Zaterdag 3 Augustas 1901. ierikzeesche Courant), 57ste JAARGANG. No. 7571. RECLAMES. J. DE GRAAF Gz. UITVERKOOP. AFKONDIGING. AFKONDIGING. HIEUWSTIJPIilGEIL Uit Stad en Provincis. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,G0. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Dlreoteur I A. T. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regel» 30 Ct«. meerdere regel» 10 Cta.kunnen uiterlijk tot de» Maandag», WoenBdags en Vrijdag» middag» 12 ure bezorgd worden. firoote letter vmrit naar plaatiruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 ets. Elke regel meer lö ets. Zie Advertentie, De Drukkerij van R. W. J. 0CI1T- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, als: VisitekaartjesIluwelijkskaarten, Nota's, Kwitantièn, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de 2e helft der maand Juli 1901. 4. Anna de Vos, Rotterdam. 2. J. v. Woerkom, 3. L. v. d. Hoek Cl, Rotterdam. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de Personeele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 4901 ('2e kwartaal), No. 6, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invorderingen dat ieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 2 Augustus 4901. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. schermen. De Britsche troepen in de Kaapkolonie verrichten bijna uitsluitend garnizoensdienst, zoodat de Boeren ongehinderd het platteland afloopen. De schade, aldus aan de Kaapkolonie toegebracht, zal wel dubbel zooveel blijken te bedragen als Balfour geraamd heeft. Brussel, 40 Juli. De Petit Bleu schrijft: Wij meenon- te kunnen verzekeren, dat er een nieuwe poging gedaan is bjj president Krüger om hem kaapbrieven te laten uit vaardigen tegen de Engelsche koopvaardijvloot, maar dat die poging evenals de vorige mislukt is. Krüger én zijn raadslieden weigeren uit menschlievendheid, en omdat zij zich het recht daartoe niet toekennen. Alleen het uitvoerend bewind van Transvaal zou bij machte zijn, dergelijke brieven uit te geven. De ontwerpers van het plan moeten echter besloten hebben, het op eigen verantwoordelijk heid ten uitvoer te leggen, zij bezitten geld en middelen genoeg. Amerika. De justitie van Chicago moet een bond van geneeskundigen op het spoor zijn gekomen, wier doel was tegen hoogo betaling gezonde personen, wier verwijdering gewenscht word geacht, te doen plaatsen in krankzinnigen gestichten. De inkomsten van den bond werden onder de aangesloten doctoren verdeeld. In het krankzinnigengesticht te Indianapolis heeft men reeds 79 slachtoffers van deze onmenschen Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belusting op bedrijfs- eu andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 4901/1902, No. 2, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 2 Augustus 4904. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 31 Juli. De geruchtendat Kitchener het opperbevelhebberschap over de strijdmacht in Zuid-Afrika zal neerleggen en naar Engeland zal terugkeeren, houden aan. Als zijn opvolger wordt nu weer genoemd sir Red vers Bóller. Het gerucht gaat, dat de hertog van Connaught naar het opperbevel- hebborschap dingt. In een vergadering van de Iersch- nationolisti8che partij is besloten, aan president Krüger een telegram van rouwbeklag te zonden met het overlijden zijner echtgenoote. Het heet, dat lord Kitchener in een rapport aan Brodrick, den minister van oorlog, er zich over beklaagt, dat een deel van de nieuwe yeomanry-contingenton onvoldoende geoefend in Zuid-Afrika aankomen en opnieuw geoefend moeten worden. Uit Johannesburg wordt gemeld In de mijnen aan den Rand, waarin gewerkt wordt, vreest men voor een werkstaking onder de blanke arbeiders, wier dagloon is verminderd tot 5 shillings. Lourenzo Marquez, 31 Juli. Een Boeren- commando met 2 kanonnen is het Portugeesche grondgebied binnengetrokken en kampeert thans te Guanetz. 500 man Portugeesche troepen bevinden zich daar reeds. Hedenmorgen is van hier artillerie vertrokken. Er zullen nog 300 man met spoed derwaarts gezonden worden, tenzij de Boeren zich voor dien tijd overgeven. De Daily Mail hoeft uit Kaapstad een zwartgalligen brief ontvangen. De schrijver erkent, dat de Kaapkolonie langzamerhand do streek wordt waar de beslissende strijd moet gestreden worden. Het staat vast dat de invallers tegenwoordig aanzienlijke ver sterking krijgen: sommige districten leveren wel 200 recruten, maar volgens den corres pondent weigeren deze laatston, mee te vechten, zij willen alleen plunderen en de Boerenstrijders moeten hen daarbij beschermen. Intusschen neemt het gevoel van onveiligheid toe: de Standard Bank vindt het noodig, al haar filialen te sluiten wanneer do overheid onbekwaam blijkt, haar bijkantoren te be- Engeland. Londen, 31 Juli. Hut Lagerhuis heeft met 281 tegen 73 stommen besloten tot de machtiging om aan generaal Roberts, voor zijne bewezen diensten in de Transvaal, 400,000 pd. st. (één millioon 200 duizend guldon) to schenken. De nationalisten en radicalen protesteerden tegen de schenking. Spanje. In de Mancha heerscht con ware sprink hanenplaag. De straten dor dorpen zijn onbegaanbaar, do huizen zijn niet te bewonen, al wat op hot veld staat wordt vernield. Tevergeefs pogen de ongelukkige boeren door groote vuren de ongure beesten te verdrijven. Er is al voor millioenen schade. Zwitserland. De buitengewone warmte heeft een zonder linge plaag in den vorm van slangon en adders over Zwitserland gebracht, wolko dieren nog nooit in zoo grooten gotalo daar te lande waren voorgekomen. Mon schrijft deze plaag toe aan het uitmoorden van ver schillende soorten vogels. Verscheidene personen zijn door slangen of adders gebetenin enkele gevallen was deze beet doodelijk. De kantonale autoriteiten geven 25 cont voor elke gedoode adder. Een vrouw in het kanton Waadtland heeft in den tijd van vier maanden niet minder dan 2000 stuks gedood. Deze adder-plaag beperkt zich tot het Zuiden van Zwitserland, in do bergstreken. Frankrijk. Drie Fransche soldaten zijn, bij do manoeuvres in hot kamp van Coetguidan, door den bliksem getroffen. Twee worden gedood, de andere was geheel verlamd. Duitschland. Er heerscht een crisis op de Duitsche geldmarkt. Eon firmant van een groote bankinstelling te Berlijn heeft zelfmoord gepleegd. Een andere financierde heer Leo Hanan, was lange jaren een van de vermetelste- en golukkigste speculanten van de Berlijnsche Beurs, zoodat in den bloeitijd der industrie zijn vermogen tusschen de 15 en 20 millioen mark geschat werd. Maar even snel als het aangroeide, is het weer verloren gegaan en nu zit hij met een tekort van twee millioen. Een derde geldman is met de noorderzon vertrokken, met achter lating van vele sohuldeischers en 'n tekort van 'n millioen of tien. Er heerscht een zenuwachtige stemming op de Beurs te Berlijn. I De Duitsche finantiëele crisis heeft ook een nootlottigen invloed op de industrie iu Frankenland. De fabrieken sturen in massa hun werklieden weg en in vele huisgezinnen heerscht reeds groote ellende. 1 Men weet, dat verleden jaar, toen 't in China zoo'n geweldigen oorlog dreigde te worden, die op een grooten doofpot is uit- geloopen, graaf Waldersee uit Duitschland kwam, om als wereld-maarschalk het opper bevel over de internationale niet meer vech tende troepen op zich te nemen. Wat er na zijn komst in China nog gebeurd is, daarvan hebben we niet veel vernomen, maar graaf I Waldersee keert thans terug en zal op uitermate schitterende wijze worden ontvangen. Keizer Wilhelm vaart hem tegemoet en zal hem op zijn eigen jacht naar Hamburg brengen. I Daar worden groote feeste^ voorbereid en l bij aankomst te Berlijn wacht* Waldersee op- nieuw een grootsche ontvangst. Na afloop j daarvan neemt hij een welverdiende rust, vermoeid van de expeditie, doodvermoeid van de feesten. In de pakhuizen van de tabaksfirraa i Eugen Hoffman Co., te Bremen, heeft een I brand gewoed, die nog al groote uitbreiding verkreeg en een schade van 2 millioen mark aanrichtte. I De brand ontstond op de derde verdieping van het pakhuis Deisch hoek Haschenstrasze. Om drie uur brak de brand uit en reeds om vier uur stonden twee pakhuizen in lichte laaie. Na een half uur vielen de beide voor gevels in, waarna ook de zijmuur, die het gewicht der zolderingen met de natte half verbrande tabaksbalen niet torschen kon, instortte. Door do vallende stukken muur werden twee brandweermannen zwaar gewond. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk, daar alles wat niet verbrandde ernstige waterschade leed. De pakhuizen zijn bij 28 verschillende Maatschappijen voor 2.185.000 M. wat den inhoud betreft en verder voor 67.500 M. bij de Northern Assurance Company verzekerd. De brand bleef gelukkig tot beido pak huizen beperkt; de brandweer slaagde er in het andere pakhuis voor de vlammen te sparen. Het telephonisch verkeer te Bremen onder vond eveneens nadeel van don brand, daar een telephoonrek met 120 draden naar Neustadt en vier naar Dolmenhorst, Emden en Brake, dat op de pakhuizen stond, geheel vernield werd. Te Kassei moet met Ferdinand van Bulgarije het volgende gebeurd zijn. Ilij kwam, geheel incognito, in een restaurant en vroeg den kellner hem eens te zeggen wat er goeds voorhanden was. De kollner reciteerde het menu, allerlei lekkernijen opnoemend. Is dat alles? vroeg de vorst. Een beetje verbluft aantwoorde de bediende dat do restauratie dikwerf voorname gasten had, die steeds mot de spijskaart tevreden bleken. Weet jo dan wie ik ben Neen. Ik ben de Vorst van Bulgarije, Is dat alles, antwoordde do slagvaardige kelner. Het verhaal luidt vorder dat do kellnor thans bediende van den Vorst is geworden. BelgiS. Ontploffing in een kraitmngazyn te Wettcren. Dinsdag is bovengenoemd kruitmagazijn in de lucht gesprongen. De slag was zóó hevig, dat geheel de gemeente dreunde. Vijf werklieden zjjn vrcoselijk verminkt. Drie werklieden zijn verdwenenmen denkt, dat zij door het geweld dor ontploffing in do gracht rond do kruitfabriek geslingerd zijn; wellicht zullon dezen ook onder de dooden moeten gerekend worden. De gebouwen, waarin de ontploffing plaats greep, zijn letterlijk vernield. Het zinken dak is een kwart mijl ver geslingerd. Men schat de hooveelhoid kruit, welke ontploft is, op vijf honderd kilo's. De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. Later verneemt men nog: Vier werklieden zijn gedood. Een vijfde ligt op zijn uiterste en zal den nacht niet doorbrengen. De vreeselykheid van het schouwspel bij het zicht der zwartgebrande, naakte en ver koolde lijken der ongclukkigen gaat alle menschelijke verbeelding te boven. Allen zijn gehuwd en laten vijf droeve weduwen met te zamen 31 weezen achter. De hoeveelheid gesprongen kruit bedraagt slechts 4 a 500 kilo's. De omtrek der ramp is vreeBelijk gehavend, nochtans zal de stoffelijke schade enkel een paar duizend francs beloopen. Er hadden in deze kruitfabriek reeds meermalen ontploffingen plaats. Vóór 21 jaar sprongen 25.000 kilo's poeier. Toen werden 11 werklieden gedood. In 1894 ontploften er 8000 kilo's, zonder slachtoffers te laten. De molen bevat gewoonlijk 1200 kilo's kruit; dat het gebouw alle Zaterdagen ge ledigd wordt, is oorzaak dat er zich nu slechts 300 (anderen zeggen 500) kilo's in bevonden. De koninklijke poeierfabriek werd gesticht in 1778 door een Antwerpenaar, Coopal genaamd. De fabriek werd gedurig uitgebreid en verbeterd en beslaat nu met hare bijhoorig- heden een oppervlakte van 18 hectaren. Nederland. Amsterdam, 31 Juli. Hier is weer een verschrikkelijk geval van kindermishandeling ontdekt. In de Nieuwe Kerkstraat 62 woonde drie hoog eeu zekere Lomson, een man van omstreeks 40 jaar, die samenleefde met een jonge vrouw, die een kind, een meisje van omstreeks jaar, te haren laste had. Dit kind was blijkbaar den man een doorn in 't oog en de onverlaat ontzag zioh niet het arme schaap herhaaldelijk te mishandelen, zoo erg, dat zelfs de buren zich er mede bemoeiden. De man sloeg het kind erbarmelijk en buren van den overkant moeten zelfs gezien hebben, dat de hartelooze kerel het kindje met het hoofd tegen de vensterbank beukte. De moedor vau dit kind, die zelf ook wel eens aan mishandeling van de zijde van Lemson bloot stond, liet dit gewillig toe. - Ook de laatste dagen, vertelden de buren, werd het kind weer geslagen en toen nu Maandagmiddag de vrouw met het kind op straat kwam, bemerkten de buren, dat de armpjes van het arme meisje bont en blauw waren en dat het liohaam op verscheidene plekken ernstig gewond was. Het kind werd in het Iaraëliotisch zieken huis ter verpleging opgenomen en de politie met het gebeurde iu kennis gesteld, wat ten gevolgo had, dat de man onder een grooten toeloop van volk voorloopig in arrest werd genomen. Naar men nog wist te vertellen is Lemson gehuwd en moet hij buiten Amsterdam een vrouw en vier kinderen hebben. Leiden, 1 Aug. Hedenmorgen is nabij Rijnsburg de tram van Leiden naar Katwijk en Noordwijk ontspoord. De tram moet daar om een groot blok huizen rijden, waardoor hot uitzicht geheel belemmerd wordt, en daarom moet steeds op dat punt de alarmfluit of bel worden gebezigd. Wellicht is dit nu niet, door een van den anderen kant komenden bostuurder van een paard en wagen, waarop een groot petroleumreservoir lag, opgemerkt, met het gevolg, dat die wagen werd aangereden en de koetsier van den bok geslingerd werd, waardoor hij ernstige kneuzingen bekwam. De tram zelve derailleerde, waarbij gelukkig geen verdere onheilen plaats hadden. 's-Gravenhage, 31 Juli. De heer Peter van Schaack, president der Hollandsche club te Chicago en een invloedrijk ingezetene dier stad, verblijft gedurende enkele weken in deze stad met zijn echtgenoote. De heer Van Schaack, afstammeling van Hollandsche voorouders, die in 1664 uit Amsterdam naar de stad Now-York vertrok, brengt jaarlijks een bezoek aan Holland. Door den heer Wolmarans verkreeg hij gisteren toegang tot den staatspresident Krüger, met wien hij een onderhoud had. De heer Van Schaack bracht niet alleen zijn persoonlijke hulde en die zijner echtgenoote, die hem vergezelde, maar tevens die van de Hollandsche club te Chicago, die president Krüger hooge achting toedraagt om zijn toewijding aan de zaak der vrijheid en onafhankelijkheid, die hij zoo edel dient. De heer Van Schaack heeft in zijne woning vele Boeren afgevaardigden ontvangen, die naar Amerika worden gezonden om hunne zaak, waarvoor hij zooveel gevoelt, te ver dedigen. De heer Van Schaack is vol bewondering voor de standvastigheid en toewijding van den president, toen hij sprak over de belangen in de toekomst van zijn bemind vaderland. Krüger bood bij het vertrek van den heer Van Schaack hem zijn photografisch portret met handschrift aan. President Krüger werd door den heer P. van Schaack uitgenoodigd de gast te zijn van de »Holland Society" te Chicago. De heer Krüger was zeer dankbaar voor deze uitnoodiging. President Krüger zal nog een achttal dagen hier blijven. Hij ontving in de laatste dagen bezoeken van eenige Fransche dagblad redacteurs en ook een visite van den waar- nemenden burgemeester der stad. Mr. J. H. Geertsema, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken, thans lid van de Eerste Kamer, vierde Dinsdag te Rijzenburg, iu zijn familiekring, in het volkomen genot zijner gezondheid, zijn 85sten verjaardag. 1 Aug. Het heeft Harer Majesteit der Koningin behaagd, bij besluit van 30 Juli 1901, no. 41, met ingang van 31 Juli 1901: 1°. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer mr. H. Goeman Borgesius, eervol ontslag te verleenen als Minister van Binnen landsche Zaken, met dankbetuiging voorde vele en gewichtige diensten door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen; 2°. te benoemen tot Minister van Binnen landsche Zaken den heer dr. A. Kuyper hoogleeraar aan de Vrije Univeréiteit, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Alsmede bij besluit van 30 Juli 1901, no. 42; 1®. met ingang van 1 Augustus 1901 op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren mr. W. H. de Beaufort, als Minister van Buitenlandsche Zaken; mr. P. W. A. Cort van der Linden, als Minister van Justitie; jhr. J. A. Röell, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, als Minister van Marine; mr. N. G. Pierson, als Minister van Financiën) luitenant-generaal A. Kooladjudant in buitengéwonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, als Minister van Oorlog; C. Lely, als Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid; J. T. Cremer, als Minister van Koloniën met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen; 2'. te benoemen met ingang van 1 Augustus 1901: tot Minister van Buitenlandsohe Zaken, mr. R. Melvil baron van Lynden, secretaris generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, lid van de Eerste Kamor der Staten-Generaal tot Minister van Justitie, mr» J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Marine, den gepensionneerden vice-admiraal G. Kruysoud-Minister van Marine; tot Minister van Financiën, mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Oorlog, den gepensionneerden luitenant-generaal J. W. Bergansius, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, oud-Minister van Oorlog; tot Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, mr. J. C. de Marez Oijens, adminis trateur aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid; tot Minister van Koloniën, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijckburgemeester van Amersfoort, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Botterdam, 30 Juli. Vijf jongens, bekende jeugdige dieven van 12 en 13 jaar, verblijf houdende in het logement van J. H. Ries- meijer, aan den Oppert, waren gisteren aan de Nieuwe Markt op roof uit, toen zij op de Gedempte Botersloot een 18-jarigen kantoor- looper bij de Staatsspoor gewaar worden, die een geldzakje droeg. Terwijl een der jongens tegen hem aanliep ontrukte een ander hem het geld, waarna het geheele complot aan den haal ging. Vier der verdachten zijn reeds aangehouden en op het politiebureau aan de Meermansstraat in bewaring gesteld, waar een gedeelte van het geld op hen bevonden werd. De vijfde knaap wordt opgespoord. =8 Zierikzee, 1 Aug. Heden herdenkt onze oudste stadgenoote, mej. de wed. J. Bal Van Schelven haar lOlen geboortedag. Zij geniet tot nog toe een volmaakte gezondheid en ontvangt nog gaarne bezoeken van familieleden. 2 Aug. De 43ste geboortedag van H. M. de Koningin-moeder werd heden alhier herdacht door het uitsteken der vlag van alle openbare - en zeer vele particuliere Het carillon liet zich in den namiddag hooren. Programma van het Derde Zomer- Concert, te geven door het Harmonie-Gezel schap i>Kunst en Eer", op Zondag 4 Aug. a.s., '8 avonds 8 uur, in den tuin van de Sociëteit »Ons Genoegen" alhier: 4. Adieu au 4m*, Marche Militaire, G. Mann 2. Les Triumvirs, Ouverture, L. Boudonck 3. Frère d' Armes, Polka voor Piston on Bugel, Jos. Kessels4, Fantaisie sur Lucrozia Borgia, Donizetti; 5. Le petit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1