Donderdag 22 Augustus 1901. (Z i e r i li szeesctLe Cour an t). No. 7579. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. jjlEUWSTÏJDlïlGEII. ZIERIRZEESdHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f-4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. Dlreoteuri A. ST. DE LOOZE. Redacteuren: j A" WANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Havenpark 348, Zierikzee. De MAR DATEN, ten be hoeve vau de DEELGEKECH- TIGDEN in het jaarlijksch legaat der stichtiDg van wijlen Vrouwe CLARA JANSDOCHTER VAN SPARWOUDE, kunnen ter Gemeente-Secretarie worden afgehaald. De BURGEMEESTER tan Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op V rü«l»gr den S3 Augustus «.lt., des namiddags te 2«/j uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 20 Augustus 1901. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van Burgem. en Weth. tot vaststelling vau verordeningen op de heffing en invordering van havengeld. Benoeming van een leeraar in de aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool. Benoeming van een leeraar in de natuur- en werktuigkunde, kosraographie en wiskunde (hoogste 2 klassen) aan de Hoogere Burgerschool, en in de reken- en meetkunde aan de Burger-Avondschool, enz. Aan de lezers en lezeressen van dit blad. Het vredes-adres aan Zijn Majesteit Edward VII, Koning van Engeland, voorkomend in het nummer van Dinsdag den 20sten Augustus, zal in den loop der volgende week in de Engeleche en Hollandache taal verzonden worden. Zij, die daarop willen teekenen, gelieven daarvan dQor het zenden van een brief- of naamkaart aan de Redactie blijk te geven. Al is het ook tien tegen één, dat door het adres niet het doel zal bereikt worden, dat daarin wordt kenbaar gemaakt, het is in elk geval onze plicht niet werkeloos te blijven, maar tot het verkrijgen van vrede voor onze dappere stambroeders, op den grondslag van het recht een poging te wagen. De Redactie. Ontleden wij de jongste oorlogstelegrammen van Lord Kitchener aan zijn Regcering, ont doen wij deze van allen humbug en opsmuk, dan blijkt ons daaruit duidelijk, dat de positie der Engelschen gaandeweg verslimmert. Nu de winter in Zuid-Afrika den aftocht blaast, en do zomer weldra zijn intree zal doen, treden de Boeren allerwege weer aggressief op. Zij hebben bij Naboomspruit een trein doen derailleeren, veroverden zelfs bij Brand- fort in den Oranje-Vrijstaat een blokhuis, waarvan zij de bezetting gevangen namen, en hebben op verschillende punten met de Engelschen niet zonder succes gevochten. In de Kaapkolonie zijn zij niet minder voor spoedig geweest. Een afdeeling van hen is Van Rhijnsdorp, dat een 460 mijlen van Kaapstad verwijderd ligt, binnengetrokken, en heeft zich natuurlijk daar van al hot noodige behoorlijk voorzien. Oök werden een vijftigtal verkenners van Generaal French door de Boeren, die door Theron werden aangevoerd, omsingeld, ontwapend, en naar de Engelsche liniën teruggezonden. Hot laatste telegram van Lord Kitchener komt hierop neer, dat kapitein Wood een onver wachten aanval deed op een versterkt Boerenkamp bij Middelburg, maar door de Boeren zóó vriendelijk ontvangen en gastvrij onthaald werd, dat hij hals ovor kop het hazenpad koos. En mag men eindelijk een telegram gelooven, dat De Telegraaf te Amsterdam wereldkundig maakt, dan zouden de Boeren Lijdenburg veroverd hebben, en dan zouden duizend pachters van Hollandschen oorsprong zich in Natal bij de Boeren hebben aangesloten. Wat hiervan ook waar moge zijn, het staat bij ons vast, dat de Engelschen niet meer in staat zijn den tegenstand het hoofd te bieden, hetgeen ons trouwens niet bevreemdt, wanneer men bedenkt, dat hot getal gewapende Boeren thans bijkans tot 30.000 man gestegen is, en dat daarentegen het Engelsche leger dage lijks door ziekte, desertie en buitengevecht- stelling aanmerkelijk slinkt. Met het toenemen van het gevaar voor Engeland don uitgelokten oorlog in Zuid- Afrika te moeten opgeven, stijgt ook de woede der Jingo's over het beschamend feit, dat zij met zoo ontzettende overmacht zulk een klein volk niet kunnen bedwingen. En die woede uit zich in maatregelen van hard heid jegens do Boeren, alsof daarmede deze tot onderwerping waren te brengen. Nauw toch heeft do beruchte proclamatie van Lord Kitchener, waarbij do Boeren met levenslange ballingschap en met verbeurdverklaring van hun grondeigendommen worden bedreigd, wanneer zij den strijd voor hun vaderland niet opgeven, aller gemoederen op het vaste land van Europa met weerzin vervuld, of de wreede weigering van het Engelsch Ministerie tot toelating van de door het Zwitscrsche comité georganiseerde geneeskundige expeditie ten behoeve van de in do concentratiekampen ge vangene vrouwen en kinderen doet opnieuw de wereld van verontwaardiging trillen. Met het erbarmelijk voorwendsel, dat de Engelsche Rogoering zelve voor deze vrouwen en kinderen behoorlijk zorg draagt, wordt die verfoeilijke weigering gemotiveerd, alsof niet ieder zelfs in Engeland weet, dat ten gevolge van onvoldoende kleeding, ontoereikende voeding en slechte ligging, tal van vrouwen en een ontzettend groot aantal kindoren bezweken zijn en nog bezwijken; alsof niet bekend is, dat de vele zieken dringend behoefte hebben aan medische hulp. Oud- Engeland moge zich schamen over de ver bastering van zijn zoneD. Wel worden, zooals de Engelsche Regeering in het Lagerhuis mededeelde, maatregelen genomen om, zeker ten believe van do jachtminnende Milnera en consorten, het groote wild tegen uitroeiing te beschermen, maar do edele hoeren maken er geen gewetensbezwaar van om do vrouwen en kinderen der Boerea aan alles te laten gebrek lijden, teneinde op die wijze een dapperen volksstam uit to roeien. Engeland's Kroonprins, do Hertog van York, dio nu in Kaapstad toeft, kan er zich van overtuigen, dat zij, die in de Engelsche bladen hun landgenooten don treurigen toestand der vrouwenkampen afschilderden, de zuivero werr kelijkheid hebben geschetst. Ea in plaats van de hulde der Kafferhoofden to ontvangen, en dezo op dio wijze aan te moedigen tegen de Boeren te vechten, deed hij beter al zijn invloed tot verzachting van dion toestand aan to wenden. Het Engelsche Parlement is op de gebruikelijke wijze met een troonrede gesloten. Vermeld daarin werd, dat de oorlog met China zoo goed is afgeloopen, dat de Kroon prins cen bezook brengt aan do koloniën, en dat in Zuid-Afrika de verovering onafgebroken wordt voortgezet, maar dat daarbij wegens de uitgestrektheid van het terrein de militaire operatiën wat laDger duren, dan men gedacht had. De Engelschen hebben een eigenaardige manier de voor hen onaangename zaken in te kleeden. Aan de zitting van het Parlement ging nog een scène vooraf, die men in de wet gevende lichamen van andere landen niet to aanschouwen krijgt. De redactie van de Globe had een artikel geschreven, waarin de Ierache nationalisten van corruptie beschuldigd werden. De bekende John Redmond diendo hierop in het Lagerhuis twee motiëu in. In de eerste werd verklaard, dat het geïncrimineerde artikel een inbreuk is op de rechten van het lluis, in de tweede werden redacteur en uitgever van de Globe gedaagd don volgonden dag voor de bar van het Huis te verschijnen. Beide motiën werden met groote eenstemmig heid aangenomen, zoodat den volgenden ochtend redacteur en uitgever aan het Huis hun verontschuldigingen aanboden, en hun beschuldigingen introkken, waarop zij, na door don voorzitter streng berispt te zijn, huiswaarts konden gaan. Hoe zegenrijk het bestuur der Engelschen is voor de aan hen onderworpen landen en volken, bewijst Malta. De bevolking van dit eiland, die grootendeels uit Italianen bestaat, is wegens den zwaren druk dor hooge belastingen, en wegens de gewelddadige in voering van de Engelsche taal zóó fel op Groot-Brittannië verbitterd, dat zij het stand beeld van Koningin Victoria to La Valette met een bijtende vloeistof overgoten en zoo doende geheel en al geschonden heeft. Zelfs werden Britscho officieren op de openbare straat met scheldwoorden overladen. Wanneer, wat wel niet uit kan blijven, het EngoJsche rijk zijn over de ganscho aarde verspreide koloniën en bezittingen in den loop der tijden zal moeten prijsgeven, dan zal Malta wel komen aan Italië, waartoe het krachtens zijn ligging en don aard en de taal der bevolking behoort. Do President dor Fransche Republiek heeft don Czaar van Rusland tot bijwoning der legeroefeningen te Reims uitgenoodigd. Toen men de uitnoodiging deed, wist men natuurlijk op het Elyséo reeds, dat zij zoude worden aangenomen. Aan een weigering stelt men zich niet bloot. De diplomatie bereidt alles voor. Den Duitschen Keizer zal dit bezoek van den Czaar aan Frankrijk minder aan genaam wezen. Hij ziet niet gaarne, dat zijn buurman rechts en zijn buurman links met elka&r in vriendschappelijke aanraking komen. Hij zou ze liever gescheiden willen houden, als het maar in zijn macht stond. De Koning van Denemarken, die tot groote vreugde der bevolking thans een liberaal Ministerie bezit, heeft de Deensche j Antillen voor vier millioen dollar aan de Vereenigde Staten verkocht. Dezo eilanden waren voor Denemarken waardeloos. Tusschen de Turksche en Bulgaarsche grensposten zijn geschillen gerezendie een ernstig karakter hebben aangenomen. De Turksche soldaten echoten op de Bul- gaarsche, hetgeen een gevecht ten gevolge had, waarin vier Turken gedood en vijf gewond werden. Twee Turksche compagniën hebben hierop eon Bulgaarsch dorp bezet. De Regeering van Bulgarije heeft naar aan leiding hiervan krachtige vertoogen tot do Rogeering te Konstantinopel gericht. Het is te hopen, dat do diplomatieke onderhandelingen tot een minnelijke schikking mogen leiden, opdat do Oostersche kwestie, die tot zeg>n van Europa zoolang gerust heeft, niet op nieuw ontbrande. Oe Transvaalsoh-Engelache oorlog. Welke «krijgslisten" do Britten geoorloofd achten en tegen de Boeren alzoo gebruiken, blijkt weder uit een briof van een Yeoman, in Daily News medegedeeld. Die Yeoman, die in Maart 1.1. met de colonne van White in den omtrek van Thaba-Nchu-nek was, verhaalt, hoe een Britsch soldaat zich verschool in de nabijheid van eon hoeve, welke door de colonne word lediggehaald en toon hij daar twee Boeren zag aankomen, zich hield, alsof bij één der hunnen was. Hij riep hun iets toe in het Hollandsch en toen zij hem vroegen wie hij was, noemde bij een Boer dien hij kon nagaan dat zij alleen bij naam kenden. Toen daarop één der Boeren naar hem toe reed, riep de Brit hem plotseling toe: «hands up!" en toen do man zich omkeerde om to vluchten, schoot hij hem neder. Daarop vervolgde hij ook den anderen Boer, dien hij ten slotte doodschoot. Zulk vechten is toch zeker óók wol over dc grens tusschen oorlogvoeren en moordenaars praktijk enz. Nog een ander staaltjo van do Britsche praktij kon wordt medegedeeld in eon brief van een soldaat, dio bij generaal Bundle's colonnes is en die verhaalt, dat hij en zijne makkers duizenden schapen afmaakten en in alle huizen van die doode dieren legden, om den Boeren to beletten daar terug te komen, «want binnen een week", schreef Tommy, «zal de lucht daar ondragelijk zijn". Londen, 19 Aug. Kitchener seindo heden uit PretoriaGisterenochtend was een afdeeling, bestaande uit Zuid-Afrikaanscho politie on Mor ley's verkenners, ongeveer 150 man sterk, onder bevel van kapitein Wood in do richting van Bronkhoratspruit uit hun postonlijn ten zuiden van de Elandsrivier getrokken. Bij Middelburg verrustten zij een sterk Boerenkamp en 23 Boeren werden gedood. Wegens de groote overmacht van don vijand, die op 6 tot 800 geschat werd, kon Wood zijn succes niet voltooien, en gedurende den terugtocht kreeg hij één doode en zes gewonden, onder welke kapitein Morley, ernstig gewond, terwijl 14 man vermist werden. Officieren en soldaten gedroegen zich prachtig. Do vijand moet een grooter verlies gohad hebben dan 23 dooden. 20 Aug. Kitchener seinde heden uit Pretoria: Sedert den 12den dezer hebben de colonnes buit gomaakt: 267 geweren, 13700 patronen, 127 wagens, 940 paarden en 4700 stuks vee. Kolonel Benson heeft op 16 dezer een Boerenkamp te Doornpoort overrompeld waarbij hij 30 govangenen maakte, onder wie de schoonvader van mevrouw Schalk Burger, i Do Hekpoortvallei is schoongeveegd. De Standard verneemt uit Pretoria, dat de Boerenvrouwon die laatstelijk in het concentratiekamp gebracht zijn, en wier mannen nog to velde staan, een heftige anti-Engolschegezindhi heid toonen. Zij verzekeren allen, vast overtuigd to zijn dat de zaak der. Boeren ten slotte zal zegovieren. Zij tergen cn beleedigen voortdurend do vrouwen, wier mannen zich onderworpen hebbondien tengevolge zijn een aantal van laatstbedoelde Boeren uit het kamp gevlucht om zich weer bij de commando's aan te sluiten. Het legerbestuur overweegt nu een plan om de vrouwen in de kampen te scheiden in twee afdeelingen, al naar de mannen zich onderworpen hebben of niet. De officiëelo statistiek der sterfgevallen in de Zuid-Afrikaansche «concentratie-" of juister gevangenkampen, over de maand Juli is nu openbaar gemaakt. De cijfers zijn treurig en kloppen vrijwel met die, welke de correspondent van the Standard over de eerste helft van Juli mededeelde. Yan 93.940 zoogenaamde vluchtelingen", van welke de helft uit kinderen bestaat,, overleden er 1412, onder welke 1124 kindoren. In de Transvaalsche kampen stierven 748 kinderoD, in de Ynjstaatsche 369. De sterfte van kinderen in laatstgenoemde kampen, zoo wordt in een noot verklaard, is voornamelijk te wijten aan eene mazelen-epidemie te Kroon stad, Springfontein, Kimberley, Aliwal en Bloemfontein. Maar voor het veel grootere sterftc-cijfer in Transvaal wordt geen ver klaring gegeven. Het sterfte-cijfer voor kinderen in de kampen is van Transvaal 366 per duizend per jaar en in die van den Oranje-Vrijstaat 219. Hot sterfto-cijfer van mannen, vrouwen en kinderen is in den loop der maand bijna verdubbeld, ondanks de pogingen tot ver betering van de toestanden. Die officiëelo cijfers ploiten, welsprekender dan woordon koaden doen, opnieuw tegen het Btelsel der concentratiekampen zelf, als een moord op groote schaal. De Ween er Neue Freie Pr esse deelt het een on ander mede omtrent de vaandels dor Boeren, welke allo door eene firma te Weenen worden geleverd. Op die vaandels zijn verschillende opschriften geborduurd. Op dat van generaal Botha staat: «Strijd met God's hulp", op dat van Lucas Moijer: «Voor vrijheid, volk en laud", op dat van Erasmus: «God heeft redding beloofd", op dat van Do la Rey: »God is onze leidsman", op dat van Van der Merve: «Eendracht maakt macht". Het korps van Krügorsdorp heeft een zeer fraai vaandel mot het opschrift: «Denk aan Paardekraal", onder eene afbeelding van het monument. Het devies van het Duitsche korps is: «Vrijheid en recht", en dat van de artillerie: «Moed, beleid en trouw". Het makon van al die vaandels heeft niet minder dan een jaar geduurd. Dat van Botha werd hom bezorgd tweo dagon vóór do Britten Pretoria binnentrokken. Do Weener firma leverde tusschen de vijftig en zeBtig vaandels van verschillende grootte. En tot dusvorro is er nog geen den vijand in handen gevallen. Transvaal. Uit Pretoria is in Den Haag d.d. 6 Juli oen particulier bericht ontvangon van den volgenden inhoud i «Zondag begroeven wij tante Sannie. Op Maandag werd geseind aan oom me Paul wat met zijn huis moest gebenren. Hij kabelde terugleos Spreuken 7 vers 19 en 20 «Want de man is niet in huis, hij is een verren weg getogen, hij heeft een bundel geld in zijn hand genomen, ten bestemden dag zal hij naar zijn huis komen". Amerika. In de haven van New-York is een loodsboot, do «James Gordon Bennet", aangevaren door den Hamburgsche stoomer «Alona", die uitvoer naar Jamaica. De loodsboot werd in tweeën geslagen en zonk onmiddelljjk. Twee loodsen en do stuurman verdronken, de andere opvarenden werden gered. De «Alona", na te hebben geholpen, zotte haar reis voort. Engeland- Dublin, 18 Aug. Hot Freeman s Journal maakt een onderhoud openbaar, dat William Redmond, het Parlementslid, onlangs met president Krüger heeft gohad. Do president zeide, dat hij de Ioren als broeders in do verdrukking beschouwde en hoopte, dat zij zoudon voortgaan de zaak der gerechtigheid te steunen. Krüger ontkende, dat er een samenzwering bestond om de Engelschen uit Zuid-Afrika to verdrijven. Verder verzekerde hij, dat allo beperkingen aangaande het bekleeden van openbare ambten door Roomsch- katbolieken door den Volksraad opgeheven waren. De president had weinig vertrouwen in de beloften der Engelschen. Met betrekking tot do toekomst zeide hij, te vertrouwen, dat God ter rechter ure zoude zeggenTot hiertoe en niet vorder! Aangaande Kitchener's proclamatie zeide Krüger: «Mijn volk zal geen vrees worden aangejaagd door redevoeringen en proclamaties. Deze dingen kunnen hen alleen aanmoedigen om door te vechten. De Engelschen hebben Kaffers tegen ons gewapend van don beginne af, zooals in de eerste dagen van den oorlog te Derdepoort. Wij hebben nimmer gewapende Kaffers gebruikt". Londen, 20 Aug. De Times meldt dat de regeeVing aan de houders van Transvaalsche schuldbrieven mededeelde dat zij de twee laatst vervallen coupons der Transvaalsche leening van 1892 zal betalen, doch niet de coupon iu Juli 1900 vervallen, daar toen de Transvaal nog niot geannexeerd was en nog zelfstandig bestond. Te Coventry heeft een begrafenis per automobiel plaats gehad. Het was een beambte van de automobielenfabriek aldaar, die op deze wijze naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. De wielen waren zwart geschilderd. Victoria (Britsch Columbia), 19 Aug. De «Islander", van do Canadian Pacific Company's Alaska-lijn, is Vrijdagmorgen vroeg bij Juineau, Alaska, op een ijsberg gestooten en 1 Er zijn 65 personen verdronken en 107 gered, die to Victoria zijn aangokomen. Zwitserland. De Alpenclub to Genève heeft een statistiek van bergongolukken opgemaakt, waaruit blijkt, dat deze g« stadig in aantal toenemen. Immers kwamon in 1897 bij het Alponklimmen 34 men8chcn om het leven, het volgend jaar was dit aantal gestegen tot 37, in 1899 bedroeg het reeds 47 en in 1900 was het wederom met één vermeerderd. De opgaaf van 1901 is nog niet bokend, maar bedraagt thans reeds meer dan het totaal van het vorig jaar. Ootftnrijk. Een Oostenrijker, de heer Szepanik, heeft een nieuw soort kogelvrij pantser uitgedacht, dat slechts vier pond weegt en waarop een revolverkogel, afgeschoten op vijf passen afstand, geen vat heeft. Hij hoeft een model van zijn vinding aan keizer Wilhelm gezonden. Fraitkryk. Wederom heoft oen vrouw een aanslag beproefd op het leven van een Fransch minister. Ditmaal was het er eene op leeftijd, mevrouw Pannelier, dio verlangde toegelaten te worden bij den minister van justitie, den hoer Monis. Daar zij buitengewoon opgewonden was, sloegen de boden haar nauwlettend gade en bemerkten daarbij, dat zij trachtte een revolver to verbergen. Niet alleen werd haar toen de toegang geweigerd, maar de politie werd gewaar schuwd en do dame in hechtenis genomen, j Zij verklaardo voornemens te zijn den heer Monis te dooden, zonder de reden daarvoor to willen opgeven. Nador is gebleken, dat de vrouw gescheiden is en dat zij te Cherbourg woont, waar zij nu juist geen bijzonder gunstige reputatie 1 genoot uit een oogpunt van zedelijkheid. Ten aanzien van een schandelijke exploitatie, werd zij vóór een viertal jaren veroordeeld j en sinds heeft zij al het mogelijke gedaan om gerehabiliteerd te worden, doch tevergeefs, zoodat men meent, dat zij wraak heeft willen nemen op den eersten justitieelen beambte des lands! Het ministerbaantje wordt in Frankrijk geleidelijkwog even gevaarlijk als het pre- sidenteambt 1 j Duitschland. De ellende, welke de val van de Leipzigsohe Handelsbank heeft veroorzaakt, wil maar niet eindigen. Aan de Bieslausche ~Discontobank zijn plotseling 150 bedienden opgezegd. Te Wiesbaden heeft een tot den bedelstaf gebrachte rentenier zijn vrouw gesmeekt hem dood to schieten. De vrouw vuurdo een revolver op haar man af, schoot toen op haar kind van zeven jaren en joeg zich daarop zelf een kogel door het hoofd. De ongelukkige was terstoud een lijk, de man en het kind zijn zwaar gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1