Raadszitting van 29 Juli LI. te Wisseokerke. Rappard zijn prijs afstond, kwam in aan merking de sergeant J. Wiltson Mz. Nog was hieraan toegevoegd een personeele baan, 150 M., st. vrije hand, voor de schutters, waarvan door eenigen gebruik werd gemaakt, waarop de prijzen werden behaald door: le prijs schutter K. van den Houten. 2e J. Willemse. 3e H. C. Gilden. Na afloop van den wedstrijd werden door den kapitein-kommandant, mr. J. O. van der Lek de Clercq, de prijzen uitgereikt, onder een hartelijke toespraak. Men schrijft aan de Goesche Ct.: De verloopen week brachten twee broers uit Ierseke een bezoek aan hun jonger broertje en twee zusjes, die vóór ruim drie jaar in de weesinrichting te Neerbosoh werden op genomen. Thuis waren altijd goede berichten ingekomen, dooh toen de kleinen nu in de gelegenheid kwamen vrij en onbeluisterd te spreken, klaagden zij zóó bitter over de behandeling op Neerbosch, voornamelijk over voedsel en tucht, dat de broeders, waarvan één tevens voogd, besloten hen ongevraagd en ongeweigerd mee naar huis terug te nemen, waaraan zij terstond voldaan hebben. Bij Kon. besluit is benoemd tot prov.- adjudant in Zeeland, de luit.-kol. F. B. A. van Steenhart Carré, van het 5de reg. inf. Maandagmiddag waren vijf matrozen, onder geleide van twee politie-agenten van Middelburg naar boord van de aUtrecht" gebracht. Toen men bij het oorlogsschip was gekomen, wisten drie matrozen zich los te rukken en het hazenpad te kiezen. Terwijl de zoon van den voerman de R. te Cadzand, zich Zaterdagmiddag tijdens het onweer met de kar zijns vaders op den grint weg bevond tusschen Retranchement en Cadzand, werd hij, niet ver buiten de eerste gemeente, door den bliksem zoodanig getroffen, dat hij onmiddellijk dood was. Twee kinderen en nog een ander persoon, die zich mede in het rijtuig bevonden, bleven, wat wel wonder lijk mag heeten, ongedeerd. Ook het paard, dat tegen den grond werd geworpen, kreeg geen letsel. Dadelijk kwamen eenige mannen, onder wie de vader van de getroffene, die het paard zagen vallen, ter hulp. Sirjansland, 30 Juli. Doordat het paard van den landbouwer Yan IJseldijk schrikte, viel zijn zoontje, een knaapje van omstreeks 4 jaar, die daar op gezeten was, er van, met 't noodlottig gevolg, dat het zijn arm brak, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Toen Zondag eenige jongens aan het zwemmen waren, waagde zich een kleine jongen wat ver in 't water. Daar hij niet zwemmen kon, begon hij te zinken, dat spoedig werd opgemerkt door de andere jongens, die mede aan 't zwemmen waren, derhalve werd hij spoedig aan wal gebracht. "Ware er niemand bij geweest, zekerlijk zou hij verdronken zijn. St.-Maartendijk. Volgens alhier ont vangen telegrafisch bericht is te Niel (België) gezonken het vaartuig van sohipper H. Hage- man, geladen met Brab. steen, bestemd voor Tholen en St.-Maartensdijk. Het schijnt mogelijk te zijn de lading te redden. De opvarenden zijn behouden. Vlissingen, 29 Juli. Met de dag-mailboot ï>Willem Prins van OraDje" kwamen Zondag avond alhier aan een 30-tal anti-oorlogsgezinde Engelschen, onder leiding van den heer J. K. van der Veer. Op verschillende plaatsen in ons land zullen enkele dezer toeristen als spreker optreden, waarbij de heer van der Yeer als tolk zal werkzaam zijn. Het gezelschap vertrok metdenaansluitenden sneltrein naar Utrecht, waar het eerst zal worden gesproken. Te Middelburg zal de vergadering den 8 Augustus gehouden worden in de groote Schuttershofzaal. Terneuzen, 29 Juli. Daar reeds geruimen tijd bleek, dat op het terrein en uit de loodsen van de staalfabriek werd gestolen, en men uit een onderzoek moest opmaken, dat het ontvreemde, meest koper, in België werd van de hand gezet, lag de gemeente-politie Vrijdag te Sluiskil op den loer. Zij arresteerde daar een, in België wonenden werkman der fabriek, die, na van de fabriek met den vóórlaatsten trein vertrokken te zijn, te Sluiskil was afge stapt en nu voor den laatsten trein aldaar weer wilde instappen. Ofschoon eerst alles ontkennende, is de gearresteerde Zaterdag, tegenwoordig zijnde bij een plaatselijk onder zoek in den omtrek van station Sluiskil, door de mand gevallen en heeft hij ook de plaats aangewezen waar hij een gestolen voorwerp, in een blok haver, had verborgen, om dat, indien hij niet ware gestoord, verder te ver voeren. Zondag is de arrestant naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Aanwezig 9 leden; afwezig de heeren Vader van 's-Gravenpolder en D. de Regt Mz. Voorzitter de heer Helderman. De geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden, de heeren P. Dieleman, M. Maris, J. W. van Nieuwenhuijze en D. de Regt, worden onderzocht door een Commissie, bestaande uit de heeren A. van Damme, P. de Regt en J. C. Schippers, benevens den Secretaris. Bij monde van den heer van Damme wordt geadviseerd tot toelating, waarna de heeren Dieleman, Maris en Van Nieuwenhuijze zitting nemen. Alanu volgt voorlezing der notulen, betrekking heb bende op het verhandelde in de zitting van 17 Juni 1.1., welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierop wordt de openbare zitting geschorst. Na heropening wordt het proces-verbaal der laatste kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger voorgelezen, waaruit blijkt, dat boeken en kas in orde waren be vonden, en er in kas was f 1270,75. Is ingekomen van Gedep. Staten het goedgekeurd Raadsbesluit betreffende wijziging der begrooting. Vervolgens wordt den Raad door den Voorzitter een aan hun gericht schreven aangeboden, wat blijkt van ongeveer den volgenden inhoud te zijn: Ondergeteekende geeft beleefd te kennen: dat hij in het verdienen van zyn brood benadeeld wordt door lid te zijn van de Commissie tot wering van schoolverzuim dezer gemeente; dat hij zulks heeft ondervonden, daar hy door den dijkgraaf van den Tboornpolder, Gerard Israël, bij het verleenen van werk, waaraan hij mocht deelnemen aan voornoemden polder, werd terzijde gesteld, onder ver melding, dat dit geschiedde, omdat hij lid was van vorengemelde Commissie, tevens met belofte, dat, indien hij als lid daarvoor bedankte, hij weer voor werk in aanmerking zou kunnen komen. Hy ziet zich daarom om den broode verplicht kennis te geven, dat hij zyn ontslag neemt uit gemelde betrekking. (was get.) P. O. KOETS. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Alsnu volgt een voorstel van Burgem. en Weth., om, waar het gebruik en beheer der haven, het Havenplein en omliggende gronden te Camperland tot nu toe op minder officiëele gronden van de Ambachtsheerlijkheid Oud-Campen in gebruik was, over te gaan tot het aan gaan van een contract, waarin de rechten der gemeente op bovengenoemde terreinen duidelijker zullen worden omschreven, dan tot hiertoe wat ligging en oppervlakte betreft. Van gemeentewege wordt hier tegenover erkend, dat het privaat-eigendom behoort aan de Ambachtsheerlyk heid; wanneer het terrein en de omliggende gronden worden ingedijkt, Waardoor de mogelijkheid van het gebruik vervalt, blijven alle materialen bij die haven in gebruik het eigendom der gemeente, en verbindt zich de Ambachtsheerlijkheid, voor zoover zij dit kan, alsdan vóór den aan te leggen dyk een nieuw terrein voor het zelfde doel af te staan aan de gemeente. Na toelichting door den Voorzitter wordt, na voor lezing van een concept-overeenkomst, met algemeene stemmen besloten die overeenkomst aan te gaan en worden Burgem. en Weth. gemachtigd dat besluit uit te voeren. Daarna gaat de Voorzitter over tot de mededeeling,r, dat de gemeente-rekening over 1900 bedraagt in ont vang f 31775,94'/j en uitgaaf f 30184,14I/a. «hoo met een goed slot van f 1594,80, en dat die rekening door de leden als naar gewoonte kan worden onderzocht, waarna ze in een eerstvolgende vergadering kan worden vastgesteld. Bij omvraag bekomt de heer Van Damme het woord, die, naar aanleiding van de ingekomen ontslag-aanvrage van P. O. Koets, de handeling van den dijkgraaf G. Israël ten zeerste laakt. ZEd. is er van overtuigd, dat laatst genoemde geheel buiten zyn recht gegaan is met zóó te handelen. De heer Van der Maas acht een handeling als deze beneden alle kritiek van iemand, die den zuiveringseed, door hem als dijkgraaf afgelegd, niet eer biedigt door zóó te handelen. Ook de andere leden keuren de handeling van Israël af. Hierop wordt de vergadering gesloten. WITTE HAGE. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Renessé. De uitslag vau de aanbesteding van het verbouwen van het huis, bewoond door notaris F. W. del Campo genaamd Camp, is niet, zooals wij in ons vorig nummer hebben gemeld, maar als volgt. Inschrijvers waren A. Verjaal, Noordwelle, f 2522, aan wien het werk gegund is A. Heijboer, Serooskerke, f 2529L. Kwaak, Noordwelle, f 2575H. J. Romeijn, Burgh, f 2586; W. Lemson, Kerkwerve, f 2611 G. v. d. "Werff, Noordgouwe, f 2650.49L. Padmos, Serooskerke, f 2698L. J. Kappers, Renesse, f 2717. Ten overstaan van den notaris W. F. del Campo genaamd Camp te Renesse, zijn op Dinsdag 30 Juli 1901, ten verzoeke van den heer A. Blom aldaar, in het openbaar ver kocht, diverse veldvruchten, als: Chevalier- gerst voor f 89 en f 81tarwe voor f 89 en f 87, haver voor f 61, mangels voor f 62,25, bruine boonen f 75alles per 41 A. 68 c.A. Noordwelle, 31 Juli. Door den notaris J. Franse werd heden alhier publiek verkooht een hofsteedje aan den Haardweg onder deze gemeente met 4.10.80 H.A. erf, boomgaard en bouwland aldaar voor f 242 per gemet. Landbouw en Veeteelt. Een enkel woord over Kaïniet. Ofschoon het gebruik van kunstmeststoffen in de laatste jaren in sommige streken zeer is toegenomen, zijn er toch nog vele land bouwers, die er afkeerig van zijn. Yaak gebeurt dat, omdat ze wel eens slechte uit komsten gezien hebben bij anderen. En 't is waar, sommige landbouwers hebben wel eens minder gunstige resultaten van het gebruik der genoemde meststoffen. Doch die ongunstige uitkomsten zijn dan veelal het gevolg van een verkeerde behandeling van het land, van het bemesten op een ver keerd tijdstip, enz. Vooral de Kali- of Potascli- meststoffen staan bij sommige landbouwers slecht aangeschreven en worden bijgevolg nog niet zooveel gebruikt als zij verdienen. De Kali of Potasch is zoo noodzakelijk voor den groei van alle gewassen, dat op een bodem, die deze stof niet, of in geringe hoe veelheid bevat, geen enkel landbouwgewas zou gedijen. In sommige streken wordt nog in 't geheel geen Kalimest gebruikt, in andere is het slechts het Kaïniet, dat eenige be kendheid heeft gekregen, maar toch nog niet algemeen is doorgedrongen. En dit laatste komt veelal, omdat de weinigen, die het gebruiken, het niet goed doen, en zoo een voorbeeld geven, dat men liever niet navolgt. Ik wensch heden over het gebruik van Kaïniet een enkel woord te zeggen. Kainiet is een stof, die behalve de Kali waarom het in de eerste plaats te doen is, ook nog andere stoffen bevat, voornamelijk Chloorverbindingen, De chloor der Kaïniet verbindt zich in den bodem zeer spoedig met Kalkvooral wanneer deze in het bodem water opgelost voorkomt. Op die wijze ver bonden, zakt de chloor spoedig naar den ondergrond en doet in 't geheel geen sohade meer. Eq de Kali, zakt die dan ook niet weg? Neen, die wordt door den grond vastgehouden. Aangezien het voor de meeste planten wenschelijk is, dat de chloor ver wijderd wordt en dit ook voor den toestand van den bodem beter is, moet dus en dit volgt uit het voorgaande duidelijk de Kaïniet-gebruiker aan twee zaken denken, n.l. 1°. Kaïniet moet voor een voorjaarsgewas in den herfst gegeven worden, of zoo vroeg mogelijk in den winter. 2°. Wie Kaïniet gebruikt, zorge, dat zijn bodem Kalk bevat. Ik kan op dit laatste niet te sterk aan dringen. Over het algemeen wordt er te weinig kalk gebruikt en dat is een der oor zaken, waarom de meeste kunstmeststoffen niet zooveel voordeel afwerpen, als mogelijk is. Nemen wij nu een voorbeeld. Veronderstellen wij, dat een boer een perceel vrij lichten zandgrond met rogge wil bezaaien en dat er aardappelen op het land hebben gestaan. Laat ons tevens aannemen, dat er het vorige jaar Kalk (schuimaarde, landbouwkalk of mergel b.v.) op den grond is gebracht, zoodat de bodem genoeg kalk bevat. Aardappelen zijn zeer Kaliroovend. Het is daarom, en ook omdat de rogge voor een Kalibemesting zeer dankbaar is, duidelijk, dat men, zoodra de aardappels van het land zijn, zich moet haasten om het land van Kaïniet te voorzien. Men geve van 600 800 K.G. per H.A. Is het land door stalmest of chili-salpeter nog rijk genoeg aan stikstof, dan stelle men een salpeterbemesting uit tot het voorjaar. Doch men verzuime in geen geval, vooral als men Klaver onder- zaait, superphosphaat of eenige andere phos- phorbemesting te geven. Wanneer de rogge in 't geheel geen stalmest krijgt, zal een salpeterbemesting van 300 K.G. per H.A. zeer noodig blijken. Gewoonlijk wordt echter het roggeland versch bemest met stalmest en de landbouwers op het zand zaaien rogge, als ze mest hebben. Ze zaaien daarom als 't ware den heelen herfst en winter door. Zoodra er weer wat mest is, zaait men weer een perceel. Het is waar, dat rogge zeer goed gaat op stalmest, doch het is toch zeker beter, het zaaien achtereen te doen plaats hebben. Omdat men nu niet altijd stalmest in voldoende hoeveelheid voorhanden heeft en ten tweede, omdat stalmest alleen niet doelmatig is, geve men kunstmest. Wie per H.A. b.v. 800 K.G Kaïniet, 300 K.G. super phosphaat geeft en daarbij stalmest geeft of ter vervanging van dit laatste 300 K.G. chili-salpeter, alles gerekend per H.A., zal een uitstekenden oogst krijgen en zijn uitgave ruimschoots vergoed zien. KERKNIEUWS. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der Kiesvereeniging Vrijheid en Geweten", zijn voor de verkiezing van twee Notabelen der Herv. Gem. te Zierikzee op 6 Aug. a.s. als candidaten gesteld de heeren A. C. de Mooij en J. van Os, terwijl door de Kies vereeniging ^Steunende op den Bijbel" in hare vergadering van Maandagavond j.l. als zoodanig zijn gesteld de heeren L. Koole en mr. G. W. Th. baron van Dedem. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Oostburg, door ds. J. A. de Vries te Fijnaart. In de vergadering van 29 Juli der Algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen: tot leden en secundi der Synodale Commissie, voor een predikant-lid (vacature Van Meurs), de heer H. A. Lemmens, pred. te Harlingen, en tot diens secundus de heer C. van Dis, pred. te Silvolde tot ouderling-lid: 1°. de heer dr. G. A. Hulsebos, oud-ouderling te Utrecht, tot zijn secundus, de heer jhr. mr. P. A. van den Brandeler, oud-ouderling te Roermond 2°. de heer G. B. Berends, oud-ouderling te Arnhem en tot diens secundus mr. A. F. baron van Lijnden, oud-ouderl. te 's-Gravenhage. De classis Middelburg heeft in hare Dinsdag gehouden vergadering den candidaat G. F. Kerkhof, beroepen tot predikant naar de Geref. gemeente te Oost- en West-Souburg, peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen tot de Evangeliebediening toegelaten. Ds. A. W. Frater, die het beroep aannam naar Kortrijk (België), denkt Zondag 22 September a.s. afscheid te nemen van de Eng. Herv. Gem. te Middelburg en Vlissingen. O N D E R W IJ 8. Burgem. en weth. van Colijnsplaat ver leenden aan mej. M. J. Bolle, onderwijzeres, een maand verlof, en benoemden als haar plaatsvervanger den heer P. I. van der Weele, volontair aldaar. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor de akte Engelsch lager onderwijs de dames M. C. Loois te Vlissingen, F. S. van Wuijck- huise te Middelburg en H. J. Kerpeateijn te Poortvlietlaatstgenoemde had reeds de akten Fransch en Duitsch. Meer en meer hoort men van vonnissen inzake de Leerplichtwet. Zoo werd voor het kantongerecht te Bolsward een vader, die ook naar het oordeel der commissie tot wering van schoolverzuim verzachtende om standigheden kon aanvoeren, veroordeeld tot een boete van 50 cent of 4 dag hechtenis. Voor een anderen vader was de eisch f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Op een vergadering van de afdeeling van het Ned. Ond. Gen. Amsterdam II werd de vraag besproken»Wat heeft de ondervinding ons geleerd ten opzichte van het onderwijzen van vreemde talen volgens de directe methode op onze lagere scholen?" Op verschillende gronden waren alle aanwezigen het hierover eens, dat de proef met de directe methode genomen, fiasco heeft gemaakt. Op de aanbevelingslijst voor leerares in de handwerken aan de middelbare meisjes school te Groningen komt o.a. voor mej. J. M. C. Aalbers te Middelburg. Post en Telegrafie. De brievenbesteller G. van den Bosch te IJzendijke is benoemd tot postbode te Ooster hout tusschen Raamsdonk en Breda. Bij het laatst gehouden examen voor het postradicaal slaagde o. a. de telegrafist I. Koster te Middelburg. Vis sclier ij-Berichten. De verzending van mosselen uit den Braak man is tegenwoordig weer in vollen gang. Elke week worden tusschen de 3000 en 4000 ton gelost. Zij worden verkocht tegen 3 fr. 3 fr. 25 per ton. De qualiteit is niet puik te noemen. De perceelen in de Ooster- Schelde zijn mede van slechte hoedanigheid. De kleur der mosselen is bruin-geel en ze kwijnen weg, zoodat dit voor de visschers een zware slag is. De oorzaak van dit ver schijnsel is tot nog toe niet opgespoord. VERKIEZINGEN. Amsterdam. Gekozen de heer J. T. Cremer (1.) met 930 van de 1734 uitgebrachte geldige stemmen. De heer B. H. Heldt (vr. dem.) had 525 stemmen. Gouda. Gekozen de heer A. W. F. Iden- burg (a.-r.) met 2558 van de 6072 uit gebrachte geldige stemmen. De heer mr. H. Ph. de Kanter (1.) had 2048 stemmen. Veendam. Herstemming tusschen mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) met 1663 en mr. E. A. Smidt (1.) met 1357 stemmen. Brieven uit Zeeuwsch-Vlaanderen. XL VI. Geachte Heer Redacteur l Niets bijzonders valt uit onze grensstreek te vermelden. Op nieuwsgebied is het hier vooral de komkommertijd. De raadsverkiezingen zijn weer afgeloopen, en veld en akker houden weer alles in beweging, want de graangewassen zullen achtereenvolgens rijp zijn voor den sikkel. Het zaaddorschen is voorbij, het vlas staat in schelven of is weggevoerd en gerst is al binnengezameld. Honderden gemeten veldvruchten zijn of worden, meestal tegen hooge prijzen, publiek verkocht en de courant maakt cijfers bekend, welker hoog bedrag den grondeigenaars in 't oog valt en die den burger jaloersch doet zijn op de enorm geoordeelde winst of inkomen van den boer. Die hooge opbrengsten zijn evenwel verre van algemeen en meestal dan nog maar voor een enkel jaar door bijzondere krachtsaan wending en geldelijke offers verkregen. Vlasprijzen van 150, 160 tot 200 gulden per gemet werden vermeld. Evenzooveel franken, a 48 cent, werden ook besteed. Mij zijn partijen vlas bekend, die geen of nauwelijks 50 gulden opbrachten; dit wil zeggen, dat de boer 50 gulden er bij inschiet. Pacht, zaad aankoop, kunstmeststoffen en wieden eischen vele uitgaven, en evengoed is dat zoo met de huurloonen van landbouwkneohten en meiden; de kosten van onderhoud van een stel paarden vooral mogen niet over het hoofd gezien worden. Gerst, die in veiling 100 gulden of meer oplevert, wordt genoemd; prijzen van 40 gld. of daaromtrent worden verzwegen, vele voedergewassen worden niet verkocht. Onze polderboeren hebben ze zelve noodig. Vele paardeboonen zullen zoo goed als niets waard zijn. Of nu de landman echter redeü heeft om ontevreden te zijn De oogst is nog al belovend, en overtreft zeker de verwachting, die men dit voorjaar daarvan koesterde. De tijdsomstandigheden zijn veranderd. In de vette landbouwjaren ze zijn eenige tientallen van jaren achter den rug kon iedere boerenzoon, die niets anders geleerd had dan den omgang met paarden en vertrouwd was met den ploeg en de egge, op zijn beurt ook boer worden. Vader pachtte een hoeve voor zijn zoon; deze stapte kort daarop in het huwelijksbootje en de affaire werd gewoonlijk op gelijke manier en met hetzelfde resultaat als bij zijn vader aangevangen en voortgezet. Die tijden zijn voorbij. Voor den landbouwer is meer krachts inspanning noodig. Lagere graanprijzen dwingen tot hoogere opbrengsten. Bij de aanwending van kunstmest is het niet alleen de vraag ,/hoe veel", maar ook //waarop" en //wanneer". In één woord, de boer al mist hij ook theoretische kennis moet practisch handelen in zijn bedrijf; als werkgever moet hij tact bezitten om goed werk van zijn onderhoorigen gedaan te krijgen. Dit is met hooger loon of daggeld alleen niet mogelijk. Van verder springen dan de stok lang is, mag zeer zeker geen sprake zijn. Concurrentie onder de pachtbegeerige landbouwers, rijke opbrengsten van goede landen bij gunstige ligging en de toenemende teling van handels artikelen, van suikerbieten in de eerste plaats, deden de landerijen in waarde stijgen en daarmede de pachtsommen. Wat voor Zeeuwsch-Vlaanderen geldt, zal ook wel elders van toepassing zijn. Ook op politiek terrein. Geloovige protes tanten mogen met de katholieken bij de Kamerverkiezingen één lijn trekken, in den dagelijkschen omgang en zelfs bij stemmingen voor den gemeenteraad willen zij meestal van elkaar niet weten. De aftredende liberalen te Terneuzen werden door de r.-k. kiesvereeniging openlijk aanbevolen en hun herkiezing in het belang der gemeente geacht. In een adver tentieblad van 't land van Cadzand zien wij een advertentie geplaatst, waarin de pastoor zijn parochianen verzoekt te stemmen op het aftredend lid, een liberaal wethouder. Geloovige protestanten eigenlijk een verkeerde naam, want in geloof doe 'k voor hen niet onder, hoezeer onze denkwijzen uiteenloopen willen meestal anders dan de groote menigte, waaronder zij verkeeren. Bijvoorbeeld. De Zondag is de eenige dag der week, die den werkman, den ambachtsman en burger ge legenheid schenkt tot vermaak of tot een uitstapje. Vandaar dat muziekgezelschappen, schutterij, schiet- en bollingvereenigingen hier meer dan elders kunnen tieren. De anti-rev. doen niet mee, en wij nemen het hun niet kwalijk, hoewel zij om de wille van het gemeenschapsleven vele zaken van nut, ontspanning en uitspanning waarin de Zondag niet betrokken is zouden behooren te steunen, wat zij evenwel ook al niet doen. Zij zouden ons nog wel dwingen willen hun levensopvatting te volgen, en ons te onthouden, wat zij niet begeeren of minder van noode hebben. In de jongste zitting van de Provinciale Staten kwamen zij waarachtig voor den dag met het voorstel om de maatschappij van de ontworpen tramlijn naar een baaplaats nog wel! voor te schrijven Zondags niet te rijden. Nu weten zij wel, dat zoo'n voorstel noch door de liberalen, noch door de katholieken gesteund zal worden. Ze weten vooraf, dat et verworpen zal worden. Sommigen hunner geestverwante collega's zijn zoo verstandig wij geven hun gaarne die eer zich af te scheiden van het verband en stemmen ook tegen. Waarom behouden Terneuzen, Zaamslag en Axel hun kermis? Wij herinneren ons, dat meermalen in den Goeschen raad de afschaffing der Goesche kermis ter tafel kwam, doch nooit wel toevallig? toen de anti-rev. partij voor een korten tijd in de meerderheid was. Die partij houdt van getuigen, ook daar, waar het niet te pas komt. Dezen brief had ik vooreerst nog ongeschreven gelaten, doch mijn schrijven in de Zierilczeesche Nieuwsbode van 20 Juli werd door de broederen ter sprake gebracht in een paar volgende nommer8, waarop ik moeielijk een antwoord schuldig kan blijven. Natuurlijk is het mij niet te doen, om het debat door de Tedactie al gesloten weer te hervatten. De heer S. Hage van Bruinisse vindt in mijn 45sten brief een aanloop om uw Middel burgsehen verslaggever te kapittelen, waarvoor hij later zijn verontschuldiging moest aanbieden. De heer Buijse, redacteur van de Zeeuw en raadslid te Goes, maakt het nog erger. In uw terechtwijzing aan den heer Hage neemt Buijse aanleiding om jhr. Pompe voor te stellen ale een provinciaal vertegenwoordiger, die het district Zierikzee reeds lang liefheeft. En passant rukt hij een clausule van mijn brief uit zijn verband en valt mij aan op slinksche wijze door opzettelijk een letterlijke beteekenis te geven aan hetgeen ik van jhr. Pompe als kamerlid schreef, niettegenstaande ieder onbevooroordeeld lezer snappen zal, dat hier //bekendheid" synoniem met beroemdheid, gewichtig, invloedrijk, beteekenisvol enz. genomen was. De werkzaamheden van den heer Pompe als kamerlid zijn mij bekend. Ook de door Buijse aangestipte vijf belangrijke zaken, waarvan 1 en 2 Vlissingens belangen betreffen, terwijl 3, 4 en 5 een politieke gedragslijn voorstelt, waarmede ieder kamerlid, tegen woordig wel niet meer, geheel of ten deele, zou instemmen. De heer Buijse is blijkens zijn magere agenda gauw content, als het geestverwanten geldt. Omdat de heer Hennequin voor dé belangen van Terneuzen en de kanaalwerken in de bres sprong, omdat Philippine zonder mr. Hennequin nog geen kanaal bezitten zou, omdat Biervliet van rijkswege een steenwegverbinding met België bekwam door genoemden invloed, omdat Breskens met tusschenkomst van dien afgevaardigde één der flinkste rijkshavens, waarin drijvend ponton voor aanlegplaats erlangdeomdat mr. H. vele landbouw belangen o. a. een verplichte hengsten- keuring zonder verplicht gebruik verdedigde; ondanks dat alles en nog veel meer zal men mr. H. nog niet onder de mannen van beteekenis in 's lands vergaderzaal rangschikken, al kan men hem den lof van een practisch vertegen woordiger te zijn stellig niet ontzeggen. Welk vertegenwoordiger met eenige jaren zitting zou geen gelegenheid vinden om voor belangen op te komen, die de provincie raken, welke hem afvaardigde. Daarom protesteer ik met allen ernst tegen het verwijt van den heer Buijse, dat ik er niets van weet of 't vergeten zou zijn. Als politiek persoon is jhr. Pompe mij zeer goed bekend, zelfs van 't oogenblik af, dat hp als zoodanig optrad. Ik weet, dat hij eerst voor Goes zitting had, daarna werd hij ter zijde gezet om voor een meer „bekend" personage plaats te maken. Later vertegenwoordigde hij Hontenisse, tot dat hij vervangen werd door den roomschen mr. Walter, omdat de katholieke partij het in getalsterkte wint van haar getrouwe bond- genooten. Nu is hij Van Kerkwijks opvolger geworden, dank zij de kiesche middelen, waarover de kleine anti-rev. pers weet te beschikken. De politieke lofrede van den heer Buijse, een agenda van vijf punten, alsof jhr. Pompe één der uitnemendste mannen zijner partij is, komt in tegenspraak met het feit, dat hij destijds van het staatstooneel aftrad, hij trots zijn redicaat en trots zijn dubbelen naam. Wil e Goesche redactie mij die omstandigheid eens logenstraffen Wij zouden de billijkheid tekort doen, wanneer wy onzen gewaardeerden vasten medewerker uit Zeeuwsch- Vlaanderen, die door den heer Buijse is aangevallen, niet éénmaal de gelegenheid gaven zich te verdedigen. Nu hebben aanvaller en verdediger beide in ons blad het woord gehad, zoodat onze lezers niet eenzijdig zijn voorgelicht. Het debat blyft dan ook gesloten. DE REDACTIE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2