ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 Augustas 1901. (Z ier i li. z e e s c li e Cour an -t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ Heeren- en Kinderkleederen, Hoeden, Petten, Baretten enz. HIEUWST8JPIIIGEIB. Uit Stad sa Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7580. Dlreotour A. «T. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Adrertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbéLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels TS ets. Elke regel meer 15 ets. Fo*t straat C 103 Magazij n van Voortzetting UITVERKOOP tegen spotprij zen Tan alle voorradige Z omer- Artikelen Aan de lezers en lezeressen van dit blad. Het vredes-adres aan Zijn Majesteit Edward VII, Koning van Engeland, voorkomend in het nummer van Dinsdag den 20sten Augustus, zal in den loop der volgende week in de Engebche en Hollandsche taal verzonden worden. Zij, die daarop willen teekenen, j gelieven daarvan door het zenden van een brief- of naamkaart aan de Redactie blijk te geven. Al is het ook tien tegen één, dat door j het adres niet het doel zal bereikt worden, dat daarin wordt kenbaar gemaakt, het is in elk geval onze plicht niet werkeloos te blijven, maar tot het verkrijgen van vrede voor onze dappere stambroeders, op den grondslag van het recht een poging te wagen. De Redactie. China. Volgens een bericht, door de North China Daily Nows ontvangenis de hongersnood in Sjan-si thans zóó erg geworden, dat menschenvleesch er in 't openbaar te koop wordt aangeboden (tegen 2| dollar het kilo). Overal liggen, te Si-ngan-foe, op straat de lijken van verhongerde menschen. Amerika. Het begint er tusschen de elkaar vijandige Zuid-Amerikaansche republieken steeds scherper voor te staan. Het schijnt, dat tusschen Venezuela, Ecuador en Nicaragua een geheim tractaat bestaat, tegen Columbia gericht, dat bij het departement van buitenlandscbe zaken te Washington niet bekend was. Het regent nu over en weêr verwijten over het toelaten van samenzweringen. De vijandelijke houding van Nicaragua tegen Columbia schijnt beschouwd te worden als samenhangend met de geschillen over de plannen voor het Nicaragua-kanaal, in con currentie met het Panama-kanaal. Er schijnen zelfs een zeker aantal Nicaraguanen onder de opstandelingen tegen de Columbische regeering op den Isthmus to zijn. Inmiddels maakt men zich te Washington vaardig om in te grijpen. Volgens een telegram uit New-York aan de Morning Leaderis de Amorikaansche regeering voor nemens, desnoods troepen aan wal te zenden naar Panama, waarheen do »Iowa" en de »Ranger" gezonden zijn. Dat beteekent, zegt de correspondent, dat de regeering der Unie besloten is, geen inmenging uit Europa in de Columbiaansche quaestie te dulden, en de Monroe-leer streng te handhaven. Voorts moet de regeering te Washington een Amerikaansch hof van arbitrage willen op richten voor de Amerikaausche staten onderling en voor geschillen tusschen een Amerikaanschen en een Europeeschen staat. Men verneemt uit New-York, dat de regeering der Vereenigde Staten een onder zoek instelt naar omvangrijke bedriegerijen, dio heeten voorgevallen to zijn op het bureau voor landverhuizers. Ettelijke ambtenaren worden verdacht jarenlang landverhuizers zonder onderzoek te hebben toegelaten tegen betaling van 5 dollar per landverhuizer. Engeland. Londen, 22 Aug. De Times bevat een artikel, waarin protest wordt aangeteekend tegen do voorwaarden, welke, naar de Ber- lijosche correspondent bericht, aangeboden zouden zijn aan de aandeelhouders van de ïNederlandach-Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij". In den breede wordt uitgeweid over Yau Kretschmar'a brieven en over zijn verklaringen voor de schadeloosstellings- commissie en ten slotte wordt betoogd, dat alles, wat zij kunnen eischen en alles wat de openbare meening eenige regcering zou ver oorloven hun toe te staan, is een door mede lijden geïnspireerde vergoeding voor de rechtmatige waarde van hun eigendom, zooals zij dit hebben achtergolaten, met aftrek van de volledige vergoeding voor de onwettige schade, welke zij ons berokkenden. Italië. De familiebetrekkingen van Crispi hebben bij den procureur-generaal een protest in gediend tegen de verzegeling van do papieren van den overleden staatsman. Z. H. Paus Leo XIII heeft-Zondag, bij gelegenheid van zijn naamdag, do kardi- nalen en prelaten, benevens tal van parti- j culieren ontvangen. Bij de reünie, Zondag bij gelegenheid van het feest van den heiligen Joachim, in do particuliere bibliotheek van het Yatikaan gehouden, heeft Z. II. paus Leo XIII, in tegen- stelling met zijne gewoonte, tot geen enkelen der kardinalen en prelaten, die Z. H. kwamen gelukwenschen, het woord gericht. j Hij heeft zich bepaald tot het uitspreken van een zeer korte rede, om de aanwezigen voor hunne komst te bedanken, bij gelegen heid van het feest van den heilige, dien, zooals Z. H. opmorkte, hij nooit opgehouden heeft te vereeren, hoewel hij, om zich aan het oude gebruik te houden, een anderen naam heeft aangenomen, toen hij zich do tiara op het hoofd zette. De paus heeft er bijgevoegd, dat hij weinig hoop had de personen, het volgend jaar opnieuw te zien. Verdrietelijkheden van allerlei aard en van alle kanten komende, doen hem wenschen, zei Z. II., van don druk der jaren verlost te worden. Op die woorden weerklonk eon algemeen uNeenneen uit de geheele zaal. Een glimlach verlevendigde het gelaat van den paus, die zich overigens in een uitstekenden staat van gezondheid bevindt. j Rome, 22 Aug. De aaarchist Galootti, verdacht van medeplichtigheid aan den moord l j op koning Humbert en uit Zwitseland gezet, is aan de grens in ontvangst genomen door de karibiniers en naar de gevangenis to Como overgebracht. j Oostenrijk. De hoofdbeambte in een spiritusfabriek te Budapest heeft zich de vorige week verdronken in een groote bak, gevuld met 1000 hecto liters alcohol. Althans men vermoedt, dat hij aldus zelfmoord heoft gepleegdnadat sterke verdenking op hem was gevallen de I dader te zijn van ontvreemdingen van gedistilleerd, met welks verzending hij belast was. Men had 8 uur noodig om den bak leeg te pompen, eer men het lijk er uit kon halen. Rusland. De bosch- en veenbranden, ontstaan, onderhouden en voortgeplant door de buiton- sporige warmte, die den thermometer tot op 30, 35 en zelfs 40 graden Réaumur in de zon doet stijgen, verwoesten reeds weken lang, vooral in do districten Moskou, Nisji- Nowgorod en St.-Petersburg, don bodem met al wat daarop is en honderden K.M. zijn soms met zulk een dikke rookwolk bedekt, dat zij een mist gelijkt. Één van die branden had kort geledon reusachtige afmetingen aangenomen langs de spoorlijn Moskou- Kazan, tusschen do stations Pitchtiriaïevo en Koustarevka. De vuurzee had een straal van 12 K.M. Do brandweer en arbeiders waren machteloos om hot vuur meester te worden en na een kwartier had hot reeds al de I gebouwen van 't laatste station en do voor- raden hout en brandstof vornield. Een honderdtal menschen moest in allerijl met een trein, die voor hen werd klaargemaakt, ontvluchten, en deze trein verdween woldra tusschen een dubbele rij vlammende boomen. Onderweg moest men den trein een andere richting doen nemen, om een spoorwegbrug te vermijden, die in lichte laaie stond. Een oogenblik zelfs versperde een vuurkolom den trein den weg, terwijl een tweede achter den trein aangolfde in den luchtstroom, door zijn loop veroorzaakt. Er viel aan stoppen niet te denken, men moest coüte que coüte vooruit, want de laatste wagens waren met petroleum geladen, die men slechts van een ontploffing kon redden door met duizelingwekkende snelheid de ruimte te doorvliegen, wat te midden van de vlammenzee en den vonken regen een fantastisch schouwspel opleverde. De menschen, dio geen plaats in de wagens konden vinden en nu op de balkons stonden, hadden gezengde haren. Het was absoluut onmogelijk te stoppen en de ongelukkigen op te nemen, die op dien tocht verbijsterd van schrik om hulp smeekten. Do trein kwam nog goed over en ernstige ongelukken zijn niet onder de passagiers voorgekomen. Frankrijk. Het wordt bevestigd, dat Keizer Nicolaas van Rusland in den loop der volgende maand een tamelijk langdurig bezoek aan Frankrijk brengen zal. Do Czar zal voor de reis uitsluitend van den zeeweg gebruik maken. Yan Dantzig, waar hij Keizer Wilhelm j ontmoeten zal, reist de Czar rechtstreeks naar Duinkerken, waar hij aan de grens der Fransche wateren zal worden opgewacht door j het Noor der-eskader. President Loubet zal aan boord van het vlaggeschip van Admiraal Ménard, de »Hoche", zijn gast ontvangen en met hem ecne revue houden over het eskader. Van Duinkerken gaat de Czar regelrecht naar Reims voor de groote wapenschouwing bij Betheny over de vier legerkorpsen, die het slot van de herfstoefeningen zal vormen. Die legeroefeningen beginnen 9 September en worden den 19en gesloten. Den 49cn voert de Minister van Oorlog, generaal Andró, het bevel over eone wapen schouwing voor don Keizer en President Loubet. I Na afloop van deze plechtigheid blijft de Keizer nog eenige dagen op het kasteel van Compiègne, waar de Keizerin, uit Denemarken komend, zich bij hem zal voegen. Vervolgens worden eenige Fransche steden bezocht en ten slotte zal Frankrijk's bondgenoot vóór zijn terugkeer naar Rusland officieel te Parijs worden ontvaDgen. De wapenschouwing bij Reims, waarvan do Czar met Loubet getuige zal zjjn, is den 49den September. Er nemen vier leger corpsen aan deel, het eerste, twoedo, zesde en twintigste met vier brigaden cavalerie. De Czar komt waarschijnlijk reeds den 10den September in Frankrijk, om twee weken verblijf te houden te Compiègne, waar de regcering een villa in gereedheid laat houden. Men vorwacht zeker, dat de Czar en de Czaritsa één of meer bezoeken aan Parijs zullen brengen. Waarschijnlijk zal do groote revue tot sluiting der manoeuvres, den negentienden September plaats vinden. Het dertigtal vreemde officieren, dio de manoeuvres komen bijwonen, zullen te Reims in één der groote hotels verblijf houden en eiken dag met automobielen naar het station en van daar per extra-trein naar het manoeuvre-terrein vervoerd worden. Naar do Independence verneemt, heeft do Nederlandsche gelukzoeker Yan Tiff-den, die to Parijs aan het Gare du Nord gearresteerd werd, als verdacht van diefstal, talrijke op lichtingen gepleegd to Nancy, waar hij zich uitgaf voor secretaris van den heer Loyds. Maar ook op andere wijze trachtte hij zijn slag te slaan. Zoo had hij zich bijvoorbeeld door mademoiselle De la M., een voormalige lyrische zangeres en als zoodanig gunstig bekend te Nancy, doen aannemen als zang onderwijzer. Kort daarna werd hij officieel tot den aanstaande van madlle. Do la M. bevorderd. Deze maakte haar kapitaaltje te gelde, nam afscheid van haar leerlingen en gaf tegelijk met haar huwelijk kennis van haar aanstaand vertrek naar Den Haag. i Een eerzaam inwoner van Nancy ontving eenigen tijd geleden uit Den Haag een brief van Van Tiffelen, waarin werd gesproken van een zaak betreffende bewapening, onder garantie van de goudmijnen van het gouver nement, bonevens een uitnoodiging om deel te nemen aan een inschrijving voor een Boeren- onderneming, tot een bedrag van 5000 frc. Toen het bericht van de aanhouding van den oplichter werd vernomen te Nancy, vroeg men zich aldaar af, wat er is geworden van de ongelukkige madlle De la M., van wie sedert haar vertrek geen tijding is ontvangen. Door den rechter van instructie, belast met hot onderzoek in de zaak van mad. Paneder, beschuldigd van moordplannen tegen- over minister Monis, is besloten tot niet- ontvankelijkverklaring, omdat de revolver niet met een kogel geladen was en de vrouw verklaard heeft volstrekt niet ernstig voor- j nemens te zijn geweest den titularis van justitie j te dooden. Ondertusschen is zij onderworpen aan een geneeskundig onderzoek. Parijs, 21 Aug. Een telegram uit Toulon aan de Patrie meldt, dat, in verband mot den ernstigen keer, dien de zakon hebben genomen, de tweede vlootdivisie, aan welke gelast is zich voor 8 dagen van levensmiddelen to voorzien, thans ligt te wachten op het bevel om naar de Levant te stovenen. België. Brussel, 22 Aug. Uit Kopenhagen wordt aan de Indépendance Beige geseind: »In Russische kringen loopt het gerucht, dat de Czar de Zuid-Afrikaansche kwestie ter sprake zal brengen bij Keizer Wilhelm en President Loubot. De Czar zou geneigd zijn zoo spoedig mogelijk vriendschappelijk tusschenbeide te treden. De Czar zou President Krüger in een particulier gehoor ontvangen". Nederlands Haarlem, 22 Aug. Gisterenmiddag had op het Spaarne een even aangrijpend als diep treurig ongeval plaats. Een ongeveer 7-jarig knaapje zat met zijn vader in een schuitje, toen dit door een Leidsche stoomboot werd aangevaren, met het gevolg, dat het knaapje door den schok uit het bootje sloeg. Geruimen tijd duurde het voordat het knaapje uit het water gehaald werdmet alle kracht werd getracht de levensgeesten weder op te wekken, doch helaas niets mocht meer baten, hot knaapje was reeds overleden. Het was verschrikkelijk de wanhoop van den armen vader te zien, die snikkend over het dek der Leidsche stoomboot liep. Hoewel het dadelijk na de aanvaring zwart stond van de menschen op den kant, had blijkbaar niemand den moed het ventje na te springen. Men bepaalde zich er toe te trachten mot touwen en haken den jongen te redden. Hilversum, 22 Aug. Het aantal adressen van rouwbeklag, welke alhier voor president Krüger zijn aangekomen, is reeds geklommen tot 1200. Onder de laatste is er één van al de krijgsgevangen officieren en manschappen in het kamp to Trichinopoly in Engelsch- Indië en een »Beileidsadresse", niet namens, maar onderteekend door »8300 Burenfreunde aus Mannheim." Ook te Brussel en 's-Hage houdt de toevloed nog steeds aan. Rotterdam, 21 Aug. Een grossier aan de Soheepmakershaven kreeg gisteren bezoek I van een tweetal als zigeunerinnen gekleede 5>dames", die verzochten guldens te mogen uitzoeken met den beeldenaar van Z. M. Koning Willem III. Gewillig voldeed de grossier aan het ver zoek en stortte enkele zakken met guldens op tafel. Toen de dames verdwenen waren, vermiste de winkelier 75 a 80 gulden, zonder dat hem de waardo in andere munt was teruggegeven. Zij schijnen op meer plaatsen hare practijken uit te oefenen. Men zij dus op zijn hoede. De beurtschipper C. W. op Hcerjans- dam verliet gisterenavond omstreeks 9 uur zijn vaartuig, »de Yrouw Kreina", liggende in de Niouwehaven, om een glas bier te gaan drinken. De herberg verlatende, zag hij een man op zijn schip staan, dio door een geopend luik in het vooronder keek, waar licht brandde. Nu was, toen hij zijn schip j verliet, dat luik gesloten en brandde er geen licht, hetgeen hem terstond verdacht voor- kwam. Dadelijk naar boord terugkeerende, greep bij dien man op de loopplank beet, doch deze begon om hulp te roepen en toen kwam er een tweede persoon uit het voor onder. Ook dezon man werd door den schipper gegrepen, doch bij een worsteling die ontstond, wisten beiden over de loopplank te ontkomen. Één vluchtte er door de Zoven- huisstceg, doch de tweede, n.l. dengene die de schipper het eerst aan boord gezien had, werd door hem ten tweeden male ter hoogte van de Mosseltrap gegrepen en toen aan een politie-agent overgeleverd. Dit bleek te zijn zekere J. B., in de Lange Lijnstraat woon achtig. Hij is opgesloten op het bureau in de Lange Torenstraat. In het vooronder van »de Yrouw Kreina" was door de inbrekers een kastje opengebroken, doch vermist wordt er niots. Geertruidenberg, 22 Aug. Vannacht heeft zich in 't garnizoen alhier aangemeld de sergeant L., die vóór ongeveer 3 maanden deserteerde in gezelschap van 2 korporaals en de wijk naar Frankrijk nam. I Naar men verzekert, zijn ook zij op hun I terugreis. Zierikzee, 22 Aug. Woensdagavond was het op den Grachtweg nabij het tramstation weêr zwart van de menschen. Men verwachtte, dat Arie Weltevreden met de laatste tram zou medekomen, wat evenwel niet gebeurde. Toen het volk dit tot zijn teleurstelling bemerkte, zette het zich in boweging, en toog het, Heilsliederen zingend, naar de stad, maar werd door den burgemeester staande gehouden, en aangemaand rustig naar huis te gaan, waarop de menigte, na een ïleve de burgemeester" te hebben aangeheven, voorwaarts trok, aanheffende het bekende refrein van een Heilslied »Laat ons gaan, laat ons gaan". In de Korte Nobelstraat gekomen, voldeed zij onmiddellijk aan het verlangen der politie mot zingen op te houden. Na tot den Dam te zijn voortgetrokken, ging zij uiteen, zoodat, dank zij het beleidvol optreden der autoriteiten, de orde niet ver stoord werd. Ario Weltevreden is Dinsdagnacht op het perron van het station te Zwolle, waar hij met den laatstea trein aankwam, gearresteerd, en is gisterenavond omstreeks half zes, geëscorteerd door een brigadier van de rrjks- veldwacht, met de boot van Rotterdam alhier aangekomen. Een talrijke volksmenigte wachtte hem aan de Kade op, die onderweg, toen bekend werd dat Weltevreden met do boot was medogekomen, sterk aangroeide, en opdrong. Met versnelden pas werd de arrestant, die een verzegeld valiesje in zijn hand droeg, naar het huis van bewaring geleid. Nu Weltevreden gevat, en achter slot en grendel is gebracht, zijn de opgewondene gemoederen tot rkst gekomen. Te Koudekerke is tot raadslid gekozen de heer J. Kraamer (lib. en c.-h.) met 179 stemmen. Op don heer B. Besuijen (a.-r.) waren er 124 uitgebracht. Duivendijke, 23 Aug. Gisterennacht is de landbouwschuur afgebrand, waarin ge deeltelijk den oogst was geborgen, bonevens een korenstapel, toebehoorond aan den heer J. Bakker Cz. Vroeger was de hofstede bewoond door den heer C. de Oude. Haamstede, 22 Aug. Alhier circuleert thans een adres aan den gemeenteraad, waarin in het algemeen belang van deze streok wordt aangedrongen, dat do raad terugkome op zijn onlangs genomen besluit tot weigering van het gevraagd subsidie voor uitbreiding van de havenwerken te Burghsluis in verband met het ontwerp tot aanleg en exploitatie van den tramweg Brouwershaven Burghsluis, j De gemcenterekeniDg over 1900 van j Haamstede is vastgesteld: in ontvang opf 10473.61 ia uitgaaf op9494.62 Alzoo met een goed slot van f 978,99 Die van de gemeente Burgh: in ontvang opf 618i.88£ in uitgaaf op5886.35 En met een goed slot van f 295.53£ Oosterland, 23 Aug. Toen Woensdag avond de zoon van mej. de wed. W. Brouwer alhier uit Zierikzee kwam rijden, kwam dicht bij »Tivoli" de tram achterop. Daar men vermoedde, dat deze reeds door was, reed men gerust, maar dat was niet zoo; het paard voor het rijtuig schrikte, zoodat het rjjtuig met de tram in botsing kwam. Allen, die in 't rijtuig aanwezig waren, sprongen er uit, zoodat persoonlijke ongelukken niet zijn voorgekomen. Met eenige averij aan 't rijtuig kon do rois worden voortgezet. Op den 31 Augustus, de verjaardag van onze geërbiedigde Koningin Wilhelmina, heeft het Muziekgezelschap alhier, »Ooster- land's Fanfare", het voornemen opgevat bij die gelegenheid oen muziekuitvoering te geven. Sirjansland, 23 Aug. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, heeft hot Muziek gezelschap van Oosterland, »Oostorland's Fanfare", het voornemen opgevat, ovenals het vorige jaar, alhier een muziekuivoering te geven bij gelegenheid van de Zierikzeesche kermis op Zaterdag 7 September a.s. Bruinisse, 23 Aug. Bij het lossen van steen had een werkman alhier het ongeluk ernstig door een steen verwond te worden zoodat hij de hulp van den genoesheer moest inroepon. Die hulp werd eveneens vereischt voor een jongen, .die bij het zwemmen met den arm iu een stuk glas terecht kwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1