Zaterdag 17 Augustus 1901. (25 ierikzeesche Cour an t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Heeren- en Kinderkleederen, Hoeden, Petten, Baretten enz. HIEUWSTIJPIHGEII. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7577. Directeur» A. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentie!)van 13 regel» 30 Cta. meerdere regels 10 Ct».kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags on Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatiruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 ets. Elke regel meer IS ets. Poststraat C 103 Magazijn van Voortzetting UITVERKOOP tegen spotprijzen van alle roorradige Zomer-Artikelen. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werkals: VisitekaartjesHuwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, EnveloppenAdressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Postkantoor Ie Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de 1e helft der maand Augustus 1901. 1. De Koning, Bruinisse. 2. Olree, id. 3. M. v. Griethuysen, Spijk. 4. E. Ilankes Drielsma, Rengadorf. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Door middel van »bijzondere patrouilles" laat lord Kitchener allerwege zijne of liever Chamberlain's jongste proclamatie onder de Boeren bekend maken, die wel niet in gebreke zullen blijvelu, daarop vroeger of later een passend bescheid te geven. Volgens bericht uit Brussel aan the Standard staan er op het oogenblik nu nog 17,000 burgers te velde, bonevens niet minder dan 12,000 Kaapsche rebellen, wat te zamen dus nagenoeg het zeer respectabele cijfer van 3,0,000 man zou uitmaken. Allen koeten goed gewapend, maar schraal van voorraad voorzien. De jongste Britscbe verliezenlijst geeft de resultaten van een aantal gevechten op ver schillende plaatsen in de Kaapkolonie en de Republieken. Zij levert een totaal op van 15 gesneuvelden, 42 meest zwaar gewonden, onder wie 3 officieren zwaar (o.a. kapitein Nesbitt, de aanvoerder van Nesbitt's ruiterij) en 1 lichtverder 2 gevangenen en 2 ver misten. Aan ziekte zijn overleden 13 man. Per stoomschip sAssaye" worden tegen 26 dezer te Southampton verwacht44 invalide officieren, 81 gevaarlijk zieke manschappen en 385 herstellenden. Naar the Standard verneemt, werd comman dant Beyers in een der jongste gevechten zóó ernstig gewond, dat aan zijn behoud wordt gewanhoopt. "Wat de Engelschman hoopt, gelooft hij gaarne. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben twee krijgsgevangen Hollanders van St.-Helena trachten te ontvluchten. Zij hadden zich ingescheept in een zeilbootje en waren reeds een heel eind van de kust, toen men hen in het oog kreeg. Een oorlogssloep zette hen na en bracht hen terug. Zij waren moedernaakt, daar zij al hun kleêren hadden weggeworpen om beter te kunnen zwemmen voor men ze weer met goed fatsoen aan wal kon zetten, moest men hen daarom in een zak hullen. Londen, 15 Aug. Volgens bericht uit Middelburg, werd het gevecht tusschen de colonne van kolonel Scobell en de gecombineerde commando's, nabij Vischrivier, geleverd tusschen 300 Engelschen zonder kanonnen en ongeveer een gelijk aantal Boeren, die voor hun manier van oorlogvoeren een buitengewoon goede stelling innamen. Het gevecht duurde 4 uren en de uitslag was, dat de manschappen van het 9de regiment lanciers en de bereden Kaapsche scherpschutters, de Boeren van het eene kopje naar het andere verdreven, hoewel dezen een taaien tegenstand boden. De Boeren verloren 10 paarden, doch zij slaagden er in hun gewonden mede te nemen. Luitenant Theobald en 1 mindere werden gedood, terwijl 7 man aan Engelsche zijde werden gewond, onder wie kapitein Puroell. De luitenant werd getroffen, toen hij, aan het hoofd van zijn afdeeling, een aanval deed. De Boeren stonden onder bevel van Lotter C. Botha en Smit. Kaapstad, 15 Aug. Over de inneming van Rhijnsdorp door de Boeren wordt nader het volgende gemeld: Een kleine afdeeling hunner onder Maritsz wisselde den 5den dezer schoten met een Engelschen post bij van Rhijnspas. Den 6den bleven de Boeren ver- horgen tusschen de rotsen aan den voet van de pas. Vroeg in don morgen van den 7den sloten de Boeren de stad in, waarvan het garnizoen 7 uur vocht vóór zich over te geven. De Boeren vermeesterden uit de magazijnen geweren, munitie en paardenzij plunderden de winkels en namen alle kleeding- stukken. Zij vonden verscheidene politieke gevangenen, wie zij de vrijheid aanboden. Zuid-Afrika. Uit goede bron verneemt men, dat onder de niet strijdende Vrijstaatsche burgers velen plan hebben na den oorlog naar Duitsch- Zuid-West-Afrika te emigreeren. Dit denkbeeld schijnt erg populair onder de menechen, ofschoon er nog niet kan worden gesproken van een bepaalde organisatie. Amerika. New-York heeft weer eens een groot politie-schandaal. Hooge ambtenaren van de politie zijn in staat van beschuldiging gesteldzij moeten geheuld hebben met eigenaars van speelholen en andere duistere instellingen. De speelholen betaalden iedere maand ongeveer f 2500 aan de politie, om tegen een »onverwachten inval" van de agenten gewaarborgd te zijn. Er is een groote beweging op touw gezet om nu eindelijk de stadspolitie door een staatspolitie te vervaDgen. Tammany Hall wordt natuurlijk door het schandaal getroffen, maar beweert zijnerzijds, dat de heele geschiedenis een politieke zet is, met het oog op de aanstaande gemeentelijke verkiezingen. Eene grond verloting, als er wel nog nooit eene is geweest, werd onlangs in de Vereenigde Staten gehouden, in Oklahama. Tot dusverre was het, wanneer er Indianen- gebied voor kolonisatie werd opengesteld, een wilde jacht van duizenden kolonisten, die op het te geven sein wachtten om te paard, in rijtuigen of te voet het gebied binnen te ijlen en zich daar grond te verwerven. De sterksten en brutaalsten maakten zich van de beste gronden meester en voor de moeste zwakkeren bleef geen duimbreed gronds over. Maar nu er weder grond, het reservegebied der Kiowa Komanche-Indianen, voor koloni satie zou worden opengesteld, had do Regeering een andere manier verzonnen. In plaats van weder den ouden, ruwen wedstrijd toe te laten, liet zij de 13000 stukken grond verloten. Ongeveer 30000 menschen hadden een lot genomen en ieder, die een prijs trok, kon op eene kaart een nog niet bezet stuk grond uitkiezen. De éerste loten waren groote prijzen, want op de kaart stonden reeds de straten en de voornaamste gebouwen van eene stad, zoodat de eerste winners de kostbaarste grondén in de toekomststad, welke over eenigo maanden zal verrijzen, konden kiezen. Den eersten prijs won een jongman van 23 jarenden tweeden een jong meisje, en de 20000 menschen, die de verloting bij woonden, gaven nu op onstuimige wijze het verlangen te kennen, dat die twee samen zouden trouwen. De Amerikaansche Regeering had in langen tijd niet zulk goed land weg te geven als het Reservegebied. Nu blijft nog het eigenlijke Indianengebiedover, maar dit kan nog niet spoedig worden opengesteld. Verder is er nog in het Westen veel Staatsgrond, waar ieder Amerikaan of ieder landverhuizerdie verklaart Amerikaansch staatsburger te willen worden, een stuk land mag kiezen, als hij dat werkelijk wil bebouwen. Maar het grootste deel dier nog vrije gronden is onvruchtbaar of oerwoud, of to ver van de verkeerswegen om bruikbaar te zijn. Engeland. Londen, 14 Aug. Het Lagerhuis heeft met 172 tegen 82 stemmen aangenomen een wetsontwerp, waarbij een crediet van 6 millioen 352 duizend pd. st. (ruim 76 millioen gulden) voor militaire uitgaven wordt toegestaan. Het wetsontwerp op 's Konings titel is aangenomen met 133 tegen 53 stemmen. Italië. Het stoffelijk overschot van den Italiaanschen oud-Minister Crispi is Woensdag met den kruiser »Varese" naar Palermo overgebracht, waar het zal worden bijgezet. De uitvaart geschiedde met groote plechtig heid en militaire praal, van alle burgerlijke en militaire autoriteiten en notabelen en van in groot tenue gekleede vertegenwoordigers van den Koning en van den nooit missenden Keizer Wilhelm. Er was eene ontzaglijke menigte op de been, die met eerbied tocr^g, hoe het over schot aan boord van deu kruiser werd gedragen. Zwitserland. Over dit land heeft /Zondag een hevige orkaan gewoed, waardoor de meren te keer gingen als woedende zeeën. Bij Zürich wierp de wind drie kinderen in het waterzij konden worden gered. Het heeft weinig gescheeld, of een stoomboot was op het Zürioher Meer verongelukt, In Zürich werden hoornen ontworteld, tuinen verwoest en vensters ingedrukt. Op het Yierwoudstedenieer sloeg een kleine stoomboot om: vier personen verdronken. Te Bern werden 3 huizen door den bliksem getroffen. Frankrijk. Parijs, 15 Aug. De Matin bericht, dat de vertegenwoordigers van Transvaal en Oranje-Vrijstaat, die tot dusver immer geweigerd hadden kaperschepen te doen uitrusten tegen de Engelsche koopvaardijvloot, op het punt zouden zijn er hun toestemming toe te verleenen en zich gereed zouden maken voor de uitreiking van kaperbrieven aan de stoutmoedige avonturiers, die zich zouden aanbieden om te bunnen gunste te strijden. De Matin maakt den tekst openbaar van een dier kaperbrieven, ten aanzien waarvan men pogingen aanwendt om president Krüger over te halen tot de plaatsing van zijn handteekening. De tekst van dit document, dat ter onderteekening is voorgelegd aan de autoriteiten van Transvaal en Oranje-Vrijstaat, kan door dezen van oogenblik tot oogenblik goedgekeurd worden en luidt als volgt: Mijnheer, wij aanvaarden uw aanbod tot samenstelling van een vrijwilligersvloot, op voorwaarde dat gij voor eigen rekening schepen tegen Engeland uitrust. Door de regeoring van de Zuid-Afrikaansche Republiek en van Oranje-Vrijstaat zal, indien deze staten hnn onafhankelijkheid behouden, uitgekeerd worden een bedrag van 80 pond sterling per ton waterverplaatsing van de Engelsche oorlogsschepen en 40 pond per ton bruto-inhoud van de Engelsche koop vaardijschepen die vermeesterd worden of tot zinken worden gebracht. Gij zult den handel van de onzijdige staten op de hoogto brengen van het gevaar dat den Engelschen schepen dreigt, enz." I Een vreeseljjk spoorwegongeluk heeft plaats gehad nabij Anjon, waar. een trein, I die van Noyon kwam, een karretje heeft aan- gereden, waarin vijf meisjes en een kind zaten. Een der meisjes werd gegrepen door de locomotief en meer dan 20 meter meegesleept, i De trein ging haar toen over het lichaam, I sneed haar armen en beenen af en verplet terde haar den schedel. De dood volgde on middellijk. Het kind werd aan het hoofd getroffen en bezweek eveneens. Een ander meisje werd op den tender geslingerd, vanwaar zij met gespleten hersenpan weer op den grond terecht kwam. Haar toestand is zorgelijk. De andere meisjes zijn ernstig gekwetst. De oplichter Van Wade, wiens gevangen neming wij hebben vermèld, heet Leonard Johannes van Tiffelen en was correspondent van het Hbld. van Antwerpen in Transvaal. Bij zijn terugkeer uit Zuid-Afrika maakte hij te Marseille kennis met een Hollandsche familie, die hij onder voorwendsel een nattaché" der Transvaalsche Regeering te zijn, voor een bedrag van 71.000 francs oplichtte. Zoozeer wist hij zich het vertrouwen dezer lieden te verwerven, dat hij de hand van één der dochters verkreeg. Het jonge paar heeft nog te Amsterdam gelogeerd en werd bij vrienden en kennissen gul en gastvrij ontvangen. Kort daarna verdween Van Tiffelen. Men zocht hem weken lang tevergeefs, totdat hij aan het Parijsche Noorderstation werd gepakt, toen hij den trein uit Calais verliet. Onder hetzelfde voorwendsel heeft Van Tiffelen ook den directeur van het Hbld. van Antwerpen opgelicht en wel voor 25,000 frs. Nederland, Apeldoorn, 14 Aug. Heden werd ten paleize Het Loo het geschenk van de Neder- landsche sportvereenigingen bij gelegenheid van Hr. Ms. huwelijk, aaDgebodon door een commissie. Het cadeau bestaat uit een buflte van Prins Hendrik op voetstuk. De buste is geboetseerd door Pier Pander en in marmer gebeiteld. Het voetstuk is van ebbenhout, met inscriptie. J.I. Zondag werden twee paarden, een zwarte- en een schimmel, aan de band geleid, elk door een staljongen van het Koninklijk Paleis alhier. Beide paarden hadden bij zich een losloopend veulen. Het hotel uRoze" passeerende, liep het dartele veulen, behoorende bij den schimmel, den overtuin van het hotel inen daar, waarschijnlijk door spelende kinderen verschrikt, sprong 't over het hek met het ongelukkig gevolg, dat het dier met de borst daarin bleef haDgen. Voor de logés en voorbijgangers, waaronder vele dames, was dit een vreeselijk schouwspel. De stalknechts hadden de paarden tot hun last en konden dus onmogelijk hulp bieden. Gelukkig was daartoe onmiddellijk bereid de heer R. Fischer, theor. arts uit Utrecht, die met foreche hand het beestje bij de beenen aanpakte, 't oplichtte en 't terugwierp, waarop het dier, na even op zijde te hebben gelegen, weder opsprong en met zijn geleiders verder ging. Het arme dier moet echter veel geleden hebben, wat bleek uit de ijzeren pennen van het hek, waaraan bloed en vel achterbleef. Men zegt, dat het een veulen is, waarin de Koningin en de Prins bijzonder veel belang stelden. Amsterdam, 15 Aug. Naar aanleiding van de in ons vorig nummer vermelde inbraak bij den heetf Jos. Th. J. Cuypers kunnen wij nog het volgende mededeelen: Zaterdagavond om halfacht was de schoon maakster nog in het huis geweest om de kat eten te geven en de bloemen te verzorgen. Zij had toen, gelijk zij gewoon was, den sleutel afgegeven in het huis naast dat van den heer C., bewoond door de familie Alberdingk Thym. Mevr. Thym had een uur na het vertrek van de schoonmaakster licht zien branden op de balconkamer, maar aan gezien de bovenverdieping van het huis des heeren Cuypers bewoond wordt door den heer Povel en deze afwisselend buiten en in de stad vertoeft, had zij gemeend, dat hij dien avond thuis was gekomen. In die meening was zij versterkt geworden, toen de schoon maakster haar den volgenden morgen (Zondag) was komen mededeelen, dat zij met den sleutel niet in het huis kon komen, aangezien de deur van binnen gegrendeld was. Toen evenwel die deur ook des Maandags nog gegrendeld bleek, begreep men, dat er iets niet in den haak was en werd de politie gewaarschuwd. Door een en ander was 't toen echter al Maandagmiddag geworden, zoodat de dieven ruimschoots gelegenheid hebben gehad den buit in veiligheid te brengen. Zooala reeds gemeld is, zijn de inbrekers van uit het Vondelpark, door den tuin, in huis gekomen. Zij hebben een raam weten open te krijgen en kwamen toen in de keuken. De keukendeur, die toegang geeft tot het huis, was aan den binnenkant gegrendeld, zoodat loopers en valsche sleutels hier niet konden baten. De dieven wisten echter raad. Zij hebben op hun gemak alle schroeven uit de deur gedraaid en konden haar toen uit lichten, waarna de toegang tot het overige van de woning openlag. Het onderzoek werd daarna aangevangen. Geen kamer is onbezocht gelaten. Zoowel het gedeelte bewoond door de familie Cuypers, als dat, in gebruik bij de familie Povel, tot de meidenkamers op de derde verdieping toe, werden nauwkeurig doorsnuffeld. Overal lagen geledigde étui's en doozen over den grond verspreid. Zelfs de spaarpot van de kinderen en die van de boden werden van hun inhoud beroofd. De bergplaats van het tafelzilver, een weinig in 't oog loopende kast in den muur, is aan de aandacht van de inbrekers ontsnapt, zoodat die onaangeroerd is gebleven. Veel schade is aan het meubilair niet toe gebracht, maar voor een paar duizend gulden aan gouden en zilveren sieraden en juweelen is door de dieven medegenomen. Deze hebben niet het geringste, dat tot eenige ontdekking leiden kan, achtergelaten en dit gevoegd bij de late ontdekking van het feit, doet vreezen, dat pogingen tot hun opsporing niet veel succes zullen hebben. 's-Gravenhage, 14 Aug. De vrijzinnige Kiesvereeniging 's-Gravenhage" heeft op haar I gisterenavond gehouden vergadering twee leden geroyeerd wegens kwade praktijken bij de gemeenteraadsverkiezing. Zij hadden een I stadgenoot, die voorloopig candidaat gesteld was, bezocht en hem gevraagd of hij bereid was zich voor zijn verkiezing geldelijke offers te getroosten ten bate van de propaganda. De voorloopige candidaat bad geveinsd dit in beraad te willen nemen en den heeren verzocht op een bepaalden dag terug te willen komen. Inmiddels waarschuwde Jiij het hoofdbestuur der Kiesvereeniging, waarvan twee leden zich te zijnen huize beyonden, toen de ver kiezingsagen ten zich daar aanmeldden. Achter - een gordijn verborgen, woonden de hoofd bestuurders het gesprek tusschen den candidaat en de verkïezingsagenten bij, waarbij laatst genoemden de kosten, door den candidaat bij te dragen, op pi. m. f 1000 raamden en namen van raadsleden noemden, die ook zooveel voor hun verkiezing hadden gegeven. Dit werd op de vergadering van gisteren avond door de genoemde raadsleden schriftelijk en mondeling gelogenstraft. Één der ver kiezingsagen teD, ter vergadering aanwezig, trachtte zich te verdedigen door de bewering, als zou de candidaat zelf geld hebben aan geboden, wat deze beslist ontkende en door de vergadering ook onaannemelijk werd geacht. Ook het bestuur deelde mede, dat geen van beiden tot een dergelijk optreden gemachtigd was en ten slotte werd met algemeene stemmen (83 en 1 onthouding) tot royement besloten. Van vier jongetjes, zoons van een Haagschen brievenbesteller, die Zondagmiddag naar het bad Kijkduin wilden, werd de jongste van 7 jaar bij Oud-Rosenburgh, onder LooBduinen, door de Westlandsche- stoomtram overreden. Beide beenen werden onder de knie afgereden en ook het hoofd zwaar gewond. Met de tram naar Loosduinen vervoerd, werd het knaapje door dr. v. Luik verbonden en toen door de politie per rijtuig naar het Haagsche Gasthuis overgebracht. De dokters dachten daar dat de dood wel spoedig zou intreden. Rotterdam, 15 Aug. In den afgeloopen nacht woedde alhier een felle brand in het perceel op de Nieuwe Markt, eene bergplaats van meubels en beddegoed van Gebr. van Merkom. De brand kon gelukkig beperkt worden tot derde verdieping en zolder, die echter geheel uitbrandden. Ook de water schade is niet gering. De bewoner, die op het kermisterrein was, werd bij zijn thuiskomst in arrest genomen zijn vrouw en kinderen waren buiten de stad. Breda, 14 Aug. Zaterdagochtend sprong een reserve-korporaal van eene plank bij vergissing in het ondiepe bassin van de militaire bad- en zweminrichting alhier, om te duiken. Hij kwam met zooveel kracht naar beneden, dat hij op zijn hoofd in de modder bleef staan. Onmiddellijk werd hij uit 't water gehaald en met veel moeite weer tot bewustzijn gebracht door twee officieren van gezondheid. Door den hevigeri schok schenen de nekspieren verlamd te zijn. In den namiddag is de patient op een matras naar het hospitaal gedragen, alwaar hij Zondagochtend is overleden. Zierikzee, 16 Aug. Wie het Vischelop doorloopt, zal het winkelbuis, waarin vroeger de heer Voorloop zijn bekende hoeden- en pettenzaak dreef, niet meer herkennen. Het huis toch is, nadat het door de firma A. Anker Wz. was aangekocht, geheel naar j den grond geworpen, en in de plaats daarvan is een van een breed winkelraam voorzien en naar de eischen des tijds behoorlijk inge richt rijwielmagazijn verrezen. Treedt men het ruime, fraaie magazijn, dat Zaterdagavond zal geopend worden, binnen, dan ontwaart men terstond, dat men daarin niet alleen rijwielen van de nieuwste constructie kan verkrijgen, maar ook kan bekomen alle onderdeelen van - en alle toebehoorselen tot het rijwiel. Zelfs is ten gerieve van de clientèle in het magazijn een luchtdrukketel geplaatst, zoodat men in een oogwenk zijn rijwielbanden I gratis met lucht kan opvullen. Door op zulk I een voortreffelijke leest de inrichting van het magazijn te schoeien, is de firma Anker Zonen thans in staat aan alle aanvragen op het rijwielengebied onmiddellijk te kunnen voldoen. Ook belast zij zich met alle reparatiën, van welken aard ook. Het bouwplan is ontworpen door den heer H. van Dyke Jz., aannemer te dezer stede, die tevens belast was met de riohtige uitvoering er van. Het timmerwerk is door de gebr. Bax, het metselwerk door den heer H. C. van den Ende, en het schilderwerk door den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1