Scherpenisse. Een jong werkman, die dit jaar een operatie moest ondergaan en nu niet meer in staat is te werken, ontving van H. M, de Koningin, door tusschenkomst van den burgemeester, een bedrag van f 20 om een hond met kar aan te koopen. De ingezetenen hebben hem in staat gesteld zijn kar met negotie te vullen. Goes, 8 Aug. Jaren achtereen is er geklaagd over de gebrekkige manier, waarop de faecaliën werden opgehaaldslecht in- geriohte bakken en open beerwagens maakten het op enkele avonden 's weeks na half elf niet bepaald frisch op straat. Dit deel der gemeentereiniging liet alles te wensohen over. Verbetering was dringend noodig. En die verbetering is gekomen. Ijverig en voortvarend als hij is, heeft burgemeester "Wesselink een nieuw stelsel van gemeente- reiniging ontworpen, welk stelsel vervolgens door den Raad werd goedgekeurd. De voor zitter van de gezondheidscommissie, die in deze toch zeker wel recht van meespreken heeft, botuigde den burgemeester zijn dank voor zijne bemoeiingen. Men mocht dus verwachten, dat het raadsbesluit de algemeene goedkeuring zou wegdragen maar het eigenbelang heeft ook in deze zaak mee gesproken, en wel in afkeurenden zin. Besloten was, dat voor elk perceel twee tonnen zouden moeten worden aangeschaft, de volle kon dan gemakkelijk tegen een leege verwisseld worden. Twee tonnen. Stel iemand, heeft tien huizen te verhuren. Laat ons aannemen voor 't gemak, dat hij die verhuurt tegen f 50 per jaar. Hij beurt dus per jaar f 500 aan huur. Om nu aan het raadsbesluit te voldoen moet hij vooreerst aanschaffen 10 maal 2 tonnen van f 5, dat maakt voor één keer eene uitgaaf van f 100. Laat ons het rente verlies, door die f 100, stellen op 5 procent, dat is f 5 per jaar. De gelukkige bezitter van 10 huizen, waarvan hij jaarlijks f 500 trektheeft dus dan het tonnenstelsel een kolossaal verlies op zijn huur per jaar van één procent! Heeren huizen-verhuurders zullen nu aan den Raad verzoeken, om het aantal tonnen por perceel op één te stellen. Er waren er zelfs, die den wensch uitspraken, dat de gemeente zelf de tonnen zou aanschaffen, d. w. z. den hoofdelijken omslag verkoopen, ten behoeve van de gelukkige bezitters van 10 en meer huizen. Ook werd gewezen op de mogelijkheid, dat de huur der perceelen zal moeten worden verhoogd. Een verlies van f 5 aan rente, omgeslagen over 10 woningen, maakt voor ieder perceel noodig eene jaarlijksche ver hooging van 50 cent, dat is per week één cent. Er is ernstig vrees, dat heeren huis-verhuurders niet met één cent per week tevreden zullen zijn. Men zou mogen wenschen, dat het raads besluit inzake gemeentereiniging onveranderd werd uitgevoerd, hetgeen temeer mogelijk is, omdat niemand gedwongen wordt het nieuwe systeem in zijne perceelen toe te passen. Middelburg. Ze hadden elkander hartelijk lief. Hij, zoo juist wettelijk gescheiden van vrouw en kind, nog maar 24 jaar oud. Zij, een schoone met nog maar 38 lente's achter den rug en die nimmer nog te voren echtelijke weelde gesmaakt had. De bruidsdagen schenen kalm voorbij te zullen gaan. Doch ziet, hoe ondeugend! van een afwezigheid van den bruigom maakt het bruidje gebruik om haar domicilie tijdelijk over te brengen. De bruigom keert weer, en is het te verwonderen 't eerst tot zijn bruid. Maar, wat nu? de deur gesloten? »Lina, och! laat me binnen", zoo smeekt hij. Doch niemand verschijnt. Ook de buren weten er niets van. Een groot gedeelte van den nacbt weerklinkt het vóór het huis van de aan gebedene zijns harten»Lina, een oogenblikje slechts". Doch, helaas! alles te vergeefs. Haar lieflijke stem wordt niet gehoord. Des anderen daags verschijnt hij opnieuw. Thans is ze weergekeerd. Politie is aanwezig. »Och, Lina! laat me, al was het slechts 5 minuten, boven komen. Laat me je even maar spreken. Toe, even maar". En Lina's hart bleek niet onvermurwbaar. "Want, opeens klinkt het gebiedend boven aan de trap: »Laat hem boven komen!" Politie af. Vijf minuten later lagen er twee in elkanders armen veel te vergeven en te beloven. De trouwdag brak aan. Om de vele ongeroepen getuigen te weren, was het trouw- uur vastgesteld op 8 uur 's avonds. Wel een ongewoon uur, maar de reden ligt voor de hand; wat toch heeft het groote publiek te maken met het reine geluk van twee, die elkander vonden", en nu op het stadhuis de beletselen gingen wegruimen, welke hen officieel gescheiden hielden. Maar ziet! tegen 8 uur verzamelde zich een talrjjk publiek nabij het stadhuis. En, of nu ook alles moest medewerkenjuist kwam daar, omgeven door honderden jongens, een kar aanrollen, waarin neergezet een bekend straatfiguur, een sajet-venter, die te veel aan Bacchus offerde en daarom werd ingerekend, met bestemming naar het »bero". Dit deed den stoet belangrijk aanzwellen. Spoedig was het zwart van 't volk, op het Marktplein, in de Noordstraat, men kon over de hoofden loopen. Even over achten kwam het veel besproken bruidspaar statig aan, met gejuich door de honderden begroet. Tot in de trouwzaal, waar het viertal getuigen in Zondagsdos met ongeduld zaten te wachten, bleek van die belangstelling. De trouwplechtigheid liep spoedig en zonder stoornis af. De politie was in grooten getale aanwezig. Met ongeduld wachtte een rumoerige, maar belangstellende menigte buiten. Daar verschenen ze weer op den drempel. Maar, dank zij een door het publiek niet doorgronden maatregel, bracht een gereed staand rijtuig het jeugdig echtpaar dwars door de joelende en juichende menigte heen, niet naar de echtelijke woning, wat men dacht, maar ver, ver weg naar een andere gemeente. De krijgslist gelukte volkomen. Aan het echtpaar bleef nu gespaard wat het bruidspaar ten deel viel. De menigte verspreidde zich besluiteloos, op een dwaalspoor gebracht. Een groot gedeelte spoedde zich onkundig van den list naar Lina's woning, maar daar bleef natuurlijk het verwachten tevergeefs. Lang nog bleef het levendig op straat. Iedereen sprak er over en allerwege zag men groepjes lachend bijeen, vertellende elkander de jongste gebeurtenis, waar iedereen den mond vol over had. Vlissingen, 8 Aug. Tengevolge van een gerucht, als zoude "Woensdagavond een Engelschman in een café door middel van een revolver poging tot moord op den café houder gepleegd hebben, vermelden wij het volgende De bewuste Engelschman, Nederlander en tijdelijk te Middelburg woonachtig, was in gezelschap van twee dames uit die stad naar deze gemeente gekomen en had een revolver gekocht om de vrouwen, die hem hadden verlaten, te achtervolgen, hetgeen hem echter niet gelukte. Daarna begaf hij zich naar een café, alwaar hij zich zeer woest aanstelde en enkele voor werpen verbrijzelde. Toen de politie kwam, was hij nog in het bezit van de revolver, doch zonder patronen, en verkeerde bij onder den invloed van sterken drank. Hij werd per rijtuig naar het bureau van politie gebracht, alwaar hij verblijft tot zijn inmiddels ontboden broeder hem komt afhalen. (Af. Ct.) De Engelsche Koninklijke Familie zal Zaterdagavond 9 uur hier aankomen, om met een extra-trein, die denkelijk om 10 ure vertrekt, de reis naar Duitschland te vervolgen. Terneuzen, 7 Aug. Gisterenavond moesten aan de loskade van het spoor eenige werk lieden een ledigen waggon voortduwen. Eén van hen, de 20-jarige R. Kiel, die vóór aan den waggon duwde, gleed uit, waardoor hij op de rails viel en overreden werd. Per brancard is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zijn linkerbeen, dat onder de knie was afgereden, werd geamputeerd. Yan zijn rechter voet was een deel afgeknepen, doch of dit eveneens geamputeerd zal moeten worden was nog niet te zeggen. De vader van K. is vóór ruim 15 jaar eveneens bij werkzaamheden aan den spoor weg verongelukt. De liquidatie van de staalfabriek te Terneuzen zal een onderwerp van beraadslaging uitmaken op de algemeene vergadering van aandeelhouders van 14 dezer. Yan de Belgische Koloniale Bank, te Brussel, gaat eene beweging uit om zich tegen de liquidatie te verzetten en te trachten vooraf eene commissie van onderzoek naar den toestand der vennootschap te doen benoemen. Gen protestvergadering. Donderdagavond werd in het Schuttershof te Middelburg een openbare protestvergadering tegen den Zuid-Afrikaanschen oorlog gehouden. De zaal was te 8 ure eivol met een belang stellend publiek, welks geduld op een zeer zwaren proef kwam te staan, want eerst ruim half negen verscheen het gezelschap anti- oorlogsgezinde Engelschen, waarvan enkelen zouden optreden. De oorzaak werd opgehelderd door den tolk, den heer J. K. van der Yeer. Het gezelschap, in 't geheel sterk 30 personen, dames zoowel als heeren, dat heden (Vrijdag) na een 14-daagsch reisje door ons land, waar zij op een 6-tal plaatsen spraken, per dagboot naar Engeland dacht terug te keeren, had te Mid delburg logies gezocht, maar grootendeels niet gevonden. Slechts voor enkelen was logies te bekomen, 't Besloot daarom in Vlissingen naar het begeerde te zoeken. Dit nu had ook gedeeltelijk den tijd van de meeting in beslag genomen. Na deze opheldering en een inleidend woord van den voorzitter traden achtereenvolgens een 5-tal personen van het gezelschap op. Elke spreker werd door den tolk opgevolgd. De namen der sprekers bleven geheim. Hunne pro-Boer-gezindheid had hun in Engeland reeds genoeg gekost. Men ontzag zich toch niet de glasruiten van hun huis te verbrijzelen, hen met rotte appelen en andere vuile projectielen te werpen, ja, zelfs enkele hunner waren met den dood bedreigd. Voorzichtigheid was dus bij het namen noemen geboden, te meer nu een dagblad-correspondent te Amsterdam in dienst van the Daily Express verslag van hun rondreis bleek te leveren in dit blad, hen 30 landverraders noemende, bezig zijnde om de bevolking van Nederland tegen Engeland op te hitsen. Achtereenvolgens stonden de verschillende sprekers stil bij den stand van den oorlog, welke den NederlandschSpaansche in duur wel eens zou kunnen evenaren bij het vrede- werk van Engelsche zijde reeds gedaan, van een miss Hobnouse, die tot de hoogste standen behoorende, haren rijkdom verliet, zelf naar Afrika trok, daar de ellende in oogenschouw nam en met hare rijke ervaringen werkzaam was in het belang der Boeren, wat de Ieren die 8ï/goo van het Lagerhuis uitmaken* voor de Boeren doen, hoe gepoogd wordt van alle zijden om den stem der Ieren te smoren, hoe de eenmaal zoo krachtige liberale partij in Engeland als met lamheid geslagen is, hoe werkzaam het Stop-the-war-comité te Britstown (een stad van 300.000 inwoners) is, dat de openbare meening in Engeland zich met den dag wijzigt, hoe ook de jingo-pers kentert, eerst the Daily Newsdaarna the Echo en eindelijk, dat meer en meer hoopvol de toe stand begint te worden. De laatste spreker was een predikant. Met gloed sprak hij; herhaaldelijk werd zijn rede door //hears" en applaus onderbroken. Hij eindigde met den wensch: God save the Republics. De heeren Wibaut en Bimmel, de eerste in het Engelsch, brachten het gezelschap een woord van dank, afscheid en waardeering. Met het geestdriftig zingen van het Trans- vaalsche volkslied eindigde de meeting, welke goed geslaagd heeten mag. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Aan het Gebouw van het Prov. bestuur te Middelburg werd heden (Vrijdag) aan besteed 1°. Het maken van twee sluishoofden en andere kunstwerken en het uitvoeren van grond- en andere werken, beoosten Sas-van- Gent. (Raming f 990.000). Laagste inschrijvers waren A. Mekaets en H. Clercq te Schaerbeek en Uccel, België, voor f 968.989. 2°. Het maken en inhangen van een paar ijzeren vloeddeuren, voor de "West-Schutsluis te Terneuzen. (Raming f 8000). Laagste inschrijver was G. J. Balkensteijn te Terneuzen, voor f 7780. 3°. Het maken en inhangen van twee nieuwe binnen-vloeddeuren en het uitnemen, herstellen en opbergen van de bestaande binnen-vloeddeuren van de kleine schutsluis van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. (Raming f 7500). Laagste inschrijver was W. Dekker te Veere, voor f 7195. Landbouw en Veeteelt. Bruinisse. De oogst is ook hier dezer dagen in vollen gang, het warme weder der jongste weken is oorzaak dat die een veertien dagen vroeger is dan in gewone jaren. De tarwe, waarvan hoewel niet veel, van de graansoorten toch nog het meest is uit gezaaid, is best; men verwacht echter dat het beschot niet zal meevallen, daar de korrel over 't geheel genomen iets te klein is. De Chevaliergerst is zwaar, door de vroege legering zal deze ook in den korrel niet meevallen. Erwten beloven een goed beschot, ze komen in onzen polder echter niet veel voor. Wintergerst wordt bijna niet geteeld, de partijtjes echter die er zijn geweest waren uitnemend van stroo-opbrengst. Zomergerst was ook heel goed, doch ook weinig gezaaid. De aardappels beloofden veel, doch nu sedert een paar weken is het kwaad er in gekomen en staan de p|anten nu reeds naakt, wat wel doet vreezen en met grond dat de knol te klein zal big ven en de opbrengst zal lijden door zooveel poters. Dat het kwaad dit jaar in een droog tijdvak voorkwam wekt ten zeerste verwondering, vroeger geschiedde dit altijd bij langdurigen regen. De opbrengst der ajuin zal zeer waarschijnlijk niet mee vallen. Ofschoon enkele akkers veel hebben geleden van de worm, stond over 't algemeen het gewas toch goed; de langdurige droogte echter is oorzaak geweest dat de ajuin is verschroeid", waardoor de bol te klein zal blijven en de opbrengst van zelf gering zal zijn. De suikerbieten, ons hoofdproduct, staan mooi, velen echter verlangen zeer naar een flinke regenbui. Over 't geheel genomen hebben de landbouwers alle reden tot dank baarheid. (De Z.). RECHTSZAKEN. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht de 29-jarige P. G. de W., schoenmaker, wonende te Goes, verdacht van valschheid in geschrifte. PREDIK] in onderstaande Gemeenten van Zondag 11 JL Da Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ureds. Esselink. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds, Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Nam. twee ure: ds. Nauta van Noordgouwe. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. de Jaglier. Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteijn. Herv. Kerk te Haamstede: 'sNam. twee ure: ds. Blankert van Kerkworve. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Koolstra; 'snam. twee ure: Idem. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Eikerzee: Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk te Eikerzee: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Geerling. (Voorbereiding H. Avondmaal); 'snam. twee ure: Idem. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman, Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Nauta. KERKNIEUW 8. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Tholen, door ds. G. J. Breukelaar te Hasselt. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgez. Gem. te Middelburgdoor ds. A. Binnerts te Meppel. Ds. S. de Jager te Serooskerke staat op het drietal voor predikant der Geref. Gem. te Oldeboorn. O N D E R W IJ 8. Den Bommel. De heer M. P. van Weel, leerling aan de Hoogere Burgerschool, heeft verleden week het einddiploma behaald. Aan J. J. van Weel is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke commissie van toezicht op de rijkslandbouwwinterschool te Goes, en als zoodanig is benoemd M. KostenseteKruiningen. De gemeenteraad van Vlissingen benoemde j.l. Woensdag tot onderwijzer aan school A, de heer C. J. L. Sitsen onderwijzeressen aan school B, mej. J. C. Fasse en aan school D, mej. D. H. M. Leenpoelonderwijzer aan school B, de heer W. J. van der Dussen en aan school F, de heer C. J. van der Eijk; onderwijzeres 2e kl. in de handwerken aan sohool F, mej. M. C. Loois en onderwijzeres 3e klasse in de handwerken aan die school, de dames J. H. Holm, J. C. F. van Beek en C. W. E. Hornstra, allen te Vlissingen. Door den gemeenteraad van Middelburg zijn benoemd tot onderwijzeres aan school G (vac.-mej. Abresch), mej. J. van der Feen te Rotterdam, met 5 stemmen (op mej. M. L. R. Fledderus te Vlissingen waren 4 stemmen uitgebracht)tot onderwijzeres aan diezelfde school voor rekenen en wiskunde (vac.-Fischer), mej. A. van Konijnenburg te 's-Gravenhage, met 8 stemmen (2 briefjes waren blanco) en tot onderwijzer aan dezelfde school in de kennis der natuur de heer dr. W. A. Poort, met 9 stemmen (1 stem verkreeg de heer A. de Smidt). De heer A. H. de Vries, sedert October 1882 leeraar aan de Rijks-Normaalschool te Axel, heeft tegen 1 October a.s. eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Te Bergen-op-Zoom heeft het geheele personeel van al de openbare scholen zich tot Burgem. en Weth. gewend om voortaan uitbetaling der salarissen per maand te verzoeken. Dit verzoek wordt nu reeds voor de tweede maal ingediend. Post en Telegrafie. Den Bommel. In de afgeloopen maand zijn aan het telephoonkantoor in deze gemeente ontvangen 66 en verzonden 82 telegrammen, hetwelk voor de maand Juli als een bijzonder heid is te beschouwen. Scherpenisse. Aan het hulpkantoor alhier is in de maand Juli met 21 inlagen een bedrag van f 985,20 in de Rijkspostspaarbank belegd en in 9 keer f 526 terugbetaald, terwijl 3 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Oud-Vossemeer. Tot postbode in den bodeloop VossemeerTholen is benoemd A. van Gorsel alhier. VERKIEZINGEN. In de Groningsohe bladen betuigt prof. Drucker tegenover de kiezers in het algemeen en meer in het bijzonder aan diegenen hunner, die hem in heeten strijd hun vertrouwen schonken en voor het welslagen van zijne candidatuur hunne beste krachten inspanden, zijn hartgrondig leedwezen over zijn onwille keurig verzuim ten aanzien van de aanneming van zijne jongste verkiezing. Toen de telegra- phische herinnering van den waarnemenden burgemeester hem bereikte, heeft hij op staanden voet geantwoord, doch zjjn telegram kwam eerst Maandag 29 Juli bij den burgemeester in. Mr. Troelstra heeft geweigerd bij de IEURTEN chouwen en Duiveland. ffustus 1 9 O 1. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wessels. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Burger. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: ds. Kunst. (Doopsbediening), Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: ds. Jansen van Middelburg. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: dr. Smit'snam. twee ure: geen dienst Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ureLeeskerk's nam. twee ure: dr. Smit van Oosterland. Horv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg'snam. twee ure: de heer v. d. Vlugtcand. te Nieuwerkerk. Geref. Kerk te Bruinisse: Geen opgaaf ontvangen. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. verkiezing, die noodig geworden is door prof. Drucker's verstrooidheid, een candidatuur aan te nemen. Colijnsplaat, 7 Aug. Bij de heden ge houden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad verkregen de heeren Jac. de Looff (lib.) 99 en J. Tazelaar (a.-r.) 103 stemmen. Viggcherij-Bericht en. Bruinisse* 8 Aug. Hoewel het aantal booten, dat naar de Zuiderzee vertrekt om mosselen, niet toeneemt, vertrokken er deze week nog ongeveer een dertig, die heden weder met hunne lading in de haven terug keerden. De qualiteit der aangevoerde mosselen is goed. "Wat echter nog nooit voorgekomen is, doet zich thans in de mosselen voor, namelijk eene tot nu onbekende ziekte. Groote hoeveelheden schelpdieren sterven daardoor. Waarschijnlijk wordt de ramp veroorzaakt door diertjes, die bij groote getale in de mossel dringen en in korten tijd het dier doen sterven. Mocht de ziekte zich uitbreiden, dan staat deze gemeente een uiterst slecht jaar te wachten, daar het overgroote deel der inwoners door en in den mosselhandeld het brood moet verdienen. Paardenbeulerij. Burgem. en Weth. van 's-Gravenhage hebben niet minder dan 38 paarden der Haagsche Tramweg-Maatschappij op de lijn PleinScheveningen ongeschikt verklaard voor den dienst wegens over-vermoeienis. (Als de Burgem. van Zierikzee dat zaakje ook eens ter hand nam, zouden er daar ook wel gevonden worden). President Kriiger en dr. Kuyper. Aan de Schlesische Zeitung wordt uit Den Haag gemeld, dat Minister Kuyper van plan is in twee opzichten ten gunste der Boerenzaak op te treden. Hij wil n.l. de pogingen van het Ned. Roode Kruis, betreffende de doorlating van een nieuwe groote ambulance voor de strijdende Boeren, langs diplomatieken weg ondersteunen en voorts de bemiddeling der mogendheden inroepen, opdat aan president Krüger, voor het geval hij zijn plan om naar Afrika terug te keeren, tot uitvoering wil brengen, een vrijgeleide van den kant van Engeland en Portugal worde verzekerd. President Krüger moet namelijk in de laatste dagen, in 't bijzonzer onder den indruk van het afsterven zijner echtgenoote, meer malen hebben te kennen gegeven, dat hij naar Afrika terugverlangt en te midden van de in 't veld staande Boeren zijn leven wil eindigen. BELANGRIJKE BROCHURE. Door de firma Thomas Ronaldson Co. gevestigd te Londen, Antwerpen, Gent, Rotterdam en Amsterdam, is een brochure in het licht gegeven, waarin belangrijke bijzonderheden betreffende bovengenoemde havens en over Zaandam worden behandeld. Vele fraaie platen en kaarten geven afbeeldingen van de voornaamste handelsinrichtingen en dokken. Voor belanghebbenden bij handel en scheepvaart bevat de keurig uitgevoerde brochure veel wetenswaardigs. Niet alledaagse li. Een eerlijke strijkster toonde zich de vrouw van P. Brouwers te Ginneken. Zij had ter bewerking een wit heerenvest ontvangen en na het gewasschen te hebben, vond zij in één der zakken een bankbiljet van f 200. Het had door de wasch wel wat geleden, maar nadat het hier en daar wat was bijgeplakt, werd het den eigenaar ter hand gesteld en die was er zeer mee in zijn schik, zooals te begrijpen is. BIER. Tot leden van de commissie, belast om een onderzoek in te stellen naar de hoedanig heid en de hoeveelheid der in Nederland gebruikt wordende binnen- en buitenlandsche biersoorten, zijn door het hoofdbestuur van »De Volksbond", »Vereeniging tegen drank misbruik", welke thans 8700 leden telt, benoemd de heeren: dr. Ch. A. Ali Cohen, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen te Groningen; dr. J. Filippo, gemeentescheikundige te Leiden dr. A. Lam, scheikundige bij den keurings dienst van voedingsmiddelen te Rotterdam; dr. H. G. Ringeling, directeur van den gezondheidsdienst te Amsterdam en L. P. Walburgh Schmidt, arts te Amsterdam. Ver voer bare keukens te Parijs. In de Fransche hoofdstad, waar vele vrouwen een afkeer hebben van het in persoon hanteeren van den potlepel, is thans de vraag opgeworpen, waarom de motorwagens nog niet als vervoerbare keukens zijn ingericht. Mevrouw Schmuhl doet nu in de Nouvelle Revue het voorstel centrale keukens in te richten, door middel waarvan men zich alle spijzen door motorwagens, klaar en warm, thuis kan laten bezorgen. Deze nieuwigheid, waaraan men den naam gegeven heeft van »amulant restaurant", zou naar veler meening, een groote vooruitgang zijn, eensdeels wat betreft de toebereiding der spijzen, anderdeels omdat de vrouw aldus ontlast wordt van een bezigheid, die wel allerminst als van ondergeschikt belang is te beschouwen. De schrijfster meent, dat het verdwijnen van de keuken volstrekt niet het verdwijnen van het familieleven met zich zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2