ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 30 Joli 1001. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. UITVERKOOP. BEKENDMAKING. Instructie voor Rijkstand- en Tuin- bouwteeraren. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (22 ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7569. DlreoteurA. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adrertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot deB Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Sehuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrM.nked, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Zie Ad-vertenti©. co Lkl O LU O 3= O O cc I— co GROOTE HALFJAARLIJKSCHE OPRUIMING van alle nog voorhanden zijnde CONFECTIE-GOEDEREN, alsDemi-Saisons, Costuums, Panta lons, Lustre-Jasjes, Piqué-Vesten enz., enz., die tegen veel verminderde prijzen worden OPGERIIiTlD. Alle Heeren Mode-Artikelen met 10 pCt. korting. Alle voorradige Stroohoeden mot 20 pCt. korting. De vroegere prijzen staan alle voor een ieder leesbaar op de Goederen, dus is men verzekerd, hier werkelijk, tegen verminderde prijzen wordt uitverkocht. Hopendo mei een druk bezoek vereerd te worden. Aanbevelend, NAAML. VENNOOTSCH. CONF.-MAATSCH., voorh. M.- OOSTMEIJER, Onde Haven, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van WILHELMUS COR- NELIS LEIJDEKKERS, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene Vleeschf*><>Ueryachter het huis staande in de Venkel, plaatselijk gemerkt wijk D, No. 177, kadastraal bekend sectie B, No. 553; dat op Maandag den 12 Augustus aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, als z\j die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 29 Juli 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 20 Juli j.l., A No. 1874, 3de afdeeling; Brengen ter openbare kennis, in hot bijzonder van hen, die zich met den land- of tuinbouw bezig houden, dat een exemplaar der Instructie voor de Rykslandbouw- en Rijkstuinbouwleeraren ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zierikzee, den 29 Juli 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretars. Oe Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 26 Juli. Het gerucht loopt, dat de voornaamste financiers van het Vereenigd Koninkrijk een geheime bijeenkomst hebben gehóuden, waarbij Duitsche industrieelen en financiers tegenwoordig waren. Eén van deze laatsten zou de aandacht gevestigd hebben op den vreeselijken economischen toestand, waarin de Duitsche industrie en het Duitsche kapitaal zijn geraakt tengevolge van den oorlog in Zuid-Afrika en hij zou hebben verklaard, dat de Duitsche geldmannen besloten hadden, alle middelen aan te grijpen, om den oorlog te doen eindigen. De Engolsche financiers erkendon, dat de oorzaak was van groote verliezen en ten slotte zou men het er over eens geworden zijn, dat het beslist noodzakelijk is, dat er een eind komt aan den oorlog, onverschillig op welke wijze. De Daily Mail maakt melding van een gerucht, dat de Nederlandsche regeering, zoodra het nieuwe Christelijke Kabinet zal zijn gevormd, gesteund door twee of drie groote mogendheden een bemiddelingsvoorstel tot Groot-Brittannië zal richten. 27 Juli. Do correspondent van de Daily Mail tè Pieterman'tzburg en do j correspondent van de Standard te Pretoria j geven gelijkluidende bizonderheden over de operaties der Engelschen tegen Viljoen j benoorden Middelburg, waarvan de slotsom is, dat de Engelschen Viljoen *s macht telkens verschalkten en verliezen toebrachten, zoodat deze eindelijk gedwongen werd zijn oude schuilplaats bij Bothasberg weer op te zoeken. Een telegram van lord Kitchener van Vrijdag meldt Generaal Stephens bericht, dat een detache ment van Steinacker's Horse, dat Bremersdorp bezet hield, genoodzaakt is geworden die plek Woensdag 1.1. te ontruimen door een Boeren- overmaebt, waarschijnlijk bestaande uit de Amsterdam- en Piet Retiefcommando's, die uit het zuiden oprukken. Het detachement sloeg zich door de Boeren heen, over een afstand van ruim 25 K.M., naar Combogo en verloor ongeveer 10 dooden en gewonden en eenige vermisten. Do /Standard-correspondent te Pretoria hekelt de groote onachtzaamheid der Engelschen bij het bewaken der buitgemaakte kudden vee. Telkens vallen groote kudden weer in handen der vlugge en handige Boeren, die anders al lang gebrek hadden moeten lijden. De correspondent vertelt hoe een handjevol van De la Rey's mannen onlangs nog uit de Engelsche linies de kleinigheid van 30,000 schapen wegvoerde en ze kalm in veiligheid bracht. Een sterker staaltje is nog dat van een enkelen Boer, die doodbedaard een Engelschkamp binnenwandelde, het wachtwoord aan den schildwacht gaf en mededeelde, dat bij i»om het vee kwam." De man had gelegenheid er met 600 ossen van door te gaan! De Standarddeze dingen critiseeronde, merkt terecht op, dat de Engelschen nog wat leeren moeten voor dat zij op gelijken voet staan met hun vijand op het punt van slimme streken. De Daily Mail publiceert een rapport van lord Kitchener, zijnde het resultaat vau het door den Britschen opperbevelhebber ingestelde onderzoek inzake het doodschieten van gewonde Engelschen door Boeren bij Vlakfontein. Luitenant Duff heeft verklaard, dat den dag na het gevecht bij Ylakfontein luitenant Hearn hem vertelde, dat hij heeft gezien, hoe een jonge Boer twee lichtgewonde Engelschen doodschoot, die bezig waren eikaars wonden te verbinden. Hearn voegt er bij, dat ook andere gewonde Engelschen door Boeren werden doodgeschoten. Het rapport bevat tevens de verklaringen van 8 Britsche soldaten, die gezien hebben, dat de Boeren gewonden doodschoten. Ver scheidene soldaten verklaren, dat zij een Boeren-officier zagen trachten, zijn manschappen te doen ophouden met het doodschieten van gewonden. Allen, die deze verklaringen hebben afgelegd, bevinden zich in het hospitaal te Johannesburg en hebben zich bereid verklaard, hun verhalen onder eede te bevestigen. Het heet, dat verscheidene onder-officieren en manschappen van de yeomanry, wier achterstallige soldij nog niet is betaald, aan koning Edward hebben bericht, dat zij de gehouden uitdeeling van medailles niet hebben bijgewoond, omdat zij geen decoraties willen in ontvangst nemen, zoolang de vrouwen en de kinderen hunner kameraden jhonger lijden. Uit het schrijven van president Steyn aan staatssecretaris Reitz wordt nog het volgende uittreksel bekend gemaakt: Maanden geleden heb ik de quaestie (het neerleggen der wapens door de Boeren) met uw regeering besproken en toen werd besloten geen wapenstilstand te vragen, dan in den uitersten nood. Zal ons een wapenstilstand worden toegestaan? Ik geloof dat er niets geschied is, dat ons recht geeft op een wapen stilstand, teneinde de Burgers te raadplegen. Gij vraagt, welke hoop er bestaat op een gunstigen afloop? Ik vraag u: welke kansen op welslagen bestonden er voor deze twee zwakke Republieken, toen zij het machtige Engeland den oorlog verklaarden? En dan zult gij antwoorden: Wij hebben vertrouwd op de hulp van God en op interventie. Welnu, waarom zouden wij niet langer ons vertrouwen in God blijven stellen Ik heb de laatste dagbladen uit Europa gelezen en ik ben er vast van overtuigd, dat binnen enkele maanden Europeesche verwikkelingen zullen ontstaan, waardoor onze zaak zal zegevieren. Ik ken do leiders van onze deputatie 1 persoonlijk, en kan niet gelooven, dat zij kalm in Europa zouden blijven, indien er op interventie geen hoop bestond, daar zij onzen strijd en onze nooden toch kennen, en ik weet, dat zij hun vaderland genoeg liefhebben, j om ronduit aan Engeland het beëindigen van den krijg te vragen, zoo zij Jit voortaetting toch noodeloos achten. Het feit, dat de deputatie in Europa blijft, overtuigt er mij van, dat onze zaak niet hopeloos staat. Komt het tot een wapenstilstand, dan zal ik het oordeel des volks vragen, en dat oordeel zal ook het mijne wezen. Ik ben er niet vóór, een afgezant naar Europa te sturen wij laten ons op die manier in de kaart kijken. Het heeft mij bitter gegriefd, dat gij uw besluit genomen hebt, zonder mij daarin te kennendat gij zoo overhaast ge handeld hebt. Indien gij den bode nog niet hebt afgezonden, doe dat dan ook niet voor ik hier aan mijn raadsleden hun oordeel heb gevraagd. Ik heb generaal De Wet laten roepen. De volgende week zal hij hier zijn. Dan zal ik u mijn besluit doen weten. In uw brief zegt gij, bevreesd te zijn, dat uw soldaten hun aanvoerders in den steek zullen laten. Hier is het anders gesteld. Officieren mogen zich al overgeven (1), de Burgers blijven standvastig. Ik moet er u op wijzen, dat de Oranje-Vrijstaat niet enkel bloed en goud, maar ook haar onafhankelijk heid zou hebben verloren, bij haar poging om de Zusterrepubliek bij te staan. Alle vertrouwen van Afrikaanders ondorling zou daardoor voor eeuwig vernietigd zijn. Het is belachelijk, te denken, dat de Afrikaander- geest zou kunnen blijven bestaan, wanneer er oen overstrooming van het schuim van Europa zou plaats grijpen. Zoo wij als natie niet willen ondergaan, dan is het nu tijd, te worstelen. Hier wordt waarschijnlijk het geval-Fouria bedoel 1. Amerika. New-York, 27 Juli. De droogte heeft in Kansas en het noordwesten van Missouri opgehouden. De regen kan den graanoogst niet meer reddenvoor den weidegrond is de neerslag echter heilzaam. Engeland. In het Hoogerhuis heeft lord Salisbury een wetsontwerp ingediend, bepalende, dat de koning, met het oog op de erkenning der heerschappijen over de zee, in zijn titel de veranderingen maken mag, die gewenscht schijnen. Salisbury voegde erbij, dat de titel, welken Z. M. zal aannemen, waarschijnlijk zijn zalEduard VII, bij do gratie Gods van de vereenigdekoninkrijken van Groot-Brittannië en Ierland en van de Britsche heerschappijen over de zee, koning, verdediger van het geloof, keizer van Indië. Volgens de City Press heeft een onlangs overleden zakenman, die als leverancier der stad Londen zijn geld had verdiend twee millioen p. st. (24 millioen gulden) aan de armen der stad Londen nagelaten. Mevrouw Von Isacescu, de We ener zwemster, die verleden jaar beproefde het Kanaal over te zwemmen, zal thans nogmaals beproeven van Calais naar Dover te zwemmen. Verleden jaar moet de tocht voornamelijk zijn mislukt, omdat de oogen der dame gingen bloeden van het zeewater. Thans zal zij een bijzondere bril opzetten, om hare oogen te beschermen. Italië. Vrijdag 1.1. is op het Vaticaan plechtig den dag gevierd, waarop Leo XIII heeft over schreden het langdurig pontificaat van Pius VII, die 23 jaren, 5 maanden en 14 dagen regeerde. De gezondheidstoestand van Leo XIII doet vermoeden, dat hij de 25 jaren van den eersten paus Petrus zal overschrijden. De jonge koning en zijn gemalin schijnen in de statige, maar zéér ouderwetsch ingerichte paleizen, die zij in Rome en in Napels bezitten, weinig behagen te hebben. Althans in deze beide paleizen zijn voor f 240.000 aan electri8ch licht, aan nieuwe Engelsche meubelen, aan behang en aan gordijnen uitgegeven sinds ettelijke maanden en H.H. M.M. moeten van plan zijn hun vijftien overige paleizen ook te laten moderniseeren. Er is in het Quirinaal een vertrek voor prinses Yolanda ingericht, naast dat der koningin, geheel in wit en waar alles, om hygiënische redenen, kan worden gewasschen, eenvoudig, maar practisch. Turkije. De sultan lijdt in den laatsten tijd veel aan slaapzucht, die soms 24 uur aebtoreen aanhoudt. Zijne omgeving heeft nu een geneesheer ontboden, een Arabier, die den sultan, door ijs op diens slapen te leggen, wat beter heeft gemaakt. Voorts maakte hij den patiënt duidelijk, dat een aderlatiog noodzakelijk waB. Abdul-Hamid stemde daarin toe, - nadat hij den arts op den koran had laten zwerendat die aderlating een uit muntende uitwerking zou hebben. En de dokter heeft geen valschen eed afgelegd, want de sultan voelde zich heel wat verlioht na de operatie. Berichten uit Constantinopel verzekeren, dat de familieleden van den sultan zorgvuldig het bloed van den kalief, den vertegenwoordiger van Mohamed, in fleschjes hebben verzameld. Dit is een gewoonte, die te Yildiz-Kiorsk in acht genomen wordt, telkens wanneer de sultan aan een aderlating wordt onderworpen. Het verzamelde bloed wordt dikwijls een handelsartikel en voedt het fanatisme van den muzelman. Soms ook worden de flescbjes aan verzamelaars verkocht en bedrog is hierbij niet uitgesloten. Zoo heeft b.v. een Engelschman eens een van die fleschjes gekocht voor 100 piasters of ruim f 40. Toen hij later den inhoud aan een analyse onderwierp, bleek het, dat men hem hondenbloed had verkocht. De vorige week zijn te Konstantinopel, in de oude stad, drie gevallen van pest voorgekomen, waarvan één doodelijk. De gezondheidsraad heeft nu gelast, dat reizigers die in de hoofdstad en andere havens van het rijk aankomen, 48 uren onder genees kundig toezicht moeten blijven. Rusland. De laatste berichten uit de Krim maken melding van de buitengemeene droogte, die een groot deel van den oogst beeft doen mislukken, daarna zijn zóóveel regens en hagelbuien gevallen, dat het overige gewas meerendeel8 vernield is. Onder het landvolk heerscht dientengevolge gebrek, nog verergerd door de slechte oogsten van de vorige jaren. Het is nu drukkend warm in die streek. Oostenrijk. Een verschrikkelijk ongeluk had de vorige week plaats te Liegnitz. Toen de heer Glsser, secretaris van graaf TrautTrautmansdorff, bezig was het benzine-reservoir van de auto mobiel van zijn meester te vullen, sprong dit met een hevige knal uiteen en Btonden in een oogwónk de t'eederen van den heer Gla8er, alsmede die van een aantal kinderen, die de automobiel omringden, in brand. De ongelukkige secretaris is dermate ver woud, dat men voor zijn behoud vreest. Het aantal min of meer verwonde kinderen bedraagt 8, terwijl eenige personen, die te hulp schoten, brandwonden bekwamen. Frankrijk. Op een dakkamertje te Parijs is eene vrouw van 78 jaar dood gevonden. Zij bleek gestorven te zijn van allerlei ontbering, maar men vond in het kamertje een zak met 24.000 frs. en de eigendoms-bewijzen van een huis, dat voor 10,000 frs. 'sjaars ver huurd isDe erfgenamen der ongelukkige zelfmartelares zijn twee doodarme zusters. Duitschland. Woensdag is te Berlijn plotseling een wolkbreuk over het westen van de stad los gekomen. Het water, dat niet zoo spoedig kon wegstroomen als het neerviel, stond weldra zóó hoog in de straten, dat het tram verkeer moest worden gestaakt, omdat het water in de wagens liep. Vele kelders liepen geheel vol en in een koffiehuis dreven de tafels en stoelen als in een meertje rond. De brandweer had tot laat in den nacht werk om de ondergeloopen localitoiten leeg te pompen. België. Te Brussel zijn onrustwekkende tijdingen uit Mongolië ontvangen. De vicaris Vermijn verzoekt om soldaten, daar 2000 christenen ernstig door de Mongolen bedreigd en uit gehongerd worden. Vermijn bevindt zich te Santaoho, dicht bij de plaats waar prins Tuan verblijf moet houden. Nederland. Amsterdam, 26 Juli. In de Willemstraat kreeg gisterenmiddag eene juffrouw ruzie met een buurtje over een drooglijntje. Na de kwestie van het drooglijntje met woorden uitgevochten te hebben, verkondigden de juffrouwen zoer luid en heftig elkanders zondenregister aan de omstanders. Mejuffrouw v. P., die zioh het meest had opgewonden, ging na afloop van de woorden wisseling eenige boodschappen doen, doch spoedig daarna zonk zij plotseling ineen en eenige oogenblikken later was zij reeds overleden. Bij de familie L. aan den Nieuwen Zijdsc'n Voorburgwal is een brutale diefstal gepleegd. De eigenares van de zaak, die daar wordt uitgeoefendkwam gisteren tot de ontdekking, dat hare brandkast was geopend en daaruit een aantal bankbiljetten, tot een bedrag van ruim f 1000, waren ver dwenen. Een bediende, die tegeljjk met het geld zoek is, zekere B. S., wordt verdacht den diefstal gepleegd te hebben. De voortvluchtige commissionnair in diamant E. S. alhier, die verdacht wordt f 25.000 diamant verduisterd te hebben, heeft zich vermoedelijk de laatste dagen met vrouw en kind in België opgehouden. Amersfoort) 27 Juli. Alhier is aangehouden een persoon, die, naar de politie vermoedt, niet geheel vreemd is aan den moord, gepleegd op wijlen den alleenwonenden heer Kalf, die in November 1899 aan handen en voeten gebonden en kennelijk mishandeld, dood in zijn bed werd gevonden. Het vinden van voorwerpen, die aan den vermoorde hebben toebehoord, in de woning van den verdachte, moet aanleiding gegeven hebben tot zijn aanhouding. 's-Gravenhage, 27 Juli. Naar uit ver schillende omstandigheden kan opgemaakt worden zal het ministerieKuyper zijn samengesteld als volgtbuitenlandsche zaken Melvil baron van Lijnden, lid der Eerste Kamerjustitiemr. Loeff, lid der Tweede Kamer; binnenlandsche zaken: dr. A. Kuyper, tevens minister-presidentmarinegepena. vice-admiraal Kruys, oud-minister van marine financiënmr. Harte van Tecklenburg, lid der Tweede Kameroorlogde gepens. luitenant-generaal Bergansius, oud-minister van oorlog; waterstaat, handel en nijverheid mr. J. C. de Marez Oyens, administrateur van het departement van waterstaat, handel en nijverheidkoloniënjhr. mr. T. A. J. van Asch van Wjjck, oud-gouverneur van Suriname. Het is niet onmogelijk, dat het beheer der departementen van binnenlandsche zaken en van waterstaat voorloopig is, met het oog op de splitsing van diensten, dezer dagen vermeld. Te Scheveningen is Donderdagavond in Schuman's circus voor het eerst vertoond het ballet »China". Daarin komt een parade voor van cavalerie-detachementen der onder scheiden natiën. Het oprijden van elk detachement gaat vergezeld van een liohtbeeld, voorstellende het hoofd van staat dier ruiterij. Met uitzondering van dat van den koning van Engeland, werden de portretten der overigen potentaten zeer toegejuioht, bijzonder dat van president Loubet. De grootste toejuiehingen waren natuurlijk voor onze koniDgin, die in deze rij niet ontbreekt, ook al hebben onze troepen in China niet meegevochten. Dordrecht, 26 Juli. Woensdagmiddag werd hier de hulp der politie ingeroepen tot verwijdering eener vrouw, die zich op eenig beddegoed, dat ze zelf had meegebracht, in een tuin aan het Maartensgat had te slapen gelegd. Het bleek te zijn zekere vrouw B., woonachtig aan de Hellingen en algemeen bekend om hare voortdurende dronkenschap. Twee agenten brachten de vrouw met haar beddegoed naar het bureau, waar zy haar roes kon uitslapen. Nauwelijks echter was zij ontslagen, of bij de politie werd aangifte gedaan, dat genoemde vrouw 's middags omstreeks half één uit de beddenmakerij der firma T. Nieveler aan de Boogjes een peluw en twee kussens, gevuld met zeegras, had weggenomen, terwijl de knecht, die daaraan bezig was geweest, even naar den zolder was gegaan. Terstond werd last gegeven de daderes op sporen, maar nergens was zij te vinden. Wel echter werd het gestolen beddegoed in beslag genomen bij iemand aan de Binnenwaleveat, waar zij het verkocht had. Gisterenochtend eindelijk vond de politie de vrouw, zwaar beschonken van de opbrengst van haar diefstal, in de Nieuwstraat liggen, vanwaar zij naar het bureau werd gebraeht. Zierikzee, 29 Juli. Door den Dijkraad van het calamiteuze waterschap Oud- on Jong-Breskena is ter

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1