ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 20 Augustus 1901. (Z ierili25eesclie Courant). 58ste JAARGANG. No. 7578. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ Heeren- en Kinderkleederen, Hoeden, Petten, Baretten enz. Opening jacht op klein wild. EUWSTIJPIHGEII. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur a. t. DE LOOZB. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adrertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot deB Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer IS cts. I'ostslraat C 103, Magazij n. van Voortzetting UITVERKOOP tegen spotprijzen van alle voorradige Zomer-Artikelen. De MANDATEN, ten be- hoeve vau de DEELGERECH- TIGDEN in het jaarlijksch legaat der stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANSDOCHTER VAN SPARWOÜDE, kunnen ter Gemeente-Secretarie worden afgehaald. De COMMISSARIS DER KONINGIN in Zeeland Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 10 Augustus 4901No. 439; Gelet op art. 44 der wet van 43 Juni 4857 (Staatsblad No. 87); I maakt *>elcen<l: 4°. dat de opening der jacht op klein wild is bepaald als volgt: l a. in den Damespolder en in den Anna j Mariapolder, op Zaterdag 34 Augustus 4901, met zonsopgang, met uitzondering van j de jacht op hazen en fazantenwelke op Zaterdag 28 September d. a. v., met zonsopgang, I wordt geopend; b. in het overige deel der Provincie, op Maandag 2 September 4901, met zonsopgang, met uitzon dering van de jacht op hazen en fazantenwelke op Maandag 30 September 4904, met zons opgang, wordt geopend; 2®. dat voor de geheele Provin-cie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Mjddelburg, 42 Augustus 4901. De fd.-'Commissaris der Koningin voornoemd, P. J. SIEGERS. Aan Zijn Majesteit Edward VII, Koning van Engeland. Sire Wij allen zijn menschen, zoowel Hij, die op den Koninklijken Troon gebeten, millioenen regeert, als hij, die in een bescheiden werk kring geplaatst, zijn dagtaak lot nut van het menschdom in stilte verricht. Eens zullen wij allen den weg bewandelen, dien duizende geslachten vóór one zijn gegaan, en treden dan voor den Troon van den Aller hoogste, die ons aller Rechter is. Het niemand sparend lot, dat vroeg of laat de ziel het lichaam zal ontvlieden, geeft onder- geteekenden den moed de stem van hun geweten te volgen, de zeo van afstand tusschen Uw Majesteit en hen te overschrijden, en tot U, den Koning van éém der grootste rijken van onzen aardbol, eeih bede te richten, die gegrond als zij is op r nenschelijkheid en ge rechtigheid, bij den in God en eeuwigheid geloovenden Monarch niet anders dan een geopend oor kan vindei a. Veroorloof hun, Sire alvorens die bede uit te spreken, de volgende voorafgaande be schouwing over den oorlog in het algemeen, en over dien in Zuid-Afrika in het bizonder. De oorlog in het algemeen is een gruwel voor God, en moest dat ook zijn voor ons menschen, die van God de aardsche bestem ming hebben ontvangen ons zelve en anderen zooveel mogelijk geestelijk en zedelijk te verheffen. Krachtens deze onze overtuiging is het streven der potentaten naar militaire glorie en naar uitbreiding van. macht of grondgebied door het geweld der wapenen in flagranten strijd met de goddelijke bestemming van den mensch op aarde. Daar staat geschreven»Gij zult niet dooden". Dat verbod, geldend voor alle individuen, welken godsdienst zij ook mogen belijden, is ook van kracht voor -de georganiseerde ver zameling van individuen, die gevormd door gelijkheid van afstamming, éénheid van taal, en overeenstemming in zeden »yolk" genoemd wordt. Alleen zelf behoud, als eigen leven metterdaad gevaar loopt, kan de onschadclijkmakicg van onzen evenmensch rechtvaardigen. Volgens dezen regel mag ook een natie, wanneer zij aangevallen of in haar nationale vrijheid en onafhankelijkheid ernstig bedreigd wordt, naar de wapenen grijpen, en zich tot het uiterste verdedigen. En nu ter zake. Het kan Uw Majesteit niet onbekend zijn, dat de leidende staatslieden van het rijk, waarover Uw Majesteit thans den schepter voert, tuk op het bezit van het aan goud eu diamanten rijke grondgebied der Boeren republieken, na den mislukten inval van dr. Jameson, twist met de Boeren gezocht hebben, bij elke inschikkelijkheid van deze de eischen hooger hebben opgevoerd, en ten slotte de lang gesarde Boeren met het pistool op de borst tot den oorlog gedwongen hebben. Immers, terwijl in 1899 de Boeren al het mogelijke deden om met uw staatslieden tot een vergelijk te komen, werden naar de grenzen der Zuid-Afrikaan sche Republiek voortdurend groote massa's Engelsche troepen gezonden, met de kennelijke bedoeling om, wanneer zij in voldoenden getale waren samengetrokken, onder het voorwendsel, dat de oplossing van het gezochte geschil betreffende het stemrecht voor de uitlanders Engeland niet bevredigen kon, de Zuid- Afrikaansche Republieken met kracht van wapenen te overweldigen. En toen aan het rechtmatig verlangen van de regeering te Pretoria de troepen van de grenzen terug te trekken Engeland weigerde te voldoen, waren op den 11 en October de Boeren wel genoodzaakt naar de wapenen te grijpen, en tot afweer van den dreigenden aanval op hun eigen grondgebied een inval in Natal te doen. De geschiedenis van dien wreeden oorlog, die nu bijkans twee jaren duurt, en nog steeds niet ten voordeele van de één of andere partij beslist is, is Uw Majesteit, wanneer althans de feiten u onverbloemd en naar waarheid bericht werden, bekend. Duidelijk moet Uw Majesteit gebleken zijn, dat de Boerennatiëa, hoewel klein in aantal, en strijdend tegen een wereldmonarchie, die meer dan een kwart millioen soldaten naar het strijdperk heeft gezonden, aan haar heilig bewustzijn te kampen voor een rechtvaardige zaak de goddelijke kracht ontleenen den worstelstrijd tegen de meer dan tienvoudige macht vol te houden. Wel werden Bloemfontein, Johannesburg en Pretoria door Uw veldheeren veroverd, maar wat baat U, Sire, bet bezit van die steden, zoolang trots het aanhoudend schoon vegen van Uw generaals, commando's Boeren het uitgestrekte gebied van de Zuid-Afri- kaansche Republiek en den OraDje-Vrijstaat doorkruisen. De Boeren zullen de worsteling voor hun vaderland niet opgeven, nu zij alles, wat zij bezaten, daaraan ten offer hebben gebracht. Hun hoeven heeft men verbrand, hun vee heeft men geroofd, en hun vrouwen en kinderen heeft men gevankelijk weggevoerd. Wat hebben zij nog te verliezen? Niets. Zij hebben bij een voortzetting van den oorlog slechts te winnen. Reeds staat, niet het minst door hun toedoen, de Kaapkolonie in vlammen, en te vergeefs beijvert zich één Uwer beate generaals die te blusschen. Herinner, o Koning I U het profetisch woord van den onsterfelijken Bismarck, »dat Zuid-Afrika eens het graf van Engeland zal worden". Waak, o Koning! nu het nog wellicht tijd is, dat die profetie niet in ver vulling kome. Voer Uw gedunde heerscharen over den Oceaan naar haar vaderland terug. En sluit op den grondslag van het recht vrede met de Boeren. Dan zal Uw Majesteit vrede hebben met God, vrede met Haar zelve, en vrede met het menschdom. Wie met den iDhoud en strekking van bovenstaand adres aan Zijn Majesteit den Koning van Engeland instemt, gelieve daarvan door het zenden van een brief- of naamkaart aan do Redactie blijk te geven. De Redactie. De Transvaalsch-Engelsehe oorlog. Durban, 16 Aug. Men meldt, dat een commando, sterk naar raming 4000 man, onder generaal Botha, bij Nondweni staat een strijdmacht onder generaal Kitchener rukt tegen hem op. Men gelooft, dat de vijand in Zoeloeland zal gejaagd worden als gevolg van deze beweging. Londen, 16 Aug. Lord Kitchener seint heden uit Pretoria: Kolouel Gorringe viel 13 dezer de com mando's van KritziDger aan en joeg hen in wanorde na tot Ventersdorp. De comman danten Cachet en Erasmus zijn gevangen genomenCachet was doodelijk gewond. De andere colonnes van French drijven den vijand geleidelijk naar het noorden. Een vijftigtal verkenners van French werden in de bergen bij Bethesda omsingeld door een overmacht van Boeren onder Theron en waren genoodzaakt zich over te geven, met een verlies van één doode en drie gewonden. De commandant, kapitein Bettelheim, is gevaarlijk gewond. De gevangenen werden losgelaten. 17 Aug. De Times verneemt uit Kaap stad Er zwerven nog voortdurend afdeelingjes Boeren door het westelijk gedeelte van de Kaapkolonie, maar gebrek aan water belemmert er hunne bewegingen. Ook de verwachte Engelsche versterkingen zullen er onder te lijden hebben. De zwervende Boeren werven vele aanhangers aan in de streek van Calvinia, Clanwilliam en Ceres. French gaat voort met de Boeren-afdeelingen in het midden op te drijven, maar men verwacht daar geen grooten slag te zullen slaan. Aangaande de nederlaag van French' Verkenners te Nieuw-Bethesda deelt de correspondent mede, dat de Engelschen den strijd tegen de Boeren twee uren lang volhielden. Een Engelsch sergeant sneuvelde en een paar officieren en elf manschappen werden gewond. Daarna gaf de rest zich aan de Boeren over, op drie na, die ontkwamen en de tijding van de »ramp" naar het station Bethesda brachten. Uit Pretoria wordt aan de Daily Mail gemeld, dat de Boeren vol goede verwachtingen zijn en dat de oorlog nog wel een jaar kan duren. Bloemfontein, 15 Aug. Veldcornet Oost- huijzen, behoorende tot het Jacobfldal-com- maodo, is gedood. Zuid-Australische Bushmen raakten slaags met bij 50 boeren bij eene hoeve. Vijf Boeren werden gedood, 9 gewond en 8 gewonden ontsnapten. Den 11 n vocht de Constabulary met 40 Boeren ten Noorden der Modder-rivier. De Boeren hadden 3 dooden en verscheidene gewonden, terwijl 6 hunner werden gevangen gemaakt. De Britten haddon 2 dooden en 7 gewonden. Cradock, 16 Aug. Na het gevecht van 13 Aug. heeft Gorringe Kritzinger achter volgd en hem den 15n over de OraDje-Rivier »gedreven" met omstreeks 100 volgers. Tusschen Graaf-Reinet en de Oranje-Rivier zwerven nog verscheidene kleine commando's, ijverig nagezet door de Britsche colonnes. De Telegraaf meldt, dat bij een bekend Afrikaner te Amsterdam, langB geheimen doch volkomen vertrouwbaren weg, het volgende bericht ontvangen is uit de Zuid-Afrikaansche Republiek »Lij denburg door de onzen genomen. Te M i d d e 1 b u r g uit gevangenen-kamp 1000 man uitgehaald door Botha. Roodepoort door de onzen vernield. In de Kaapkolonie 800 kolonialen van de Engelsche troepen bij de Boeren aangesloten. Engelschen hebben plan alleB aan den kant van Pretoria op te geven". Deze berichten bevestigen verschillende geruchten, die reeds vroeger in omloop waren. Amerika. Het heeft er inderdaad veel van alsof de staaltrust tegenover de stakende werklieden aan - het -laagBte einde zal big venvan de kracht der organisatie aan den kant der arbeiders blijkt niet veel en de heeren van den trust kunnen tegen eeu stootje. Door middel van dertig ton nitro glycerine, is een rotspunt vernield, welke de scheepvaart in de haven van San Francisco bedreigde. Een zuil van water en steen spoot een duizend voet hoog in de lucht de stad dreunde van den geweldigen schok en honderden tonnen visch vonden den dood. De bekende uitvinder van het naar hem genoemde kampkanon, de ingenieur Gatling, heeft een motorploeg saamgesteld, waardoor de bebouwing van het'land gansch en al gewijzigd zou worden, indien deze machine althans aan de groote verwachtingen beantwoordt! Natuurlijk is er alweer een maatschappij gevormd met een kapitaal van één millioen dollar, tot exploitatie van de uitvinding. Engeland. Een zonderlinge maatregel van Koning Edward heeft in de Duitsche kolonie te Londen groot opzien verwekt. Sedert nagenoeg twee honderd jaren is aan de Duitsche kolonie te Londen het ge bruik van de kapel van het St.-James-paleis toegestaan. Maar nu is het op eens veranderd. De Duitsche geestelijke Frisius is op last des Konings ontslagen, evenals ook de organist "Weber, die al 57 jaren dienst deed in de kapel. Italië. Met groote praal heeft Donderdag te Palermo de bijzetting van het overschot van den oud-Minister Crispi plaats gehad. In de straten, waardoor de stoet zou trekken, waren alle winkels gesloten, uit alle huizen hingen rouwvlaggen, en enkele gebouwen waren prachtig versierd. Vóór den lijkwagen werd de banier van de stad Palermo gedragen. Tijdens den tocht door de stad losten de kruiser »Varese" en de forten aanhoudend eereschoten. Uit de vensters der huizen werd de kist mot bloemen bestrooid. De kist is tijdelijk in de Capucijner-kerk bijgezet, in afwachtiiig eener nadere beslissing omtrent de laatste rustplaats. De koning moet den wensch hebben geuit, dat uit de nalatenschap van Crispi de beide degens, door Garibaldi gedragen, voor hem zullen worden aangekocht. Zondag was er op het vaticaan plechtige dienst ter eere van St.-Joachim, patroon van Leo XIII. Volgens gewoonte is er dan receptie van kardinalen en prelaten voor den paus. Onder meer zullen de kerkelijke ver- eenigingen van Rome bloemen en vruchten komen bieden. Turkije. Omtrent den jongsten brand in het paleis van den Sultan van Turkije moet, volgens de "Weener Politische Correspondenz, thans weder een nieuw licht zijn verspreid. Men beschouwde, naar men weet, dien brand als een aanslag op den Sultan en een aantal bewoners van het paleis, onder welke 55 vrouwen, een lid van den Staatsraad en verscheidene eunuchen, werden tot balling schap veroordeeld. Maar juist toen het schip, dat hen zou wegvoeren, vertrekken zou, kwam tegenbevel en werd een nieuw onderzoek gelast, Men geloofde, dat de vonnissen herroepen zouden worden, omdat was gebleken, dat er geen samenzwering is geweest. Volgens een later bericht uit Constantino- pel is echter het schip met de bovengenoemde veroordeelden en nog andere in 't geheel 704 ballingen Donderdag toch naar Yemen vertrokken. De bij de zaak betrokken lievelingsvrouw van Sultan Abdul Azis boet, als reeds gemeld is, haar beweerd misdrijf met gevangenschap in eene vesting bij Medina. Zwitserland. Aan de Wilde Freithof", een zeer steilen rotswand aan den Ilohen Göll, had do vader van een 13-jarig meisje, Dötl genaamd, zijn dochtertje aan een touw laten zakken om Edelweiss te plukken. Door het afbrokkelen van een rotsblok viel de vader, het touw ontgleed aan zijn handen en het kind viel in den eenige honderden meters diepen afgrond. Toen de vader, die zelf door zijn val verwond was, naar beneden geklauterd was, vond hij zijn kind geheel verpletterd terug. Het meisje was veler vreemdelingen als bloemen verkoopster bekend. Rusland. Een groot deel van de stad Ponza, in het Oosten van Rusland, is door een brand vernield, die op twee plaatsen ongeveer gelijktijdig uitbrak. Men denkt aan misdaad, want in een oogwenk stonden 22 huizen in vlam. Het gouvernement Nisjni Novgorod wordt geteisterd door omvangrijke boschbranden, waarbij vele dorpen een prooi der vlammen zijn geworden. Over de Wolga hing Maandag morgen een zware rook, zoodat de scheepvaart tijdelijk gestaakt moest worden. Op 't terrein van de Bakoesche Naphta- maatscbappij zijn 52 boomen en eenige woonhuizen door brand vernield. In de kelders van de absinthfabriek van Gernod te Pontarlier is ten gevolge van het inslaan van den bliksem brand ontstaan. De electrische vonk bereikte langs den bliksem afleider den kelder, waar hij een vat met alcohol deed ontbranden. De flesschen, waarin de likeur wordt bewaard, sprongende iqhoud gaf rijkelijk voedsel aan het vuur, dat weldra het geheele hoofdgebouw omvatte. De brand is nog niet gebluscht; de alcohol in de kelders brandt nog met vlammen van 8 meter hoogte. De schade wordt op twee millioen francs geschat. Frankrijk. In het laatst van dé maaud Juli stond bij de aankomst van een trein van Parijs een net gekleede dame op het perron van het Gare du midi te wachten. Toen de trein stilstond stapte zij een rijtuig eerste klasse binnen en deed alsof zij iemand zocht. In de gang van. den wagen liep zij tegen een heer aan en deze vermiste onmiddellijk daarna zijn portefeuille, bevattende 1650 frcs. in bankpapier. Hij liep de dame achterna en deze zich achtervolgd ziende, wierp de portefeuille in een anderen waggon. De bestolene, die dit zag, greep de dame en leverde haar aan de politie over. Zij gaf op te zijn een Argentijnsche, geboren te Rosario, en te heeten Maria Rostan. De vorige week werd zij door de rechtbank ter zake van diefstal te Brussel veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Te Bedarieux, bij Levallois les Bains, is een luchtballon op een hoogte van 200 meter uiteengesprongen. De luchtreiziger kwam op een dak neder. Hij was niet dood, maar ligt in zeer bedenkelijken toestand. Op een werf te Rouaan is een zeilschip besteld, metende 9000 tonnen en voerende 5 masten. Dit zal het grootste zeilschip der wereld worden. Duitschland. Men schat het vermogen, dat keizerin Frie- drich heeft nagelaten, op 20 millioen mark, ongerekend het domein »Friedrichshof", dat een waarde van 6 millioen mark vertegen woordigt. Het grootste gedeelte van dit fortuin was haar nagelaten door de hertogin van Galliera verder had zij vruchtgebruik van het vermogen van keizer Friedrich. Volgens de Temps komt al dit geld, volgens de beschikking van de overledene, aan hare jongste kinderen. Prinses Adolf von Schaumburg-Lippe krijgt het vruchtgebruik van het kasteel ïFriedrichshof", met alles wat er in ib, en van het domein »Kronberg" en prins Heinrich het bloote Bij een onderzoek, ingesteld in verband met de groote diefstallen, in den laatsten tijd gepleegd in de koninklijke kruitfabriek te Spandau, kwam men tot de ontdekking, dat zich een onderaardsche bergplaats van gestolen goed buiten de stad bevond. Anderhalven meter onder den grond werden ontdekt groote hoeveelheden geheel nieuwe gereedschappen, als: boren, vijlen, hamers, voorts veel onbewerkte materialen en onder meer ook groote vaten spiritus. Den geheelen dag en den daaropvolgenden nacht duurde het, alvorens de geheele gestolen voorraad onder politietoezicht was voor den dag gebracht. De justitie was door middel van anonieme brieven ingelicht. Het werd haar ook bekend, dat, terwijl men met de opgraving bezig was[ groote hoeveelheden soortgelijke goederen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1