Uit Stad en Provincie. tuig zou ook een gala-diner worden aangerecht. Den volgenden dag zou de czaar de vloot revue bijwonen, waarbij de beide keizers zich zouden bevinden op de brug der »Hohenzollern'1 welke bij deze gelegenheid de twee keizerlijke standaards zou voeren, de Russische en de Duitsche. De czaar zal tot den 13den September in de Duitsche wateren vertoeven, zonder even wel de stad Dantzig aan te doen en zal dan rechtstreeks naar Kopenhagen terugkeeren, terwijl keizer Wilhelm vermoedelijk nog enkele dagen te Dantzig zal vertoeven. BelgiS. Maandagnamiddag tegen 1 uur is een hevige brand uitgebroken in loods 1 van het entre potdok te Gent, die vol was met koopwaren, in hoofdzaak ruwe wol in 4000 balen van 200 tot 600 K.G. De overige artikelen, in de loods opgeslagen, waren oud papier, katoen, aardappelen en vlas. Spoedig vatten niet tegenstaande de brandweer onmiddellijk krachtig met blusschen begon een 15-tal spoorweg- waggons vuur, waarvan er 5 geheel vernield werden. Bij pogingen, om de waggons te verhalen, werd een spoorwegarbeider, vader van 6 kinderen, tusschen twee buffers gedrukt, waardoor hem een arm letterlijk van het lichaam werd gescheurd. Zijn toestand is zorglijk. Het vuur was zoo hevig, dat eenige schepen verhaald moesten worden, omdat zij gevaar liepen door de ontzettende hitte in brand te geraken. Om 4 uur was de loods geheel vernield. De schade wordt begroot op ruim l millioen francs. Nederland. Amsterdam, 6 Aug. In den afgeloopen nacht zijn de inbrekers op drie plaatsen in de stad weer aan het werk geweest. Op de Keizersgracht, bij de Brouwersgracht no. 24 bevindt zich het graan- en meelpakhuis van de firma M. Witsenburg jr., waarachter het kantoor ligt, dat door een langen gang naast het pakhuis loopende, te bereiken is. In dit aldus ver van de straat verwijderde, stille kantoor hebben de inbrekers een bezoek gebraoht, nadat zij de gangdeur aan de Keizersgraoht met een looper geopend hadden. Toen één der firmanten hedenmorgen op het kantoor kwam, vond hij de brandkast aan de beide zijwanden als 't ware opengeknipt. In de kast waren niet anders dan boeken en papieren en voor ongeveer f 50 aan post en plakzegels. De firma neemt 's avonds alle geldswaarden mede naar huis. De boeken lagen over den grond verspreid en waren grootendeels zeer gehavend, tengevolge van de ruwheid, waarmede zij door de gemaakte gaten waren te voorschijn gehaald. De zegels waren alle mede genomenHet 'zaagsel, waar mede de geforceerde wanden waren opgevuld, lag in een groote hoop naast de kast. De kantoordeur, die gesloten was geweest, was blijkbaar met een koevoet opengebroken. De dieven hebben geen spoor van hun aanwezigheid achtergelaten. De twee andere inbraken golden tijdelijk onbewoonde huizen, in de Sarphatistraat, hoek "Weesperplein, bij de familie S., en Koninginneweg 4, bij den heer G. Vanmorgen bleek, dat in beide huizen alles overhoop was gehaald en alle kasten en bergplaatsen doorsnuffeld waren. Aan den Koninginneweg hebben de dieven zich toegang verschaft door het indrukken van een ruit, terwijl de inbraak in de Sarphatistraat moet zijn geschied langs den weg van overklimming. Er is van het gebeurde kennis gegeven aan de bewoners, die buiten vertoeven, en eerst als zij zijn teruggekeerd, zal kunnen worden opgegeven wat gestolen is. Nijmegen. Naar men verneemt, heeft de heer Oscar Carré, directeur van het bekende circus, een villa te Hees nabij deze stad gekocht, waar hij zich metterwoon zal vestigen. Wageningen, 5 Aug. Alhier geraakten van mej. v. L., bezig met strijken, de rokken door het in aanraking komen met een petroleumtoestel in brand. Dadelijk snelde zij naar buiten en sprong in de gracht, waardoor de vlammen doofden. Door haar snel optreden bekwam ze geen enkele brandwond. 's-Gravenhage, 5 Aug. Een jonge man, die een rechterkunstoog had, werd Zondag in de Raamstraat alhier ernstig aan het andere (gezonde) oog verwond door eene vrouw. Deze is door de politie aangehouden. Men vreest dat de man nu ook het gebruik van zijn linkeroog zal moeten missen. Bij het overkoken van een pot vliegen- lijm ontstond hedenmiddag in een achter een drogistwinkel alhier gelegen pakhuis een uitslaande brand, die door twee stralen op de waterleiding werd gebluscht. Bij zijn pogingen oin het vuur te dooven, kreeg een der eigenaars van den winkel vrij ernstige brand wonden aan aangezicht en handen, zoodat hij naar de inrichting aBronovo" moest worden overgebracht. Delft, 6 Aug. Een heer, die aan het spoorweg-station alhier nog juist op tijd in den trein wilde stappen, toonde, toen de conducteur hem naar zijn kaartje vroeg, een boekje, dat men hem te Rotterdam verkocht had voor f 5. Met dit boekje, had een oplichter in Rotterdam hem verteld, kon hij vrij reizen op de lijnen der II. IJ. S. M. De Conducteur was van een geheel andere meening en maakte den vreemdeling duidelijk dat hij bedrogen was. Deze waarschuwing is natuurlijk alleen bestemd voor hen, die geen begrip hebben van spoorweg-tarieven. Het is nogal onnoozel te veronderstellen, dat vrij vervoer voor f 5 kan gekocht worden. Rotterdam, 5 Aug. Gistermiddag, tusschen half zes en half zeven uren, zag men plotse ling een man, enkel met een hemd aan, lustig rondzwemmen in het water aan Pompen- burg, waar hij voor het publiek, bij honderden vertegenwoordigd, proeven van zijn bekwaam heid in de zwemkunst aflegde. Die man, genaamd W. van G., 28 jaar oud, in de Hugo de Grootstraat wonende en bootwerker van beroep, was de Tweede Lombartstraat uitkomen loopen en, na zich op zijn hemd na ontkleed te hebben, juist voor die straat te water gesprongen. "Wel een uur lang zwom hij daar rond, trots een groot aantal politie agenten, waarbij ook een inspecteur. Tevergeefs trachtten zij hem met een roeiboot to bereiken. Nu eens zat de zwemmer op een houtvlot in de Rotte, waartoe hij onder de Langebrug door was gezwommen, dan weder dook hij plotseling onder en verscheen onverwachts op een geheel ander punt, om op een schuit te klauteren. En maar aldoor stroomde een kijklustig publiek toe. Het was een spektakel van geweld, waartegenover de politie-agenten, heen en weer dravende langs den kant, vrij wel machteloos stonden. Aan goeden raad, den zwemmer toegeschreeuwd om hem uit handen der politie te houden, ontbrak het niet. Toen v. G. er ten laatste genoeg van had, zwom hij aan Pombenburg naar den kant, behulpzame handen hielpen hem op den kant, en hardloopende ging het nu de Tweede Lombardstraat in, waar hij bij een kennis binnenshuis verdween. Hem achterna rende een ontzettende menschenmassa, waar onder een groot aantal politie-agenten, welke laatste hem later uit het zolderkamertje, waar hij een toevlucht vond, haalden, en hem, behalve met een hemd, nu ook met een broek gekleed, naar het politie-bureau in de Lange Torenstraat brachten. Ook nu weder deden eenige honderden hem daarheen uitgeleide. Op dat politie-bureau heeft de zwemmer zijn droge kleederen kunnen aan trekken, waarop hij weggestuurd is, terwijl hem een bekeuring voor zijn overtreding te water is aangezegd. Eerst toen keerde de rust in die stadswijk terug. Dinsdagmiddag werd op het perron van het Centraal-Station gevonden een 8-jarig Duitsch meisje, dat met een der Duitsche treinen was aangekomen. Om haar hals droeg zij een lintje, waaraan was bevestigd een adreskaart, waarop stond Noah, vischhandel, Rotterdam. Het meisje wist niet te vertellen van waar zij kwam, hoewel op haar bevonden werd een boekje uit Berlijn. Bij onderzoek bleek, dat het meisje een familielid van S. Noah was, wonende in de Aert van Nes straat no. 32, die echter heel onkundig was van hare komst. Haar vader woont ver moedelijk te Londen. Het kind is voorloopig in het centraal-bureau van politie onder dak gebracht. Sliedrecht, 5 Aug. Aan de Tolsteeg, in deze gemeente, zijn door een nog onbekende oorzaak in asch gelegd 4 arbeiderspanden van de wed. mej. B. Prins, en 4 van de wed. mej. Landheer, benevens een schuur en ruim 50.000 bossenspanen van den heer Van Houwelingen. Door de hevige vuurzee zijn 42 gezinnen, die weinig van hun inboedel konden redden, van huisdak beroofd. Bergen-op-Zoom, 5 Aug. Bij den horloge maker V. in de Kremerstraat hebben artilleristen ingebroken door verbrijzeling van de winkelruit. Voorbijgangers waarschuwden de politie, aan wien het gelukte de daders te arresteeren. Zierikzee, 6 Aug. Bij het warme weer der laatste dagen worden hier meermalen door de bekende Gebr. v. d. Klooster van Burghsluis, zeehonden (zoowel doode als levende) aangebracht. De levende worden verzonden naar dierentuinen, terwijl de doode, bij het uitbraden van het zeehondenspek, eene aardige hoeveelheid traan oplevert, die aan vrij goeden prijs verkocht wordt. Daarenboven is aan het aanbrengen eene Rijks-premie ver bonden, die voor een vrouwelijk exemplaar f 3 en voor een mannelijk f 2,50 bedraagt. Deze premie is uitgeloofd, omdat de zeehond den visschers veel schade toebrengt, daar de beste visch door hen wordt buit gemaakt. De jacht op deze dieren gaat echter met zeer eigenaardige moeilijkheden gepaard, daar zij zich niet gemakkelijk laten vangen. Naar wij vernemen, zijn de heeren Klimmerboom van plan a.s. Zondag 44 Augustus in de Nieuwe Kerk alhier een concert te geven (zie achterstaande advertentie), waarop de heer Klimmerboom Jr. zijn nieuwe »Van der Meer"-viool (eereprijs van 't Conservatorium te Amsterdam, 4901) zal bespelen. De namen der beide concertgevers waar borgen ons een even interessant als artistiek uit te voeren programma. Te Aardenburg kreeg een vlaskoopman, terwijl hij twee paarden voor een wagen spande, onverwachts van één dezer dieren zulk een hevigen slag, dat hij bewusteloos neerviel en terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De getroffene is niet buiten gevaar. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan W. J. Contant, wed. P. J. v. Santen, directeur van het postkantoor te Breskens, f 488. Te Schoondijke is een 41-jarig kind, dat eenige weken geleden hevige brandwonden bekwam, thans aan de gevolgen daarvan bezweken. Burgh. De heer Commissaris der Koningin in deze provincie zal Maandag 42 Augustus a.s. deze gemeente bezoeken. Ten één ure wordt Zijne Excellentie alhier verwacht. Daarna bezoekt Zijne Excellentie de ge meente Haamstede. Naar wij vernemen is het aan ons dorp liggend boschbekend onder den naam »het Boeijsbosch", door den eigenaar, den heer Yan der Lek de Clercq, verkocht aan den heer Yan der Giessen te Haamstede. De grond zou in cultuur worden gebracht ten dienste van de groententeeltj Nieuwerkerk, 6 Aug. In do op heden gehouden vergadering van Ingelanden van den polder de »Vier Bannen van Duiveland" werd vastgesteld de rekening over het dienst jaar 4900/1901in ontvang op f 40435.18 uitgaaf - 32782.32 Yoordeelig saldo alzoo van f 7652.86 Naar aanleiding van dit goed slot werd de begrooting 4901/1902 in dier voege gewijzigd, dat zij in ontvang en uitgaaf werd gebracht op f 42798.985. Op de voordracht voor Gezworene, ter voorziening in de vacature-Giljam, werden geplaatst: 4°. Jacs. Bouman, burgemeester, Nieuwerkerk 2°. P. N. van Nieuwenhuijzen, landbouwer, Nieuwerkerk3°. J. W. van Oeveren, landbouwer, Nieuwerkerk. Goes. Uit een vrij groot aantal sollicitanten' waaruit een drietal is opgemaakt, is benoemd tot directeur van het harmonie-gezelschap ïEuphonia" de heer J. C. Anderson, staf muzikant bij het 3de reg. infanterie te Bergen- op-Zoom, tevens eerste violist bij hot strijk- orchest van dien staf. Vlissingen, 5 Aug. Onder de Zondag morgen met het stoomschip »Prasident" ter reede alhier aangekomen passagiers uit Zuid- Afrika, bevonden zich eenige Engelsche soldaten, die genoeg hadden van het strijden tegen de Boeren. Ze waren nog al aardig van geld, bagage en kostbaarheden voorzien en spraken met lof - - vooral een paar Schotten over de Boeren. Zij kwamen voor eigen rekening terug en meenden dat de oorlog het volgend jaar zou eindigen in 't voordeel van dezen. Met de nachtboot vertrok het uit een dertigtal personen bestaand gezelschap naar Engeland. Dat die boot een uur later dan den vast- gestelden tijd vertrok, lag aan de vertraagde aankomst van den sneltrein van 41.43 uur, waarvan de machine in het ongereede geraakte. Landbouw en Veeteelt. Ollendorff. Dezen zomer was ik in een tamelijk grooten tuin, waarin alle vruchten buitengewoon goed stonden. Aardappelen, die men reeds aan het uitdoen was, waren groot van stuk en zaten met groote hoeveelheden aan den struik. De verschillende soorten van sla, de kool soorten enz.alles stond wonderwel. Op mijne vraag, hoe men tot zulke resultaten gekomen was, gaf men mij ten antwoord, dat men in den heelen tuin Ohlendorffsche Peru-Guano gebruikt had. Ik liet mij om trent deze meststof inlichten en ziehier wat ik vernam: »Er is een tijd geweest, dat de Peru-Guano (zooals gij weet uitwerpselen lijken enz. van zeevogels, vermengd met over blijfselen van zeedieren, alles afkomstig van de kusten van Peru, de naburige Chinoha's enz.) de eenige kunstmeststof was, die naast den stalmest gebruikt werd. Later is zij, zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk ver drongen door de chemische meststoffen, zooals Chilisalpeter, Kalizouten enz. Voor sommige gewassen is zij echter altijd de gewenschte meststof gebleven, b.v. voor aardappelen, en in sommige streken is zij altijd nog veel meer in gebruik dan andere kunstmeststoffen. Dat de Peru-Guano minder gebruikt wordt dan vroeger, is natuurlijk in de eerste plaats te wijten aan de concurrentie, haar aangedaan door andere, in den laatsten tijd in zwang gekomen, meststoffen, maar ook voornamelijk aan het feit, dat minderwaardige Guano in den handel is gebraoht, dat de Guano als 't ware vervalscht is. Zonder iets kwaads te willen zeggen van welke andere importeurs, is het toch zeker, dat de vroegere zooge naamde Ohlendorffsche guano zich ten allen tijde als echte guano heeft doen kennen. Er bestaat tegenwoordig één groote guano- maatsohappij de Anglo-Continentale Guano- Werke geheeten, die den meeBten Guano in Europa importeert en die den vroegeren Peru-Guano van Ohlendorff levert. De hoofd agent voor Nederland is de firma Binne- veld Schellen te Rotterdam, die alles levert onder toezicht van de Nederlandsche Rijks- landbouwproefstations." Mij was veel van het medegedeelde be kend, maar niet alles, en daarom vertel ik het ook aan de lezers van dit blad. Wanneer wij de zaak van een theoretisch oogpunt beschouwen, dan is het zeker, dat de opgeloste Peru-Guano (wat opgeloste Peru- Guano is, vertel ik wel eens een ander maal), zooals die in den handel komt, en wanneer zij van de gewensohte kwaliteit is, wat wij van de Ohlendorffsche mogen ver onderstellen, iets heeft, waardoor zij zich direct van elke andere gunstig onderscheidt. De Peru-Guano is namelijk een volledige meststof, dat wil zeggen, zij bevat alle be- standdeelen, die voor den groei en het wel slagen van de plant noodzakelijk zijn, n.l. Stikstof, Phosphorus en Kalium, (Potasch). De echte opgeloste Peru-Guano van Ohlen dorff wordt toch geleverd met een gewaar borgd gehalte van 7 °/0 gebonden, tegen ver vliegen beveiligde stikstof, 40°/o in water onmiddellijk oplosbaar phosphorzuur en 2°/0 watervrije Kali of Potasch. Verder is het een feit, dat in sommige streken, eenige gewassen, uitsluitend met Guano bemest, andere gedeeltelijk met Guano, gedeeltelijk met andere meststoffen, uitstekend slagen; ook is het waar, dat Guano voor sommige planten, zooals het vlas, de aard appelen enz., eveneens voor tuinvruchten een zeer aanbevelenswaardige meststof is. Er worden in den laatsten tijd ook met Guano weer vergelijkende proeven gedaan. Nu en dan deel ik er wel eens wat van mede. KERKNIEUWS. Zierikzee, 6 Aug. Bij de op heden plaats gehad hebbende verkiezing van 2 notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn gekozen de heeren A. C. de Mooij met 200 en J. van Os met 489 stemmen. De heer Mr. G. W. Th. baron van Dedem verkreeg 464 en de heer L. Koole 457 stemmen. Ingeleverd waren 359 stembiljetten, waar van 3 van onwaarde. In de Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden zitting der algemeene Synode der Ned. Herv. kerk kwam ter tafel een verzoek van do classicale vergadering van Zierikzee om een algemeenen bidstond in het belang der Zuid-Afrikaansche Republiek uit te schrijven. De conolusie van het rapport verklaarde, dat er geen bizondere aanleiding daartoe bestaat en dat geen enkele belangstellende gemeente in gebreke zal blijven om in haar openbare godsdienstoefeningen voor de Z.-Afr. Republieken Gods zegen af te smeeken. Hiermede vereenigde zich de vergadering. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Borne (toez.) door ds. P. J. Couvée te Eikerzee. Bedankt voor het beroep te Midlum door ds. H. J. Couvée te Cortgene. Ds. K. Loggers te Westkapelle zal wegens voortdurende ongesteldheid eervol emeritaat aanvragen. Na des morgens door ds. J. Hulsebos van Vlissingen te zijn bevestigd, hoopt de beer G. F. Kerkhof, beroepen predikant der Geref. Gem. te Oost- en West-Souburg, a.s. Zondag (des namiddags) zijn intrede te doen. O N D E R W IJ g. Burgh. Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim alhier de heer C. van Zuijen. Te Hoek is door den gemeenteraad tot onderwijzeres aan de openb. school benoemd (bij tweede stemming), mej. S. A. de Vlieger aldaar. Te 's-Gravenhage is heden o. a. geslaagd voor de akte Fransch 1. o., mej. J. G. H. Ketting van Vlissingen. Fost en Telegrafie. Met ingang van 4 September a.s. is benoemd tot brievengaarder te Baaksem bij Roermond de heer C. Landman, brigadier der Koninklijke marechaussee te Heerlen (Limburg), geboren te Brouwershaven. Poortvliet. Gedurende de maand Juli werden door het Rijkstelefoonkantoor alhier behandeld 54 telegrammen, t. w.ontvangen 29, verzonden 25. VERKIEZINGEN. Veendam. Gekozen mr. A. E. Smidt (vrijz.-dem.) met 2687 van de 4984 uitge brachte geldige stemmen. Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) verkreeg 2297 stemmen. Weststellingerwerf. Herstemming tus schen de heeren F. W. N. Hugenholtz (soc.-dem.) met 4432 en J. v. d. Molen (anti-rev.) met 4064 van de 3222 geldige stemmen. Op dr. H. Blink (lib.) waren 746 stemmen uitgebracht. Rilland-Bath, 5 Aug. Gekozen tot lid van den Gemeenteraad alhier de heer F. M. Boot. Prentkaarten per post. Aangezien dagelijks tal van prentkaarten verzonden worden, die niet aan de gestelde bepalingen voldoen en daarom met porto belast moeten worden, wordt de aandacht van het publiek op het navolgende gevestigd. Prentbriefkaarten moeten naar het binnen land met 2£ en naar het buitenland met 5 ct. gefrankeerd worden. Op deze briefkaarten, nl. aan de achterzijde, mogen, evenals op gewone, allerlei schriftelijke mededeelingen geplaatst worden. Prentkaarten als drukwerk te verzenden, moeten naar het binnenland met 4 ct. en naar het buitenland met 2-J- ot. gefrankeerd worden. Die, welke zonder omslag verzonden worden, niogen niet kleiner dan 6 bij 9 o.M. en niet grooter dan 43 bij 48 c.M. zijn. Op de drukwerk-prentkaarten mag geen enkele schriftelijke bijvoeging voorkomen dan alleen de naam, het beroep en de woonplaats van den afzender, alsmede de datum van afzending. Alle andere bijvoegingen als t gegroet", »m. h. g.", »p. f." en dergelijke zijn verboden. Ten slotte mogen noch op prentbriefkaarten noch op drukwerk-prentkaarten plaatjes of andere voorwerpen worden vastgehecht. Horoskoop van het nieuwe ministerie. Men is weder aan het werk getogen om uit de namen der acht nieuwe ministers een horoskoop te trekken omtrent de eigenschappen van het nieuwe bewind. Blijkbaar is het geen zijner vrienden die de volgende karakterschets er uit gehaald heeft Loef f De Marez Oyens Berga n sius Van Asch van Wijck Harte Van X ecklenburg Melvll Van Lynden Kuyp r H ruys Men kan echter ook iets anders dan fanatiek" uit de aoht namen lezen. En wel een woord dat voor het Kabinet zeker niet onaangenaam klinkt. Namelijk: Met vil Kuyp r Hart© Van Tecklenburg Loef f H ergansius Van A. sch van Wijck De M a rez Oyens Kr uys Dus leefbaar. Een troetelkind van het nieuwe ministerie zal zijn het bijzonder onderwijs, zie maar: B ergansius Ku y per De Marez Oyens Loeff Van Asch van Wjjck Van Lyn d en Hart Kr uys Loeff Berga n sius Van Lynden Hart K r uys Van Asch van W pek Ku y per De Marez Oyen g De Christelijk-Historische partij kan tevreden zijn, aangezien haar groote woordvoerder er in opgenomen is, en het nieuwe Kabinet dus wel degelijk met hem en zijn partij zal moeten rekening houden D e Marez Oyens B rgansius Harte V an Tecklenburg Melvll Van Lynden Van A g oh van Wijck Kruij g Loeff Kuype r Maar merkwaardig is het zeker dat men er ook het volgende uit lezen kan IiOeff Melvll Van Lynden B ergansius Kuyp r Kr uys De Marez Oyens Van Asch van Wijok Harte van Teoklenburg Het ministerie-Kuyper ^liberaal!" Een ander komt tot de tegenovergestelde conclusie Kuyper Harte Van Teoklenburg De Marez Oyens ML ruys B rgansius IiOeff Melvil van Lynden Van Asch van Wijo ft Dus: Kerkelijk. Een ander lezer, die meent dat het nieuwe Kabinet onder het motto ^afbreken" is gekozen, vindt dit bevestigd door hot volgende De Marez Oyens Loeff II ergansius Kr uys Harte Van Teoklenburg V. Asch v. Wijdt Kuyp r Van Lynden Minder vleiend is het volgende: Van A sch van Wijck Berg a nsius Kuype r Har t e Kruy g Van Lyn d en Loeff De Marez Oyens Wie echter dit »aartsdom" zou aannemen van ministers, zou zelf die qualificatie ver dienen. Vlissingen vooruit! Uit het jaarverslag der Kamer van Koop handel te Vlissingen blijkt, dat de export slachterijen daar met toenemend succós werkzaam zijn. Het aantal naar Engeland versoheepte kalveren en varkens is weder grooter dan in 1899. In 1900 is uitgevoerd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2