ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 10 Augustus 1901. (Z« i e r i li z e e s c li e Courant), RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Heeren- en Kinderkleederen, Hoeden, Petten, Baretten enz. Onveiligheid Vaarwater. NIEUWSTIJDINGEN. EERETEEKEN KENNISGEVING. Uit Stad en Provincia Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7574. Directeur i A. ar. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiönvan 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, 'Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer IS cts. Poêtstraat C i03, Magazij n van Voortzetting UITVERKOOP tegen spotprijzen Tan alle Toorradige Zomer-Artikelen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het volgende bericht ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Volgens mededeeling van den Minister van oorlog zal op 14 of 45 Augustus a.s. en zoo noodig op volgende dagen schietoefeningen worden gehouden van het fort op de Harssens. Er zal gevuurd worden in Oostelijke richting met kanonnen van groot kaliber (30 c.M.) en rookzwak bus kruit, by welk vuur de recde tot op een afstand van 9000 M. van het fort onveilig moet worden beschouwd. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen af van het fort een roode vlag waaien alsmede eene gekleurde vlag, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot, voor zoover mogelijk, de schepen zal waarschuwen en desgewenscht hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten het onvei'ige gedeelte van het vaarwater te komen. Bovendien zullen op den vuurdag groote waarschuwings borden worden geplaatst a?n den ingang der haven en op de batterij Vischmarktvermeldende in welke lichting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo- magazijn, alsmede aan den ingang der haven, borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de be- teekenis der gekleurde vlag, als volgt: Zwarte vlag beteekent Oost. Zierikzee, den 8 Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEUS. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 8 Aug. Volgens berichten uit particuliere bron, zou het aantal Afrikaanders op het grondgebied van Kaapkolonie, die tegen het Britache gezag in opstand zijn gekomen, nog steeds toenemen en reeds tot 20.000 gestegen zijn. Aan de Times wordt uit Pretoria van Dinsdag gemeld, dat er nu 61 Britsche colonneB ia actie zijn in Transvaal, Oranje- Vrijstaat en Kaapkolonie. Behalve tot scher mutselingen, komt het niet dikwijls tot gevechten. Meerendeels worden de Boeren met 1 of 2 man tegelijk gevangen genomen of gedood. Het departement van oorlog heeft opnieuw een oproeping gericht ten behoeve van den oorlog in Zuid-Afrika tot alle soldaten van de Imperial Yeomanry, tegen een soldij van 5 shillings per dag voor de gewone soldaten en 9 shillings voor de sergeants-majoor. Frankrijk. Parijs, 8 Aug. Van betrouwbare zjjde voor eervollen langdurigen en werkeiyken dienst b\j <le Schutterij De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzef; Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Koninps in deze Provincie van 19 Januaii 1852 (Prov. blad No. 11). in verband met Z. M. besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad No. 149), houdende Instelling van een Eeret?eken voor eervollen langdurigen en wer- kelijken dienst bij de Schutterijen; Roepen b\j deze op, de leden der Schutterij dezer gemeente, die in de termen van voornoemd besluit ver- keeren en het Eereteeken verlangen, om z:ch vóór den 15den Augustus e.k., met overlegging van dienst staten, ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Zierikzee, den 5 Augustus 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den IS Augustus e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering ven den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 6 Augustus 1901. De Burgemeester, CH. W. VERMEUS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Vooistel met betrekking tot de regeling van het onderhoud en beheer van den straatweg van Zierikz'5 naar Brouwershaven voor volgende jaren. Benoeming van een lid in de Commissie tot wering van schoolverzuimvan een leeraar in de aardrijkskunde aan de H. Burgerschool, enz. wordt nader gemeld, dat president Krüger zich in het begin van November uit Neder land naar het zuiden van Frankrijk zal begeven voor een langdurig verblijf aldaar. Duitschland. Keizerin Friedrich. J Nog ontbreekt in de bulletins van de dokters elke aanwijzing over de eigenlijke oorzaak van den dood van keizerin Friedrich. A'leen deelt men mede, dat zij ten slotte hartver- zwakking kreeg. Wat echter nog enkel gefluisterd werd, zegt de conservatieve Reichsbote ronduit, namelijk, dat keizerin Friedrich ongeveer een jaar geleden door dezelfde ziekte werd aan getast, die haren echtgenoot ten grave sleepte, maar in andere deelen van het lichaam. In de sterfkamer ligt het lijk van de keizerin met witte leliën in de verstijfde handen. Het overschot zal Dinsdag te Pots dam bijgezet worden naast de kist van keizer j Friedrich. I Er is zes weken algemeene en openbare rouw afgekondigd voor Pruisen. Openbare j muziekuitvoeringen en tooneelvoorstellingen zijn tot na de bijzetting in Potsdam geheel i verboden. Of het lijk op een praalbed gelegd zal worden, hangt waarschijnlijk af van het al of niet slagen van de balseming. Zoodra Hr. M.'s oogen gesloten waren, wat de halvermast gedaalde standaard aan de buitenwereld verkondigde, kwamen van alle kanten gendarmes en huzaren aanrijden, dio een dicht cordon om het kasteel en het park trokken. Yerder werden de infanterie-posten nog versterkt en kregen zij scherpe patronen, met het bevel om met scherp te schieten op iedereen, die wederrechtelijk in het park mocht willen binnendringen. Yerder zwerft een eskadron huzaren door de bosschen in den omtrek om ook 's nachts voortdurend te waken en te verkennen. En dan zijn er nog een aantal speur-agenten op de been. Men vermoedt, dat deze buitengewone maatregelen zijn genomen voor de veiligheid van de vele vorstelijke personen en het keizerlijk paar, wier weg tusschen Homburg en bet kasteel »Friedrichshofmeest door de bosschen gaat. Andere berichten schrijven de maatregelen toe om den keizer bij zijn uitrijden voor hinder te vrij waren. Berlijn, 7 Aug, Op nadrukkelijken wensch van de overleden Keizerin zelve wordt de lijkdienst gehouden in de staatskerk te Kronberg. Do Keizerin moet gezegd hebben dat zij wenschte te rusten niet op de plaats waar zij zooveel te lijden heeft gehad, maar in de Johanneskerk, waar zij zoo vaak troost heeft gevonden. De eikenhouten kist, waarin het Schaam gelegd is, komt uit Londen. Te Potsdam worden reeds toebereidselen gemaakt voor de teraardebestelling, aanstaanden Dinsdagmiddag. Eerst zal een lijkdienst gehouden worden bij de baar, die in de jaspisgalerij van het Nieuwe Paleis wordt neergezetdaarna neemt de lijkstoet zijn weg door het aangrenzende park van Sanssouci naar de Friedenckirche, waar keizer Friedrich rust. Naast diens stoffelijk overschot is reeds een groeve gemaakt. Op den weg van het Nieuwe Paleis naar de Friedenskirche trekt de stoet maar door een paar straten van Potsdam, waar het publiek achter de langs den weg geschaarde vereonigingon toegelaten wordtin de Friedenskirche zelf hebben alleen de naaste betrekkingen en de vertegenwoordigers der vreemde regeeringen toegang. De regeling der plechtigheid te Potsdam is overigens dezelfde, die indertijd bij de begrafenis van keizer Friedrich in acht genomen is. BelgiS. Omtrent het dooden van een Belgischen veesmokkelaar in de nabijheid van Koewacht verneemt men nader, dat de smokkelaars gekleed met hun koeien in een vaart sprongen om zoo aan de vervolgingen der douanen te ontsnappen, 't Was toen, dat de ambtenaren van hun vuurwapenen gebruik maakten. Juist toen J. N. den anderen oever bereikte, kreeg hij het schot in het achterhoofd. Bij de lijk schouwing bleek, dat hij ook een wonde in de zijde had. In de Belgische grensgemeenten verwekt het geval veel sensatie. Het volk trekt partij voor de smokkelaars, hun land- genooten. Men verwacht, dat de ambtenaren zullen verplaatst worden. De Belgische veesmokkelaars zijn door het treurig ongeval Zaterdag één hunner over komen niet afgeschrikt en zetten hun gevaar lijk bedrijf voort. Dinsdagmorgen trokken weer 44 smokkelaars van de Nederlandsche gemeente Koewacht over de grenzen om een viertal sohoone melk koeien frauduleus in België te voeren. Een half uur van de grens ontmoette de troep een viertal ambtenaren, die hun toe riepen de-koeien los te laten. Toen hieraan niet werd voldaan, ontstond een gevecht, waarbij de ambtenaren van hunne revolvers gebruik maakten. De smokkelaars kozen nu het hazenpad, de koeien met zich meevoerende. Het parket van Dendermonde is te Exaerde geweest, om een onderzoek in te stellen om trent het doodschieten van den veeBmokkelsar J. N. De beambten beweren, dat de smokke laars zich hevig verweerd hebben, en dat zij toen pas van hunne vuurwapenen gebruik gemaakt hebben. Het hoofd van den verslagene is door drie geneesheeren onderzocht, om te zien op welke wijze de kogel is binnengedrongen. Onder veel toeloop van volk is het lijk Dinsdag te Moerbeke ter aarde besteld. Nederland. Amsterdam, 7 Aug. In den afgeloopen nacht is ingebroken bij de firma H. Pander en Zonen, in de Kalverstraat. De dieven hebben zich toegang verschaft aan het achtergedeelte van het huis, dat op het oogenblik verbouwd wordt. Door eenige planken te verbreken kwamen zij op hét kantoor, waar zij uit een lessenaar ongeveer f 25 stalen. Yerder hebben de inbrekers een ongewenscht bezoek gebracht bij de familie Boks, in de P. C. Hooftstraat, welke familie op het oogenblik buiten vertoeft. Van uit het Vondelpark zijn zij in den tuin en zoo, door verbreking van het slot van de deur, in huis gekomen. Toen een familielid heden in de woning kwam, vond hij de brandkast van haar plaats gesleept en van achteren open gebroken. Vermoedelijk is niet veol ontvreemd, omdat geld en zaken van waarde elders waren opgeborgen. Ook is ingebroken bij dr. Gantvoort op de Keizersgracht bij de Westermarkt. 't Is gebleken, dat bij de gisteren vermelde inbraak bij de familie Salomonson, in de Sarphatistraat, voor een ^aanzienlijk bedrag aan zilver is gestolen. 's-Gravenhage, 7 Aug. Aau het politie bureau op de Groenmarkt is vannacht een bewoner van het Rozonhofje aan den Zuid- Buitensingel komen mededeelen, dat er in het hofje een man lag, die door twee personen van een handkar daar was nedergeworpen. Bij de komst der politie vond zij den bewusten man dood liggen, en trof zij tevens aan de bedoelde twee personen met hun handwagen. Dezen verklaarden, datzjj meenden, dat de thans overledene, J. de W., wonende Hoefkade, door dronkenschap in de Nieuwe Molstraat op den grond was gevallen. Zij hadden hem daarom naar het hofje vervoerd om hem ia een leeg huis te brengen. In het commissariaat op de Groenmarkt bleek later, dat de doode een steekwond ?n de borst had, welke hem, volgens latere ver klaringen van de genoemde twee personen, zou zijn toegebracht in de Nieuwe Molstraat door een man, met wien hij twist had gehad. Als verdachte is omstreeks half vijf in den morgen naar het commissariaat gebracht een schoenmaker, wonende in de Nieuwe Molstraat. Deze ontkent echter de wond te hebben toe gebracht. De justitie is met de zaak in kennis De verslagene, een 21-jarig meubelmaker van flinke rijzige gestalte, was gisterenavond uitgeweest en had verschillende herbergen bezocht. In bet koffiehuis hoek Nieuwe Molstraat en Paviljoensgracht ontmoette hij den vermoedelijken dader. Deze staat in de buurt zijner woning, naar men verneemt, niet ongunstig bekend. Gezamenlijk gebruikte men vervolgens tegen twaalf uur nog een glas bier vóór het koffiehuis van den heer Zoodb in de Nieuwo Molstraat, daar deze, die op het punt stond te sluiten en bezig was zijn kas op te maken, de lieden niet wilde binnenlaten. Onmiddellijk daarop, en bijna vóór de deur van dit koffiehuis, moet toen na een korte woordenwisseling over werkzaamheden het feit hebben plaats gevonden. Naar een dor lieden, die zich in het gezelschap bevond, mededeelde, zag men J, de W. vallen, doch schreef men het feit toe aan dronken schap. In de Looierstraat zag men een handwagen staan en nam dezen mede om hem te vervoeren. Naar deze zegsman beweert, wilde men hem naar een kennis brengen, daar ze wisten, dat de vader hem na 12 uur niet meer binnenliet. Ze zouden toen van plan zijn veranderd en hadden hem in het leege huis neergelegd, om hem daar zijn roest te doen uitslapen. Circa kwart voor één moet de «misdaad hebben plaats gevonden. De dader, vader van een groot aantal kinderen, had dien avond nogal gebruik gemaakt van sterken drank. Hij is Delftenaar van geboorte en werd, als huzaar in Den Haag in garnizoen liggend, ontslagen wegens wangedrag. Op de plaats der misdaad waren heden nog bloedsporen zichtbaar. 8 Aug. H. M. de Koningin geeft morgen op Het Loo een afscheidsdiner aan de afgetreden ministers. De Koningin en Prins Hendrik zijn te 2 uur hier aangekomen en onmiddellijk gereden naar de Academie van beeldende kunsten, ter opening der tentoonstelling van ambachts- onderricht van de sYereeniging tot bevordering van fabriek8- en handwerksnijverheid". De hooge bezoekers werden ontvangen door den voorzitter, den heer mr. E. Fokker, de leden van het comité en enkele genoodigden. De heer Fokker dankte H. M. de Koningin voor de belangstelling in de tentoonstelling, die den stand van het ambachtsonderwijs in Nederland wil doen kennen. Ambacht en nijverheid worden in aanzien verhoogd door die vorstelijke waardeering. De Koningin dankte voor die woorden en deed, begeleid door haar gemaal, een wandeling door alle zalen. H. M. was in grisperle zijde gekleed, de Prins droeg de generaals-uniform. In één der wachtkamers van het Hollandsche spoorwegstation te's-Gravenhage zaten gisterenavond twee knapen van 13 k 14 jaren heel genoeglijk te smullen aan broodjes, melk, bier, koffie, enz. enz. Zij deden zich zoodanig te goed, dat 't de aandacht trok van een politiebeambte, die 't raadzaam oordeelde zich eens met do jeugdige reizigers te bemoeien. Na veel leugens volgde eindelijk de bekentenis van den een, dat hij 's morgens van zijn vader te Rotterdam f 60 had ontvreemd en in gezelschap van zijn vrindje met dat geld naar Scheveningen was gegaan. Den geheelen dag haddon zij er lustig op los geleefd en aardig wat geld stukgeslagen. De jongelui werden voorloopig naar het commissariaat gebracht en zjj zijn naar hunne ouders te Rotterdam teruggeleid. Gorinchem, 8 Aug. Adriana Roza, gewezen huisvrouw, thans weduwe van E. Koek, te de Werken en Sleeuwijk, die zich in voor- loopige hechtenis bevindt, als beschuldigd van poging tot moord op haren man, heeft bekend hem op zijn boterham arsenicum te hebben toegediend, die zij door den bode had laten meebrengenzij zou reeds vóór zeven jaar geleden, toen haar man er haar een verwijt van had gemaakt niet huishoudelijk en zuinig te zijn, het plan te hebben opgevat om zich van hem te ontdoen. Gelijk bekend is, is Koek aan de gevolgen van het gebruik van bedoelde arsenicum overleden. Helle voet sluis, 7 Aug. Heden morgen te 6.15 ontving het loodswezen telegrafisch bericht van Goedereede, dat een masteloozo schoener ten N. van den Hinder in zinkenden toestand verkeerde. Er was veel zee; het volk werd vermoedelijk gezien. Om 6.45 kwam weer bericht, meldende, dat de schoener gezonken en het volk verdronken was. Door visscherlieden werd om half 9 een kist aangebracht, bevattende kleederen van den gezagvoerder, die On. Haarde heette. Onmiddellijk na het eerste berioht vertrok de reddingboot; ze heeft niets meer ontwaard: alleen bracht ze aan een naambord, ver meldende dat de schoener heette: »Sleyper" en herkomstig was van Ohristiansund. Rotterdam, 7 Aug. Een koopman uit Gouda, die gisteren in onze stad een kijkje kwam nemen, en daarbij in een bierhuis in de Raamstraat verzeilde, is in dat bierhuis, nadat bij er eenigen tijd vertoefd had, gewoon weg door een paar bezoekers bij de keel gegrepen, op den grond geworpen, uitgeschud, beroofd van zijn portemonnaie met ongeveer f 3 en een spoorkaartje, en daarna op straat gegooid, blij dat hij er eigenlijk nog zoo goed koop afkwam. De daders liggen op het kerkhof. Wel heeft de man er do politie in de Pauwensteeg mede in kennis gesteld, maar, daar hij vreemdeling is, weet hij niet precies het huis aan te wijzen, waar de roof is Dordrecht, 7 Aug. Alhier brachten eenige kinderen een 16-tal van valschheid verdachte rijksdaalders aan het bureau van politie. Naar hun zeggen waren zij vóór de ouderlijke woning aan den Mattensteiger, onder een, stoepsteen aan het wormen zoeken, toen zij de muntstukken ontdekten. Yan deze vondst werd door de politie proces-verbaal opgemaakt en de rijksdaalders werden in beslag genomen. Het vinden van deze valsche geldstukken brengt men in verband met de arrestatie van een 3-tal personen, die tijdens de kermis alhier valsche rijksdaalders trachtten uit te geven en welke lieden in dien tijd gevankelijk naar Amsterdam zijn overgebracht. Zaterdagavond circa 6 uur vertrok van Dordrecht per spoor een paartje, dat binnenkort zou gaan trouwen met f 1300 bij zich, geborgen in een tascbje. Bij Hardingsveld stapte het uit, maar liet het tascbje staan. Toen de trein weer in de gang was, bemerkte een molenaarsknecht uit Dordt, die naar Gorkum ging, het voorwerp. Daar hij den eigenaar kende, schreef hij, te Gorkum aangekomen, een briefkaart aan dezen ter geruststelling. Toen de molenaars knecht Zondagavond weer terugging, stonden aanstaande bruid en bruidegom te Hardingsveld te wachten en ontvingen hun schat tot hun blijdschap terug. Tilburg, 7 Aug. Omtrent den hier plaats gehad hebbenden kindermoord kan nog het volgende worden gemeld: Ofschoon Marie Bierens bij de justitie heeft verklaard alleen den moord op haar broertje bedreven te hebben, blijkt toch uit het ingestelde onderzoek, dat de moeder zich minstens aan grove nalatigheid heeft schuldig gemaakt. Immers, niettegenstaande zij kennis droeg, dat het wicht in de kuip lag, deed zij geene pogingen 't er uit te halen, maar vertelde zij dit den kostganger. Deze deed daarop, wat de moeder zeker had belmoren te doen. Hjj haalde het kind te voorschijn, dat, zooals wij meldden, nog eenig teeken van leven gaf. AaDgaande de som, waarvoor het kind verzekerd was, vernemen wij, dat die som f 100 bedroeg, niet meer dan de som waarvoor alle kinderen uit dit gezin vijf meisjes en twee jongens zijn verzekerd. De dag, volgende op de misdaad, heeft de Yerzekerings-Maatschappij de helft dier som uitbetaald. Zekere P., uit Tilburg, bevond zich eergisteren te Gilze. Des avonds zou hij door een zoon van den leerlooier D., uit Gilze, tot aan het station Rijen worden begeleid. Tusschen Gilze en Rijen, voorbij een herberg komende, werden zij plotseling door vier woestelingen aangevallen, die uit de herberg kwamen. P. ging op de vlucht, doch D. werd levensgevaarlijk met een mes gewond. Een marechaussee, die ter hulp snelde, werd eveneens gestoken. Beiden werden bewusteloos weggedragen. Twee dezer woestolingen zijn gearresteerd en gevankelijk naar Breda overgebracht. Den Bommel. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. M. van Weel, 2e stuurman bij de Gouvernementsmarine in Oost-Indië, heeft dezer dagen met gunstig gevolg het examen als le stuurman afgelegd. Zierikzee, 8 Aug. In eene gisterenavond gebonden buitengewone vergadering van aan- deolbouders der «Zierikzeesohe Stoomboot- Maatschappij" is met bijna algemeene stemmen besloten tot ontbinding der Vennootschap. Naar wij vernemen is het kantoor on de Btoomboot >Stad Zierikzee" aangekocht door do firma J. A. v. d. Schuyt te Rotterdam. Bij kon. Muit is o. a. benoemd tot lid der Commissie tot onderzoek naar de bekwaamheid voor de betrekking van adsp.- ingenieur van den Rijkswaterstaat, de heer B. Hoogenboom, hoofd-ingeiieur van den Waterstaat te 's-Hertogenbosch. De heer A. Blom, arts to Sas van Gent, is benoemd tot gemeente-geneosheer te Duiven bij Arnhem. Nieuwerkerk, 9 Aug. Kaar wij vernemen zal Z. E. de Commissaris dor Koningin in deze provincie a.s. Woensdag in den voormiddag deze gemeente bezoeken. In den namiddag zal Ouwerkerk aan de beurt zijn. Cortgene, 8 Aug. Donderdag a.e. met kermis worden door onzen burgemeester de heer Wijokerheld—Bisdom, de schoolkinderen in staat gesteld om gratis een paar uren van den draaimolen gebruik te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1