ZIERIkZEESGHE NIEUWSBODE. Donderdag 8 Augustus 1901. i e r i li z e e s c li e C o ix r a, n. t). 57ste JAARGANG. No. 7573. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmèrikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur A. T. DE LOOZE. Redacteuren: j A- J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren dr Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. aan A. Franker, Havenpark 348, Zierikzee. De VEEMARKT te Zierikzee zal worden gehouden voor het eerst op Donderclag: den IS Augustus Is..; eu voorts op eiken Donderdag in de maanden Augtistns, September, October, November en de eerste helft van December op de Schuitbaven. Niet alleen de Engelsche staatslieden staan tot de waarheid in geen vriendschap pelijke vorhoudiDg, maar ook de Engelsche legeraanvoerders leven met haar op geen al te besten voet. Worden de officiëele verlieslijsten der Britsche regeering reeds allerwege gewan trouwd, omdat zij niet al de namen van de ge sneuvelden en gewonden bevatten, ook op Lord Kitchener's telegrammen is, afgezien dat zij geen juist beeld geven van de gebeurtenissen, die zij vermelden, weinig peil te trekken. Telde men toch de getallen der gevangen genomen Boeren, die deze telegrammen bevatten, samen, dan zoude men tot de frappante ontdekking komen, dat deze veldheer de groote kunst verstaat meer Boeren gevangen te nemen, dan er in Zuid-Afrika te vinden zijn. Omgekeerd ver kleint of verzwijgt hij vaak het aantal der door de Boeren gevangen genomen Engelschen. Maar bij gemis van een andere bron, waaruit wij de waarheid kunnen putten, moeten wij de feiten aan zijn berichten ontleenen of daaruit distilleeren, hierbij natuurlijk met groote omzichtigheid te werk gaande. Zoo seint de opperbevelhebber, dat een officiers patrouille van twintig man in den Oraüje- Vrijstaat door 200 Boeren is gevangen genomen. Daar de cijfers onbetrouwbaar zijn, zoo letten wij op deze minder, maar hechten des te meer gewicht aan het feit zelf, dat de Boeren in den Oranje-Vrijstaat, die schoongeveegd is, een succes behaald hebben. Deze hebben bij die gelegenheid met de inlandsche verkenners, nadat deze zich hadden overgegeven, korte metten gemaakt, en hen terstond doodgeschoten. De humane Lord Kitchener, die van brand stichten, menschenslachten en lijkenschenden een diepen afschuw betoond heeft, is begrij pelijkerwijze over deze handelwijze der Boeren zeer verontwaardigd, en bestempelt haar met den naam van moorden. Wij zouden met den edelen Lord, die met het oog op hetgeen hij deed, geen recht van spreken: heeft, van het zelfde gevoelen; wezen, ware het niet, dat de Boeren de Kaffers vooraf gewaarschuwd hebben, dat, mochten zij met de Engelschen gemeenezaak maken, zij krijgsgevangen gemaakt, onmiddellijk zouden gefusilleerd worden. Kritzinger, de aanvoerder der Boeren in do Kaapkolonie, heeft in dienzelfden geest aan French géschreven. Al de inboorlingen zoo schrijft hij die in Britschen dienst zijn, zullen, hetzij zij gewapend, hetzij zij ongewapend in zijn handen mochten vallen, door hem onverbiddelijk worden doodgeschoten. Nu mogen de Engelsche bladen op boog bevel vuur en vlam spuwen, dat de Boeren in hun noodtoestand tot dit middel van zelfverdediging hun toevlucht nemen, dit hondengeblaf zal de Boeren niet verschrikken noch hen weerhouden dat te doen, wat in hun positie alleszins ge wettigd is. Bovendien weet men, hoe do Engelschen met de Kaapsche Hollanders handelen, die door de willekeur, waarmede de Engelsche militairen in de Kaapkolonie optreden, tot vertwijfeling gebracht, in opstand zijn gekomen, en in grooten getale de zijde van hun stamverwanten gekozen hebben. Zij hangen hen op, wanneer zij door hen over mand worden, en dwingen de Hollandsche bevolking de executies bij te wonen. Maar de Engelschen mogen zoovele galgen oprichten als zij willen, zij zullen ondervinden, dat zij daarmede den opstand niet dempen, maar veeleer zien zullen aanwakkeren. Beeds nu kan men zeggen, dat de Kaapkolonie het brandpunt van den Zuid-Afrikaanschen oorlog geworden is. Om het aangroeiend verzet in deze kolonie te breidelen, worden allerwege blokhuizen gebouwd. Zelfs zullen binnenkort 20000 man uit den Transvaal en Oranje- Vrijstaat door Lord Kitchener naar de Kaap kolonie gezonden worden. Een bewijs, dat daar de toestand voor de Engelschen zeer ernstig is. 1500 Boeren van het Ermelo-commando zijn met twee kanonnen het Portugeesche grondgebied binnengedrongenen rukken voorwaarts in de richting naar Komatipoort. "Wanneer zij niet op hun schreden terug- keeren, of de wapenen neerleggen, is er een botsing te verwachten met do hun te gemoet gezondene Portugeesche troepen. Wanneer de Boeren de kans schoon mochten zien aan de Portugeezon een nederlaag toe te brengen, en zich van Komatipoort meester te maken, zouden zij volkomen in hun recht zijn, wanneer zij van de gelegenheid gebruik maakten, want Portugal heeft, toen de Engel schen vorderingen maakten, die neutraliteit jegens de Boeren met voeten getreden. Het Engelsche Lagerhuis heeft aan den schatrijken Maarschalk Boberts tot belooning voor zijn barbaarsche methode door het ver branden der Boerenhoeven het einde van den oorlog te bespoedigen 400,000 pd. st. uit 's-rijks schatkist toegestaan. De volkeren mogen uit dit besluit de wijze les putten, dat alleen de hooggeplaatsten uit een oorlog voordeel weten te trekken, maar dat de strijders zelve, die het geluk hebben behouden uit den strijd te komen, slechts met chocolade en lintjes worden afgescheept. Het Parlements besluit is niet zonder heftige oppositie van de zijde der Ieren en radicalen genomen. Terwijl Minister Balfour Lord Boberts tot de sterren verhief en Campbell Bannerman, een modderaar en schipperaar van het zuiverste water, de regeeringsvoordracht verdedigde, takelde de Ier Dillon Lord Boberts' hoog opgevijzelde verdiensten af. Hij stond er over verbaasd, dat men iemand, die met 250,000 geoefende Engelsche soldaten tegen een 15000 onge disciplineerde Boeren streed, op één lijn stelde met Wellington, Nelson en andere beroemde veldheeren, die door de natie in contanten bewonderd waren. Hij was van oordeel, dat Lord Boberts den oorlog met groote on- menachelijkheid gevoerd heeft, en de rechts regelen, waardoor beschaafde volken in den strijd beheerscht worden, schandelijk heeft geschonden. Bovendien was de oorlog naar zijn meening uit een militair oogpunt geen succès, en uit een politiek oogpunt een jammerlijke misslag. Vooral veroordeelde hij Lord Boberts, omdat deze de verfoeilijke rol van den militairen politicus gespeeld heeft. Dat is taal, waarvan de groote kracht om haar treffende waarheden door allo recht schapene mannen en vrouwen diep moet gevoeld worden, dat is taal, waarbij de door haar brutaliteit zich kenmerkende redevoering van het slangenmensch, Lord Chamberlain, zoo erbarmelijk afsteekt. Deze durfde namelijk met een stalen gezicht te zeggen, dat de oorlog gekomen was in een stadium van rooverij en mishandeling, en dat om die reden aan de politiek van verkeerd begrepen zacht moedigheid een einde zal gemaakt worden. God bétèr't! dé aartsschelm Chamberlain waagt in hét Britsche Lagerhuis ten aanhoore als het ware van het geheele menschdom, dat hem verfoeit, te spreken van rooverij en mishandeling, waaraan zich de Boeren zouden schuldig maken, en van de zachtmoedigheid en lankmoedigheid der Eogelschon. Alsof do wereld niet weet, dat overal in Transvaal en in den Oranje-Vrijstaat doör de Engelsche soldaten stelselmatig de hoeven zijn leeg geplunderd, de paarden en het vee uit de stallen en van de weiden zijn weggehaald, en al wat niet medegenomen kon worden, aan de vernietiging is prijsgegeven. Alsof de wereld niet weet, op welk een moorddadige wijze de beruchte lanciers bij Elandslaagte zijn te werk gegaan, hoe wreed de arme krijgsgevangenen naar ongezonde, veraf- gelegene eilanden zijn weggevoerd, en op wat een menschonteerende manier vrouwen en kinderen in slecht ingerichte kampen worden gevangen gehouden, aan ontbering en ellende zoodanig ten prooi, dat zeer velen een vroeg- tijdigen dood stierven. Wij zijn geen voor standers van de doodstraf, maar in dit exceptioneele geval zou uit onze ziel een juichtoon opgaan, wanneer dien brutalen leugenaar, die de feiten zoo schandelijk ver draait, voor altijd de mond werd gesnoerd. Chamberlain deelde aun de slaafsche volks vertegenwoordiging ook mede, dat Lord Kitchener de opdracht had ontvangen aan Kritzinger te doen weten, dat, wanneer de Kaffers gefueileerd zouden worden, zij, op wier bevel dit geschiedde, zouden worden opgehangen. Nu, die bedreiging van weer wraak, zal Kritzinger geen vrees aanjagen. De Boeren zullen, zooals de Ier Bedmond zoo juist opmerkte, doorvechten, totdat 'zij zich hebben vrijgevochten. Hij smeekte ondor levendigen bijval der Ieren Gods zogen af voor de zegepraal der Boeren. De vorige week, toen de telegraaf ons seinde van het tumult in de Belgische Kamer, meenden wij, dat de oorzaak er van lag in de weigering der Begeering het enkelvoudig kiesrecht toe te staan. Dié meening is ons later gebleken een dwaling te zijn geweest. Het kabaal had zijn aanleiding in het besluit der rechterzijde de vacantio niet te doen beginnen, voordat de legerwet was afgehandeld. Hierop deed de linkerzijde een voorstel tot verdaging van de zitting. De President" weigerde dit voorst#! in behandeling te nemen, en gaf het woord aan den Minister Liebaert. Nauwelijks begon dezo te spreken, of het lieve leventje, dat wij in ons vorig Overzicht geschetst hebben, begon, en duurde totdat deze zijn rede, waarvan natuurlijk niemand een woord verstond, had ten einde gebracht. Alle Duitsche soldaten, die het vorig jaar aan de verdediging der legatiegebouwen to Peking hebben deelgenomen, zijn tot onder officier bevorderd. Of deze promotie in ver houding staat tot de gewichtige dienBton, die zij aan het vaderland bewezen hebben, en tot het groote levensgevaar, waaraan zij bloot stonden, meenen wij te mogen betwijfelen. Oe Transvaalsoh-Engelsohe oorlog» Londen, 6 Aug. Aangaande de achter- volging van commandant Viljoen door generaal "Walter Kitchener, wordt van Zondag uit Pretoria gemeld, dat aan de zijde der Boeren al het mogelijke werd beproefd om de achter volging af te schudden, wat hun evenwel niot gelukte. Nabij Olifantsrivierten noorden van Middelburg, slaagde een gedeelte der Engelsche strijdmacht (manschappen van het 18de reg. huzaren) er in, de Boeren in een dicht bosch tot staan te brengen en met dé bajonet op het geweer werd op do Boeren aangetrokken, met het gevolg, dat dezen al spoedig alle verzot staakten, waarbij 12 Boeren buiten gevecht werden gesteld. Amerika. De groote stad Chicago schijnt niet ver meer af te wezen van een bankroet. Leenen wil niemand haar meer en nu worden de ambtenaren niet meer betaald, vervuilen de straten, vervallen de bruggen enz. Do burgemeester wijt den geldnood aan de belasting-ontduikingen der gegoeden, maar deze beweren dat er geld genoeg in kas is geweest en kon zjjn, wanneer de ambt naren slechts hunne handen thuishielden. Engeland. Wat Engeland in het jaar 1902 staat te wachten, is aan do Daily Express voorspeld door een ziener, die aanspraak maakt op don naam van den echten Old Moore. De man heeft zich doen kennen als een echten Januari zal een slechte maand zijn, beweert hij, maar Februari zal rijk zijn in belangrijke hervormingen. In Maart zullen de vijanden van Engeland onderworpen zijn, maar in April komt de nieuwe maan in conjunctie met Mars, den God van den oorlog de man bedoelt natuurlijk de planeet waaruit hij afleidt een oorlog op zee, waarin oorlogsschepen zullen worden vernield bij de verdediging van Engeland's eer. Echter zal de handel zich dan nog uitbreiden en komt een bloeitijd voor de sohouwburgen aan. In Juni moet een gekroond hoofd gehoor zamen aan »de groote wet van de vergankelijk heid en het verval". Maar Augustus zal de kroon spannen. Bedrog zal allerwegen beerschen, de monarchie zal aangerand worden, zedelijk verval en wanordelijkheid zullen het gevolg zijn van de vrijheid aan het opkomend geslacht gelaten. De toestand der Britsche geldmiddelen zal onbevredigend worden, de handel verminderen, in Indië en China zullen opstanden uitbreken en in de Kaapkolonie moeilijkheden rijzon. Dit zijn alle groote gebeurtenissen, maar de ziener heeft bovendien over de maanden van het jaar verdeeld een reeks akeligheden, als: werkstakingen, overstroomingen, samen zweringen, schipbreuken, roodvonk, typhus- en pest-epidemieën en gebrek aan geld. Als tegenhanger geeft bij een schitterend huwelijk. Londen, 7 Aug. In het Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard, dat het gevraagd crediet voor het burgerlijk bestuur van Transvaal gedeeltelijk zal worden gebruikt om de Boeren, die het Engelsch gezag aan vaarden, in staat te stellen opnieuw hunne boeven te betrekken en hun landbouwbedrijf te hervatten, terwijl een ander deel zou besteed worden tot aankoop van land, waarop vrijwilligers zich bij het einde van den oorlog kuunen nederzetten. Er bestaat geen plan om land verbeurd te verklaren. Het Lagerhuis heeft het crediet goedgekeurd met 190 tegen 59 stemmen. Griekenland. Prins Nicolaas van Griekenland, derde zoon des konings, is te Kephessia bij een vecht partij betrokken geraakt en beleedigd. Hij wandelde in den tuin van het Grand Hotel", even vóór een feestmaal, dat daar te zijner eer werd gegeven, toen opeens zijn adjudant werd aangevallen en geslagen door een ontslagen officier. In de eerste verbazing dacht niemand er aan, den adjudant, dien de aanvaller bij de keel hield, te bevrijden. Maar toen schoot de prins toe en sloeg zijn wandel stok aan stukken op het hoofd van den aan valler, zoodat deze met den adjudant op den grond viel, en bracht de man toen nog met den gouden knop van zijn rotting een kleine wond aan het hoofd toe. De gewezen officier, die in beschonken toestand verkeerde, brak daarna los in een vloed van beleedigende woorden. Hij keide den stommeling" wel, die hem aanviel. Het was »niet alleen een stommeling, maar ook een lafaard". Maar by vond het toch het veiligst, zich in de verwarring uit de voeten te maken. Een uur later werd hij in hechtenis genomen en bij zal voor een krijgsraad terechtstaan. Rusland. Op het oogenblik, dat te Kroonstad een nieuwe kruiser, Keizer Alexander II" van stapel zou gelaten worden, werd een mast door een hevigen windstoot omgeworpen, met het ongelukkig gevolg, dat een aantal ernstige ongelukken plaats grepen. Twee omstanders werden gewond, doch gedood werden de kolonel der gendarmerie Pyranndoff, kapitein Popoff, nog twee genie-officieren en twee leerlingen der zeevaartschool. Frankrijk. Men heeft het in de Fransche bladon druk over de ontdekking eener internationale oplichtersbende, die met veel vernuft en met fraaie titels toegerust, overal haar slag trachtte te slaan. Dit is haar reeds bij verschillende gelegenheden aardig geluktde lijst der op gelichte personen, meest jongelui uit aanzien lijke families, die zich bij den rechter hebben aangemeld, die het onderzoek leidt, bevat o.a. die van prins Karageorgewitsj 50.000 frs. met spelen verloren, Bariatineky 60.000 frs., Bouscanoff 65.000 frs., Yan Ackenbrauch 170.000 frs. De oplichters, prinsen, graven en baronnen, meest vreemdelingen in Frankrijk, handelen j met behulp van een Belgisch bankier. Zij werkten veel op badplaatsen, o. a. ook te j Scheveningen en in nachtsocicteiten, en als ze bevreesd waren voor de onbescheidenheden der politie staken ze aan boord van hun jacht vWestermine", dat nu op de Nederlandsche kusten moet kruisen, in zee. Do oplichters liepen in de val bij de rennen te Colombes op 22 Mei, waar zij met de valsche papieren van een slecht paard, »Colimacon", een goed lieten winnen. Uit het een volgde het ander en bij huiszoeking kwam van alles aan het lichtvalsche kaarten enz. Een deel van het gezelschap vertoeft, na het gebeurde bij de rennen in Abessinië, waar zij aan het hof van den Negus welkom schijnen te zijn en waar het meerendeel hunner de fraaie prinsen- en graventitels heeft opgeraapt. Een der hoofdmannen, een zekere Hareboudt, een Belg, moet dit gevlougeld woord hebben geplaatst»Ik heb eene voldoende oefenschool doorloopen om baas van do wereld te worden" hij is het, die zich aan boord bevindt van de r> Westermine". Parijs, 6 Aug. Het gerueht loopt, dat de Engelsche regeering kortelings, door middel van haar vertegenwoordigers in den vreemde, j er bij de mogendheden op heeft doen aan dringen, dat de Boeren niet meer erkend zouden worden als volk. I Betoogd word daarbij, dat de oorlog met de Zuid-Afrikaansche Bepublieken feitelijk geëindigd is sinds de hoofdsteden en de voor naamste steden van den Vrijstaat en van Transvaal door de Engelsohen bezet zijn waardoor de inlijving, naar zij betoogden, een voldongen feit zou wezen, terwijl wat op het oogenblik door de Engelsche troepen verricht wordt, niets meer zou zijn dan een politiedienst tegenover de roovende en plun derende benden. De Engelsche regeering schijnt hierbij rekening te hebben gehouden met de uit werking der telegrammendoor generaal Kitchener op bevel afgezonden en behelzende de verklaring, dat de Boeren de in Engel schen dienst zijnde inboorlingen doodschoten. De Engelsche vertegenwoordigers verkregen evenwol de overtuiging, dat de kabinetten een dergelyk optreden van de zijde der Boeren'"geenszins beschouwden als een on wettige handelwijze, doch als een gewoon oorlogsfeit. Duitschland. Keizerin Friedrieh. i* De dood heeft Maandagavond een einde gemaakt aan het lijden van keizerin Frie drieh. Do nierkwaal, die haar gestel langzaam had ondermijnd, deed in de laatste weken haren terugslag gevoelen op andere, edeler organen en zoo naderde het einde snel. De Keizer is nog bijtijds in het vaderland terug kunnen keeren om op Friedrichshof bij het sterfbed van zijne moeder aanwezig te kunnen zijn. Victoria Adelaide Marie Louise was den 21 sten November 1840 in het Buckingham- paleis als oudste kiod van koningin Victoria geboren. In het najaar van 1855 kwam op Balmoral haar verloving met prins Friedrieh Wilhelm van Pruisen tot stand, en in 1858 werd het huwelijk te Londen voltrokken. Na den dood van haren gemaal (15 Juni 1888) nam zij den naam van keizerin Frie drieh aan en vertoefde zij meestal op het kasteel Friedrichshof bij Kronberg. Keizerin Friedrieh, die zelf veel aan beeldhouwen en schilderen heeft gedaan, heeft, zoolang haar gezondheid het toeliet, veel belangstelling getoond voor Duitsche kunstenaars en hun werk en de kunst naar haar beste weten trachten te bevorderen. Maar ook voor lief dadige werken heeft zij veel over gehad. In de politiek heeft zij als keizerin, wegens het korte regeeringstijdperk van haren man, geen groote rol kunnen spelen. Waren de omstandigheden echter anders geweest, dan zou zij waarschijnlijk evengoed getracht heb ben invloed op politieke aangelegenheden te oefenen als haar voorgangsterkeizerin Augusta. Evenals deze laatste is zij, als kroonprinses, dikwijls ijverig in de weer ge weest om Bismarck's plannen heimelijk te dwarsboomen. Bij een zekere gelegenheid erkende Bis marck tegenover Busch dat de kroonprinses een handige vrouw was, »maar handig naar de manier van vrouwen." »Zij kan", zoo ver volgde hij, »haar gevoelens niet verbergen, of ten minste niet altoos. Ik heb haar vele tranen gekost en zij kon niet verhelen hoe boos zij op mij was na de inlijvingen (van Sleeswijk en Hannover). Zij kon my haast niet zien, maar nu is het wat beter. Zij vroeg mij eens om haar een glas water te brengen, en toen ik het haar aanreikte, zeide zij tegen een hofdame, die naast haar zat: »Hy heeft mij even vele tranen gekost als er water is in dit glas". Berlijn, 5 Aug. De strenge afsluiting, in den laatsten tijd, van het paleis te Kron berg, geschiedde op persoonlijk verlangen van keizerin Friedrieh, die lichamelijk hard achter uitgegaan, weemoedig had opgemerkt: »de buitenwereld behoeft niet te zien, hoe zeer ik lijd. Ik wil in mijn ongeluk niet beklaagd worden". In de laatste dagen verloor de zieke af en toe haar bewustzijn, maar kwam telkens weer tot volle bewustzijn terug. Toen van morgen vroeg de Keizer uit Homburg troepen ontbood en de absolute afzetting van het paleis beval, terwijl de Engelsche geeste lijke, Comeron Wallor, in vliegende haast naar het paleis werd opontboden, om de stervende een laatste troostwoord toe te spreken, wist ook daardoor de buitenwereld, dat het einde van het vreesolijk lijden voor de zieke was gekomen. Om 10 minuten vóór half zeven van avond verloste de dood de keizerin uit haar lijden, dat uit dezelfde kwaal moet zijn voortgekomen, als vroeger haar overleden gemaal heeft gehad. Berlijn, 6 Aug. Aangaande de samenkomst tusschen keizer Wilhelm en czaar Nicolaas op de reede van Dantzig, wordt nader gemeld, dat de keizer zich den lOden September te Pillau, in de haven van Koningsbergen, zal inschepen met bestemming naar Dantzig, waar een machtig Duitsch eskader bijeengebracht zal worden. Denzelfden dag zal czaar Nicolaas op de reede van Dantzig aankomen aan boord van de Pool ster". Aan boord van de »Hohen- zollern", het jacht van den Duitechen keizer, zou dan de ontmoeting plaats vinden tusschen de beide vorBten en aan boord van dit vaar- I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1