middelburg; plaatsverv. leden, de gepens. ritmeester der cavalerie A. H. J. Duijm te 's-Gravenhage, en de plaatsverv. distr. veearts M. Luciëer te Oostburg. Bij de eerste jacht op patrijzen enz. door Belgische jagers zijn in de ambachts heerlijkheid Borsele maar eventjes geschoten 198 patrijzen en 25 eenden. In den aanstaanden winterdienst der spoorwegen, 1 Oct. a.s. in werking tredend, is, wat de Zeeuwsche lijn betreft, slechts een geringe verandering in één trein. De trein, die te 1.7 nam. uit Vlissingen vertrekt, wordt te beginnen met Bergen-op-Zoom, 3 minuten vervroegd. Hij komt dus te 3.7 in Roosen daal, (thans te 3.10). Bij beschikking van den Minister van "Waterstaat, Handel en Nijverheid zijn benoemd tot buitengewoon opzichter bij het bouwen van de schutsluis te Terneuzen, de heer A. J. Schouten, en bij het bouwen van twee sluis- hoofden te Sas van Gent, de heer A. J. D. Wever te Bruinisse. Noordgouwe. De gemeenteraad heeft in plaats van wij Ion den heer R. Groene veld de Kater tot mbtenaar van den burgerlijken stand benoemd den heer jhr. C. A. van Citters. Scharendijke, 19 Sept. De haven trekt niét alleen veel kijklustigen zoo van onze omgeving als van elders, maar ook zag men er in de laatste dagen een achttal schepen binnenloopen, sommige de vlag geheschen. ('t Is er dan ook voor den schipper heel wat anders dan te liggen in Den Oase, waar nog geen eükel peeschip is). Toch zijn de werkzaamheden nog lang niet geëindigd. De baggermolen, die van binnen uit bezig is den havenmond uit te diepen, kan deze week slechts betrekkelijk weinig uitrichten, zoodat diepgeladen schepen zelfs bij hoog water nog niet altijd kunnen binnenkomen. Scherpenisse, 19 Sept. Op de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering alhier zal weer behandeld worden het al of niet tot stand komen van een telefoon. Een paar weken geleden is den raad een verzoekschrift, voorzien van een 25 handteekeningen, aangeboden. igemeen wordt er gehoopt, dat hun verzoek niet te vergeefs moge zijn, en alzoo een einde zal komen aan de schade en moeilijk heden, die er aan verbonden zijn door niet een eigen telefoon te bezitten. Eenige Belgische jagers, die alhier jaarlijks een jacht op patrijzen komen doen, hebt an van de week slechh 2 patrijzen en 2 snippen geschoten. De oorzaak van dien slechten sfioop moet vooral hierin gezocht worden, dat wegens den drogen zomer vele slooten en greppen droog staan en dat 't wild zich daarin gemakkelijk kan verschuilen. Oud-Vossemeer. Door het bestuur van het Waterschap Oud-Vossemeer was, ingevolge een besluit van ingelanden, aan heeren Gedep. Staten machtiging verzocht om kasgeld tijdelijk te beleggen in certificaten N. W. S. Gedeputeerden waren van meening, dat deze machtiging niet kan verleend worden en dat zulke gelden op het Grootboek moesten geplaatst wordendoor genoemd bestuur werd in beroep gegaan bij H. M. de Koningin en daar deze aangelegenheid reeds in den Raad van State is behandeld, kan weldra de Koninklijke beslissing tegemoet gezien worden. Door M. den Engelsman, dijkwerker aan den Vanhaaftenpolder, is laatst een jonge zeehond op één der zandplaten voor genoemden polder gelegen, levend gevangen. Hij heeft het diertje doodgeslagen en de vinnen ingeleverd ter bekoming. van de daarvoor gestelde rijkspremie. Goes. De vereenigiog van huiseigenaren heeft besloten zich met een adres tot de Koningin te wenden, teneinde intrekking of vernietiging te vragen van het raadsbesluit inhoudende de regeling van het tonnenstelsel als onderdeel der gemeentereiniging. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat er voor H. M. geen termen bestaan om dit besluit te vernietigen en daarom zal die vereenigiog een onderzoek doen instellen naar de wensche- lijkheid en mogelijkheid van eigen exploitatie. Middelburg, 18 Sept. Hedenmorgen te ongeveer tien uur vond alhier een inwonend meisje het lijk van vrouw S., geb. K., een nog betrekkelijk jonge Duitsche, op den vloer harer woning, een kroegje in de Koestraat, liggen. Het lijk lag, met een kussen, voor de bedstede. Nadat de politie hiermede was in kennis gesteld, werd een onderzoek gehouden, dat eenigszios het vermoeden aan misdaad opwekte. Of hier inderdaad moord is gepleegd, is nog niet uitgemaakt. Lijkschouwing moét plaats hebben, de doode is per brancard naar het gasthuis vervoerd. Uitwendig waren op het lijk geen teekenen van geweld waar te nemen. De man der doode, die tusschen negen en halftien uur zijn woning verliet, is vertrokken zonder dat men weet waarheen. Men ver moedt dat hij naar Vlissingen is geloopen. Het meisje, dat boven sliep, heeft van twist of iets dergelijks niets bemerkt, hoewel het bekend is, dat de harmonie van het echtpaar veel te wenschen overliet. In de buurt oppert men de veronderstelling dat de man, na een twist, het huis is uit- geloopen en dat de vrouw, tengevolge van te groote opgewondenheid en boosheid, een beroerte heeft gekregen. Den man was men hedenmiddag nog niet op het spoor. Men weet te vertellen, dat S. des morgens nabij zijn woning is teruggekomen, maar, een volksoploop voor zijn deur ziende, weder op zijn schreden is teruggekeerd. S., wiens vrouw "Woensdagmorgen dood in hare woning in de Koestraat alhier werd gevonden, is des namiddags van dien dag in Vlissingen aangehouden en naar Middelburg overgebracht. Na de soctie op het lijk der vrouw, is de man ter beschikking geBteld van de justitie en naar het huis van bewaring alhier over gebracht. Nader is gebleken, dat sommige huurlieden wel des nachts rumoer van een twist in de woning meenen gehoord te hebben. M. Ct, Aanbestedingen, Verkoopingen eng. De vereenigiog Vooruitgang is ons Streven" te Scherpenisse heeft aanbesteed de levering van 30.000 K.G. superphosphaat en 1200 K.G. kaïniet. Voor de superphosphaat zijn ingeleverd 7 biljetten, n.m. van Coenen «Sc Schoenmakers te Uden, voor f 2.66 de internationale guano- en superphosphaat- ma at schappij te Zwijudrechtvoor f 2.66 P. J. van Ardenne te Dordrecht, voor f 2.64 M. D. Geuze te Scherpenisse, voor f 2.63; J. Hage te St.-Maartensdijk, voor f 2.61 P. G. Adriaanse te Bergen-op-Zoom, voor f 2.60A. J. Verstraate te StaveDiase, voor f 2.57. Voor kaïoiet zijn ingeleverd 2 biljetten, n.m. van Coenen Schoenmakers te Uden, voor f 2.60 en P. J. van Ardenne te Dor drecht, voor f 2.52. Alles per 100 K.G. De laagste inschrijvers zijn met de levering belast. Aan het departement van marine is onderhands aanbesteedde bouw van een stoom-transportvaartuig voor het loodswezen. De laagste inschrijving was die van de Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen (f 118,000). Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 19 Sept. De Tentoonstelling van Zaaigranen, heden gehouden in het «Huis van Nassau" alhier, en uitgaande van de Centrale Tentoonstellings-Vereenigiog «Landbouwbelang", was druk bezocht. De jury, bestaande uit de heeren J. E. Mulock Houwer, S. J. de Rijke en Job van der Have Cz., kende aan de navolgende inzenders bekroningen toe Inzendingen van Handelaars: Ruwarige Essex, le prijs, Labrijn Pilaar, Goes. 2e prijs, S. J. de Rijke, Sirjansland. Gladkaf-Essex. 2e prijs, Labrijn Pilaar, Goes. Roodkaf-Tarwe. le prijs, Labrijn «Sc Pilaar, Goes. Duivendaal-Tarwe3e prijsLabrijn «Sc Pilaar, Goes. Zeeuwsche Tarwe. 3e prijs, Labrijn «Sc Pilaar, Goes. Witte Engelsche Tarwe. 3e prijs, Labrijn «Sc Pilaar, Goes. Próbsteier Rogge, le prijs, Labrijn «Sc Pilaar, Goes. Schlanstddter Rogge. 2e prijs, Labrijn Pilaar, Goes. Winter gerst, le prijs, Labrijn «Sc Pilaar, Goes.. 2e prijs, idem. Inzendingen van Landbouwers: Ruwarige Essex, le prijs, M. Stouten, Kapello. 2e prijs, D. Groeneveld de Kater, Noordgouwe. Gladkaf-Essex. 2e prijs, A. A. Vis, Noord- gouwe. 1 Challenge-Tarwe. 2e prijs, D. Groeneveld de Kater, Noordgouwe. Rogge, le prijs, D. Groeneveld de Kater, Noordgouwe. 2e prijs, Th. Brouwer Cz., Oosterland. Wij hebben ontvangen het programma van het onderwijs op de winteraehool. Gelijk men weet, is het doel van dat onderwijs aanstaande landbouwers in de gelegenheid te stellen op weinig kostbare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouw- en tuinbouwbedrijf te verkrijgen. De inrichting heeft een te goeden klank, dan dat wij het noodig achten haar aan te bevelen. Wie inlichtingen wenscht, wende zich tot den directeur, den heer I. G. J. Kakebeeke te Goes. Sirjansland. Deze week is de eerste bieten-levering voor den heer Vlekke, weder begonnen en naar de haven vervoerd, zoodat de gewone drukte, aandat vervoer verbonden, weder begonnen is. De eerste bieten van de Gebr. Slruijk te Siijansland zijn gewogen op de nieuwe fairbank aan de Blauwe Keet. Stavenisse, 19 Sept. Met de levering van suikerbieten heeft men alhier ook een aan vang gemaakt. De opbrengst valt nog al niet tegen, hoewel de bieten niet groot van stuk zijn. Blijkens eenige gedane onderzoekingen zal het gehalte, indien er niet te veel aan houdende regen komt, ook wel bevredigend zijn. De opbrengst van de aardappelen is verre beneden die van het vorige jaar. Overziet men den polder alhier, dan komt men dadelijk tot de conclusie, dat er nog heel wat van de menschen en de paarden gevergd zal worden, eer men zeggen kan, dat het landwerk klaar is, daar men hier in hoofdzaak najaars vruchten teelt. Een droog najaar is dan ook aller wensch. Voor den alhier op te richten curus in landbouwkunde hebben zich 13 leerlingen aangemeld, zoodat, wanneer het rijkssubsidie, dat aangevraagd zal worden, verleend wordt, de totstandkoming verzekerd is. Oud-Vossemeer. De vlekziekte onder de varkens eischt nog voortdurend offers onder deze gemeente, of wel noopt tot ontijdig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1