Haagsche Brieven. benoeming van een voorzitter de navolgende voordracht opgemaaktbestaande uit de heeren J. G. Gerritsen (aftr.), J. van Male en J. B. Becu, terwijl voor lid van het bestuur op de voordracht werden geplaatst de heeren J. B. Becu (aftr.), A. A. Becu en H. G. Hammacher. Tot ontvanger-griffier van den Retran- chementpolder te Schoondijke ia benoemd de heer F. Galon te IJzendijke. Bij besluit van 30 April j.l. is door den president der Fransche republiek benoemd tot officier in de orde van Cambodge de heer dr. J. G. de Man, natuurkundige te Ierseke, naar aanleiding van diens wetenschappelijken arbeid betreffende de crustaceën-Fauna van Indië. Te Hellevoetsluis zijn aangebracht 11 matrozen en stokers, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip »Utrecht", dat te Ylissingen van een reis in de Middellandsche Zee is aangekomen, die voor verschillende misdrijven voor den zeekrijgsraad moeten terechtstaan. Het gewezen fregat »Alkmaar" zal in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg worden gelegd, om, zoo noodig, te dienen als ontsmettingsschip. Serooskerke (S.) Hedenmorgen brak een felle brand uit in een groote hooiklamp van den heer L. de Oude. Men zegt, dat hooi- broei de oorzaak van het onheil is. Sirjansland, 29 Juli. Op de voordracht voor dijkgraaf van den polder Ooster- en Sirjansland komt als no. 1 voor de heer J. C. v. d. Have (aftr.), no. 2 S. de Rijke, no. 3 Joh. Zeijler. Goes. Vrijdag is te Schore een paard van den landbouwer J. Koole in de weide door den bliksem doodgeslagen. Hoe ouderhoe Een rosinant van den reinigingsdienst schrok dezer dagen van een geslacht kalf, dat bij een slager buiten hing. De voerman werd van den wagen ge slingerd en bekwam ongelukkigerwijze der gelijke kneuzingen, dat hij in het gasthuis moest worden opgenomen. Een gedeelte der straatjeugd schijnt niet goed te weten, dat ieder het recht heeft ongestoord de publieke straat te passeeren. Zij heeft het in den laatsten tijd voorzien op eene juffrouw, die zij tot het mikpunt harer plagerijen maakt en welke juffrouw niemand een stroobreed in den weg legt. Dezer dagen maakten enkele bengels het zoo bont, dat de politie de juffrouw onder haar bescherming nemen en thuis brengen moest. Zouden ouders en onderwijzers dien kinderen niet aan het verstand kunnen brengen, hoe onbetamelijk zij zich in deze gedragen? Krabbendijke, 29 Juli. Zaterdagavond werd in de gemeenteschool onder leiding van den heer J. N. Elenbaas een werklieden- vereeniging opgericht met een daaraan ver bonden ziekenfonds, onder de naam Onderling belang". De jaarlijksche contributie werd gesteld resp. óp f 0,25 en f 5 per jaar. Staande de bijeenkomst traden 74 personen tot de vereeniging toe. Met goeden grond kan verwacht worden, dat dit getal nog deze week verre de 100 zal overschrijden, wat voor onze gemeente zeer zeker groot is te noemen. Middelburg, 27 Juli. Door de arrond- rechtbank alhier is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Terneuzen, opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling: 4°. mr. K. N. Hengeveld, griffier bij het kantongerecht te Oirschot; 2°. mr. J. F. C. Meijer, griffier bij het kantongerecht te Eindhoven; en 3°. jhr. mr. J, A. Schorer, advocaat en procureur te Middelburg, tevens kantonrechter plaatsvervanger aldaar. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq zijn d.d. 29 Juli 1901 verkocht: Twee woonhuizen en open erf, zijnde het »Visschershuis" te Zierikzee, voor f 1100. Aankomende de Ned. Herv. en R.-K. armen. 1 heet. 40 aren 20 cent. bouwland, nabij den Leverdijk te Zierikzee, voor f 485 per 41 a. 68 c. Aankomende C. Berrevoets. Renesse. Vrijdagavond werd publiek aan besteed het verbouwen van het huis, staande aan den Hoogenzoom en bewoond door notaris F. "W. del Campo, genaamd Camp. Minste inschrijver was de heer L. Kwaak te Noord- welle, voor f 2522, aan wien het werk gegund is. Wissenkerke, 26 Juli. Heden werd in het lokaal »De Kroon" ten overstaan van den notaris Roelof verhuurd de »Kroontienden", behoorende aan den heer "W. J. Vader vaa 's-Gravenpolder. Deze werden gegund als volgt: 18e en ged. van den 19en blok, Wiskerkepolder, aan Jan de Kam Cz„ voorf 107 Ged. van den 19en en 20e blok, Wiskerkepolder, aan Janus de Looff, voor143 3e blok, Geersdijkpolder, D. J. de Kam, voor 64 9e Idem 60 le Anna Frisopolder H. J. Leendertse, 134 2e P- v. d. Moere, 38 2e D. de Regt Mz., 310 le Jacobapolder, P. v. d. Moere, 156 5e Idem, 129 8e t> M. G. v. Nieuwenhuijze, 118 9e H. J. Leendertse, >18 le Willempolder A. Breure, 254 3a D. J. de Kam, 181 Onkosten 10 pCt. Blokgeld f 5. Zaterdag 27 Juli is te Goes eanbesteed het onder houd van de dijken enz. en het verhoogen en verzwaren van een gedeelte zeedijk, ter lengte van 520 M., aan den Jacobapolder. Hiervoor waren 8 inschrijvers, hoogste P. Adriaanse te Hontenisse, f 4900, laagste L. Goede- gebuure te 's Heer-Arend skerke, f 2384. Vrijdag 9 Augustus a.s. zal aan het Gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg weder een kolossaal werk worden aanbesteed, verband houdende met de verbetering van het kanaal van Terneuzen naar Gent. De j raming bedraagt nagenoeg een millioen gulden. Het werk betreft het maken van twee sluis- I deuren en andere kunstwerken en het uit voeren van grond- en andere werken beoosten Sas van Gent. Sirjansland, 29 Juli. Door den notaris J. Franse zijn 1.1. Woensdag, voor den heer P. Goemans Johz. te Dreischor, verkocht Tarwe van f 98, f 116, f 124, f 110, f112, f120, f115; gerst (winter) f90, f93, f 93 erwten f 100 chevaliergerst f 88 haver f 85, f 96; rogge f 100, f 110, f 106; bruine boonen f 87witte boonen f 71 paardeboonen f 52, f 67. BECHTSZAKEM. Zierikzee, 29 Juli. Naar wij vernemen, heeft de arrondissements-rechtbankop de vordering van het Openbaar Ministerie, de invrijheidstelling bevolen van E. H., laatst agent van de Rotterd. Tramweg-Maatschappij wonende te Brouwershaven, beklaagd van verduistering. Voor de arrondissements-rechtbank te Mid delburg werd Dinsdag 1.1. behandeld de zaak tegen den 18-jarigen arbeider A. de H., geboren te Oud-Vosmeer, wonende te Wisse- kerke, beklaagd dat hij in eene voor het kantongerecht te Goes d.d. 17 Juni 1901 gediend hebbende strafzaak als getuige gehoord, ten voordeele van beklaagden, die wegens jachtovertreding terecht stonden, eene valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. In deze zaak waren twee getuigen gedagvaard. Aan den beklaagde was de heer mr. A. A. de Veer Gz., advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. A. de H. had bij de behandeling van boven bedoelde zaak verklaard, dat de beide personen, die voor het kantongerecht hadden terecht gestaan, het hun ten laste gelegde feit niet hadden gepleegd en ook niet kunnen plegen. Thans bekende hij dat die verklaring valsch was geweest, en hij dit wist, maar hij had voor het kantongerecht de waarheid niet durven zeggen. Één der beklaagden van toen had hem verzocht Yoor het kantongerecht te zijnen voordeele te getuigen. Hij begreep wel dat dit ernstige gevolgen kon hebben, maar de bedoelde beklaagde, zekere De Cock, had fedreigd indien hij de waarheid verklaarde, em te zullen doodschieten en De Cock was een gevaarlijk man. Geld is hem niet beloofd. De officier van justitie wees beklaagde er op, dat hij vroeger ook een dergelijk verhaal heeft gedaan, maar bij zijn laatste verhoor verklaard heeft de valsche verklaring zonder dwang te hebben afgelegd, alleen om de beklaagden te helpen. Hij hield thans vol bang geweest te zijn. Door de verklaring van de beide gehoorde rijks-veldwachters werd de bekentenis van den beklaagde bevestigd. Zij herhaalden hunne voor den kantonrechter afgelegde verklaringen en beklaagde gaf toe dat die volkomen met de waarheid overeenstemden. Zij verklaardep dat beklaagde, niettegen staande hij wel eens stroopt, niet ongunstig bekend staat. Op een vraag van den verdediger verklaarde getuige A. op den Brouw dat de genoemde De Cock werkelijk een gevaarlijk individu is. De andere getuige kon daaromtrent geen inlichtingen geven. De ambtenaar van het openbaar ministerie achtte het ten laste gelegde feit volkomen bewezen. Dat feit is van hoogst ernstigen aard, veel ernstiger dan de oorspronkelijk berechte zaak. Beklaagde is door den kantonrechter her haaldelijk gewaarschuwd en in de gelegenheid gesteld zijn valsche verklaring terug te nemen. De bewering, dat hij door dwang tot den meineed gekomen is, achtte spreker niet aan nemelijk, waar beklaagde geen vrees behoefde te koesteren voor De Cock, met wien hij dagelijks omging en meermalen stroopte. De substituut-officier van justitie vorderde zijne schuldigverklaring en veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf, met mindering van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd. De verdediger trachtte aan te toonen, dat beklaagde werkelijk vrees koesterde voor De Cock en daarom tot den meineed was gekomen. Pleiter hechtte niet veel waarde er aan, dat bekl. voor den rechter-commissaris zijne verklaring, geïnfluenceerd te zijn, zou hebben teruggenomen. Hij vroeg met het oog op de bekentenis van beklaagde en diens jeugdigen leeftijd een mindere straf. Uitspraak Dinsdag a.s. Yoor het gerechtshof te 's-Graveïihage is in hooger beroep behandeld de zaak van het jongmensch, die door de rechtbank aldaar was veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf wegens het ontvoeren van een minderjarig meisje tegen den wil van hare moeder, doch met hare toestemming. De raadsheer-rapporteurmr. Krabbe achtte de moeder voor een zeer groot deel de oorzaak van het gebeurde. De verdediger, mr. Limburg, betoogde, dat art. 281 W. v. S. (betreffende de ont voering) niet deugt en onbruikbaar is. De prooureur-generaal, mr. Yan Byleveld, eischte bevestiging van het eerste vonnis. Het Hof heeft het vonnis bevestigd. Door het openbaar ministerie bij de rechtbank te Amsterdam is tegen een Duitscher, die de vrouw, met welke hij vier jaren lang samengeleefd had, door revolverschoten van het leven beroofde, en den man, om wien zij hem verlaten had, verwondde, gevangenisstraf geëischt voor den tijd van acht jaren. Mr. Regout liet in zijn requisitoir weer eens een scherp licht vallen op de verachtelijke positie van mannen van het slag van dezen Duitscher, die, evenals de man, die in dit geval zijne rol had overgenomen, een bestaan zoeken in de opbrengst van de ontucht der vrouwen, met welke zij leven en die, wanneer dat luie leven voor hen een einde dreigt te zullen nemen, niet opzien tegen het plegen der grootste misdaden. De kantonrechter te Rotterdam sprak vrij eene vrouw, die beklaagd was van overtreding der Leerplichtwet en waarbij gebleken was, dat het hoofd der school haar kind den toegang tot de school had ontzegd, omdat zij in gebreke was gebleven met het betalen van leergeld. Dit is een zeer belangrijke beslissing, waarvan te hopen is, dat zij tot voor den Hoogen Raad zal uitgemaakt worden. Tegen dieven en stroopers. Een nieuw middel om dieven en stroopers af te schrikken werd met succès toegepast op de buitenplaats »Cromvliet", te Rijswijk. Genoemd buiten wordt nogal eens bezocht door stroopers van bloemen en varens, en dit bracht de aldaar wonende dames er toe om op verschillende plaatsen kleine kanonnetjes te doen plaatsen, die door middel van een draad, die onzichtbaar tusschen het groen ligt, worden afgevuurd, wanneer er tegen geloopen of getrapt werd. In den nacht van den 25 Mei j.l. waren weer een paar jongens over het hek op de buitenplaats gekomen, met het doel om de seringen te stelen. Plotseling klonk een schot door de nachtelijke stilte; de stroopers gingen er vandoor, maar liepen de surveilleerende politie in de armen. Beide knapen hadden zich thans voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Zij bekenden het voornemen te hebben gehad seringen te stelen en dachten, dat de veld wachter op hen geschoten had. Van een draad of kanonnetjes hadden zij niets gemerkt, zoodat zij erg geschrikt waren, toen er plotseling vlak in hun nabijheid een schot viel. Het O. M. vorderde voor ieder 7 dagen, rekening houdende met het gevaar, waaraan de knapen waren blootgesteld geweest. Landbouw en Veeteelt. De graanhandelarenvereeniging De Beurs" te Groningen heeft de landbouwers gewaar schuwd, de wintergerst niet te kort door de dorschmachine af te dorschen, opdat de korrel gaaf en geschikt blijft voor het doel, waarvoor de Groninger gerst toch in hoofdzaak gebruikt wordt, n.l. voor de brouwerijen. De heer Sickesz, directeur-generaal van landbouw, zal zich weldra naar het buitenland begeven, nadat hem vóór zijn vertrek op verzoek eervol ontslag uit zijn ambt zal zijn verleend. Oosterland, 26 Juli. Gisteren is de fairbank aan de Blauwe Keet geplaatst; ook die bij den heer L. Fonteine is daargesteld. Beide toestellen zijn geleverd door de firma Stokvis «Sc Co. te Rotterdam en hebben ieder een draagvermogen van 4000 K.G. Biervliet. De influenza heerscht onder de paarden en veroorzaakt bij vele landbouwers een erge stagnatie bij de inzameling van den oogst. ONDERWIJS. De volgende voordrachten zijn opgemaakt voor vacatures-Fischer aan school G te Middelburg a. voor onderwijzeres voor rekenen en wiskunde, de dames A. van Konijnenburg te 's-Gravenhage, D. A. Cremer te Middelie en A. S. van Andel te Assen h. voor onderwijzer in de kennis der natuur, de heeren dr. W. A. Poort en A. de Smidt, beiden te Middelburg. Het volgende moet dezer dagen op één der openbare scholen te Amsterdam zijn voorgevallen Één der onderwijzers vroeg aan het hoofd der school verlof om naar een oogarts te gaan. Dit verlof werd geweigerd. De onder wijzer ging toch, doch vond bij zijn terug komst een ander onderwijzer voor zijn klasse. Deze weigert de klasse te verlaten. Het hoofd van de school bemoeit zich met de zaak, en beveelt den onderwijzer, die naar den oogarts was geweest, te vertrekken, hetgeen wederom geweigerd wordt. Het hoofd laat daarop een agent van politie halen, en op diens bevel gaat de onderwijzer heen. Onmiddellijk begeeft deze zich nu naar den wethouder van onderwijs, die hem tot de vacantie verlof geeft. Of dit muisje nog een staartje zal hebben 1 Post en Telegrafie. De brieven- en telegrambesteller J. Yer- schelling te Breskens is met ingang van 1 Augustus e.k. benoemd tot conduoteur der brievenmalen van de 3de klasse op de stoom tram Breskens—Maldeghem, ter standplaats Breskens. Zeeuwsclie Landmaatschappij, gevestigd te Goes. Yoor de algemeene vergadering van aan deelhouders, den 25 dezer gehouden onder presidium van den heer K. J. A. G. baron Collot d' Escury, waren ingeleverd 109 aan- deelen, vertegenwoordigende 93 stemmen. De commissie tot nazien der balans en winstrekening over 4900/1901, bracht bij monde van den heer I. D. Fransen van de Putte, rapport uit en stelde, met een woord van hulde voor de practische inrichting van de nauwkeurig bijgehouden administratie, voor om de balans- en winstrekening goed te keuren en alzoo het dividend vast te stellen op f 19,76£ per aandeel van f 500. Conform dat voorstel werd met algemeene stemmen besloten en het dividend betaalbaar gesteld per 1 Augustus 1901 op bewijs no. 6. Het voorstel tot liquidatie der Mij., die gunstige financiëele verwachting opwekt, werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Tot liquidateuren werden benoemd heeren commissarissen en de administrateur. In die vergadering werd de heer D. Stigter, algemeen procuratiehouder van de firma De Kanter Hordijk, tot waarnemend administrateur benoemd. 's-Gravenhage, 25 Juli. "Wachter, wat is er van den nacht!" zoo vraagt men telkens in politieke kringen, waar men benieuwd is, welke ministerieele combinatie onder den stempel van dr. Kuyper zal tot stand komen. Dat er tijd noodig is, om een goed gezelschap Ministers te vinden, is be grijpelijk. Er is keus genoeg van personen, maar de personen moeten samenwerken, moeten tot zekere hoogte harmonieeren, ook buiten het gebied, waarop de rechterzijde meerderheid is geworden. Maar toch, geloof ik, dat de langste tijd aan zoeken en tasten voorbij is, en dat men weldra het nieuwe kabinet in de Staatscourant zal zien verschijnen. Yoor hen, die niet tot de rechterzijde behooren, is eigenlijk de keuze der personen van minder beteekenis. Zij weten nu eenmaal, dat de clericale wind waait, en wie nu eigenlijk de molen losmaakt, doet niet veel af, te minder omdat het vaststaat, dat de signatuur van dr. Kuyper aan dit komende kabinet blijft gehecht, hetzij hij al dan niet er deel van zal uitmaken. In onze gewestelijke vergadering hebben wij reeds een proeve gehad van clericaal beleid. De Prov. Staten, die om zijn, hebben als eerste machtvertoon, een subsidie van f 2500 geschrapt voor de kweekschool voor bewaarschoolonderwijzeressen te Leiden, eene inrichting, die door Rijk en Provincie wordt onderhouden maar geen kerkelijk karakter draagt. Sedert een reeks van jaren wordt dit subsidie verleend, nadat er vroeger veel over te doen is geweest. Nauwelijks zijn de kerkelijken op het kussen, of de begrootings- post wordt geschrapt voor het volgende jaar, zoodat aan de kweekschool slechts vijf maanden tijd wordt gelaten om te zien, hoe zij zich moet helpen, wat te moeielijker worden zal, daar op de Staatsbegrooting nu ook wel door de Kamer, die om is, het subsidie van Staats wege zal worden geschrapt. Het eerste offer is dan gevallen, en er zullen er wel meer volgen, want de kerkelijke politiek is een zeer stelselmatige. Alles moet naar formule en vasten regel geschieden, en wie een haar afwijkt, valt buiten het boekje. Dat bleek ook al weer in dezelfde Statenvergadering uit een rede van den nieuw gekozen kerkelijken afgevaardigde van Rotterdam dr. Yan Staveren, die in een stortvloed van woorden betoogde, dat de subsidie voor vakscholen eigenlijk een vasten bodem miste. Men moest een formule maken, waarbij op verschillende factoren werd gelet, en dan maar subsidieeren aan die vakscholen, die daaraan voldoen. Om een speech" te houden en zijn welbespraaktheid te toonen is zulk een opmerking heel geschikt, maar hout snijden doet ze allerminst, want en dit doen ook de heeren Goekoop en Crena de Jongh opmerken nooit is eenig subsidie voor een vakschool toegekend zonder dat alle omstandigheden in aanmerking zijn genomen voor elk bijzonder geval, en daar nu de gemeenten, haar toestand en haar omstandig heden hemelsbreed verschillen, is het toch begrijpelijk, dat een veel billijker en juister beslissing kan worden genomen, als men elk geval op zioh zelf beoordeelt, dat, als men alle aanvragen slechtB toetst aan een vaste formule, en toestaat of weigert, al naarmate ze binnen of buiten de grenzen dier formule vallen. Getuigt het niet van het wanbegrip, dat men allerminst bij kerkelijken zou ver wachten, dat menschelijk werk volmaakt kan zijn, als men het lot en het welzijn van de men8chen wil laten afhangen van een droge formule. Het is te hopen, dat de kerkelijke regeering, die komende is, niet in deze richting haar kracht zal zoeken, maar het is toch noodig op het gevaar te wijzen, dat zou voortvloeien uit een volgen van de lijn door dezen Staten- afgevaardigde aangegeven, te meer, omdat de rechterzijde juist altoos den liberalen verweet »allen over één kam te scheren". In onzen Haagschen gemeenteraad zijn wij, dank zij de uitbreiding van raadsleden, nu ten minste zeker geworden van een liberale meerderheid van voldoende hoeveelheid. De Raad is dus niet »om", maar veeleer liberaal geworden, wat te meer gelukkig mag genoemd worden, omdat de Residentie zich zoo sterk uitbreidt, en er dus tal van quaesties rijzen, waarvan een vrijzinnige opvatting zeer ge- wenscht is. In den vacantietijd, waarin we nu leven, is en blijft Scheveningen het aantrekkingspunt. Den vorigen Zondag, op dien allerheetsten dag misschien van 't jaar, zijn er meer menschen in de badplaats geweest dan ooit op den druksten Pinksterdag. Men kon nergens plaats krijgen, en men verdrong zich bij de trams, zoodat de politie de orde moest bewaren. En toch is er anders geen gebrek aan vervoermiddelen op stoom-, electrische- en paardentrams, zou men zeggen. Er zijn menschen, die een uur moesten wachten, voor dat zo vervoerd konden worden, en dit toch liever deden dan te loopen. Het circus-Schumann, dat verleden jaar zulk een groot succèB te Scheveningen had, heeft door de hitte geleden. Men wil niet in deze warme dagen opgesloten zijn in een houten tent. "Wellicht heeft ook medegewerkt de zeer onaangename critiek van een raadslid op het brandgevaar in dezen circus, die werd toegelicht met eigen gemaakt model dus zeer precies maar die toch goed onderzoek miste, want het bleek later, dat het raadslid zich deerlijk had vergist in het aantal der uitgangen, en er veel meer waren dan hij had aangegeven, niet zes, maar twintig. Dat brand gevaar weet wat tegenwoordig. Het is de bacil, die alle uitspanningen en vermakelijk heden aantast, en tracht te vernietigen. Want als men zulke hooge eischen gaat stellen aan tijdelijke gebouwen, dan maakt men ze onmogelijk. Nu beweer ik niet, dat een circus een absolute noodzakelijkheid is, en men daarvoor menschenlevens in gevaar moet brengen, maar het gebeurt buitendien zóó vaak, dat tentoonstellingen, bijeenkomsten moeten gehouden worden in tijdelijke gebouwen, omdat de steenen vaste gebouwen ontbreken of te klein zijn. In dergelijke gevallen te waken tegen brand is natuurlijk noodzakelijk, maar overdrijving schaadt. Elke verzameling menschen in een houten gebouw, kerk, school, comedie, levert gevaren op, die men door goede zorgen tot een minimum kan reduceeren. Yan tentoonstellingen gesproken, we hebben er thans twee in de residentie, en beiden volkomen bezienswaardig. Ten eerste de schilderij tentoonstelling in Pulchri, de thans voor 't eerst daarvoor in gebruik genomen nieuwe kunstzalen. Welk een verschil met vroeger. Thans ruimte, niet alleen in de hooge zalen, maar ook aan de wanden, zoodat elk schilderij en er zijn er een groot aantal op zich zelve hangt, en kan bezien worden, wat het effect zeer verhoogt. Thans maakt het eene doek het andere niet »dood", zooals de term luidt, door te dicht bij elkaar te hangen. Maar bovendien de omgeving doet ook zeer veel. Het is een lust voor de oogen die zalen nu door te wandelen. Prachtig licht, een aan gename tint van muren en vloeren, fraaie koperen kronen ter versiering, een ruime vorstelijke toegang alles te zamen geeft Pulchri en haar president Mesdag recht trotsch te zijn op de nieuwe woning, die een wezen lijke aanwinst is voor de stad. Als de schilders nu ook maar mee verkoopen, want zonder dat baat het tentoonstellen niet. Nu is de lust wel grooter, maar de koopkracht bij velen gering. Hoeveel moois zou men zich echter niet kunnen aanschaffen, als men niet dagelijks guldens en rijksdaalders ten offer bracht aan pier en rotonde van het Kurhaus, waar de menschen zioh avond aan avond verdringen om vrij duur limonade en bier te drinken. De tweede tentoonstelling is pas geopend. Ze draagt een zuiver Indisch karakter. De vereeniging Oost en West heeft in de Gothische zaal bijeengebracht een verzameling Indische weefsels, die getuigen van een smaak en kunstzin van onze Indische landgenooten, welke menige Nederlander hen zou kunnen benijden. Het is een goed denkbeeld op deze wijze het verre Oosten te brengen onder de oogen van de Haagsche wereld, die niet in staat is zelf in Indië een kijkje te nemen. Waarschijnlijk zal deze tentoonstelling meer belangstelling trekken dan de historische van verleden jaar in hetzelfde gebouw. Het is wel te denken, dat de Koningin en haar gemaal er ook nog een kijkje komen nemen, maar wanneer dat geschieden zal, is volkomen onzeker. f ONWEER. In het raadhuis te Hillegersberg sloeg de bliksem, terwijl de burgemeester en de ambtenaren aanwezig waren. Denkelijk kwam hij door een schoorsteen, sloeg van een fonteintje der waterleiding het kettinkje stuk en ontlastte zich vermoedelijk door den afvoerbuis naar het riool. Te Zaandam is de bliksem geslagen in het pakhuis van den heer J. Karstens Jz., in de Peperstraat. Het pakhuis stond weldra in volle vlam en is tot den grond afgebrand. Het daarnaast gelegen woonhuis van Waals brandde geheel uit. Een tweede pakhuis van denzelfden eigenaar kreeg mede groote schade, zoo ook een aanzienlijke partij vaten, welke op 't terrein opgesteld lagen, alsmede de aangrenzende perceelen. Een partij van 5000 kilogram vet ging verloren. De motorbrandspuitboot verleende voor het eerst hulp en voldeed zeer goed. Gelukkig is bij dezen brand niemand gekwetst. De eigenaar, die aanwezig was, werd rondgeslingerd doch kreeg geen letsel. Bij het korte, doch hevige onweder, dat Donderdagmorgen te Waddingsveen woedde, sloeg de bliksem in één der privaten van school D. Het glazen dak werd vernield en met eenig houtwerk sloegen de ruiten rammelend naar beneden. Gelukkig werd niemand ge deerd en kwamen kinderen en personeel met den schrik vrij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2