ADVERTENTIEN. P. J. BOOT Nlz., f 10," belooning Rijks Landbouw-Winterschool Hopen wij intusschen dat de stap iets zal uitwerken, maar verwachten kan men niet veel, nu opnieuw de Russische Keizer met dien van Duitschland «voor langen tijd" den vrede in Europa heeft gewaarborgd, zooals de Duitsche Keizer zich heeft uitgelaten. Op dit oogenblik beteekent toch de vrede van Europa, de vrijheid van Engeland om Zuid-Afrika uit te moorden. Is, zou men, hoe ook vredegezind, willen vragen, die prijs niet te duur? Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). Prins Tsjoen als toerist. Johannes Tan lliqnel. Berlijn, 12 ix 1901. liet riant gelegen hotel jiBellevue" aan den Potsdamer Platz in het centrum van het rijke westen, schijnt bij voorkeur door voorname rxotische gasten bezocht to worden. Eén;ge maanden geleden hield h er het Marok- kaansche gezantschap verblijf en nu waaien van het hooge gebouw twee geele standaardvlaggen met den klimmenden draak van het llemelsche rijk. Zoolang de bloedroode vlag van Marokko op het dak van het hotel wapperde, werd de ingang van het gebouw streng bewaakt, opdat geen onbevoegden zouden binnentreden. Vóór den hoofdingang had de direktie een soot van gang laten maken van ijzeren stangen en zeildoek tot aan den ratd van het trottoir. Waartoe die angstvallige afsluiting diende? Om de haremdames van het gezaut-chap aan de nieuwsgierige blikken der ongeloovigen te onttrekken. Gezien hebben de dames bitter weinig op haar lange reis, en van afwisseling in haar mono'oon leven was geen sprake. Aan het Lehrer station werden zij onder zorgvuldige bewaking naar de gereedstaande gesloten hofiijtulge» gebracht. Bij aankomst voor het hó el waren de gordijn* n aan beide zijden van den irgang dwars over het trottoir zo gvuldig dichtgetrokken; vlug wipten de gesluierde vrouwen haar nieuwe kooitje binnen, dat zij eerst weel bij vertrek, van het gezantschap op dezellde geheimzinnige wijze verheten. Het is mij niet bekend, of Prins Tsjoen al in den echtelijken staat is getreden; hij lijkt er nog rijkelijk jong voor. Zooveel is zeker, dat de heeren Chincez n linnne vrouwen niet mee h?bben gebracht, zoodat voor zorgsmaatregelen als bij den ontvangst der Marokkanen overbodig waren. Nu het officicele gedeelte van ziju reis volbracht is, geni't de Kei erhjke Prins van zijn vacantia". Beide partijen zullen blij zijn, dat de zoogenaamde boete doening goed en wel achter den rug is, welke óór en na zooveel lachlust hee/t opgewekt. Men zal zich voortaan wel tweemaal bedenken, vóór men weer dergelijke eischen stelt aan Oosteische volken, wier zeden en begrippen zoo lijnrecht tegenover de onze staan. Voor de komst van het Chir.eesche gezantschap waren in een voorname villa in de »Gro=se Qnerallee" van den Tiergarten een groot aantal vertrekken in gereedheid gebracht, welke de Prins echter niet betrokken heeft. Men zegt, dat hij weigerde zija intrek in de villa "te nemen, omdat hij het met zijn waardigheid niet overeen kon brengen als broeder van den Chinceschcn Keizer, onder heizelfde dak to wonen met den gc-zant van J.>pan, die een étage van de villa in huur heeft. Heel waar schijnlijk is deze reden niet Iloe zou hij het anders m^t zijn waardigheid overeen kunnen brengen, aan een hóiel de voorkeur te geven, dat toch nog wel andere personen herbergt sis een gezant. Of wilde men niet samen wonen met den gezant van het gehate Japan? Welk een machtige gewaarwordingen moeten Tsjoen op een rit door een moderne wereldstad bestormen, waar alles nieuw is voor hem I Tot nu toe bad hij, evena's zijn Keizerlijke broeder, geheel afgescheiden van de buit-nwereld viijwel als een gevangene geleefd. Met het volk was hij nog nin.mer in aanraking gekomen. Van het volK rijke leven had hy natuuilijk in zijn vol komen afzondering geen fliuw begrip. En r:u staat hij plotseling nvdden in de branding van het Ber'ijnsche leven; zijn rijtuig laveert, evenals andere iquipages, in de overvolle straten tnsschen elektrische trams, omni bussen, vrachtwagens en voetgangers. Van uit zijn vensters in het hotel heeft hij het gezicht op één van de drukste pleinen van de stad, een brandpunt van het verkeer, waarover uit vijf verschillende straten zich een eindelooze stroom van voertuigen van allerlei aard en van voet gangers beweegt. Ea het is nu druk in de stad Het ruwe wcèr van de laatste weken heeft groote opruiming gehouden onder de bewoners van hótels en pensions aan het strand zoowel als in de bergen. Men begon weer te verlangen naar het gezellige stadsleven, dat men voor de warme zomer- sche weken ontvlucht was. Alle treinen brengen Sorn- merfiischler teiug, die na het lange verblijf buiten, noodig allerlei inkoopen moeten doen in de drukke winkelstraten. Alle schouwburgen en variétés van diverse soort zijn weer geopend. «Men" is weer thuis. De wintercam- pagne kan beginnen. De Berlijner is gewend aan vreemde gasten, en zal hen niet lastig vallen, na'.oopen of uit jouwen, zooals bij ons nog al eens het geval is. Er komen hier jaarlijks zooveel Oosterlingen in hun veel kleurige gewaden, dat het publiek ternauwernood notitie van hen neemt. Doch voor Prins Tsjoen en.zyn gevolg wordt een uitzondering gemaakt, ofschoon Chmeezen lang niet zeldzaam zijn in Berlijn, en men hen dikwijls in concert of schouwburg aantreft. De belangstelling voor Tsjoen laat zich verklaren. Men had in den Iaatsten tijd zooveel over den boeteprins in de bladen gelezen, dat de nieuwsgierigheid was opgewekt, en men den broeder van den Chineeschen Keizer gaarne met eigen oogen wilde zien. Hiertoe is gelegenheid te over, daar de Prins zich den korten tijd van zijn vei blijf ten nutte maakt, om allerlei bezienswaardigheden in oogenschouw te nemen, dubbel bezienswaardig voor hem, die voor het eerst met het westersche leven kennis maakt. Met klein gevolg en vergezeld van een Europeeschen tolk en twee hooge Duitsche officieren, die den veldtocht in China hebben meegemaakt, is hij den heelen dag en route. Voor deze tochten maakt hij gebruik van een fraaie landauer, van binnen met kanariegeele zijde bekleed en op de portieren en lantarens van het Keizerlijke Chineesche draken wapen voorzien. Op den bok naast den koetsier zit een jager in gala met wuivenden geclen vederbos. Tsjoen doet niet onder voor »S. M.", die ook Steeds uitrijdt met een jager mit Federbunt, Of de Prins de velerlei indrukken zal kunten verwerken, en naderhand al de bezienswaardigheden uit elkaar zil kunnen houden, is niet waarschijnlijk. Nu is hij in het mausoleum, dan is het raadhuis, vervolgens weer in het panopticum, van daar weer naar den Zoölogischen Garten eDzoovoort. Men liet hem ook het groote Warenhaus Wertheim in oogenschouw nemenwaarover hij zeer verbaasd scheen te zijn. Op korten afstand volgde hof publiek door al de zalen. Vooraan liep een darne met een lief blond klein meisje, dat bizouder zijn aandacht scheen te trekken. Hij was op het punt naar het kiud toe te gaan, en het een hand te geven, maar et.kette verbood het zeker, tenmmste hij trok de hand weer {erug. Op één middag twee groote museums te bezoeken schijnt voor hem geen bezwaar te zijn. Gisteren door de Rjinfggratzer Strasse gaande voorbij het museum Kir Völkerkunde, zag ik voor de trappen aan het h-ofdpoitaal, welke met een looper bedekt waren, een groot aantal menschen wachten. Tsjoen was in aantocht. Het duurde ook niet lang, of de rijtuigen kwamen uit de Prinz- Albrechtsstrasae aanry^i waar aan het Kunstgeweike- museum een bezoek was gebracht. Naast de greote Duitsche officieren en sommige Chiaeezen van het gevolg, waaronder er enkelen waren met echte galgentronies, maakte het tengere Prinsje den indruk van een schuchter jong meisje. Op zijn dikke vilten zolen trippelde hij naast den nieuwen gezant, d.e ook al niet groot was van postuur, het bordes op naar de deur van het museum, waar hij door het bestuur werd ontvargen. De omstanders keken nieuwsgierig toe, doch slechts enkelen namen den hoed af. Op hot hoofd met het kleine bruin getinte en glad getrokken gez chtje van een sterk Mongoolsch typp, rustte een kapje met breeden gouden rand, waarvan eea lang'! zijden kwast afhing, vuurrood van kleur. In zijn verdere kleedy onderscheidde hij zich weinig van zijn gevolg, Allen droegen veelkleurige rokken en losse jakjes met lang0 mouwen van zware zijde. Binnen enkele dagen vertrekt T-jien naar Dantzig, waar hij op uitnoodiging van den Keizer bij de manoeuvres zal tegenwoordig zijn. Hij zal dan ook met het militaire Duitschland kennis maken. Zelden is een staatsman zoo verschillend beoordeeld als de eminente, begaafie oud-minister van finantiën Von M quel, de 'slimme vos, der schlaue Fuchs (zooals hij in de wandeling genoemd werd), wiens stoffelijk overschot gisteren in Frankfurt a/d. Main ter aarde werd besteld. Meer dan tien jaren achtereen, van 1890 tot in Mei van dit jaar, was hij aan het bewiod, zelfs voor een Pruisisch minister een buitengewoon lange tijd. Tal van collega's zag hij komen en gaan; hij bleef. Na den val van Bismarck was bij feitelijk leider der regeering, en niet de stroomannen, die Bismarck in het ambt van rijk'kansel'er waren opgevolgd. Hij had een veelbewogen leven achter zich. In zijn jor.ge jaren was hij met hart en ziel de revolutionaire beginselen toe gedaan. llij behoorde tot de »roode" mannen van '48 Op één-en-twintig-jarigen leeftijl. in zijn «Stwm- en Diang-periode", noemt hij zich zelf in een brief aan den bekenden Karl Mark, den sch ijver van «Das Kapital", een overtuigd komrnunist en atheïst. Zijn toenmalige parlijgenooten hebben het hem nimmer kunnen vergeven, dat hij de partij ontrouw werd. In een land als Pruisen, welks regeeiing niet gebaseerd is op meerderheid in het parlemeni, zooals in zuiver constitutioneele staten, behoort een minister, die in zijn jeugd revolutionair, daarna gedurende zijn parlementaire loopbaan volbloed nationaal-l.beraal was en vervolgens in zijn latere jaren tot de konservatieven overliep, tot de groote zeldzaamheden. De mannen, die in Piuissen achter de ministertafel zitten, komen bijna zonder uitzondering uit de kringen der ambtenaarswereld. Na hunne juridische examens afgelegd te hebben, beginnen zij hun ambtelijke loopbaan meestal als «Regierungs-assessor" bij het bestuur van één der provincies of bij een specialen tak van dienst, al naar gelang van hun aanleg, speciale studies en connecties. Wanneer het blijkt, dat er een knappe kop op zit, kan het gebeuren, dat zoo'n Rogeerings-assessor een bizonder vlugge promotie maakt. De tegenwoordige minister van finantiën Freiherr von Rheinbaben b.v. is hoogs'ens 42 jaar oud en was reeds Regeeringspresident (Commissaris des Konings) en daarna minister van binnenbad iche zaken. Zooais bijna van zelf spreekt, behooren alle ambtenaren van de ïijks- en provinciale regcering tot de konservatieve (z:ch sreichstreu' noemende) partij. Een Pruisisch ambtenaar staat e.enzeer onder apjèl als een Pruisisch officier. Wanneer hij gelijktijdig lid is van het Abgeordnetenhaus of het Herrenhaus mag hij nimmer tot de oppositie behooren. Hij is niet viij. zooals m Holland het geval is, waar een ambtenaar nie; gemassregelt wordt, al stemt hij in de kamer tegen de regeeruig. Anders is het in P.uisen Dat bleek het vorig jaar bij de behandeling der kanaalwetten, toen eenige leden, d;e de betrekking van xLandrat" (Commissaris des Koning? in een district) bekleedden, liet waagden tegen het wetsontwerp te stemmen. Ónmiddel'ijk werden zij op i,onactief gesteld, niettegenstaande zij tot de konservatieve partij behoorden. M quel is niet uit de ambtelijke hiërarchie voortgekomen. Hij werd in 1828 iti Neuenhaus, vlak bij de Hollandsche grens, geboren en vestigde zich na volbrachte studies als advokiat in Göttingen. Als burgemeester van Osuabrück werd hij naar het Abgeordnetenhaus afgevaardigd. Na de vest'ging van het Duitsche ryk was hij met den leider Bennigsen één der steunpdaren van de national-liberale partij, en nam ijverig deel aan de beraad>lagingen in den Rijksdag over de door Bismarck ingebrachte nieuwe rijkswetten. Gedurende vele jaren bekleedde Miquel het ambt van Oberburgemeister van Frankfurt a/l. Main, vanwaar de tegenwoordige Keizer hem in het begin van diens regeering in 1890 naar Berlijn riep, en tot minister van finant ë.i benoemde. In zijn tweede pai lementaire periode was M quel de nat ionaal-liberale partij ontrouw geworden onder voorwendsel, dat de oude parlijen zich overleefd hadden, en behoorde voortaan tot de konser vatieven, ofschoon hij zicb als minister niet bij de partij aansloot. Als lid van het parlement had hij ijverig mee gewerkt aan de nieuwe grondwet van het rijk en aan de verschillende wetten van Pruisen. De naasting der spoor wegen door den staat was mede door zijn grooten invloed tot stand gekomen. Zoodra M'quel in 1890 het paleis in het Kastaxren- wadchen betiokken had (evenals in Frankrijk wonen de ministers in de onder hen ressorteerende ministeries), begon hij met krachtige hand aan de reorganisatie van het Pruisisch belastingstelsel, dat onder het regime van Bismarck, die een vijand was van direkte belastingen, steeds in nauw verband had gestaan met het Duitsche rijksbelastingwezen. Gedurende vele jaren waren uit do inkomsten der Duitsche i ijksbelastingen belangrijke bedragen in de schatkist van Pruisen gevloeid. Doch langzamerhand verminderden door de groote uitgaven voor leger en staat, de rijksbijdragen voor de huishoudingen dei' verschiilendo bondsstaten o'p onrustbarende wijze. Het budget kwam in Pruisen in gevaar en Miqiel werd geroepen om de staathuishouding op een anderen voet in te richten. Hij slaagde hierin zóó volkomen, dat Pruisen voortaan niet alleen zichzelf kon «bedruipen", doch zelfs van nu af ook aan de kosten der ry/cshuis- houding kon bijdragen. De rollen waren dus omgekeerd. Dit gunstige resultaat was hoofdzakelijk verkregen door de invoering van direkte belastingen naar het vermogen, het inkomen en het beroc-p, waarby de bëzittenden het zwaarst getroffin weiden, en de kleine man werd ontlast. Ongetwijfeld is er in Pruisen in de laatste halve eeuw na Bismarck geen staatsman aan het bewind geweest, die zooveel voor zijn land heeft tot stand gebracht als M q-iel. Aau po'itieke spotbladen, als Kladderadatsch en Ulk, leverde M quel gedurende ec-n lange reeks van jaren, door zijn parlementaire en minister.ëele loopbaan, een onuit puttelijke stof tot geest-ge karikaturen en enterfilots. En zijn gezicht leende zich ook bizonder tot model voor een kar katuur, evenals dat van zijn tegenstander, Eugen Richter, den facileelijken leider der vrijzinnigen. Bij één der onthullingen in de Siegesallee, waarbij hij steeds tegenwoordig was, daar de Tiergarten onder fiaantiën ressorteert, had ik gelegenheid hem goed op te nemen, toen hij in druk gesprek was met den Keizor. Er was iets m, fistofelesachtigs in zijn smal, door een kortgehoudenspitsbaard omlijnt gezicht Zware grijze wenkbrauwen staken recht uit boven do koyde staal- grauwe oogen. Als hij lachte, tr-k er een breede grijns over zijn gez'cht. Na zijn val in het afgeloopen voorjaar, waaraan de nieuwe rijkskanselier, graaf Biilow, niet vreemd was, trok hij zch in het ambteloos leven terug, en vestigde zich in Fiankfurt a/d. Main, waarvan hij eere- burger was. Zijn gedwongen rust heeft slechts enkele maanden geduurd- YerMezïnig to Wjij k-blj-Daur stede. Ia een de vorige week te Utrecht gehouden vergadering der R.-Kath, Centrale Kiesvereeniging in het hoofd-kiesdiatrict "Wijk bij Duurstede ia nadat door dr. Schaep- man waa iDgeleid do vraag: Welke houding bchooren de Room6ch-Katholieken bij dezo verkiezing aan te nemen?" na uitvoerige besprokingen besloten ook mr. N. de Ridder candidaat te stellen, Opheffing boycot-HcJueken. Men meldt uit Amsterdam: Het nieuwe strijdmiddel, te Berlijn proef houdend bevonden, wordt ook hier sinds eenigen tijd toegepast en met goeden uitslag. Namelijk het boycotten door het zoogenaamde organiseerde proletariaat van de producten dier werkgevers, die do arbeiders-organisaties niet willen erkennen. Zoo deed zich bij Heineken's bierbrouwerij het geval voor, dat liet bestuur der bierbrouwersgezellenver- eeniging, in kennis gebracht met verschillende grieven van het personeel op genoemde brouwerij, zijn tusschenkomst om tot een vergelijk te komeD, door de directie zag afgewezen. Het bestuur der gezellonvereeniging gaf daarvan bericht aan het nationaal arbeiders secretariaat, waarbij de vereoniging ia aan gesloten, en ook dit secretariaat ontving van de directie een weigerend antwoord op zijn verzoek om een onderhoud, teneinde van de zijde des werkgevers ten aanzien der door het personeel geopperde grieven, te worden ingelicht en dan, na beide partijen te hebben gehoord, zijn gedragslijn te bepalen. Deze blijk baar niet-erkenniDg der arbeiders-organisatie, noch in den vorm van de bierbrouwersgezellen- vereeniging, noch in dien van het nationaal arbeiders-secretariaat, leidde tot een protest meeting in het Paleis van Volksvlijt op 25 Augustus 1.1., in welke meeting besloten werd geen Heineken's bier te gebruiken, voor de directie de organisatie erkend had, door de bierbrouwersgezellenvereeniging een onder houd toe te staan. En Dinsdag 17 September berichtte het nationaal arbeiders-secretariaat, dat do directie, gevoelende den ernBt en de kracht, welke uitgaat van het georganiseerde proletariaat, heeft toegegeven met het bestuur der bierbrouwersgezellenvereeniging te onder handelen, welke laatste thans echter tot voorwaarde stelde, dat ook het bestuur van het nationaal arbeiders-secretariaat eventueel door de directie zal worden ontvangen, welke voorwaarde werd aangenomen. Van een Maan dagmiddag plaats gehad hebbend onderhoud tusBchen do directie en de besturen boven genoemd, is het gevolg geweest, niet alleen, dat do directie de organisaties erkende, maar tevens beloofde de grieven weg te ruimen en de loonen op gelijke hoogte te brengen met die der andere brouwerijen. Mitsdien ia de boycot opgeheven. Een dergelijke zaak is aanhangig tusschen het arbeiders-secretariaat en de directie der chocoladefabrieken Bensdorp Co., over wier product ook de boycot is uitgesproken. TELEGBiniKE: Opgesloten. Een Duitsche dame, die uit haar vaderland komende, deze week naar Engeland wilde oversteken, wenschte nog op het continent zich naar het zich in den trein bevindende closet te begeven, aan welk verlangen zij oven voorbij Nijmegen voldeed. Nu gebeurde het echter, dat toen zij weder naar hare meer gewone zitplaats wilde terug- keeren, het slot van het kabinetje weigerde weder los te springen. Het treinpersoneel werd te hulp geroepen, maar ook dit vermocht geen uitkomst te geven, evenmin als de trein- smid. En aan de stations, die gepasseerd werdeD, was natuurlijk niet voldoende tijd om meer energische maatregelen te nemen. Zoo werd do Duitsche dame bliksemsnel voortgesleept door do Nederlandsche landouwen, gekerkerd in haar, in meer dan één opzicht eng vertrekje. En voort ging het, voort, in razende vaart, tot aan den Hoek van Holland. Daar werd eindelijk, toen alle andere hulp nutteloos bleek, een paneeltje uit de celdeur gezaagd, door de ontstane opening werd de dame die toen eerst bleek wat bijster corpulent te zijn naar buiten gehaald. Jubelend werd ze door haar mama en haar vrienden ontvangen; zij was gered. Zij heeft er haar woord onder verpand, dat zij nimmer weer van reizende privaten gebruik zal maken ten koste van wat ter wereld ook. Een tegenstelling. In het verslag van de lotgevallen der Groningsche universiteit in het jaar 1900 1901 heeft de aftredende rectormagnificus prof. dr. C. H. van Rbijn, in verband met het adres van hulde, dat de academische senaat bij het huwelijk onzer Koningin heeft aangeboden, een aardige vergelijking gemaakt tusschen wijlen Koningin Victoria en Koningin "Wilhelmina. »Aan de overzijde van het kanaal het kille lijk van Victoria op de affuit van een kanoD, het symbool van ondergang en verwoesting, bespannen mot paarden, die hun dienst weigerden, en in onze Residentie onze Wilhelmina in den gouden koets, onder de zegenbeden van heel de wereld ter bruiloft Dienstboden in Australië. Het Sociaal Wbl. vertelt iets van de eischen der dienstboden in Australië. Werd vroeger van regeeringswege aan landverhuizers gratis overtocht verleend, sinds deze begunstiging is opgehouden, en vele meisjes liever in een winkel staan of in een fabriek werken, is er een ware dienstbodennood ontstaan, die de loonen sterk heeft omhoog gedreven. De meiden hebben de vrije beschikking over haar avonden en over den Zondagnamiddag, in Nieuw-Zeeland bovendien over een middag in de week. Het diner der familie bestaat dan ook Zondags uit koud vleeseh en thee, want de keukenmeid is uit. Soms worden de dienstboden geheel behandeld als leden van 't gezin, en zitten in de huiskamer, wanneer het werk is afgeloopen, lezen de krant of spelen piano. Te Wellington (Nieuw-Zeeland) spreekt men dan ook niet meer van i/servant", maar van «lady help" (dame voor de huishouding). In Victoria en Nieuw- Zeeland staan de arbeids-bureaux voor dienst boden onder toezicht van de arbeids-inspeetie. Door de hooge loonen en de overige eischen der dienstboden zijn vele inwoners er toe gekomen, hun personeel zeer te beperken. Huizen als in Europa, met een geheelen stoet van nuttelooze arbeidskrachten, zijn zeldzaam heden in Australië, 't Is er werkelijk niet slechter om. Kustwacht "Westerschouwen. Een barge ia voor het Veergat op de Neeltje Jansplaat gezeild. Wind W.-N.-W. M. O. Zee ruw. De barge toont vlag in den voor top. Een visscher koerst derwaarts; voorals nog geen gevaarde reddingsboot zal uitgaan. Volgens later ontvangen bericht is de barge reeds vlot gekomen. 's-Gravenhage, 18 September. De Eerste Kamer onderzocht heden in de afdeelingen het ontwerp-adres van antwoord. In de Tweede Kamer zijn al de gekozene leden toegelatenbehalve Schokking te Harlingen, wegens de onrechtmatige weigering van een candidatenlijst voor Zeilmaker. Tot candidaten voor het voorzitterschap zijn gekozen A. C. Mackay met 81 van de 92 stemmen voor de eerste op de voordracht, Michiels van Verduijnen voor de tweede, en Röell voor de derde. Benoemd tot rijksontvanger te IJselstein de heer B. H. P. Janssen, ontvaüger te Heinkenszandtot rijksontvanger te Meppel jhr. C. P. L. van Kinschot, thans te Domburg. Benoemd tot kantonrechter te Terneuzen de heer J. F. C. Meijer, griffier van het kantongerecht te Eindhoven, Ingezonden Stukken. Bruinisse, 16 September 1901. Mijnheer de Redacteur l Wat had de correspondent van De Zeeuw in deze gemeente het mis, toen hij in een aardig gesteld bericht over de uitvoering van «Excel sior" in de Beurs, eindigde met de woorden «er heerschte den ganschen avond een prettige stemming". Die man was volstrekt niet op de hoogte. Immers in de Bruinisser Courant van 14 Sept. komt een gansch andere beschou wing van het gebeurde voor, en eindigt men zelfs met de verzuchting «de uitvoering heeft dan ook lang geen algemeene tevredenheid gegeven". We raden daarom den correspondent van De Zeeuw aan, voortaan eerst dergelijke be richten aan het oordeel van de Bruinisser te onderwerpen, en het bestuur van «Excelsior" mag, als het weer eens een openbare uitvoe ring wil geven, alvorens aan den Burgemeester daartoe toestemming te vragen, wel eerst den steller van het bericht onder dorpsnieuws met de meeste bescheidenheid de vraag voorleggen, of ZEd. soms eenige bezwaren weet te be denken. 't Was dan ook ergerlijk, zeer ergerlijk inderdaad, dat zoo iets juist met de Zierikzee- sche permis moest samenvallen. Die Zierik- zee8ehe kermis toch weet wat. Hadden we in het vorige nummer der Bruinisser Courant niet een roerend stuk over dat feest, werden we niet gewaarschuwd er vooral niet heen te gaan, en daar melden nu de bladen, dat de tram op den Iaatsten kermisdag ongeveer 5000 personen vervoerd heeft. Wat is de wereld toch boosMaar misschien is het zoo erg niet, mogelijk zijn al die reizigers alleen naar Zierikzee gegaan om zich te voorzien van «lekkere oliebollen" of «heerlijk versch paling brood". Niet onmogelijk ookdat ze allen naar Fr. Plaum gegaanjzijn om kermiscadeaux. Dit schijnt ten minste geoorloofd te zijn, want in datzelfde kermisnummer stonden drie adver- tentiën, den lezers uitnoodigende zich van al die heerlijkheden te komen voorzien. Of het echter wel consequent is dergelijke kermis- annonces om des voordeels wille op te nemen, terwijl men poseert als een tegenstander van het aloude feest, valt zeer te betwijfelen. Met dank voor de plaatsing ben ik, Mijn heer de Redacteur, Uw dw. X. ZIERIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Maaas- ouderdom. H.W. 18. 7 19. 20. 9 21. Za. t 1.53 v. 22. Zo. 11 23, 12 24. 13 25. 14 voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. vo >rm. nam. voorm. nam. 5,37 5,48 6, 9 6,21 6,41 6,58 7,24 7,54 8,27 9,12 9,53 10,41 11,23 11,59 0,26 L.W. 11, 5 11,32 11,46 0, 9 0,32 0,59 1,28 1,59 2,38 3,11 4, 6 4,35 5,18 5,46 6,16 Tijd van II.W. te Dordrecht 3,15 uur later. L.W. v 5,30 STOOMBOOTDIENST September. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. Amsterdamsch e tijd. Dond. 19 Vrijdag 20 Zaterd. 21 Maand. 23 Dinsdag 24 AVoeus. 25 's m, 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 'sm. 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 'sm. 9, 9,— 9- 9,- 9,— 9,- Getrouwd PIETER SCHOENMAKER en ELIZABETH YERMEULE, die tevens hun' dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. E;iierdam' 18 September 1901. Zierikzee Heden overleed tot mijne innige droefheid, mijn geliefde Echtgenoot Adriaan Marinus Bü, in den ouderdom van ruim 68 jaar. Zierikzee, 16 September 1901. Wed. A. M. BIL—Kodde. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens door het overlijden van mijne innig geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgdragende Moeder Lena Bienefelt, in den ouderdom van ruim 63 jaar, met wie ik ruim 35 jaar in een genoegelijke Echt- vereeniging ben verbonden geweest. Renesse, 16 September 1901- Mede uit naam mijner Kinderen, C. BEIJE. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden behaagde het den Heere onze harten diep te wonden door het overigden onzer geliefde Zuster en Behuwdzuster Lena Bienefelt, Echtgenoote van Cent Beije, in den ouderdom van 63 jaar. Zwaar valt ons dit verlies, zoo kort ten derde die geen rekenschap van Zijn daden geeft. Zierikzee, 16 September 1901. Mede namens Zusters, Behuwdbroeders en Zusters, J. BIENEFELT. De Heer en Mej. WESTERWEEL Bierens betuigen hunnen har telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. St.-Maartensdi:k, 17 September 1901. Het faillissement van ABR A HAM JANNES WILLEMSEN, Koop man in Parapluien en Confeclie-Artikelen, wonende te Zierikzee, is geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijat. De Cnrator D. YAN DER YLIET. Het failh'ssement van HENDRIK STEENDIJK, Koopman en Winke lier, wonende te Stavenisse, is geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeeliogslijst. De Curator, D. YAN DER YLIET. Een ieder wordt beleefd verzooht geen betaling:, ook geen credfet te verleenen aan mijn Zoon daar door mij voor niets wordt ingestaan aangaande crediet of betaling. Uw Dienaar, M. BOOT, Hooikooper enz., Zierikzee. voor hem of haar, die gevonden of eenige aanwijzingen kan doen omtrent een bank biljet, groot f 200,waarvan letters, nummer en jaartal bekend zijn. Yerloren of vermist tusschen 1.1. Vrijdagmiddag 1 ure en Zaterdagmorgen 12 ure. Inlichtingen worden ingewacht bij den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ, Zierikzee. De LEDEN der Landbouwver- eeniging »V. Z. O. S." te Zierikzee, die nog Kunstmeststoffen of Krachtvoeder- artikelen wenschen op te gevengelieven hunne opgaven in te zenden vóór 20 dezer. De tijdstippen voor levering zijn bepaald op Superphosphaat le levering vóór 6 Oct.; d 2e d tusschen 15 Dec. en 15 Jan.; Ammon.-Superph. en Guano vóór 6 Oct.; Maïs en Katoenpittenmeel direct; Lijnkoeken onmiddellijk en 15 Nov. Nabestellingen worden in geen geval meer aangenomen. Goos. JONGELIEDENdie den leeftijd van 10 jaar hebben bereikten aan den cursus 1901/1902 wenschen deel te nemen, wordt verzochtzichmet opgave van don datum van geboorte, vóór den 16 October a.s. schriftelijk aan te melden bij den onderge- teekende, die desgevraagd alle inlichtingen verschaft en programma's op aanvrage gratis toezendt. Do Directeur, I. G. J. KAKEBEEKE. Tlxoo v. Eupen, Tandarts, Bergen-op-Zoom, Hoogstraat I 314 DAGELIJKS CONSULT. Zaterd. van 9-12 uur, Hotel »Hofvan Holland" Tholen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 3