ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 5 September 1901. (525 i e r i ]i z e e s c li e Oour an t). Algemeen Overzicht. HEUWSTIJPIHGEH, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmcrikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7585. Directeur I A. T. DE LOOZE. Redacteuren: j FRANKEL. I J. WAALE, all alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden.. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zieiikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEL, Havenpark 348, Zieiikzee. De toestand in de Kaapkolonie verkrijgt met den dag een voor de Engelschen bedenkelijk karakter, zóó zelfs, dat de autoriteiten er aan denken om ook in Kaapstad, waar de edele Lord Milner of Capetown van zijn reis naar Londen is teruggekeerd, den staat van beleg af te kondigen. De Boeren, onder aanvoering van Scheepers, en versterkt door de arebellen", naderen meer en meer de hoofdstad der Kaapkolonie. Daarbij komt, dat de opstand zich allengs geducht heeft uitgebreid. Moede de Engelsche dwinglandij, want deze heerscht thans in de Kaapkolonie, hebben in tal van streken de Hollandsche Afrikaanders naar de wapenen gegrepen, en zich om Je vrijheidsvanen van hun stam broeders uit den Transvaal en den Oranje- Vrijstaat geschaard. Grooteren dienst aan de Boerenzaak hebben de Engelschen niet kunnen bewijzen, dan door in de Kaapkolonie de militaire dictatuur in de plaats te stellon van de wettige volksvertegenwoordiging. Gelijk men weet, wordt deze niet bijeengeroepen, blijft deze verdaagd. En waar nu het zwaard regeert, daar is voor vrijheid en gerechtigheid geen plaats. Dat' hebben de Hollandsche Afrikaanders in ruime mate ondervonden. In hun eigendom heeft men hen reeds aangetast, want in sommige districten hebben de soldaten de paarden en het vee weggevoerdin hun leven worden zij bedreigd, want sedert onschuldigen worden opgehangen en gefusileerd, is niemand meer zijn leven zekeren van hun vrijheid zijn zij reeds beroofd, want in een land, waar menschen, die niets misdreven hebben, genoodzaakt kunnen worden terecht stellingen bij te wonen, in een dergelijk land is van vrijheid geen sprake meer. De Engelschen kunnen het weten, dat als men aan een bevolking haar hoogste goederen ontneemt, zij het onafwijsbaar recht van opstand heeft. In de omstandigheden, waarin de Kaapkolonie nu verkeert, moest de opstand uitbreken. De redactie van de Sticlitsche Courantaan een brief uit de Kaapkolonie de toedracht der terechtstelling van de drie Hollandsche Kapenaars ontleenend, deelt mede, •dat, toen de krijgsraad het vonnis had uit gesproken, aan Generaal French gratie voor de gecondamneerden gevraagd werd. Deze wei gerde, die te veile men. Op het gevangenisplein te Middelburg werd toen het vonnis voltrokken. De aanzienlijksten der stad werden gedwongen de executie bij te wonen. Zij waren door een cordon soldaten omgeven. Vóórdat de terecht stelling plaats greep, riep één der veroordeelden dee Engelschen toe: »ik vergeef het jullie, moge God het jullie vergeven", waarop één der omstanders bij het zien der toebereidselen voor de executie uitriep»God in den Hemel, aanschouw toch, wat hier gaande is, en hoor ons toch". Men moet een hart van steen bezitten, wanneer men niet tot in zijn ziel hierdoor geroerd wordt. Is het te verwonderen dat de Kaapkolonie in vlammen staat? En om die te blusschen, zal Engeland andere middelen moeten bezigen, dan die bij tot nu toe heeft aangewend. De gevangenneming van Merriman, den leider van deu Afrikaander Bond in het Kaapsche Parlement, die aan den opstand doodonschuldig is, zal zeker het middel daartoe niet wezen. Zij kan slechts den toestand verergeren, al heeft men Merriman ook veroorloofd op zijn hoeve bij Stellenbosch te blijven. Twee ^rebellen", Ignatius Nel en Lategan, zijn als martelaren voor de zaak van hun vaderland gévalleD. Zij werden door een executie-peloton doodgeschoten. In Transvaal heeft een commando van 150 Boeren bij Ilamanskraal een trein opgeblazen. Een kolonel en negen soldaten werden gedood, öf dit was tengevolge van het déraillement, öf ten gevolge van het gevecht met de Boeren, weten wij niet. De Boeren hebben den trein vermoedelijk eerst leeggeplunderd, en toen in brand gestoken. Hamanskraal ligt 20 K.M. van Pretoria verwijderd. De lord brandstichter en lijkenschender zal zich in Pretoria wel niet erg op zijn gemak gevoelen, als zulke dingen vlak in zijn nabijheid, als het ware onder zijn oogen, gebeuren. En men kan het dezen held dan ook niet kwalijk nemen, dat, wanneer bij van Pretoria op reis gaat, hij zich van den ambulancetrein van het Roode Kruis bedient. Die wordt door de onbeschaafde Boeren niet opgeblazen, die wordt niet aan gevallen. Dat weet onze krijgsheld. Eeoigo kleine commando's zijn in Natal gevallen, waar tal van Hollandsche kolonisten rich bij hen voegen. Wanneer nu ook Natal jn opetand is te brengen, wat met het oog op de schandelijke wijzewaarop in deze kolonie de Engelschen hebben huisgehouden, niet onmogelijk is, dan zal Groot-Brittannië ter verdediging van zijn eigen koloniën wel gedwongen worden zijn troepen uit Transvaal en den Oranje-Vrijstaat terug te trekken. De ontvangst van den Russischen alleen heer acher in Frankrijk zal aan de belasting betalers van dit rijk duur te staan komen. Enorme geldsommen worden verspild om deze ontvangst zoo schitterend en luisterrijk mogelijk te maken. De President Loubet is in de wolken over dit vorstelijk bezoek. Frankrijk 1 is een Republiek, maar er zijn in dit land weinig Republikeinen in den waren zin des woords. Wie Republikein is van den ouden j stempel, onvervalscht, consequent, kan een zoo weinig sympathieken vorst, als de huidige Keizer van Rusland is, onmogelijk met vreugde begroeten, die despoot is voor zijn eigen volk, en een tiran voor de Finnen. Het geschil van Frankrijk met Turkije is nog steeds hangende. De Fransche gezant, Constanz, die ons inziens te overmoedig tegenover Turkije is opgetreden, is te Parijs aangekomen. Met zijn vertrek uit Kqnstantinopel schijnen de diplomatieke betrekkingen geheel en al verbroken te zijn. Wel heeft Turkije tot herstel van de vriendschappelijke verhouding de medewerking van Duitschland ingeroepen, maar het is hier de vraag, of dit rijk zich op dit glibberig pad zal wagen. Het zal zeer zeker niet ter wille van Turkije zich aan een weigering van Fransche zijde blootstellen. De Turken zullen ondervinden, dat de staatkundige vriendschap van Wilhelm II, op wien zij als een rots bouwen, voor hen van geen waarde is. Deze heeft het bovendien thans ook te druk met het Chinee?che boetgezantschap, dat na eenig oponthoud in Bazól,thans te Potsdam is aan gekomen. Men kent thans den grond van dit oponthoud. De Duitsche Keizer heeft namelijk als eisch gesteld, dat de negentienjarige prins Tejoen, de broeder van den Chineeschen Keizer, zijn nek driemaal voor hem zou buigen, als hij voor zijn troon verscheen, en dat zijn gevolg zich voor den Duitsohen monarch ootmoedig ter aarde zou werpen. Aan den Chineeschen Keizer wordt door de Chineezen deze afgodische eer bewezen, omdat de Beheerscher van het Hemelsche Rijk in hun oogen de zoon des Hemels is. I Begrijpelijk is het dus, dat de Chineezen weigerden diezelfde afgodische eer te bewijzen aan een Keizer, die in hun oogen slechts een gewoon menschenkind is. Vandaar dat zij te Bazel in het hotel »In den drei Koningen", waar Napoleon ook eens gelogeerd heeft, bleven, en niet eer naar Berlijn afreisden, voordat zij zeker wisten, dat de eisch door den Duitschen Keizer was ingetrokken. Keizerin Friedrich heeft vóór haar ver scheiden al haar brieven verbrand. Uit een historisch oogpunt is dat wel jammer, want men zoude daaruit voor de kennis der hof- intriges tijdens het rijkskanselierschap van Prins Von Bismarck veel hebben kunnen putten. De Tr a ne vaal sch-Engelsche oorlog. Kaapstad, 2 Sept. De commando's van Hertzog en Lategan zijn, naar bericht wordt, naar de Oranje-kolonie teruggedrongen. I In Oostelijk Transvaal werd, bij Alkmaar, de spoorweg door den vijand vernield. Een trein werd aangevallen, maar wist te ontkomen. De Boeren zijn van Berkly-Oost in het inboorlingengebied Elliot en Cola gedrongen. Naar verzekerd wordt zullen alle gezinnen I van Boeren, die nog op commando zijn, ge deporteerd werden naar de kust, waar kampen voor hen zullen worden ingericht. Wanneer de maatregel wordt ten uitvoer gelegd zal het waarschijnlijk mogelijk worden per spoor voldoenden leeftocht naar Johannes- burg te brengen, als vóór den oorlog, en zullen gewone toestanden daar dan terugkeeren. Hoe het met de vrouwen en kindertjes gaat in de kampen van den Brit. Sir Neville Chamberlain (niet te verwarren met den minister Joe Chamberlain) laat weer een protest hooren tegen de kampen en zegt »De beste manier misschien om eenig denkbeeld te geven van de sterfte onder de vrouwen en kinderen in de kampen in de maand Juli, is om de volgende cijfers te toonen, die ontleend zijn aan regeerings- statistiekenj Vrouwen in het kamp 31,225, gestorven 187 Kinderen 44,594, t> 1117 Totaal 75,819 1304 1 Deze cijfers beteokenün dat ongeveer tien vrouwen en kinderen in Juli in de concentratie kampen zijn gestorven tegen eon in Londen. Wie is schuldig voor het teveel van negen Londen, 1 Sept. Lord Kitchener seint uit Pretoria, dat de verliezen bij den treinoverval bij Hamanskraal behalve overste Vandeleur bedragen negen man gesneuveld ;©n 17 gewond, die allen naar Pretoria zijn gebracht. De Boeren staken den trein in brand en vluchtten daarop. Het geleide was 45 man sterk. Te Londen is bericht ontvangen, dat de opstand in het Zuid-Westelijk gedeelte der Kaapkolonie voortdurend toeneemt. Een oud-strijder van het Boeren-leger, thans te Weenen, heeft een brief van generaal Cronjé ontvangen, gedagteekend St.-Helena 3 Mei. De Transvaalsche held, die niets van de gebeurtenissen weet dan alleen dat de strijd nog voortduurt, spreekt daarin zijn onwankel baar vertrouwen op de eind-zegepraal zijner dappere landgenooten uit. De lijst der verliezen, gerapporteerd gedurende de maand Juli 1901, wijst op eene vermindering van het Engelsche leger over die maand van 7175. Amerika. Te Beaumondt, in Texas, stroomt sedert Dinsdag de petroleum met zülk een overvloed uit een der bronnen, dat goheele oliemeren gevormd zijn en 't vocht zich over de rivieren verspreidt tot groot gevaar van de fabrieken, die zich van het water bedienen, daar een enkele vlammende lucifer voldoende zou zijn om uitgestrekte branden te veroorz iken. Drie werklieden, die arbeidden om den vloed te keeren, zijn gestikt en vijf anderen bijna. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk had Vrijdag plaats. Van Sodus Point, aan den Northern Central Railway, kwam een trein met volle vaart een bocht doorrijden, toen een der wielen brak en de gansche trein in een diepte terecht kwam. Alleen de machinist werd oogenblikkelijk gedood, doch vier vrouwen, twee mannen en een meisje zijn aan de ontvangen wonden sedert overleden. In 't geheel zijn een dertigtal personen gewond, waarvan sommige zeer ernstig. Engeland. Onder de vrouwelijke telegraphisten te Londen heerscht groote ontevredenheid. De directie heeft namelijk uit de »cabinets de toilette" de spiegels laten wegnemen, waar voor zij af en toe zich gingen overtuigen, dat hun kapsel ën toilet nog in orde waren. De dametjes gingen zich echter zoo dikwijls spiegelen, dat de dienst er onder leed, naar de directie vónd, en daarom moest shot "glas dat trotsch maakt of ons pijn geeft" worden verwijderd. De spiegellooze schoonen 2000 in getal zijn wanhopig en zjj spreken zelfs van een werkstaking. De predikant der St.-Georgekerk te Old Brentford in het Engelsche Graafschap Middlesex, heeft een nieuw middel iu Amerikaanschen stijl uitgedacht om kerk bezoekers te trekken. Hij preekt namelijk niet zelf maar laat zijn preek opnemen door een grooten pbonograaf, die bij de godsdienstoefening de stichtelijke woorden getrouw weergeeft. Het middel werkt goed. De phonograafkerk wordt druk bezocht. Londen, 2 Sept. Dr. Krauso, ex-gouverneur van Johannesburg, die Johannesburg aan Lord Roberts heeft overgegeven, is gisteren avond in een hotel alhier aangehouden, onder verdenking van spionage, terwijl er beslag is gelegd op zijn bagage. Hij heeft 4 maanden in Engeland vertoefd. Verondersteld wordt dat hij. na den eed te hebben afgelegd, inlichtingen van beteekenis heeft doen toekomen aan de Boeren. Krause is voor de politierechtbank in Bowstrect verschenen. De zaak is voor een week uitgesteld. Vrijlating onder borgstelling is geweigerd. 3 Sept. In de heden gehouden vergadering van de commissie voor de schadeloosstellingen heeft Ardrgh een brief voorgelezen, betrekking hebbend op de samenzwering om de kerk te Johannesburg te vernielen. In antwoord aan verschillende buitenlandsohe gedelegeerden, die betwijfeld hadden of er wel eene samenzwering had bestaan, werd een brief voorgelezen van kolonel Davies, politio-commissaris te Johannesburg, aan Mackenzie, den militairen gouverneur. Die brief was gedateerd 16 November 1900, en Davies verklaarde er in dat het doel der samenzwering een moordaanslag op Lord Roberts door middel van dynamietbommen was. De hoofdaanlegger was de Italiaan Gombini, die reeds eenigen tijd onder verdenking stond wegens anti-Engelsche uitlatingen. In de week, voorafgegaan aan den 16on Novem ber, wist een geheime agent bijzonderheden ten aanzien der samenzwering te verkrijgen van Gombini. Het plan was, in de kerk van St.-Maria tijdens de godsdienstoefening bommen te laten ontploffen. Die bommen waren femaakt door een man, genaamd Prister, ie zijn verblijf hield op eene bezitting van de Ferreira Goudmijn Maatschappij. Een detective hoorde Gombini zeggen dat Prister, van geboorte een Oostenrijker doch genatura liseerd Italiaan, in de stad een laboratorium had, waar drie bommen gemaakt waren voor het in de lucht laten vliegen van de kerk. Frankryk. Parijs, 2 Sept. Aangaande de laatste beschikkingen met betrekking tot de aankomst en het verblijf van den Czaar in Frankrijk, kan het volgende worden gemeld: In den morgen van den 18den September zullen de Czaar en de Czarina te Duinkerken aankomen en in de Fransche wateren zullen de gasten der Republieken ontvangen worden door den President, die zich daartoe met de leden van het kabinet zal bevinden aan boord van de »Cassini". Waarschijnlijk zal de landing reeds om 10 uur in den voormiddag plaats vinden na de revue en om halféén neemt in de feestzaal van de Kamer van' Koophandel te Duinkerken de lunch van 110 couverts een aanvang, dat door den President der Republiek het Russische Keizerspaar wordt aangeboden. Na afloop van het feestmaal gaan de Czaar en de Czarina met den President por trein naar Compiègne, waar zij gezamenlijk zullen dineeren en waar de presidenten der beide Kamers en de ministers zich met hun vrouwen zullen bevinden. In den morgen van den 19den vertrekken allen van Compiègne om de slotmanoeuvres bij te wonen en op het terrein zelf zal de lunch plaats vinden, terwijl de namiddag gewijd zal zijn aan het bezoek van de stad Reims. Voor den 20sten is nog niets vast gesteld, doch waarschijnlijk zullen de Czaar en de Czarina zich bepalen tot een uitstapje in de omstreken, zoodat Parijs dan niet bezocht zal worden. Des avonds gala-diner op het kasteel, gevolgd door een tooneelvoor- Den 21 sten verlaten de gasten Compiègne voorgoed om, na bijwoning van de revue en de daarop volgende lunch, per trein over Pagny-sur-Mosello te vertrekken. Aan de revue te Duinkerken zal worden deelgenomen door 3 onderzeesche booten, de x> Morse", de Francais" en de Nar val", welke beide eerste uitsluitend door electriciteit gedreven worden, terwijl de laatste boven water door een stoommachine wordt gedreven en onder water door electriciteit. De Cri de Paris weet mede te deelen, dat, in weerwil van alle offlcicele en offleieuse tegenspraak, de Engelsch-Transvaalsche oorlog een onderwerp van bespreking zal uitmaken op de reis van Czaar Nicolaas naar Frankrijk. De Czaar zou onlangs de woorden in herin nering gebracht hebben, geuit door grootvorst Constantijn Constantinowitch bij het bekend worden van den slag bij Navarino»De Engelschen zijn overal, waar iets te verbranden valt". En bij het bekend worden van de proclamatie van lord Kitchener moet de Czaar in tegen woordigheid van de Czarina tot een grootvorst hebben gezegd: »IIet geheele werk van de Haagsche Vredesconferentie valt tot stof uiteen. De Engelschen staan op de helling der historische afgronden; zij zullen eerst na de een of andere voorbeeldige nederlaag tot staan komen. Iedere raad is nutteloos 3 Sept. Op het officiëele programma van het bezoek der Russische Souvereinen aan Frankrijk staat geen bezoek aan Parijs. Duitschland. Hamburg, 4 Sept. De emigratie naar Zuid-Afrika neemt bij voortduring toe, hoewel het einde van den oorlog nog niet te voorzien is. Het grootste deel der emigranten zija Joden, afkomstig uit het oosten van Europa, Rusland en de Balkanstaten. De meesten verkeeren in behoeftige omstandigheden en aller doel is Kaapstad, vanwaar zij meenen de reis in noordelijke richting gemakkelijk te kunnen voortzetten. Nederland. Groningen, 2 Sept. Zaterdagavond te ruim zeven uur heeft eene nog jeugdige juffrouw aan het Züiderstation alhier door het onvoorzichtig verlaten van de coupé, terwijl de trein nog in beweging was, op treurige wijze den dood gevonden. Zij geraakte namelijk tusschen de treeplank en den muur van het perron en is doodgedrukt. Toen men haar opnam was het leven althans reeds geweken. Ia het ziekenhuis, waarheen de ongelukkige werd overgebiacht, constateerde dr. Diddens den dood. Tot nu toe is de identiteit der juffrouw niet vastgesteld kunnen worden. Zij was in het bezit van een retourkaartje Groningen Assen en behoort dus waarschijnlijk alhier thuis. Zij was gekleed in een laDgen donker- grijzen mantel, donkere japon en witten stroohoed. De commissaris van politie verzoekt in lichtingen betreffende de nog onbekende. Amsterdam, 2 Sept. Zondagavond, een door inbrekers bij voorkeur wel bestede avond, is inbraak gepleegd in de Hartenstraat no. 2 vlak bij de Heerengracht, waar de firma Ferwerda Tieman een filiaal heeft. Er was daar gisterenavond niemand thuis, het huis was den heelen avond leeg geweest en toen de depöthoudster, mej. Albach, omstreeks half elf thuis kwam, vond zij de deur, welke zij bij het heengaan goed gesloten had, openstaan. In de achterkamer brandde licht en bij een nader onderzoek, dat met behulp van de politie werd ingesteld, bevond men, dat er inbrekers bezig waren geweest. Een kast was opengebroken en van een koffer was het slot vernield, maar voor zoover men kon nagaan is er niets van waarde gestolen. Slechts enkele oude zilveren lepels en vorken hebben de dieven kunnen machtig worden; eenig geld, dat goed weggesloten was, hebben zij onaangeroerd gelaten. Waarschijnlijk zijn zij in hun werk gestoord en hebben zij, onraad hoorende, het huis ijlings verlaten. Aan de voordeur waren geen sporen van braak te bespeurenhet vermoeden ligt dus voor de hand, dat die met een valschen sleutel is geopend. Een andere inbraak is gepleegd in het pakhuis van het »NederIandsche Veem", in de Uilenburgerstraat. De inbrekers zijn vermoedelijk door een raampje in den achterkant van het gebouw, aan het water van den Uilenburgwal, binnen gekomen. Hun doel bleek de in het kantoor aanwezige brandkasten te zijn. Er stonden er aldaar twee, waarvan de eene met geweld i'b opengebroken en daarbij zeer gehavend werd. Toen de dieven er geen geld of geldswaardig papier in vonden, hebben zij 't niet de moeite waard geacht bijzondere inspanning aan de andere kast ten koste te leggen. Deze was althans niet geopend en vertoonde maar weinig sporen van daarop uitgeoefende kracht. De heeren moesten zonder iets mee te nemen vertrekken. Een derde bezoek brachten de inbrekers aan het tijdelijk onbewoonde huis van de familie M. in de Yan Breestraat 3, welke familie uitstedig is, zoodat men nog niet weet of hier veel van waarde gestolen is. Wel konden de buren sporen van de inbraak aan de achterzijde van het huis waarnemen en bleek bij een ingesteld onderzoek, dat alle kamers en de daarin aanwezige kasten en bergplaatsen op de gebruikelijke manier waren overhoop gehaald en nagesnuffeld. De pret op den Koninginnedag werd Zaterdagavond alhier op droevige wijze verstoord. Twee opgeschoten jongens van een jaar of 18 in de Govert Flinckstraat hadden een stuk van een gaspijp geladen met chloorkali en zwavel en er daarna de sok opgeschroefd. De vraag was nu, wie hunner de buis aan een touw gebonden tegen den muur van een huis zou durven slaan, om het mengsel te doen ontploffen. Een hunner, C. P., durfde het aan en sloeg de buis tégen den muur. De gevolgen waren ontzettend. Een vreeselijke slag weerklonkde ontploffing was zóó sterk, dat de sok over de huizen vloog en in een tuintje van de Albert Cuypstraat terecht kwam. Maar dat was het ergste niet. Twee vrouwen, die in hun nabijheid voor een groentenwinkel stonden te praten, werden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1