Donderdag 29 Augustus 1901. (25 i e r i k. zeesche Oouran t). RECLAMES. van Goud, Zilver en Uurwerken. Hoogere Burgerschool. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7582. Directeur A. J. DE LOOZ.F1. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 4 0 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. aan A. Frankel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 'T'ö cts. Elke regel meer lö cts. B. T. VAN DE PANNEZierikzee. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend: 1°. dat het tweede toelatiugs-oxanieu zal plaats hebben op Maaudag S Septem ber a.s., des voormiddags te 9 uur, in de lokalen der school, en dat zij, die dit examen wenschen af te leggen, zich in persoon moeten aanmelden by den Directeur in het schoolgebouw ingang Manhuisstraat op Vrydag 30 Augustus a.s., des namiddags tusschen 1 en 3 uur; 2° dat de nieuwe cursus zal aanvangen op Dinsdagf 3 September a.s. Zierikzee, 26 Augustus 1901. Namens de Commissie: De Secretaris, F. A. KLOPPERT. Wat al overwinningen en gevangen nemingen heeft Lord Kitchener in den laatsten tijd na zijn beruchte proclamatie al niet naar Engeland geseind, die op den keper beschouwd, een enkel geval uitgezonderd, evenveel échec's voor de Engelschen bleken geweest te zijn. Het groote publiek in Groot- Brittannië moet ter bereikiDg van verschillende doeleinden ten koste van de werkelijkheid in den waan worden gehouden, dat Engeland nog steeds aan de winnende hand is, alsof die leugen, wanneer de ontgoocheling komt, zich niet geweldig zal wreken. De voordeeion, die do Britten thans in Zuid-Afrika behalen, zijn te tellen. Zijn de Boeren op hun qui vive, dan kunnen zij geen nederlaag van beteekenis lijden, om de doodeenvoudige reden, dat zij groote gevechten vermijden. Slechts ten gevolge van achteloosheid kunnen zij schade bekomen. Zoo bij Kalkoenplaats, waar zij wegens onachtzaamheid een beduidend convooi in handen der Engelschen moesten laten. In het algemeen zijn zij tegen de Engelschen, trots de overmacht van deze, volkomen opgewassen. Dat hebben zij weer bewezen bij Ladybrand, waar zij een Engelsche colonne, waarbij drie officieren waren, gevangen namen. De moed en de kracht tot volhouden zitten er bij hen nog altijd diep in. Steyn en Schalk- Burger willen dan ook niet weten van het maken van vrede of van het aannemen van vredes-voorwaarden, waarbij de onafhankelijk heid en zelfstandigheid der Republieken ophouden te bestaan, of de belangen der koloniale broeders worden prijsgegeven. Louis Botha staat met een 4000 man gereed een inval in Natal te doen, zoodat het oorlogstcrrein, wanneer die inval gelukt, voor de Engelschen weer een grooteren omvang verkrijgt. Het schoonvegen der Republieken heeft blijkbaar voor de Engelschen dit nadeel, dat het de Boeren dwingt mondkost en krijgs behoeften, die zij in hun eigen land niet meer voldoende kunnen vinden, op Engelsch grond gebied te halen. In de Kaapkolonie zijn de Boeren zoover zuidelijk doorgedrongen, dat zij onder aan voering van Scheepers zelfs Oudtshoorn bedreigen. De Hollandsche Afrikaandera zijn in grooten getale opgestaan en voegen zich bij de bestaande commando's of vormen nieuwe. Dit is een gevolg van de vonnissen en terecht stellingen, die niet afschrikken, maar de bevolking zoodanig verbitteren, dat zij naar de wapenen grijpen. Te Graaff-Reinett zijn weer drie Afrikaandera gefusileerd. De bewoners werden genoodzaakt op een hoogte de executie bij te wonen. De namen der slachtoffers zijn Yan Rensburg uit Aberdeen, oud 28 jaar Fourie uit Jansenville, oud 50 jaar en Pfeifer uit Victoria, oud 37 jaar. Men zal zich herioneren, dat niet lang geleden wegens het derailleercn van een goederentrein bij Taaibosch- SidiDg drie Afrikaandera tot den jcogel ver oordeeld werden en door eon peloton soldaten te Cradock werden doodgeschoten. De commandant Malan nu heeft iu een blad, dat te Graaff Reinett uitkomt, verklaard, dat de drie vermoorden part noch deel aan het déraillement gehad hebben. Een bloedschuld meer of minder op de rekening van Lord Kitchener, wat geeft deze er om. Voor dezen menschenalachter mot glacé-handschoenon aan hebben monschonlovens geen waarde. Zijn handwerk ia plunderen, branden, moorden. Hiervoor wordt hij betaald, en duur betaald ook; hiervoor ontvangt hij, als hij zijn werk goed doet, bij eventueelen terugkeer in Engeland van het Parlement wellicht een dotatie van een millioen. Is hij minder dan lord Roberts? Heeft hij; zelfs niet boter gewerkt dan deze? De schimmen der Boerenvrouwen en Boeren kinderen, die van gebrek en ellende in de concentratiekampen omkwamen, kunnen het getuigen. Edele Lord Kitchener! wees niet ongerust, ga voort op den door u ingeslagen weg, gij krijgt uw premie. Het Republikeinsche Frankrijk maakt zich gereed den bondgenoot, den Czaar van Rusland, benevens zijn Gemalin, feestelijk te ontvangen. Te Reims, waar vroeger de Fransche Koningen gezalfd werden, zal een wapenschouwing over vier legercorpsen, be staande uit een 450.000 man, gehouden worden. De beheerscher der Moscovieten komt opzettelijk uit Rusland over om dit militaire schouwspel bij te wonen. Volkomen correct, zeggen de Fransche nationalisten. De socialisten in Frankrijk evenwel vinden dit niet, zij zijn van een ander gevoelen. Zij hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij het afkeuren, dat de Regeering den Keizer aller Russen heeft uitgenoodigd, omdat do Czaar voor zijn onderdanen een tiran is, en met zijn vredes conferentie de menschheid schandelijk in de luren heeft gelegd. Hoo kan, vragen zij, een Vredevorst tegenwoordig zijn bij een ver heerlijking van den oorlog? Zij, die zóó rede neeren, verliezen echter uit het oog, dat, evenals in de oudheid de Romeinscho afgod Janus, de Russische Vorst zich van alle andere Vorsten hierdoor onderscheidt, dat hij twee aangezichten heeft. Het ééne is dat van den Vrede, de Vrijheid en do Vriendschap, het andere dat van den Oorlog, de Dwingelandij en het Eigenbelang. Al naardat het nu in zijn voordeel is, toont hij aan de volken hetzij het ééne, hetzij het andere gelaat. Vermoedelijk heeft hij nu geld noodig. De Fransche maagd is rijk. Een vriendi-cbaps- lonkje aan de verliefde toegeworpen, niet uit de verte, maar van nabij, is voldoende do beurs geopend te krijgen. Dat is de ver moedelijke bedoeling van de reis dés Czaars naar Reims. Het geschil met Turkije schijnt nog niet bijgelegd. De Fransche gezant, Constanz, heeft althans Koostantinopel verlaten, naar het schijnt, op last van de Regeering te Parijs. Wat is de kwestie? De Turken hadden in Konstantinopel geen kaden, waar de schepen konden aanleggen. Nu had een Fransche Maatschappij van de Turksche Regeering de concessie tot den aanleg van een kade gekocht. Het verkrijgen van die concessie en het bouwen van de kade kwamen aan de Maatschappij op een 30 millioen francs te staan. Nu wil de Turksche Regeering die concessie van do Fransche Maatschappij meer om staatkundige redenen dan om finantiëele belangen terugkoopen. Deze heeft er niet meer en niet minder dan 200 millioen francs voor gevraagd. Na over en weer bieden is door tus8chenkomst van den Franschen gezant, die uit dat zaakje wel een slaadje zal slaan, overeengekomen, dat Turkije de gegevene concessie voor de kade voor 42 millioen franks kan terugkoopen. De Sultan kan echter tot den aankoop nog niet besluiten, hetzij omdat hij het geld niet heeft, hetzij omdat hij den prijs nog te hoog acht, maar schijnt zich door een belofte jegens Constanz tot den aankoop verbonden te hebben. Gebelgd over deze schending der belofte heeft Constanz gedreigd Konstantinopel te zullen verlaten, wanneer de overeenkomst niet gesloten werd. Door deze bedreiging geïntimideerd, heeft de Sultan een irade uitgevaardigd, waarbij gelast werd, dat geen enkele hindernis in den weg zal worden gelegd aan de vrije uitoefening van de rechten, voortvloeiende uit de firman, waarbij de Kadeconcessie werd verleend. Nu schijnt daarmede het geschil nog niet uit te zijn, want volgens het jongste telegram heeft de Fransche gezant inderdaad Konstantinopel verlaten. De Keizer van Duitschland heeft op zijn lustslot te Willemshöhe, dat, sedert Napoleon Hl er gevangen* heeft gezeten, een historische bekendheid heeft vorkregen, den Koning van Engeland ten bezoek gehad. Ter herinnering aan deze visite heeft Neef aan Oom een kostbaar zilveren middenstuk van verbazende grootte ten geschenke gegeven. Wilhelm II, die anders indertijd geen bizondere vriend was van den gewezen Prins van Wales, toont zich nu jegens den Koning van Engeland bizonder attent. Blijkbaar wil hij dezen aan zich verplichten. Vandaar ook zijn antipathieke houding inzake Transvaal. Het is er hem om te doen Engeland aan zijn zijde te hebben, indien hij onverhoopt met Rusland en Frankrijk in oorlog mocht geraken. Hij zou wel eens bodrogen kunnen uitkomen. Albion heeft a!?yd trouwloos gehandeld. De verbondene Mogendheden hebben het vredesverdrag met China geteekend. China echter van zijn kant deed dit tot nog toe niet, maar zal waarschijnlijk daartoe wel overgaan. Inmiddels heeft dit rijk Prins Tsjoen, als boetgezant, naar Duitschland gezonden, om aan deu Keizer leedwezen te betuigen over den moord op Baron Von Ketteler, den Duitschen gezant. Hij is reeds te Bazel aangekomen, maar ziek geworden, zoodat hij de voortzetting van zijn reis heeft moeten afbreken. Of die ziekte een geveinsde of een werkelijke is, kunnen wij niet beoor- deelen. Gezegd wordt, dat hij te Bazel de onderteekening van het vredesverdrag wil of moet afwachten, alvorens zich op weg naar Berlijn te begeven. De Trans va a Isch-Engelsche oorlog. Kaapstad, 24 Aug. De Boeren, die zich iu de middendistricten van de Kaapkolonie bevonden, trekken voorwaarts in Zuidelijke richting. Een Boerencommando, onder bevel van Scheepers, bedreigt Oudtshoorn (ongeveer 75 K M. van de kust gelegen). De Boeren in de middendistricten van Kaapkolonie zijn nu in kleinere troepen verdeeld dan tot dusver en trekken meer dan immer vóór dezen, gedurende den nacht rond, tengevolge waarvan het moeielijker is hen tot een gevecht te dwingen, terwijl het voor hen minder moeielijk is zich te voeden en te fourageeren door hun gering aantal. De Boeren verkrijgen bij voortduring nog immer nieuwe paarden langs geheimzinnigen weg. Twee groote commando's, tot een totale sterkte van 700 man, zijn tegengehouden bij een poging om de Oranjerivier over te trekken in de richting van Kaapkolonie. Het heet, dat een Hottentotspion dood geschoten is sinds er een proclamatie is uitgegeven tegen het doodschieten van inboorlingen. Commandant Lotter zond een niet weder te geven antwoord toen de proclamatie hem werd toegezonden. Londen, 26 Aug. Volgens bericht uit Durban is de colonne onder Rimington uit het district Heilbron te Kroonstad teruggekeerd, zonder eenig resultaat te hebben verworven. Onderweg is de colonne bijna onafgebroken lastig gevallen door de Boeren, die zeiven steeds buiten schot weten te blijven. Lord Kitchener seinde gisteren uit Pretoria, dat De la Iiey een contra-proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij hij de Boeren waarschu wt tegen Kitchener's laatste proclamatie en verklaart, dat zij den oorlog zullen voortzetten. 27 Aug. Milner is hedenmorgen te De Standard verneemt uit Durban, dat kleine Boerenkorpsen in de Drakensbergen rondzwerven. Een overschreed de grens van Natal tusschen Charlestown en Laingsnek een ander plunderde een boerenhofstede bij Volksrust. De Times verneemt uit Middelburg (K. K.), dat Scheepers van Uniondale noord westwaarts is getrokken, vermoedelijk om de voornaamste spoorweglijn over te steken. De Boerenkorpsen bewegen zich over het algemeen uit het noorden naar het westelijk gedeelte der Kaap kolonie, waar zij zich voor de eerstvolgende belangrijke krijgsoperatiën schijnen samen te trekken. Het opduiken van Hertzog in het district Philipstown schijnt ook verband te houden met de beweging der Boeren naar het westen van de Kaapkolonie. Winburg, 25 Aug. Bericht wordt, dat Steyn en De Wet zich bevinden dicht bij den Ooslelijken oever van de Fishriver (in Kaapkolonie). Laffan verneemt uit Kaapstad, dat de Boeren overal de telegrafische verbinding van de Kaapkolonie met Natal afsnijden, en in kleine troepjes rondtrekken om de spoorwegen te vernielen. Christiaan de Wet moet zich te Zastron bevinden om een Boeren macht te verzamelen met inbegrip van gedeelten van Kritzinger's commando. De correspondent der Daily Mail te Brussel verneemt, dat Botha aan de commandanten last gegeven heeft, niet laDger de Britscbe gevangenen los te laten, maar hen, indien Kitchener zijn bedreiging ten uitvoer legt, te gijzelen. Een telegram van Kitchener uit Pretoria, van gisteren gedagteekend, meldt de ontvangst van een langen brief van Steyn, waarin deze een beredeneerd overzicht geeft van de zaak der Boeren en verklaart dat zij den strijd zullen volhouden. Van De Wet ontving Kitchener een brief van soortgelijken inhoud, en Botha, de ontvangst erkennende van Kitchener's procla matie, verklaarde tegen deze te protesteeren en eveneens van plan te zijn den strijd voort te zetten. In een telegram van den 25en dezer uit Pretoria meldt Kitchener dat 3 officieren en 65 man, die van Ladybrand uit marcheeren aan den rechterkant van kolonel Elliot's colonne, in den morgen van den 22en dezer op een ongunstig terrein omsingeld en gevangen genomen zijn door eene veel sterkere Boerenmacht. Er sneuvelde één man, en vier werden gewond. De gevangenen werden inmiddels weer in vrijheid gesteld. Kitchener is bezig onderzoek te doen. De berichte verrassing van Haasbroek's laager door kolonel Barker schijnt weder te wijten te zijn aan zorgeloosheid dor Boeren op wacht. Bij Doornberg trokken de Engelschen langs een voorpost van 20 man, die allen slapende waren. Kolonel Barker liet de mannen rustig liggen en kon dientengevolge ook het kamp zelf in den slaap verrassen. Het kamp was 420 man sterk; commandant Haasbroek was echter afwezig en veldkornet Cronjé, die in zijn plaats het bevel voorde, ontkwam op een renpaard. De gevangen genomen Boeren zijn van 45 tot 25 jaar oud, met uitzondering van één, die 77 jaren telde. Zij hadden meest drie of vier handpaarden bij zich, maar deze sloegen op hol, toen de Engelschen het vuur openden. Transvaal. De Boeren-krijgsgevangenen te Simonsstad hebben aan den Hertog en de Hertogin van Cornwall verscheidene servetringen jen eene broche aangeboden, die geheel waren ver vaardigd uit muntstukken met den beeldenaar van President Krügerer was één adres bij. Amerika. In het oosten der Vereenigde Staten heeft een hevige Btorm gewoed, terwijl de bij stroomen neerstortende regen verscheidene steden onder water heeft gezet en groote schade heeft aangericht te platten lande. Te Jersey City zijn een aantal gebouwen, waar onder een kerk en een schouwburg, door den orkaan verwoest. Engeland. Een tweede manifest van Engelsche geestelijken tegen den Zuid-Afrikaanschen oorlog is door een aantal predikanten der Engelsche Staatskerk en der Vrije kerken" alsook door Roomach-Katholieke priesters onderteekend. In dat Btuk, waarop men nog meer handteekeningen verwacht, herinneren do Christenleoraars, dat gerechtigheid een volk verhoogt en geen uitbreiding van grondgebied dat voor natiën dezelfde zedewet geldt als voor personen en dat een veroveringsoorlog in strijd is met de leer van Christus. Zij vragen daarom »in naam van Hem die kwam om den gebrokenen van harte troost te brengen en de gevangenen vrij te maken", dat do Boeren vredesvoorwaarden worden gesteld in Zijnen geest, welke zij zonder vernedering kunnen aanvaarden. Turkije. Konstantinopel» 26 Aug. Constanz heeft volledige voldoening ontvangen in zake de aangelegenheid der Kaden-maatschappij. Er wordt thans echter nog onderhandeld over de bedragen welke de Porte verschuldigd is aan Lorando en Tubini. Bij dezen stand van zaken heeft Constanz de tijdelijke waarneming van het gezantschap overgelaten aan Bapst. De ambassadeur van Frankrijk, Constanz, is heden, vergezeld van zijne echtgenoote, met verlof heengegaan. Zij zijn vertrokken met den Orient-express. Rusland. De schade, tot dusver door do bosch- branden in Rusland aangericht, wordt begroot op 420 425 millioen guldon. Frankrijk. Parijs, 26 Aug. De aankomst van den czaar te Duinkerken is defiuitief vastgesteld op 18 September. Na afloop van de revue zal een lunch door de Fransche regeering aangeboden worden aan den czaar en de czarina, aan boord van het pantóerschip nMasséna", dat daarvoor weelderig zal worden ingericht. Na afloop van de lunch zal de czaar een bezoek brengen aan de pantser- schepen »Bouvines" en »Bruix", terwijl des avonds een groot waterfeest met illuminatie zal plaats vinden, waaraan het geheele eskader zal deelnemen en dat door den czaar en de czarina bijgewoond zal worden, die eerst heel laat in den avond over Hasebroek, Douay, Cambrai en Busigny naar Compiègne zullen vertrekken. De trein zal onderweg slechts één enkele maal stilhouden voor de inneming van water door de locomotief. Er bestaat kans, dat de czaar en de czarina Parijs tweemaal zullen bezoeken, de laatste maal vóór hun vertrek om den president der Republiek dank te brengen voor de ontvangst en voor een bezoek aan het graf van president Faure. Opnieuw wordt de mogelijkheid gesteld van een bozook aan verschillende steden van het midden van Frankrijk, na een korte rust periode te Compiègne. De eerewacht, tijdens de aanwezigheid van den czaar op Franschen bodem, zal gevormd worden door een bataljon zouaven, zoowel te Compiègne als te Reims. Te Villefrancho wordt, tijdens de aanwezigheid van den czaar, de Russische vloot uit de Middellandsche Zee verwacht. Vermoedelijk zal de groote revue te Reims niet 19 doch 20 September plaats vinden. Van Compiègne uit zullen de czaar en do czarina een bezoek brengen aan ver schillende monumenten en inrichtingen in de naaste omgeving. 27 Aug. Het heet, dat president Loubet, die nog eenige dagen te Montélimar zou vertoeven, voornemens is onverwijld naar het Elysée terug te keeren. Bij de samenkomst tusschen den czaar en president Loubet zal de Russische minister van buitenlandsche zaken, graaf Lamsdorf, aanwezig zijn. De schepen van het eskader, waarover revue zal worden gehouden op do reede van Duinkerken, moeten reeds Zondag 44 Sopt. ter plaatse aanwezig zijn. Het heet. dat de reis zal gedaan worden van Hamburg over Dantzig naar Duinkerken, terwijl door de doctoren nog uitgemaakt zal moeten worden of de reis van de czarina naar Compiègne wenschelijk is. Na terugkeer uit Frankrijk neemt het keizer lijk echtpaar verblijf te Spala, waar de keizerin de baden zal gebruiken en van daar gaat de reis naar Livadia, om aldaar tot Kerstmis te vertoeven, zoodat het bezoek aan Darmstadt ditmaal uitblijft. "Wegens den toestand in het Verre Oosten heeft do minister van marine, in 1 overeenstemming met zijne collega's van buitenlandsche zaken en koloniën, besloten opnieuw eene vermindering te brengen in het effectief der troepen dat Frankrijk op de heen houdt iu China. r— Dr. Calmette van het Pasteursgesticht te Parijs wandelt rond als een levend bewijs der doeltreffendheid van zijn x»serum" tegen slangengif. De vorige week werd hij namelijk bij het inzamelen van slangengif voor het bereiden van dit »serum" door een slang in de hand gebeten. Men spoot hem onmiddellijk met het »serum" in en de slangenbeet, waaraan hij 1 anders binnen weinige oogenblikken gestorven 1 zou zijn, had nu slechts een zwelling van de liand en een vrij hevige koorts ten gevolge, waarvan hij spoedig genas. Duitschland. Berlijn, 26 Aug. Volgens bericht uit hofkringen, staat het nu beslist vast, dat de ontmoeting tusschen den czaar en keizer Wilhelm vóór Dantzig zal plaats vinden, waarschijnlijk den 42den September. Do tien paarden, door den sultan van Marokko onlangs geschonken aan den keizer, zijn onbruikbaar iu het Duitsche klimaat en op de Duitsche straten, zoodat één der dieren reeds doodgeschoten is moeten worden en de overige weggegeven zijn. Volgens de Truth hoeft keizerin Friedrich enkele maanden vóór haar dood haar dagboeken en haar briefwisseling, waaronder ook de brieven van haar moeder, koningin Victoria, laten vernietigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1