Uit Stad en Provincie. Cooper's wedervaren in Amerika. Arnhem, 23 Aug. De veroordeeldo G. van Houten, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. uit do cellulaire gevangenis alhier ontsnapte, ia nog altijd zoek. De maréchaussée zoekt de bosschen af in don omtrok van "Wolfheze, doch vindt tot heden niets. Omtrent de wijze waarop de vluchteling is uitgebroken zijn de volgende modedeeliDgen gedaan, welke aantoonen, dat deze vlucht werkelijk een kunststuk is. Van II.een ontslagen marinier, was indertijd in Den Haag wegens poging tot doodslag op zijn meisje tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, en had daarvan nog een paar jaar te goed. De man, die timmermanswerk verrichtte in de gevangenis, werd vroeger reeds verdacht van pogingen om te willen uitbrekendaarom werd hij een tijdlang streng gesurveilleerd. Hij is er evenwel in gelaagd om de aandacht van zijn bewakers af te leiden, en ongestoord het plan voor zijn ontvluchting voor te bereiden. Hij wist een vijl machtig te worden, waarmede hij de ijzeren bouten voor het venster van zijn cel doorvijlde. Eiken dag werd de aangevijlde bout met roggebrood aheel" gemaakt, zoodat er niets aan viel te bespeuren. Eindelijk had v. H, genoeg bouten geheel losgevijld. Zij stonden met roggebrood vastgezet en oen stoot was voldoende om ze te verwijderen. Dit alles moet geschied zijn overdag, want 's nachts, wanneer er in de gevangenis de diepste stilte heerschte, zou ongetwijfeld het vijlen de aandacht hebben getrokken. Overdag wordt er druk getimmerd en gewerkt, zoodat het vijlen dan niet opviel. Wat v. H. in de tweede plaats noodig had om zijn ontsnapping te volvoeren, was een ladder. Touw was er niet veel te krijgen nu eens werd hij hier, dan daar weder een kort stukje machtig, maar veel was het toch niet. Met wat hout wist hij evenwel een touwladder te vervaardigen, die, hoewel de sporten 70 c.M. van elkaar verwijderd waren, voldoende was om zijn plan uit te voeren. In den nacht van den 17en dezer wrong zich onze lenige marinier door de nauwe vensteropening, klom, met behulp van zijn ladder, den hoogen muur over en hij was in vrijheid. Een paar voetstappen, dat was alles wat men den volgenden morgen bij den muur van de gevangenis kon ontdekken. Het spoor ging evenwel in het bosch verloren. Hilversum, 23 Aug. Een verschil tusschen slager en veehouder in de schatting van het gewicht eener koe, al vele malen voorgekomen, heeft ook alhier aanleiding gegeven tot een curieus geval. Een slager zou van een landbouwer te Kortonhoef een stier koopen. Ze waren 't niet eens over de zwaarte en dus ook niet over den prijs. De slager schatte het op 650 pond, de boer hield vol dat 't zwaarder was. Na lang praten kwamen ze overeen dat de slager betalen zou f 3 voor elk pond vleesch, dat de stier zwaarder zou wegen dan 650 pond. De boer scheen de zaak toch niet te vertrouwen en bleef in gebreke het beest te leveren. De slager nam nu een advocaat, die den boer sommeerde den stier te leveren, waaraan hij ten slotte dan ook gevolg gaf. Toen het beest dood was, kreeg de boor nog eens berouw en bood aan do zaak af te maken als de slager f 180 gaf, doch die wilde daar niets van weten. Het einde was, dat bij weging bleek dat de stier schoon aan den haak woog 742 pond, dus 92 zwaarder dan 650. De slager moest nu betalen 92 X f 3 of f 276, dat is f 86 meer dan de werkeljjke waarde was, welke geschat werd op f 190. De slager moest ook nog den advocaat betalen. XJtrecht, 24 Aug. De 27-jarige workman P. alhier kwam gisterenmiddag van zijn werk thuis om te eten, doch weigerde beslist iets te gebruiken voordat een man, die hem van af het werk zou zijn gevolgd en tegelijk met hem zijn woning was binnengetreden, zich weder had verwijderd. Tevergeefs trachtte zijn vrouw hem te overtuigen, dat hij zich had vergist en dat er niemand met hem was medegekomon, het baatte niet, het geheele huis moeBt worden doorzocht. Toon daarbij niemand werd gevonden, werd de man boos en verweet zijn vrouw, dat zij hem had verstopt, waarbij hij zich zoodanig opwond, dat hjj alles om zich heen kort en klein sloeg. De vrouw, die zooiets van haar man met wien zij een gelukkig leven leidde niet gewoon was, vluchtto met haar kind bij een der buren, aan wien het met veel moeite gelukte P. wat tot bedaren te brengen. Lang duurde die kalmte echter niet en was men ten slotte genoodzaakt de hulp van een geneeskundige in te roepen, door wien zijn onmiddellijke opname in een gesticht nood zakelijk werd geoordeeld. De ongelukkige een oppassend man bleek plotseling krankzinnig te zijn geworden. 's-Gravenhage, 24 Aug. Een automobiel, die gisterenavond te Scheveningen achter het »Hötel des Galeries" tegen het hek stond geposteerd, vatte omstreeks half tien naar eon ooggetuige mededeelt met een ge weldigen slag vuur. De benzine was ontploft. De vlammen sloegen zeer hoog, tot aan de tweede étage, terwijl de vonken hoog in de lucht over het hotel vlogen. Ofschoon er dus wel gevaar bestond voor het hotel, heeft do vlam geen schade veroorzaakt. De brand weer was na eenigen tijd eerst ter plaatse, terwijl de tijdelijke hulp der brandweer op het circus Schumann niet kon worden ver leend, daar men daar geen materiaal kon j missen. De inspecteur van politie, die terstond gealarmeerd had, deed daarom nogmaals de brandschel aftrekken. "Vijf minuten vóór tienen werd door den inmiddels aangerukten wagen der brandweer met personeel water gegeven, toen de automobiel echter reeds zoo goed als geheel was uitgebrand. Op het terrein was intusschen met behulp der politie en de burgerij de straat opgebroken on met zand was gepoogd het vuur te dooven, doch zonder resultaat. De beheerder had zich juist verwijderd toen de benzine ontplofte. Rotterdam, 24 Aug. Dezer dagen is albier toevallig aan het licht gekomen, dat reeds een jaar lang diefstallen van visch plaats hadden uit het pakhuis der weduwe Van "Wingerden aan de Lange Lijnstraat. Het is namelijk gebleken, dat een echtpaar, hetwelk boven dit pakhuis woondezich her haalde malen toeeigende blikken geconserveerde visch, enz., uit dit pakhuis. Bij een huis zoeking zijn verscheidene blikken in beslag genomen. De man en de vrouw, zoowel als de in de Korte Pannenkoekstraat wonende heler, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De 8-jarige A. Mulders, wonende aan den Hoogen Boezem, zou vanmiddag met oen anderen jongen om het verst in het water aan den Lagen Boezem springen. Mulders won het, doch hij sprong zoo ver, dat hij terstond in de diepte verdween, waarop de onbekend, gebleven jongen, na uit het water gekropen te zijn, hard weg liep. Inmiddels was ter plaatse gekomen de bootwerker M. Berkhoudt (geb. te Zierikzee), ondanks zijn 62 jaren, een kordaat man. Hij zag den 8-jarige spartelen, en, zonder zich te bedenken, sprong hij gekleed te water om hem te redden. Zwemmende en duikende verloor hij echter zijn krachten en verdween ook in de diepte, waaruit hij eenigo oogenblikken later met behulp van een dreg werd opgehaald. Berkhoudt, die bewusteloos was, werd in een nabijgelegen tapperij gebracht, waar men trachtte de levensgeesten op te wekken. Doch te vergeefs, een to hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeron. Ongeveer een uur later werd ook het lijkje van den verdronken 8-jarigen jongen opgehaald. Geertruidenberg, 23 Aug. Woensdagnacht meldde zich.aan de kazerne alhier een sergeant aan, die 3 maanden geleden met 2 korporaals van daar was gedeserteerd. Hij had in dien tijd heel wat avonturen en ellende beleefd. Het plan van deze drie was om dienst te nemen in het Engelsche leger en, als zij op het oorlogsterrein waren aangekomen, over te loopen naar de Boeren. Dat doel hebben zo niet kunnen bereiken. Do Engelsche Consul te Antwerpen, bij wien zij zich aan meldden, wilde hen aannemen, noch hun overtocht verschaffen. Na in Antwerpen vergeefs te hebben ge tracht work te vinden, ging do sergeant in dienst bij het Fransche vreemdenlegioen. Maar daar vond hij het nog minder aan genaam en hij deserteerde ten tweeden male, nu terug naar Holland. In een ellendigen toestand werd hij opgenomen. De beide korporaals hebben werk gekregen op een Antwerpsche cementfabriek. Oosterhout, 24 Aug. Gisterennacht heeft alhier een kermisreiziger, zekere Lutgcns, uit Roermond, een schot hagel gekregen in de beenen, zijn broeder en zuster worden ook geraakt, doch niet ernstig, terwijl een vierde persoon zijn pet van het hoofd werd geschoten. De vermoedelijke dader is een oom van Lutgens, die, buiten staande, uit een met hagel geladen geweer, een schot loste op zijn neef, waarschijnlijk uit broodnijd. Hij is gearresteerd en zal naar Breda worden overgebracht. Steenbergen23 Aug. Omtrent het onlangs vermelde geval van kindermoord te Oud-Gastel wordt niets meer vernomen. Of do 46-jarige moeder, die eenige uren na de geboorte van hot kind is overleden, alleen de schuldige is, of dat er nog anderen mede plichtig zijn, is nog niet uitgemaakt. Het is gebleken, dat het kind geleefd heeft. Bergen-op-Zoom, 23 Aug. Alhier is tegen iemand proces-verbaal opgemaakt, die aan oen meisje, dat uit logeeren was, uit hare woonplaats telegrapheerde»Moeder gevaarlijk ziek, kom dadelijk naar huis", wolk telegram met den naam haars vaders onderteekend was. Door de stoomtram van hier is Don derdag ter hoogte van Stabroeck, aan de Belgische grens, het vierjarig dochtertje van den heer Janssens overreden. Het meisje, wie do beide beenen werden afgereden, was nagenoeg onmiddellijk dood. Zierikzee, 26 Aug. Do St.-Ct. bevat do statuten van de schiotvereeniging »Christiaan do Wet" te Bruinisse, zich ten doel stellend 's lands weerbaarheid te bevorderen. Onze haven werd heden bezocht door drie torpedo-jagers en twee monitors, wat een ongewone drukte gaf. Bij den landbouwer Ph. J. van D. te Axel zijn vermoedelijk twee runderen uit do weide gestolen. Door de aldaar gestationneerde maréchaussée wordt een streng onderzoek ingesteld. Met intrekking zjjner verplaatsing naar Alblasserdam is de kommies 3e klasse bij 's rijks-belastingen C. Kopmels, verplaatst vaa Cortgeno naar Naaldwijk, ingaug 1 Sept. a s. Naar wij vernemen, zijn do onlangs verspreide geruchten omtront eene verplaatsing van het dépöt van discipline van Vlissingen naar Ycere geheel zonder grond. Er is van zulk eene verplaatsing geen sprake. (Af. Cf.) Te Sluis zal door een vcreeniging van Belgische slagers een exportslachterij van schapen en varkens worden opgericht. De Belgische minister heeft vergunning verleend de geslachte dieren vrij van rechten in België in te voeren. Brouwershaven, 26 Aug. Hedenmorgen omstreeks acht ure woedde hier een kort maar hevig on weder. Do bliksem sloeg in do woning van den molenaar L. v. d. H., zonder echter brand te veroorzaken. In het vertrek werd eenige schade, o.a. aan den schoorsteen, waardoor de bliksem bleek binnengekomen te zijn, veroorzaakt. Duivendijke24 Aug. Het aantal sollicitanten voor do betrekking van haven meester to ^Ültoosternol bedraagt 20, voor die van weger -9 en voor hulpweger 7. De moesten zijn''uit Schouwen, eenigen uit Tholen. De voordrachten, bestaande uit een tweetal voor elke bétrekking, zijn door het bestuur dezer gemeente opgemaakt. Binnen korten tijd zullen de gecombineerde besturen der 3 betrokken gemeenten een benoeming doen. De brand, die 1.1. Donderdagmorgen uitbrak in de schuur van don landbouwer J. Bakker Cz., moet, naar men verneemt, ontstaan zijn door het omvallen eener stal lantaarn. 's Daags te voren was de dorsch- machino defect geworden, 's Morgens vroeg van den volgenden dag zou de eigenaar de machine trachten te herstellen. Ongelukkig viel do lantaarn om, waardoor het stroo vlam vatte. In een oogwenk stond de schuur in lichte laaie. De landbouwschuur, waarin koren geborgen was, benevens drie stapels, werden een prooi der vlammen. Het krachtig optreden der brandweer voorkwam grooter onheilen. Naar men zegt wordt de schado door assurantie gedekt. Haamstede, 26 Aug. Naar men verneemt zijn er ook hier plannen om den 31 Aug., het geboortefeest onzer geliefde Koniügin, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Men spreekt nl. van eon fiets-optocht, waaraan ieder kan deelnemen; hot oplaten van lucht ballons; illuminatie; bengaalsche verlichting en een fakkeloptocht der Harmonie Witte van Haamstede". Tc hopen is het, dat een en ander door schoon avond-weer word begunstigd en dat de plannen werkelijk volvoerd zullen worden. Middelburg. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der gymnastiek- en schcrm- vereeniging »Medioburgum" alhier zullen op Woensdag 28 dezer verschillende feestelijk heden plaats hebben. Achtereenvolgens zullen gegeven worden: a. een openbare uitvoering eener serie vrije oefeningen door de zusterverenigingen uit Middelburg, Delft, Vlissingen, Goes, Bergen-op-Zoom, Ierseko, Utrecht en Tilburg b. een muziek uitvoering op hot Molenwater c. een voreenigings-wedstrijd in staaf- oefeningen (eore-prijs: een bronzen medaille, geschonken door II. M. de Koningin); d. een personeelo wedstrijd aan rek; e. een dito aan brug; f. een soirée amusante. Landbouw on Veeteelt. De directeur van 's rijks-landbouwproef station te Goes, dr. A. Swaving, heeft reeds vroeger (in het landhuishoudkundig congres te Breda in 1899) de aandacht gevestigd op het onvoldoende in velerlei opzicht, zoowel voor den kooper als inzonderheid ook voor den verkooper, van de voorwaarden van aanbesteding van kunstmeststoffen en van krachtvoedermiddelen. Sedert de coöperatieve aankoop bij den landbouw ingang heeft gevonden, zijn noch, zoo meent hij, door de verschillende ver- eenigingen voorwaarden van aanbesteding ontworpen, die niet alleen iu vele opzichten van elkander afwijken, doch welke in vele gevallen niet zaakkundig zijn opgesteld, soms voor den verkooper onnoodig verzwarendo of onbillijke bepalingen bevatten of dikwerf mank gaan aan eene niet geheel juiste omschrijving der verlangde zuiverheid of der verlangde garanties aan waardebestanddeelen, terwijl dikwijls behoorlijke voorschriften voor de monsterneming ontbreken. Het is den genoemden directeur door medewerking van de Zeeuwscho Maatschappij van Landbouw gelukt gelijkvormige voor- waardon door bijna alle coöperatieve vcr- bruiksvereenigingen in Zeeland te doen aan nemen, waarbij op onpartijdige wijze met do rechtmatige belangen van kooper en verkooper beide is rekening gehouden en alle onredelijke en vaak onnoodig verzwarendo bepalingen zijn vermeden, terwijl ook het bestaan van een tusschenhandel niet onmogelijk wordt gomaakt, mits hij zich tevreden stelt met billijke winst, gepaard gaande met levering van degelijke waar. Na dezen goeden uitslag in de provincie Zeeland heeft de heer Swaving thans een oproeping gericht tot de landbouwvereenigingen in Noord-Brabant, mede behoorende tot den kring van zijn proefstation, om te trachten op dezelfde wijze meer gelijkmatigheid te verkrijgen bij aanbestedingen ook in deze provincie. Eene samenkomst van afgevaar digden zal daartoe bijeengeroepen worden te Breda in de eerste week van September. KKBKNIECW8. Aangenomen de toezegging van beroep naar de Horv. Gem. te Cats door den cand. G. C. C. Geijskes te Schoonhoven. O N D E R W IJ 8. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school lo soort voor meisjes te Amersfoort, komt voor mej. S. M. M. van Ham te Ritthem. Scherpenisse, 24 Aug. Do voordracht vcor hoofd der openbare lagere school alhier bestaat uit de hoeren L. F. N. Giel te CortgeneL. B. van der Slikke te Oudelande J. v. d. "Weele te SirjanslandJ. J. J. de Lange te Dordrecht. De St.-Ct. bevat den uitslag van het in 1901 gehouden examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres. Door de examen-commissie in Zeeland is het volgende omtrent den uitslag van het onderzoek aan do regeering medegedeeld. De eerste oefeningen van het handteekenen. De kennis van een goeden leergang voor het eerste teekenonderwijs in de lagere school liet bij vele candidaten te wonschen over. Slechts enkelen waren in staat een een voudig plaatmodel voor leerlingen behoorlijk te behandelen. Vaak ontbrak de kennis van de onderscheidene wijzen, waarop regelmatige en vrije rechtlijnige figuren door de leerlingen moeten worden geteekend en van de voornaamste eigenschappen dier figuren met toopasBing op het teekenen naar de natuur. Veeltijds bleek hot dat de candidaten niet bekend waren met do hulpmiddelen voor het natuurteekenen en de bekendheid met de eenvoudigsto perspectievische verschijnselen liet vaak te wenschen over. Van het verband daartusschen toonden velen geen begrip te hebben. De teekeningen naar blokmodel toonden niet zelden grove perspectievische fouten, zoowel in do richting der lijnen als in de onderlinge verhoudingen der vlakken, zoodat do afbeeldingen wat betreft den stand van het voorwerp geenszins overeenkwamen met het model. Bij de teekeningen naar plaat viol over het algemeen de juistheid en nette uitvoering niet te roemen. Het zoogenaamd doezelen" wordt meer en meer vervangen door eene eenvoudige arceering. De beginselen van onderwijs en opvoeding. De meeste candidaten hadden, wat do beginselen van onderwijs en opvoeding betreft, niet voldoende rekening gehouden met de eischen, door het programma gesteld. Velen bleken een door hunne onderwijzers gegeven uit treksel vau buiten geleerd te hebben, zonder voldoende kennis gemaakt te hebben met de leermiddelen of de handleidingen. De beginselen der aardrijkskunde, inzonder heid van Nederland en zijne overzeesche be zittingen. Bij vele candidaten liet de bekend heid met Nederland, die, zooals de eisch van het programma luidt, tot in bijzonderheid afdaalt, te wonschen over. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). niet een elektrische locomotief door de bosschen van Oberschöneweide. Aan de oevers van de Boven-Sprec. Berlijn, 22 "VIII 4901. In lange rijen stonden de tramwagens op massieve bokken boven de rails. De rijtuigfabrikant had zijn werk afgeleverd. Nu wss de beurt aan den elektricien, want de hoofdzaak, de voortstuwende kracht ontbrak nog bij de meeste wagens. Men had van de ruim'e in de groote montage-hal op praktische wijze partij getrokken. Over de geheele breedte van den vloer lagen parallel loopende rails, slechts smalle voetpaden vrijlatende voor de werklieden. Onder de wagens, in mansdiepe cementen gangen tusschen do rails, heerschte een groote bedrijvigheid. Verschillende monteurs liepen met den bevelvoerenden ingenieur daarin heen en weer, om na te gaan of de elektrische aanleg onder de wagens wel naar eisch functionneerde. Een eind verder waren andere werklui bezig de twee groote motoren te monleeren in het onderstel van een wagen, waaraan het bovenstuk, het eigenlijke rijtuig nog ontbrak. Weer op een andere plaats bracht een blauwgekielde werkman de elektrische lampen aan in een tramrijluig. Vlak bij de groote d uren aan den ingang van de machine-hal stond een bijzonder soort elektrische wagen, zooals ik te voren nog nimmer gezien had, een locotnolicf, speciaal gebouwd voor het goederenvervoer, korter van vorm dan een gewone tramwagen; in uiterlijk natuurlijk geheel afwijkend van de bestaande stoom-locomotieven en vrij wat beknopter dcor het ontbreken van stookplaats en stoomketel. In het midden van de machine is de verblijfplaats van den zZugführer" en zija assistent in een vierkant kamertje, rondom met glazen wanden, zoodat nergens hot uitzicht belemmerd wordt. Van uit dit ho-ige kamertje, waarin de mannen tegen regen en wind beschut zijn, wordt de trein bestuurd. Van voren en van achteren deed de wagen eenigszins aan de renwagens denken, welke in Juni j.l. de straat wegen tusschen Parijs en Berlijn onveilig maakten. Aan beide zijden van het bestuurskamerlje loopt de machine vrij steil af en is bedekt met zware ijzeren platen, welke met dikke nagels zijn vastgeklonken. Zoowel van voren als van achteren zijn stevige buffers aangebracht, evenals bij een gewone locomotief. De ingenieur kwam met den werkmeester weer te voorschijn uit de nauwe gangen onder de tramwagens. Achter elkaar klommen wc langs de steile treden in het bestuurskamertjo van de locomotief; de deuren van de machine hal werden opengegooid cn langzaam reden we naar buiten uit de koele werkplaats in het lelie zonlicht. Al spoedig werd er meer vaart achter gezet, sneller en sneller snorden we voort, grootendeels den straatweg houdende aan den zoom van het bosch. Nog eens werd de stuurkruk naar rechts verschoren. Wij hadden nu de max:male snelheid van 40 kilometer in het uur bereikt en stoven met een vaartje van een gewonen trein over de rads, doch slechts voor enkele oogenblikken, daarna werd de vaart aanmerkelijk ver minderd en de terugtocht aanvaard. Aan beide oevers van de bochtige Boven-Spree ten oosten van de stad liggen groote fabrieken van allerlei aard. Vooral aan den rechteroever tusschen Stralau- Rummelsburg en Oberschöaeweide en zelfs verder tot Köpenick rooken de hooge fabrieksschoorsteenon. Tot nu toe werden de grondstoffen en fabrikaten, die niet langs den waterkant konden worden .vervoerd, welke trouwens 's winters niet te gebruiken is, in waggons gebracht van en naar het kolossale goederenstation in Rummelsburg bij Berlijn. De waggons werden door paarden getrokken over rails op gewone spoorbreedte, welke voor gezamenlijke rekening der fabrieken waren aangelegd langs den weg door het bosch tusschen Oberschöaeweide en Rummelsburg. Doch op den duur beviel dit .'y.teem niet, dat te langzaam werkte en te duur was. Men besloot een uitgaaf ia eens te doen en voor gc-zamenlijke rekening een elek- trischen dienst in te stellen. Veelsoortig zijn de goederen, welke voortaan door de elektrische locomotief zullen worden vervoerd naar het station Rummelsburg. Aan den weg liggen accumela- torenfdbrieken, kopergieterijen, groote bierbrouwerijen, machinefabrieken, het enorme kabel wet k van de xAllge- meine EIektricitat«gesellsch3ft" enz. De loc motief, welke 5 i 6 beladen goederenwagens kan trekken, werkt met een max:mum van 420 paarden krachten. De bovengrondsche gelijkstroom wordt ontleend aan het groote krachtstation der A. E. G., de gewone benaming voor de Allgemeine Elektricilats-Gcsellschaft in Oberschöaeweide. Over het a'gemeen hebben de fabrieksschoorstenen aan het schilderachtige landschap van de Boven-Spree niet veel afbreuk gedaan. Het aantal fabrieken is bij de stad het grootst; hier liggen ze vrijwel vlak naast elkaar met groote werven, welke tot aan het water reiken, doch naar mate men verder stroomopwaarts komt, en de reusachtige stad achter zich laat, worden ze zeldzamer. Daarentegen worden de restaurants en «Gartenlokalc" aan het water tab ijker. Sommige van deze Sprce-restaurants zijn enorme etablissementen, die door de vele stoombooten der »Stern-Geiellschafi" gere geld worden aangedaan. Deze Maatschappij h-eft een groot aantal stoombootjes in de vaart, zoowel op de Bo7en-Spree ten oosten van de stad, als op de Beneden- Spr<e en op de Ilavel, ten westen van Berlijn. Wijselijk zijn de tarieven zeer laag gesteld. Voor 30 pf. (18 ets.) kan men een toch'je maken van de lannowitz- Briicke, in het oostelijk gedeelte van de stad, tot Köpeniek, een afstand van goed twee uur sloomensl Bij mooi weer is zulk een boottocht ia de week een groot genot. Ik zeg er opzettelijk by sin de week''op Zondag zijn alle booten stampvol; hetzelfde geldt voor de vele uitspanningsplaatsen langs het water. De kleine burger en de werkman maakt dan van zijn vrijen dag gebruik om met vrouw en kinderen naar buiten te gaan. Op een mooien zomerschen Zondag zuilen er weinig werklui en kleine neringdoenden thuis blijven in de warme stad. De baste kleeren worden aangetrokken, vader en moeder in Zondagsche kleedij, de volwassen dochters in witte of licht gekleurde stijf gestreken japonnetjes. De meisjes hebben zich zoo maoi mogelijk gemaakt, wqnt buiten in de groote zalen van de uit spanningen wordt gedanst en zij rekenen er vast op, door den een of ander voor een walsje te worden uit- genoodigd, en wanneer zich geen ridder aanmeldt, nu dan dansen de zusters of vriendinnen eenvoud;g met elkaar. Gedanst wordt er in elk geval, al vallen de musschen ook van de daken tengevolge van de warmte. In de week is er niet zoo'n luidrucütige herrie op de booten en in de restaurants. Men zit niet als haringen op elkaar gepakt en kan rustig genieten van het uit zicht op de schilderachtige oevers. Aan beide zijden is er geen gebrek aan uitspanningen. De oudsten en grootsten liggen het dichtst bij de stad. Eerst het groote etablissement van Zenner in Treptow, vervolgens de Abdij op een eiland in de rivier en daarna het zooge naamde «Eierhaus". Telkens legt de boot aan, nu links, dan rechts. De uitspanningen schermen bij vooi keur met wijdscha benamingen als daar zijn: Spreeschloss, See- schloss, Strandvchloss, Mügelschloss, Weudenschloss, of wel zij dragen geschiedkundige namenSedan, Sadowa, of mythologische en poëtische, als Neptunshanin, Loieley. In Stralau-Rumraelsburg aan gene en in Treptow aan deze zijde van de rivier liggen ook de groote boots- huizi n der vele Berlijnsche roeivereenigingen. Sommige van deze clubgebouwen zijn zeer geriefelijk ingericht, met logeei kamers voor de dagelijks traineerende leden en societeitszalen, welke meestal op de eerste verdieping zijn gelegen, boven de bergplaats der talrijke gieken gelijkvloers. Elke vereeniging heelt hare eigen kleuren en haar eigen vlag. Er zijn altijd verscheidene gieken op de rivier, tweeriems, viorriems, zesriems, achtriems, wclko met lange, vaste slagen door het water schieten, terwijl de roeiers in hunne luchtige, witte kostuums op hunne smalle rolplankjes rhythmisch heen en weer schuiven. Behalve de booten, op gezette tijden varende, komen op mooie dagen verscheidene bijzondere booten in do vaart, welke door de een of andere »Vcrein" worden afgehuurd voor een heelen dag. Meestal wordt dan koers gezet naar een van de vele sch lderachtige, rondom door bosschen ingesloten meeren aan de Boven-Spree. Een muziekiapel is aan boord, eet- en drinkwaren worden in groote quantiteiten meegenomen en onder de luide koperen juichtonen uit de instrumenten der muzikanten steken de dicht bezette pleziei booten vai wal om ergens op een mooi eenzaam punt aan te leggen, waar het geheele gezelschap aan land gaat om pic nic te houden. Onderweg hebben zij zich vermaakt naar de talrijke geïmproviseerde badplaatsen te kijken aan de oevers, waar de dorp jeugd in paradijs kostuum in het water spartelt of een zonnebad neemt op het zand, »Dem Reincn ist alles rein". TC. Hare Majesteit de Koningin. Naar het Roit. Nbl. verneemt, heeft H. M. de Koningin aan de Vereeniging »Arbeid Adelt" te 's-Gravenhago eene complete luier mand besteld, en zullen een aantal dames aan de uitvoering daarvan hare medewerking verleenen. Sleutels om rijk te worden. Onder dit opschrift vinden we een stuk in een nieuwsblad van Chicago, waaruit we bier een extract laten volgen. Het is ondertoekend met den naamFrank PI. Cooperdus van den man zelf, die spreekt uit eigen ervariDg on die van a af is begonnen, dat is zonder fortuin en ook zonder een bizondere opleiding te hebben genoten. Hij richt zich tot de jongeren, dio beslist vooruit willen iu de wereld en zegt puntsgewijze: 4. Succes in zaken kan alleen verkregen worden door aanhoudend en volhardend wer ken. Deze uitspraak vau een gezaghebbend handelaar maak ik tot do mijne. Hij heeft mijn volkomene instemming. De heer Cooper (wiens eigen naam is A. Kuipers is een geboren Fries, die vóór een aantal jaren naar Amerika vertrok, daar door zijn ijver een groot fortuin verwierf en thans aan het hoofd van eeu der grootste magazijnen te Chicago staat. Onlangs heeft hij zijn geboorteplaats Akkrum bezocht, ter inwijding van een «Tehuis voor behoeftige heden", welke inrichting hij met het benoodigde ondcrhoudskapitaal had goschouken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2