Uit Stad en Provincie. door de stukken der buis, die uit elkander vloog, getroffen. Een haror, juffrouw S., werd aan den slaap getroffen en viel op straat neder. Zij werd spoedig daarna per brancard naar het Gasthuis gebracht, waar zij kort daarop overleed. De andere vrouw, juffrouw V., werd aan hot hoofd gewond, doch gelukkig niet ernstig, en do jongeling, die het noodlottig ongeluk had veroorzaakt, werd aan den sohouder gewond. Hij word ook naar het Gasthuis gebracht, doch kon dit spoedig weder verlaten. Hij werd later met eenige getuigen door den commissaris van politie v. d. "Wielen, die een groot deel van den avond met deze zaak bezig was, in het bureau Ferd. Bolstraat verhoord. Leiden, 2 Sept. Reeds lang was het den directeur der Kweekschool voor Zeevaart opgevallen dat een dor jeugdige janmaats in betrekking stond tot eenen zich noemenden en in Amsterdam wonenden Yan den Berg, een bejaard man, die zich ook uitgaf voor een oom van don jongen. Zijn handelingen tegenover dien jongen werden verdacht, te meer toen het uitkwam dat hij geen oom van hem was. Daarom stelde de directeur zich in contact met de Leidsche en Amster- damsche politie, totdat, dezer dagen uit een boricht van dé Amsterdamsche politie bleek, dat bovenbedoeld persoon geen v. d. Berg heette, doch een anderen naam draagt en dat hij bovendien iemand was, die reeds 46 jaren toor diefstal getucht had. Nu wil het geval dat de Leidsche politie van die te 's-Gravenhage het bericht ontving dat aldaar bij nacht verschillende diefstallen waren gepleegd, met mededeeling tevens van do goederen die gestolen waren. Eene recherche bij de verschillende opkoopers te Leiden bracht aan het licht dat de meeste der gestólen goederen daar waren verkocht door een bejaard man, wiens signalement overeenkwam met. den zich noemenden v. d. Berg. Het bij de politie berustende portret werd door de opkoopers herkend als dat van don verkooper. Vermoedende dat hij op Zondag, als wanneer de jongens van de Kweekschool van 45 uur 's middags vrijaf hebben, te Leiden zoude komen, werd zijne aanhouding gelast. Toen hij dan ook met den trein te Leiden aankwam, werd hij door eën pólitic-agent aan 't station gearresteerd en naar het com missariaat overgebracht. Na een kort verhoor werd hij naar 's-Gravenhage op transport gesteld, ter be schikking van den commissaris van politie aldaar. 's-Gravenhage, 2 Sept. H. M. de Koningin en Prins Hendrik worden den lGen Sopt. in de residentie verwacht, voor de opening van de Kamerzitting. De Minister van Binnenlandsche Zaken, die Zaterdag van zijn verlofreis naar het buitenland aan zijn Departement is terug gekeerd, heeft dien dag de verschillende bureaux en vertrekken van het gebouw in oogenschouw genomen. Zooals men weet, bestaan er nog altijd plannen om dit oude locaal te verlaten en do bureaux over te brengen naar het voorgebouw van het Rijks-Archief op het Plein, wanneer hot thans aan de achterzijde op Bleyenburg in aanbouw zijnde gedeelte gereed zal zijn. 3 Sept. De St .-Cf. no. 205 bevat een Kon. Besl. van 26 Augustus j.I. tot over brenging van do zorg voor do uitvoering van wetten en Koninklijke besluiten betreffende Landbouw, voor zooveel het Departement van Binnenlandsche Zaken thans daarmedo belast is, naar dat van "Waterstaat, Handel en Nijverheid; en betreffende dat van Arbeid en Fabriekswezen, voor zooveel het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid thans daarmede belast is, naar dat van Binnenlandsche Zaken. Rotterdam, 2 Sept. Gisterenavond is tijdens de voorstelling in Casino do leeuwen temmer Prins, toen hij zich in do kooi met olf leeuwen bovond, door een der leeuwinnen, met een klauw aan do hand en pols ernstig verwond. De temmer sloeg naar do leeuwin, omdat het dier een ketting vasthield in don bek. Dos middags werd de clown Petroff een arm opengescheurd, toen bij te dicht langs den kooi liep. Een bewoner van de Schoutenstraat heeft bij dé politie aangifte gedaan, dat door middel van braak uit zijn woning eenige gouden en zilveren voorwerpen waren ontvreemd. Een onderzoek, door de politie ingesteld, bracht aan het licht, dat eene dochter des huizes zich hieraan schuldig maakte en dat zij, om aan inbraak te doen denken, de kast, waarin een en ander geborgen was, met geweld had opengebroken. Zij pleegde den diefstal om aan geld te komen, teneinde met haren vrijer te kunnen uitgaan, en beleende de weggenomen voorworpen in een pandjeshuis. Donderdag 1.1. werd door eene tot dus ver onbekende vrouw, na eeno bespreking op den dag te voren, bij de weduwe C. op do cersto verdieping aan do Linker Rottekade no. 435 gebracht een knaapje, naar gissing 2 maanden oud, schamel gekleed, de kleertjes gedeeltelijk D. Y. en F 24 gemerkt. Er was overeengekomon, dat do vrouw wekelijks een rijksdaalder voor het knaapje zou betalen, doch zjj is niet meer komen opdagen en het is gebleken, dat zij aan het door haar opge geven adres onbekend was. Thans heeft do weduwe C. zich tot de politio gewend, daar zij, zelve eene behoeftigo vrouw, niet in staat is het kind kosteloos groot te brengen. De commissaris van politie aan het bureau in de Meermansstraat heeft do opsporing yan de onbekende vrouw gelast. Een kleermaker, woDendo in het Oosteinde en levende in gemeenschap mot do houdster van een bierhuis beneden hem, zat gisterenavond om half elf in dat bierhuis een krant te lezen, toen plotseling do wettige man van de bierhuishoudster, die ook kleer maker is, doch van wien zij gescheiden leeft, binnenkwam. Hij liep recht op zijn collega aan en bracht hem met eén mes een diepe, gapende wonde in den hals toe. Daarna nam hij de vlucht en is niet weder gozion. Do toestand van den gekwetste is niet levens gevaarlijk. Toen gisterennacht om twaalf uren een 50-jarig man huiswaarts ging over do Gedempte Binnenrotte, kwam op eens een onbekende plotseling te voorschijn, sprong op zijn rug on wierp hem achterover op den grond. Daarna schoot een tweede straatroover op den door den val versuften en nog aitijd vastgehouden man toe, beroofde don weerlooze van zijn zilveren horloge en even snel als zij te voorschijn waren gekomen, verdwenen zij. De beroofde kan alleen zeggen, dat het een paar jonge kerels waren. Zierikzee, 4 Sept. Gisterenavond ten half negen vergaderde de Gemeenteraad. De Wethouder, Mr. D. van der Vliet, waar nemend burgemeester, bekleedend het voor zitterschap, deelt mede, dat de heer Vermeys wegens uitlandigheid verhinderd was deze vergadering bij te wonen, installeerde de her kozen raadsleden, de heeren Ten Haaf, Koop man, Legemaat en Moolenburgh, nadat deze de bij de wet gevorderde eeden hadden af gelegd. In zijn toespraak wenschte hij hen geluk met hun weder-intrede in deze vergade ring, waarvoor gelukkig geen stemming is noodig geweest. De heer Moolenburgh dankte namens zijn collega'sverzekerende, dat ter bevordering van de belangen van Zierikzee alles door hen zou worden in het werk gesteld. Ingekomen waren: I. een schrijven van den heer Lechner, waarbij hij kennis geeft, dat hij, geen in gezetene meer zijnde, ophoudt lid van den Raad te wezen; II. een brief van den heer F. C. L. Veeren, waarin hij meldt, dat hij zijn benoeming tot leeraar in de aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool aanneemt; III. een brief van den heer dr. Naber, waarin hij bericht, dat hij zijn benoeming tot leeraar in de wis- en natuurkunde accepteert. Het verzoekschrift van de weduwe C. Laven tot afschrijving van den Hoofdelijken Omslag tot een bedrag van f 22,50, wordt in handen gesteld van Burgem. en Weth. Afschrijving van den Hoofdelijken Omslag wordt verleend a. aan den heer P. J. H. van Geleuken, wegens vertrek naar Den Helder, tot een be drag van f 18,50; b. aan den heer Lechner, wegens vertrek naar Zwolle, tot een bedrag van f 74. Aan den heer Lechner wordt eervol ontslag verleend als lid van de Commissie voor Middel baar Onderwijs, en als lid van de Plaatselijke Schoolcommissie, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekkingen bewezen diensten. Herbenoemd werden tot "Wethouder de heer Moolenburgh, tot Ambtenaar van den Burger lijken Stand dezelfde heer, tot lid der Com missie tot wering van bouwvallen de heer Ten Haaf, tot lid der Commissie voor de zaken der Schutterij de heer Legemaat. Benoemd werd bij tweede stemming tot onderwijzer aan School C de heer C. A. Swenne te Klundert. Op de voordracht stonden de heeren Bakker te Hoek en W. Slager te St.-Annaland. Tot leden der Commissie voor de gemeente- begrooting voor 1902 werden benoemd de heeren Legemaat, Van Schelven en Koopman. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Do heer H. D. van Bredorodo (firma Oostmeijer) hoeft bij bepaalde gelegenheden, zooals nu met het oog op do kermis, vaak in zijn steeds smaakvolle étalage een reclame, die niet alledaags is, die uitmunt door oor spronkelijkheid, die met één woord pakt. Zoo heeft hij nu achter zijn breede spiegelruit een in een regenjas gekleeden heer staan, die een opengeslagen parapluie in de hand houdt, uit de punt waarvan het water op de parapluie neervalt. In de andere hand houdt hij een reclamekaart vaat, waarop hij do aandacht van het kijk- en kooplustig publiek op zjjn grooten voorraad parapluies en regenjassen vestigt. Aardig bedacht! Wij vestigen do aandacht van hen, die in deze maand nog van het schoone jaargetijde profiteeren willen, op Baarn, één dor schoonste en gezondste streken van ons vaderland, een waar lustoord in dezen tijd. De heide staat er nu in vollen bloei, en alles is er nog even mooi. Men vindt er uitstekendo gelegenheid tot logeeren en dineeren in het prachtig gelegen aAmalia-IIótel" van den oud-Zierik- zeeënaar Joh. J. Hulsman, waar alles netjes en comfortabel is ingericht. -Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan mr. H. van Adrichem, ten bedrage van f 483 'sjaars. To Burgh is herbenoemd tot wethouder do heer C. van Zuijen. Bij kon. besluit is, als blijk van goed keuring en tovredenhoid, do bronzen cero- penning voor monschlievond hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan G. L. J. Lammens te Sas van Gent, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit het kanaal aldaar, op 6 Juni 4901. Verder zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering [van den calamiteuzen x> Anna- polder" J. do Korto te Cortgenetot lid van het bestuur der 'waterkeering van het cala- miteuse waterschap »Oud- en Jong-Breskens" J. B. Becu to Breskens en tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuso waterschap »Stavenisse" M. van Luyk te Stavenisse. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN, gedurende Augustus, bij 's Rijks-Kustverlichting te Wester schouwen. Is do normaal-regenval voor Augustus hier 70.8 m.M., ook waren er van 41 en 493 m.M. De afgeloopen maand leverde in 40 regen dagen, bij 7 aftappingen, slechts 49.8 m.M. Wij ontvingen dus. 21 m.M. minder dan de norm. aangeeft, en .de Bannen werden aldus gedrenkt met -fc 926280 M3. hemelwater; toch liggen alle .drinkputten, zelfs wellen, hier zoo goed als droog. Dauwen de^d h^t dan °°k slechts 4 maal; daarentegen wasfdo kim 25 maal meer en minder nevelig, én heerschte er 2 maal mist. Ook onweders kwamen slechts 2 maal voor, donder hoofde mé)L 3 maal, weérliclit en bliksem zag menmaal, zoomede 4 maal een krans eii^ 4 inaaïeen kring rond de maan, 4 maal watórhoozen in zee, en 2 maal regenbogen.' De bewolking vdriëerde als volgt46 maal helder, 7 maal lichïbewolkt, 49 maal bewolkt, 49 maal zwaarbewolkt, buiig, en 40 maal betrokken. De windrichting was: 5 maal Noord, 5 maal N.-O.,' 43 maal Oost, 4 maal Z,-0., 41 maal Zuid, 5 maal Z.-W., 15 maal West en 8 maal N.-W. De windkracht steeg 4 maal tot marszeilskoelte en stormvlagen. Maandagavond ontstond in den postwagen, van do tram, die 7,42 te Numansdorp aankomt, een begin van brand door een lamp. De vlam verspreidde zich door den wagen, doch werd spoedig bemerkt door het personeel dat het vuur spoedig meester werd. De brieven waren reeds in veiligheid gebracht. Noordgouwe. Naar men verneemt, zal een plan ontworpen worden in do onmiddellijke nabijheid van het schoon gelegen Noordgouwe een ziekenhuis te stichten. Voor dit doel is reeds een kapitaal van f 27000 bijeengebracht en een stuk grond, waarop de stichting zal verrijzen, aanwezig. De commissie bestaat uit de heeren dir. Wortman, ds. Nauta en jhr. A. C. van Citters. Oosterland. Zaterdag reikte do burge meester met eene toespraak aan den milicien- plaatsvervanger A. Scherpenisse het. eoreteeken uit voor belangrijke krijgsbedrijven aan do begiftigde toegekend, wegens het in 1897 en 4898 bijwonen 'der krijgsverrichtingen in Atjeh. De muziek luisterde do plechtigheid op en een talrijk publiek woonde haar bij. Ter gelegenheid van de 25-jarige echt- vereeniging van den heer J. Zeiler, raadslid, bracht het muziekgezelschap »Oosterland's fanfare" genoemden jubilaris een serenade. Bruinisse, 3 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de in Juli herkozen leden, de heeren C. Bolier en Jac. Goudzwaard, beëedigd. Daarna werden eenige bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag behandeld. De heer Pompe van Meerdervoort heeft onze gemeente bezocht en een samenspreking met burgemeester en wethouders en het bestuur der Visscherij vereeniging gehouden. Naar men zegt, werden daarbij o.a. de vergrooting onzer haven, de ziekte in de mosselen, pachtvermin- dering enz. ter sprake gebracht. Door den dljkraad van het calamiteuze waterschap Bruinisse werd een buitengewone vergadering gehouden. Daarin werden de uit te voeren werken -vastgesteld, noodig geworden, doordien de stroom langs den polder is verdiept. De kosten werden, geraamd op f 48774. Waarschijnlijk zal het werk, dat o.a. uit zinkwerk met steenbestorting, over een opper vlakte van 5000 -M2., bestaat, in November aanbesteed worden. Stavenisse, 3 Sept. In do heden alhier gehouden vergadering van den Gemeenteraad werden de herkozen raadsleden, de heeren J. van Putten en/C. Broodman als zoodanig beëedigd. Op verzoek werd ontslag verleend als lid der éommlfesie tot wèriog van school verzuim aan den beer W. C. Crucq. Goed gunstig werd bespbikt op een verzoek van den heer8. S |Éhassen de Heer om ont heffing van huishuur, wegens zijne benoeming als brieyengaardgt£; te Beso'oijen. Ook werd nog besloten om ontheffing aan Gedep. Staten te vragen van dè verplichte invoering van vak j op de lagere school. Door het bestuur van »Floralia" alhier is besloten Zaterdag 7 September eene ten toonstelling te houden van de planten en bloemen, waarvan in het laatste voorjaar do stekjes zijn uitgegeven. Als naar gewoonte zullen de bezoekers, die vrijen toegang hebben, de jury vormen en aan de winners zullen verschillendo stoffelijke voorwerpen als prijzen worden uitgereikt. Ook kunnen planten van vorige jaren ingeleverd worden. Geersdijk, 2 Sept. Bij het pongeren van een voer hooi, brak de pongerboom, waardoor zekere H. van hét voer viel en hij zich ernstig bezeerde, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. 3 Sept. Heden ontving de knecht van den heer H. Meulenberg alhier, F., een slag van een paard tegen het been, met het gevolg, dat hij vermoedelijk in geruimen tijd zijn werk zaamheden niet zal kunnen verrichten. Ierseke, 3 Sept. Een klein feestje op 31 Augustus 1.1. georganiseerd, want verder gaan is onmogelijk. Waren er verleden jaar heel wat versierde fietsen, dit jaar waren er maar 12. Het eenige, wat nog al aangroeit, is de liefhebberij onder de jeugd om met versierde kinderwagens en sportkarren aan het bloemen corso deel te nemen. Zaterdag waren er bepaald prachtig versierde wagens en karren. Al de zeventig deelnemers en deelneemsters verkregen een prijsje. De beide muziek gezelschappen deden zich hooren, alsmede de weerbaarheid. Verscheidene jongens kregen een proces-verbaal wegens het werpen met voetzoekers, en zoo kreeg ieder weer een kleine verademing in den komkommertijd. Zondagavond was er een persoon alhier, die met de noodige vloeken enz. stond te beweren, dat er bij hem geen lid aan zijn geheele lijf stil was, omdat hij zulk een hekel aan ruzie had, daarbij een ander uitnoodigende eens aan zijn lichaam te komen, dan zou hij hem dit en dat, enkel en alleen omdat hij zulk een hekel aan ruzie had. De nachtwacht bracht den man huiswaarts, toen die op éénmaal weer een hekel aan ruzie kreeg en den nacht wacht op het onverwachts een paar slagen in het aangezicht gaf, waardoor deze nog bloedde. Nu heeft die man nog een hekel aan een proces-verbaal ook. Diezelfde avonden traden alhier in de Gereformeerde Kerk de heeren Louw en Plokhooij, beide Transvalérs, op. De heer Louw deelde enkele bizonderheden mede over de schandelijke en gemeene manier, waarop de Engelschen met arme boerenvrouwen om gaan en gaf te kennen, dat hij gekomen was om gelden in te zamelen voor de vrouwen kampen. Nieuws vertelde de man niet, maar het maakt meer indruk, als men het hoort zeggen dan wel of men 't leest, wijl tele grammen en andere berichten zoo menigvuldig zijn, dat men er zeer veel van over 't hoofd begint te zien. De heer Plokhooij, een jong Afrikaner, zeide, dat hij liever in Transvaal was, dan hier. Doch eenmaal was hij gevangen genomen, waarna hij echter wist te ontsnappen. Wederom werd hij gevangen genomen en wederom ontsnapte hij. Hij vertelde zijn wedervaren in den slag bij Elandslaagte, en gaf de verschillende gewaarwordingen weer, welke hem gedurende dit gevecht bezielden. Verschillende veldslagen had hij meegemaakt, doch wegens het vergevorderd uur kon hij niet meer vertellen. De collecte bedroeg f 36.42. De verzending van oesters is begonnen, doch is nog zeer slap. We willen nopen op een goeden winter. middelburg, 3 Sept. In de hedennamiddag gehouden raadszitting alhier werd, nadat de voorzitter een waardeerend woord had gewijd aan de nagedachtenis van den zoo plotseling overleden kundigen gemeente-bouwmeester, en het oudste lid, de heer van de Ree, namens den raad den burgemeester geluk gewenscht had met de onderscheiding, hem ten deel gevallen bij gelegenheid van den Koninklijken jaardag, o.a. benoemd: tot wethouder de heer H. P. den Bouw meester, met algemeene stemmen; tot ambtenaren van den burgerlijken stand de heeren den Bouwmeester en C. Verhage; tot leden der commissie tot het ontwerpen van strafverordeningen de heeren jhr. mr. E. P. Schorer, dr. A. van der Swalme, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje en mr. A. A. de Veer; tot leden der commissie van financiën de heeren W. J. Sprenger (voorzitter), dr. A. van der Swalme, J. H. C. Heijse, J. F. van Dunné en P. Dumon Tak; tot leden der commissie van fabricage de heeren J. F. van Dunné (voorzitter), dr. A. van der Swalme en H. P. van de Ree. Allen namen de benoeming aan. Overgelegd wordt voorts de gemeente- begrooting voor 1902, welke in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 587706,99 aanwijst. Terneuzen, 3 Sept. Door den raad dezer gemeente is heden tot gemeente-secretaris H" aar wedde f 1500), benoemd de heer J. L. osterhoff, secretaris der gemeente Arnemuiden, met 7 stemmen. Op de beide aanbevolenen, de heeren G. C. Dalman te Middelburg en J. Damsté te Delfzijl, waren resp. 5 en 1 stemmen uitgebracht. Voorts benoemde de raad tot gemeente vroedvrouw te Sluiskil mej. M. Klazinga te Drachten. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. To Hellevoetsluis zijn voor do tweede maal bij inschrijving publiek verkocht Hr. Ms. »Frans Naerebout" en do torpedobooten I en II. Hoogste inschrijver was voor de uNaerebout" de heer M. S. Springer te Amsterdam, voor f 5763voor torpedoboot I de heer F. Rijsdijk te Hendrik-Ido-Ambacht, voor f 832, en voor torpedoboot II de heef J. Haas te Hellevoetsiuis, voor f 352.07. Torpedoboot I is niet gegund, en moet nu voor den derden keer geveild worden. Landbouw cn Veeteelt. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, afdeeling Landbouw,, is benoemd voor het tijdvak van 1 September tot en met 30 November, tot assistent van het rijkslandbouwproefstation te Goes, de heer W. J. Woutersen te Rotterdam. RECHTSZAKEN. Goes. Do kantonrechter alhier heeft zijn eerste 5 vonnissen uitgesproken wegens overtredingen van de leerplichtwet, en daarbij, onzes inziens, een paar belangrijke beslissingen genomen. Drie der overtreders werden veroordeeld ieder tot een geldboete van een gulden, subsidiair 1 dag hechtenis, maar twee werden ontslagen van rechtsvervolging, op grond dat het niet doen schoolgaan hunner kinderen was hot gevolg van armoede". Daarbij werd uitgemaakt: 1°. datarmoedo is te beschouwen als een der ïernstigo omstandigheden", die als geldige reden voor schoolverzuim kan beschouwd wordenen 2°. dat een vader zich op armoede kan beroepen, indien den rechter voldoende blijkt dat hij de hulp of verdiensten van zijn leerplichtig kind niet kan missen, om in hot onderhoud van zijn gozin te voorzien. Doch tevens word uitgemaakt, dat die omstandigheid voor den rechter ^aannemelijk" moest worden gemaakt, zoodat een derdo beschuldigde, die zich ook op zijn »armoede" had beroepen, doch bleek een landbouwer te zijn met een hofstede van 60 gemeten, veroordeeld werd, omdat het den reenter niet aannemelijk was gemaakt, dat deze verkeerde in omstandigheden, dat hij de hulp of ver diensten van dat kind niet kon missen om in zijn ondorhoud te voorzien. Eindelijk merken wij op, dat, om zich op dio »armoede" te kunnen beroepen, de aan geklaagde dit ter terechtzitting als verdediging moet aanvoeron en dus niet mag wegblijven, omdat twee der veroordeelden zich waarschijnlijk ook wel op hunne armoede" hadden kunnen beroepen, doch nu wordon veroordeeld, omdat ze niet ter terechtzitting waren verschenen en dus niets tot hunne verontschuldiging haddon aangevoerd. "Wordt deze uitlegging der wet door den Iloogon Raad aangenomen, dan zou do leerplichtwet een zijner scherpsto bepalingen worden ontnomen voor voldarbeiders, dio, bij hun karig loon, werkelijk do verdiensten hunner kindren niet kunnen missen. Maar dan moeten zij ook, als zij vervolgd worden, persoonlijk ter terechtzitting komen, om hun »armoedo" voor den kantonrechter aannemelijk te maken. Br. Ct. Het openbaar ministerio bij den Hoogon Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep van den strooper C. d. P., door de Middelburgsche rechtbank in eersten aanleg tot 40 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het lossen van een schot hagel op een jachtopziener in den Prins Willempolder onder Schoondijke. Uitspraak 9 September. De rechtbank te Amsterdam behandelde Vrijdag eene zaak van oplichting in den steenkolenhandel. De beklaagde was een 19-jarig jongmenscb, thuis behoorend te Rotterdam, net gekleed, vlug van begrip, schrander en rad van tong, die volgens do verklaring van zijn vader, van der jeugd af blijk gaf van verstandelijke ontwikkeling, doch al zeer spoedig zijne gaven misbruikte. Een klein jaar geleden stichtte hij een bond van steenkolenhandelaren buiten hetUtrechtsche syndicaat om, die hij allen gezamenlijk in do luren legde. Vervolgens opereerde hij to Amsterdam met een courant de Algemeene Brandstoffenhandel, het echter latende voor komen alsof die courant het orgaan was eoner vereeniging van denzelfden.naam en van welke hij de vertegenwoordiger was. Men kon lid' worden voor f 60, f 70 of f 80. Deze contri butie gaf het recht tot het deelhebben in convooien steenkolen uit Duitscho, Belgische en Engelsche mijnen. De vereeniging zou maandelijks vergaderen om te beraadslagon over den gezamenlijken inkoop. Por extra- trein zou dan het gekochte uit de mijnen worden aangevoerd. Twee kleinhandelaren in brandstoffen, die geloofden nu in alle voor- deelen van den groothandel te zullen treden, liepen er in, de een voor f 70, de andor voor f 80. Ter terechtzitting ontkende de jeugdige beklaagde van eene vereeniging gesprokon te hebben. Integendeel, hij had de heeren voor gehouden dat deze zaak geen coöperatieve vereeniging gold, maar slechts een combinatie van bestellingen. De jongeling had bij do getuigen zoo vlot en vlug het woord gedaan, dat zij desgevraagd eigenlijk niet goed meer konden zeggen wat er nu wel en wat er niet gesproken was. Dit stond echter als een paal boven water, dat zij do f 70 en de f 80 hadden geBtort met het uitzicht op goedkoope steenkolen en dat die goedkoopo steenkolon nimmer gekomen waren. De beklaagde betoogde evonwel dat hij door zijne plotselinge arrestatie geen tijd had gehad tot doorvoeren en afwikkelen der zaak. Wegens het wegblijven van één der getuigen moest de behandeling der zaak geschorst worden. KERKNIEUWS. ■- ".i 1 r In een Zondag door do leden der Doops gezinde gemeente te Middelburg gehouden vergadering werd met grooto meerderheid van stemmen tot predikant gekozen ds. P. Sijbolts te De Rijp. Ds. J. P. Van Mello, van Kralingen, bevestigde Zondagvoormiddag, sprekende over 2 Cor. 4 5 en 6, zijn zwager ds. G. Van Dis, van Zuidzande, tot predikant bij de Herv. gemeente te Zaamslag. Deze deed des namiddags intrede naar aanleiding van 2 Cor. 4 7. O N P E R W IJ B. In de rectorskamor van hot Gymnasium tö Amersfoort werd Maandag 11. met eon hartelijke toespraak van den conrector dr. H. J. Reynders, namens alle leeraren een geschenk aangeboden (een prachtwerk over Pompeji) aan den rector dr. J. H. Moll (goboren te Zierikzee), ter herinnering aan het feit, dat hij heden vóór 45 jaren zijn betrokking aan die school aanvaardde. Aan den heer A. Heijboer, student in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2