ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 27 Juli 1901. (25 i e r i li z e e s c li e Cour an t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., STROOHOEDEN, Onveiligheid Vaarwater. op d Wiet verdiend. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,-^ per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7568. Directeura. j. DB L.OOZB. Redacteuren: j f' J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore vim A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezondeti stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkei,, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke régel meer lö cts. IN Poststraat C 103, Zierikzee. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, als: Visitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De in de gemeente Zierikzee woonachtige miliciens-verlof gangers van de land- en zeemacht kunnen hunne zakboekjes komen af halen ter Gemeente-Secretarie. Aangifte tot plaatsing van kinderen, na de zomer-vacantie op school C in de Nieuwe Boogerdstraat, gelieve men op Maandag 29 Juli, des namiddags tusschen 2 en 4 uur, te doen bij het Hoofd dier schoolden heer S. DÈ GRAAF, in het gebouw dier school. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. De BURGEMEESTER van ZlEBKZEE brengt het volgende bericht ter fcennb vair iccmrendcn,- dia ,la ar Rij belang kunnen hebben, t. w. Reede van Texel, 3e District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 24, 25, 25 of 27 Juli a.s schietoefeningen worden gehouden van het fort op de Harssens. Er zal gevuurd worden in Oostelijke richting met kanonnen van groot kaliber (30 c.M.), bij welk \«iur de reede tot op een afstand van 9000 M. van het fort onveilig moet worden beschouwd en waarbij geen vaar tuigen ten. behoeve van de veiligheid worden uitgelegd. Op de dagen waa-op gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen, alsmede eene gekleurde vlag, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op den vuurdag groote waarschuwings borden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl by het toi pedomagazijn, alsmede aan den ingang, der haven, borden zul'en worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlag, als volgt: Zwarte vlag beleekent Oost. Zierikzee, den 25 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. In de jongste Raadsvergadering kregen wij een veeg uit de pan. Van wien? Van nioraand minder dan van onzen Burgemeester. Waarom? Omdat wij in ons blad er tegen waren opgekomen, dat in de ontwerp-verordeniDg het maximum van den hoofdelijken omslag tot f 40.000 word opgevoerd. Beweerd toch werd door den Voorzitter van den Raad, dat wij er geen sikkepitje van wisten. Daar zaten wij bij, dat moesten wij aan- hooren, en mochten zelfs geen kik geven als protest Gelukkig! bleek dit ook niet noodig. Want een aanzienlijke minderheid was het met den heer Legemaat eens, dat het beter was het maximum van den hoofdelijken omslag niet te brengen op f 40.000, maar te houden op f 35.000, zooals het nu is. Het scheelde slechts één stem, of dat voorstol ware aangenomen. Wat blijft er nu over van dat wij er geen sikkepitje van wisten? 1130 muildieren verscheept ten dienste voor hot Engekche leger in Zuid-Afrika. Het transportschip Manila" met 150 Britsche soldaten en 602 Boerenkrijgs- gevangenen aan boord, is te St.-Vincent aangekomen op weg naar do Bermuda-eilanden. Gen.-maj. Baden Powell wordt Vrijdag of Zaterdag a.s. te Southampton verwacht. Hij heeft verzocht van een feestelijke, drukke ontvangst verschoond te blijven, tot hij genezen is van een ernstigen aanval van malaria, waaraan hij lijdt en waarom hij voor drie maanden met verlof naar Engeland is gegaan. De Times verneemt van 22 dezer uit Kriigersdorp: Kolonel Allenby vernam gisteren te Kromdraai, nabij Krügersdorp, dat zich aldaar eenige dagen geleden ongeveer 4000 Boeren hadden vertoond. Door burgers, die zich hebben overgegeven, werd het bericht bevestigd, dat alle Boerenaanvoerders voor nemens zijn, weder een tocht in zuidelijke richting te maken. Londen, 25 Juli. Kitchener seint heden uit Pretoria, dat bereden troepen gisteren een Boeren-convooi namen bij Reifczburg (ten Noorden van Kroonstad), waarbij zij 25 gevangenen maakten en eenigo wagens vermeesterden. De Engelsche verliezen waren (natuurlijk) gering. Engeland. Zeventig beambten op het Koninklijk kasteel van Windsor hebben Zaterdag gedaan gekregen, overeenkomstig het besluit, kort na Victoria's dood genomen tot inkrimping van het personeel aldaar. Alle zeventig kregen pensioen of een gratificatie. Londen, 25 Juli. Doordat het grootste het van Bet leger zich in Zuid-Afrika bevindt, zullen de groote herfstmanoeuvres xr«, ent jaar nier plaats vinden. dader zjce' terstond"- Wageningen, 24 Juli. Alhier rookte een 12-jarige knaap in een kerseboomgaard een sigaar, die, toen hij deze even op een bank wilde leggen, in een zak met buskruit -viel. Ejjet kruit outplbfie, u^kltederen ven den knaap vatten vlam, waardoor hij zich ernstig brandde aan hoofd en armen. De hut in den boomgaard, waartegen de knaap gezeten was, verbrandde met alles wat er in was, terwijl ook de jonge kerseboomen ver nield zijn. Schoonhoven, 24 Juli. Een 13-jarig meisje alhier zou met eenige kennisjes poffertjes bakken op een spiritus-fornuisje. Hare kleeren geraakten in brand en gillend van pijn vloog het meisje de straat op, waar zij door de schrikbarend toenemende vlam groote ont steltenis veroorzaakte. Inmiddels toegesnelde personen drongen haar, ter redding, van de hooge havenkade te water, terwijl de heer C. Schoon Thim haar nasprong en redde. Het meisje lijdt hevige pijn, vooral aan den geheel ontvelden arm, maar men hoopt nog op beterschap. 's-Gravenhage, 24 Juli. Een 54-jarig werkman, zekere v. d: H. die hedenavond ^omstreeks 9 uur door de Raamstraat liep, werd daar plotseling aangehouden door een ander werkman, met wien hij reeds vroeger ongenoegen had gehad. Na een korte woordenwisseling bracht de laatste hem onverhoeds een slag toe op het achterhoofd, vermoedelijk met een scherp voorwerp of een stuk hout. De aangerande viel terstond neder. Binnengedragen in een kruideniers- winkeltje, door zijn zuster gedreven, bleek de aangerande te zijn overleden tengevolge van een schedelbreuk. Het lijk werd per brancard overgebracht naar het politiebureel op de Groenmarkt. De Traitsvaalsch-Engelaehe oorlog. Londen, 24 Juli. De Daily News maakt melding van geruchten, betreffende a.s. vredes onderhandelingen in den Zuid-Afrikaanschen porlog, die te Londen zouden worden gevoerd. 25 Juli. Te New-Orlcans zijn gisteren Terwijl lord Russell voor het Hoogerhuis 1 te Londen terecht stond om zich te hooren veroordeelen wegens bigamie, heeft een dievenbende op klaarlichten dag een bezoek gebracht aan zijn kamers in Ilolborn en daaruit eenig zilver, goud en juweelen gestolen. De politie heeft geen enkele aanwijzing van de dieven. Aan boord van het stoomschip »Hohen- fels", dat uit Calcutta te New-York is aan gekomen en in laatstgenoemde haven in quarantaine ligt, is een Indische stoker aangetast door builenpest in lichten graad. De bemanning van het schip is op Swinburne Island geïsoleerd. Frankrijk. Te Parijs is een zonderling sterfgeval voorgekomen. Men vond een gepensionneerd beambte van de Fransche Bank, die geheel alleen woonde en eenige dagen zich niet uit huis had vertoond, dood in zijn bed. Een horlogeketting hing uit zijn mond en zijn horloge bleek daaraan vast te zitten, beklemd in de keel. De oude heer leed aan een neuskwaal en had de gewoonte zijn dik oud horloge in den mond te nemen om met open mond rustiger te kunnen slapen. Het schijnt hem in de keel te zijn geschoten, zoodat hij stikte. Er is althans geen spoor van misdrijf ontdekt. BelgiS. Brussel, 25 Juli. Het dagblad La Soir bevat een telegram uit Rome, waarin gemeld wordt dat president Krüger in October daar zal komen om via Napels naar Afrika terug te keeren. Nederland. Amsterdam, 24 Juli. Naar aanleiding der vele desbetreffende vragenpubliceert het bestuur der Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Yereeniging" een kort overzicht van hare verrichtingen en den stand harer middelen. Tot 20 Juli 1901 was ingekomen f 1.314.410 enuitgegeven f 626.341rest kassaldo f 688.068. De commissie van beheer van het Neder- landsche bijstandsfonds voor Zuid-Afrika te Pretoria heeft een crediet dat telkens wordt vergroot. Bestellingen voor kleeren ten behoeve van 6 kampen zijn gedaan te Durban ad ongeveer f 30.000, benevens f 17.000 voor G000 dekens, waarvoor spoedig f 29.000 noodig is. De kampen in Transvaal bevatten ongeveer 40.000 zielen. Ongeveer 1600 personen kondon geholpen worden met in Natal aangekochte goederen. De i verslagene was feit. maakte echter bekend. De dader van de aanranding is door de politie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Hij bekende het slachtoffer een klap te hebben gegeven met de hand. De wond aan het achterhoofd wordt vermoed ontstaan te zijn door een val op een trottoirband na het ontvangen van den klap. President Krüger is Donderdagmorgen met de heeren Eloff, privaat-secretaris, en dr. Hoymans, lijfarts, om halftien per rijtuig uit Hilversum naar Utrecht vertrokken en van daar per spoor naar Den Haag gereisd, waar het gezelschap te 11.40 aankwam. De president neemt eenige dagen zijn intrek te Scheveningen bij den heer Wolmarans, teneinde te midden zijner persoonlijke vrienden wat afleiding en opbeuring te zoeken in deze i^ioevige dagen. Yan verschillende zijden uit binnen- en buitenland blijven nog steeds bewijzen \ai deelneming in het verlies van Z.H.Ed. inkomen. Te Scheveningen zijn vier vreemdelingen aangehouden, die vermoed worden te behooren tot eene internationale dievenbende. Uit ingewonnen informatiën bleek, dat een paar dezer personen, die zeer net, als heer gekleed, te Scheveningen vertoefden, in België zeer slecht bekend staan en daar te lande ter zake van verschillende misdrijven als oplichting, valschheid in geschriften, enz. herhaaldelijk veroordeeld zijn. Het viertal is thans over de grenzen gebracht. Zierikzee, 26 Juli. Door den rijks-veld wachter A. Vink te Oud-Vossemeer is in beslag genomen een fiets, die door zekeren A. B., afkomstig uit Oostburg, te Middelburg, is verduisterd dezelfde persoon ontving te Zierikzee reeds drie maanden gevangenisstraf voor het plegen van een zelfde feit te Bergen-op-Zoomtoen werd de bowuste persoon te Poortvliet gesnapt. Door eenige visschers van Breskens zijn aldaar aangebracht een groote partij eikenhouten dwarsliggers, afkomstig van het op Zondagmorgen aangevaren stoomschip Caesar". Te Oostkapelle is bij candidaatstelling (opnieuw) tot raadslid gekozen verklaard de heer A. Lantsheer (die als zoodanig bedankt had). Te Axel is Dinsdag plotseling overleden de oudste ingezetene dier gemeente, A. Hout hamer, in den ouderdom van 90 jaar. Bij Kon. besluit is, met ingapg van 24 Juli 1901, benoemd tot burgemeester van Stad aan 't Haringvliet, mr. G. van Mens, secrotaris dier gemeente. i Voor de vacante betrekking van I gemeente-secretaris te Terneuzen, waarvoor geëischt werd de 30-jarige leeftijd en een j diploma als gemeente-secretaris of de titel I I van meester in de rechten, hebben zich 14 sollicitanten aangemeld. De heer jhr. E. A. O. do Casembroot is Woensdag door het gerechtshof te 's-Graven hage beeedigd als rechter-plaatsvervanger bij de arr.-rechtbank te Middelburg. Met ingang van 1 Augustus a.s. is tot agent van politie te Terneuzen benoemd I. Nortier te Ellewoutsdijk. Bruinisse, 25 Juli. De gemeenterekening over het vorige jaar bedroeg in ontvangsten f 23682,265 en uitgaven f 20901,135 dus een batig saldo van f 2781,13. De heeren Bolier, Goudzwaard en Jumelet werden tot leden der commissie van onderzoek benoemd. Wissenkerke, 25 Juli. Heden geraakten de paarden voor een boerenwagen gespannen op hol door het schrikken van een kar, die langs den weg stond, de wagen tuimelde om, en een daarop zittende vrouw werd daardoor ernstig gekwetst, de voerman en een meisje kwamen met den schrik vrij. Cortgene, 24 Juli. Maar wij vernemen, telde het Zendingsfeest, heden op de weide van den heer Wolse gehouden, pl. m. 1000 bezoekers minder dan 't vorige jaar, niettegen staande dat het heel den dag levendig was op ons dorp, ook wel misschien omdat de vergadering van het Nederlandsch Rundvee stamboek mede veel vreemde gezichten deed zien. Sc CS- jTlili Tin «wlnnfalwiAvpn flfip iier&uzen of nieuw gekozen raadsleden, do heeren v. d. Leeuw, Jansen, Temperman, De Witt Hamer en Duvekot zijn door een raadscommissie in orde bevonden, zoodat de heeren met September zitting kunnen nemen. Eervol ontslag werd verleend aan de heeren Hugenholtz (leeraar) en Ittmann (onderwijzer). Tot onderwijzers bij het L. O. werden benoemd de heeren N. Zandee (Goes), W. Hengeveld ('s Gravenpolder), H. Oele (Kloe- tinge) en M. Ossewaarde (Hoedekenskerke). Voorlezing werd gedaan van de voorwaarden, waarop het Rijk de H. B. S. overneemt. Ze zijnDe gemeente geeft aan het Rijk ia bruikleen het schoolgebouw met de woning van den directeur; de gemeente draagt bij voor eens in de kosten van verbouw f 9200 en een jaarlijksche bijdrage van f 2250. Daarentegen staat het Rijk het kostelooze gebruik toe van eenige lokalen en leermiddelen voor de Burger-Avondschool. Deze voorwaarden worden aangenomen. Tot regentes van het gasthuis wordt benoemd mevrouw Van Reygersberg YersluysVan Isselmeuden. De heer Ochtman wijst op den onhoudbaren toestand der lokalen van de meisjesschool. De Burgemeester zal de zaak ter sprake brengen bij het Dagelijksch Bestuur. De heer Quist wijst op de onhebbelijkheden door sommige collectanten voor een liefdadig doel, hetgeen, zegt de Burgemeester, wel eens tengevolge kon hebben een verbod van alle collecten voor niet-ingezetenen. Nog wordt gewezen op het voortwoekeren van het riet in de stadsgrachten, waardoor die grachten wel eens konden overbrugd worden. De Voorzitter merkt op, dat naar het gevoelen van deskundigen, dit riet meer voor- dan nadeel doet, omdat het 't water zuivert en voor overbruggen zal wel gewaakt worden. Eindelijk wordt besloten om bij gebleken toeneming van het aantal wanbetalers van den hoofdelijken omslag over te gaan tot vervolging der onwilligen, ook al zouden de kosten der vervolging grooter zijn dan het bedrag der belasting. Een paar afschrikwekkende voorbeelden zouden allicht nuttig kunnen zijn om enkele wanbetalers aan hunnen burgerplicht te herinneren. Vlissingen, 25 Juli. Tot de passagiers, die gisterenmorgen met de nachtboot »Prins Hendrik" hier aankwamen, behoorde o.a. mevrouw De Witt Hamer, wier echtgenoot tot de krijgsgevangenen op Ceylon behoort. Die dame sprak met lof over de houding der Boeren, was vol moed voor den goeden afloop der zaak en bevestigdo wat reeds zoo menigeen deed de manier van doen der Engelschen. De EDgelsche kolonel1 Little, dio indertijd in den oorlóg gewond werd, was ook aan boord; met een arm,in een verband begaf hij zich naar Homburg. Door het grootere aantal miliciens, dat het volgende jaar onder do wapens zal moeten komen, en de daarmee gepaard gaande uitbreiding der garnizoenen hier en te Middelburg, wordt, naar 't gerucht gaat, onderhandeld met het gemeentebestuur; van Veere om de klas van discipline daarheen over te brengen en dan te Middelburg en hier een bataljon meer, ook zou dan de staf naar Middelburg of Vlissingen worden ver plaatst, terwijl Terneuzen weer een detachement krijgen zou. Aan boord van H. M. pantserschip »Utrecht" schijnt het niet pluis te zijn, ten minste gisterenmorgen werden er een 10 k 12-tal geboeid weggebracht om voor den krijgsraad terecht geBteld te worden, naar men zegt, meest stokers, wegens dienstweigering. Nog enkelen bleven aan boord in voorarrest wegens Majesteitsschennis. Zij zouden portretten of lijsten van H. M. tegen don grond gegooid, verscheurd en vertrapt hebben. De »Utrecht" blijft hier tot na 3 Augustus. AanbestedingenVerknopingen eni. De op den 25 dezer gehouden verkoop der tiendevruchten, aankomende de gemeente Zierikzee, heeft, met inbegrip van onkosten en blokgeld, opgebracht de som van f 4687.29 tegen f 1553,32 ten vorigen jare. Te Goes is een slagerij met schuur en erf in de Klokstraat gekocht door den bewoner L. Melsö voor f 3160. Een woonhuis met erf aan de Lange-Vorststraat voor f1500 aan den heer J. F.- v. d. Leeuw. der posterijen en telegraphie aanbesteed: het onderhoud van het post- en telegraafgebouw te Goes van den dag der kennisgeving van do goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 December 1903. Raming f 840. Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer A. Jacobs, te Goes, voor f815. Voor hetzelfde werk aan het gebouw te Hansweert was minste inschrijver de heer A. Goedemont, aldaar, voor f 571. Landbouw en Veeteelt. Cortgono, 24 Juli. Gisteren, vergaderde in liet lokaal van den heer S. de Regt alhier de Afdeeling Zeeland van de Vereeniging het Nederlandsch Rundvee stamboek, onder voorzitterschap van den heer Collot d'Escuiy. De voorzitter opent met een welkomstgroet aan de opgekomenen de vergadering, terwijl door hem een woord van dank wordt gebracht aan de heeren Van den Bosch en Kakebeeke. wegens hunne zorgen voor de Vereeniging betoond bij de laatst gehoudeu landbouwtentoonstelling. Verder zegt spreker, dat er weinig te behandelen valt, omdat het nog zoo kort geleden is, dat men vergaderde. Z Ed. wilde echter nog even aanstippen, dat er onlangs een strijd gevoerd is, waarvan de eene de gevolgen toe juicht, de andere betreurt Hoe dat ook zy, het afgetreden ministerie heeft veel goeds gedaan, al had het ook nog meer kunnen doen, en daarvoor zegt spreker komt het een woord van dank toe. (Applaus). Nu komt een nieuwe reReering, hij hoopte, dat deze ook in het belang van den landbouw zou werken, en wenschte van harte, dat Nederland eindelyk eens een Ministerie van Landbouw zou krijgen. Alsnu worden de notulen door den secretaris, den heer Kakebeeke, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een schryven van den heer Maas, die zich beklaagt niet in aanmerking gekomen to zijn voor bektoning, daar zijn stier z. i. de tweede was, die hier voor in aanmerking kwam. Naar aanleiding van dat schryven deelde de heer Van den Bosch mede, dat genoemde stier niet in aanmeiking kon komen, omdat het hoogst aantal punten slchts 74 was, waar het 75 moet zijn om voor bekroning in aanmerking te kunnen komen. Door den voorzitter wordt gezegd, dat er doorgaans te vroeg wordt gezegd, of het ter keuring aangegeven d:er al of niet vdor bekroning in aanmerking komt vandaar teleui stellingen, die zouden kunnen worden vermeden. De heer C. Zuidweg zegt, dat men het wel vroeger dient te weten voor liet geval de stier niet is inge- fchrrven, waarop wordt geantwoord, dat het dikwyls voo komt, dat men toch laat,'inschryven, al is het exemplaar met bekroond. Vervolgens wordt by monde van den heer Kakebeeke rapport uitgebracht over het verhandelde op de ver gadering te Rotterdam, wat daarom op zeer beknopte wijze plaats had, omdat het verslag daarvan den leden gedrukt zal worden toegezonden. Nu volgt de begrooting voor 1902, welke wordt gord- gekeu d, en wordt besloten geen subsidie voor medailles by de Afdeeling der Maatschappij van Landbouw meer aan te vragen. Volgt benoeming van dr'e leden tot het onderzoeken der rekening over 1901, waai toe by eerste stemming worden benoemd de heeren C. Zuidweg en Mol, hy tweede viije stemming wordt gekozen de heer De Geus. Daarna volgt benoeming van twee bestuursleden, ten gevolge van periodieke aftreding der heeren B. Giljam en M. Kostenae. Een stem gaat op om die heereu by acclamatie te herben emen, wat volgens de statuten echter niet mag, waarop met briefjes gestemd wordt, en beide afiredenden worden herkozen. By acclamatie wordt hierop aangenomen, om de voor jaarsvergadering te Goes te houden, waarop ééu der leden zcu willen, dat het bestuur pogingen aanwendt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1