Dinsdag 6 Augustus 1901. (Z ierik.zeesclie Couran t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. STROOHOEDEN, Kermis te Zierikzee. VLOEDPLANKEN. EERETEEKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7572. DirecteurA. 3". DE LOOSSE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adrertentiënvan 13 regel» 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 1—5 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Poststraat C 103, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de gewone jaarmarkt of kermis alhier zal aan vangen Maandag den 2 September «3.It. en elf dagen zal duren; dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen, enz. moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór den 26 Augustus e.k., in te zenden bij den Marktmeester, den heer H. VAN DIJKE Jz. en dat geen hardloopers, kwakzalvers, planeetlezers, horoscooptrekkers, rijfelaars, loterijkramers, dobbelaars, berenleiders en houders van draai- en werpborden op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee, den 5 Augustus 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot lielpez* bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zjjn de navolgende beloo ningen verbonden: bij liooge vloeden f 0,50 per uur, en bij schouwing^ f 0.25 per uur. Nadere inlichtingen zijn bij den Gemeentebouwmeester te bekomen. Zierikzee, den 5 Augustus 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. voor oorvollen lanffdurifjon en werkelijken dienst b\j cle Schuttery. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie van 19 Januari 1852 (Prov. blad No. 11), in verband met Z. M. besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad No. 149), houdende Instelling van een Eereteeken voor eervollen langdurigen en wer- kelijken dienst bij de Schutterijen; Roepen bij deze op, de leden der Schutterij dezer gemeente, die in de termen van voornoemd besluit ver- keeren en het Eereteeken verlangen, om zich vóór den 15den Augustus e.k., met overlegging van dienst staten, ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Zierikzee, den 5 Augustus 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Is het gewenscht, dat een Burge meester Raadslid is? In één der gemeenten van ons eiland Schouwen-Duiveland werd onlangs een Burge meester, wiens naam en standplaats wij niet zullen vermelden, omdat zij tot de kwestie zelve, die wij wenschen te behandelen, niets afdoen, tot lid van den Gemeenteraad benoemd. Naar aanleiding van die benoeming, die geen op zichzelf staand geval is, want in tal van gemeenten is de burgemeester tevens de gekozen volksvertegenwoordiger van de burgerij, zoodat hij in den Raad niet alleen advies, maar ook stem kan uitbrengen, is bij ons de vraag gerezen, of het in het algemeen wel gewenscht is, dat een Burgemeester tegelijkertijd Raadslid is. Blijkens art. 36 der Gemeentewet, dat luidt: «De Burgemeester is Voorzitter van den Raad, en heeft daarin, zoo hij geen lid is, een raadgevende stem", heeft onze wetgever tegen de combinatie van de burgemeesterlijke waardigheid en de functie van Raadslid geen bezwaar. En toch, in weerwil dat de wet die com binatie toelaat, komt zij ons om de volgende redenen minder gewenscht voor. In de allereerste plaats is de Burgemeester het hoofd van de gemeente, de Burgervader, gelijk hij door het volk genoemd wordt. Als zoodanig moet hij staan boven de partijen. Wordt hij nu door een partijgroep tot Raadslid gekozen, dan komt hij in den Raad in een tweeslachtige positie te staan. Als hoofd der gemeente moet hij letten op aller belangen, als raadslid dient hij rekening te houden met de denkbeelden van de partij, door wie hij is afgevaardigd. En bij dien tweestrijd zal het allicht voorkomen, dat de plichten van den partijman bij hem zwaarder zullen wegen dan die van het gemeentehoofd. Nu kan het ook gebeuren, dat alle partijen in een gemeente, zonder te letten op de beginselen, die haar onderling verdeelen, eenparig besluiten den Burgemeester tot Raadslid te candideeren. Maar ook in dat geval zal bij belangrijke principiëele kwestiën het Raadslid-Burgemeester bij het uitbrengen van zijn Btem in den regel partij kiezen voor die groep, tot welke hij krachtens zijn beginselen behoort. In het belang dus van een onpartijdige vervulling van zij a ambt is het raadzaam, dat een Burgemeester niet tegelijkertijd is Raadslid. Nog een ander, niet minder gewichtig motief, pleit voor onze uitspraak in deze kwestie. Elk Raadslid moet, wanneer hij zes jaren in den Raad heeft zitting gehad, aftreden. Is nu de beurt van aftreding aan het Raadslid-Burgemeester, en wordt deze, om wat reden dan ook, niet herkozen, dan zoude noodzakelijk het prestige, dat de Burgemeester aan zijn ambt ontleent, aan merkelijk schade lijden. Niet weinigen toch zouden het gevoelen zijn toegedaan, dat de Burgemeester, die bij de stembus de neder laag lijdt, het vertrouwen der meerderheid van de burgerij niet bezit, en daardoor in een eenigszins scheeve positie geraakt. En alhoewel wij dit niet geheel beamen, zoo staat het toch bij ons vast, dat door een niet-herkiezing als Raadslid aan het burge meesterlijk gezag in meer of mindere mate afbreuk wordt gedaan. Dit klemt te meer, wanneer men bedenkt, dat de Burgemeester niet alleen is het hoofd der gemeente, maar ook de vertegenwoordiger der Koningin. Hij staat tot het hoogste gezag in het rijk in een gelijksoortige verhouding als de Commissaris der Koningin. Een argument, dat ook tegen de combinatie pleit, ontleenen wij aan de wet zelve, en wel aan art. 70 der Gemeentewet, dat den burge meester den plicht oplegt om een Raadsbesluit, dat naar zijn oordeel als strijdig met de wet of het algemeen belang door de Koningin kan worden geschorst of vernietigd, niet ten uit voer te leggen. Ilij is dus ingevolge dit artikel de controleur van den Raadhij toetst elk Raadsbesluit aan de wet of het algemeen besluit. Is het naar zijn opvatting daarmede in strijd, dan brengt hij het niet ten uitvoer, en handelt daarmede verder, zooals de Gemeentewet voorschrijft. Is nu de Burgemeester lid van den Raad, dan is hij controleur en gecontroleerde. Beide qualiteiten zijn dan in één persoon vereenigd. En het geval zoude zich kunnen voordoen, dat hij het zijn plicht acht een Raadsbesluit, tot het nemen waarvan hij als Raadslid heeft medegewerkt, op grond van art. 70 niet ten uitvoer te brengen. Dit is een anamalie. Om al deze redenen achten wij het niet gewenscht, dat een Burgemeester tevens Raadslid is. WIEUWSTIJPiaiGEiM. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. De Paris Nouvélles bevat de volgende mededeeling over den geest, die in hot Britsche leger heerscht: «Afgaande op de vergeefache pogingen, tot nu toe door de Engelschen in het werk gesteld en de ongelooflijke levenskracht der Boeren, gaat men zich afvragen of Engeland, ten spijt van zijn buitengewone overmacht, het spel niet zal verliezen. Inderdaad beBtaan de Engelsche legers nu nog slechts uit knapen, uit straatloopers, in één woord uit de heffe de volks. Zij vechten slecht. Het zal nog enigen tijd duren en dan zullen alle goede soldaten, de Schotsche brigades bijv., dood of naar huis zijn terug- Verkenners vindt men niet meer. Do soldaten van Eduard VII begrijpen, dat, als zij met hun tienen op verkenning gaan, er acht aan de kromming van een weg vóór dat zij het weten, zullen worden neergeschoten, en daarom hebben zij geen lust meer in dat gevaarlijk baan!je. Er heerscht groote ontevredenheid. De geregelde troepen vragen met bitterheid, waarom zij minder soldij krijgen dan de koloniale, ofschoon zij toch hetzelfde werk doen. De mannen, die na afloop van hunne ver bintenis nog met dwang in dienst worden gehouden, mopperen. De officieren walgen van een oorlog, die zoo eindeloos en weinig roemvol is. De Boeren daarentegen zijn in goeden toestand. Deze lango veldtocht van 22 maanden heeft hen tot geharde krijgers gemaakt. Zij weten, dat. zij niets meer te verliezen hebben, daar men hun reeds alles ontnomen heeft. Zij weten, dat de Engelschen niet in staat zijn hen te bewïngen. Ton slotte vechten zij voor hun onafhankelijkheid". Over Scheepers' vermaard bezoek aan Murraysburg, waarbij hij met een handjevol dappere mannen de Engelschen de schande aandeed openbare kantoren in het hart der Kaapkolonie te verbranden en een stadje tot een Vrijstaatsch protectoraat te proclameeren, ondanks de 250.000 man, die Engeland in Zuid-Afrike beschikbaar heeft, over dat kost- baar bezoek vinden wij de volgende bizonder- heden, ontleend aan het verhaal van een ooggetuige Op Zaterdag 6 Juli, omstreeks 10 ure, terwijl de afdeelingsraad zitting hield, reed kommandant Scheepers met 22 man de stad binnen en begaf zich terstond nqar den magistraat met één zijner officieren, luitenant Luyt. Scheepers gaf den magistraat kennis, dut, daar de Britsche regeering niets wilde doen voor Murraysburg, hij gekomen was om het in bezit te nemen en de publieke kantoren af te branden, er bijvoegende«Ik heb op 27 Juni den heer van Oudtshoorn gezegd, dat, als de Britten de stad niet van voorraad of van garnizoen voorzagen, ik komen zou om de publieke kantoren in brand te steken". Ook zeide Scheepers den magistraat, dat hij binnen 24 uren de stad uit moest. Hij liet den magistraat en diens klerk toe. om den inhoud der twee brandkasten in zijn geheel en heel wat boeken en papieren mee te nemen. Hij kommandeerde een cyclostyle van den magistraat, die hij bezigde om er kopieën van zijn proklamatie mee af te drukken en bekwam ook een zak van 't postkantoor, dien hij met schrijfbehoeften vulde. De republikeinen braken toen het magazijn open, dat tot de openbare gebouwen behoort en waar ook het postkantoor is en vonden er heel wat fourage en haver, die zij tot hun gebruik namen ook in een kelder van het poetkantoor een zak met halters en zadels, dien zij meenamen. In de achterplaats waren heel wat karren en wagens, die de militairen er gelaten hadden en een er van namen zij mede, met een paar muilezels, die zij van den plaatselijken hotelhouder kommandeerden. De reBt verbrandden zij. Op den zolder boven het rechthuis waren 200 gewerenhet eigendom van ingezetenen, die zij hadden ingeleverd krachtens een militaire proklamatie. Scheepers zeide de aanwezige ingezetenen aan, dat zij hun geweren konden nemen, maar door tusschenkomst van den magistraat legden zij ze weder neer en al de geweren werden later verbrand. In een kamer van de publieke kantoren vonden de republikeinen eenige lonten en detonators, die zij wegnamen. De magistraat zeide de bevolking aan, dat zij Scheepers' proklamatie niet als geldig moest erkennen en doorgaan met de bewegingen der republikeinen te rapporteeren en zoo dezen hun huizen verbrandden zouden zij vergoeding krijgen. Scheepers ontbood den heer Sharwood en ook den heer Innes, een agent en secretaris van den afdeelingsraad, en gaf hun te kennen dat hij hun een uur gaf om al hun goederen uit hun huizen te verwijderen, daar hij deze ging in brand steken. Zij brachten bijna al hun meubelen er uit, maar de heer Sharwood kon niets uit zijn winkel meenemen, daar hij hiertoe den tijd niet had. In minder dan een uur sedert Scheepers hun had aangezegd om hun goederen weg te nemen, werden Shar- wood's winkel en huis in brand gestoken en binnen een uur daarna ook dat van Innes. Omstreeks half vjjf stak men in brand de publieke kantoren, daaronder het postkantoor, dat van den hoofddiender en een klein huisje met twee kamers bij de dienders in gebruik alles werd afgebrand. Zekere Williams werd op last van Scheepers dien namiddag in hechtenis genomen en in den tronk gezet, en Scheepers dreigde ook zijn huis in brand te steken, maar vernemende dat het aan zekeren Burger alhier toebehoorde, gaf hij aan zijn dreigement geen gevolg. Zondagmorgen werd Williams losgelaten en door Scheepers geraden terstond met zijn gezin Murraysburg te ver laten. Zondagmorgen vroeg zochten de republikeinen overal in de stad naar den heer Innes, maar deze was den avond te voren net naar Nelspoort vertrokken, zoodat zij hem niet vonden. Scheepers, die zelf met zijn meeste man schappen op Zondag 7 dezer vertrok, liet luitenant Luyt met eenige der zijnen achter om voor de stad te zorgen, en ging naar de plaats van het parlementslid Herholdt, die hij ook heeft afgebrand. Er heerschte heel wat vreugde bij een deel der stadsbevolking over het verbranden der openbare kantoren en andere gebouwen, en althans één danspartij heeft dien avond ter eere van het gebeurde plaats gehad, die door Scheepers zelf werd bijgewoond. De proclamatie van Scheepers luidde als volgt Kennisgeving, 6 Juli. Hierbij zij kennis gegeven aan alle veldkornets en ingezetenen van het district Murraysburg, dat, daar er in het district geen bescherming of regeering is, niemand eenige inlichting mag verstrekken aan de Britsche autoriteiten over de macht der republikeinen en hun bewegingen, zullende de huizen van hen die hiertegen zondigen verbrand worden, en zij zelve met hun vee enz. naar 't naaste militaire station moeten gaan. Amerika. Valparaiso, 2 Aug. Uit Nederland zijn deskundigen voor den havenaanleg aangekomen. De regeering heeft hun opgedragen, dadelijk rapport uit te brengen over acht plannen die voor de nieuwe haven van Valparaiso zijn ingekomen; het rapport zal aan het Congres voorgelegd worden. Ook zullen zij hun meening moeten uiten over den ontworpen onderzeeschen kabel naar de straat van Te New-York is dezer dagen in den ouderdom van 68 jaren overleden de millionnair, sportsman en tabakekoning Pierre Lorillard. De grondslag van het enorm vermogen der familie Lorillard werd door den grootvader van den overledene gelegd, die uit Frankrijk naar de Yereenigde Staten verhuisde en het fabriceeren van snuiftabak begon. Onder zijn zonen breidde de zaak zich geweldig uit en hij liet zijn vijf kinderen een zaak achter, die een waarde had van 12 millioen gulden. Pierre kooht zijn broeder uit de zaak en vergrootte deze door de fabricatie van sigaretten en pruimtabak. In 4898 vereenigde de P. Lorillard-Com- pany zich met andere pruimtabak-fabrieken tot de Continental Tobacco Company en in Juni van het volgende jaar trok Pierre- Lorillard zich uit de zaak terug. De overledene speelde een groote rol in maatschappelijke en sportkringen. Nadat hij met een beroemde schoonheid was getrouwd, liet hij te New-York een prachtig paleis zetten, waarin hij fabelachtige feesten gaf, die zelfs het dagelij ksch gesprek van de «400" uitmaakten. Later liet hij te New-York het bekende paleis «The Breakers" bouwen, dat hij aan Vanderbilt verkocht. Hij was de grondlegger van de millionnairs- kolonie Tuxedo" in den staat New-York, waar hij verscheidene duizenden H.A. voor een kolonie uitsluitend voor New-Yorksche millionnairs bestemde en daarbij geen kosten ontzag. Lorillard was een hartstochtelijk sportsman, die er trotsch op was de eerste Amerikaan te zijn, die de Engelsche Derby won en wel in 1881 met zijn tweejarig renpaard «Iroquois". Hij was verder eigenaar van de schoener «Yesta" en later van het stoomjacht «Rehda", dat oen tijdlang het prachtigste schip van do vloot der New-Yorksche jachtclubs was. Zwitserland. In een kamertje met drie bedden in het kantonnale hospitaal te Genève sliepen drie zieken. De 82-jarige Naliet was op een nacht wat onrustigdat kou een andere patient, Novel genaamd, epilepticus, niet velen; hij riep den oude toe stil te zijn, en toen dat niet gaf, bond hij hem een handdoek stijf om den hals. Zoo bleef de man kalm tot 's middagsmaar hij kwam bij en begon weer te jammeren. Novel trok den doek wat stijver aan, en zoo nog eens en nog eens, tot de oude gestikt was. De derde zieke had dat alles bijgewoond, maar niet begrepenhij dacht dat Novel Naliet telkens zoo goedig geholpen had, en dat hij daardoor kalm geworden was. En toen de politie er aan te pas kwam, zei Novel, dat hij den armen lijder alleen maar van zijn narigheid had willen afhelpen. De moordenaar is ge arresteerd. Het griezelige geval pleit niet voor hot toezicht in het kantonnale hospitaal te Genève. Oosts nrijk. Volgens krantenberichten uit Praag zijn :n dorpen daar in de buurt een veertigtal j menschen ziek geworden door hot gebruik van met arsenicum vergiftigd brood. Een bakkersgezel, die verdacht wordt het brood op deze noodlottige wijze bereid te hebben, is in hechtenis genomen. Engeland. Toen, lang geleden, de familie van den Amerikaanschen millionnair Carnegie uit Dun fermline, in Schotland, naar Amerika vertrok, leende Carnegie's moeder 11 schilling van eene vriendin, als bijdrage in de reiskosten. Dat geleende geld werd nooit teruggegeven. Maar onlangs herinnerde iemand den schat rijken «IJzerkoning" daaraan. De vrouw, die het geld leende, is dood; maar er leven twee dochters van haar. De eene is de vrouw van een schrijnwerker, de ander winkeljuffrouw te Edinburgh. De heer Carnegie heeft nu aan die dochters van de vriendin zijner moeder een bezoek gebracht om haar te danken voor de vrien delijkheid harer moeder, en hij betaalde haar niet alleen het geleende geld met interest op interest terug, maar schonk ook aan beiden een som gelds, groot genoeg om ze voor goed uit de zorgen te helpen. De melk te Londen is zoo schaarsch, dat de volgende week de prijs met een stuiver per kan zal worden verhoogd. Frankrijk. Parijs, 2 Aug. De Monde économique schrijft: Het plan om kaperschepen tegen Engeland uit te rusten, is nog besproken, deze week. Het is echter niet waar, dat men voornemens zou zijn, Engelsche koopvaarders aan te vallen zonder waarschuwing. Een bepaling in de overeenkomst die aangegaan zal worden zegt dat de handel der onzijdige mogendheden gewaarschuwd moet worden voor het gevaar dat de Engelsche schepen zullen loopen, maar de schepen die in de vaart zijn op het oogonblik dat die waar schuwing verspreid wordt, zullen niet lastig gevallen worden. Het is onjuist dat president Krüger reeds geantwoord heeft op het voorstel. Dat zal hem pas in de volgende week voorgelegd worden. Duitschland. Berlijn, 3 Aug. De Keizer ziet van zijn voornemen om de feestelijkheden in Embden, Cuxhaven, Hamburg en Wilhelmshaven bij te wonen af, wegens de slechte tijdingen die uit Friedrichshof over den toestand der Keizerin-Weduwe komen. Vermoedelijk zal bij de feesten de kroon prins als plaatsvervanger optreden. Te Gladbach heerscht onder de kinderen een epidemische haarziekte, trichophytie ge- heeten. De ziekte neemt een grootere uit breiding aan, dan men vermoed had. De jongensklassen der volksscholen in Lürrep zijn tijdelijk ontbonden. De ziekte begint met het feit, dat op enkele plaatsen het haar uitvalt. Deze plaatsen nemen spoedig in j aantal toe. Voor de genezing der ziekte zijn vele maanden noodig. Nederland. Sittard, 3 Aug. Dezer dagen kreeg de herbergier Schulpen, op den Rijksweg alhier, bezoek van een vrouw en een circa 5- a 6-jarig meisje, vermoedelijk haar dochtertje. Na iets gebruikt te hebben, wendde de vrouw voor, even een boodschap in Sittard te moeten afleggen en verzocht het meisje zoolang bij S. op haar te wachten. Tot heden is evenwel de moeder niet teruggekeerd, om haar dochtertje af te halen. Bij onderzoek bleek de kleine een brief in haar hand te hebben, waarin de moeder mededeelde, dat zij door armoede niet meer in staat was haar kindje op te voeden en zij van haar hart een steen moest maken en de kleine bij vreemden achterlaten. Tevens werd verzocht voor de kleine goed te willen zorgen. Het meisje spreekt Fransch en Vlaamsch en voor zoover men van baar heeft kunnen te weten komen, zou zij afkomstig zijn van Tilleur bij Seraing, België, ten minste met deze plaatsen schijnt ze eenigszins bekend te wezen. De politie, die onmiddellijk met dit geval is in kennis gesteld, doet ijverige pogingen om de moeder op te sporen en hoopt door de mededeeling der kleine hierin ook te slagen. Hilversum, 3 Aug. President Krüger is te half één hier per rijtuig van Utrecht teruggekeerd, na hedenmorgen per Staatsspoor uit 's-Gravonbage te zijn vertrokken. De President was vergezeld van de heeren dr. Ileymans en Eloff.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1