ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 13 Augustas 1901. i e r i li z e e s c li e Oour an t). 57ste JAARGANG. No. 7575. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ Hearen- en Kinderkleedaren, Hoeden, Petten, Baretten enz. Kazernementsfonds. MIËUWStlJPIHGEII. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur A. J. DE LOOZB. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKED, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels TT» cts. Elke regel meer 15 cts. JPottstraat C 103 Magazijn van Voortzetting UITVERKOOP tegen spotprijzen van alle voorradige Zomer-Artikelen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Commissie van t>e- heer -van liet Eazernementstonds rekening en verantwoording zal doen van haar behc >r over het jaar 1900, op "Woensdag- den 14 Augustus e.k., des namiddags te 2>/i uur, in één der lokalen van het Raadhuis en roepen alle gerech tigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 12 Augustus 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Een nieuw staaltje van de beschaafde wijze, waarop de Engelschen oorlog voeren. De Kaapsche correspondent van de Daily News meldt, dat de sweeping operations," het schoonvegen van het gebied, in den Vrijstaat grootendeels worden verricht door gekleurde hulptroepen, aan wie onder de Britsche vlag volle vrijheid wordt gegeven om hun dierlijk instinct te volgen. Een correspondent van de Cape Times beschreef onlangs hun optreden aldusGroote troepen paarden en vee werden binnengebracht en de talrijke schapen konden de colonnes niet bijhouden, zoodat de Kaffers bevel kregen ze af te maken, hetgeen ze deden door den dieren de keel af te snijden. Dit werkje ia een bron van vermaak voor een Kaffer. De lijken van duizenden dieren liggen open en bloot op het veld ten prooi aan de gieren. De colonne neemt nu een welverdiende rust. Men moet niet uit het oog verliezen, teekent de Daily News hierbij aan, «dat het bovenstaande niet ia het verhaal van een inval door een bende Hunnen, maar het verslag van een militaire operatie op Britsch gebied, onder de Brtsche vlag". Volgens de opgaven van het Engelsche Ministerie van Oorlog bedragen de verliezen van het leger in Zuid-Afrika gedurende de maand Juli 1579 man, waaronder 89 officieren. Londen, 9 Aug. Een kennisgeving van de regeering aan het Parlement bevat den tekst van een proclamatie, door lord Kitchener Woensdag j.l. afgekondigd, in verband met de instructiën van de Britsche regeering, in overeenstemming met |de gouvernementen van Kaapkolonie en Natal. In deze proclamatie wordt medegedeeld, dat alle commandanten, veldcornets en aan voerders van gewapende benden, burgera zijnde van de vroegere Republieken, die voortgaan tegenstand te bieden aan de strijd machten van Groot-Brittannië, hetzij in Oranjerivier-kolonie, in Transvaal of in eenig ander deel van het Britsche grondgebied in Zuid-Afrika en alle leden der regeeringen van den vroegeren Oranje-Vrijstaat en Trans vaal, tenzij ze zich overgeven vóór den 15en September, voor immer verbannen zullen worden uit Zuid-Afrika, terwijl de kosten van het onderhoud van de huisgezinnen der burgers te velde, die zich niet overgegeven zullen hebben den 15en September, ten laste komen van die burgers, wat verhaald zal worden op hun roerende en onroerende eigen- dominen in de beide koloniën. Uit een vroeger schrijven blijkt, dat de proclamatie in hoofdzaak het uitvloeisel is van voorstellen van den gouverneur van Natal, op voordracht van de ministers van Natal, dateerende van den 24sten Juli. De datum 15 September is aanbevolen door lord Milner. 10 Aug. Het Engelsche transportschip «Mechanician" is met 1110 paarden uit New-Orleans naar Kaapstad vertrokken. 10 Aug. Lord Kitchener bericht uit Pretoria (9 Aug.)Het blokhuis bij Brandfort is in den nacht, van 7 Aug. aangevallen en na een heftig gevecht door de Boeren genomen. Aan Britsche zijde werd óón man gedood en drie werden gewond, Elliot zendt naar onze liniën 70 gevangenen en een aantal wagens met groote hoeveelheden levensbehoeften. Er zijn nog geen nadere bijzonderheden ontvangen. Kaapstad, 9 Aug. Uit Durban wordt melding gemaakt van kleino invallen der Boeren op het grondgebied der, kolonie Natal, waarbij, naar men meent, te werk wordt gegaan naar een vooraf vastgesteld plan en met een bepaald concentratie-punt als doel. In het district Dundee zijn paarden en levens middelen opgecommandeerd, terwijl het voorts heet, dat reeds een duizend-tal Afrikaanders zich bij hen hebben aangesloten. Engeland. Londen, 10 Aug. In welingelichte kringen wordt de proclamatie van lord Kitchener beschouwd als een bevestiging van de dezer dagen verspreide geruchten, aangaande stappen, door de Engelsche gezanten kortelings onder nomen bij de Europeesche kabinetten, ter verkrijging van de erkenning, dat de Boeren zich buiten de wet geplaatst hebben. Lord Kitchener zou tot zijn proclamatie gekomen zijn in verband met de mislukking van dezen toeleg der Engelsche regeering. Keizer Wilhelm moet nadrukkelijk geweigerd hebben eenig initiatief te nemen, in verband met de door de EDgelache vertegenwoordigers ondernomen stappen en de czaar verklaarde de annexatie als niet geldig tot dusver. Oostenrijk. Weenen, 9 Aug. Bij een hevigen brand te Leutsobau in het comitaat Zips, zijn 7 menschen in de vlammen omgekomen. Duitschland. Kronberg, 10 Aug. De lijkstoet, die bet stoffelijk omhulsel van keizerin Pried rich overbrengt, verliet om 9£ uur, onder klokgelui het kasteel. De stoet werd voorafgegaan en begeleid door soldaten en fakkeldragers. De kist werd door twaalf onder-officieren gedragen. Onmiddellijk er achter schreed de keizer, alleen; daarna kwam het gevolg. Om kwart over tienen kwam de' stoet voor de kerk aan, waar eene eerewacht met vaandel en muziek opgesteld stond. Toen de kist in de kerk neergezet was, traden de keizer, de prinsen, de vorstelijke personen en de rijks kanselier binnen. De keizer stond voor de kist, toen ds. Dryander het lijk inzegende, en knielde neder om te bidden, zoo ook de andere aanwezigen. Daarna legde hij een krans op de kist, verliet de kerk en keerde naar Homburg terug. BelgiS. Heel Brussel is in opschudding over een inbraak, die onder buitengewoon brutale omstandigheden is gepleegd in een groot magazijn van horloges en bijouteriën van den beer Grottendieck in do Rue de la Madeleine. Vrijdagmorgen om 7 uur bij het ontwaken, bemerkte de dochter van den heer Grottendieck, dat dieven een bezoek hadden gebracht aan het magazijn en uit de linkervitrine een groote hoeveelheid voorwerpen van waarde waren verdwenen. Der justitie werd kennis gegeven van het geval en deze begon onmiddellijk een onderzoek. Het bleek, dat geen enkel slot geforceerd, geen deur geopend, geen ruit ingedrukt was. De dieven waren binnengekomen langs de eerste verdieping, tot waar zij waren opge klommen langs de gasbuis vau een muur lantaarn tegen het huis. De vensters op de eerste verdieping stonden wegens de warmte open, maar de jalousieën waren neergelaten. Eén en ander is den dieven gunstig geweest, die geen ruit hebben behoeven in te drukken. Eenmaal in het huis zijn zij langs een kleine wenteltrap in den winkel gekomen, waar zij slechts hadden te kiezen onder de vele voorwerpen van waarde, in glazen kastjes besloten. De linkervitrine bevatte de kostbaarste en gemakkelijkst vervoerbare dingen. Zij is door de inbrekers geplunderd. Een ruit werd netjes uitgenomen en voor de toonbank gezet; alles gebeurde in volkomen stilte. Niemand van het gezin van den heer Grottendieck heeft ook maar eenig gerucht gehoord. Uit voorzorg hadden do dieven de geleiddraden der electrisohe schellen door gesneden. Zij namen 174 gouden en zilveren horloges, 9 horlogekettingen, 52 gouden kettingen enz. mee, tot een totale waarde van 80.000 francs, en hebben alles tot een pak gemaakt, waaromheen zij de embrases van een wiokeldraperie hebben gebonden. Langs denzelfden weg, dien zij gekomen zijn, zijn z{j weer vertrokken, op de toonbank achterlatend een waarde van bijouterieën van 30.000 frs. Op een tafel in het achtermagazijn is een 30 c.M. lange dolk gevonden met breed lemmet. De inbrekers waren dus voornemens zich van dat wapen te bedienen, ingeval zij zouden worden ontdekt. v Naar alle groote steden is aan de politie over dezen diefstal geseind. Van de daders is nog niets ontdekt. Alleen is een poelier aan de Brusselsche politie komen mededeelen, dat hij in den nacht van de inbraak tegen 4 uur twee netgekleede mannen heeft gezien, die als het ware op wacht stonden in de Rue de la Madeleine. In den namiddag is een verdacht persoon in arrest genomen, die in zijn woning een volledig stel inbrekersinstrumenten onder zijn bed verborgen had. Nederland. Arnhem, 9 Aug. Alhier hebben brutale oplichterijen plaats gehad, waarbij de hotel houder van «De Zon" en vele winkeliers schade hebben geleden. Zaterdag en Zondag j.l. vertoefde aan het «Oranje-Hotel" te Wage- ningen dezelfde persoon, die onder den naam van baron v. Lijnden van 's Gravenhage, zich in het logé-register inschreef. Hij wendde voor, dat zijn huisbediende met de koffers aan de Pruisische grenzen nog waren, dat hij op 't moment zonder Hollandsch geld was, maar wel in 't bezit was van buitenlandsch papierengeld, dat hij wel zou willen wisselen, indien hot geen Zondag was. De heer De Roock, wien hij vroeg f 100 te willen leenen, in afwachting van de komst der koffers, bood hem aan het papier te wisselen, maar toen bleek hij dat niet te bezitten. De argwaan was opgewekt en de heer De R. eischte op grond, dat de vreem deling zoüder bagage reisde, directe betaling van het verschuldigde logies en de consumptie. Hieraan voldeed hij door als onderpand een gouden damesspeld met diamanten aan te bieden, dat werd geaccepteerd; daarna ver trok hij in de richting van Rhenen. De heer De R. gaf van dit zonderling geval aangifte bij den brigade-commandant der maréchaussee, den heer v. d. Wielen, die onmiddellijk een onderzoek instelde en, voorzien met de bewuste broche, te Arnhem tot de ontdekking kwam, dat de persoon, in het Oranje-Hotel" vertoefd hebbende en die te Arnhem oplichting pleegde, een en dezelfde was. Nu worden alom pogingen in 't werk gesteld om hem in handen te krijgen. Hij is genaamd G. A. P. Raland, ontslagen zee-officier en van fatsoenlijke familie. Bij een verder ingesteld onderzoek op de kamer waar hij verblijf hield, vond men nog een brief, geadresseerd aan den commandant der marine-instellingen te Willemsoord en een doos met scherpe patronen, waarvan eenige Diet aanwezig zijn. Onder de opgelichte voorwerpen in deze gemeente behoort ook een revolver, terwijl de heer M., goudsmid alhier, 2 broches mist, een van f 148, de andere van f115 waarde, beide aan dien persoon afgegeven. De broche, welke de heer De R. in onderpand kreeg, was die van f 148. Amsterdam, 10 Aug. Prins Hendrik der Nederlanden zal Maandagochtend alhier aankomen, om den nationalen wedstrijd bij te wonen van de Koninklijke weerbaarheids- vereeniging «Claudius Civilis", die haar 50-jarig bestaan gaat herdenken. De Prins Gemaal zal ten tien uur aankomen en door den burgemeester aan het station worden afgehaald. Z. K. H. zal I alleen vergezeld zijn van een adjudant en zich onmiddellijk begeven naar het «Vosje", waar de wedstrijden op de Rijks-schietbanen worden gehouden. De Prins heeft den wensch te kennen gegeven zelf één of meer seriën te schieten, maar buiten mededinging. Z. H. heeft daarbij verzooht dat de ontvangst zonder veel ceremonieel zou ge schieden. Aan het «Vosje" kan geen publiek worden toegelaten, allerminst op de schietbanen zelf. Prins Hendrik zal waarschijnlijk reeds ten 12 uur vertrekken. In perceel 56 Spuistraat, bewoond door den heer Lemke, had gisterenavond omstreeks 10 uur een gasontploffing plaats. De vrouw des huizes had in de achterkamer het gas willen opsteken, zij trok het ornament omlaag en streek een lucifer aan. Op dit oogenblik volgde een zware ontploffing, gepaard met een hevigen knal. Het plafond viel, de gas vlam stak de kleederen der vrouw aan. De man trachtte deze te dooven en bekwam daarbij brandwonden aan de handen. Een inmiddols toegesneld agent van politie bracht de verschrikte menschen tot bedaren en geleidde hen naar den apotheker Deufforwill aan den N. Z. Voorburgwal. Van daar werden zij naar het gasthuis vervoerd. Nadat oen verband was gelegd, konden beiden huiswaarts gaan. De brandwonden van den man hebben weinig te beteekenen, die van de vrouw zijn ernstiger, maar haar toestand is geenszins gevaarlijk. De brandweer, die gewaarschuwd was, behoefde geen hulp te verleenen. In de Korte Leidschedwarsstraat alhier woonde een echtpaar, dat bekend stond aan den drank verslaafd te zijn. Gisteren is de vrouw aan de gevolgen van haar toomelooze drankzucht overleden. Ze had in de laatste 14 dagen niet anders dan spiritus tot zich genomen en heeft zich aan dat vocht letterlijk doodgedronken. De man was, toen zij den geest gaf, ook beschonken. In de schamele kamer bevonden zich op dat oogenblik voorts nog een «vriend" en diens vrouw, die beiden eveneens zeer dronken waren. De man stond ten slotte op, waggelde naar het politiebureau en deed daar het verzoek, of de politie het lijk kwam weghalen, daar hij er geen weg mee wist. De politie voldeed aan het verzoek, maar rekende tevens wegens hun dronkenschap den verzoeker en do visite in, welke laatste bleek zonder vaste woonplaats te zijn. Afscheid Tan dr. Kuyper. Bij het bestuur van den «Nederlandschen Journalistenkring" is het volgende schrijven van Minister Kuyper ingekomen: t>Zeer Geachte Heer en! «Door Hare Majesteit de Koningin benoemd tot Minister van Binnenlandsche Zaken, zie ik mij beroofd van het voorrecht langer lid van Uwen kriDg en Uw bestuur te blijven. De dienaar der Kroon is verplicht zich officiëel van al zulke betrekkingen los te maken. Ik kan en mag niet in Uw midden blijven en zelfs Uw eigen statuut zoude er zich tegen verzetten. «Toch is het mij een behoefte het ook U uit te sproken wat dit scheiden mij kost. Ik heb onze Nederlandsche Pers lief en ben jaloersch op haar eere en in Uw kring en Uw bestuur mocht ik steeds zulk een sym pathie en zulk een verstaan vinden, dat het verkeer in Uw midden mij steeds een ver kwikking voor het hart was. Gunt mij U daarvoor mijn bartelijken dank te betuigen en hieraan mijne beste wenschen toe te voegen voor den bloei van Uw kring, waaraan mijne liefde verzekerd blijft. «Mij ook persoonlijk in Uwe voortdurende vriendschap aanbevelende, heb ik do eer hoogachtend te zijn Uw dw. dienaar en gewezen confrère KDYPER". Amsterdam, 5 Aug. 1901. 's-Gravenhage, 10 Aug. De aangohouden schoenmaker alhier, verdacht in den nacht van Dinsdag op Woensdag een 21-jarig persoon in de Nieuwe Molstraat alhier te hebben doodgestoken, blijft ontkennen. Het voorwerp, waarmede de steekwond in de borst is toegebracht, is blijkens de lijkschouwing tot in het hart doorgedrongen, zoodat kan worden aangenomen dat de dood onmiddellijk na de verkonding is ingetreden. De man, die in de Raamstraat alhier door een vrouw met een bierglas in het linkeroog werd geslagen, zal hot gebruik van dat oog en daar hij een rechter-kunstoog heeft daardoor tevens zijn geheele gezichts vermogen moeten missen. Rotterdam, 9 Aug. Een noodlottig ongeluk heeft hedennamiddag aan de Rijn haven Z.Z. plaats gehad bij het heiwerk voor den kaaimuur aldaar. De machine stond op het z.g. doode punt, toen één der werklieden met een ijzeren staaf de machine wilde verzetten, met het gevolg dat de staaf eensklaps weggeslingerd werd en den 44-jarigen werkman der gemeente, Bruns genaamd, in den hals trof. Den ongelukkige werden de halswervels verbrijzeld, zoodat de dood schier onmiddellijk volgde. Per drenkelingenbak werd het lijk over gebracht naar het politie-bureau aan de Nassaukade. B. was gehuwd en een ijverig en oppassend werkman. Sedert eenigen tijd woonde bij een weduwe aan de Gouvernestraat No 1, hoek Yerlengde Kruiskade, op kamers zekere C. G. Buning, die zeide aan de Hollandsche Opéra te Amsterdam verbonden te zijn. Gisterenavond ging de weduwe uit en toen zij na negenen tehuis kwam, was Buning verdwenen en met hem een taschje, inhoudend f 1900, welk geld de weduwe juist 's morgens van de spaarbank gehaald had, met het voornemen daarmede een zaak te beginnen. Dit geld kwam uit de nalatenschap van haar man. 10 Aug. In de woning van den arbeider J. Bijl aan den Zuidhoek Uo. 409 had gisteren namiddag een huiselijke twist plaats met een zeer noodlottig gevolg. De aanleiding van den twist was, dat de 16-jarige zoon reeds eenige weken zonder werk was, bij welken twist de vrouw zich zoo opwond, dat zij een hartverlamming kreeg en op de plaats dood bleef. Spoedig verzamelde zich, onder allerlei bedreigingen, voor de woning een aantal bewoners van den Zuidhoek, die meenden, dat vrouw Bijl door haar man doodgeslagen was. Ten einde het noodige licht over de zaak te doen schijnen, werd op verzoek der Charloische politie door de doctoren Broeksmit en Breesnee de lijkschouwing verricht, die den dood tengevolge van hartverlamming constateerden en geen sporen van geweld aan troffen. Uit voorzorgsmaatregel werd Bijl, wegens de dreigende houding van de omstanders, naar het politiebureau aau den Charloischen Kerk- singel gebracht. Dordrecht, 10 Aug. Gisterennamiddag is mr. A. C. Crena de Iongh alhier aan een ernstig ongeluk ontsnapt. Hij reed met een jong paard voor een tweewielig rijtuigje den weg af, die den Reeweg met den Dubbeldam8chenweg verbindt, toen plotseling eenige eenden, die aan den slootkant lagen, met luid vleugelgeklep zich te water begaven. Het paard schrikte en vloog op zijde tot het aan den rand van den weg voor een sloot stond. Het dier trachtte toen onmiddellijk met alles wat het achter zich had die sloot over te springen. De koetsier viel van het rijtuig op den kant en mr. C. d. I., die de teugels hield, sloeg in de sloot over het paard heen, dat, met den wagen achter zich hangend den sprong over het water miste en ook in de sloot terecht kwam. Hoewel het paard bij zijn pogingen om op den wal te komen rakelings langs hem trapte en hem dan ook een paar malen raakte, gelukte het mr. O. d. I. uit den modderpoel te klimmen. Eerst bij bet ontkleeden in een naburige hofstede, voelde bij eeuige pijn in het linkerbeen, dat opzwol. Per rijtuig naar zijn woning vervoerd, constateerde de geneesheer een breuk in het kuitbeen. De koetsier bleef geheel ongedeerd, het rijtuig was betrekkelijk weinig beschadigd. Zierikzee, 12 Aug. Heden voormiddag arriveerde alhier per Spoorboot Z.Exo. de Commissaris der Koningin in deze provinoie Mr. J. Roest. Z.Exc. vertrok onmiddellijk naar Haamstede en Burgb, ten einde zijne inspectie-reis in dit eiland aan te vangen. Bij Kon. besluit is met ingang van 48 dezer bevorderd tot opzichter bij den rijks waterstaat 1 ste klasse de heer A. van Bloois, thans opzichter 2de klasse. Aan de volgende gemeenten io onze provincie is, nadat bij ondorzoek is gebleken, dat deze gemeenten door de uitgaven tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereiecht, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven, onbillijk zouden worden bezwaard, boven en behalve de bij drage, bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Aug. 1878, een subsidie verleend, gelijk achter elke gemeente is vermeld: Ellewouts- dijk f 850, Oudelande f 600, "Waarde f 200, Driewegen f 400 en Koewacht f 2000. Ter oorzake van het eervol ontslag van den heer Vorsterman Van Oyen als hoofd der openbare school te Aardenburg, gaf de burgemeester, de heer mr. P. C. J. Hennequiu een maaltijd, waartoe waren uitgenoodigd het aftredend hoofd, alle leden van den gemeente raad, de gemeente-archivaris, alle onderwijzers bij het openbaar en bijzonder onderwijs, twee oud-wethouders, de inspecteur bij de belastingen, de onderwijzeres aan de openbare school en een zoon van het aftredend hoofd. De bijeen komst had plaats in het lokaal der sociëteit drie leden van den raad, benevens de archivaris, hadden voor de uitnoodiging bedankt en muntte uit door overvloed, gezelligheid en hartelijkheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1