ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 September 1901. (25 i e r i Is. z e e s c b. e 58ste JAARGANG. No. 7590. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ Patent-Oliejassen Burger-Avondschool. HEUWSTIJPIHGEH. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur A. J. DE LOOZB. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot deB Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkfx, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. Pontstraat O 103 O 3XT T sr JSL 3NT Gr ES 3NT s in alle maten. BERICHT. Zij, die zich met 1 October op dit blad wensehen te abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee msakt bekend: dat het toelatings-examen voor de Burger- Avondschool zal plaats hebben op Vr\Jdaff &V September a.s., des avonds ten T" uur, en dat z|j, die dat examen wensehen te leggen, zich :n persoon moeten aanmelden bij den Directeur der School, ingang Manhuisstraat, op Dinsdag' den S4 September a.s., tusschen 7 en 9 uur des namiddags. Zierikzee, den 46 September 1901. Namens de Commissie: De Secretaris, F. A. KLOPPERT. De Transvealseh-Engelsche oorlog. Londen, 14 Sept. De Daily Mail meldt uit Kaapstad van 28 Aug. De toestand in de Kaapkolonie is hot ernstigst in het Midland- district, waar gêheele veldkoraetschappen naar de Boeren overloopen. Heden is de tijding ontvangen, dat de geheele Noord- westelijke provincie, omvattende de kiesdistricten I Frasersburg, Williston, Sutherland, Carnarvon, van Rijnsdorp en Clanwilliam feitelijk in Toen het bericht van het overlijden bekend werd, trok een groote menigte naar de gevangenis, waar Czolgosz is opgesloten, maar zonder moeite verspreidde hen de gewone en bereden politie. Het stoffelijk overschot van den President wordt Maandagmorgen near Washington over gebracht, waar het op een paradebed geplaatst wordt. De begrafenis zal den volgenden dag plaats vinden te Canton op staatskosten. De lijkschouwing heeft aangetoond, dat de dood het gevolg is van kanker, die intrad door de schotwond. Den tweeden kogel heeft men niet teruggevonden. De New-Yorksche geneesheeren achten de koffie en de kippensoep en 't brood, den President gegeven, de oorzaak van zijn achter uitgang. De houding der chirurgen, die niet tijdig de hu'p der geneesheeren inriepenwordt scherp gelaakt. De chirurgen verklaren, dat de onderbuiks- wonde zeer langzaam genas, en 't voedsel noodzakelijk werd, omdat de voeding door inspuiting onvoldoende bleek. Volgens twcö specialiteiten in hartziekten uit New-York was het hart de zwakste plaats wegens 't vele rooken. Volgens artikel 6 van hoofdstuk II der Constitutie, wordt de President bij overlijden vervangen door den vice-President, in dit geval dus door Theodore Roosevelt. Roosevelt kwam hier om 1.40 uur aan. Hij heeft zijn intrek genomen in het huis van zijn vriend Wilcox, nadat hij onder escorte eerst de sterfkamer bezocht had. Daarop keerde hij naar het huis van Wilcox terug, en legde daar den ambtseed af in de boekerij van Wilcox, in tegenwoordigheid van vijf ministers van het Kabinet. Root, de secretaris van oorlog, wien onder het spreken tranen langs de wangen vloeiden, zeide tot Roosevelt, dat het Kabinet had besloten hem om gewichtige redenen te verzoeken dadelijk bij het aanvaarden van het bestuur den eed af te leggen. Roosevelt antwoordde: Ik zal den eed, in overeenstemming met uw verzoek, dadelijk openlijken opstand zijn. Reuter meldt uit Bloemfontein, d.d. 12 j.l.Twee Hollandsche predikanten, Murray en Botha, zijn hier teruggekeerd van hun vrede-zending naar Steyn en De Wet, die geen buccos heeft gehad. Doel van de zending was een uitlegging van Kitchener's proclamatie te geven en de beide aanvoerders der Boeren te bewegen, dat zij zich zouden overgeven. Zoowel Steyn als Do Wet weigerden de zendboden aan te hooren. j Volgens bericht aan de Daily Mail uit Johannesburg begon heden het proces tegen Broeksma, vroeger aanklager, thans beschuldigd van spion nage. Onder de documenten, in het huis van Broeksma gevonden, was een proclamatie, die door generaal Botha moest onderteekend worden. Daarin werden Kitchener, zijn officieren en manschappen vogelvrij verklaard, en den burgers bevel gegeven om alle gewapende Engelschen, die na den 15en in hun handen vielen, dood te schieten. Ook werden gevonden een aantal brieven van Krause, en de copieën van Broeksma's antwoorden daarop. Uit de jongste officiëele verliezenlijst blijkt, dat het commando van Scheepers bij Ladysmith, in het zuiden van Kaapkolonie, slaags is geweest met do Engelschen, die 6 dooden,'onder wie een luitenant en 4 gewonden, onder wie eveneens een luitenant, kregen. Het aantal gevangengemaakte Britten wordt niet opgegeven. Amerika. Buffalo, 14 Sept. De President overleed te 2.15. Sedert 7.50 van den vorigen avond was hjj buiten bewustzijn. Er was geen geestelijko aan zijn sterfbed. Zijn laatste woorden waren: «Vaartwel! Het is God's bestier. Dat Zijn wil geschiede". Deze woorden werden door dr. Mann opgeschreven. j Het Kabinet zal aftreden, om Roosevelt in de gelegenheid te stellen een nieuw te benoemen, zoo hij dit wenscht. Des President's echtgenoote zag hem het laatst tusschen 11 en 12 gisterenavond. Zij zat aan zijne sponde, zijn hand in de hare houdend. De leden van het Kabinet werden één voor één in In t vertrek toegelaten. «In dit uur van diepe droefenis van ons volk, verklaar ik, dat het heil van den staat altijd het doel zal zijn, dat ik voor oogen houd. Ik zal absoluut onveranderd de politiek van Mac Kinley voortzetten, een politiek, die den vrede bewaart en ons voorspoed en eer aanbrengt". Roosevèlt onderteekende het formulier van den eed, en gaf daarna zijn verlangen te kennen, de leden van het Kabinet afzonderlijk te spreken. Hij vroeg hen, hunne portefeuilles, tenminste voor het oogenblik te behouden zij stemden hierin toe. Later verklaarde Roosevelt nog, dat er geen buitengewone zitting van het Congres gehouden zal worden, daar dit hem niet noodig voorkwam. New-York, 14 Sept. Alle beurzen zijn gesloten. Overal teekenen van rouw. Mevr. Mac Kinley houdt zich flink. Het lijk blijft in de sterfkamer met een laken bedekt. De bekende Duitsche anarchist Johann Most, van Die Freiheitis alhier gearresteerd, maar werd op vrije voeten gesteld tegen een borg tocht van duizend dollars. William Mac Kinley is den 26sten Februari 1844 uit Schotsche ouders geboron, te Niles, in Ohio. Bij het uitbreken van den burgeroorlog in 1861 nam hij als gewoon soldaat dienst in het leger van de Unie en bracht het tot majoor. In 1868 vestigde hij zich te Canton, in Ohio, als advocaat. Toen hij in 1877 in het huis van volksvertegen woordigers was gekozen, verdiende hij spoedig zijn sporen als ijverig protectionist en werd ten slotte lid van de commissie van wegen en middelen, die de tariefwet opmaakte, later bekend onder den naam van do Mac Kinley bill van 1890. In November van dat jaar werd hij geslagen bij de verkiezing voor het congres, maar in 1893 met geweldige meerderheid gekozen tot gouverneur van Ohio. Van toen af werd hij beschouwd als eventueel candidaat voor het presidentschapen zijn kansen verbeterden steeds, tot hij in 1896 gekozen werd. Yele democraten, die voorstanders waren van «sound money", stemden op hem, omdat zij geen vrede konden hebben met het zilver program van zijn democratischen tegen- candidaat Bryan. In Maart 1897 aanvaardde hij het presidentschap. In 1898 had hij een moeielijke taak te vervullen in verband met den oorlog met Spanje, maar zijn positie bleef onverzwakt. In 1899 was men echter alge meen ontevreden over de wijze, waarop hij don minister van oorlog Alger (die ten slotte aftrad) in boscherming nam in weerwil van zijn onbekwaamheid, evenals generaal Otis, wiens taktiek op de Filippijnen scherp beoor deeld werd. In November 1.1. gaf de meerder heid hem echter opnieuw haren steun blijkbaar omdat zij nog steeds niet gediend was van Bryan's financieel program. En zoo werd Mac Kinley met een grootere meerder heid dan de eerste maal herkozen. Engeland. In Walsingham House Hotel Piccadi'ly (Londen) heeft een belangrijke diamanten diefstal plaats gehad ten nadeele van Lord Anglesea. De markies had zich voor 't diner gekleed hij had eenige gasten waaronder Coquelio Cadet en diens vrouw, voor een gastmaal iu het restaurant genoodigd en de deuren van zijn salon doen sluiten, zonder echter de bedienden te zeggen, dat zij niemand moesten binnenlaten. Toen bij 's avonds terugkwam was zijn portemanteau geopend, en zijn juwelenkistjes waren verdwenen met de kleinodiën ter waarde van 30.000 pd. st, (360.000 gulden). Er zijn zeer zeldzame paarlen bij en één ring, die alleen 1300 pd. st. waard wordt geacht. Daar men de juweelen- k'st en de doozen, waarin de byouteriën waren geborgen, deels in de badkamer, deels onder het bed van één der bedienden van den markies gevonden heeft en deze bed;ende zoek is, ligt 't voor de hand, dat hij de dader moet zijn. Trouwens hij had de kamers van zijn heer door de meid laten openen, be werende dat hij voor J»nnengoed moest zorgen en hij kwam er uit met een pakje wit goed, waarin blijkbaar de buit was gewikkeld. De politie heeft detectives near Dover, Liverpool en elders heen gezonden om den dief op te sporen, tot hiertoe echter zonder succes. Frankrijk. Dg trein, die den Czaar, de Czarina en President Loubet van Duinkerken naar Compiègne en Reims zal vervoeren, bestaat uit drie wagens, elk 97 voet lang, rood geschilderd en versierd met wapens van de Republiek en de hoofdsteden van Frankrijk. De eerste waggon, voor don Czaar, bevat twee slaapcompartimenten, één voor den Keizer, geheel in blauw, één voor de Czarina, geheel in wit gestoffeerd; tusschen beiden is een kleine salon en bibliotheekde tweede waggon, voor den President, bevat een slaap- en zit- comparliment en een afdeeling voor hut gevolg. De derde waggon is voor liet bedienend personeel, bagage enz. Te Marseille zijn een achttal Russische politie-beambten aangekomen, die op den zoek zijn naar vier nihilisten, studenten uit Moscou, die zoo ongeveer tegelijk met den Czaar Rusland hebben verlaten met bestemming naar Frankrijk, zonder eenig tastbaar motief. Te Cruponne is het in het 38e linie- regiment tot een ernstig, incident gekomen, dat weder een bedenkelijk idee geeft van de discipline in het Fransche leger. De man schappen van dat regiment hebben, na een moeielijken dagmarschden commandant d'Aubigny uitgefloten en daarna, om geon twijfel te laten aan hun bedoelingen, lustig de «Carmagnole" en de «Internationale" aau- oogen, maar bij zei geen woord. Yoor hij werd weggeleid, ging hij naar zijn advocaat en verzocht dezen, zijn groeten over te brengen 1 aan zijn familie. j Vervolgens werd hij iu den dievenwagen, geëscorteerd door gendarmes en vergezeld van den beul en diens knechts, naar de Place Bonne-Nouvelle gebracht. Op eenigen afstand van het schavot kuste hij het crusifix en stapte dan het schavot op. Eenige lichte schokken bewogen zijn lichaamtoen viel het mes en scheidde het hoofd van den romp. Het volk op het plein schreeuwde: «Ter dood! Ter dood!" Duitschland. Neufahrwasser, 13 Sept. Na afloop van de vlootmanoeuvre had een diner plaats aan boord van de «Hohenzollern". Keizer Wilhelm zat tusschen den Czaar en Groot vorst Alexisverder zaten aan Prins Hcinrich, Yon Bülow, Lamsdorff en anderen. Keizer Wilhelm verzekerde Lamsdorff, dat het hem genoegen had gedaan, hem te kunnen be- i groetende Czaar reikte Yon Bülow ten afscheid de hand, en gaf in warme bewoor dingen zijn voldoening te kennen over de met Keizer Wilhelm doorgebrachte dagen. De Keizer begeleidde den Czaar aan boord van de «Standard" en nam daar zeer hartelijk afscheid. De vloot loste saluutschoten. Op de hoogte van Hela verliet de «Standard" de haar volgende «Hohenzollern" en zette na vier uur koers naar Kiel. Om 4 nur in den morgen ongeveer werd Bouvier gewekt door den directeur der ge vangenis. Hij ging rechtop op zijn brits zitten, en keek de aanwezigen wezenloos aan. De directeur zei tot hem: Bouvier, uw hooger beroep is verworpen. Uw verzoek om gratie is door den President der Republiek van do hand gewezen. Het uur der terechtstelling heeft geslagen. Heb moed Goed mijnheer, ik zal moedig zijn, ant woordde Bouvier. Daarna kleedde hij zich zonder hulp aan en bleef vervolgens eenige oogenblikken met den aalmoezenier alleen. Dan begaf bij zich begeleid door een bewaker, naar de griffie der gevangenis, waar de beul wachtte. Hij rookte sigaretten en dronk twee glaasjes rum. Met,verstrooiden, wezenloozen blik keek hij de aanwezigen aan. Toen kwamen de helpers van den beul, ontdeden de veroordeelde van zijn buis en trokken den kraag van zijn hemd wijd neer. Terwijl men hem handen en voeten bond, maakte Bouvier een beweging, die eenige aandoening verried. Tranen parolden in ziju Te Rouen is ter dood gebracht zekere Bouvierveroordeeld wegens moord op een De heden- Hohenzollern" liep hier avond om halfzeven binnen. Het gestroomde publiek riep levendig »Hoch!" Kiel, 14 Sept. Do Czaar kwam hier aan boord van de «Standard", gevolgd door de kruisers «Swetland" en «Warjak", De strandbatterijon losten saluutschoten. Dantzig, 14 Sept. De Keizer zond het volgend telegram naar Buffalo, aan den Minister van Buitenl. Zaken: Diep getroffen door het bericht van den ontijdigen dood van den President, haast ik mij de groote Amerikaan8che natie te verzekeren van de oprechte sympathie van het Duitsche volk. Duitschland rouwt met Amerika om ziju edelen zoon, die het leven verloor, terwijl hij zijn plicht vervulde jegens zijn land en zijn volk. En aan mevr. Mc. Kinley: De Keizerin en ik betuigen u hun oprecht leedwezen met het verlies, dat gij hebt geleden door den dood van uw geliefden echtgenoot, neergeveld door de roekeloozo hand van een moordenaar. Moge God, die u zooveel jaren geluk schonk aan de zijde van den overledene, u kracht geven den zwaren slag te dragen, waarmede Hij u heeft bezocht. Do kroonprins, die van meening is, dat hot reizen en trekken den mensch ontwikkelt on dan toch ook, zij het al op behoorlijken afstand, zijn vader moet navolgen in dezen, is, na een bezoek aan Aken en deszelfs bezienswaardigheden, naar Belgenland ge trokken, in het meest besliste incognito, zóó zelfs, dat hij met zijn klein gevolg een tijd lang is geobserveerd door de Brusselsche politie, die den weinig smaakvol gekleeden jongenman met zijn kort houten pijpje voor een of ander staats gevaarlijk anarchist hield Nederland. Groningen, 13 Sept. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer iu Groningen en omstreken heeft het plan opgevat, een tentoonstelling voor te bereiden tegen den zomer van 4903. Eerstdaags zal een vergadering worden belegd van personen, die aan die voorbereiding willen medewerken. Amsterdam, 13 Sept. Het internationaal congres voor crimineele anthropologic nam een voorstel aan van mevrouw doctor Robiuovitch te New-York, waarin diep leed wezen wordt uitgesproken over den aanslag op Mac Kinley en de gevolgen daarvan. Het congres beschouwt dit betreurenswaardig feit als de bevestiging van de noodzakelijk heid van een wetenschappelijk onderzoek der criminaliteit en de middelen om haar te bestrijden, en de oorzaak weg te nemen, teneinde te geraken tot |meer werkdadige en tevens rechtvaardige sociale verdediging. Als vergaderplaats van het congres iu 1906 is aangewezen Turijn. 's-Gravenhage, 14 Sept. H. M. de Koningin-Moeder zal ter gelegenheid van de opening der Kamers niet naar de residentie komen. Evon halfelf hedenochtend werd door den minister van de Vereenigde Staten alhier het officiëele doodsbericht ontvangen van president Mac Kinley. Blijkens het telegram had het overlijden plaats gehad te 2J ure in den afgeloopen nacht. In den ochtend hadden de minister van buitenlandsche zaken en andere ministers, alsmede de gezanten van het legatiegebouw, inlichtingen ingewonnen; de toen ontvangen officiëele telegrammen sloten nog niet alle hoop uit. Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijdensbericht werd de woning van den Amerikaanschen gezant in het Lange Voorhout alhier gesloten, en de Unievlag halfstok geheschen. Hetzelfde geschiedde aan het legatie-gebouw op den Kneuterdijk. De hoofden van de alhier gevestigde vreemde gezantschappen, en ook tal van legatio-secretarissen legden hedenochtend een bezoek van rouwbeklag af bij den gezant der Yereenigde Staten, den heer Stanford Newel, of gaven hun naamkaart af aan zijn woning. Van de woningen der andere vreemde gezanten alhier is de landsvlag halfstok uitgestoken. De Amerikaansche gezant alhier heeft zich hedenmiddag tegen 12 uur begeven naar den minister van buitenlandsche zaken, en dezen officiëel kennis gegeven van het overlijden van den President. De ontvangst van het bericht is in den loop van den dag beantwoord met een brief van rouwbeklag aan den gezant der Unie. Tevens is namens de Nederlandsche regeering per telegram deelneming betuigd aan het gouvernement te "Washington. Dr. Leyds en de leden van de deputatie der Zuid-Afrikaanscho Republiek en van den Oranje-VrijBtaat teekendon heden het register in het bötel van den Amerikaanschen gezant. Ingevolge opdracht van H. M. de Koningin heeft de grootmeester van H. Dz. Huis, baron Sirtema van Grovestins, heden bij de Amerikaansche legatie een bezoek van rouw- Het volkszeebad te Scheveningen is heden gesloten. Vier jaren geleden hebben de heeren Van Kol en Troelstra niet ten paleize in handen van de Koningin de door de Grond wet geëieehte eeden of beloften afgelegd, maar later in handen van den yoorzitter der Tweede Kamer. Thans deelt Het Volk mede, dat de sociaal-democratische Kamerleden van plan zijn, naar het paleis te gaan en zich de eeden te doen afnemen door de Koningin. De reden daarvoor is niet, dat zij nu anders denken dau de heeren Troelstra en Van Kol in '97, maar dat zij huu volledige bevoegd heid als Kamerlid wensehen te bezitten tegelijk met de overigen. Met het uitvaardigen van een Kon. besluit, en de daarna nog gevorderde formaliteiten verloopt eenige tijd, en de soc.- dem. afgevaardigden wensehen van den aan vang af hun mandaat waar te nemen. De Yereenigde Vergadering der Staten- Generaal werd voorgezeten door den nestor der Parlementsleden, den heer Geertsema, omdat de heer Van Naamen van Eemnes, gelijk de waarnemende voorzitter mededeelde, - lichtelijk ongesteld was. De tribunes waren zeer vol. Men luisterde in stilte naar de gebruikelijke voorlezing van Koninklijke besluiten door den griffier der Eerste Kamer, mr. Zillesen, naast wien dit maal zijn ambtgenoot der Tweede Kamer wegens familie-omstandigheden werd gemist. Met de leden der commissie van in- en uitgeleide, allen in galakleedij de heer Van Bylandt in het ambtscostuum der diplomaten waren nog aanwezig de heeren v. d. Velde, Van Kempen, De Klerk, Brum- melkamp, Krap, Ketelaar, C. Pijnacker Hordijk, J. N. Pijnacker Hordijk, Godin de Beaufort, Conrad, Fennema, Michiels van Verduynen, die allen weer tot leden der Kamers herkozen zijn, of daarvan deel uit maken de heeren Donner en Truijen, die vrijwillig hun mandaat nederlegden, en de heer Heldt, wiens mandaat door de kiezers niet is verlengd. Statig trad de premier binnen in zijn gala- costuum met witte, goudgebiesde pantalon, vriendelijk groetend. Met den hem eigen klank van stem las dr. Kuyper de sluitings rede voor, en verliet, na een buiging tot het bureau, de zaal. Buiten werd het gebruikelijke stoetje, gala koets met piket huzaren, gevormd. Meer men8chen dan gewoonlijk keken er naar. Er gingen zelfs hoeratjes op. Dat was het eenig ongewone. Anders was alles bij het oude.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1