om de afvaart der Spoorboot op die dagen af te doen varen, dat men daarvan gunstig kan prollteeren, Ten slotte volgt rondvraag, of één der leden voor stellen heeft te doen voor de agenda betrekking hebbende op de in het volgend jaar te honden Algeraeene Ver gadering in Limburg. Geene punten worden hiervoor opgegeven. Bij omvraag zou de heer Kakebeeke willen, dat een onderzoek plaats had van veevoeders, om naar aanleiding daarvan proeven te nemen. Hierop wordt de vergadering voorloopig gesloten, en het woord gegeven aan den heer Van den Bosch, die op boeiende wijze een voordracht hield over het nut van het fokken van stamboekvee, waarvan tevens de melk en boteropbrengst wordt nagegaan. Spreker begon met te zeggen, dat er van de 48 stieren en 46 koeien, die ingeschreven zijn, slechts van vijf de afkomst bekend is, zoodat de overigen, wat afkomst betreft, tot de vonde lingen behooren. Van vele gevallen heeft men geen waarborg, dat een gekocht stierkalf eigenschappen heeft voor ons goed. Vele fokkers weten niet, hoeveel méér melk de eene koe bpven de andere geeft. De slechte koeien zijn in Amerika weggedaan, na waargenomen te hebben, hoe er van Hollandsch ras waren, die flink melk gaven. Toen kon men het weten, omdat men het onder zocht, en nu niet, omdat van de honderd fokkers er geen twee zijn, die weten, hoeveel de ééne koe meer geeft dan de andere. Zij (de Amerikanen) begonnen de opbrengst der koeien te meten, en hielden daarvan aanteekening. Zij legden een keurstamboek aan in dien zin, dat daarin ook de afkomst van vader en moeder moesten bekend zyn. De Amerikanen, wanneer ze hier vee koopen, zullen altijd onderzoeken de afkomst van 't geen zij koopen, zoowel bij hen als elders. Door spreker werd een koe genoemd, «Mercedes", die een boteropbrengst gaf van anderhalve K.G. per dag. Men moet verbeteren, want stilstand is achteruitgang. In het buitenland verschaft men zich zekerheid door proefmelken. Zoowel de Hollandsche als de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw geven blijk, dat het wenschelijk is de opbrengst der melk na te gaan door het uitgeven van melklysten. Wanneer men nauwkeurig aanteekening houdt, dan eerst kan het stamboek goed zijn of worden voor den veefokker. Zoo ongeveer was de rede van den heer Van den Bosch, die met hartelijk applaus van de aanwezigen en dank van den voorzitter eindigde. Nadat daarna by den heer C. J. van Damme het middagmaal was gebruikt, begon de rijtoer met twintig rijtuigen, welwillend afgestaan door de leden der Maat schappij van Landbouw, Afdeeling Noord-Beveland. Die rit was prettig en aangenaam, hoewel wat geforceerd, omdat 4,15 uur als tijd was aangegeven voor de aan komst der Spoorboot aan 't steiger. Een verslag over den oogst volgt in het nummer van Dinsdag. Op het toertje was het mij mogelyk hiervan 't een en ander te noteeren. Zoo reden we dan tegen 2 ure met een 20tal rijtuigen naar Colijnsplaat, om van daar over Cats de gasten van buiten 't eiland, te brengen naar 't Cortgeensche steiger en niettegenstaande de groote stofwolken was de rit heerlijk te noemen, dank zij het schoone weder. Dat onder die rit aan de te veld staande gewassen een opmerkzame blik werd gegund, behoeft wel geen betoog, en de stand daarvan is, op «enige uitzonderingen na, bevredigend. Het kwam mij !voor, dat de vele blokken tarwe, die we voorbijkwamen, over 't algemeen zeer zwaar waren en de meesten dientengevolge «gestreken" lagen; enkele partijen haver stonden uitstekend, waarbij mij bizonder opviel een partij trosjeshaverdie werkelijk prachtig stond; suikerbieten staan goed, edoch wanneer men be denkt, dat met een paar maanden men die reeds gaat rooien, kan men niet begrijpen, hoeveel de knol in dien korten tyd nog zal moeten groeien om een behoorlijk gewicht te kunnen leverenwintergerst was op verschei dene plaatsen al af, en lag op den band of stond in hoopen hier en daar zag men de gesneden karwij in tollen staan. Bij enkelen is men aan het dorschen van dit gewas, wat hier tamelijk goed gegroeid schynt te zijn de vele aardappelvelden beloven een gunstig beschot, ze staan zeer goed, wat over 't algemeen ook gezegd kan worden van de ajuin. Op een enkel veld was men bezig met het trekke^sê^ züverruien, .van^ welk .goedje niet voor zoovèr ik' dit zien kon, middelmatig, en van boonen en zomergerst zag ik zóó weinig, dat ik daarvan moei lijk eenig bericht kan doen. Tot zoover over dat gedeelte van ons eiland wat den oogst betreft, later meer over 't andere gedeelte. WITTE HAGE. Te Oud-Vossemeer hebben een aantal landbouwers onder die gemeente aan Heeren Gedep. Staten van Zeeland vergunning gevraagd om vrijgesteld te mogen worden van het ver bod tot het rijden met gekoppelde voertuigen, daar dit gedurende het najaar belemmerend in hun bedrijf werkt. Bij den verkoop van vruchten te velde aldaar werd tot f 120 per gemet (39 Are 24 c.A.) aardappelen geboden, waarbij nog 10 pCt. onkosten komen; voor zulke prijzen mag dit najaar de markt wel hoog gestemd zijn en het beschot niet tegenvallen. Voor een ruim éénjarigen stier van de stierenvereeniging te Capelle, die driemalen een eersten prijs behaalde, en wel de laatste keer te Middelburg, is te Middelburg te ver geefs f 700 geboden. Ook te Zaamslag heerscht de bekende kippenziekte in hevige mate. Bij sommige houders zijn reeds 90 95 percent van de dieren gestorven. Honderden sterfgevallen kwamen reeds voor, terwijl de ziekte zich nog steeds uitbreidt. Nieuwerkerk. De vlasindustrie, vroeger hier zoo aanzienlijk, maar in de laatste jaren sterk achteruitgegaan, schijnt te zullen her leven. Ongeveer zestig gemeten vlas zullen hier bewerkt worden, hetgeen voor vele handen werk en brood belooft. Schouwen, 25 Juli. De langdurige droogte maakt de weiden dor. De beesten zoeken wat malsch eten, verfrissching bij de hitte en verkoeling van de brandende wondjes, hun door de steken van insecten toegebracht, aan slooten en vaarten. Doch zoo geraken er vele te water en zelfs verdrinken er tegenwoordig beesten. Wij hoorden althans, dat er 2 verdronken zijn onder Duivendijke uit een weide aan den Hoogenweg, eigenaar de heer Hoogenboom. kerknieuws. Beroepen bij de Herv. Gem. te Midlum (cl. Franeker), ds. H. J. Couvée te Eortgene. Beroepen bij de Herv. Gem. te Ouddorp, dë. J. Bose te Hendrik-Ido-Ambaoht. Beroepen bij de Geref. Gem. te Tholen (B), ds. B. G. J. Breukelaar te Hasselt. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Nieuw- en St.-Joosland door ds. G. H. Lacher te Wilsum. Brouwershaven, 25 Juli. Het even fraaie als antieke orgel, dat nagenoeg drie en een halve eeuw onze kerk had versierd en wijding aan hare godsdienstoefeningen geschonken, doch eenige jaren geleden in desolaten toestand uit geldnood aan het rijk was overgedragen, is Woensdag uit het rijks museum te Amsterdam, waar het, na geheel gerestaureerd te zijn, was aangebracht, per afzonderlijk vaartuig opnieuw naar hier over gebracht, om voortaan weder zijn aloude plaats in ons monumentaal kerkgebouw in te nemen. Een woord van dank aan allen, die hiertoe hebben meegewerkt en inzonderheid aan den heer jhr. Victor de Stuers, door wiens bemiddeling aan onze kerk het orgel geheel kosteloos in bruikleen is afgestaan. Vermoedelijk zal het instrument nog dit jaar van geheel nieuw binnenwerk worden voorzien, waartoe de noodige gelden reeds zijn bijeengebracht, zoodat, naar men hoopt, de inwijding reeds met Kerstmis a.s. zal kunnen plaats vinden. (M. Cf.) Ouwerkerk, 26 Juli. Sedert eenige weken kon alhier geen godsdienstoefening gehouden worden wegens herstellingen aan het kerk gebouw. Thans, nu deze afgeloopen zijn en het schilderwerk geheel voltooid is, geeft het inwendige der kerk een aangenamen indruk. Vooral werkt daartoe mede, dat de ouder- wetsche kerkstoelen thans vervangen zijn door zeer gemakkelijke en ruime vrouwenbanken, welke door de zorg en geheel op kosten van den president-kerkvoogd, den heer B. G. van der Have, zijn aangeschaft, welke ook op andere wijze zoo menigmaal de kerkelijke gemeente aan zich heeft verplicht. Aanstaanden Zondag zal nu voor de eerste maal dienst kunnen zijn in het gerestaureerde gebouw. Nieuwerkerk. De inteekening voor de Generale Kas heeft na aftrek der onkosten opgebracht ruim negentien gulden. o n e r w ij 8. Men meldt uit Oud-Vossemeer Dat de leerplicht niet heelemaal nutteloos werkt, blijkt wel uit het feit, dat over de laatste jaren bij de opname van het aantal aanwezige leerlingen op 15 Juli van de on geveer 350 leerlingen resp, aanwezig waren: 244, 254, 241 en 233 leerlingen, terwijl dit jaar er 308 waren. Trouwens gaf Juni in den regel 30 a 40 pCt. verzuim, dit jaar slechts 16 pCt. Te Haarlem heeft zich het merkwaar dige feit voorgedaan, dat bij de benoeming van een directrice der middelbare school voor meisjes, een het vorig jaar verschenen meisjesboek, Schoolidyllen" van Top Naeff, een rol speelde. Da wAthniidAr van nnderwiis. dr. Nieuwen- üuyzen Kruseman (vroeger directeur «cx H. B. S. te Gorinchem), maakte namelijk bij zijn aanbeveling van de eerst voorgedragene, mej. J. Farret, hoofd eener school voor U. L. O. te Gorinchem, melding van een gerucht, dat in Haarlem had geloopen, alsof deze mej. Farret eigenlijk het origineel zou zijn van de in «Schoolidyllen" optredende juffrouw Prior, en dus, wat men onder school- meiges noemt, een erg spook" moest wezen. De wethouder had niet beter weten te doen dan de schrijfster zelf, mej. Naeff, die twee jaar leerlinge op de meisjesschool te Gorinchem is geweest, er eens over te hooren, maar deze had hem geantwoord, dat de bedoelde veronderstelling «volkomen onjuist" was. De raad, misschien overtuigd, dat na deze verklaring de bewuste dame onmogelijk een «spook" kon zijn, of misschien oordeelende, dat het hoofd eener school, die door enkele erg ondeugende leerlingen met dien naam wordt aangeduid, toch wel een zeer geschikte directrice van een middelbare school kon wezen, benoemde mej. Farret; doch met de kleinst-mogelijke meerderheid, met 13 van 24 stemmen PREDIK! in onderstaande Gemeenten van X o n d a g 28 Ds Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Esselink. Gat Zondag 11. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert; 's nam. half drie ure: Idem. Cat. Zondag 12. (11 uur Zondagsschool). Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman van Zonnemaire. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. de Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 's Avonds zes ureds. Nauta van Noordgouwe. Herv. Kerk te Noordwelle: Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 'sNam. twee ure: ds. Nauta van Noordgouwe. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Koolstra. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Couvée. Geref. Kerk te Elke nee: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: *3 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Geerling. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Nam. twee ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Nauta. Voor het examen ter verkrijging eener acte voor onderwijs in landbouwkunde hebben zich 34 candidaten en voor de acte tuinbouw kunde 22 candidaten aangemeld. Donderdag 25 Juli is geslaagd te Arnhem voor de hoofd-acte de heer D. A. Poldermans, onderwijzer te Goes, geboren te Ellemeet. De heer L. A. Leopold, leeraar aan de H. B. S. te Goes, in gelijke betrekking benoemd aan het gymnasium te Zwolle, zal waarschijnlijk voor die benoeming bedanken, uithoofde van een eervol verzoek van vele ouders om aan de Goesche H. B. S. te willen blijven. Te Arnhem is heden o. a. voor de hoofdacte geslaagd de heer J. den Hollander van Middelburg. Geslaagd voor het eerste deel van het notarieel examen de heer Ittmann van Goes en voor veearts de heer E. C. Koens van Goes. De na-verkiezln'gen voor de Tweede Kamer. Officiéél candidaat gesteld zijn in Gouda: A. M. Hoogendijk Ez. te Nieuwer kerk a/d IJsel; A. W. J. Idenburg, (a.-r.) te Hillegersberg en mr. H. Ph. de Kanter, (lib.) te Haarlem. Amsterdam XV: J. T. Cremer, (lib.), B. H. Heldt, (vrijz.-dem.), mr. M. Mendels, (soc.-dem.) Veen dam: Mr. A. E. Smidt, (lib.), F. H. Boels, (a.-r.), mr. P. J. Troelstra, (soc.-dem.) en H. L. Schuitema te Musselkanaal (politieke richting onbekend). Stemming in deze districten Dinsdag 30 Juli, herstemming Dinsdag 6 Augustus. Ongeregeldheden te Alblasserdam. Men meldt uit Dordrecht: Dinsdagavond te 8£ uur werd uit Alblasser- dam om assistentie verzocht bij den garnizoens commandant alhier ter beteugeling van ongeregeldheden, die aldaar heerschten. Een aantal manschappen werd onmiddellijk geal armeerd en per sleepboot «Snelvaart" vertrok het detachement, sterk 50 onder-officieren en minderen, onder commando van den le luitenant Iris Stehpenson, naar Alblasserdam. Circa 9 uur kwam het detachement aldaar aan en kon dadelijk aan den slag om de opgepropte menschenmassa uit elkaar te drijven, hetgeen natuurlijk met verzet gepaard ging. Op last van den burgemeester moesten te 40 uur de herbergen gesloten worden, hetgeen echter gemakkelijker gezegd dan gedaan was, daar zij stampvol waren en de bezoekers niet genegen waren haar te verlaten. Ook hieraan kwamen de pontonniers te pas, die in korten tijd deif^rkergen schoon veegden. -I maxenae van nun wapens. Te middernacht was de rust zoo goed als teruggekeerd, voor alle zekerheid patrouil leerden de militairen tot half drie in het dorp. Daarna werd het detachement weder per sleepboot «Snelvaart" naar de kazerne alhier teruggebracht, waar de onverbruikte patronen werden afgedragen en ieder een welverdiende rust mocht genieten. De oorzaak der ongeregeldheden in het genoemde dorp is te wijten aan den aandrang van het gemeentebestuur tot afschaffing der jaarmarkt (kermis). Om dit te bereiken worden de standplaatsen, naar men ons zegt, zoo duur mogelijk verpacht, zoodat zich daarvoor bijna geen liefhebbers aanmeldden. Daar vandaan ontstond gisting onder het publiek, dat in de burgemeesterswoning en bij andere notabelen ruiten stuk gooide en dreigementen uitte, zoodat het niet geraden was zich op straat te begeven. Naar men verneemt zijn verscheidene bel hamels door kogels getroffen. Men meldt nog nader: De oorzaak van het gebeurde is te zoeken JEUR.TEIST chouwen en Duiveland. «Juli 19 O 1. Ghr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. hall tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wessels. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Burger; 's nam twee ure: Idem. (Doopsbediening. Beide keeren collecte voor noodlijdende kerken en personen). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kunst. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Linden. (Bediening H. Avondmaal)'s nam. twee ure: Idem(Dankzegging). Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: Leeskerk. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: de heer Beversluis van Moerkapelle. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Smit Gerei. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: ds. v. Nouhuys van Zierikzee; 's nam. half drie ure: ds. Stein van Stavenisse. Herv. Kerk te Bruinisse: '8 Voorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. (Voorber. H. Avondra.) Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds van Bueren. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vyf ure: Leeskerk. in de omstandigheid, dat de gemeenteraad verleden jaar besloot om den prijs voor de standplaatsen op de jaarmarkt te verhoogen, zoodat b. v. een draaimolen, die vroeger slechts f 30 behoefde te offeren, thans f 300 moest dokken. Het gevolg was, dat geen draaimolen op deze kermis verscheen, zeer tot misnoegen der kermisgaanders. «De molen moet er komen, de molen moet er zijn", zoo zongen ze Maandagavond, in groote troepen door het dorp trekkend, en bij een aantal ingezetenen - vóór- en tegenstanders van de kermis de ruiten ingooiend. Het voorgevallene gaf den burgemeester, jhr. V. H. de Villeneuve, aanleiding om zeer strenge maatregelen te nemen. Hij requireerde vier rijksveldwachters en 50 man pontonniers uit Dordrecht. Verder trok hij in de ver gunning aan de kasteleins om tot later dan 10 uur 's avonds te tappen. Maandagavond mochten zij, zooals op kermis te doen gebruikelijk was, tot 42 uur en later open zijn. Om 9 uur Dinsdagavond verschenen de pontonniers in de gemeente, die patrouilles- gewijs het dorp gingen doorkruisen. Kwaad bloed zette het bij de ingezetenen, toen zij de militairen en rijksveldwacht bespeurden. Het geheele dorp liep te hoop, waar dien dag alles kalm was. De eigenlijke ongeregeldheden zouden pas om 10 uur, het sluitingsuur der herbergen, beginnen. Toen ging de burgemeester, met den luitenant Stephenson, den gemeenteveld wachter en twee rijksveldwachters, de tapperijen sluitenhet eerst was aan de beurt de herberg van Van Krimpen. Zoodra men daar binnen kwam, steeg de opgewondenheid ten top. Men gooide met de brandende lamp en verbrijzelde de ruiten der herberg, in 't kort, 't was er een heel kabaal, waaraan de burgemeester ten slotte een eind maakte door de bezoekers door een pontonniers-patrouille uiteen te laten dry ven. Bij den herbergier Vogelenzang ging de ontruiming zonder geweld. De ongeregeldheden werden toen op straat voortgezet. De gewapende macht werd met steenen en dakpannen geworpen en er hadden duchtige schermutselingen plaats. Om 12 uur werd de burgemeester door één of meer steenen geraakt. En ook werd luitenant Stephen son door een flesch zoo hevig op het hoofd geslagen, dat hij bewusteloos ineenzeeg. Dit gesohiedde bij de Sluis. Nadat de luitenant bewusteloos in het gemeentehuis was binnen gedragen, werd er plotseling bevel tot vuren gegeven, volgens de verhalen van dorpelingen zonder voorafgaande sommatie door den burgemeester. Volgens andere lezing gaf de luitenant het bevel. Hoe dit zij, er werden acht scherpe wachtpatronen afgeschoten, helaas één raak: de ijzer werker P. Vogel, ongeveer 26 jaar oud, die niets met het voorgevallene x» um1..n l'-'l aj» EO moloi afolando VUür zijn woning stond, kreeg een schot in het schouderblad, rakelings langs de longen. De toestand van den man, die als zeer oppassend te boek staat, is naar omstandigheden goed. Na dit optreden werden de gemoederen zoo mogelijk nog meer verhit. De gemoederen geraakten hoe laDger hoe meer opgewonden. In het gemeentehuis werd een groote spiegel ruit verbrijzeld, en ook bij enkele andere ingezetenen moesten de ruiten het ontgelden, o. a. bij de wed. 't Hoen, P. Jonker, den gemeente-secretaris Boveld en bij Pieter Kool. Tot 2 uur duurden de ongeregeldheden voort. De tweede uitzending van het detachement, ongeveer 50 man sterk en onder bevel van denzelfden officier, geschiedde Woensdagavond te zes uur van uit de kazerne aan de Buiten- walevest. Kort vóór de inscheping, in twee pontons, toen de consignes gegeven en de karabijnen geladen waren, had een milicien het ongeluk, tijdens het in de rust stellen van zijn geweer, de trekker aan te raken, waar door het schot afging. Gelukkig stond het geweer zoo, dat de kogel tusschen de hoofden der twee naastbijzijnden doorging en niemand getroffen werd. De militairen gingen daarna scheep in de pontons, die door de torpedoboot «Brielle", tijdens de manoeuvres ten dienste van het korps pontonniers, gesleept werden naar Alblasserdam. Te halfzeven werden de manschappen aan het eerste veer aldaar, aan wal gezet. Op last van den burgemeester bleef het detachement op het Veerplein, terwijl men zich gereed hield om bij het eerste sein het dorp in te gaan. Ondertussohen was en bleef het rustig, waarschijnlijk omdat de burgemeester een eisch had ingetrokken en zijn toestemming had gegeven na 's avonds 10 uur in de her bergen te tappen. De pontonniers werden onthaald op brood met bier en toen alles te 12£ uur nog volkomen rustig bleef, werd op dezelfde manier als waarop ze gekomen was, de troep weer naar Dordrecht gebracht. In de kazerne gekomen kon ieder zich ter ruste begeven, teneinde den volgenden morgen te 7 uur de gewone werkzaamheden te hervatten. De toestand van Vogel, die een schotwond kreeg, is buiten alle gevaar. Een eerste stap. De nieuwe meerderheid in de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft een eerste offer geëischt. Het subsidie aan de kweekschool voor bewaarschoolonderwijzeressen te Leiden is van de begrooting geschrapt. Zelfs het argument, namens Gedep. Staten aangevoerd, dat bij het opmaken van de begrooting der kweekschool voor 1902 nu eenmaal op deze bijdrage uit de provinciale kas was gerekend, vond geen inganghet subsidie moest terstond vallen. Als van deze onnoozelo som van f 2500 heel de financiëele toestand van de provincie afhankelijk ware geweest, had men niet meer gehaast kunnen geweest zijn om het subsidie terug te nemen. Straks wacht ons nu waarschijnlijk ook in de Tweede Kamer het schouwspel, als in 1888, dat de kerkelijke meerderheid haar hart koelt aan deze instelling, welker eenige fout schijnt te zijn, dat zij geen kerkelijk karakter draagt. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Uwe voorstelling als zou de heer Pompe, ons nieuw Kamerlid, in de Staten van Zeeland nu pas voor 't eerst heeft willen toonen uw district lief te hebben, moet en kan ik zeer zeker tot uw genoegen weerspreken met de feiten. De heer Pompe heeft bijvoorbeeld ook de vorige maal in de Staten gestemd voor 't jaar lij ksch subsidie van f 24000 voor de Spoorboot, en eveneens stemde hij voor het amendement Fokker, om aan Duivendijke voor haar haven een subsidie te verleenen van f 12000, toen Gedeputeerde Staten slechts f 6000 voorstelden. Nu ik toch met uw verlof aan 't woord ben, wensch ik nog even te komen op een clausule in Zeelandicus' jongsten brief, waarin gezegd wordt, dat jhr. Pompe als Kamerlid geenerlei bekendheid had. Mag ik Zeelandicus even zeggen, dat hij óf er niets van weet, óf 't ver geten is. Trouwens hij zegt zelf 't zich niet te herinneren, dat de heer Pompe van Meerder- voort eenige bekendheid had. Maar dat Zeelandicus dit niet weet, is niet de schuld van den heer Pompe. Ik voor mij herinner mij er meer van en wil dit aan Zeelandicus wel even zeggen: 1°. Ik herinner mij o.a., dat zijn krachtig pleidooi voor de Maatschappij //de Schelde", als lid der commissie, in wier handen het request dier Maatschappij gesteld was, er veel toe heeft bijgebracht om deze voor Zeeland zoo belangrijke onderneming van den onder gang te redden; 2°. Tegenover den minister van marine, Geerling, bepleitte hij de belangen van Vlissingen als zeehaven zoo warm, dat hem de voldoening van een officiëele dankbetuiging daarvoor van Burgem. en Weth. dier genoemde gemeente te beurt viel; 3°. Pompe van Meerdervoort's amendement tegenover den minister van justitie du Tour, om niet in elke hoofdplaats van een arrondis sement eene cellulaire gevangenis te moeten bouwen waardoor tonnen gouds bespaard werden werd met algemeene stemmen op 2 na aangenomen 4°. Ook zijn destijds onder den naam van //middendoor"-amendement, ingediende voorstel tegenover den minister van Bloemen Waanders, ten doel hebbende om tegen te gaan de opdrijving der uitgaven in Ned.-Indië boven de financiëele draagkracht van het moederland, werd met groote meerderheid aangenomen 5°. Herhaaldelijk werd hij dan ook tot rap porteur benoemd om gewichtige wetsontwerpen, o. a. de Gestichtenwet en de Krankzinnigenwet, en voorts over verschillende ministeriëele Degruoiiugen. Mijnheer de Redacteur, daar 't hier nu eens niet geldt de tegenpartij eenige stemmen af te snoepen, maar den goeden naam van een staatsman uit uwe tegenpartij te verdedigen, vertrouw ik, dat u dit feitelijk, en dies onweer legbaar verweer, onpartijdig en welwillend een plaatsje in 't Vrijdagnommer van uw veelgelezen blad zult verleenen. Ik verblijf intusschen met achting, Uw Dw. Dienaar, Goes, 24 Juli 1901. BUIJSE. Mijnheer de Redacteur! Uit uw onderschrift van mijn ingezonden stukje jl. Dinsdag bleek weer duidelijk, dat de Redactie van dit blad in goede handen is. Een eeresaluut daarom aan het vernuft van uw geest, dat zoo juist de bedoeling van den inzender te qualificeeren wist. Edoch, wat is aangenamer dan te kunnen wijzen op een daad van den vertegenwoordiger van ons district bij de landsregeering, waaruit blijkt, dat hij geen vreemdeling is, maar de bevolking van zijn district een goed hart toedraagt; temeer, wanneer van zoo iemand in den laatsten tijd met bedekte termen, en onder pseudoniemen, het ergste is gevreesd. Het was dan ook waarlijk mijne bedoeling niet uw Middelburgschen correspondent iets onaangenaams te zeggen, en mocht dit onverhoopt door sommigen gedacht worden, dan wil ik, overtuigd van zijn correcte handeling, hem bij dezen gaarne mijne verontschuldiging aanbieden. Alleen een samenloop van omstandigheden was oorzaak, dat ik mij niet spoedig genoeg met het door hem vermelde op de hoogte kon stellen, en dichtte hem daardoor iets toe, wat later bleek niet geheel juist te zijn. In 't vertrouwen, dat de naam van den heer Pompe van Meerder voort in het vervolg nog dikwijls in het belang van het district Zierikzee in uw blad moge genoemd worden, blijf ik met dank voor de opname, Hoogachtend, Uw. Dw., Bruinisse, 25 Juli 1901. S. HAGE. Zeer gevoelig voor het welgemeend eere saluut van den heer Hage, kunnen wij onze erkentelijkheid jegens hem niet beter aan den dag leggen dan door hem een even welgemeend compliment te maken voor de onbetaalbare wijze, waarop hij voor zijn gekozen candidaat der Tweede Kamer tracht reclame temaken. Hij erkent onzen Middelburgschen correspon dent onverdiend gekapitteld te hebbenmaar is zoo handig, om zelfs uit deze retraite politieke munt te slaan voor den afgevaardigde zijner keuze. Voor zijn partijgenoot, den heer Buijse, den bekenden redacteur van De Zeeuwwas de gelegenheid te schoon om al was het dan ook maar in de zoo vaak door hem ge smaalde Zierikzeesclie Nieuwsbode niet mede een loflied aan te heffen ter eere van den volksvertegenwoordiger naar zijn hart. Jammer 1 dat al die reolame, al die lof-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2