Donderdag 10 September 1901. (Z i e r i li. z e e s c h. e Courant). B E RICH T. Burger-Avondschool. Algemeen Overzicht. HIEUWSTliPHIGESg. Uit Stad es Provincie. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiö enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. Nc. 7591. Directeur A. 7. DE LOOZE3. Redacteuren A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Havenpark 348, Zierikzee. Zij, die zich met 1 October op dit blad wenschen te abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende noin mers gratis. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend dat het toelatings-oxamen voor de Burger- Avondschool zal plaats hebben op "Vrijdag: S7 September a.s., des avonds ten Y uur, en dat z\j, die dat examen wenschen af te leggen, zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der School, ingang Manhuisstraat, op Dlnsdngj d«n 34 September a.s., tusschen 7 en 9 uur des namidJags. Zierikzee, den 16 September 1901. Namens de Commissie: De Secretaris, F. A. KLOPPERT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zijn voornemens op Maandag den 3 3 September o.k.des namiddags te 12'/j uur, op het Raadhuis, behoudens de rechten van derden, in het openbaar, aan den hoogstbiedende, te vr- pac hten: .de jacht in het drooggelegde Dijkwater", voor zoover dit eigen dom der gemeente is. De pacht gaat in met den dag der toewijzing, en eindigt met de sluiting van hot jacht-seizoen 1906/1907. De voorwaarden liggen ter lezing op de gemeente secretarie. Zierikzee, den 16 September 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS-, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De fatale termijo van den 15den September, door lord Kitchener in zijn befaamde procla matie voor de overgave der Boeren gesteld, is verstreken. Naar Engeland wordt geseind, dat de proclamatie de beoogde uitwerking gemist heeft, dat enkelen slechts zich hebben overgegeven, maar dat 't gros der Boeren blijft voortstrijden. Heeft men in allen ernst aan de oevers van de Theems gedacht, dat voor dat papieren vod de Boeren, die getoond hebben voor hun onafhankelijkheid goed en bloed veil te hebben, hun nek onder Engeland's juk zullen krommen. Wij voor ons kunnen aan een dergelijke naïviteit of verblindheid geen geloof hechten, nemen veeleer aan, dat met de proclamatie hoofdzakelijk bedoeld wordt de eerste schrede te zetten op don weg de Boeren niet langer als oorlogvoerende macht te erkennen. Engeland tracht ten •opzichte van de Boeren zoowel van een volkenrechterlijk standpunt, als uit een krijgs- oogpunt volkomen vrij te zijn in zijn doen en laten. Wat de krijgsverrichtingen betreft, die de Engelschen ons gelieven te berichten, uit deze blijkt, dat de Boeren natuurlijk altijd aan den haal gaan, en dat zij zelve steeds een min of meer schitterende overwinning behalen, dat de Boeren een aantal dooden en gewonden hebben, maar dat de Engelschen bijkans geen verliezen lijden. Nu, aan dergelijke gekleurde voorstellingen zijn wij gewoon. Maar opmerke lijk is het toch, dat trots alles de Boeren- commando's zich in het grootste deel van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat vrij kunnen bewegen, en dat in de Kaapkolonie het zich aansluiten bij de Boerencommando's een ware epidemie onder de Kaapsche Hollanders geworden is. En tegen die epidemie haat geen strop of kogel. De Boerenrepublieken hebben zich tot den Raad van het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage gewend met het verzoek, het geschil tusschen haar en Engeland door een scheidsrechterlijke uitspraak te beslechten. Wat zijn die Boeren toch nog onnoozele menschen Zij schijnen werkelijk te gelooven, dat de Regeeringen, die indertijd deelnamen aan de Vredesconferentie, met de instelling van het Permanente Hof van Arbitrage iets serieus op het oog hadden. Zij schijnen nog niet te weten, dat de Vorsten vaak mot de heiligste wenschen der volkeren, met de verheven8te idealen der menschheid wreed den spot drijven. De geheele Vredesconferentie was een politieke tooneel vertooning, waarin de Czar van Rusland als de Engel des Vredes de hoofdrol uitnemend speelde. De Vorsten zijn dikwerf hetere acteurs dan zij, die op de planken optreden. De Czar van Rusland is een lévend bewijs voor deze waarheid. Op de reedo van Daotzig heeft hij innig hartelijk Wilhelm II, den Duitschen Keizer, omhelsd, en in Rheims zal hij even vurig in den persoon van President Loubet de Fransche maagd omhelzen. Met wien meent hij het nu Met Duitschland of met Frankrijk Met beide Of met geen van beide? Het laatste zal wel het waarschijnlijkste wezen. Rusland's Keizer dient uitsluitend zijn belang. Zoolang dit belang het medebrengt, veinst hij vredelievend en vriendschappelijk gezind te wezen. Ziet hij zijn kans schoon, dan zal hij het masker afwerpen, en aan de wereld zijn waar gelaat toonen. Mac Kinley is ten gevolge van den op hem gepleegden moordaanslag de eeuwigheid ingegaan. Algemeen meende men wegens de geruststellende bulletins, die de doctoren hadden uitgegeven, dat hij den dans ontspringen zou, en elk weldenkende verheugde zich reeds in stilte over zijn redding. Het heeft niet zoo mogen zijn. Onverwacht vernam men, dat zijn toestand verergerd was, en wel in die mate, dat deze hopeloos was. Mac Kinley was protectionist, imperialist en kapitalist. Protectionist. Den nationalen arbeid bevoorrechtte hij ten koste van de producten, die van elders tot den prijs van hooge invoer rechten op de Amerikaansche markt mochten komen. Imperialist. Hij breidde door de ver overing van Cuba en de Philippijneo 't grond gebied van het rijk uit, zorgde, dat Amerika stem kreeg bij de beslissing van internationale kwesties, en was er op bedacht den staat kundigen invloed van zijn land bij elke passende gelegenheid te veigrooten. Kapitalist. Hij werkte do vereenigiDg van groote kapitalen, de vorming van trust in de hand. Hij is de derde president van Amerika, die een gewelddadigen dood stierf. In eiken oorlog wordt geroofd. Niet alleen soldaten maar ook officieren maken zicli daaraan schuldig. »De soldaat moet wat voor zijn moeite hebben", heeft eens Tilly gezegd, toen hij door zijn woeste krijgsbenden Maagden burg liet plunderen en uitmoorden. In China hebben de soldaten van de verbondene legors hun handen natuurlijk niet in hun zakken gehouden. Daar is geplunderd, dat het een aard heeft. Ook de Duitschers hebben zich in dit opzicht niet onbetuigd gelaten. Onder anderen hebben zij de fraaie beroemde instrumenten van de Pekingsche sterrenwacht ingepalmd, en deze aan boord van een Duitsch oorlogsschip met bestemming naar Germania geladen. Nadat zij reeds aan boord waren, heeft de Duitsche gezant te Peking den wen8ch te kennen gegeven ze voor rekening van den Duitschen Keizer te willen koopen. Aldus wordt de zaak door do officieuse Duitsche pers voorgsteld, die blijkbaar zich schaamt, dat zulk een roof in naam des Keizers aan China gepleegd werd. De Transvaaisch-Engelsche oorlog. President Steijn heeft een antwoord gezonden aan domioi Murray en Botha, waarin hij zegt, dat hij nu meer hoop op de zegepraal der Boerenzaak koestert dan een jaar geleden, daar Engeland's crediet snol zinkt; het zal spoedig in financiëole moeilijkheden verkeeren, die het den Engelschen onmogelijk zullen maken den oorlog voort te zetten. Engeland's gezag in Zuid-Afrika verzwakt eveneens. Alleen de hoofdsteden en spoorwegen worden door de Engelschen bezet gehouden, de burgers gaan waar zij willen. De Wet vertelde aan de beide afgezanten kortweg, dat zij als predikanten op don preekstoel thuis behoorden, maar met deze aangelegenheid niets te maken hadden. De Wet weigerde eenig woord over den oorlog in den Oranje-Vrijstaat aan te hooren. Verleden Vrijdag hebben de Boeren onder Theron een aanval op Heidelberg gedaan. De plaats werd verdedigd door een detachement van het West Yorkshire regiment. De Boeren, die groote vermetelheid toonden, werden met verlies teruggedreven. Kolonel Crabbe heeft een treffen gehad met Scheepers te Ockertskraal bij Ladysmith. De Boeren telden 200 man. Zij kregen elf gewonden. De Engelschen hadden één officier en twee man gewond. De vijand trok terug naar het oosten. Theron's secretaris heeft zich te Riversdale overgegeven. Hij is de eenige Boerenofficier, die zich in de Kaapkolonie als gevolg van Kitchener's proclamatie heeft overgegeven. Majoor Damant, die tegen Hertzog opereert, is er in geslaagd elf Boeren in een hinderlaag gevangon te nemen nabij Faure- smith. In de districten Winburg, Vrede en Harrismith hebben weder 234 burgers den eed van getrouwheid afgelegd. Amerika. Nog enkele bizonderheden uit het leven van den vermoorden President. Hij was de 24e President der Vereenigde Staten en zijn familie was van Schotsche afkomst. Zijn vader was in het ijzervak werkzaam en Mac Kinley's jeugd is in betrekkelijke armoede voorbijgegaan. Van zijn moeder had hij den godsdienstzin, die hem nimmer heeft verlaten. Als jong advocaat te Canton huwde hij miss Ida Saxton, die kassier was in de bank van haar vader; het was in die zaak, dat Mac Kinley haar ontmoette, en liefde voor haar opvatte. Hij is steeds een voorbeeldig echtgenoot geweest. De twee kinderen, uit het huwelijk geboren, overleden. In alles is Mac Kinley steeds geweest een ernstig man, wars van vertoon in de kerk bijv. wilde hij nimmer, dat men notitie van den Staatspresident nam. Ook als redenaar was hij ernstig, nimmer, ondanks zijn goed humeur, kwinkslagen ten beste gevend, maar zich opwindend, warm loopend, trachtende te overtuigen, uren achtereen, onvermoeid. De President was Donderdag, kort vóór de ernstige wending in het ziekteverloop, vol vertrouwen in zijn herstel. Toen de zieken verpleger hem den pols voelde, had Mac Kinley glimlachend tot hem gezegdVroeger heb ik een horloge en een portefeuille gehad. Ik heb ze beide zien wegnemen. Op het oogenblik ben ik armer dan een kerkrat. Toen bleek, dat, tijdens de verwarring na den aanslag, dieven van de gelegenheid gebruik gemaakt hadden, om den President zijn hor loge en zijn portefeuille t3 ontstolen. Mevrouw Mac Kinley had, toen dr. Rixey haar in den loop van Vrijdagavond zei, dat haar echtgenoot moest sterven, op wanhopigen toon geantwoord: U moet hem redden. U kunt hem niet laten sterven. De natie kan niet buiten hem! De lijkschouwing heeft aan het lioht ge bracht, dat de dood het rcchtstreeksch gevolg is geweest van koudvuur, veroorzaakt door de kogelwond. Do kogel zelf werd niet gevonden. De trein met het stoffelijk overschot van Mac Kinley is to Washington aangekomen. Roosevelt is de 25ste President der Ver eenigde Staten. Zijn eerste daad is geweest de uitvaardiging van een proclamatie, waarin hij Donderdag, den dag der begrafenis, aanwijst als een dag van rouw en gebed voor de Vereenigde Staten. Volgens de laatste beschikkingen zouden gisteren (Dinsdagochtend) lijkdiensten gehou den worden in de rotonde van het Kapitool: voor het overige van den dag bleef het lijk op een praalbed liggen in de rotonde. Het stoffelijk overschot werd Dinsdagavond onder militair geleide naar het station gebracht, met bestemming naar Canton in Ohio, waar het Woensdagnacht om 3 uur aankomt. Overeen komstig het verlangen van mevrouw Mac Kinley wordt het lijk bijgezet te Canton. In Milburn's woning is een eenvoudige lijk dienst gevierd. Roosevelt en de leden van het Kabinet stonden bij de baar, ook vele andere aanzienlijken waren aanwezig. De weduwe en de familieleden stonden aan het hoofdeinde op een verhevenheid. Het stoffelijk overschot, vergezeld door de leden van het Kabinet en afdeelingen troepen, militie en mariniers, werd vervolgens overgebracht naar het stadhuis, waar het publiek 's middags toegelaten werd. De leden van de politie uit Chicago, die hier zochten naar sporen van een samen zwering tegen Mac Kinley's leven, hebben niets van dien aard gevonden, en dat denk beeld vrijwel opgegeven. Mac Kinley laat bij testamentaire beschik king het grootste deel van zijn vermogen aan zijn weduwe na. Het moet een aanzienlijk vermogen zijn. De anarchiste Emma Goldman is in het geheim uit Chicago naar een andere plaats welke weet men niet overgebracht. De reden daarvan moet gezocht worden in de dreigende houding van de bevolking der stad. Op de muren en aanplakborden was de volgende oproep opgeplakt: Indien president Mac Kinley Zondagochtend vóór tien uur sterft, noodigen wij 400,000 Ame rikaansche burgers uit, zich te 1 uur bij ons aan te sluiten bij do gevangenis, om ons te j helpen, ons meester te maken van alle anar chisten, die er zich in bevinden, ook van miss Goldman". De namen van drie bekende ingezetenen uit de stad stonden daaronder gedrukt. Ook de dader van den moord op Mac Kinley, Czolgosz, is in het geheim uit Buffalo weggebracht, men meent naar de gevangenis te Erie. Het heet, dat hij zoo spoedig moge lijk zal terechtstaan. Het proces zou reeds 23 dezer beginnen. Nu de President aan de gevolgen van den aanslag overleden is, acht men het zeker, dat Czolgosz veroordeeld zal worden tot den dood door electrocutie. Frankrijk. Wie in deze dagen te Duinkerken uit den trein stapt, om aan de verwelkoming van den Czar en de Czaritea op den Franschen bodem deel te nemen, wordt reeds op het perron bestormd door een aantal gidsen, die met de meeste voorkomendheid bereid zijn hunne diensten te verleenen. Het zijn, naar aan eenige Fransche journalisten is gebleken, geheime agenten, die op deze wijze trachten, zooveel mogelijk vreemdelingendie te Duinkerken komen vertoeven, in het oog te houden. Wel een bewijs, dat voor de veiligheid van het keizerlijk paar de uitgebreidste maat regelen zijn getroffen. Alleen van de tallooze politiedienaren en soldaten, die voor deze gelegenheid naar het zeeplaatsje zijn vervoerd, om iedor eon deeltje van de groote ver antwoordelijkheid te helpen dragen, is het al druk op straat. Steeds komen nieuwe divisies en brigades te Duinkerken en Compiègne aan, en waarneer het effectief voltallig is, zal de veiligheidsdienst in het laatste stadje ruim 10.000 man onder zijn bevelen hebben. Loubet is, vergezeld van Waldeck- Rousseau en Delecassé, te Duinkerken aan gekomen. Een talrijke menigte juichte bij de aankomst van den trein hen toe. De Libre Parole kondigt tegen het bezoek van den Czar aan Frankrijk den verkoop aan van prentbriefkaarten, waarop I aan de éóne zijde de Czar te Compiègne j wordt voorgesteld en aan de andere President Krüger, barrevoets en met een kruis in de I hand. Een kort beroep in dicht op de tusschenkomst van den Czar ten gunste van I den vrede staat onder een landschap met in brand gestoken dorpen en hoeven. Nederland. Haarlem, 17 Sept. Tijdens de afwezigheid van de ouders is een knaapje van zes jaar, doordien de lamp van de zoldering viel, in brand geraakt en aan de gevolgen bezweken. 's-Gravenhage, 17 Sept. De Kroonprins van Duitschland heeft Zondag in het strengst incognito een bezoek aan de Residentie gobracht. De Kroonprins bezocht ook Scheveningen, waar hij eenige dagen denkt te blijven. De Kroonprins is hedenochtend op den vastgestelden tijd per Hollandsche spoor ten ongeveer half elf naar Leiden vertrokken, om, na eenige uren vertoevons in de Sleutelstad, door te reizen naar Haarlem en vervolgens naar de hoofdstad. Evenals hij zijn aankomst hier ter stede werd het incognito van den Prins door het publiek geëerbiedigd, niettegenstaande thans velen blijkbaar wisten, dat de Duitsche troonopvolger met zijn vriend op het perron wandelde. Slechts bij het vertrek van den trein verzamelden zich verscheidene personen voor het gereserveerde compartiment 4 e klasse, waarin de Prins en de hem vergezellende heeren plaats namen, en groetten hem. Tweede Kamer. Tijdeljjk voorzitter was de heer Conrad, wegens ongesteldheid van den heer Jansen. j De geloofsbrieven der nieuwgekozen leden werden verzonden aan twee commissiën, een van welke ook heeft te onderzoeken de bezwaren, tegen de verkiezing van den heer Krap en tegen die van den heer De Klerck in district 2 te Rotterdam ingebracht. De commissiën zijn uitgenoodigd morgen te rapporteeren in de vergadering te half twee, waarin, na toelating der leden, de candidatenlijst voor het voorzitterschap zal worden opgemaakt. Leiden, 17 Sept. De Duitsche Kroonprins reed van het Btation naar het raadhuis, waarvoor hij afstapte om het van buiten te bezichtigen. Vervolgens wandelde hij door de Koorsteeg naar de Pieterskerk, welke van binnen word bezichtigd en daarna gereden naar den Burcht, het Museum van Oudheden, de Lakenhal. Na nog een poosje te hebben rondgereden, is de Prins om halféén vertrokken. Rotterdam, 17 Sept. Zaterdagavond zijn in de Fransche bazaar op de Hoogstraat aan gehouden en naar het bureau in de Lange Torenstraat gebracht, twee broers en de vrouw van één hunner, die zich daar aan diefstal van galanteriën en fleschjes odeur, te zamen 12 stuks, zouden hebben schuldig gemaakt. Tegen dit drietal is procesverbaal opgemaakt. Hare Majesteit de Koningin en Prins Hendrik bezochten Maandag Rotterdam, waar zij feestelijk en met groote geestdrift door de bevolking ontvangen werden. Op het stadhuis heette de Burgemeester de Koningin welkom. Vooral stelt Rotterdam het bezoek op hoogen prijs, door de hooge betee- kenis, welke H. M. daaraan ton grondslag heeft willen leggen, nl. een bevestiging van de woorden door Haar bij een vorige gelegen heid gesproken, getuigend van groote belang stelling in deze in haar bloei van ontwikkeling verkeerende koopstad, welke steeds in de belangstelling van vele leden van Haar Huis mocht deelen, vooral van wijlén Prins Hendrik. Dat de Koningin thans Haar bezoek herhaalt in gezelschap van Haar Gemaal, heeft de bedoe ling ook bij Hem zelf de belangstelling voor Rotterdam te wekken. Hij heette dan ook den Prins hartelijk welkom en gaf de ver zekering, dat Rotterdam zijn bezoek op hoogen prijs stelde. De Koningin bedankte den burgemeester in de gelegenheid gesteld te zijn Haar Gemaal Rotterdam met zijn schoone havenwerken te laten zien. Capelle (N.Br.), 17 Sept. Heden morgen is de vrouw van den landbouwer M. bij het koemeiken zoodanig door de koe met de horens gestoken, dat zij spoedig daarna is overleden. Nieuwerkerk. Tot ons genoegen kunnen wij melden, dat door de zorg der Rotterd. Tramweg-Maatschappij het terrein, waar de tram stopt om reizigers op te nemen en uit te laten, wordt bestraat, zoodat men niet langer door een modderpoel zal behoeven te tira^an Scherpenisse, 17 Sept. Bij don burgemeester C. D. Bolier alhier hebben zo van de week in den nacht de deur en het kozijn van zijn woonhuis met een zeker uitbijtend vocht begoten, zoodat opnieuw verven noodzakelijk was. De dader is tot heden nog niet bekend. Cortgene, 46 Sept. Heden is tot lid van den gemeenteraad gekozen Johannes van Maldegem met 54 stemmen, tegen L. J. Dorst, die slechts 28 stemmen verkreeg, 3 stemmen waren blanco. Zulks in de plaats van J. de Die, die bedankt heeft. Goes, 18 Sept. In de commissie voor de spijsbedeeling aan do armen gedurende de wintermaanden is in de vacature A. Dekker, die voorzitter is geworden van het Burgerlijk Armbestuur, gekozen de heer D. D. v. d. Bout. Tot secretaris-penningmeester is ge kozen de heer I. D. Fransen v. d. Putte. De commissie voor deze hoogst nuttige instelling is nu weer compleet. Biervliet, 17 Sept. Drie polderbesturen verzuimden dit jaar een afgevaardigde te benoemen voor den aangelegen calamiteusen Hoofdplaatpolder, n.l. Thomaes-, Beukels- en Wilhelmina-polderbesturen. Buitengewone ver gaderingen moeten eerstdaags gehouden worden. Ingelanden van den Thomaes-polder vergaderen Zaterdag a.s. Toevallig hebben die polders verschillende ontvanger-griffiers, en die zijn gewoonlijk er op uit om bij tekortkomingen elkander op de vingers te tikken. Eigenlijk berust de macht bij dijkgraaf en gezworenen, doch sedert het ontvanger griffierschap van veel te veel polders in onze omgeving bij één persoon berust, heeft deze zooveel macht verkregendat do eigenlijke bestuurders de boodschappers van hun dienaar zijn geworden. Een hoeve onder deze gemeente werd dezer dagen door een landbouwer te IJzendijke onder de hand van een Gentschen heer gekocht voor zoo'n geringen prijs, dat ieder van een koopje spreekt. Bij dezen aankoop vond hij veel steun bij een administrateur van zijn woonplaats. Bijna was het koopje den landman ontgaan, want daags vóór den definitieven koop verscheen de zaakgelastigde om zijn vriend op zijde te schuiven bij den verkooper. Die poging is mislukt, doch gaf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1