Uit Stad en Provincie. Het Koolzaad. waren vervoerd uit de woningen van verdachte personen. Bij een onderzoek in die woningen werd evenwel niets, dat van de diefstallen afkomstig was, ontdekt. Het aantal van hen, die in deze zaak direct of indirect de hand hebben gehad, stijgt voortdurend. Tot nu toe bevinden zich tien personen in hechtenis, en wel een portier, drie oppassers en zes machinisten, allen reeds geruimen tijd in dienst bij de kruitfabriek. BelgiS. De senaats-commissie heeft het amendement op de speelwet aangenomen, waarbij een schadeloosstelling van 5 millioen aan Oostende, en van 3 millioen aan Spa wordt toegekend, wegens opheffing der speelbanken. Nederland. Amsterdam, 17 Aug. Eén der hoogge plaatste politie-beambten alhier bevond zich buiten de stad met verlof. Een paar nachten geleden wordt in zijn huis licht ontdekt. Dat moeten inbrekers zijn, is de, vooral in dezen tijd, voor de hand liggende conclusie, en onmiddellijk wordt een groote politiemacht op de been gebracht om de booswichten op heeterdaad te betrappen. Het huis wordt omsingeld, de deur wordt voorzichtig opengebroken, en behoedzaam dringen rechercheurs naar binnen, om, ter plaatse waar het licht brandt, te ontdekken dat hun chef er in hoogst eigen persoon aanwezig is. Om particuliere redenen had hij zijn verlof één dag onderbroken, en zonder daarvan mededeeling te doen, had hij den nacht in Amsterdam willen doorbrengen, om den volgenden morgen weer te vertrekken. Natuurlijk, dat zijn beambten een pluimpje kregen over hun activiteit, die intusschen gebleken was overbodig geweest te zijn. Hedenmorgen is een nieuwe inbraak ontdekt. Vannacht hebben dieven zich door inklimming toegang verschaft tot de woning van mevr. M. aan de Ceintuurbaan 422. Een secretaire werd opengebroken en de inhoud over den vloer verspreid. Eerst als de bewoonster, die heden verwacht werd, zal zjjn thuisgekomen, kan worden opgegeven wat gestolen is. Een groote hoeveelheid zilver, afkomstig van de inbraak bij de familie Cuypers, is bij een opkooper in beslag genomen. De aan bieders daarvan heeft men niet in handen kunnen krijgen, De dame, die dezer dagen bij een notaris aan de Stadhouderskade alhier een bankbiljet van f 60 ontvreemdde, voorgevende gelden te willen beleggen, is gevat. Die dame oefende ook Haarlem hare praktijken uit. Eén der pijlers voor de nieuwe brug over het Noordzeekanaal bij Velsen, welke pneumatisch gefundeerd worden, is gereed; de caisson is met beton volgestort en aanstalten worden gemaakt om met den anderen, grooteren pijler aan te vangen. De «aanleg" is 17 M. onder den bodem van het kanaal, wat bij een diepte van het vaarwater van 6 M., te zamen 23 M. hoogte geeft, zoodat er gewerkt moest worden onder een luchtdruk van ongeveer 2| atmospheer overdruk. Dit heeft het leven gekost aan vier der werkliedentwee-en-twintig man, onder wie een ingenieur en een opzichter, zijn meer of minder ernstig ziek er door geworden. Nu moet nog de grootste helft van het werk (de andere pijler) gedaan worden; hoeveel zal die kosten? Het is ongetwijfeld hoogst bewonderenswaardig werk, dat pneumatisch fundeeren, maar wordt het zoo niet te duur betaald? Edam, 17 Aug. Naar men verneemt is door eenige personen het plan opgevat een «Hollandsch-Afrikaansche Maatschappij" op te richten. Het doel is een kapitaal bijeen te brengen tot exploitatie van gronden in Zuid- Afrika en deze aldus buiten den invloed van het Engelsch kapitaal te houden tot steun van het Hollandsch element ginds. 's-Gravenhage, 17 Aug. Aan het depar tement van waterstaat wordt ijverig gewerkt aan de samenstelling van een wetsontwerp, tot verzekering van visschers tegen ongevallen in het bedrijf. Onder leiding van den heer mr. Versteeg, chef der afdeeling «Arbeid en Fabriekswezen" aan het departement, ver gaderen sinds geruimen tijd geregeld de heeren Calkoen van Edam, Hoogenraad van Scheveningen, Kikkert van Vlaardingen, Slis van Middelharnis, Van Veen Valkck van Harderwijk. Een zeer nauwgezette voorbereiding heeft plaats. De heer mr. Bijleveld neemt het secretariaat waar. H. M. de Koningin en de Prins zullen gedurende 24 tot 28 dezer in Oldenburg verblijven. Op een vergadering te Sliedrecht, waar de heer Heldt als spreker optrad, werd mede deeling gedaan van het navolgend telegram van dr. Kuyper, uit Gastein ontvangen: «Geheel tegen mijn weten en stellig tegen mijn wil is op Zondag gearbeid. K u y p e r". Rotterdam, 17 Aug. Er schijnt nooit genoeg gewaarschuwd te kunnen worden tegen het springen op een trein, welke reeds in beweging is, en toch blijkt telkens hoe gevaarlijk dit is; gisterenavond weder aan het station D. P. alhier. Toen de trein reeds vertrok, sprong nog eene dame op de tree plank; zij struikelde echter en viel op zijde van den wagen en achterover op de buffers. Een postbeambte zag het ongeval, sprong ter hulpe toe, en trok met groote krachts inspanning de dame uit haar gevaarlijke positie en wist haar in het rijtuig te breDgen, waar zij bewusteloos neerviel. Dienzelfden avond beproefden aan het station te Haarlem twee dames nog in een coupé te komen, welke reeds overvol was, terwijl inmiddels de trein in beweging kwam. Door het vreeselijk gillen van de dames opmerkzaam gemaakt, vloog een stations- opzichter toe, en zijn eigen gevaar vergetende, vatte hij beide dames aan en sprong met haar behouden op het perron. In een logement aan de Molensteeg hebben agenten van den vreemdelingendienst Zaterdagmorgen aangehouden twee 15- en 16-jarige mijnwerkers, die uit de ouderlijke woningen te Guichenbach bij Saarbrücken zijn weggeloopen. Zij waren in het bezit van 300 mark, het overschot van een bedrag van 480 mark, zijnde de spaarpenningen van den vader van één hunner, een mijnwerker. Dit geld was uit een kast in het ouderlijke huis gestolen. Yoor de ontbrekende 180 mark kochten zij kleeding, kijkers, messen, horloges enz., terwijl verder op reis goede sier werd gemaakt. De jongens wilden naar Amerika. In afwachting van bericht van hunne ouders, wien telegrafisch bericht van de aanhouding is gezonden, bevinden zij zich nu op het centraalbureau van politie. Zierikzee, 17 Aug. Gisterenavond om streeks 9.30 ure werd hier een zeldzaam luchtverschijnsel waargenomen. Er vertoonde zich eerst een helder licht aan den hemel, alsof plotseling de maan scheen. Daarop werd een kleine vuurbol zichtbaar, die zich langs het luchtruim bewoog in de richting van het Noord-Westen naar het Zuid-Oosten en veel overeenkomst had met een gewone vuurpijl, en daarop uiteenspatte in tal van veelkleurige, meest blauwe ballen. Een gewone vuurpijl kan het niet geweest zijngeluid toch werd er in 't minst niet bij gehoord. Het duurde maar weinige seconden, doch was buitengewoon schoon. Ook te Middelburg en te Sas van Gent en op verschillende plaatsen in Zuid-Holland is dien avond hetzelfde verschijnsel waargenomen. 19 Aug. Door het schichtig worden van één der paarden bij de nadering van de tram, die van Zierikzee kwam, is hedenmorgen omstreeks half twaalf op den Provincialen straatweg nabij de halte Tivoli een wagen van Gebroeders Kooijman, die met gerst beladen was, van den dijk gevallen. De knecht, Nicolaas Krijger, sprong van den bok, maar, hetzij dat hij zijn sprong verkeerd nam, hetzij dat 't paard op hem viel, hij werd ernstig gewond en is bewusteloos «Tivoli" binnengedragen, waar van medische zijde geconstateerd werd, dat het sleutelbeen verbrijzeld was. De man, die gehuwd is, en kinderen nalaat, is, zooals wij zooeve* vernemen, overleden. Naar aanleiding van dit betreurenswaardig voorval raden wij een elk aan om bij de nadoring van de tram tijdig uit het rijtuig te stappen, en het paard bij den toom te houden, totdat de tram voorbij is. 'tls beter te groote voorzorgen te nemen, dan slechts eenigszins zorgeloos te wezen. Gedep. Staten van Zeeland hebben aan de «Nationale Maatschappij van buurtspoor wegen in België" te Brussel vergunning verleend tot bet aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg van de Nederlandsch- Belgische grens van uit de richting Middelburg (België) door de gemeente Eede naar Aardenburg. De totstandkoming van den stoomtramweg BruggeAardenburg is hier mede verzekerd. De vergunning is verleend voor 50 jaar; vóór 1 Januari 1903 moet de exploitatie aangevangen zijn. Yoor het politie-diploma is te 's-Graven hage geslaagd met aanteekening J. Snijders van Oud-Yosmeer. Het hoofdbestuur der schippersveeniging Schutte vaer" heeft o.a. een adres verzonden aan den Minister van Financiën, met verzoek te Walsoorden een hulpstation van rijks ambtenaren te vestigen, om de uit België komende vaartuigen de gelegenheid te ver schaffen, in tijd van nood, alsdan te kunnen inklaren. Cortgene, 17 Aug. Wanneer men den almanak openslaat, dan kan men zien, dat de jaarmarkt hier begint 14 Aug., om te eindigen 19 Aug. d. a. v. en, zooals ik zei, kan men dat in den almanak lezen, doch zien wat of er op die jaarmarkt, anders gezegd kermis, te zien is, dat kan men niet vooraf zeggen. Dit jaar was er veel te zien en te genieten. Donderdag was 't op de kermis 't mooiste, daar de schoolgasten toen door den heer Burgemeester waren geïntroduceerd om gratis een paar uren te draaien in de oaroussel- mechanique van den heer Janvier webehoeven wel niet te zeggen, hoezeer we genoten hebben bij het gezicht van de schitterende oogen der kleinen, die onder toezicht van de politie en het hoofd der school, naar hartelust konden draaien. Ja werkelijk, 'n opmerker kon waar nemen, dat het bij de kleinen onvervalschte echte vreugde was verbeeldje, die caroussel, eenig in haar soort, een kapitaal vertegen woordigende, waarvoor drie, hier of elders pachters van groote hofsteden zouden kunnen worden, was voor do kleinen alleen reeds door 't beschouwen van 't mooie geheel genotvoledoch, daar klonk krachtig van 't prachtig orgel 't Transvaalsche volkslied, en met honderden zong men mee >Kent gij dat volk vol heldenmoed". Ja, en we mogen nu zeggen, dat de «Boeren" in Afrika moed toonen, toch gaven daarvan de kleinen ook Donderdag blijk, door op gevaar af van gedood te worden de paarden, olifanten enz., te beklimmen. En meneer Janvier was zoo mild mogelijk, want na afloop noodigde hij de omstanders nog eens uit voor een gratis toertje, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Zóó was het verloop op Donderdag in de prachtige caroussel van den heer Janvier, die te St.-Annaland eerstdaags hoopt te toonen, dat ik niet jokte, toen ik mededeelde, dat buiten een stoomcaroussel de prachtigste is die van den heer Janvier, die dan trouwens er nog slag van heeft om bezoekers te lokken, door bijv. 't verloten van een «vat verke", pardon een vet varken, bedoel ik. De heer Blanus gaf op denzelfden Donderdag zijn openings-voorstelling. 't Is, voor zoover mij heugt, nog nimmer «kermis" geweest op Donderdag, doch met die 8choolkinders toen ging de heer Blanus z'n beste bechtje voorzetten, en we kunnen niet anders dan roemen over de onnavolgbare toeren van zijn personeel. Waar dit jaar 'nBlumenthal kwam met z'n 40 paarden in Middelburg en Goes en daar van de pers menig dankend woordje kreeg, daar kan van 't personeel van den heer Blanus worden gezegd, dat ze voor Blumenthal niet behoeven onder te doen, wat betreft paardendressuur enz. en zeer zeker zal de animo op Bruinisse, waar het paardenspel nu naar toegaat, niet minder zijn dan hier. De costumes zijn keurig en het circus is zóó netjes ingericht, dat iedere stand er gerust een pop aan kan wagen om te genieten van iets, dat men in onze provincie zoo zelden zien kan. Goes. Een zestal jongens uit deze gemeente hebben een landbouwer uit Wissekerke op verregaande wijze gebrutaliseerd. Na het vernielen van een damhek, scholden zij den eigenaar, die voor zijn eigendom opkwam, gooiden hem met steenen en achtervolgden hem met knuppels. Tegen de rustverstoorders 't was nog wel op Zondag is proces-verbaal opgemaakt. Oostburg, 17 Aug. Terwijl zekere vrouw Q. uit deze gemeente zich per rijtuig naar de wed. Y. onder Groede begaf, werd zij onderweg onwel, met het gevolg, dat ze, vóór te Groede gearriveerd te zijn, reeds was overleden. Alhier werd een dienstbode door een wesp zoodanig gestraald, dat ze genees kundige hulp moest inroepen, waarbij bloed vergiftiging is gebleken. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Nieuwerkerk, 16 Aug. Door den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht de volgende onroerende goederen in de gemeente Nieuwerkerk, als: 25,60 A. weiland aan Loensweg en den Prov. Straat weg, voor f 600; 51,70 A. bouwland aldaar, voor f 725; 42,70 A. bouwland aldaar, voor f 72549,90 A. bouwland aldaar, voor f 750 1,15,30 H.A. bouwland aldaar, voor f 725; 1,35,40 H.A. wei- en bouwland aldaar, voor f 790; 3,85,30 H.A. weiland in het Reiger- weegje, voor f 7411,65,50 H.A. bouwland aan den Yissersweg, voor f 830; 2,22,80 H.A. bouwland aan den Blooten weg, voor f 830; 15,85 A. bouwland aan den Nieuwen- en Stolpweg, voor f 900; 17,05 A. bouwland aldaar, voor f 90024,30 A. bouwland aldaar, voor f 925; 22,10 A. bouwland aldaar, voor f 95022,20 A. bouwland aldaar, voor f 925 1,26,40 H.A. bouwland in Frankesweg, voor f 760; 1,48,70 H.A. bouwland aldaar, voor f 640; 3,13,80 H.A. bouw- en weiland aan den Ouden Polderdijk, voor f 726. Alle prijzen zijn per Duivelandsch gemet. Poortvliet, 16 Aug. Heden werd door het Bestuur van het waterschap Poortvliet aanbesteed, het leveren en storten van 560 scheepston stortsteen, ter verdediging van den onderzeeschen oever van den Klaas van Steen- landpolder, waterschap Poortvliet. Hiervoor was ingeschreven door G. Dekker te Slie drecht, voor f 1408; P. A. v. d. Yelde te Terneuzen voor f 1392; "W. Hakken te Slie drecht, voor f 1358; Mels Van Wijnen te Papendrecht, voor f 1344. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Zaterdag 17 Aug. werd door Burgem. en Weth. van Goes aanbesteed de levering van nieuwe meubelen voor de vergrooting van school B. 5 inschrijvers, allen te Goes. Gegund aan den laagsten inschrijver, den heer M. D. Dekker, voor f 869. Landbouw en Veeteelt. YolgenB de St.-Ct. kwamen in Juli te Oud-Yossemeer 1 en te St.-Philipsland 12 gevallen van vlekziekte voor. Op verschillende plaatsen in Oostelijk Zeeuwsch-Ylaanderen heerscht de vlekziekte onder de varkens. Reeds zijn vele dieren er aan bezweken. Behalve de verpachtings-onkosten werden de vruchten in 10 boomgaarden rondom Kruiningen verkocht voor 3937 gulden, zijnde een zeer hooge prijs, in aanmerking genomen de vermoedelijke opbrengst der boomen. Een aantal landbouwers en andere belangstellenden en belanghebbenden brachten Yrijdag in den voormiddag een bezoek aan het proefstation te Goes, waar zij onder leiding van den directeur, dr. Swaving, het onderzoek bijwoonden van superphosphaat, zwavelzure ammoniac, chilisalpeter en andere meststoffen; lijnkoeken en andere tegenwoordig veelgebruikte veevoedermiddelenonderzoek van beetwortels op gehalte, van boter. Het spreekt van zelf, dat alle aanwezigen de genomen proeven met de grootste belang stelling en aandacht volgden. In den namiddag vergaderden dezelfde personen onder leiding van dr. Swaving, die, zooals men weet, in overleg met den heer Yorsterman van Oyen, den algemeenen secretaris der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, het initiatief had genomen tot deze bijeenkomst van afgevaardigden van coöperatieve landbouw-vereenigingen. Het vorige jaar was de aansluiting tusschen die vereenigingen tot stand gekomen. Sedert was gebleken, dat er leemten waren in de ontworpen voorwaarden van aanbesteding. Om die weg te nemen diende deze bijeenkomst. 26 afdeelingen hadden vertegenwoordigers gezonden, en de voorzitter der vereeniging van fabrikanten van meststoffen was ook aanwezig. Besproken werden verpakkingmonster neming en garantiestelling. Hierbij moest wel acht gegeven worden, dat men niet vergaderd was om op te treden tegen handelaren en ten voordeele van ver bruikers. Ieders belang zou onpartijdig behartigd worden. Dr. Swaving raadde aan voor de verpakking te gebruiken voor meststoffen houten kistjes en fleschjes, voor voedingsstoffen blikken bussen. Modellen waren aanwezig. Na 1 September wordt op de proefstations geen onderzoek verricht, indien de stoffen niet in bussen verpakt zijn. Onder applaus werd besloten, die bussen enz. verplichtend te stellen. Aan het proefstation zijn ze te bekomen. Een voorstel om de aanbestedingsvoorwaar den te laten registreeren is verworpen. Chili salpeter zal in voldoende balen moeten geleverd wordennieuwe balen oordeelde men te duur. Balen van 50 en van 100 kilo. Schipbreuk, ijsgang, werkstaking en storm zjjn verschoonende omstandigheden voor te late oplevering. Drie weken na aanbesteding moeten de stoffen geleverd worden, maar dan ook onmiddellijk gelost, althans indien niet bij dooi weer het vervoer over de wegen ver boden is. De Yoorzitter zal gedaan zien te krijgen, dat de koopers toegang krijgen tot de fabriek en in do bergplaatsen, alles om mogelijke knoeierij te voorkomen. Speling en korting werd op 10 procent bepaald; bestedere zullen het recht verkrijgen van den aannemer een borgtocht te eischen. Zeer zeker was de heer Kostense van Kruiningen aller tolk, toen hij aan den heer Swaving namens koopers en verkoopers hulde bracht voor zijn belangeloos optreden in deze belangrijke zaak. Nadat nog de heer Swaving de tegenwoordigen voor hunne trouwe opkomst had bedankt, werd de bijeenkomst gesloten. Niettegenstaande het koolzaad door velerlei omstandigheden niet meer zoo veel verbouwd wordt als vroeger, is de teelt ervan in den laatston tijd toch weer zeer toegenomen en wanneer de oogst gelukt, is het bij de tegenwoordige marktprijzen dan ook een zeer loonend gewas. Ik zeg, als de oogst gelukt, omdat het koolzaad vaak bevriest. Het is dus een zaak van het hoogste gewicht, dat de planten vóór den winter zoo sterk mogelijk gegroeid zijn, opdat zij tegen de winterkoude bestand zijn. Daarom zijn twee zaken noodig. Ten eerste, dat het gewas zoo vroeg mogelijk gezaaid worde, b.v. in Juli of Augustus en ten tweede, dat het een rijke en oordeelkundige bemesting krijge, naast een diepe bewerking. Evenals tarwe, gerBt en boonen is het koolzaad een gewas voor kleigronden. Het kan echter ook op niet al te droge kalk- houdende zandgronden worden geteeld, mits deze ook overvloedig bemest worden. Dat er stikstof en phosphorus in den grond moet zijn voor het koolzaad is algemeen bekend en wordt dan ook genoegzaam in practijk gebracht. Niet van algemeene bekendheid en gebruik is de kalibemesting bij het koolzaad. Die kalibemesting is toch bij het koolzaad een absolute noodzakelijkheid en wel om vijf verschillende redenen: 1°. Het koolzaad heeft van alle stoffen een rijke hoeveelheid noodig; zoo is het van algemeene bekendheid, dat stikstof en phos phorus niet mogen ontbreken. Veronderstel nu, dat do bodem geen of weinig kali bevatte, dan zouden de stikstof en de phosphorus ook werkeloos blijven. Kali is dus noodig om de stikstof en den phosphorus niet nutteloos te doen zijn. 2°. Zoowel de stengels, als het zaad van het koolzaad bevatten bij analyse een zekere hoeveelheid kali en magnesia, van het eerste ongeveer 10 K.G., van het tweede 5 K.G. op elke 1000 K.G. Een meststof die kali en magnesia bevat, kan dus zeker niet overbodig genoemd worden. 3°. Het is voor het koolzaad van het hoogste gewicht, dat het niet bevriest. De aanwezigheid van kalizouten in den bodem zal medewerken, om de plantjes niet zoo spoedig to doen bevriezen. In 't algemeen bevriezen zout oplossingen moeilijkdaarenboven zal bij aanwezigheid van kali in den bodem het verlieB aan verdampingswarmte geringer zijn. Tegen bevriezen der planten valt in 't algemeen niet veel te doen, doch we mogen niets nalaten, om de kans van 't bevriezen van den oogst te verminderen. Een bemesting met kali is dus ook om die reden dringend aan te raden. 4°. Hierbij sluit zich aan een andere reden voor de kalibemesting. Om de stengels vóór den winter krachtig en stevig te doen zijn, is kali en phosphor aan te raden. De kans op een goed geslaagd gewas wordt dus grooter bij het geven van kali. 5°. Het is bekend, dat het koolzaad veel te lijden heeft van aardvloo en andere insecten. Dikwijls gebeurt het, dat men na den winter het koolzaad zoodanig beschadigd ziet, dat men genoodzaakt is, het gewas onder te ploegen. Op vruchtbaren grond, die een volledige bemesting heeft gehad, ontwikkelen zioh de planten dan vaak nog zeer goed, en heeft men veel minder kans tot omploegen te moeten overgaan. Zoo het niet reeds uit het vorige volgde, dan zij het hier nog eens gezegd, dat de zwavelzure kalimagnesia (patentkali) een uitstekende vorm is, waarin de kali op zwaren kleigrond gegeven kan worden. Bij vele proeven, in die richting gedaan, heeft men bevonden, dat bij een bemesting van minstens 200 K.G. kalimagnesia per II.A. de oogst van het koolzaad bijna anderhalf maal zooveel opbracht als wanneer men geen kali gaf. Zaait men koolzaad op lichteren grond dan geven zij gewoonlijk 400 a 500 K.G. kaïniet per H.A. en zorge tevens voor een hoeveelheid kalk. De kalk kan tevens als poeder nagestrooid worden als een veelgebruikt middel tegen insectenschade. RECHTSZAKEN. Kaatje contra den dokter. Een dokter te Amsterdam had een quaestie met zijne dienstbode, welke do vorige week voor het kantongerecht is beëindigd. De maagd beweerde, bjj het verlaten van den dienst nog f 5 te goed te hebben. De dokter weersprak dat op grond dat hem voor aan het meisje bewezen chirurgische diensten een even groot bedrag toekwam. Die chirurgische diensten bleken bestaan te hebben in het uittrekken van een splinter uit don duim van de dienstbare. De kantonrechter overwoog prima, dat f 5 voor het verwijderen van een splinter wel wat veel was, secundo, dat Kaal je den dokter geen opdracht had verstrekt om de meer genoemde «chirurgische" behandeling op haar toe te passen; tertio, dat de dokter, zulks doende, was opgetreden niet in zijn functie van heelmeester, maar als patroon, die de hand zijner onderhoorige weder in staat brengt om voor hem, patroon, het van haar geëischte werk te doen en wees mitsdien het meisje hare vordering toe. K E KK NIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Groede door ds. H. J. P. Keors te Durgerdam. 15 Augustus Maria Hemelvaart is in de St.-Bavokerk te Haarlem door den bisschop tot priester gewijd de heer F. Knitel, geboren te Goes. O N D E B W IJ 8. Voor de betrekking van onderwijzer aan de logere school te Hoedekenskerke zijn 17 sollicitanten. De heer L. van Rossen, leeraar aan de H. B. S. te Goes, is geslaagd voor de acte B middelbaar Hoogduitsch. Te 's-Gravenhage is o.a. geslaagd voor het notarieel staatsexamen de heer B. Ilulshoff te Zierikzee. YISSCHERIJ-BERICHTEN. Zierikzee, 19 Aug. Naar het luidt, zou door het bestuur der Yisscherijen op do Schelde en Zeeuwsche Stroomen reeds nota genomen zijn van de nieuwe «ziekte" in de mosselen en aan een deskundige het onder zoek naar de ooreaak van de ziekte zijn opgedragen. Het wordt voorgesteld of dit jaar voor het eerst het verschijnsel is waargenomen, maar een kweeker gaf de verzekering dat op zijn perceelen en ook op die van enkele anderen, het vorige jaar een groot aantal zieke exemplaren voorkwamen, zóó zelfs, dat het de opmerkzaamheid trok van den gewonen afnemer te Antwerpen. Ultimo September werd de ziekte minder en kon regelmatige vangst op de voorheen besmette perceelen plaats hebben. Ook thans zou, volgens sommige visschers, het ziekteproces zijn hoogste punt reeds bereikt hebben en verbetering op een aantal aangetaste banken merkbaar zijn. Bij enkele pachters te Bruinisse, die veel schade leden, zou volgens gerucht het denkbeeld reeds zijn opgekomen der regeering gedeeltelijke kwijtschelding der hooge pacht te vragen; enkele kleine pachters, die van de opbrengst der mosselen moeten leven, worden het zwaarst getroffen. Wat de Tramweghavens aan het Zijpe gekost hebben. In het gedrukt verslag van den toestand dei- provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uitgebracht aan de Provinciale Staten in 1899,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2