Uit Stad ah Provincie. Zelfs de heer Steger, do grijze chef van den stenographischen dienst, was heden nog op zijn post. Voor het laatst maar dan ook tot het laatste moment. Dirksland, 14 Sept. Heden werd onzen oud-burgemeester, den heer J. Zaaijer Pz., namens vele ingezetenen als bewijs van erkentelijkheid aangeboden een bronzen beeld op marmeren voetstuk. Het beeld stelt voor een werkman, rustende op een aambeeld, die met een lauwerkrans gekroond wordt door een vrouw. Vooraan op het beeld staat op een koperen plaat: »gloire au travail" (roem aan den arbeid), terwijl aan de andere^zijde gegrift staat: »30 Maart 1883 30 Juni 1901. Uit erkentelijkheid aangeboden door Dirkslands ingezetenen". Bij dit geschenk i3 gevoegd een keurig bewerkt album, hetwelk den vervaardiger, den heer J. Rooij, alhier alle eer aandoet, bevattende de namen van hen, die tot dit cadeau hebben bijgedragen. Vooruit. Zierikzee, 16 Sept. Gisteren en heden werd te dezer stede van wege ,/Floralia" in den tuin van den heer Verwer, de jaarlijksche tentoonstelling gehouden van bloemen en planten, ten deele gekweekt door hen, die het vorig jaar stekjes kosteloos van het bestuur ontvangen hebben, ten deele door de leden zelve van «Floralia" ingezonden. De door de kweekers ingezondene planten overtroffen die van vorige jaren, en leverden daardoor het bewijs, dat de vanwege het bestuur gegevene wenken door hen zijn behartigd. Na een toepasselijke rede van den voorzitter, den heer P. van der Have, waarin op het groote nut van «Floralia" gewezen werd, en waarin dank gebracht werd aan de leden, die planten ter opluistering hadden ingezonden, in 't bizonder aan de tuinlieden Antheunisse, en Romijn, werden des namiddags ten vijf ure de uitgeloofde prijzen aan de kweekers en leden uitgereikt. Bekroond werden: Niet-leden. (Kweekers). A z a 1 i a. Ie prijs, no. 35, D. Versteeg; 2e prijs, no. 28, W. Mensch; 3e prijs, no. 83, v. d. Velde. Geranium. Ie prijs, no. 35, D. Versteeg; 2e prijs, no. 100, N. Verschuur; 3e prijs, no. 85, vrouw Sandersv. Beveren; 4e prijs, no. 38, Joh. Moeliker; 5e prijs, no. 26, P. v. d. Vaate. Bladbegonia. Ie prijs, no. 35, D. Versteeg; 2e prijs, no. 70, P. Moeliker; 3e prijs, no. 2, A. de Boer; 4e prijs, no. 79, vrouw Brandenburg5e prijs, no. 80, D. de Vos. Begonia Semperflorens. Ie prijs, no. 35, D. Versteeg; 2e prijs, no. 35, D. Versteeg; 2e prijs, no. 80, D. de Vos; 3e prijs, no. 27, B. v. d. Vaate; 4e prijs, no. 100, N. Verschuur; 5e prijs, no. 27, B. v. d. Vaate; 6e prijs, no. 93, J. Verschuur; 7e prijs, no. 27, B. v. d. Vaate7e prijs, no. 86, vrouw Sandersvan Beveren; 7e prijs, no. 7, J. C. Cannoo; 7e prijs, no. 67, J. Berrevoets; 7e prijs, no. 65, J. Viergever; 7e prijs, no. 53, M. Verhulst; 7e prijs, no. 11, J. Arendse. F u c h i s a. Ie piijs, no. 35, D. Versteeg; 2e prijs, no. 7, J. G. Cannóo; 3e prijs, no. 100, N. Verschuur; 4e prijs, no., 74, W. J. v. Bortel5e prijs, no. 7, J. C. Cannoo; 6e prijs, no. 93, J. Ver schuur; 7e prijs, no. 35, D. Versteeg; 8e prijs, no. 30, M. v. Vessem; 9e prijs, no. 38, J. Moeliker; 9e prijs, no. 74, W. J. v. Bortel; 9e prijs, no. 59, J. U. v. Ooijen; 9e prijs. no. 83, M. v. d. Velde9e prijs, no. 47, M. Ver meulen. C o 1 u s. Ie prijs, no. 35, D. Versteegle prijs, no. 102, A. J. Leijdekker; 2e prijs, no. ICO, N. Verschuur; 3e prijs, no. 85, vrouw Sanders- van Beveren4e prijs, no. 79, vrouw Branden burg; 5e prijs, no. 28, W. Mensch, 6e prijs, no. 80, D. de Vos; 7e prijs, no. 29, L. v. d. Houten; 8e prijs, no. 88, M. Gilden; 8e prijs, no. 81, wed. L. de Vos; 8e prijs, no. 32, vrouw Hodde. Leden. Knolbegonia. le prijs, no. 15, majoor Pieterse. Tradescantia. le prijs, no. 13, mej. van Bortel. Voor de vrouwen en kinderen in de Boerenkampen is bij mej. H. Mulock Houwer alhier alsnog ontvangen: van A. en T. H. kindergoed, M. S. B. f 40, Zangver. »0. K. K." f5, C. H. f 1. Voor de krijgsgevange nen: A. v. D. 1 bouffant; Fam. de J. v. E. schoolboeken, romans, tijdschriften en muziek M. H. schoolboeken. Bevorderd tot opziener der visEcherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen 3e klasse W. E. Beekman, thans schipper le klasse bij de vlsscherij-politie op die stroomen. Het aan de sluis werken te Terneuzen gestaakte werk is heden algemeen hervat onder do door den aannemer gewijzigde voor waarden. Te Oostburg is een gehuwde vrouw van den zolder in haar huis gevallen, waardoor zij haar been brak. Men vreest voor haar leven. Volgens Engelscho bladen zou de koning van Engeland heden over Hamburg naar Viissingen reizen. Het koninklijk jacht Victoria and Albert" zal naar Viissingen komen om den koning naar Port Victoria over te brengen. Teneinde opeenhoopirg van goederen te voorkomen, is door de stoomvaart-maatschappij Zeeland" hot Eng. stoomschip Point Clear" gehuurd. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Haamstede, 14 Sept. Heden werden alhier door notaris Camp van Renesse voor de wed. N. Kwant verkocht: 1°. Een huis, erf en tuin alhier, groot 1 are 26 centiaren, voor f 450; 2°. 1 hectare 18 aren 90 centi aren tiendvnj bouw- en weiland aan het Ossewekken onder deze gemeente, voor f 510 per gomet. Landbouw en Veeteelt. Westelijk Schouwen. Men is thans druk bezig met het rooien van de winter aardappelen. Uitgezonderd enkele stukken land, die een zeer goede opbrengst geven, is het beschot, doordat de aardappelen, inzonder heid de blauwe, klein van stuk zijn, beneden het middelmatige. Bonte aardappels, die op Schouwen meer en meer ingang vinden, zijn over bet algemeen grooter van stuk. Van beide soorten laat de kwaliteit weinig, do kwantiteit vaak veel t9 wenschen over. De opbrengst per Scbouwsch gemet (41 A. 68 c.A.) varieert tusschen 80 en 130 HL. Zoo hier en daar komt do ziekte in de aardappels sporadisch voor. Men besteedt prijzen, vari- eerende tusschen f 2,10 en f 2,40 per ILL. BEOHT8ZA K EN. Zierikzee, 13 Sept. Door den officier van justitie werd heden tegen E. H., 31 jaar, laatst agent van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij wonende te Brouwershaven beklaagd van verduistering eener som van pl. m. f 400 ten nadeele van die Maatschappij, een gevangenisstraf gevorderd van 5 msanden. Een zich noemende Eduard Adrianus Sergeant, wonende te Goes, koopman in granen voor rekening van de firma Exhoorn of Dikschoor to Rotterdam, is 30 Augustus te Steenbergen aangekomen en heeft in een kosthuis, voor eenigo weken besproken, zijn intrek genomen. Den volgenden dag heeft hij met een bekend commissionair meerdere boeren bezocht en 22 Hectoliter erwten gekocht, te leveren aan boord op een later op te geven datum en des avonds toen zijn koffer, welke bij wachtende was, nog niet was aangekomen, op aandringen van zijn kostbaas een telegram verzonden aan de weduwe Janssen. Lekkerstraat 22, Rotterdam, inhoudende zijn koffer te zenden. Hierop heeft hij den volgenden morgen per draad als antwoord onbestelbaar ontvangen. Bij de inontvangstname werd bij zeer zenuwachtig, zeide dat het inhield dat zijne moeder te Goes ernstig ziek lag en heeft zich onmiddellijk verwijderd na zijn stroohoed voor een bruine pet te hebben verwisseld, voorbemd en das achterlatende. Het is gebleken dat genoemde persoon te Goes niet bekend is en evenmin de genoemde firma te Rotterdam. De brigade-commandant der kon. maréebaussée te Steenbergen vestigt de aandacht op dozen persoon en verzoekt als verdacht van oplichting zijn aanhouding. KERKNIEUWS. In een de vorige week t9 Utrecht gehouden vergadering van curatoren en professoren der vrije universiteit te Amsterdam en der theol. school te Kampen is men in beginsel overeen gekomen tot vercenig'ig van de theologische school en de theologische faculteit der vrije universiteit. Binnenkort zal daaromtrent we Ier een vergadering gehouden worden. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is tot de Evangeliebediening ;n de Ned. Herv. kerk toegelaten de heer J. de Leur te Utr dit. Beroepen naar de Ned. Herv. Gem. te Haamstede ds. J. D. Dardenne Aukrioga te Aartswoud. O N D E B W IJ S. De voordracht voor hoofd der openbare school te Aardenburg bestaat uit de heeren E. J. Haan, hoofd der school te Uithuizen, B. Th. Avenariu8, onderwijzer te "Viissingen, en H. J. Zijlslra, onderwijzer aan de Planciu88chool te Amsterdam. In "Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen doen eenige jonge onderwijzers pogingen om te komen tot de oprichting van een cursus voor de hoofdakte. Tot nu toe hebben zich reeds 8 personen aangemeld; stijgt dit getal tot 10, dan wordt tot oprichting overgegaan. De heer Job. Gabriello van Middelburg, oud-leerling van de Rijke normaa'school voor teekenonderwijs te Amsterdam, behaalde de akte handteekenen, M. O. De voordracht voor onderwijzeres te Haamstede bestaat uit de dames Bolle t9 Colijnsplaat, Franken te Goes, Hartog t9 Scberpenisse en De Moor te Ellemeet. Geslaagd bij het examen voor surnu merair bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen de adep. W. F. Sturm te Kats. Post ©ii Telegrafie. Met ingang van 1 October a.s, is benoemd tot postbode te Groede C. van Leeuwe, thans in gelijke betrekking te Schoondijke. De surnumerair der posterijen en telegrafie J. H. Voskamp is van Amsterdam overgeplaatst naar Ijzendijke. VISSCIIERIJBERICIITEN. De drukto in de oesters heeft te Ierseke sedert een paar weken weer een aanvang genomen. Dagelijks ziet men één of twee volgeladen wagens naar het station rijden. De in vaten verpakte oesters gaan meest naar 't buitenland. Vooral België is een goede afnemer. Van de prijzen hoort men nog niet veel, alleen dat ze zeer uiteenloopend zijn al naar gelang der kwaliteit. TOONEELMIEUWS. Vrijdag 13 Sept. //Het vrije woord" (der Probekandidat). Aangaande den titel //het vrije woord" merken wij op, dat deze, onzes inziens een gelukkige vertolking is van den oorspronke- lijken titel //der Probekandidat". Immers, de vrije gedachte, het vrije woord wordt daarin aan banden gelegd, en wat buiten het //boekje" gaat, wordt als doodzonde gebrandmerkt. De kerkelijke partijen laten zich ook hier weder gelden. Het stuk is een beeld des tijds en zal het waarschijnlijk nog lang blijven, zoolang n.l. de kerkelijke dogmatiek als zoodanig de wetenschap geweld aandoet. De titelrol, Frits Bosschart, door den heer A. Faassen Jr., werd prachtig uitgebeeld, en men kan niet minder aan waardeering hebben voor een persoon, die betrekkingbloedverwanten bemindealles vaarwel zegtliever dan te loopen in het gareel van confessioneelen dwang. De rollen van Geertruida Beumer, verloofde van F. B.van Marie Loder, in hare heime lijke liefde tot Frits B.; van Joanna Bosschart, in hare opoffering tot vader en zoon, resp. de dames R. Ternooy ApèlHaspelsW. v. d. Horst en N. de Heer, werden eveneens natuur lijk gespeeld. Die ian O. Bosschart, als speler en doorbrenger; van Beumér, bierbrouwer en lid van den gemeenteraadmet zijn koddig provincialisme; van Dr. van Genderen, den sfrengen rector van het gymnasium; van de leeraren Broem en Reynders, resp. de heeren H. van Kuyk, D. Holters. H. Schwab, A. v. d. Horst en M. J. Ternooy Apèl, vormden met de overigen een schoon geheel. Het geheele stuk werd vlug, vlot en met animo gespeeld en doet de Ned. Tooneelvereeniging alle eer aan. Jammer, dat het publiek ditmaal niet talrijk was. Zaterdag 14 Sept. //Koningsrecht", oorspr. tooneelspel van Mr. W. A. Paap. Wie een beeld wenscht te ontvangen van gebrekkige rechtspleging in de 18e eeuw, met name in Pruisen, moet //Koningsrecht" gaan zien. Ofschoon de verwikkelingen en de spits vondigheden van het aanhangig proces de aandacht lang bezighouden, is 't een kostelijke parodie op net recht in die dagen. Geen gekroond Hoofd uitgezonderd in het tegen woordige Rusland zal zoo ingrijpend tusschen- beide komen als Frederik de Groote deed. En nu de vertooDÏng. Zij was wederom een bewijs, hoe deze tooneelkunstenaars hunne taak consciëntieus opvatten. Aan welverdiende toe juichingen ontbrak het ook niet. De handeling werd niet gerekt, op bekwamen tijd was de voorstelling geëindigd, wat op zichzelf reeds een verdienste is. In het kort, de opvoering was uitnemend verzorgd. Aan de vertolkers der hoofdrollen zij bizondere hulde gebracht. Ook komt een woord van lof toe aan het orkest, dat hoewel door vijf a zes personen vertegenwoordigdeen ensemble te hooren geeft, dat er wezen mag. In een concertzaal zou het zelfs een goed figuur maken. In het bizonder verdient de violist onze waardeering. Vol was de schouwburgtent niet, doch beter bezet dan den vorigen avond. Zondagavond werd «Op Hoop van Zegen" ten tweeden male voor een goea bezette zaal hier opgevoerd. Aan hetgeen wij over stuk en spel de vorige week geschreven hebben, hebben wij voor heden niets toe te voegen. Vanavond als afscheids voorstelling het //Historisch Kasteel" een blijspel, dat waar het vertoond werd, veel bijval had. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee» gehouden Maandag 16 September 1901. In de heden gehouden Raadsvergadering waren ingekomen 1°. een brief van den heer C. A. Swenne, waarin hij bericht, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan school C aanneemt; 2°. een brief van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, waarin deze mededeelt, dat tot voorzitter van voornoemde Commissie benoemd is de heer A. G. Kijn; 3°. een brief van de Plaatselijke School commissie, waarin zij kennis geeft, dat door haar de heer J. A. de Bruyne tot haar voor zitter, en de heer J. de Vrieze tot haar secretaris benoemd is. Het voorstel van Burgem. en Weth. tot nadere regeling der jaarwedden van den directeur en enkele leeraren der Hoogere Burgerschool en Burger-Avondschool werd zonder debat aangenomen. Die regeling komt hierop neder: 1°. dat de jaarwedde van den directeur der beide scholen f 650 zal bedragen. Hij zal tevens genieten vrije woning. Op-hem zal echter de verplichting rusten om desgewenscht gedurende twee uren per week aan de Burger- Avondschool onderwijs in de staatsinrichting te geven; 2°. dat de jaarwedde van den leeraar in de Hoogduitsche taal en Letterkunde aan de Hoogere Burgerschool f 1400 zal bedragen 3°. die van den leeraar in de Aardrijkskunde aan genoemde inrichting f 800 4°. en die van den leeraar in de Reken en Meetkunde aan de Burger-Avondschool f 250. Besloten werd aan Gedep. Staten wederom voor den tijd van 5 jaren vrijstelling *te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j (de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek) vermeld in art. 2 tot het regelen van het Lager Onderwijs, omdat er geen lokaal of terrein, en evenmin voldoend personeel aanwezig is om dat onderwijs te verstrekken. Het voorstel van Burgem. en Weth., tot nadere vaststelling der verordeningen op de heffing en invordering van een Hoofdelijken Omslag, naar aanleiding van de daaromtrent door Gedep. Staten gemaakte opmerkingen, wordt na een kort debat, waaraan deelnamen de heeren Cau, Van der Vliet, Koopman, Legemaat en de Voorzitter, met algemeene stemmen aangenomen. Benoemd werd met algemeene stemmen tot leeraar in de Hoogduitsche taal, de heer A. Petermeyer van Dordrecht. Mede op de voor dracht stond de heer J. H. Rhoen van Amsterdam. De eikenhouten kast, die in de kamer staat naast die van den Secretaris, zal worden gerestaureerd, en tot berging van het archief worden ingericht. Het daarvoor door den Baad toegestane bedrag beloopt f 100. De Raad gaat over in geheime zitting. BARNUII en BAILEY. Uit Amsterdam meldt men De eerste voorstelling bij Barnum en Bailey was niet zóó bezocht als verwacht werd. Het terrein ligt ook wel wat ver uit de buurt. Hetgeen er vertoond wordt is afwisselend genoeg, en onderscheidt zich van wat in andere circussen pleegt te worden gegeveD, vooral door do veelheid der dingen. De ruimte is namelijk zóó groot, dat men om het publiek aan elk der zijden der tent tegelijkertijd bezig to houden, drie arena's heeft moeten aanbrengen, gescheiden door tweo tooneelen, voor speciali teiten en acrobaten. Ora alles heen is een breede rondte, die de toeschouwers scheidt van de arena's en tooneelen, en welke een uitstekende gelegenheid aanbiedt tot het houden der wedrennen, Romeinsche en andere, waar mede het programma altoos wordt besloten, en die bizonder voldoen. Ten 9 ure was het breakfast en de invitatie van den vertegenwoordiger van Barnum en Bailey voor de pers, om er aan deel te nemen, geschiedde zoo zonder omslag, als iets vanzelf sprekends, dat wij de uit- noodigiog niet durfden weigeren. En voor wio veel verklaard wil zien van hetgeen hem wonderbaarlijk voorkomt in de exploitatie van dit reuzcncircus, vindt daarvoor inderdaad een aantal gegevens in de organisatie van het keukendepartement. Onder de vele tenten was die waar de maaltijden worden gebruikt, één der eerste, welke overeind stondAlles is geborgen in drie groote wagens, één voor de tent en de stijlen, één voor de serviezen èn het keukengerei, en één, die opengeslagen, den vorm aanneemt van een kombuis met groote fornuizen. Barnum en Bailley begrijpen, dat een goede en geregelde voeding de mcnschen het best in hun humeur houdt, en zien daarin de eerste voorwaarde, waarop men veel en vluggen arbeid van hen vorderen kan. Do noodige kolen en cokes en brandhout waren reeds vroeg door leveranciers uit de stad op het terrein bezorgd, en tegen zessen reden groote wageDs uit Amsterdam de noodige victualie aanvleesch, groenten, brood, melk, en ook kwam er een wagen met ruw ijs. De onderneming heeft eigen watertanks. De keuken grenst onmiddellijk aan de eettent, waar, aan lange tafels met banken, plaats is voor tegelijk een 700 man. In het midden staan twee groote koperen ketels, op watergas te stoomen, de ééne voor de thee, de andere voor de koffie, terwijl bovenin de melk wordt gekookt. Nabij de ketels is een compartiment, dat als buffet dienst doet. De gebraden en gebakken en geroosterde vleezenbiefstuk, spek, karbonade, gelardeerde lever, worden in groote bakken binnengedragen, en in dit compartiment in weer grootere bakken met kokend water geplaatst, om het vleesch op den wenschelijken warmtegraad te houden. Een groot aantal bedienden maken bij dit buffet file, en nemen op borden de door de koks met groote vlugheid in porties gesneden stukken vleesch in ontvangst om ze rond te dienen. Brood staat op de tafels, en hier en daar vindt men de bij een Engelschen maaltijd onmisbare flescbjes piquante saucen. Thee en koffie wordt voor elk, naar believen, ingeschonken, en ieder bedient zichzelf van suiker en melk. Er is geen onderscheid van menu. Allen: chefs, artisten en werklieden gebruiken dezelfde spijzen. Spiritualia worden Diet geschonken, ook geen bier of wijn. Het was inderdaad merkwaardig, met welk een kalmte alles in 't werk ging, en boe de bedienden goed gedresseerd bleken. De werklieden hebben bij hun binnenkomen een te voren hun ter band gesteld ticket af t8 geven. De artisten en hooger staanden zijn voldoende bekend, en worden zonder bewijs toegelaten. Ieder weet zoo ongeveer zijn zitplaats de artisten en chefs, die hun eigen tafels hebben, vinden bij hun bord hunne servetten in eigen band. Er wordt niet gepraat. Als het uur van den maaltijd geslagen heeft, spoedt ieder zich naar de tent, neemt tot zich, wat bij noodig heeft, rekt zijn verblijf riet, maar tijgt zoo spoedig mogelijk weer aan den arbeid. De snelheid, waarmede het keukendepartement gereed was met de voorbereiding van een warme keuken, met een betrekkelijk zeer verscheiden menu voor een kleine duizend man, verdient inderdaad be wondering. Naar dezelfde een voudige methode, die hierop berust, dat ieder zich het deel eener taak precies ziet aangewezen en haar goed betaald en goed gevoed als hij wordt met blijmoedigheid vervult, is bij dit reuzencircus alles ingericht. Alles is methodisch geregeld, en ieder bemoeit zich slechts met zijn eigen welom schreven taak, zonder zenuwachtige gejaagd heid maar studdy doorwerkende. Geen geschreeuw of gevloek. Commando's zelfs zijn overbodig. Het circus met ap- en dependenties kwam hior in vier opeenvolgende treinen aan. Onder de laatste voorstelling wordt successieve lijk alles afgebroken en geladen, zoodat bij het einde der representatie niet veel meer dan de hoofdtent en de voor het laatste nommer noodige requisieten op te bergen blijven. Ten vijf uur was do laatste trein binnen, en een groote menigte stond toen reeds bij bet station geschaard om van de ontlading getuige te zijn. Barnum reist met zijn eigen trein, waarvan de losse wagens door een bespanning met 6 of 8 groote, uit stekend verzorgde paarden naar het op een half uur afstand van het station gelegen terrein in de "Watergraafsmeer gereden werden. Tot bij twaalven waren de meer dan honderd trekpaarden bezig met dit vervoer. Do op het terrein te voren uitgezette ijzeren piquetton wezen do plaatsen aan voor elke tent, waar van het opstellen door do goed gedrildo werklieden, zonder bezwaar, in luttel tijds geschiedt. Alleen den volgenden dag werd het werk eenigszins vertraagd, tengevolge van een vrij lang aanhoudend onweer gepaard met wolkbreuken, waaronder het werken omdat er toch geen middagvoorstelling geannonceerd was gestaakt werd. Het personeel bestaat meest uit Amerikanen, die do kern vormen, en verder uit vertegen woordigers van allerlei naties. De eigenlijko artisten, die den nacht doorbrachten in do aan de onderneming toebchoorende sleepiuccars, kwamen eerst tegen hot ontbijt opdagen, en gaven, aan de tafels zittende, een bonte mengeling te aanschouwen van allerlei volks stammen en kunst-genres. Ook een Rotter dammer was er bij. Do man met bet steenon hoofd, die broederlijk samen aanzat met don man met den hondenkop. Maar 't meest intiem met elkaar schenen (behalve natuurlijk do tweeëenheid Cham en Eng) do dikste man der wereld en de hom me squelette, van wier verhouding men inderdaad kan beweren, dat les extremes se touchent. Tengevolge van onvoldoende politiemaat regelen, was het terrein in don aanvang overvuld met een nieuwsgierige menigtemaar de 10 man eigen politie der onderneming wisten de foule op uitnemend practischo wijze tot achter de afsluithekken te doon terugwijken. Tegen 11 uur, toen alles overeind stond, bood het ruime terrein een zeer bizonderen aanblik aanDe twee reusachtig groote tenten, dienende voor circus en menagerie, omringd door allerlei kleinere tentenbestemd en ingericht voor de keukendo electrischo installatie; do stallen; de kleedkamers der artistende administratie enz. In hoeverre betgeen in het circus vertoond wordt in over eenstemming is met de kolossale reclame, dio men er voor gemaakt heeftmoet nader blijken, maar de stoutheid van opzet en de organisatie der onderneming zijn inderdaad grossartig. Door Barnum en Bailey wordt alhier ge durende den geheelcn duur van hun optreden f 9500 huur betaald. Barnum en Bailey pingelen waarlijk nietin Utrecht was door do zwaro wagens eenige schade aan de wegen toegebracht, getaxeerd op f 700. Onmiddellijk is dit bedrag door den manager aan de gemeente vergoed. Volgens de Nijm. Ct. heeft do recette, die Barnum en Baily te Nijmegen maakten, met hun vier voorstellingen ruim f 60.000 bedragen. Spinazie. Spinazie wordt gewoonlijk in Augustus on September gezaaid, zoowel breedwerpig als op rijen. Men moet echter niet al te dicht zaaien en bij den eersten pluk, die drie weken na het ontkiemen kan plaats hebben, trekt men de te dicht aaneenstaande plantjes met den woitel uit of steekt ze boven den wortel af, opdat de achterblijvende planten meer ruimte bekomen. Dan kan men tot het begin van den winter bJjjven snijden. In 't begin van het vooijaar worden de bedden goed schoongemaakt en behakt en gaat men mot hot snijden voort tot do planten eiadolijk 14—20 c.M. van elkaar af sfaan. Het uit zaaien ia September en October doet de plantjes beter den winter doorkomen, dan dio van het zaaisel van Augustus. Men lette er evenwel op winterharde soorten te zaaien. Ingezonden Stokken. Zorg voor menschen en dieren. Daar er heden veel behoefte is aan goed drinkwater voor de dieren, zoo vraag ik den Gemeenteraad vriendelijkof er geen veran dering of liever verbeteringkan gebracht worden aan de zoogenaamde Verreput, daar de beesten nauwelijks het water willen drinken, wijl het stinkt en modderig is en toch moeten ze het drinken. Ik gevoel mij daartoe verplicht uit naam van alle dieren en al de Y/esthoeksche landbouwers, want slecht drink water geeft slechte melk, bovenal ongezonde, en heeft ook invloed op de boter. En daar er drie raadsleden landbouwers zijnzoo zullen zij zeker dankbaar dezen wenk ter harte nemen. Vriendelijk dank voor de plaatsruimte. J. L. CASHOEK. BRIEVENBUS. Verschillende berichten uit Duiveland kunnen wegens te late ontvangst eerst Woensdag worden geplaatst. TELEGBAHHEN. 's-Gravenhage, 16 September. Benoomd tot burgemeester van Nieuw- en St.-Joosland do heer A. van Waardo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2