ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 September 1901. (Z ierilizeesclie Couran t). 58ste JAARGANG. No. 7589. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Patent-Oliejassen B E R I C HT. KENNISGEVING. MIEÜIfifSTIJPi—GEH. Uit Stad 8H Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur 9 A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middagB 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348, Zierikzee. Camden, New-Yersey, 11 Sopt. Zekere Stone is gisteren avond 4n hechtenis genomen, verdacht van medeplichtigheid aan het voor bereiden van den aanslag. Zoo Mac Kinley]a populariteit door den aanslag gerezen is, niet minder populair is thans te Buffalo de zwarte »Jan", de neger- kellner, d;e 7:ch het eerst op den moordenaar wierp. Hij heeft wel in het eerste oploopje een vracht onverdiende stompen en slagen gekregenmaar negers kunnen tegen een stootje en hij wreekte zich naar hartelust op den onderliggenden moordenaar. »Big Jim Parker", zoo heet de neger, werd reeds door senator Mark Ilanna gecomplimenteerd. Parker is al zóó beroemd, dat zelfs de knoopon van zijn jas geld waard zijn, van vijf tot twintig dollar per stuk. Duitschland. Te Berlijn is het socialistische gemeente raadslid Hoffmann, toen bij incognito en in versleten klcêren, om zich op de hoogte te stellen van de gegrondheid van ingekomen klachten over de brutaliteit der suppoosten, een stedelijk nachtasyl voor onbehuisden bezocht, er met eenige anderen »uitgeranseld", aldus proef-ondervindeljjk de juistheid der klachten ervarend. 't Geval wekt veel opzien, en een onder zoek is ingesteld. Dantzig, 12 Sept. Vanochtend om acht uur hield do vloot een groote oefening, zij deed een schijnaanval op de kust in de Dantziger Bucht, die door de strandbatterijen en de kust-divisie verdedigd werd. De Keizer j en de Czar zagen het schouwspel aan op het slagschip Keizer Wilhelm II". i Hela, 19 Sept. Keizer Wilhelm heeft den Czar een tegenbezoek gebracht aan boord van de »Standaard". Hij bleef met Prins Heinrich een half uur lang in de kajuit van den Czar. Beide Keizers bezochten vervolgens verscheidene Duitsche oorlogsschepen, en ver toefden met grootvorst Alexis bij don chef van het eskader, prins Heinrich. j j Woensdagavond om acht uur was er diner aan boord van de Standaard". De Czar overhandigde daarbij aan Von Bülow de Andreas-orde. De opperhofmaarschalk Eulcn- I burg heeft ook de Andreas-orde gekregen, 1 i de generaals Schleiffen en Plessen en staate- secretaris Tirpitz het portret van den Czar. I Minister Lamsdorf is benoemd in de orde I van Verdienste van de Pruisische Kroon, 1 j Frecdericksz heeft het grootkruis van den l Rooden Adelaar in briljanten gekregen. Na de verlichting van de vloot van het wandel- dek af bekeken te hebben, namen de Keizers hartelijk afscheid van elkaar. Keizer Wilhelm keerde aan boord van de »Hohenzollern" terug. Keizer Nikolaas hrsft den Duitschen Keizer benoemd tot chef van het Russische dragonder-regiment no. 39 te Narva, één van de beroemdste en voortreffelijkste van het Russische leger. Vroeger is de groot-admiraal grootvorst Konstantijn Nikolajewitsj er chef van geweest. Keizer Wilhelm heeft aan den Czar de I uniform van het tweede regiment garde dragonders Keizerin Alexandra van Rusland geschonken. Tegen drie uur kwamen de Keizerlijke schepen en de schepon van het escoite in het gezicht van Dantzig, de »Hohenzo!!ern" voorop. Om kwart voor vieren werden zij door het eskader, dat in vollen vlaggentooi was, met saluutschoten begroet. De majesteitm voeren langs het front van het smaldeel. j Het weer was zeer mooi, zoodat v< el particuliere vaartuigen zich op zee begaven; zij werden echter alle door afsluitings maatregelen op een grooten afstand gehouden. Frankrijk. Met het oog op mogelijke aanslagen tegen den Czar bij zijn bezoek aan Frankrijk, zijn door de Paliaansche Regeering, zoowel als door de Zwitsersche strenge voorzorgsmaat regelen genomen in verband met het vertrek van een aantal anarchisten. Een groep Ita)!aansche detectives wacht te Cbiasso op instructies om naar Frankrijk te vertrekken, teneinde, vergezeld van Fransche politie beambten, een oog in 't zeil te houden. Cavard, de chef der Parijsche politie, heeft van alle thans in 't slot van Compiègne werkzame arbeiders en werksters en van het geheelo keukon- en dienstpersoneel photo- graphieën laten maken. Zij worden door geheime politie bewaakt, en de toegang tot 't slot is onder sterke controle gesteld. Het bureel van den Parijsohen Raad heeft 15 regels T'S cts. Elke regel meer 15 cts. PoMtslraat C lOS OKTTVAKTGEIKTs in allo maton. De Drukkerij van R. W. J. OCI1T- MAN, 80^*" naast 's Landskamer is speciaal ingencht voor klein goedkoop Druk werkals: Visitekaartjes, Iluwelijkskaarten Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Zij, die zich met 1 October op dit blad wenseheu te abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende noinmers gratis. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zieruc.ee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag: den ICS September e.lc., des namiddags te 2'/, uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 42 September 1901. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mcdedeeling van ingekomen stukken. Vooi stellen van Burgern. en Weth. tot nadere regeling der jaarwedden van den Directeur en enkele leeraren der Hoogere Bur gerschool en Burgei avondschool; om aan Gedep. Staten andermaal voor den tiji van vijf jaren vrijstel,Jug te vragen voor het geven van onderwijs '*n vak j op school A; en tot nadere vaststelling der Verordeningen op de heffing en invordering van een Hoofdelijken Om slag, naar aanleiding van daaromtrent door Gedep. Staten gemaakte opmerkingen; benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool; enz. Be Tratisvaalsch-Eitgelsche oorlog. Matjesfontein, 40 Sept. Majoor Kavanagh heeft gisteren een ontmoeting gehad met Theron ten noorden van Mossclbaai. De Boeren verspreidden zich zonder de geringste poging om te vechten. Eén Boer sneuvelde, en verscheidene goede paarden werden buit gemaakt. Theron is noordwaarts getrokken blijkbaar had hij de bedoeling Mosselbaai aan te vallen, wanneer hij niet gestoord geworden ware. Scheepers staat ten zuiden van Ladysmith. Crabbe had hedenmorgen een gevecht met van der Merwe bij Driefontein. Van der Merwe en oen andere Boer zijn gesneuveld. Verscheiden Boeren zijn gewond en 37 gevangen gemaakt. Londen, 11 Sept. Kitchener seint d.d. gisteren Methuen had een treffen met den vijand onder van Tonder en de la Rey in groot-Marico op 6 en 8 dezer. Hij dreef hen den Ssten uit een sterke stelling. De Boeren lieten den 6den zes gesneuvelden achter en den Ssten 12. Methuen maakte 41 gevangenen en vermeesterde tevens wagens en voorraad. Kaapstad, 10 Sept. Cloete, de magistraats persoon uit Steytlerville, die door Scheepeas twee weken gevangen gehouden was, is vrij gelaten, en hier aangekomen. Hij zegt, dat het commando uit ongeveer 300 man bestond, meerendeels jonge Kapenaars. Scheepers had slechts 70 man uit de Oranjerivier-Kolonie" meegebracht. Allen zijn goed uitgerust, goed gevoed, opgewekt, en hebben uitstekende paarden, terwijl zij bijpaarden meevoeren. Het commando had transport- noch lastdieren, het leefde geheel op 't geen het in het land zelf vond. Iedere hoeve werd bezocht, overal werd weggenomen, wat men noodig had. Scheepers had het bevel uitgevaardigd de hoeven te vernielen van alle Kapenaars, die bij de districtswachten dienst hadden genomen de Boeren stonden aan do bewoners toe, hun beddegoed buitenshuis te brengen en staken vervolgens de gebouwen in brand. Scheepers had den parlementair, die hem K'tchener's proclamatie bracht, ontvangen, en tot hem gezegdWij vechten allen mot een bepaald doel voor oogon, piot a's wilde bandieten. De toekomst is onzeker, maar wij hebben volstrekt vertrouwen in de zegepraal, die ten slotte aan de Afrikaander zaak ten deel zal vallen. De Hollandsche kolonialen zeide Scheepers verder die de wapens opnemen, zijn geen opstandelingen, en als do Engelschen doorgaan met het terechtstellen van die menschen, zal ik genoodzaakt zijn maatregelen van weerwraak te nemen. Cloete legde bijna 500 K.M. af gedurende zijn gevangenschap. Bij het commando bevonden zich geen Boeren, ouder dan Scheepers, d<e zelf nauwelijks 24 is. Lorenzo-Marques, 11 Sept. Bij een huis zoeking, op aandringen van den Britschen consul-generaal gedaan, is een groote hoeveel heid ammunitie en andere oorlogscontrabande in de nabijheid van do stad ontdekt en in beslag genomen. Verscheidene personen zijn in verband daarmede gearresteerd. Een telegram uit Kaapstad aan de Rappel deelt mede, dat te Pretoria talrijke aanhoudingen zijn gedaan. De politie'beweert een uitgebreid complot van Hollanders op het spoor te wezen, waarin 200 personen zouden betrokken zijn. Het plan der samenzweerders was om do Boeren, die zich overgegeven hebben en in Pretoria wonen, wapenen te verschaffen en zich bij verrassing van de stad meester te maken. Amerika. De aanslag op Mac Kinley. Toen men de operatie Vrijdag verrichtte, werd opgemerkt, dat de kogel een stukje laken van de jas tot op korten afstand onder de huid had meegesleept. Dit vreemde voorwerp werd verwijderd, maar het bracht toch een lichte ontsteking teweeg. Dientengevolge is het noodig geweest enkele draadjeB van het wondhechtsel weg te nemen en do huidwond to openen. Het geval kan geen verergering veroorzaken, maar wordt aan 't publiek mede gedeeld, daar de geneesheeren de bulletins volkomen naar waarheid willen inrichten. Het uiteenbrengen der randen van de huidwond zal de genezing van deze wond eenigszins vertragen. De President is nu wèl genoeg om te beginnen met het opnemen van voedsel langs den gewonen weg; te beginnen met vleeschextract. Dit bulletin is uitgegeven na een consult, dat twee uren duurde. De lange duur van het consult heeft eeDige ongerustheid gewekt, welke nog toenam, toen het bleek, dat Mac Burney niet vertrokken was (gelijk hij had aangekondigd). Het bleek echter, dat de dokter den trein gemist had. Hij verzekert, dat de beterschap in den toe stand van den President aanhoudt, zooals ook uit het hervatten van de natuurlijke voeding volgt. Het langdurige consult moet hieraan toegeschreven worden, dat de geneesheeren lang moesten wachten op heelkundig materiaal, waar om gezonden was. De ongerustheid is ook na het aankondigen van die bizonderheden verdwenen. Op het nazien van de wond is een bepaalde beterschap gevolgd. Roosevelt is vertrokken. Hij gelooft, dat de President over een maand zijn taak zal kunnen hervatten. Chicago» 11 Sept. Emma Goldman is voor den rechter verschenen, zonder rechtskundigen bijstand. De ambtenaar van het openbaar ministerie zeide, dat het hoofd der politie te Buffalo verzocht had, de beklaagde zoo lang I mogelijk in arrest te houden, nu het onderzoek j nog voortgezet werd te Buffalo; bij vroeg uitstel der behandeling va a de zaak tot 19 dezer, op welken dag ook de andere gearres teerde anarchisten verhoord zouden worden. Het gerechtshof besliste, dat de beklaagde in voorarrest zou blijven. Hoewel Emma Goldman ten stelligste be weert, dat er niet de minste aansporing tot den aanslag op den President van haar uit gegaan is, houdt de politie zich toch dnik bezig met haar doen en laten in de afgeloopen weken na te gaan, om op het spoor van Czolgosz' medeplichtigen te kornen. Het hoofd van de recherche te Rochester zegt, dat juf frouw Goldman den 22 Augustus ia die stad vertoefd heeft, in gezelschap van juffr. Isaaks, de dochter van een bekend anarchist (ook in hechtenis genomen). Beiden brach* in vervol gens een bezoek aan do tentoonstelling to Buffalo, en juffrouw Goldman begaf zich daarna naar Cleveland, waar zij Czolgosz ontmoette. Zij zelve verzekert echter, dat] Czolgosz haar is komen opzoeken, om kennis met haar te maken, en dat zij bij die gelegenheid slechts weinig mot hem gesproken heeft. 100.000 frs. beschikbaar gesteld voor een eventueel bezoek van den Czar aan Parijs. r De Parijzenaars zullen tevreden zijn, de Czar heeft bericht gezonden, dat bij bij zijn bezoek aan Frankrijk ook te Parijs zal komen. Rusland. De Russische krijgsraad heeft een Petsrs- burg8ch student veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en twee kozakken elk tot twee en een halve maand cachot, wegens dienst weigering op Tolstoïaansche beginselen. De jonge man, 25 jaar oud, was van adel lijke herkomst, maar door zijn pbilosophische Btudiën kwam hij er toe landbouwer te worden en zich geheel in Meeding en levenswijze, te schikken naar boerengewoonten in navolging van Tolstoï. Bij toeval ontmoette de jonge man twee kozakken, waarop hij dienst nam in hetzelfde regiment als zij. Hij leerde den beiden mannen, dat de oorlog een misdaad is, in strijd met Gods wil. Uit Tolstoi's leer toonde hij hen aan, dat volgens het Evangelie de menschen elkander moeten beminnen en achten. "Van af het oogenblik, dat zij dit inzagen, weiger den de kozakken langer de wapenen te dragen. Het gevolg was natuurlijk dat de beide soldaten werden gearresteerd en de stadent in de gevangenis geworpen. Deze laatste verzocht aan den krijgsraad om de straf van alle drie te mogen dragen; hij nam alle schuld op zich en wees er tevens op, dat de beide soldaten huisvaders waren, terwijl hij zelf voor piemand te zorgen had. Nederland. Den Helder, 12 Sept. Alhier is het Lioffelijk overschot van de 23-jarige Johanna de Lugter, het slachtoffer van den Zaterdag gepleegden moord, op eenvoudige wijze door brigadiers en agenten grafwaarts gedragen. De meesteres der verslagene, eene dame te Amsterdam, nam de kosten der uitvaart voor hare rekemng. Er was veel deelneming van de zijde van het publiek, zoowel bij het passeeren van den lijkstoet langs den weg als op het kerkhof. De moordenaar, Pieffers, die aanvankelijk zich als een krankzinnige aanstelde, wordt kalmer. Hij heeft echter nog niet verklaard, wat hem tot do misdaad heeft gedreven. Volgens een bericht in de N. R. Ct. had Pieffers het meisje te Amsterdam bezocht en baar overgehaald haren dienst op te zeggen en met hem mede te gaan. Te oordeelen naar vroegere gezegden moet zij zich daarbij meer hebben laten leiden door vrees dan door liefde; meer dan eens had zij aan hare meesteres die gisteren alhier zeer gunstige getuigenis van haar gaf gezegd, dat zij hare verkcariDg met P. wel zou willen ver breken, indien zij maar wiet, dat zij hem nooit zou terugzien. Een paar personen, die P. en het meisje op den weg haddon gezien, hebben verklaard, dat zij ieder aan een anderen kant van den weg liepen; een jongen heeft medegedeeld, dat hij hen zag worstelen, doch meende toen, dat dit stoeien was. Wagemngen, 12 Sept. De Koninginnen zijn "Woensdag hier geweest, hartelijk toe gejuicht door de inwoners en de vele vrcamden, die ter gelegenheid der landbouw- feesten samen waren. H.H. M.M. met prins Hendrik bezochten, na '*n het raadhuis door het gemeentebestuur te zijn verwelkomd, eerst de hoogere land en boschbouwschool, daarna de hoogere burgerschool, do tu'nbouw- en landbouwschool. Daarop volgde een bezoek aan de tentoon stelling. Een wandeling werd gemaakt over het terrein, en daarna namen de hooge gasten plaats in f 3n paviljoen bij den ling, waar;n de bekroonde dieren werden rond geleid. In d«t paviljoen werden tevens ver- verschmgen aangeboden. 's-Gravenhage, li Sept. Fare Majesteit de Koningin en Z. K. H, de Prins der Nederlanden zullen Maandag 16 September in de residentie komen. De minieteiiaad hield liedenm'ddag een buitengewone vergadering. De Tweede Kamer zal ha?r arste vergadering na de openingsplechtigheid houden op Dinsdagmiddag om d»ie uur. Bij Kon. besluit is tot voorziicer van de Eerste Kamor der Skaten-Genera?!, g< durende de zlu'ng, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1901, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid vpu die Kamer. Het Centrum voineemt uit goede bron, dat naar alle waarschijnlijkheid mr. M. baron Mackay, afgevaardigde voor Kampen, tot voorziter der Tweede Kamor zal gekozon worden. Iu een perceel aan de Van Bylandtstraat heeft iu den nacht van Dinsdag op "Woensdag jj. een inbraak plaats gehad. De dief of dieven moeten achter door den tuin zijn binnengekomen. Zij hebben een blaker met kaars van de boven-slaapkamor der dienstbode gehaald en daarna eieren genuttigd, vermoede lijk, na ze eerst in het perceel van de inbraak zelf gekookt te hebben er werden eierschalen op den grond gevonden. Tot dusver werd niets van waarde vermist, maar de inbrekers zullen hun bezoek herhalen althans ze lieten een briefje iu dien geest achter. Rotterdam, 12 Sept. In de Oranjeboom straat te Fijenoord bedreigde gisterenavond een Duitsche bierhuishouder zijn vrouw met een revolver, na haar eerst ernstig mishandeld te hebben. Eenige buren en voorbijgangers snelden toe om haar te ontzetten; de man wist over eenige tuinheiningen te ontkomen, doch werd spoedig weer gegrepen. Op weg naar het politiebureau wist hij aan zijn bewakers te ontsnappenen in de Koningshaven te springen, waaruit hij evenwel met veel moeite werd gered. De burgemeester heeft iu de vergadering van den gemeenteraad medegedeeld bericht te hebben ontvangen, dat H. M. de Koningin en Haar Gemaal aanstaanden Maandag Rotterdam zullen bezoeken. H. M. wenscht Rotterdam, als de tweede koopstad en de I eerste havenplaats van het land, Haren Gemaal j persoonlijk te toonen. Tot dit doel zal het j Koninklijk Echtpaar een rijtoer maken langs de havens van den Rechter-oever. Voorts zal het Koninklijk Paar het raadhuis bezoeken, j De voorzitter noodigt de raadsleden uit, daar dan aanwezig te zijn op het later aan hen mee te deelen uur. Dan zal er gelegenheid zijn die leden aan H. M. voor ti stellen, die daartoe yrocgor geen gelegenheid hebben gehad. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan één der grootste gemeente- inrichtiogen iu eigen beheer, nl. aan de gasfabriek. Ten slotte zullen "Hare Majesteit I en de Prins, begeleid door Burgem. en "Weth., den directeur der gemeente-werken en den havenmeester, een watertocht doen langs de havens en de rivier, om daarna de reis naar de Residentie voort te zeiten. I Breda, 12 Sept, Nadat Zondag de dochter I van Van S. te Prinsenhage volgens gewoonte j een hoeveelheid medicijn tegen maaglijden had ingenomen, word zij ongesteld en moest j herhaaldelijk braken. Haar vader Het de medicijn onderzoeken door den dokter, die het middel had voorgeschreven, en deze constateerde, dat phosphorus van luciferskoppen door het drankje gemengd waren. De maré- chauesées stelden een onderzoek in en wisten de stiefmoeder van het meisje tot bekentenis te brengen, dat zij die giftige stof in het fleschje had gebracht met het doel haar dochter daardoor van het leven te berooven. Den Bommel. De vorige week is in deze gemeente eèn paartje ;n ondertrouw opgenomen, waarvan de man reeds 74 jaren telt. De vrouw is er nog maar 53 De gemeentebegrooilng, door Burgem. en Weth. bij den raad ingediend, sluit in ontvangst en uitgaaf op f 18899.40J. Tot wethouder is in plaats van den heer J. Mijs Dz., d«'e, wegens aftreding als raadslid opgehouden heeft wethouder te zijn, benoemd de heer F. J. Knoop. De heer Jan Mijs, om gelijke redenen aftredend, is herbenoemd. Zierikzee, 13 Sept. Gisterenmiddag omstreeks één uur kwamen te dezer stede aan ten naastenbij 300 mariniers en matrozon met hun officieren, uitmakende de bemanmug der oorlogsschepen »Evertsen" en »Do Kortenaer", die op de reede geankerd lagen. In zes groote sloepen waren zij de haven binnengekomen. Aan wal gekomen voerden zij eenige exercitiën uit en marcheerden hierop onder trommelslag en pijpermuziek naar Schuddebeurs. Tegen vier uur teruggekeerd van hun militaire promenade keerden zij in hun sloepen naar hun oorlogsschepen terug. Dit militaire schouwspel, hier een ongewoon verschijnsel, had veel bekijks. die verlof hadden, en vereerden onze kermis met hun bezoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1