Dinsdag 27 Augustus 1901. (Z i e r i k. z e e s c li e Cour an t)« 58ste JAARGANG. No. 7581. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ Patent-Oliejassen Hoogers Burgerschool. MlEÜHfSTIJPIIIGEIl. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,00. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. DirecteurA. J. DE LOOZD. Redacteuren A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T5 cts. Elke regel meer 155 cts. Postslraat O tO.3 O 1ST T V A 3XT C3-E31ST in alle maten. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, ale: Visitekaartjes, Iluwelijkskaarten, Nota's, Kwitanliën, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend: lo. dat het tweede toelatings-exameu zal plaats hebben op Maandag; Septem ber a.s., des voormiddags ie 9 uur, in de lokalen der school, en dat zij, die dit examen wenschen af te leggen, zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur in het schoolgebouw ingang Manhuisstraat op Yrydag; 30 Augustus a.s., des namiddags 1 en 3 uur: 2° dat de nieuwe cursus zal aanvangen op Dinsdag; 3 September a.s. Zierikzee, 26 Augustus 1901. Namens de Commissie: De Secretaris, F. A. KLOPPERT. De Transvaalsch-Engeleche oorlog. Queenstown (K. K.), 20 Aug. Onder de krijgswet is een bevelschrift uitgevaardigd last gevende tot de sluiting van alle platte landswinkels in het district. Verder worden alle goederen gerequireerd, waarvan ver ondersteld kan worden dat zij den vijand van nut kunnen zijn. Ze zullen naar zekere, met name genoemde steden gevoerd worden. Een tweede bevelschrift verbiedt de aflevering per spoor van voor de burgerlijke bevolking bestemde voorraden, aan stations van de Oosterlijn, met uitzondering van zekere, met name genoemde stations. Do plattelands bewoners mogen niet meer proviand hebben dan voor een week. Londen, 23 Aug. Kitchener seint heden uit PretoriaOverste Williams, die met een colonne door bet dal van de Vaal naar Klerksdorp optrok, vond den 19den de sporen van een grooten trek nabij Kalkoenplaats en haalde na een harden ren over 20 K.M. een convooi in, hetwelk hij na een scherp gevecht geheel buitmaakte. Hij kreeg tevens 18 gevangenen in handen, 9000 patronen, 80 wagens en veel vee. Onder de gevangenen bevonden zich de Landdrost van Bloemhof en de telegrafist du Toit. 24 Aug. Het transportschip »Milwankee" is met duizend paarden voor het Engelsche leger in Zuid-Afrika, van New-Orleans naar Kaapstad vertrokken. De commissie, die in de Vereenigde Staten geld, levensmiddelen en kleedingstukken heeft ingezameld voor de Boeren-weduwen en weezen, heeft opnieuw een oproeping Uit officicele mededeelingen uit Pretoria blijkt, dat van het Transvaalsche uitvoerende bewind alleen Schalk-Burger en Reitz nog te velde staan. Joubert is overleden, Cronjé is gevaDgen en De Koek is gedood. Van de 27 leden van den Eersten Volksraad zijn Malan, Barnard en Labuschagne gedood, Tasen is overleden, Wolmarans is gevangen en acht hebben er zich overgegeven. Van den Tweeden Volksraad zijn de helft weg. Van de hoofden der staatsdepartementen zijn er drie in Europa, twee gevangen en veertien hebben zich overgegeven. De zending van predikant Murray naar De Wet, om dezen te bewegen de kommando's uit de Kaapkolonie terug te roepen, wordt hier beschouwd als een groot teeken van zwakte aan de zijde van Engeland. De Times bevat een langen brief van een Zuid-Afrikaansch officier betreffende den gezondheidstoestand der troepen, die geheel onbevredigend is. De verliezenlijst wijst uit, dat er ernstige gevechten moeten hebben plaats gehad bij Grieskraal, Nijlstroom, Rietfontein en andere plaatsen. Generaal Louis Botha blijkt een bezoek te hebben gebracht aan Zuid-Oostelijk Transvaal om de Boeren in hun verzet aan t© vuren en is vervolgens naar Bethel Generaal Ben Viljoen moet in den omtrek van Lijdenburg zijn. Een telegram uit Brussel aan Daily Mail meldt, dat onder voorzitterschap van den tijdelijken Staatspresident Schalk-Burger binnenkort een groote Krijgsraad door de Boeren zal worden gehouden te Wolmaransstad in Westelijk Transvaal, waar maatregelen tegen Kitchener's proclamatie zullen worden besproken. President Krüger's protest tegen de proclamatie, op grond van do besluiten der Haagsche Conferentie, zal, naar Daily Mail verneemt, spoedig aan de Mogendheden worden verzonden. Van welwillende zijde wordt Het Vad. de volgende »algemeene kennisgeving", pas in afdruk uit Zuid-Afrika ontvangen, ter inzage gegeven. Het blad noemt het stuk alsnog opomdat het de officiëele wijze logenstraft dor voorstellingen, die van Britsche zijde van de stemming in Zuid-Afrika wordt gegeven. Bij de gevangenneming van eenige voormannen van den Vrijstaat, te Reitz, op of omtrent 15 Juli j 1., heetten ook twee brieven van Reitz en Steyn te zijn gevonden, waaruit men meende te kuunen opmaken, dat de geheele overgaaf van de Boeren aan staande was. Blijkbaar bad men den inhoud van die brieven pour le besoia de la cause aldus verdraaid om Engelschen thuis gerust te stellen en gunstig op de publieke opinie te werken. Vrijwel is dat doel ook bereikt, nu de bedoelde voorstellingen een maand lang zonder officiëele tegenspraak konden blijven; maar het stuk, dat we hieronder laten volgen, stelt den juisten stand der zaken vrij duidelijk in 't licht en toont, in tegenstelling met den beweerden geest der brieven van Reitz en Steyn, duidelijk aan dat de Boereu aan geen onderwerping denken. De algemeene kennisgeving is gedateerd van Waterval, district Standerton, 30 Juni 1901 en luidt aldus: »Daar zijn H. E. Staatspresident Krügor en de deputatie in Europa niets direct van onze Regeering vernomen had sedert de conferentie tusschen comm.-generaal L. Botha en lord Kitchener, gehouden te Middelburg, en de Regeeringen der Z.-A. R. en O.-V.-S. het raadzaam achtten dat zij in kennis gesteld en op. de hoogte gebracht werden van den toestand van zaken alhier, zoo is op verzoek van comm.-generaal met de welwillende toe stemming van lord Kitchener een geheim telegram naar hen verzonden, waarin de geheele toestand onzer zaak volledig werd uiteengezet en opzettelijk in het donkerste licht werd gesteld, teneinde het advies van zijn H. E. en de deputatie van des te meer gewicht te doen zijn. Hierop deelde Z. H. E. mede, dat hij en de deputatie nog volle hoop op een goed gewonschten uitslag van onzen strijd koesterden, dat na de gedane en persoonlijke opofferingen wij den strijd moeten blijven voortzetten en dat van hun kant alle maatregelen reeds genomen waren en nog zouden worden genomen voor do goede ver zorging der gevangene vrouwen en kinderen en de krijgsgevangenen in den vreemdo. Ter bespreking en overweging van dit antwoord van zijn H. E. werd een conferentie van de Regeeringon der beide Republieken bepaald, waarbij pok aanwezig waren hoofd commandant De Wet, co mm -gen. L. Botha en ads.-comm.-gen. J. II. de la Rey. Na een volledige uiteenzetting van den toestand in de krijgsafdeelingen, vertegen woordigd door deze hoofd-officieren en een grondige bespreking onzer geheele zaak door beide Regeeringen, werd met advies der gemelde hoofd-officieren het volgende besluit door de beide Regeeringen genomen: De Regeering der Z.-A. R. en O.-V.-S. met advies van gemelde hoofd-officieren in aanmerking nemende, het gunstige rapport van Z. H. E. S.-P, Krüger en de deputatie in het buitenland. Lettende verder op den goeden vooruitgang onzer zaak in de kolonies, alwaar odzo broeders zich meer en moer verzetten tegen het gruweljjk onrecht, dat den Republieken wordt aangedaan in bet ontnemen hunner onaf- Lettende verder op de onschatbare persoonlijke en stoffelijke opofferingen reeds gedaan voor onze zaak, welke alle waardeloos en ijdel zouden gemaakt worden door een vrede, waarbij de onafhankelijkheid der Republieken wordt prijsgegeven. Lettende4gy verder op do zekerheid dat het verlies onzer onafhankelijkheid na do reeds verrichte verwoestingen en geleden verliezen den nationalen en stoffolijken ondergang van ons geheele tolk mot zich zou sloepen. Lettende vooral ook op den geest van onwrikbare volharding, waardoor nog de overgroote meerderheid van ons volk, zoowel vrouwen, kinderen als mannon bezield is en waarin wij met dankbare herinnering de hand van den Almachtigcn Beschermer zien, BESLUITEN, dat er geen vrede zal gemaakt worden en geen vredesvoorwaarden aangenomen zullen worden, waarbij onze onafhankelijkheid en zelfstandig volksbestaan of de belangen onzer koloniale broeders zouden worden prijsgegeven en dat de oorlog krachtig zal worden voort gezet met aanwending van alle maatregelen, welke ter handhaving dier onafhankelijkheid en belangen benoodigd zijn. Geteekend M. T, STEYN, Staats-President O.-V.-S. SCHALK-BURGER, W.d Stoats-President Z.-A.-R. Azië. Door dr. Stein, ambtenaar van het Engelsch- Indische departement van onderwijs, is een fabriek van oude manuscripten ontdekt. Producten uit deze fabriek zijn in het bezit gekomen van verschillende groote, openbare Europeesche verzamelingen. Islam Akoen, een ondernemende" jonge manis de fabrikantDe voortdurend*, vermeerdering der manuscripten in de laatste jaren wekte eindelijk achterdocht. Toen het groote aanbod de vraag had doen verminderen, was Islam medicus geworden. Hij ontkende aanvankelijk als schuld, doch legde eindelijk, onder een kruisverhoor, een volledige bekentenis af. Hij was met een medeplichtige begonnen, manuscripten, naar eenige echte, oude ge- geschriften samen te stellen. Later had hij er echter maar op los gefantaseerd. Om het nieuwe papier een oudachtig aanzien te geven, I weekte hij het in een scherpe oplossing, waardoor het goed werd. Vervolgens werden de boeken in een schoorsteen gehangen, om gerookt te worden en liefst oven te branden daarna werden zo nog eonigen tijd in den grond begraven, j Ten slotto gaf hij ze met succèB als oude documenten uit. De onteerende straf van den vervalscher bestond hierin, dat hij op een openbaar plein, met een houten kraag om den hals, moest te pronk staan. Amerika. Tc Pierce City, in den Staat Missouri, heeft cene menigte van een paar honderd man zich toegang verschaft tot het arsenaal der militie en zich meester gemaakt van de zich daar bevindende wapenen. Vervolgens werd een jacht geopend op de negers in de stad. Alle negers werden verdreven en hun huizen in brand gestoken. Aanleiding gaf weder hot feit, dat een paar negers een blanke vrouw ergerlijk mishandeld en vermoord hadden. Een neger moot in de vlammen zijn omgekomen. Twee studenten van de universiteit te Yale vonden een licht uit, dat onder water I branden kan. Dit licht wordt niet voortgebracht door electriciteit en is gemakkelijk draagbaar. De regeering heeft hot reeds in gebruik genomen voor de onderzeesche werken. Italië. Zondag 1.1. hebben de »electrischo licht- beelden" op het Vaticaan hun intocht gedaan. Ti. H. Paus Leo XIII zal nl. een conferentie bijwonen over de jongste opgravingen en ontdekkingen in de Romeinsche catacomben, die met dit allervoortreffelijkste moderne hulpmiddel zal worden verduidelijkt. A propos van de electriciteit op het Vaticaan, het is bekend, dat Z. H. Leo XIII in het geheele apostolische paleis electrisch licht heeft doen aanleggen, tot in zijn eigen private 1 vertrekken toe. Sedert eenige dagen wil hij zich echter bij het schrijven van zijn lange brieven niet meer van de electrische lamp bedienen, en geeft hij de voorkeur weder aan stearine-kaarsen. Een candelabre met zes brandende kaarsen, geplaatst achter den leunstoel, dien de paus gewoonlijk bij zijn werk bezigt, geeft hem het noodige licht. Opmerkelijk is, dat Z. H. Leo XIII met zijn twee en negentig jaron nog niet het minste behoefte gevoelt aan een bril. Voor zeker een nieuw bewijs voor de uitmuntende gezondheid, die do eerwaardige grijsaard geniet. Zwitserland. Een griezelige vondst heeft in Zwitserland een gezelschap bergbeklimmers gedaan, die de vorige week over den Otemma-gletscher in het Wallisser dal neerdaalden. Midden op de glet8chers vonden zij overblijfselen van een menschelijk skeletdaar bevonden zich een schedel met een kleine haarknot daaraan en een paar kinderschoenen, waarin nog de voetbeentjes staken. Volgens de meening van een arts zouden 't de overblijfselen zijn van éen vier- a vijf-jarig meisje, dat reeds minstens twee jaar op den gletscher moet hebben gelegen. De geschiedenis van dit ongelukkige schepseltje zal wel moeielijk ziju uit te vorscheneen blad spreekt het vermoeden uit, dat een adelaar het kind eenmaal in deze wildernissen heeft gebracht. De steen-adelaar komt tenminste in de Walliser bergen hier en daar voor. Rusland. In een telegram uit Galatz wordt, naar uit "Weenen aan de Petit Bleu wordt bericht, melding gemaakt van de aankomst van 20 Russische torpedobooten en tal van advies jachten in de haven van Ismail (in den Dniesterdelta), terwijl er een begin is gemaakt met de mobilisatie van Russische troepen langs de Turksche grens. Frankrijk. Parijs, 23 Aug. Vermoedelijk zullen de dagelij ksche maaltijden van den czaar en de czarina met gevolg niet gereed gemaakt worden in het kasteel van Compiègne, doch zal de verzorging geschieden van Parijs uit, tweemaal per dag. De stallen zullen 50 rijtuigen en 100 paarden bevattende rijtuigen worden blauw geschilderd mot rooden bies en de livreien worden eveneens blauw met het naamcijfer R. F., terwijl er geen eigenlijk gala-rijtuig zal wezen, doch de czaar zal gebruik maken van den gewonen landauer van den president. 24 Aug. Een nota van Havas zegt, dat tengevolge van de vertoogen, op aandringen van Dclcassé door den Franschen gezant te Konstantinopel tot de Porte gericht, er een iradó verschenen is, waarbij verboden wordt, eenig beletsel op te werpen tegen de vrije uitoefening der rechten, uit de firma der kadeconcessie voortvloeiende. De regeling der andere zaken wordt aanstaande geacht. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad iu de Fransche kustplaats Port-Bénie. Twee families Le Braz en Huin, te zamen 17 personen, waren in een plezierbootje een tochtje op zee gaan ondernemen tegen zeven uur in den morgen. Te acht uur is de boot, waardoor weet men nog niet, verongelukt, mot 't gevolg dat veertien van 't gezelschap in de golven de dood vonden. De 3 overigen wisten na een geweldige inspanning van alle krachten nog do kust te bereiken. De familie Le Braz waren de bloedver wanten van Anatole le Braz, een bekend schrijver. Hij kwam dien middag te Port-Bénie aan om zijn familie op to zoeken, en hoorde toen tot zijn ontzetting dat bij met één slag verloren had zijn vader, zijn moeder, zijn zusters, zijn schoonbroer, zijn neven en zijn nichten. Terwijl sommige bladen oogenschijnlijk fantastische mededeelingen doen over de wijze, waarop het bezoek van den czaar aan Frank rijk bepaald is, wordt het program van de De czaar wordt den 17en September te Duinkerken verwacht en zal vermoedelijk dienzelfden dag de vlootschouw houden. Het Noorder-eskader staat onder bevel van vice-admiraal Ménard. Voorts behoort tot het eskader de kustwacht-divisie, onder bevel van den schout-bij-naoht Pépbau. Bij die vloot wordt dan nog gevoegd het smaldeel van schout-bij-nacht Aubry de la Noë. Te Duinkerken, waar de czaar aan wal stapt, zal president Loubet hem een groot feestmaal aanbieden. Uit Duinkerken vertrekt Nikolaas II naar Compiègne, waar de czaritsa zich bij hem voegen zal en den 19en gaan de Russische majesteiten naar Rheims, om het slot bij te wonen van de groote manoeuvres van het le, 2e, 6e en 20e legercorps de grootste wapenschouwing, die nog ooit in Frankrijk gehouden is. Bijna 140.00Ó man zullen opgesteld worden langs drie zijden van een vierhoek, terwijl de vierde zijde door een reeks van groote tribunes ingenomen zal worden. Den 19en of 20en verlaten de czaar en de czaritsa den Franschen bodem. Naar a(le waarschijnlijkheid zullen zij nóch Parijs, nóch eenige andere groote stad bezoeken. Het schijnt nu, dat de keizerin van Rus land haar gemaal reeds naar Duinkerken zal vergezellen en het geheele bezoek aan Frank rijk zal medemaken. De keizerin, die zich geen dag van de kinderen scheidt, zal ook de grootvorstinnofjes, zelfs het jongste, mede- nemen. Yoor deze gaat de keizerlijke min mede, een koe van den Britschen koninklijken veestapel. Yoor het dier is aan boord van het keizerlijke jacht de ^Standard" een stal- compartiment gebouwd. De bezoekers zullen vergezeld zijn van 's keizers oom grootvorst Alexis en van een talrijk gevolg, dat door het keizerlijk jacht »Svetlana" wordt overgebracht. Nog altijd is de vraag hangende of Frankrijk door machtsvertoon in de Turksche wateren den sultan vrees zal trachten aan te jagen om hem te doen toegeven. Misschien is het wenschelijk de zaak in kwestie nog eens kort mede te deelen. Konstantinopel, alhoewel een der grootste havens van de wereld, bezat geen kaden. De booten moesten het anker werpen tamelijk ver van den oever en de reizigers ontscheepten met bootjes, de koopwaar met sloepen. Vóór omtrent 15 jaar bekwam eene Fransche maatschappij, vertegenwoordigd door Michel Pacha van het Turksche gouvernement, de concessie voor het bouwen van kaden op een gedeelte van den oever, zoowel-langs den kant van Galata als langs dien van Stamboul. Die kaden hebben veertien millioen gekost en zij vormen nu eene uitstekende onderneming, die groot gemak verschaft aan den handel. Er was bepaald, dat de maatschappij het recht beeft gebouwen op te richten op de gronden langs de kaden. Sedert jaren vraagt zij aan het Turksch gouvernement do toelating tot het uitvoeren van deze bepaliög, maar vruchteloos. De Porte gaf het inzicht te kennen, de gronden en de kaden te koopen. Hierop volgden onderhandelingen met den heer Constans, den Franschen gezant, welke uitliepen op do volgende overeenkomst. De koopprijs der kaden zou bedragen 41 millioen franks, in plaats van 45 millioen, zooals eerst gevraagd was. De Porte zou 6 maanden tijd hebben om den aankoop to verwezenlijken, en zoo dit niet gebeurde, dan trad de maatschappij weer ten volle in hare concessierechten. Tevens had Constans andere eischen gesteld van Fransche onderdanen, en er was hem beloofd, dat in den ministerraad van den 18 Augustus alles zou geregeld worden en hij zioh aan een irade, 't welk de ministerieele beslissingen goedkeurde, mocht verwachten tegen Maandag. In plaats echter van de regeling der kwestie, waarop de sultan zijn woord had gegeven, vroeg deze laatste aan de kade maatschappij dat zij zich zou tevreden stellen met eene eenvoudige verbintenis tot aankoop, in onbepaalde termen opgesteld, zonder den minsten waarborg. De maatschappij weigerde. Constans vroeg de regeling der zaak tegen Dinsdagmiddag en verklaarde zijne maatregelen te zullen nemen, indien hij geen antwoord ontving. Het antwoord, gelijk mon weet, bleef uit, en de heer Constans brak iedere diplomatieke betrekking tusschen Frankrijk en Turkije af. Duitschland. Vrijdagmiddag ia koning Edward een drietal uren de gaat geweeat van keizer Wilhelm, te Wilhelmshöhe, ter gelegenheid waarvan de keizer zioh Terkleed had ala Engelsoh admiraal en do koning ala dragonder. De keizer waa bij de aankomst en bij het vertrek aan den trein en beiden reden in open rijtuig met vier paarden beapannen naar naar het kasteel, waar ieta gegeten werd en 't alles heel gemoedeljjk toeging tusschen oom en neef. Kederland. Doesburg, 24 Aug. Mevrouw Viljoen, de echtgenoote van den bekenden Boeren generaal Ben Viljoen, heeft haar intrek ge nomen in het hötel van den heer Schujjte- maker alhier, alwaar sedert eenigen tijd ook mevrouw Botha, echtgenoote van den kranigen Boeren-generaal, verblijf houdt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1