ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 31 Angnstns 1901. (525 ier i li z e e s c h. e Courant). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Patent-Olie] assen KENNISGEVING. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7583. DirecteurA. 7. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren a de Loozn, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. an A. FhêInkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. Poststraat O I03, O 3ST T 'V A. 1ST C3r J3S 3NT s in alle maten. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, als: VisitekaartjesHuwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Begrooting der inkomsten en Uitgaven der Gemeente voor 1902. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1902, zooals die op h<,d°n aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af. gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zierikzee, den 28 Augustus 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag: den 3 September e.lc., des avonds te 8'/i uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 29 Augustus 1901. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Beëediging en installatie van de hei kozen Raadsleden. Mededeeling van ingekomen stukken. Benoeming van een Wethouder, een Ambte aar van den Burgerleken Stand, een lid in de Commissie tot wering van bouw vallen en een lid der Commissie voor de zaken der Schuttery, ter voorziening in vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van Raadsleden. Benoeming van een onderwijzer aan school C, enz. HIEimSTiJPIllGEIi. De Trastsvaalsch-Engeleche oorlog. De Liberté bevat een telegram uit Durban, meldende, dat verscheidene troepjes Boeren Natal zijn binnengevallen. De Hollandsche Boeren hebben hun paarden en levensmiddelen verschaft en een aantal hunner heeft zich bij de Boeren gevoegd. Men zegt, dat alles klaar is voor een algemeenen opstand in Natal. Naar aanleiding van de verschillende geruchten in de Engelsche pers over den gezondheidstoestand van president Krüger, heeft dr. Heijmans, zijn lijfarts, medegedeeld, dat de president het uitmuntend maakt en zeer opgewekt ia onder den indruk van de goede berichten van de laatste dagen. De bedoeling van dergelijke tendentieuze berichten is dan ook alleen om de burgers, die te velde staan en Engelsche kranten in handen krijgen, te ontmoedigen. Particuliere brieven, uit Zuid-Afrika hier te lande ontvangen, bevestigen het bericht van Paris-Nouvelles, dat de Eögelschen vrij kort na het overlijden van mevrouw Krüger het sterfhuis te Pretoria op grondige en weinig kiesche wijze doorzocht hebben. Londen, 29 Aug. Generaal Baden Powell heeft bij schrijven aan den gemeenteraad van Guilford verzocht de verleening van het eereburgerschap der stad, met de daarbij plaats vindende plichtplegingen, uit te stellen tot de beëindiging van den oorlog, welko, volgens zijn meening, nu niet ver af meer kan wezen. De Boerencommandant Wolmarans brengt in een rapport over hot gevecht bij Bronkhorstspruit in hot bijzonder hulde aan een lid van het politiekorps, Doolan geheeten, die door 15 Boeren omringd, den eisch tot overgave beantwoordde met er 4 te dooden, voordat hijzelf gewond werd. Engeland. Londen, 29 Aug. liet totaal getal eischen, van Nederlanders bij de gedeporteerden- commissie gedaan, bedraagt 1139, tot een bedrag van 706,355 pd. et. (pi. m. 8J millioen gulden), waarvan 173,216 pd. st. voor directe schade ia en 533,139 pd. st. voor schade uit de deportatie voortvloeiende. Frankrijk. De komst van don Czaar dringt het andere politiek nieuws wat op den achtergrond. Het zal er spannen te Reims en omstreken al de kamers on ledige huizen werden reeds gehuurd tegen bespottelijk hooge prijzen; voor een rijtuigtochtje van een half uur op den dag der revue, vraagt mon reeds 50 francs. Zooals reeds gezegd, zal do president, vergezeld van de voorzitters der Kamers en de leden der regeering, de hooge gasten te gemoet gaan om ze welkom te beeten in do Fransche wateren. Daarna revue, ontbijt en vertrek naar Comp:ègne. De Czaritsa zal den Czaar vergezellen. Den volgenden dag zal de Czaar met den president het Blot der krijgsbewegingen bij wonen en den vierden dag zal de revue plaats hobben. Na de revue groot feestmaal ter eere van den Keizer en de Keizerin, i Men ziet, dat do Keizerin niet over land zal reizen. Zij komt met haren gemaal op het jacht, dat hen to Duinkerken zal ontschepen. Men denkt, dat men den Czaar een aanval zal laten bijwonen door 100.000 man op een geveinsden vijand. In 1891 gebeurde dat ook. Dergelijke beweging heeft een groot militair belang, maar is zeer decoratief, 't Oprukken van 100.000 soldaten met de bajonet op het geweer, alle vlaggen ontplooid onder het spelen der «Marseillaise", moet zeker een grootsch schouwspel zijn. Men zal den Czaar verzoeken minstens voor één dag naar Parijs te komen. Officieus wordt reeds aangekondigd, dat de Czaar aan dit verzoek zal voldoen. Op 17 September zou er eene ontvangst op het Elyseum plaats hebben. De Czaar en de Czarin zouden de brug Alexander bezoeken. Na de revue zouden zij nogmaals naar Parijs komen, om Loubet te bedanken en eene kroon te leggen op het graf van Felix Faure. Daarna zou do Czaar den president mee- deelen, dat hij nog eenige dagen in Frankrijk wén8cht te blijven. Na te Compiègne wat gerust te hebben, zou het Keizerpaar eenige steden van Frankrijk willen bezoeken, namelijk Tours, Orléans, I Bordeaux en andere. I Do Russische bladen spreken op een toon van sympathie, ofschoon niet zoo geestdriftig als hun Fransehe perscollega's, over de reis van den Czaar naar Frankrijk. Het is volgens hen, de beste waarborg voor een algemeenen vrede. Zou de Zuid-Afrikaansche oorlog daar ook bij inbegrepen zijn? Daar zijn er ook, die spreken van een j Russi8ch-Fransche alliance. Parijs, 29 Aug. Minister-president Waldeck- Rousseau wordt Zondag a.s. alhier verwacht ter hervatting van zijn werkzaamheden en 1 Dinsdag zal er een kabinetsraad plaats vinden, waarbij alle ministers tegenwoordig zullen zijn. Het zal dan komen tot definitieve vaststelling I van het programma voor het Czarenbezoek en tot de verleening van de noodige credieten. Waarschijnlijk zal ook ter sprake komen het vraagstuk van de gratieverleening aan de politieke veroordeelden, ten aanzien waar van de president der Republiek met de ministers Caillaux, Delcassé en Leygues één van zin zou zijn ten gunste van de begenadiging, I terwijl Waldeck-Rousseau met Millerand, Baudin en De Lannessan er tegen is. Te Compiègne worden voor den dag der revue reeds ramen verhuurd voor 100 en 200 francs, terwijl balcons tot 1000 francs Te Reims worden door politiebeambten in burgerkleeding alle hotels en pensions door zocht, waarbij de gasten onderworpen worden aan een streng onderzoek, terwijl op de nieuwaankomenden ten strengste gelet wordt. President Loubet wordt het voornemen toegedicht, generaal De Boisdcffre, in verband met diens bijzondere verdiensten ten aanzien van het Fransch-Russisch bondgenootschap, te benoemen tot ordonnance-officier bij den Czaar. Kardinaal Langenieux, aartsbisschop van Reims, heeft alhier met kardinaal Richard I een onderhoud gehad in verband met een I mogelijk bezoek van den Czaar en den President i aan de kathedraal te Reims, j Ter gelegenheid van de revue bij Reims, I zullen alle reizigers te Reims moeten uitstappen en zich van daar verder te voet of por rijtuig naar het terrein moeten begeven. Onlangs is in Frankrijk aan een onder wijzer, die wegens brandstichting tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld was, gratie verleend, omdat aan don dag kwam, dat de misdaad door oen ander moest zijn gepleegd Hij had bij het Hof van Cassatie herziening van zijn veroordeeling gevraagd, maar het opperste gerechtshof heeft dat verzoek moeten afwijzen, omdat het bewijs van een «nieuw feit", door do wet vereischt, niet geleverd kon worden. In het arrest sprak het nof van Cassatie tevens zijn leedwezen uit, dat het wegens de enge bepalingen der wet tot verwerping moest komen. De requirant, die aldus tevergeefs naar eer-herstel getracht heeft, heeft nu den minister van justitie verzocht een wetswijziging voor te stellen, waardoor aan de rechterlijke macht ruimer bevoegdheid wordt gegeven om blijkbaar onjuiste vcroordeelingen te kunnen intrekken. Duitschland. Vrijdagmiddag, ten twaalf ure 44, kwam koning Edward VII te Wilhelmsböhe, bij Kassei, aan. Hij bracht een bezoek van Homburg a/d. Höne aan zijn keizerlijken neef, Wilhelm II, die sedert Vrijdag op zijn lustlot, aldaar, verblijft. De keizer reed in zijn gewoon jachtwagentje, bespannen met twee schimmels, naar het station, om, na aankomst van den koning, in een vierspan met dezen ten paleize terug te keeren. De keizer droeg de Engelsche admiraals-uniform, terwijl de koning van Engeland gekleed was in de garde-dragonder uniform. Op een afstand van ongeveer 500 meters van liet kasteel liep in de dreef, waardoor de vorsten reeds in vollo vaart kwamen aanrijden, onder de menigte toeschouwers iemand to wandelen, die naar 't uiterlijk te oordeelen, een Feldwebel was. De uniform zat hem echter zóó slecht en de man had zoo weinig het voorkomen van een militair, dat hij weldra do aandacht trok der gendarmen en speuragenten. Juist vóór het voorbijrijden der vorsten werd hij aangehouden, van sabel ontdaan en naar de paleiswacht gebracht. Daar bleek het volgendeDe pscudo- 8orgeant-majoor was een mijnwerker uit Westfalen, die wegens valschheid in geschrifte tot 6 maanden was veroordeeld, volgens zijne meening natuurlijk onschuldig. Zijn plan was thans een verzoekschrift in het rijtuig van den keizer te werpen en daarmee den keizer te bewegen zijn invloed aan te wonden voor verbreking of herziening van zijn vonnis. Hij had zich van een uniform voorzien (ten deele officiers-, ten deele onderofficiers uniform), om zoodoende, volgens zijn verklaring, meer indruk op den keizer te maken, on in do meening, dat het verzoekschrift van een militair bij den soldaten-keizer eerder in aanmerking kwam dan van een burger. Nederland. IJmuiden, 26 Aug. Nog steeds ondervinden de vischhandelaren te dezer plaatse het groote ongerief van den voortdurenden strijd tusschen den Rijks- en den particulieren afslag. De toestand is voor hen zooveel moeilijker en schadelijker geworden. Yroeger waren hier 4 afslagkantoren, doch alle visch werd verkocht in één gebouw. Iedere commissionair kreeg z'n beurt om af to slaan en zoo kon elke vischkoopor den verkoop van alle visch bijwonen. Thans is het echter geheel anders. De Rijks- en de particuliere vischafslag hobben ieder hun eigen gebouw, zoodat ze onophoudelijk van het eene gebouw naar het andere moesten verhuizen met hun paarden, wagens, manden, stroo, ijs en wat verder voor de verpakking noodig is. Bovendien is tusschen de beide afslag gebouwen het spoorwegterrein met goederen- station en wordt over den verbindingsweg druk gerangeerd met vischtreinen. En last not least. Yaak wordt in beide gebouwen gelijktijdig afslag gehouden, zoodat do koopers den halven verkoop maar kunnen bijwonen en ontgaat hun de ééne afslag, terwijl ze in den andoren zijn. Dat de vischprijzen daar niet beter, maar slechter van worden, spreekt van zelf. Hillegom, 27 Aug. Zaterdagnacht ver voegde zich bij zijn vader alhier de matroos Yan Houten, die uit de cellulaire gevangenis te Arnhem is ontsnapt. Hij vroeg om onderstand en toen hem die door zijn vader geweigerd werd, verzocht hij de politie te waarschuwen; toen deze echter kwam was de vogel al weer gevlogen. Maasland, 27 Aug. Hedenmiddag te ruim vier uren is de Duifpolderkade, onder deze gemeente, doorgebroken. Over eene uit gestrektheid van ruim dertig meter stroomt het water den polder in. Men tracht door afdamming de toestrooming van het water uit Vlieten van Delft, Maassluis en Vlaardingon te keeren, doch tot 's avonds tien uur met weinig gevolg. Er bestaat op dit oogenblik gevaar, dat ook do Kommandeurpolderkade j door den stroom zal bezwijken. Het vee wordt gered, doch in een paar bouwmans woningen is het water reeds in de huizen. De burgemeester ib den geheelen avond op het terrein van de doorbraak. j j Sommigen meenen, dat bij het onweer van j dezen middag een gat in de kade is geslagen anderen denken, dat aan den voortdurend hooger wordenden waterstand in Delfland het onheil is toe te schrijven. Wageningen, 27 Aug. Het programma voor het bezoek van H. M. de Koningin, den Prins der Nederlanden en H. M. de j Koningin-Moeder is thans vastgesteld. De koninklijke familie begeeft zich op 11 Sept. per gewonen trein naar Arnhem en vandaar per rijtuig naar Wageningen, Op den Wag. I Berg wordt zij begroet door den Burgemeester, 1 j mr. II. F. lleBselink van Suchtelen. Vervolgens begeeft men zich naar het raadhuis, waar de raadsleden en de secretaris worden j voorgesteld. De zangvereeniging «Crescendo", die zich bij den ingang van het raadhuis heeft opgesteld, brengt een aubade, begeleid j door koper-instrumenten. De koninklijke familie zal zich dan gedurende 10 minuten op het bordes vertoonen. Gezongen zal worden het «Oude Wilhelmus" en «Danklied van Valerius". In open rijtuigen wordt vervolgens een korte rijtoer gemaakt, waarbij de Hoogore Land- en Boschbouwschool, de H, B. School, de Rijks-Tuinbouwschool zullen worden bezocht. Vandaar te voet naar de tentoonstelling, dio op het in de onmiddellijke nabijheid gelegen Duin en-daal wordt gehouden. I Na het bezoek aan de tentoonstelling, dat j vermoedelijk een geruimen tijd duurt, gaat de koninklijko familie over Bennekom terug, naar het station Ede. Rotterdam, 28 Aug. Bij den commissaris van politie in de 2e afd., bureau Meermans- Btraat, is door een geacht ingezetene, daartoe door eenige Beursvrienden in staat gesteld, een som gelds gedeponeerd voor do weduwe van den 62-jarigen Machiel Berkhoudt wonende aan de Sophiastraat. Zooals men zich herinnert kwam de man door verdrinking om het leven, toen hij Zaterdagmiddag aan den Langen Boezem den 8-jarigen A. Mulders wilde redden, welke knaap toen eveneens verdronk. Het stoffelijk overschot van den moedigen man is gisteren ter aarde besteld, evenals dat van den knaap, onder zeer grooto be langstelling. Een logementhoudster op den Schiedam- sohendijk no. 114, kreeg van drie Engelsche zeelieden te bewaren eene beurs, inhoudende een bedrag van f 660, vertegenwoordigd door 55 Engelsche ponden. De zeelieden gaven die som in bewaring ter voorkoming van diefstal. Ook de logementhoudster scheen voor diefstal bang te zijn; althans een boodschap op den Binnenweg moetende verrichten, nam zjj dit geld voor allo zekerheid mede; doch ongelukkigerwijze verloor zij het onderweg: zoo verklaarde zij op het politiebureau in de Pauwensteeg, waarheen de Engelscben zich begaven, om zich over het verlies van hun geld te beklagen. Van de oplichterijen van den nog steeds onbekenden man, die zich telephoonbeambte noemt, kamers huurt, geld leent en dan spoorloos verdwijnt, zijn weder twee ingezetenen de dupe geworden. Bij een bewoner van den Oppert, waar hij een kamer huurde, bleef hij twee dagen en vertrok met de noorderzon, en bij een bewoner van het Oostplein wist hij twee rijksdaalders los te krijgen, daarbij het meermalen gebruikte praatje bezigende, dat zijn koffer, waar de bankbiljetten in zaten, nog uit Amsterdam moeBt komen. De oplichter is iemand van ongeveer 48-jarigen leeftijd, als eon soort heer gekleed, met boersch uiterlijk en Zeeuwsch dialect. Breda, 29 Aug. Het parket begaf zich gisterenmiddag naar de Belgische grenzen bij Turnhout, teneinde een onderzoek in te stellen naar de daders van een aldaar plaats gehad hebbenden moord op een rijks-ambtenaar. Een troep van 5 gewapende smokkelaars waB bij de tolbeambten gekomen. Er werden schoten geloBt, waarbij een tolbeambte, zekere Dierkx, doodelijk getroffen werd. Zijn lijk is naar Turnhout vervoerd. De smokkelaars brachten drie koeion door de vaart. Zierikzee, 30 Aug. Programma van het op Zondag a s. in den tuin der Sociëteit «Ons Genoegen" door het Muziekgezelschap «Kunst en Eer" te geven concert: 1. De Belgische vlag, Marche railit., C. Bols 2. Ouverture Jubilaire, W. v. Perch; 3. Elfentanz, B. Eilenberg; 4. Les Gloires de Lyon, Fantaisie, H. Senée; 5. Marche Triomphale, C. Benoist6. Frisson Printaniere, Grande valse, C. Roussel; 7. Odillia, Schottisch, C. Bols-, 8. Ouverture d'après les motifs de l'opera «Norma", Jos. "Wij noodigen de bewoners van deze eilanden uit om morgen, den dag, waarop het Nederlandsche volk den 21en verjaardag van onze geëerbigde Koningin mede herdenkt, algemeen te vlaggen. Ten één ure zal alhier morgen de ver jaardag der Koningin met een parade op het Havenplein feestelijk worden herdacht. Naar wij vernemen zal onze aanstaande kermis bezocht worden door: schouwburg der Nederlandsche Tooneelvereeniging; hypodröme Van Eekeren stoomcaroussel van Vincken twee danstentenpanorama van Van Buren carousselpoffertjes-, wafel- en andere kramen. Men schrijft ons: Oude dorpsrekeningen zijn in den regel erg saai, maar zoo nu en dan treft men toch wel eens iets aan, dat belangstelling kan wekken. Zoo vindt men in de rekening van Scherpenisse over het jaar 1603 vermeld «B'.-taald de wolfjagers van Poortvliet, van dat zij drie wolven gevangen hebben, en dat voor ons portie 20 schell." en nog eens: «betaald mr. Gabriël, van eenen wolfdier die van Sinte Mertcnsdijk gevangen hebben, bij accoord de somme van 14 schell. 7 gr." Hieruit blijkt dus, dat in het eiland Tholen in dien tijd wolven voorkwamendat deze dieren hier gewoon waren voor to komen, zou al te gekke veronderstelling zijn, maar het vermoeden is niet zonder grond, dat deze zeker niet welkome klanten uit Noord- Brabant overgekomen waren, hetzij gezwommen, hetzij over het ijs. De dorpsrekeninge geeft hierin geen licht. Met ingaDg van 10 September a.s. zijn benoemd tot commies der 4e klasse bij 's rijks belastingen in Zeeland de volgende personen, wien tijdelijk de achter hun naam in de tweede plaats genoemde gemeente als stand plaats wordt aangewezenJ. Kesteloo Amsterdam, te Hulst; T. L. Coono, IJzendijke, te Aardenburg; A. de Maat, Ouden bosch, te Cortgene; P. van Liere, Rilland-Bath, te Renesse en K. Koets, Rilland- Bath, te Sas van Gent. De aanbeveling voor gemeente-secretaris te Terneuzen bestaat uit de heeren G. C. Dalman te Middelburg en J. J. Damsté te Delfzijl. In de "Woensdag gehouden zitting van den Raad van State, afdeeliDg voor de geschillen van bestuur, werd rapport uit gebracht inzake het beroep van het bestuur van het waterschap Walcheren tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 1 Juni j.l., waarbij goedkeuring is onthouden I aan een besluit van genoemd waterschaps bestuur tot vervanging van een houten heul onder de Noord watering door een steenen duiker, en inzake het beroep van den raad dor gemeente Veere tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting dier gemeente over 1901. De voordracht voor gemeente-vroedvrouw te Sluiskil (Terneuzen) is samengesteld uit de dames M. Klazinga te Drachten, C. W. van der Weele te Eikerzee en M. C, de Bie te Moerdijke. Poortvliet. In do op 27 dezer gehouden vergadering van den gemeenteraad, is do bezoldiging van onzen ijverigen gemeente- en onbezoldigdeu rijksveldwachter met f 50 per jaar verhoogd. Een 1-jarig paard van de wed. G. E. alhier viel in een sloot, en kwam terecht op een even boven water staanden paal, die zoo diep in zijn lichaam drong, dat men voor het leven van het dier vreest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1